ONS BLAD Kard. Verdier over geestelijke vrijheid den Aan den vooravond van Nanking val van Ernstige treinramp Schotland r l ^^1 Vier-en-dertig Het nieuws van heden dooden „Madrid staat nog sterk” DE KOFFIE CRI SIS IN ONZE WEST DE BAROMETER 1 Aanslag op Delbos voorbereid RECHTSCH OFFENSIEF OP KOMST? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELS TUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 van China's wil Franco verzamelt oud ijzer Lord Halifax en de Missies j Een doos lucifers redde aan een zijn leven De ontdekking Nieuw snelheidsrecord voor vliegtuigen i I Bommen bij het station van Jeruzalem Een pro-Japansche regeering te Peiping? Volkenbond en de Sands jak Alexandre tte Volgent Attlee it er nog geen einde in het zicht van den ttryd in Spanje De vertegenwoordiging in Finland Zoowel Chineezen alt Japannert verklaren, dat de val van Nan king geen einde van den oorlog beteekent Het eertte deel der werkzaam heden beëindigd DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Stoyadinowitsjde minister van Buitenlandsche Zaken van Joego-Slaviè, heeft Rome, waar Mussolini hem een groote ontvangst bereidde, verlaten i-’ VEREENIGDE katholieke pers Reddingswerk temidden van sneeuwjacht Er blijken twee terrorittitche benden te zyn in Noord en in Zuid-Palettina Politie ondertchept twee brieven bekend terroritt De Kerk veroordeelt de leer, die Staat, klatte of rat boven het individu ttelt ADVERTENTIEPRIJZEN t Per lossen regd 20 c., ingez. med. 40 c. i op pag. één 55 c p. regel sterk verlaagde prijzen De Spaantche nationalisten fluiten de grent bij Hendaye voor alle verkeer De Edinburgh-Glatgow-Exprett op itilttaanden trein ingereden Ondernemers in Suriname achten toestand hopeloot p. regel; idem op Bij contract i Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 BENOEMINGEN IN O.-AFR1KA k. VOOR UW ZUIGELING GECONDENSEERDE KARNEMELK MET BLOEM IS HET ZUIGELINGENVOEDSEL. HETWELK SEDERTTAL VAN JAREN DOOR MEDICI MET SUCCES WORDT VOORGESCHREVEN „NUTRICIA” - ZOETERMEEP VRAAGT PROSPECTUS in ALLE PLAATSEN V E PT EG E N WOO 90 i G 0 Verdediging een symbool 3 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 61 1 treinenloop de en Vier en dertig inzittenden werden gewond. d i. (Aneta). n o e L. dit be houdt op e 1 i II «en j_ *n bom LONDEN, 10 Dec. (Reuter). Te Castlecary, tusschen Edinburgh Glasgow, zijn twee personen-treinen met elkander ih botsing gekomen. De lijken zijn nog niet geïdentificeerd. Toen het ongeluk geschiedde, woedde er een sneeuw jacht. De dokters, het personeel der ambu lance en de vrijwillige redders moesten zier, over de met veel sneeuw bedekte wegen naar de plaats van het ongeluk begeven. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. LONDEN, 11 Dec. (Reuter). Te middernacht werd brand ontdekt in de verongelukte treinen. De brandweer van Falkirk werd gewaarschuwd teneinde te voorkomen, dat het vuur zich zal mededeelen aan de lichamen, die. naar men gelooft, zich nog in het puin bevinden. SJANGHAI, 10 Dec. (Havas). De woordvoer der van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen de belangrijke aan den Jangtse gelegen strategische stelling Tsjin- kiang hebben Ingenomen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat zich binnen de muren van Nanking mfhstens twintigduizend sol daten bevinden. De Japansche militaire autoriteiten ver wachten den val van de hoofdstad btnnen twee of drie dagen. Van bevoegde zijde te Tokio wordt be vestigd, dat in de kabinetszlttlng van heden bjsloten is maarschalk Tsjang Kal Sjek niet meer te erkennen. a a Toegegeven wordt, dat de val van Nanking van strategisch standpunt uiterst belangrijk is. Hjj beteekent echter niet een beëindiging van het Chineesche incident. verdere krachtige inspanningen van den kant der Japanners. De Zuid-express uit Irun is de grens echter nog gepasseerd, zij het met aanzienlijke ver traging. Aangezien de grens hier ook al gesloten Is geweest tijdens de offensieven aan het Noor delijk front, veronderstelt men, dat deze maat regel een voorteeken vormt voor een nieuw rechtsch offensief. BORDEAUX, 10 Dec. (Havas). De mili taire commandant te Irun heeft vandaag de Fransche politie medegedeeld, dat de grens bij Hendaye streng gesloten is voor binnenkomend zoowel als uitgaand verkeer, tot 20 December. Stand op Zaterdag vnaMIJ Vorige stand; 75* B I Attlee verklaarde, dat. volgens hem, er nog geen einde te sten Is aan de vijandelijkheden in Spanje. De Paleetünsche terroristen maken in de steden gebruik van bommen. Vrachtauto op onbewaakten overweg Hj Akkrum door sneltrein gegrepen; een doode en een ern stig gewonde. De Tweede Kamer is begonnen met de bespre king van'de OnderwUsbegrooting. O O 10 o *2 17 •6 10 10 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD PARIJS, 10 Dec. (Havas). Z. Em. Kar dinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, heeft heden in de „Salie des Ambassadeur." te Parijs een voordracht gehouden over het onderwerp „De Kerk en de geestelijke vrij heid in den tegenwoordigen tijd.** SsS IÉ Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Chineesche kringen aldaar toegeven, dat een verdere ver dediging van Nanking geen militaire waarde heeft. Wel verklaren sjj dat verdere verdedi ging belangrijk is als symbool van China’s wil tot het bieden van tegenstand. Tenslotte neggen sü, dat bet verlies van Nanking, evenals dat van Sjanghai slechte een phase in den oorlog aal beteekenen. u a r- y t.« TOKIO. 10 Dec. (Reuter). De Ja pansche troepen hebben omstreeks vüf uur hedenmiddag de Kwanghoea- peort geforceerd; sjj gijn de straten van Nanking binnengedrongen en op het oogenblik woeden hevige straat gevechten. TOKIO, 10 Dec. (Domei). Aan den voor avond van dén val van NankHg heeft het Japansche Departement van Buitenlandsche Zaken een waarschuwing gericht tot alle divisies en militaire instellingen om zich niet te laten bedwelmen door de komende overwinning. Men heeft tot nu toe 26 lijken kunnen bergen. De andere slachtoffers heeft mep RIJSSEL, 10 Dec. (Havas) Ongeveer een maand geleden is te Valenciennes een Hon gaar gearresteerd, Budai Koleman, een be kend terrorist. “«schikking van de regeering te stellen. User is bestemd voor het herstel der 9egen en andere werken, die tijdens den bur- teroorlog vernield zjjn. in het werk gestelde pogingen om het terro risme te onderdrukken, schijnen een gevoeligen slag te hebben toegebracht aan de opstan dige beweging. De politie is ervan overtuigd, dat de daders der aanslagen lid zfjn van twee benden, elk zestig man groot, en optreden in het Noorden en het Zuiden van Palestina Deze terroristische formaties ontvangen steun en munitie uit het buitenland. Zij zouden o.m. de vorige week 600 Palestjjnsche ponden ont- ploffingsmiddelen ontvangen hebben. De politie heeft drie der vermoedelljke moordenaars van den gouverneur-generaal Andrews gearresteerd Een hunner heeft een volledige bekentenis af gelegd. De drie individuen waren lid van de terroristische organisatie van sjeik Izzedoine Kassam. Bovendien heeft de politie den leider van een gewapende bende in het Noorden, Badallah Asbah, gearresteerd. De tekst van bet verkiezingsreglement werd opgesteld, evenals de voorstellen, welke den voorzitter van den Bond zullen worden gedaan inzake den datum van de verkiezingen en de benoeming van het benoodigde personeel, dat voor zijn taak berekend moet zijn Vermoedelijk zal de commissie in het begin van het volgend jaar naar Alexandria vertrek ken om de verkiezingen volgens de grondwet van den Sandsjak te controleeren. De ramp heeft zich als volgt toegedragen: De expresstrein Dundee—Glasgow stond oij het station te Castlecary, toen de express EdinburghGlasgow hem achterop reed. De beide voorste wagens van den achtersten tretn werden totaal versplinterd. (Reuter). De ter- zjjn er thans toe overge- i gebruik te maken van hebben kinderen in de Jood- 4 station van Jeruzalem een terwijl in een buitenwijk een bom ontplofte, zon schade aan te richten. In politieke kringen te Peiping verwacht men, volgens het D.N.B., dat ondanks de voortzetting van den oorlog in de eerstvolgende dagen een nieuwe Chineesche anti-communistische re geering gevormd zal worden, die niets meer zal hebben uit te staan met de Kwomintang. De zetel dezer nieuwe regeering en hoofdstad van China aal waarschijnlijk Peiping worden. De Franrehe politie onderschept twee brieven waaruit sou blijken, dat een aanslag op Delboa werd voorbereid. waarmede bij de Engelsche spoorwegen voortdurend wordt (gecontroleerd HELSINKI, 10 Dec. (A.NP.). Nu de win ter weer is ingetreden en de hevige sneeuwval begonnen is, komen tallooze hongerige wolven uit Rusland naar de even over de grens gele gen Finsche dorpen toe. Zoo Jieeft een Finsche boer, die tijdens een sledetocht door het bosch door een troep wol ven werd aangevallen, zijn leven te danken aan een doos lucifers. Toen hij de wolven op zich toe zag komen, had de boer geen enkel ver dedigingsmiddel te zijner beschikking, totdat het hem te binnen schoot, dat hij een doos lucifers in zijn zak had. Eén voor één stak hij de lucifers aan en slaagde er zoodoende in de hongerige dieren op een afstand te houden, tot hjj het naburige dorp bereikt had. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat lultenant-generaal prins Yasoehiko Asaka. eer. schoonzoon van keizer Melji, belast is met het bevel over de Japansche troepen aan het front van Nanking. a De Japanners beweren thans zes van de acht tien poorten van Nanking te hebben ingenomen. 1* diplomatieke vertegenwoordigster van de peering te Barcelona, mevr. Palencia, die in Stockholm domicilie heeft,is gisteravond on- yi wacht in Helsinki aangekomen, teneinde den ftaschen minister van Buitenlandsche Zaken, Holsti, haar geloofsbrieven te overhandigen. Volgens een bericht van Havas is de Infant don José van Beieren, een neef van ex-koning Alfonso, te San Sebastian dkngekomen. Tot het publiek In het geheele door Franco bezette gebied is een oproep gericht, om al bet beschikbare oud-ljzer te verzamelen en ter beschikking van de regeering te stellen. Het Ijzer is bestemd voor het herstel der spoor- Dank zij de ontdekking in de bagage van Budai Koleman van een identiteitskaart, uit gereikt door het postkantoor te Cannes, is men er in geslaagd een poste restante aan het kan toor te Valenciennes gezonden brief op te van gen. Uit dezen brief bleek het bestaan van een terroristisch complot tegen Delboa en Le Beau. In verband met de arrestatie van den Hon- gaarschen terrorist Budai Koleman. deelt men in gezaghebbende kringen hier mede, dat de Praagsche politie door de politie te Parijs op de hoogte gesteld is van de arrestatie en van het feit, dat tusschen de papieren v«n Budai Koleman uit Praag afkomstige brieven zijn gevonden. Weldra had de Praagsche politie den schrijd ver dezer brieven in hechtenis genomen. Deze verklaarde soldaat bij het vreemdelingenlegi oen geweest te zijn: hij heeft slechts één been en is behept met het idee-flxe. dat hij rechten tegen de Fransche regeering geldend heeft te maken. Hfl reide. dat er geen sprake was van een samenzwering en dat hij geen medeplich tigen had. Zijn arrestatie la gehandhaafd. Bjj Castleeary In Schotland te de Fltlnbnrgtl Glasgvw-Expresa op een stüstaanden trein in gereden. Kard. Verdier spreekt te Parite over giltelWki vrijheid. F De val van Nanking wordt binnen enkele dagen verwacht; volgens berichten uit Duiteche bron sou te Peiping een pro-Japansehe regeering ge vormd worden. LONDEN. 10 Dec. (Reuter). In een ver klaring, die de Labour-leider Attlee van daag bij zijn terugkeer uit Spanje heeft afgelegd, noemde bij het denkbeeld, dat de Spaansche regeering verslagen is, volkomen verkeerd. GENèVE, 10 Dec. (Havas) De Volken- bondscommissie. welke belast is met de re geling en de contröle van de eerste verkie zingen in den Sandsjak Alexandrette, heeft het eerste deel van haar werkzaamheden beëindigd. De secretarissen-generaal der Italiaansche regeering Enrico Cerulli, Francesco Saverio Caroselli en Giuseppe Deodiace zijn onderschei denlijk benoemd tot plaatsvervangend gouver neur-generaal van Italiaansch Oost-Afrika, gou verneur van Somaliland en gouverneur van Erythrea. In overeenstemming hiermede zal de Japan sche regeering weigeren met hem onderhande- lingen te voeren. De in Noord- en Midden-Chlna ontstane bewegingen echter zullen bij de vor ming van een nieuwe Chineesche regeering door Japan ondersteund worden. Op een vraag naar de troepensterkte der regeeringslegers verklaarde Attlee, dat hij deze raamt op 600 tot 700 duizend man. Wat de vrij willigers betreft, die voor Barcelona strijden, bepaalde Attlee zich er toe mede te deelen, dat men hem ter plaatse gezegd had, dat ze 10.000 man en meer omvatten. ROME, 10 Dec. (Stefani) De Italiaansche Ingenieur Furio Nlclot heeft met een licht bom bardementsvliegtuig het snelheidsrecord over 1000 KM, voor vliegtuigen zonder lading en met een lading van 500 en 1000 KG. verbeterd en gebracht op gemiddeld 535 K M, Het record stond sedert 33 November op naam van de Dultschera Nieechke en Dteterla met 604 KJC per uur. De Katholieke traditie is niet vereenlg- baar met de leerstellingen, welke de rech ten van het individu vergeten en den staat, een klasse of het ras vergoddelijken. Het signaql-apparaat De Kardinaal begon met de leerstellingen, welke de wezenlijke persoonlijke rechten van den mensch ontkennen, te veroordeelen. en zet te uiteen, dat de Kerk in overeenstemming is met de vrije democratie. Zooals de H. Vader in zijn Encyclieken het communisme en de rassentheorie heeft veroor deeld, wil ook de Kardinaal op zuiver geeste lijk standpunt blijven staan, wanneer hjj de hulp der groote, Katholieke Kerk aanbiedt aan de wereld, die in smarten een nieuwen toe stand gaat voortbrengen. Na de drie sociale perioden, welke de wereld heeft gekend, nj. slavernij, dienstbaarheid en loondienst, moet de wereld de boeien verbreken, welke een deel der menschheld steeds het andere deel oplegt. Hiervan zijn de revoluties het gevolg. De Kerk heeft altijd de vervolging veroordeeld, van welke zlide deze ook kwam, en onder elk regiem heeft zij steeds het Evangelie onderwezen, waarin staat, dat alle menschen gelijk zijn, omdat zij kinderen van denzelfden Vader en erfgenamen van hetzelfde paradijs zijn. PARAMARIBO, 10 December (Aneta). Da koffie-crisis, welke het gevolg is van de recente gftote prijsdalingen, heeft voor Suriname ern stige gevolgen. Verscheidene ondernemingen zijn reeds stilgelegd en alle ondernemingen van de West-Indlsche cultuurbank zullen na dan oogst gesloten worden. In kringen van belanghebflendan is man v^n oordeel, dat de houding van het gouvernement teleurstellend moet worden genoemd en dat geen voldoende hulp wordt verschaft. nog niet tusschen de 'brokstukken van daan kunnen halen. Dit is de grootste treinramp, die sinds 1915 in Groot Brittannië is voorgevallen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR falefoon Administratie 4330. Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS. ftr kwartaal voor Alkmaar. ‘foor buitan Alkmaar f 230 Dagblad uitgegeven door de Drukkerij Do Spaamestad - Haarlem Mei geflustroerd Zondagsblad f 0.60 hooger Ik heb, aldus Attlee, sterk den Indruk ge kregen, dat het den nationalisten thans niet mogelijk is Madrid In te nemen, en ik heb teen mogelijkheid van overeenstemming tus- •chen de beide partijen gezien. Het is dan ook waarschijnlijk, dat de strijd zal voortduren, hetgeen voor het Spaansche volk tot de ernstigste ontberingen zal leiden. hierbij gedood en meer dan veertig Sinds zijn arrestatie was de politie er in ge slaagd twee brieven te onderscheppen, die in gewone taal gesteld aan zijn adres te Valen ciennes en te Saint Amand gezonden waren. Na ontcijfering bleken de brieven echter gegevens te behelzen omtrent twee aanslagen, die ont worpen waren en waarvan één In Praag zou hebben moeten worden uitgevoerd op Yvon Delbos tijdens zijn rondreis en één op den Al- gerljnschen gouverneur-generaal Le Beau. De onderteekenaar van de belde brieven, die Koleman geld vroeg voor de uitvoering van den aanslag, is te Praag gearresteerd. Gelijk bekend is, zijn in verband met deze ontdekking speciale maatregelen genomen, toen Delbos uit Polen vertrok. Er zijn thans verschillende bevelen tot voor geleiding uitgevaardigd tegen de medeplichti gen van Koleman, die den uitvoerders van den aanslag naar het schijnt de noodige aanwijzin gen moest overbrengen. Koleman is met spoed van Doornik naar Valenciennes overgebracht, waar hij door den rechter van instructie ge hoord zal worden. De rechten van den mensch en den bi mogen nooit vergeten v - - achten van deze rechten is de tegenspoed. Kardinaal Verdier besloot zijn toespraak met zijn hoorders te bezweren nooit het Ideaal van de menschelljke persoonlijkheid op te offeren voor een nieuwe ideologie. Men mag niet ver geten, dat de staatsinstellingen steeds diena ren van de vrijheid moeten blijven. Frankrijk, de oudste dochter, van de Kerk en door de eeuwen de bewaakster en de voorspreekster van de vrijheid der volkeren, moet zich zijn zen ding en geschiedenis herinneren. Sprekend over de betrekkingen tusschen Individu en staat veroordeelde de Kardi naal de staatsverafgoding, die het individu vervolgt. In iedere politieke organisatie moet vóór alles de menschelljke waardig heid en de rechtmatige vrijheid van den mensch gewaarborgd zijn. De Kerk verzet zich tegen de leer, dat de mensch moet wor den opgeslorpt in de collectiviteit, waarbij hu slechts een klein rad is in de groote De duisternis en de sneeuw maakten het aanvankelijk ónmogelijk de gewonden te hulp te komen De redders werkten eerst bij het schijnsel der brandende wagens en stookten later een vuur van het verspreid liggende houtwerk. Het schijnt, dat andere Japansche troe pen de stad zijn binnengedrongen door een bres ia den Noord-oosteiyken buitenmour, langs den Purperen Heuvel, terwijl ook af- deelingen zjjn binnengedrongen door de Talping - poort. De Japansche ministerraad te bijeenge komen om zijn goedkeuring te hechten aan een belangrijk besluit. Naar Domei verneemt, sluit in: 1. Japan zal zijn „kruistocht" In China niet laten varen, zoolang de Chineesche regeering haar anti-Japansche houding niet herziet. 2. De Japansche erkenning van het be wind van Tsjang Kal Sjek wordt ingetrok ken. 3. Alle aandacht aal worden besteed aan den ophouw van het nieuwe China. JERUZALEM, 10 Dec. "listen In Palestina ook in de steden "°®men. Gisteren 1. «lik nabij het .bOm jongen, die gisteravond te Haifa door 0^ werd gewond, is vanmorgen overle- in de laatste weken door de autoriteiten. Lord Halifax, die eens onder den naam Lord Irwin viee-konlng van Indië was. verklaarde onlangs op een vergadering van den bond van Engelsche Missiegezelschappen in Londen: „Tijdens mijn werkzaamheid als vice-konlng kon ik de Missionarissen aan het werk zien. Ik leerde de vruchten van hun arbeid op mo reel en sociaal gebied even hoog schatten als den geest, waarmede zij hun werk verrichten. Onder de paria’s en melaatschen. onder de wilde stammen en Inboorlingen in de rimboe, in de volkrijke steden zoowel als in de meeat afgelegen bergstreken, heb ik mannen en vrou wen gezien, die een leven leiden van dienen en zelfverloochening, met het eenige doel de boodschap te verwezenlijken van Hem. die wel doende rondging. Ondanks het tragisch gebrek aan eenheid onder de Christenen vqtbrenéen de Missionarissen een werk, dat voor Indië van onschatbare waarde is.” U mensch en den burger worden; vergeten of min oorzaak van In Iedere provincie is in verband hiermede speciale oud-ljzercommissie ingesteld. Voortaan moet iedere handelaar in oud-ljzer vergunning van den staat hebben, om teken te kunnen doen. Hjj, die zonder ver- ëunning in oud-ljzer handelt, zal als een smok kelaar worden beschouwd. Verder moeten alle fabrieken en spoorweg- maatschappijen opgave doen van de voorraden oud-ljzer, die zjj in haar bezit hebben. ZIJ mo ten deze niet van de hand doen zonder ver dunning van den staat. Voorts wordt erop gewezen, dat het doel van Japans kruistocht In China is: samenwer king tusschen de Chineesche en Japansche naties, welke slechts kan worden bereikt door 8

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1