Zesduizend dieren wonen in de Electriciteit troef in de Staten Amsterdamsche Apollohal Ook de 27e partij remise ■Tw# INI I ieder voor zichzelf It. 1 S 83 1SE VREEDZAAM EINDE NA 28 ZETTEN TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE F i' VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 o Begroetingen aanvaard Belastingen Keurcollectie van tal van rassen Leeningen De middagzitting SCHAKEN Byna tweeduizend duiven meer Nimzo-Indische opening ROEKELOOZE SPORTVLIEGER Tot 100 boete veroordeeld Nabeschouwing Het wegenfonds GESCHORSTE SPELERS Zware straf voor Brandsma Roodbonte Norwich Kr opper y 1 Onjuiste concurrentie van het P.E.N. tegen gemeentelijke gasbedrijven en samen werking met Amster- A dam en Haarlem Vraegefijk senvoudig: Geen financieele strop £.4 P.E.N. en gemeenten Is de groote strijdlust van beide meesters thans niet aanwezig? Hanen, kippen, duiven, eenden, konijnen en marmotten hou den drie dagen receptie Electriciteit bovenal 1 Columbia Wyandotte haan Q K Ta»— Het verloop van de party was als volgt: Zwart: dr. A. Aljechln Wit: dr. M. Euwe Nimzorlndische verdediging 5. n eventueel Ta2, Df6: 8 over, t- o—o werken prettig met <Be inrichting Wit: dr. Euwe begroetingen (Pe5:, cd4:). Tf8—dB Stelling na 12 de behandeling van de begrooting van Zwart: dr. Aljechln 8 7 6 5 s. 4 3 he is De heer Wit: dr. Euwe i al 94 maakte bezwaar voor stroomtarieven voor de kleine gebruikers, prijs van 25 cent per K.W. is te hoog. 1. 2. 3. LOD. PRIN8 De 20e partij wordt Zondag as, eveneens te Amsterdam gespeeld. 13. 14. 15. voor is te te extra reclame, voo: gratis verstrekking 8. 9. 10. Deze De volgende leeningen werden aangegaan: t 92.000 bijdrage bouw nieuwe sluis te IJmul- den en verbetering van het Noordzeekanaal. t 1.451.000 uitbreidingswerken van het Elec- triclteits bedrijf. f 385.000 idem Waterleidingbedrijf. f 5500 ultkeering Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum, buitengewone werken. f 15.000 ld. Provinciale Ziekenhuisen. onvoorz f667.000 uitvoering Westfrlesche kanalenplan en verbetering van den vaarweg over het Alk- maardermeer. c5xd6 a2—a4 Pb8—d7 c7xd6 d6—d5! a7xb6 e5xd4 Lb7xd5 Tbl—b2 Pd4—C2! Pc3—e3 Dd2xb2 »7—g6 Td8xd7 ■ft tn de ld in maar de beantwoording in' Het dank- et ti de a- ek gevecht om de veroverde stellingen. Immers na den tekstzet kan zwart niet op c5 slaan, we gens Pe5:, cd4:, cd4:, Td4:, dc7:. enz. en daar de vooruitzichten na 13ed4:. 14. cd6:. er nog altijd niet beter op zijn geworden, doet zwart het beste, rustig de ontwikkeling te vol tooien, temeer, daar ook het paard belangrijke strategische* punten kan bestrijken. Na re- en dupliek werden de nstgesteld. Td7—a7 I Ta7—a2 Ta2xb2 Ld5—e6 Ta2?, 28. Pd5:l 'aV-vormlg verkeers bord beteekent. dat u 'a Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor van Units of van rechts komt. Let op de V-borden; A Is voor irw eigen veiligheid! meer Ier be- tiri 20. 21. Lf5xd7 Nu dreigt Dd4: 22. Dc2—d2 Kg8—h7 23. Tfl—el Tc8—a8 Weliswaar is Tel—e3 nog niet gevaarlijk in verband met Dg5. doch de tegenkanten langs de a-ltyn moet zwart zich in ieder geval ten Tb2, toonstelling wederom met recht het praedlcaat nutte maken. Er dreigt Tb2:, Db2:, Dg5, enz. 24. 25. 26. 27. Niet 27. 28. Tel—al Remise. Slotstelling Zwart: dr. Aljechln De heer MICHELS (8X>.), lid van Ged. Staten, beantwoordde de sprekers. De op heffing van Medembllk kan, financieel be schouwd, alleen maar een strop zijn. Men zou een gesticht leeg halen, onbewoond laten «taan en een nieuw moeten bouwen. Het ia gelukkig, dat er eenlge ruimte in een der gestichten is. —j rfe heer DE VRIES (V.D.) dicht voor een persoonlijk feit. .De voorzitter, mr. BOMANS (de commissa ris verleende audiëntie)Een persoonlijk feit? In de Apollohal te Amsterdam ■wonen gedurende drie dagen onge veer zesduizend dieren, pracht exemplaren, keurtypes in hun soort. De bedoeling is, dat tien maal zoo veel menschen en nog meer in deze dagen naar de dieren komen kijken, want zij wonen daar in verband met de groote internationale pluimvee-ten- toonstelling Avicprni. Het is ten eenenmale onjuist., om te beweren, dat de wijze van gestichtsverpleglng bevorder lijk zou zijn voor infecrie en tuberculose. Natuurlijk volgt hierop de meest belangrijke groep der Nederlandsche hoenderrassen, ver zameld door de Nederlandsche Hoenderclub, die ditmaal haar veertigste Clubtentoonstelling houdt. Deze beginnen met de clou der Show: een prachtlnzendlng van Hollandsche Wltkul- ven. De grootste collecties vindt men in de Hollandsche hoenders. 151 dezer kleurrijke vogels zijn in lange rijen opgesteld en een zeer moeilijke taak wacht hier den keurmeesters. Barnevelders en Welsummers zijn er vrij goed vertegenwoordigd, terwijl eindelijk weer eens eeji mooie sorteering Twentsche Grijzen te bewon deren valt. Door de Belgische deelname zijn er flinke inzendingen in Braekels en Mechelsche Hoenders. Drie Naakthalzen onderbreken als zeer typische vertegenwoordigers der Duitsche Hoenderrassen deze internationale rij. Vervolgens komt Frankrijk met de beroemde Faverolles en La Bresse. Engeland is vertegenwoordigd door een mooi getal ^Sussex en Orpingtons. Een groote con- De Haagsche Rechtbank heeft In hooger be roep den 23-jarigen student R. van L. van Th, die 15 September van het vorig jaar, met een door hem op het vliegveld Ypen burg gehuurd sportvUegtuig boven den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Maassluis zulke roekelooze ca priolen heeft gemaakt, dat hij met het toe stel is afgegleden en in het water is terecht gekomen. tot een geldboete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis veroordeeld. Hem was overtreding van art. 10 der Lucht vaartwet (de luchtvaart uitoefenen op een zoodanige wijze, dat er gevaar ontstaat voor de openbare orde pf veiligheid) ten laste ge legd. De Delftscbe kantonrechter had hem tot een geldboete van f 200 veroordeeld. -> iis fokkersvereenlglng brengt er zoo maar duizend bij elkaar. Bijna van alle groote hoenderrassen zijn reeds exemplaren in dwergvorm, een onbe grijpelijke prestatie van de Nederlandsche fok kers. wmeumg aan de Zaan berust op gemeen- yerorc’e,n'n8i _<ie provincie kan er dus -i er mee en zullen alles De belastingheffing is 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen, op de ongebouwde eigendommen, op de inkomstenbelasting en op de vermogensbe lasting. Besloten werd een bedrag van f 250.000 te onttrekken aan het Fonds tot gedeeltelijke reaervegrlng van batige saldi en te boeken ten bate van den gewonen dienst der provinciale begrooting 1938. En nu de duiven! Bijna durft men het getal niet te noemen, want men vraagt zich af hoe ze allemaal in de Apollohal te huisvesten waren. En toch is men hierin behoorlijk geslaagd. 1700 sierdulven en meer dan 150 postduiven hebben den tentoonstellingssecretaris en zijn helpers een ware nachtmerrie bezorgd. Welk een enorm werk verzet moet worden om alles vlot te doen plaatsen, behoeft geen betoog, want iedere in zender elscht terecht straks weer zijn eigen dieren op zijn hok. De eerste klasse wordt gevormd door kooien, waarin vier paren van een speciaal ras tezamen zijn gebracht. Ook hier is het weer ons natlo* nale ras dat het in aantal wint. De Hollandsche Kroppers, tot vóór een twin*» tigtal jaren vrijwel vergeten, zijn nu vertegen woordigd met 250 exemplaren. Wat een pracht- vogel met zjjn rijke voetbevederlnggoed ge traind stellen zfj zich op hun voordeellgst zoo- dra de keurmeester hen nadert. Kroppers zijn er trouwens in soorten. De duivenrij wordt gesloten door de post duiven. die, dunkt ons. liever een ritje naar Bordeaux maken, dan zich drie dagen op de tentoonstelling te moeten vervelen. Zij zijn veel kalmer dan hun rasgenooten, de sierdulven, maar leenen zich minder goed als tentoonstel- 1 ngsexe mpl aren. Eindelijk zijn wij genaderd aan de langooren. Wat liggen die rustig in hun lekker gemaakt nest! Reuzen als de Lothartngers, de Vlaam- «he Reuzen, de Fransche Hangooren. dwergen als de Russen, de Pooltjes, en dan die lang harige Angora's of hun contrasten, de kort- harige Rexkonjjnen. Ook hier zijn er te veel rassen om afzonderlijk op te noemen. De Cavla- club brengt een 65 marmotten in de kooien; leuke diertjes, waarvoor steeds veel belangstel ling bestaat. De Sparta-speler Brandsma is door de straf- eommissle van den K N V B, voor een jaar ge schorst wegens poging tet trappen er. slaan van een tegenstander in den op 24 Oct. JJ. gespeelden wedstrijd D.W.8.Sparta. Voorts is de V.B V.-speler O. Michel voor vier competitiewedstrijden geschorst wegens opzet telijk trappen van een tegenstander in den op 10 Oct. JJ. gespeelden wedstrijd Sparta—VB.V. De Lange - --te worden; bovendien moeten er flinke wegen met de groote Goolsche gemeenten komen, om de in dustrie te bevorderen. - De heer LAMBOOY (R.K.) wees op het enor me kapitaal dat het PEN. geïnvesteerd heeft. Nu is er weer een post van f 1.451.000 uitgetrok ken, oa. voor het aanschaffen van twee Velox- ketels, waardoor de bouw van een nieuw ketel huis belangrijk wordt verschoven. Zeer terecht wordt den laatsten tijd met steeds grooter aandrang gewezen op.de wenscheiykheid om verschillende netten aan elkaar te koppelen Vooraleer men verder gaat uitbreiden moet eerst vaststaan, of de totale overcapaciteit van de op- wekkingsbedryven in de provincie niet voldoende is om een behoorlijke totale reserve over te hou den. Hebben Ged. Staten zich er van 'overtuigd of de centrales van Amsterdam en Haarlem niet voldoende produceeren om met het P.EN. samen een algemeene reserve voor de provincie te kwee- ken? Spr. meent, dat de over-capaciteit aanwe zig is, waaruit volgt, dat het niet verantwoord zou zijn om de samenwerking te verwerpen. r-? internationaal mag dragen! Dank zij de be moeiingen van de in Nederland opgerichte com missie, voor Internationale aangelegenheden, die bare vertakkingen heeft in België, Frankrijk. Duitschland en Denemarken, kan men belang rijke inzendingen uit al deze landen melden en kan men dus op Avlcornl rassen bewonderen, die Jarenlang van de Nederlandsche Tentoon stellingen wegbleven. In totaal zjjn er ongeveer 4500 nummers In gezonden, hetgeen een 6000 dieren beteekent. Wij vangen aan met de Bedrljfsklassen, die onder voorzitterschap van ir. G. J. Tukker, den Rijkspluimveeteeltconsulent, gekeurd worden. Hier zijn alleen toornen toegelaten die twintig van de meest bekende bedrijven hebben Inge zonden. Voor de zesduizend dieren, die tot en met Zondag In de Apollohal logies hebben gekregen, zijn niet minder dan veertig keur meesters van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer om de beste exemplaren, d. w. z. de beste producten van de fokkers kunst, uit te kiezen en hun de hun toe komende eerbewijzen te verschaffen. De be langstelling is in het geheele land en ook daarbuiten zeer groot, terwijl men eveneens mag verwachten, dat de Amsterdammers, wier hart bij het zien van de enorme col lectie duiven zekerlijk wijd open zal gaan, in grooten getale het gevederde vee met hun bezoek zullen vereeren. De gemeentelijke dlstrlbutie-bedrijven in N.- Holland zijn zeer winstgevend voor het P EN De opwekkingskosten bedragen 1.177 cent, de opbrengst van de distributiebedrijven is 5.52, de winst dus 4.343. Voor de IJselcentrale is die winst 2.04, voor Dordrecht b.v. 2.30, een groot verschil. Voor de Goolsche gemeenten is de in koopprijs in 1938 0.747, de opbrengst 5.25. Bui tengewoon voordeellge klanten dus! De moordende concurrentie tusschen P.E. N. en gemeentelijke gasbedrijven behoort niet gesteund te worden door het college van Gedeputeerde Staten. In gemeenten, die zelf gas en electriciteit opwekken, wordt die concurrentie voorkomen en belde bedrijven worden tot bloei gebracht. Laat men er voor oppassen, dat onaange name overheidsbotsinggn niet kunnen voor komen of worden uitgebreid. Had de pro vincie een gasbedrijf, dan zou men er niet aan denken te handelen zooals men nu doet. Speciale vermelding verdient, dat dit jaar voor 't eerst deze grootste Nederlandsche ten- d. WAARDEN (SX>.) verklaarde, dat er zeer aangename samenwerking is tus schen de opwekkingsbedrijven In de provincie. Het heele Gooi b.v. wordt door stroom uit Am sterdam verlicht. Was die samenwerking er niet, dan moest de reserve van het P.EN. be langrijk hooger zijn. a5xb6 e4xd5 Pf3xd4 Ld3—f5 Anders zou nu zoowaar het zwarte paard nog een hartig woordje meespreken (Pe5 of c5). Euwe heeft het initiatief genomen en benut het centrumoverwlcht tot het Inzetten van een actie op den damevleugel. 15 16. a4—a5 Reeds hier heeft het den schijn, alsof wit een belangrijke troef uit handen geeft zoodra hij zich verbindt met het paard op d4 terug te slaan (immers de c-plon Is gepend). Een mogelijkheid, het voordeel vast te hou den, bestond misschien In 15. Db3, daar 'hierop het schrikaanjagende 15. Dg6 (dreigt d5!> ongevaarlijk is, wegens Pf3h4f5. enz. Dus bjjv. 15. Db3, ed4:, 16. cd4. 17. Tfel. Te», 18. Lb5! enz. met allerlei complicaties. Na den tekstzet worden de stellingen spoedig gelijk. 18. 17. 18. 19. 20. Met beide handen grijpt dr. Euwe de gele genheid aan, om de spanning te vergrooten en In het vijandelijke kamp zoo mogelijk ver zwakking te bewerkstelligen. Zwart moet nl olijdelijk toezien, want op 11bc5: volgt in de redeneering van den *12 Db3! Lc8, (Lc6?, d5), 13. de5:, de5:> 14. Dd5! enz. en ook 11ed4:. 12. cd6:. Dd6:, 13. cd4: in het voordeel van wit. 11 12. Tal—bl In aanmerking kwam ook 12. Db3. 12Tf8—d8! En niet ondoordacht 12Pd7. wegens 13. Da4 met de dreiging c5—c6. Tusschen haakjes bereidt zwart het bevrijdende Dc5: voor Spr. heeft In de Staten voor het eerst ge hoord, dat het zoo prachtig gaat tusschen ge meentelijke gas- en electriclteltsbedrijven. (Ge lach). De handigste directeur wint t! Maar een feit is. dat de toepassing van electriciteit In vele gemeenten gestagneerd wordt terwille van het gas. Stedsmenschen staan op het platteland soms verbaasd van de vele toepassingen, die ze niet kennen. De reclame moet op een wetenschappelijke wijze geschieden, maar dan wint electriciteit het met stukken. De heer BRUCH (A.R.) lid van Gedeputeerde Staten, beantwoordde de opmerkingen en vra gen. Het verstrekken van gratis strijkbouten moet men uitsluitend van opvoedkundige zijde bekijken. Men wint daardoor jonge menschen voor electriciteit en het gevolg Is, dat ze méér instrumenten zullen koopen. met absolute in schakeling van den middenstand. Het IJselmeerwater Is al drinkbaar. De Raad van Beheer heeft de vorige week met genoegen een glas gedronken éngeen kwade gevolgen ondervonden. Met de massalevering kan echter nog niet begonnen worden, de proeven duren voort. Spr. ging uitvoerig in op de afschrfjvingz- politiek en de reserve-vormlng der bedrijven. Ten aanzien van de gevraagde samenwer king wees spr. op de oprichting van het Pegem Toen de vorige partij binnen dertig zetten een vreedzaam einde vond, nadat allerlei in teressante wendingen de bezoekers geruimen tyd In spanning hadden gehouden, konden wij geen aanleiding vinden, een opmerking wat be treft den strijdlust der beide meesters te plaat sen. Doch na deze 27ste partij gelooven wij niet meer In de toevalligheid van binnen drie uren bereikte remises. £T is geen twijfel aan: de spelers kunnen met den besten wil van de wereld niet meer de ge weldige energie opbrengen, die men zich her innert uit de periode der match, waarin belden nog het gevoel konden hebben dat het „o<n hun leven" ging. Zeker, de partij van Donderdag is voortref felijk gespeeld en het is vaker voorgekomen, dat Euwe een openingsvoordeel niet kon reall- seeren, doch er ontbreekt iets in dit conventlo- neele slot der match, dat het gedeelte tot en met laten wij zeggen de 24ste partij, niet alleen rechtvaardigde, doch er tevens die bovenmen- schelijke spanning aan verleende, welke hon- derden bezoekers naar de zittingen trok: de innerlijke noodzaak. Onder zulke omstandigheden verdient echter deze ondanks alles interessante party niet min der onze bewondering. dat een volkomen mislukking is prworoen. De provincie heeft daar niet veel schula aar. Iedereen beeft in de electrlclteits-geschledenis gedaan wat hem voor zichzelf goed leek. Dc gemeenten, die geen concessie hebben te aan vaarden hebben vryheld-bUjheid. Maar de provincie zit aan concessies vast. Mr. Bruch greep terug in de geschiedenis en constateerde daarna, dat de kwestie in het verleden dui- deiyk besproken en afgebakend is. zoodat ze nu eigenlijk niet in het debat thuis behoorde Het bedrag voor de ketels moet dan ook. uit respect voor besluiten uit vroeger dagen, toe- gestaan worden. Spr. betreurde het Intusschen. dat het Cen traal gezag niet voldoende heeft Ingegrepen en iedereen maar heeft laten ploeteren en expert- menteeren. Tenslotte deelde spr. mede, dat het kampeerterrein op het provinciaal landgoed zal worden uitgebreid. Daarvoor werd t 77000 toegestaan. Er zullen straks In plaats van 500 personen 900 een plaats kunnen vinden. De begrootingen werden daarna, na 3 dagen van beraadslaging, goedgekeurd. Zy sluiten met een bedrag van f 49.623.000. op opheffing van den Zaanschen tol. De heef THOMASSEN (S.D.) roemde het Hilversumsche Kanaal, maar vroeg of er niet eens een styivolle brug kon komen. Het vogel leven tiert welig, ondanks snelverkeer en scheepvaart. Hij wilde het kanaal In handen van de provincie laten en niet aan Hilversum overdragen. In ieder geval dienen de Staten gehoord te worden, voor er iets gebeurt. Spr. vroeg verder verbetering van den weg Hollandsche Rading—Loosdrecht ep den aan leg van eenlge fietspaden. De heer CLUNK (R.K.) was ook or)tevreden over den tol van de Zaanbrug. Honderden werk lieden en leerlingen van scholen moeten twee- k viermaal per dag die brug»passeeren. De Ju- lanabrug heeft geen verbetering gebracht; ze ligt te ver weg. De tol moet verdwtjppn! Mevrouw BOISSEVAIN—PYNAPPEL (VB.) bepleitte de belangen vart Huizen, dat lydt door de inpoldering van de Zuiderzee. Huizerweg dient beter onderhouden bovendien moeten er flinke wegen d2—d4 Pgfr—f6 c2c4 e7e6 Pbl—c3 Lf8—b4 Pgl—f3 b7—b6 Lel—g5 h7—h6 De looper wordt tot een verklaring gedwon gen, want na 6. Lh4, g5, 7. Lg3, Pe4, zou niet alleen het ontbreken van den looper op den damevleugel zich hlnderiyk doen gevoelen, doch bovendien de onverkwlkkeiyke dreiging h6h5 voor de deur staan. 6. Lg5xf6 Lb4xc3t Oogenschyniyk was er tegen 6 geen enkel bezwaar. b2xc3 Dd8xf6 e2—e4 Lc8—b7 Lfl—d3 d7—d6 0—0 e6e5 zet kan, op algemeene overwegingen, onmogeiyk slecht worden genoemd en niette min vestigt hy onwillekeurig den Indruk, dat Aljechin's. spel ditmaal minder evenwichtig is dan in de meeste andere partyen. Weliswaar stuitte het voor de hand liggende 10Pd7 op zekere bezwaren, byv. 10.... Pd7. 11. Da4 De7, 12. c5, Dc5:, 13. Pe5!, met prachtig spel voor wit? doch niettemin zou men als con sequentie van zwarts vereenvoudigingstactiek een voortdurende afwachtende houding hebben verwacht in den vorm van 1000, 11 Pd7 en daarna eventueel pas e5. 11. c4—c5! Deze tentoonstelling is tot stand ge bracht door een combinatie van de vereeniglngen Avlcultura en Ornltho- phllla. Gedurende ongeveer een halve eeuw hebben deze vereeniglngen ieder zelf standig haar tentoonstellingen gehouden te ‘s-Gravenhage en te Utrecht en zy hebben, nu zy een show zyn gaan organiseeren van veel grootscheren opzet dan ooit te vd- ren, de hoofdstad van ons land uitgekozen om de grootst mogelyke bekendheid te ge ven aan het pluimvee, dat in Nederland niet alleen zoo n belangryke bron van In komsten beteekent, doch ook door duizenden liefhebbers wordt gehouden. Dat deze opzet belangstelling gevonden heeft in Nederland, moge biyken uit het aantal inzendingen, dat In de Apollohal is tezamen gebracht 13. Ddl—c2 Uit de interessante situatie in het centrum ontwikkelt zich een niet minder interessant De 27e party van de match tusschen dr. Euwe en dr. Aljechln, welke Donderdag avond in Krasnapolsky te Amsterdam werd gespeeld, is na 28 zetten in remise ge ëindigd. De heer v. KESSEL <R.K.) tegen een post van f 1500, uitgetrokken ^7, 'oor een deel bestaande uit de -J van strijkbouten etc. De middenstand wordt daardoor ernstig benadeeld. De heer VALKERING (R.K.) merkte op, dat de nooge waterprljzen groote bezwaren voor der. landbouw brengen en weer hooge prijzen van producten tengevolge hebben. Ten aanzien van de w^teronttrekklng aan de duinen staat hy op hetzelfde standpunt als vorige Jaren. De heer HONIG (C.H.) wenschte de aflossing meer in overeenstemming te brengen met de afschryving. De heer KONINGS (R K.) achtte de hooge opwekkingskosten van het P.EN. niet juist en de heer WOLKERS (CJ3.U.) wenschte verlaging der stroomtarieven voor de kleine gebruikers. De De voor- en nazorg, dienende als bezuini gingsmiddel, kost de provincie in feite geld, door te veel open plaatsen in de gestichten. Daarom hjn Ged. Staten er minder ehthousiast dan hun collega’s in eenlge andere provincies. De Vereenlging van Gemeenten in Noord- Holland, heeft de kwestie in studie genomen en bet resultaat moet worden afgewacht. De aanstelling van een internist te Bakkum kost veel geld, zoodat daarover eerst nog eens gediscussieerd moet worden. currentle is er van de Leghorns, waarvan 1 dieren om den kamploensprys moeten kampen. Een typische kip is de Ancona, overdekt als ry als het ware is met tientallen Inktvlekken. Veertig prachtexemplaren van Minorca's met hun reuzenkammen gaan een kolossale inzen ding van 179 Wyandottes vooraf, die tot de zware rassen behooren en present zijn in zilver, goud. patrijs, wit. zwart en nog tal van andere kleurschakeeringen. Een ras, dat veel overeen stemming in grootte met deze vertoont, Is de Plymouth Rock, maar wat denkt men wel van 140 roode hoenders op een rytje? Het zyn de Rhode Island Reds. Op de hoenders volgen de kalkoenen, parel- hoenders. pauwen en ongeveer zeventig fazan ten, die voor een gedeelte in volières zyn on dergebracht. Gelukkig heeft ons waterland zich nlrt onbetuigd gelaten in de afdeeling water vogels. waar zeventig van de meest bijzondere leden der eendenfamilie hun gekwak doen hooren. Mat een collectie Toulouseganzen sluiten wU deze afdeeling en bevinden ons by de Dwerg- hoenders of, zooals wij ze meer populair noemen: de Krielen. De Nederlandsche Dwerghoender- pmvinciale Staten van Noord-Holland zetten Donderdagmorgen te Haarlem de besprekingen over de begrootingen voort. Aan de orde wa ren de ziekenhuizen. Alvorens de eerste spreker het woord kreeg, rroeg de heer DE VRIES (V.D.) even aan niet veel aan doen Ged Staten zyn het eens. dat ze verdwijnen moet er. probeeren om het zoover te krygen. De begrooting werd daarop vastgesteld. De moties van de communisten en van den heer Sneevliet Inzake salarteverhooging van het personeel werden met zeer groote meerderheid verworpen. Daarna werd gepauzeerd. Het lid van Gedeputeerde Staten. Mr. BO MANS (R.K antwoordde, dat Hilversum aan gewezen is om het kanaal te beheeren. De .•ten zutlen echter nog gehoord worden. Het tracé Diemen zal het volgend Jaar gereed zyn; alle grond is nu in het bezit der provincie De verbinding met Utrecht vordert goed. Spr bracht In dit verband hulde aan Ged. Staten van Utrecht. De tolheffing aan de Zaan berust - O- -o bet Wegenfonds der provincie Noord-Holland, >ee« de heer KORFF (V.B.) op de onbillijk- beid van tolheffing. Ze bestaat nog steeds T0°r de Zaanbrug en het Is zaak, dat ze daar spoedig mogeiyk verdwynt. De huidige ta rieven dienen by voortbestaan belangryk ver- kagd te worden. De heer LUDEN (C.H.) zelde, dat nu voor de tweede maal door Ged. Staten verklaard is, d*t de doortrekking van het verkeer te Diemen in orde zal komen. Mr. Bomans gaf de ver zekering in 1935, maar nu wordt nog rustig Medegedeeld, dat de bouw van een brug over de Keulschevaart te Diemen in voorbereiding Hoe zit dat nu? Dankbaar was spr. voor de aangekondigde verbetering der verbindingen Met Utrechts gebied. Maar wanneer worden ze Mtgevoerd en zal het geheel goed bruikbaar rijn? Verleden jaar sprak spr. over de wegen in omtrek van Blaricum en Huizen. De wegen b»bü Blaricum zijn prachtig In orde, maar Hulzen heeft er niets aan gedaan en moet eens ten aanmaning ontvangen. Spr. vroeg tenslotte opheffing van de myste- sfeer, die om het werk van den Provln- C1^ln Waterstaat heerscht. de heer DE VRIES (SX).) drong aan Is er al getracht om met hoofdstad en Spaarnestad b.v. een contract van 5 jaar af te sluiten? Indien dese vraag ontkennend beantwoord wordt, stelt spr. voor den post van f 750.000 voor de ketels af te voeren, overleg te openen en het resultaat in de zomenitting der Staten bekend te maken. Het is ietwat vermoeiend, rond te dwalen door de Apollo-hal langs alle kooien. Niet om het loopen, want wat er te zien is. is zoo in teressant. dat men alle vermoeidheid vergeet. Maar er wordt daar door de honderden hanen en kippen zulk een luidruchtige aanslag ge pleegd op de ooren der bezoekers, dat de Ark van Noe zooals bekend een soort varende dierententoonstelling ermee vergeleken een kalm verschynsel moet zyn geweest. Ze zingen hun hoogste lied uit, doen van tyd tot tyd een aanval op den keurstok van den keurmeester en zitten dan weer stil. Soms pro beeren ze. of er links en rechts met de buren niet wat te vechten valt en in dit opzicht heb ben ze zich al aardig aangepast aan onze goe de, oude stad, waar Immers dergeiyke dingen meer voorkomen. De dulfkes laten zien hoe mooi ze zyn en pronken met hun veeren De konynen moeten alles even nieuwsgierig be- snuffelen; marmotten liggen verzonken in zoe- ten slaap; fazanten vestigen met zichtbaren trots de aandacht der bezoekers op hun staart; de kalkoenen zyn zoo tevreden als werd het nooit Kerstmis. De hanen hebben, zonder dat het tentoonstellingsbestuur ervan weet, 'n wed- stryd in kraaien georganiseerd en dwars door dit alles heen doen de kippen haar dageiykschen plicht; ze leggen een ei en vinden het noodlg van tyd tot tyd te laten zien, met hoe stevige pooten ze zaagsel en krullen door de zaal weten te meppen. Trotsch op haar prestaties kyken ze dan hoe de bezoeker Jas en hoed weer af borstelt. Het woord „sabotage" door den heer Heyermans gebruikt, moest spr. absoluut verwerpen. Er is misschien even wrijving geweest over een patiënt, maar dat is alles. Dot SL Bavo de slechtste patiënten wegge- »»den sou hebben, kan spr. niet bevestl- <*n. Ged. Staten weten daar absoluut niets »»n ën samen. De heer EVERS (RE), pleitte voor de groote gezinnen, die teveel voor het te gebruiken wa ter betalen. De volksgezondheid zal er ook mee gebaat zyn. De heer BOISSEVAIN (V.B.) juichte de ge volgde conservatieve politiek toe. Spr. zou zich niet gaarne verzetten tegen uit breiding, hoewel er L. -- ‘4“ leer Lambooy veel waars zit. Spr. vroeg of het verzoete IJselmeerwater ook den boezemwateren ten goede zal komen. De heer THOMASSEN (S.D.) verklaarde dat de redenen van Ged. Staten om het Gevers- duln af te sluiten, geen indruk op hem maken. Een excursie van de Statenleden naar de dui nen zou verhelderend en gezond werken. Er zyn nog te weinig rijwielpaden door de duinen. De heer v. d. VALL (S.D.) deelde de bezwa ren van den heer Lambooy niet inzake de con currentie tegen de Gemeenteiyke Gasbedryven. De crisis doet het gasverbruik terugloopen, ten gunste van petroleum. Vele gasbedryven ver- dwynen, ten gunste van concentratie en dat is de eenig juiste oplossing. Als de provincie door de concurrentie goedkoop aan de gezinnen gaat leveren, is dat een welkom resultaat, dat verre gaat bóven een minder melk gevend koetje van een of ander gemeente-bedrijf. Het verstrekken van gratis strykbouten achtte spr. toe te Jui chen. De electridteits-beschavlng grype vooral op het platteland zegenrijk om zich heen. De heer ANKERSMIT (S.D.) wilde ook sa menwerking met Amsterdam en Haarlem, om dure uitbreiding te voorkomen. Spr. heeft de gedachte van den heer Lambooy eerst in ver band gebracht met zyn bekende actie tegen over het overnemen van gemeenteiyke netten. Later achtte hy de uiteenzetting los daarvan ook belangrUk genoeg om te steunen. De heer DE VRIES: Mynheer de voorzitter, ik heb geruimen tyd geleden gevraagd naar een spreekgestoelte, opdat het gesprókene ook op de perstribune beter verstaanbaar zou zijn Ik hoorde nleta, l - daden gaat verre boven die In woorden, pereooniyk feit is het uitdrukken van baarheid De Statenleden zullen voortaan niet van hun plaats spreken, maar de kathedi De acoustlek biyft echter twyfel- kllmmen. achtig. De heer DROOG (R.K.) meende, dat men niet voldoende propaganda maakt voor de zie kenhuizen. Van andere Inrichtingen ziet men vele annonces; laat men er ook toe overgaan. Moc/it Medemblik worden opgeheven, dan zou tpr. by Duinenbosch een nieuw gebouw willen plaatsen. Spr. was zeer tevreden over de re sultaten van de arbeidstherapie,, de tandheel kundige verzorging en de t. b. c.-bestryding door Röntgenstralen. Wat de salarissen betreft. Ged. Staten heb ben alles gedaan om verlaging tegen te gaan; men mag hun dus niets verwyten. De heer VAN LEUSEN (V.D.) besprak de conclusies over de al of nlet-opheffing van Medembllk. Door zyn outillage kan daar niet meer gedaan worden, wat vereischt is hoewel de verpleging in orde is. Ged. Staten moeten de ’verpleging conoentreeren in de gestichten te Santpoort en Bakkum. omdat alleen dftar de arbeidstherapie volkomen tot haar recht kan komen. In 'Bakkum zal een bybouw mannen moeten verrijzen, klein, dus oneconomisch; tentoonstelling is tot door een combinatie Avlcultura en ongeveer Medemblik daarenboven is voorzien, dat de bezetting van Medemblik zal biyven af nemen. Men moet er voor waken, dat in Medemblik geen „gesticht voor de hopeloo- ïen" overbiyft en dat is te voorzien. Door de inrichting van een nazorgdlcnst, komt de op heffing van het gesticht zeker naderby. De heer KEULEMANS (AH.) drong aan op krachtige voortzetting van de nazorg. De heer SAJET (8.D.) merkte op, dat de ajl. verslechtering der salarissen van het per- Koeel, ongetwyfeld moeilijkheden zal brengen. Spr. drong aan op de aanstelling van een in ternist op Bakkum. De heer HEYERMANS (S.D.) zelde, dat verlaging der verpleegprüzen het krachtigste concurrentie-middel is gebleken. Men denke daaraan ook voor de toekomst. Spr. is het met Ged. Staten eens, dat Medemblik thans nog "■niet moet worden opgeheven. Men vyldoet daar nog aan de gestelde eischen en het heeft zelfs voordeel ook een minder groot gesticht 1e hebben. Spr. heeft den indruk gekregen, dat het be stuur van het St. Bavo-gesticht te Noordwyker- hout, eenigszlns sabotage heeft gepleegd by het verplaatsen van patiënten naar Heiloo. De lastigste patiënten heeft men laten verhuizen en de gemakkeiykste alleen gehouden. 5 2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 17