FOTOREPORTAGE HSssr t- Zoekt gij betrouwbaar Personeel Gla m I voor 80.000 gezinnen ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 SCHAKEN BOEK EN BLAD Sneeuwpret v f u n ve hi to H „Euwe heeft de kans laten voorbijgaan” o gedefileerd te htf reeds naar HERDRUKKEN imunniiiiiniiiiiiiuniiiiiiiiiMiHHiniititiiHnmiHmnHHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiii^ Leerboek der vlakke meetkunde met opgaven door dr. A. van Thljn, met medewerking van M. L Kobus. Uitgave J. B. Wolters Gronin gen (tweede druk). <U di lo iiiiiiiuiiiiiuiiiiiiniiniiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiininiiiiiiiiiiiitiiiii? van een aard zijn dat Aljechln ze hoog genoeg kan aanslaan, zal hij vermoedelyk toch van, een match tegen hem afzien. En wie in een nieuwen tweekamp AljechlnCapablanca. als het daartoe ooit wel komt, overwinnaar zal zijn, is een open vraag. Beiden presteeren niet niter hetzelfde van vroeger. Flohr’s bewering, dat Aljechln de grootste speler van alle schakers, die er nog zjjn of die er ooit geweest zjjn, zou wezen, acht ik ten stelligste onjuist. Pillsbury was ten minste even begaafd en naar mijn meening was Lasker in de jaren« waarin zijn zon schitterde, grooter. Ten slotte geloof ik, aldus besloot Gruenfeld, dat Euwe over eenige jaren een goede kans zal hebben om zijn troon te heroveren. Practiseh boekhouden voor den middenstand. de Jonge boekhouder door K. K. Rovers. Uitgave P. Noordhoff NV. Groningen. Deeltje I (tweede druk). getwijfeld in breeden kring belangstelling wek ken. ht ■I Vr wi be ge Wl ve P scl lu or AI vo Vo ia hi m de te te u ore dig dei dal wel Ch fee hel ere Nt gie Kt 001 d« k« Algemeene handelskennis, grondslag voor dB studie der handelsvakken door L. F. van Meeu wen, herzien door mr. dr. H. Fortuin en mr. A. A. Bouman. Uitgave N.V. Uitgeversmy. voor heen G. Delwel, Wassenaar. hei all, ge< wa dw Ho de onl mi ia No de Ju kil n scl nu ws PU ge Ki Sfi hl ge m ve tri he on ku de he be bei Nc ah ku La kr st< de ve mi *1 al hli ro te bei kei Zij ha: aai hei Üji n-.a boi dig rei H)< kei hai hei Ui» wa me rel cp Voor do eenden in hot pork b snoouw on ijs geen pretje. Dos to dankbaarder zijn zij voor oon toegeworpen broodkorst „Euwe’s nederlaag was voor al zijn vrienden een bittere teleurstelling", aldus verklaarde de Oostenryksche meester Gruenfeld in een inter view, dat hij vlak voor zijn terugkeer naar zijn vaderland aan een medewerker van de „Nw. Rott. Crt.’’ toestond. ..En slechts een klein aan tal van de aanhangers van Aljechln kan de gedachte hebben gevoed, dat deze den palm der overwinning zou wegdragen’’. Algemeen ge loofde men zoo zeer in een zege voor Euwe, dat de F. I. D. E. in haar bekende vergadering te Stockholm niet eens de moeite genomen heeft, vooraf ook Aljechin’s standpunt, te loe ren kennen ten aanzien van de kwestie der in aanmerking komende pretendenten voor den schaaktroon én van de bepalingen, waaraan men zich in den nieuwen wedstrijd om den titel zou hebben te onderwerpen. Dit verzuim wreekt zich thans, want Aljechln behoeft zich nu aan geen enkel genomen besluit gebonden te achten en terecht is hij geenszins van plan In samenwerking met het gemeentebestuur van Dordrecht verscheen bij Strengholts Uitge vers Mij. een klein, fraai en handig boekje dat beoogt grootere bekendheid te geven aan de oudste stad van Holland. De burgemeester, Jac. Bleeker. geeft “n kleine inleiding. De oud-burge- meester P. L. de Gaay-Fortman vertelt over het bjjna duizendjarige Dordt. Voorts behandelen diverse schrijvers: Het kunstleven. De groote Kerk. De Blesbosch. Handel en Nijverheid Gemeentewerken, enz. Tal van foto’s zijn In het werkje opgenomen. Dit boekje over de aloude Merwestad zal on- Griinfeld over den strijd om het wereld kampioenschap glaucoom van zelf teruggaat; maar de bescha digingen aan het netvlies, die eenmaal bestaan, worden niet meer hersteld. Dit is ook bij ope ratie niet het geval. Het groote voordeel van de operatie, of liever van de behandeling in t algemeen is, dat men daardoor in verreweg de meeste gevallen het proces kan stuiten, een verdere beschadiging van het gezichtsvermogen kan voorkomen. DR. TH. H. SCHLICHTING atholleken. God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te bescher men en te verspreiden. Waakt en bidt In het vertrouwen op Christus* woord, dat de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen overweldigen. zich daaraan te storen, kennen heeft gegeven. Waaraan Euwe’s tegenslag is te wijten? Niemand kan hiervoor een bevredigende ver klaring vinden. Cuwe’s vorm stond ten eenen- male niet op het hooge peil, dat men op grond van zijn resultaten in den Duitschen vierkamp en in den landenwedstryd te Stockholm mocht verwachten. Misschien heeft hij wel te veel ge speeld voor den aanvang van de match en zou het verstandiger geweest zijn, wanneer hij zich, zooals Aljechln, althans van den landenwed stryd te Stockholm verre had gehouden. Want als gunstige practische voorbereiding kan men zulk een landentournool, waarbij men aan het te snelle speeltempo van 20 zetten per uur is gehouden, moeilijk beschouwen. Wel mag men aan een tournooi als een goede training voor de tactische afwikkeling van een partij, waarde toekennen, maar dan dienen minder zetten per uur voorschrift te zjjn. In de eerste twintig partijen heeft, naar mijn oprechte overtuiging, aldus Gruenfeld, Euwe de kans laten voorbijgaan om zich als wereldkam pioen te handhaven. Aljechin toonde in de meeste dier partijen een leemte in de Juiste behandeling van de openingsstadia. Dr. Euwe trok daarvan in bijkans elke partij prachtig profijt, maar wanneer het er op aankwam het verkregen stellingsvoordeel door technische slag vaardigheid tot beslissend overwicht uit te brei den, faalde hij doorgaans jammerlijk. En nadat hij de* 21ste partij had verloren, was de match niet alleen theoretisch doch ook practisch als geëindigd te beschouwen ten gunste van den uitdager. Want de bovenmenschelyke taak die Euwe toen nog restte: uit 0 partijen 3 punten in te loopen op een Aljechln, herboren als deze zich in dezen wedstrijd had geopenbaard, kon noch Euwe noch wie anders in de wereld vol brengen. Dat Flohr tegen Aljechln opgewassen zal zijn, gelooft Gruenfeld niet. Hij wil zich daarover trouwens het hoofd niet breken, want, zoo be toogt hijvooraleer het tijdstip genaderd is waarop deze tweekamp zou moeten plaats vin den, zijn we weer een paar jaar verder en wan neer Flohr’s prestaties in dien tusschentijd niet DE SCHOONHEID VAN ONS LAND. Deel IV. „Rondom de Zuiderzee". Fo tografie Karei Kleyn en anderen. Uitgeverij Contact Amsterdam. Amsterdam In da sneeuw. De grachten boden met haar typische gevels en hooge boogbruggen een bijzondere bekoring Algebra voor voorbereidend hooger- en mid delbaar onderwijs, door dr. L. Yntema, A. J. Dre- wes B. Fzn. en Th. B. Blonet. Uitgave J. B. Wolters Groningen Derde deel (vierde druk) Boekhouden door A. A. D. Bouwhof. J. O. La gerwerf f en J. H. A. Krediet. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. Deel I (vierde druk). Leerboek der vlakke meetkunde door dr. B. P. Haalmeyer. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. Deel II supplement (tweede druk). DE BELASTINGWETGEVING door P. Karmelk. Uitgave: J. Noorduyn en Zn. N.V., Gorkum. Het vierde deel van de reeds zoo bekende serie „De schoonheid van ons land", geeft tach tig afbeeldingen van kleine steden, dorpen en landschappen rondom de Zuiderzee. Ook dit deel munt weer uit door meesterlijk verzorgde foto’s. Het wijde landschep onder zware wolken: de menschen in hun oude kleederdracht en in hun dagelijksche bezigheid, netten knoopen touwslager!), enz. Ook de Hollandsche proper heid, waschdag en waschdrogen, wordt niet ver geten. Maar tevens, groot en suggestief daarnaast de geboorte van Nederlands twaalfde provin cie. De afsluitdijk, sluizen en de maai- en dorschmachines gaande over de korenvelden. Ds tekst is verzorgd door dr. P. H. Ritter Jr., die over verdwijnende schoonheid, steden en volken der Zuiderzee schrijft en prof. dr. H. N. ter Veen die de algemeene beteekenis van de afsluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee be handelt. Ten slotte is een fragment uit het ge dicht ,JDe Dijk" van Jan Engelman opgenomen. Beknopte statistiek, vooral ten dienste van hen, die zich voorbereiden voor de practtfk- examens in het boekhouden, door dr. P. G. van de Vliet. Uitgave P. Noordhoff N.V. Gro ningen. (Tweede herziene druk). Gids voor het examen wiskunde L.O. door H. G. A. Verkaart. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. (Vierde geheel herziene druk). „DORDRECHT ZOOALS HET IS". Jac. Bleeker. P. L. de Gaay-Fortman en anderen. Uitg.: A. J. G. Streng holts Uitgevers Mij. N. V. A’dam. A primrose path, being an easy introduc tion to English poetry by Willem van Doom. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen’ (Derde herziene uitgave). Aardrijkskunde, leer- en repetitieboek voor het MULO en ander voortgezet onderwijs, door J. Marwitz en I. Nauta met teekeningen van A. Luinge. Uitgave P. Noordhoff N.V. Gronin gen. Tweede deeltje, Europa en de wereld- deelen (zevende druk). De gulden kern door A. Berendsen, met U- lustraties van R Graafland. Uitgave G van Goor Zonen Den Haag. (8e druk). laat is; maar het acute glaucoom wordt door den patiënt wel eens voor een heftlgen aanval van migraine gehouden: hy gaat te laat naar den dokter en daardoor wordt zeer kostbare tijd verloren. Het voornaamste wat de patiënt bij het acute glaucoom ondervindt, is -een heftige eenzijdige hoofdpijn, die zoowel in het voorhoofd als in de tanden kan uitstralen. Vaak komt er ook nog braken by. zoodat de patiënt allicht denkt aan een aanval van migraine. Let de patiënt echter goed op, dan bemerkt hy, dat het, gezichtsveld beperkt is. en wel aan de eene zyde van den neus; m.a w. de lyder ziet met het rechter oog aan de llnkerzyde minder, of met het linkeroog aan de rechterzyde minder. Ook de algemeene scherpte van het gezicht wordt minder, en wanneer er niet spoedig hulp geboden wordt, kan het oog blind worden. Ook kan de patiënt zelf zien, dat zyn oog rood is, en dat ook de bindvllezen en zelfs de oogleden dik. rood en gezwollen zyn: de iris, d wz. het gekleurde gedeelte, is eveneens rood, wat men by een gewone ontsteking van oog leden en bindvllezen nooit ziet. Belangryk is ook nog dit verschynsel. Reeds in het begin van de aandoening ziet de patiënt gekleurd; d.w.z. hy ziet kringen van kleuren, die ongeveer volgens den regenboog gerangschikt zyn; juist alsof men door een beslagen glas plaat heen kykt, die vlak voor het oog tegen het licht in gehouden wordt. Of ook: de patiënt ziet alles door een nevel. Hoe nu de oogarts uitmaakt, of er een glau coom of wel een andere oogziekte is, zullen wy hier niet nagaan. Het is myn bedoeling slechts, deze ziekte bekend te maken, hopelyk niemand onnoodig ongerust te maken, ofschoon dat na- tuuriyk nooit heelemaal te vermyden is; want ook menig student in de geneeskunde iydt in zyn verbeelding aan tallooze ziekten, waarmee hy voor de eerste maal kennis maakt. Doch wanneer door dit artikel één persoon op tyd den arts opzoekt, heeft het zyn doel reeds be reikt. Ik moet er aan toevoegen, dat het acute glaucoom een zeldzame aandoening is. die even wel wegens haar ernst wel waard is, dat er voor gewurschuwd wordt. De ziekte is in groote mafw erfeiyk. Ongeveer 1 pCt. der ooglyders wordt door glaucoom getroffen, waarby men dan nog bedenken moet, dat het acute glau coom weer vee! zeldzamer Is dan het chroni sche. De ziekte is dus zeldzaam. Het glaucoom werd in 1830 door Wm. Macken zie als een gevolg van de drukvermeerdering erkend. In 185« werd door Albert van Graefe, den vriend van onzen grooten Donders, een be- langryke behandeling aan de hand gedaan. nJ. het wegnemen van iris en regenboogvlies. Soms is een eenvoudige punctie, waardoor men eenig vocht verwydert. voldoende; in enkele gevallen Is het zonder operatie te genezen. In de laatste tyden zyn verschillende andere operatie-methoden geprobeerd en aanbevolen. Zeker is het, dat somtyds een aanval van acuut t-s en van de merkwaardigste, maar ook ge- FC vaariykste oogziekten is het glaucoom. Het is wel bekend, waarin deze’ziekte eigen lijk bestaat: het is een vermeerdering van den druk binnen in het oog, maar waardoor deze drukverhooglng ontstaat, is nog maar zeer Biecht bekend. Deze druk oefent een kwaad- aardlgen invloed uit op verschillende gewichtige dealen van het oog, en wel in de eerste plaats op de oogzenuw, die van uit de hersenen ach ter in het oog komt en met den oogspiegel waar te nemen is: althans de plaats, waar deze ze nuw het oog binnentreedt, is met den oogspiegel zichtbaar. De drukvermeerdering nu maakt, dat dit gedeelte naar achteren gedrukt wordt, het geen voor den oogarts den indruk maakt dat de zenuw daar uitgehold is. De oogzenuw bestaat zooals alle zenuwen uit een bundel vezels; deze vezels spreiden zich in het oog uit over het netvlies, dat het eigenlyke gezichtsorgaan is. Door den druk nu worden vele van deze vezels zoo zeer beschadigd, dat op bepaalde gedeelten van 1 netvlies de gezichts zin niet meer functlonneert. Dit laat zich by het onderzoek vaststellen door de z.g. beoer- king van het gezichtsveld, in normale omstan digheden ontwaren wy, ook met één oog, niet alleen wat recht voor ons ligt, maar ook wat links en rechts, boven en beneden gelegen is. En dit, ook al zien wy recht vooruit. By beper king van het gezichtsveld nemen wy, récht voor uitziende, een gedeelte daarvan niet meer waar; b v. wanneer wy met het rechteroog recht voor uitzien, U dan de uiterste rechterzyde van het gezichtsveld voor onze oogen zwart. Ook hét centrale zien is vaak gestoord, d.w.s. die plek in het netvlies, waarmede wy de voor werpen waarnemen, waarop wy onze aandacht gevestigd hebben, is ook aangetast, en ons ge zichtsvermogen wordt minder scherp. Dit wordt eveneens door de drukvermeerdering veroor zaakt. Een tweede gevolg hiervan doet zich ge voelen op dé bloedvaten, en natuuriyk het eerst op de aderen. In de slagaderen is n.l. een veel hoogere bloedsdruk dan in de aderen. Wanneer men van iemand den arm of een vinger met zekere kracht omsnoert, wordt de arm of vin ger blauw. Het bloed uit de aderen kan dan niet meer ongehinderd naar het hart stroomen, maar wordt gestuwd. Dit aderiyk bloed, dat arm aan zuurstof is, schynt blauw door; de arm of vinger wordt dus blauw. Om snoert men echter het lichaamsdeel met een kracht, die ongeveer tweemaal zoo groot is, dan wordt het lichaamsdeel wit; omdat dan de slag aderen dlchtgedrukt worden, en dus het bloed van het hart niet meer in het lichaamsdeel kan vloeien. Het slagaderiyk bloed, dat helrood van kleur Is, en ook rood doorschynt, komt dan niet meer in het lichaamsdeel, dat tengevolge daarvan wit wordt. By de drukvermeerdering in X oog nu worden de achterste aderen dlcht gedrukt, en het gevolg is, dat het bloed, dat door de slagaderen in het oog gevoerd wordt, slechts nog door de voorste aderen kan weg- stroomen Deze aderen zwellen daardoor ge weldig op: ,het oog ziet er bloedryk. gezwollen en ontstoken uit. Dit is echter slechts het ge val by snel opkomende gevallen, het xg acute glaucoom. Wat bemerktnu de patiënt van dit alles? Voor ons doel is bet van het meeste belang, om over het acute glaucoom te spreken, want een langzaam verloopende oogziekte brengt den patiënt, wel voor den oogarts, voordat het te De kern, leesboek voor de hoogste klassen van inrichtingen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwys en kweekscholen, door dr. W. van den Ent en dr. W. H. Staverman. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. (Tweede druk). Myn kleine natuurkunde door L Nauta. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. Eerste deeltje (derde druk). Leerboek der planimetrie door dr. A. van Thyn met medewerking van M. L. Kobus. Uitgave J. B. Wolters Groningen (achtste druk). met voor vice-admiraal T. L. Kruys, waarna een marsch door de stad werd gemaakt De bedoeling van dit werk is een Inzicht te geven in de bepalingen der Wet op de Inkom stenbelasting 1814 en in de daartoe betrekking hebbende belangryke jurisprudentie. Het is een overzlchteiyk boekje en van groot nut voor hen, die zich met het geven van advies in be lastingzaken bezig houden. Van denzelfden schryver en uitgever ontvingen wy eenzelfde werkje over de Couponbelastlng. Het kadaster, de hypothecairs boekhouding en het scheepsregister door C. J. Kluvers. Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen. (Tweede druk). Prinses Her- nslne, gemalin van dan Duit- zer tijdens een wandeling in Doorn in ge zelschap van ex - kroonprins Wilhelm X t^*6-- ia »ï.x:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 4