over 1 I I Memorie van Antwoord het Verkeersfonds I BEELDSPRAAK I I I f! Zuiderzeefonds I l naar l Export van eieren Engeland Ergerlijke kinder mishandeling ^ETTELIJKE REGELING DER BINNENVAART PUROL 51 f Va-tro-nol DINSDAG 14 DECEMBER 1937 Onbewaakte overwegen Een 7-jarige getuige Gemeentesecretaris gearresteerd Luchtvaart De storm deed zich gelden AANRANDING TE LAREN DE ZAAK-KIÈS KINDJE OMGEKOMEN Een honderdjarige in de residentie Geen audiëntie De kanalenverbetering in Overijsel De gijzeling van een journalist Op enkele plaatsen zullen auto matische seinen worden ingevoerd Vereeniging „Het Vrije Woord” gesticht Brandend droogrek op het lichaam gekregen Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen VOORKOMT veh Verkoudhedei DE OPHEFFING VAN SPOOR LIJNEN ll Voor wegenaanleg is na 1938 ver moed elyk f 130 millioen noo dig, voor waterwegen f 50 millioen en voor bruggen f 60 millioen OUD-PASTOOR V1NCENTIUS JANSEN O.P. t „Centrale Bagger*- bedrijf** Ontaarde moeder krygt een maand gevangenisstraf Verpleegster van haar fiets getrokken 90 pCt. van den export is reeds aangesloten by de vrywillige ordening VlCKS Tweede Kamerlid stelt vragen aan den minister van Justitie N.V. Spoor hout Spoorwegpersoneel Materieel Water wegen Herovering, van het verloren^gebied A huis ondergebracht. tl heeft Proef polder naby A nd ijk s Rykswegenplan taal Onbekend schip omhoog gevaren 30, (48 vit 3i: in wiel. De politie stelt een onderzoek in. van am (hetzij al- huize van baar heef, den heer De Rooy. Haar jen te De vraag, welk standpunt moet worden Inge nomen ten opzichte van het plaatsen van der- gelijke Inrichtingen op thans reeds onbewaakte overwegen, in het bijzonder wie daarvan de kosten zullen hebben te dragen, is nog in over weging. waarvan Denemarken, dat met zijn kroon het pond was gevolgd, gretig gebruik maakte om in die deelen vaster voet te krijgen. Nu de Neder- landsche eierenhandelaren zich weer wat gemak kelijker op de Britsche markt kunnen bewegen, zullen zij moeten trachten het verloren gebied art art art he [o- De r «orden Utaire moeten ntag der ‘usschen «rikt overbljjvende deelhebbers. Wordt de onderne ming bestendigd, dan spreekt het vanzelf, dat bU a s. voor I I Mesland. v. materieel in Doos 30 cent BU Apoth. en Drogist Ier of ten len SM én gehandhaafd. jt in de bedoeling te bevorderen, dat de kste onderdeelen van het wegenplata it zullen worden uitgevoerd. Dat het van 15 jaren, zooals door verschillende leden werd opgemerkt, te lang zou zijn, kan voorshands niet worden toegegeven. Eerst zul len die vakken onder handen worden genomen, waaraan de grootste behoefte bestaat. Dit is b.v. het geval met rijksweg no. 7 van Amsterdam naar Wleringen. Het uitgewerkte plan van den nieuwen weg van Arnhem naar Nijmegen is bereids goedge keurd, zoodat kan worden aangenomen, dat zeer spoedig met den aanleg van dezen weg kan worden aangevangen. Tusschen Amsterdam-en Rotterdam zullen op den duur twee wegen beschikbaar zijn, nJ. een weg langs de Oostzijde van Leiden en een langs Gouda en Bodegraven. Het wordt niet noodig geacht reeds thans belde wegen, welker aanleg zeer kostbaar is, ter hand te nemen en te vol tooien. De voorgenomen aanleg van een autosnelweg van Eindhoven naar Zuid-Limburg zal den bouw van een vaste brug over de Maas nabij Wessem noodig maken. Op Js-jarigcn leeftijd is te Schiedam over leden de zeereerw. heer V. P. J. W. Jansen O. P. oud-pastoor der parochie van het H. Hart van Jezus te Rotterdam. Hij bekleedde het pas toraat aldaar van 1932 tot 16 November van dit laar. De Metten zullen worden gezongen heden avond om 730 uur, de Lauden Woensdagmorgen om 930 uur, waarna de plechtige Uitvaart om 10 uur in de kerk van het H. Hart van Jezus te Rotterdam Na de Uitvaart begrafenis op het Klooster-kerkhof (van het Albertinum) te Nij megen. Nadat verleden week te Krimpen aan de Lek, in verband met aan het licht gekomen malver saties ten gemeentehuize een crisisambtenaar was gearresteerd, is Maandag de gemeente secretaris van Krimpen aan de Lek aangehou den en naar Rotterdam overgebracht gezondheidstoestand liet niet toe. dat velen haar konden komen gelukwenschen. Slechts enkelen uit den familiekring werden bij haar toegelaten. Haar kamers waren met vela bloe men versierd en het heeft haar aan belang stelling nieV ontbroken. De vraag van sommige leden, of de minister voornemens is nieuwe bepalingen uit te vaar digen ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet en de daarop betrekking hebbende Koninklijke Besluiten, is den minister niet geheel duidelijk. Onderzoekingen hebben er toe geleid, dat in het vervolg tegemoetkomingen, waarvan prac- tlscb geen of weinig resultaat wordt verwacht, achterwege zullen blijven. Nederlandsche exporteurs wat regelmatiger aan de markt in Engeland verschenen. Tot en met 1935 is aan de drooglegging van de Wlerlngermeer, met Inbegrip van de bijkomende kosten, totaal ten laste gelegd 75.976.259. Tegenover de uitgaven staan Inkomsten tot een totaal bedrag van rond f 4.720.000 uit de droogmaking en tengevolge van toe vallige baten, zoodat tot ultimo 1935 een bedrag van rond 71 millioen beschikbaar is gesteld. Tot een lateren datum staan de uitgaven nog niet vast. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat de wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wlerlngermeer spoedig, zoo mogelijk reeds op 1 Januari 1938, in wer king zal treden. Het daarbij op den grondslag van een, van de commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds ontvangen rapport, in te voeren vergunningsstelsel, zal zoowel de vracht-auto- ifensten als het ongeregeld vervoer omvatten. Ter beteugeling van in het vooruitzicht van hét vergunningsstelsel wellicht te wachten on- noodlge en ongewenschte uitbreiding van het vervoerapparaat zal in geen geval een latere datum dan die van het verschijnen dezer me morie uitgangspunt kunnen zijn voor een re geling tot beoordeellng van aanspraken op ver- gunning Ook de minister is er van overtuigd, dat de belangen van het binnenscheepvaartbedrijf alle aandacht verdienen zoowel ten behoeve van de binnenschipper!) zelve als van de langs de waterwegen zetelende ondernemingen. Per 31 December 1937 zal de kapitaaldlenst vermoedelijk den volgenden stand aanwijzen: Spoorwegen ƒ5537.000, Waterwegen ƒ13.880.000, Landwegen zonder bruggen over de groote ri vieren ƒ16.489.000, totaal ƒ35.906.000. Voor 1938 is vermoedelijk noodig: Spoorwe gen ƒ3.182.000, Waterwegen ƒ9.121.000. Land wegen zonder bruggen over de groote rivieren ƒ22.442.000, totaal ƒ34.745.000. Indien geen andere nieuwe werken worden aangevat dan die, waarop hierboven is gere- deze werken geheel uit den kapitaal- Zaterdag is een verpleegster van het Sana torium „Jullana-oord” te Laren, toen zij zich van haar woning naar het Sanatorium begaf, tusschen het Raboes en het Sanatorium door een haar onbekend persoon aangerand en van haar fiets getrokken. De aanrander poogde haar in het struikgewas te duwen, hetgeen ech ter niet gelukte. De verpleegster, mej. T„ nam ijlings de vlucht met achterlating van haar rtj- Omtrent de wijze, waarop de Staatsexploita tie zal worden uitgevoerd, kan de minister nog geen mededeellngen doen. Hij de uitgifte van de gronden in de Wlerlngermeer wordt er re kening mede gehouden, dat met de hier be doelde staatsexploitatie in 1938 een aanvang kan worden gemaakt. Vervreemding van gronden in de Wlerlnger meer kan thans nog niet aan de orde worden gesteld. De minister werkt er toe mede, dat bU de uitgifte van gronden ook aan het kleinbedrijf een plaats wordt ingeruimd. Hij meent even wel, dat de grootte der bedrijven over het al gemeen zoo moet'zijn, dat een gezonde exploi tatie van het bedrijf mogelijk blijft. Het vervangen van overwegen door, via ducten is, volgens den minister irj, de Memorie van Antwoord van het Verkeers fonds. vooral in ons land, een zoo kostbare maatregel, dat daaraan in het algemeen liet kan worden gedacht. De proefneming met een automatische seinlnrlchting op den overweg van den rijksweg te Steen wijk kan als geslaagd worden beschouwd, zoodat in den laatsten tijd aan de spoorwegdirectie vergunning is verleend, bjj eenige thans nog bewaakte overwegen, waar de .omstandig heden niet toelaten de bewaking zonder meer op te heffen, de afsuitingen weg te nemen onder voorwaarde, dat een automatische aeininrichting zal worden aangebracht. In zijn requisitoir zeide de Officier, dat al het lijden en kinderleed, dat achter dit dra ma verborgen ligt, wel nooit aan het licht zal komen. In de twee maanden, dat ze in het kinderhuis is ondergebracht,_ta het meisje totaal veranderd. De foto's, die ge maakt werden, toen zij onder behandeling Achtereenvolgens zullen in de eerstko mende jaren. zoo zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, gereed komen de bruggen over de Maas te Hedel. welke nagenoeg voltooid is, over de Merwede te Dordrecht, over de Noord te Hendrik-Ido- Ambacht, over den IJsel te Deventer, over den Hollandschen IJsel te Krimpen a. d. IJsel, over de Merwede te Gorinchem en over den IJsel te Doesburg. Het ligt in de bedoeling overeenkomstig het plan voor den versnelden bruggenbouw den bouw zoo te regelen, dat deze bruggen eind 1941 voor het verkeer zjin opengesteld. werd gesteld, zijn daar wel het duidelijkste bewijs van. Natuurlijk kunnen kinderen wel een lastig zijn en niemand zal den opvoeders er een verwijt van maken als ze daar dan gevoelig voor gestraft worden, maar hier handelde verdachte als een beul, die geen goed woord voor de kinderen had en ze bij na zonder onderbreking mishandelde. Zaterdagmiddag ontstond in de woning P. van den E.. aan den Bredascheweg te Breda, een begin van brand, doordat een droogrek, dat bij de kachel stond, in brand vloog. Het droogrek viel om en kwam terecht op een meisje van 15 maanden, dat in de nabij heid op den grond speelde. Het kind was alleen thuis en toen eenlgen tijd later de moeder in de woning kwam, trof zij het kind met brandwonden overdekt aan. Het kind werd overgebracht naar het 8t. Ig- natiusziekenhuis, waar - de bekomen verwondingen is overleden. Tijdens de vaart op de Schelde is een onbe kend schip oostelijk van het Verdronken Land van Saaftlnge bij ruw weer omhoog gevaren en blijven zitten. Een te Walsoorden gestationneerd liggende Belgische sleepboot is derwaarts gevaren voor het eventueel verleenen van assistentie. Het bleek toen, dat de kinderen door de vrouw bont en blauw waren geslagen. De vrouw moest gebruik gemaakt hebben van een stuk hout. Het ventje had een gat in het achterhoofd, kwam nooit in de buiten lucht, en moest meestal met vastgesnoerde handjes in zijn bed blijven Bovendien ver keerde hij in totaal ondervoeden toestand. Het knaapje moest in een ziekenhuis worden opgenomen en het meisje werd door bemid deling van de Kinderpolitie in eA kinder- t Het lag aanvankelijk in de bedoeling het weg- vak AmsterdamBodegraven van het rjjkswe- genplan af te voeren. Nadere overweging heeft den minister er toe geleid te bevorderen, dat dit wegvak, waarvan de kosten geraamd wor- ®en op ƒ9.410.000, of met inbegrip van de per soneelskasten op rond f 10 millioen, op het plan zal wo> Het belang! het e« tijdper! Zoodn U snuift of niest, Wlu< een paar druppels in ieder neusgat Spoedig verdwijnen de benauwd heid en prikkeling en de verkoudheid wordt gewoonliik in de kiem gesmoord. het uittreden van Italië is de kans op een terugkeer van Duitschland en Japan nog méér verkeken dan deze al was. De barst in de wereld is weer wat langer en ■breeder en dieper geworden. De fraaie schijn heeft weer iets van haar glans verloren, de bittere werkelijkheid toont zich met minder camouflage. Weeklagen helpt niets, alleen het erkennen der moedernaakte werkelijkheid en daarnaar handelen kan nog eenig effect hebben De groote democratieën worden door de autoritaire staten met minachting en geringschatting behandeld. Zij hebben het aan zichzelf en aan haar gebrek aan moed en durf te wijten. ZU in geen enkel opzicht in een bijzondere ver houding tot de N. 8. zal behooren te staan. De minister heeft geen reden oen er aan te twij felen, dat dit ook werkelijk het geval zal zijn Te 'sOravenhage vierde Maandag mej. M. C. H. Oiyslagers haar lOOsten verjaardag. Sinds tal van jarrn wnnnt zU-in. da JCerkztraat tan VT»ag, of de N. V. Spoorhout behoort te a geliquideerd, betreft uitsluitend hare Tot en met 1935 is aan de droog legging van de Wieringer- meer f 76 millioen ten laste gelegd Te Leeuwarden is een nieuwe vergadering gehouden ter bespreking van het gerezen ge schil in de 8. D. A. P. betreffende de royeering van den heer Kite-, In de huishoudelijke vergadering, die bezocht was door afgevaardigden, leden van de 8. D. A. P., of voor kort daarvoor nog lid zijnde, uit 125 plaatsen in Friesland, la een resolutie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen da machtsconcentratie in de 8. D. A. P. en de houding van de leiding, terwijl besloten werd de vereeniging „Het Vrije Woord" te ooostl- tueeren, een orgaan uit te geven en op den zelfden grondslag als m Friesland geleidelijk de organisatie in Amsterdam en elders in het land uit te bouwen. Een wetsontwerp tot wijziging van de Pen- voor de Spoorwegambtenaren 1925 zal. baaf de minister vertrouwt, de Kamer binnen kort •'bereiken. IMt ten aanzien van de burgerlijke en ml- ambtenaren van een herberekening is worden afgezien, levert naar de mee- regeerlng geen voldoenden grond op, in den loop van het vorig jaar in ge- 'eo overleg met de Staten-Generaal inge- oerde korting op de spoorwegpensioenen thans in te trekken, te minder daar de wet. Z/*"”8 het daarbij in de pensioenwet voor de y°°! "egambtenaren ingelaschte artikel 80b. n? T^dere strekking heeft en in zooverre een ‘"ncipieele afwijking vormt van de pensioen- *pallng voor de burgerlijke en militaire amb- C** overigens is en wordt in de laat- jaren het streven naar gelijkvormigheid i de beide pensioenregelingen niet zoo meer in het oog gehouden. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de begrooting van het verkeersfonds voor 1938 is het volgende ontleend: De Minister stelt zich voor om in de eerste helft van bet volgend jaar een wetsontwerp in te dienen tot re geling van de binnenvaart, waarbij voortgebouwd zal worden op de wet van 5 Mei 1933, betreffende de even redige vrachtverdeeling, terwjjl hij voorts ongeveer gelijktijdig een voor- loopige regeling ten aanzien van het goederenvervoer per auto zich voor stelt te bevorderen. 1 Uit de Memorie van Antwoord van het Ver keersfonds blijkt, dat evenals tot dusverre, in het algemeen voor Hfnen of baanvakken, waar- van moet worden verwacht, dal onrendabel zullen blijken, sluiting leen voor personenvervoer, hetzij voor alle ver voer) en overlaten van het verkeer aan auto bus en vrachtauto zal moeten worden over wogen. Ten aanzien van de Noordoosterlocaal- spoorweg zal een gelijke maatstaf worden aan gelegd. Het vraagstuk van 4e inschakeling van de Nederlandsche industrie in de vervaardiging van verkeersvliegtuigen heeft de volle aan dacht van de regeerlng. Een onderzoek daar omtrent Is In gang. Bjj nota van wijziging Is te de begrooting alsnog een post opgenomen van twee en een half miHioen gulden ais voorschot aan de K. L M. De toelichting hiertoe luidt als volgt: Ten einde oa. de aanschaffing van nieuw materieel te kunnen bekostigen, dient de K. L. M. over kasgeld te beschikken. Aangezien eigen middelen op het oogenbllk niet voldoende zijn, verdient het aanbeveling een tijdelijk crediet door den staat te verleenen voor een tijdvak van vjjf jaren tegen een rente, waarvan het per centage telkens voor een jaar wordt vastge steld, en dat voor 1938 3 pet. zal kunnen be dragen. De mogelijkheid wordt opengelaten het cre diet tusschentijds geheel of gedeeltelijk af te lossen. grootlng 1938 van het Zuiderzeefonds volgende ontleend: Naar aanleiding van den aandrang van en kele leden om met de droogmaking van den Noordoostelijken polder nog meer spoed te be trachten, wordt opgemerkt, dat bij de uitvoe ring wordt gevolgd het na ernstige overweging opgemaakte werkplan. De nadere uitwerking van voorziening In de belangen van de scheepvaart bU den aanleg van den Noordoostelijken polder is nog In studie bij den dienst der Zuiderzeewerken. De „Centrale Baggerbedrijf” is uiteraard bij de uitvoering der Zuiderzeewerken betrokken, doch niet op andere wijze dan dit by de overige baggerwerken het geval is. De werkzaamheid dezer vereeniging heeft tot verhooging der bag- gerprijzen geleld. Voorshands meent de minis ter te dien opzichte een afwachtende houding te kunnen aannemen. Een achttiental aannemers heeft onder lei ding van de m. u. x een combinatie, welke naast de „Centrale Baggerbedrijf” staat, gevormd, met het doel gezamenlijk Zuiderzeewerken aan te nemen. Ook de minister zou het ten zeerste betreu ren. indien het optreden van de combinatie zou mpeten lelden tot uitvoering van werken in eigen beheer of door buitenlanders. Dit jaar zijn inderdaad de drie in uitvoering zijnde vakken van den dijk van den Nbord- oostelijken polder uitgegeven aan buiten de combinatie staande Nederlandsche aannemers. Het uitgeven van het vierde vak zal weldra weder ter hand worden genomen. tend en C dienst werden gefinancierd, zou de schuld in totaal kunnen oploopen tot rond 250 millioen De nieuwe brug over de Dedemsvaart Lichtmis zal waarschijnlijk tegen Juli het verkeer worden opengesteld. Ten aanzien van de verdere afwerking van de Twentekanalen heeft de minister zijn stand punt nog niet bepaald. Om de Twentekanalen te allen tijde bereikbaar te maken voor volledig afgeladen schepen van het type, waarop de kanalen zijn gemaakt, kan het kanaal Boven- Rijn-Almen worden aangelegd of wel de Usel worden gekanaliseerd. Wat onder de tegen woordige omstandigheden economisch verant woord is, zal eerst moeten vaststaan. Met betrekking tot doortrekking van den zij tak naar Almelo van het Twente-Rjjnkanaal tot de haven van die stad kan worden mede gedeeld, dat met den raad van administratie der Overijselsche Kanallsatiemaatschappij Is overlegd omtrent de grondslagen van regeling ter verbetering van de kanalen dier maatschap pij en de exploitatie, nadat de zijtak naar Al melo van de Twente-kanalen met het kanaal Zwolle-Almelo der Overijselsche kanalen in verbinding zou zjjn gebracht. Voor het opma ken van definitieve voorstellen bleek het in de eerste plaats noodig over een globaal verbe teringsplan met kostenraming te beschikken. Een tweetal ingenieurs van den Rijkswaterstaat en de ingenieur van de Kanalisatiemaatschap- Pij leggen thans hieraan de laatste hand. De vrijwillige ordening is thans zoover door gewerkt. dat uit den eierenexport negen groepen gevormd zjjn, waarvui één in den N.V.-vorm is gegoten en één in den kartel-vorm, drie vor men een exportvereeniging, twee hebben over eenkomsten gesloten, die een privaatrechte- lijk karakter zullen dragen en twee hebben nog geen keuze gedaan. In alle gevallen zal voor een behoorlijke naleving der aangegane over eenkomst worden gezorgd. Mogelijk zullen later splitsingen en wijzigingen der groepen volgen. Aan het hoofd van iedere groep staat een verkoopsleider. Om nauwer contact te bevor deren is een centrale commissie uit den eieren- cxporthandel gevormd, waarvan de verkooplei ders automatisch lid zijn. De heer D. J. Holsteyn heeft voorloopig de functie van onpartijdigen voorzitter dezer commissie aanvaard. In deze commissie is nagenoeg de geheele elerenexport- vertegenwoordigd, wat ook van de coöperatieve groep kan worden gezegd. De bedoeling 14 om voor punten van algemeen belang met de coöpe ratieve groep samenwerking te zoeken. Om regelmatiger export en ruimer oriënteering op de Britsche eierenmarkt te verkrijgen, zijn reeds vier groepen uit den elerenexporthandel bezig de sinds 1931 verloren gebieden van het Britsche Rijk opnieuw te veroveren, wat ge zien den voorsprong der Denen en het Britsche conservatisme niet gemakkelijk is. Toch hebben zij reeds eenige steunpunten weten te verkrijgen en de vooruitzichten tijn niet ongunstig. Een bezwarende omstandigheid is ook, dat de Nederlandsche exporteurs de laatste jaren door achteruitgang der rassen niet meer over een voldoend aantal brutnschallge eieren beschik ken, wat juist zoo'n uitstekend concurrentle- wapen was. Echter wordt reeds door particulier initiatief ernstig gepoogd deze fa'asën óp Thill vroeger peil te brengen, waarmee echter nog wel eenige jaren gemoeid zullen zijn. Over het ge heel genomen valt te concludeeren, dat de Ne derlandsche eierenexporteurs op vastberaden wjjze de handen aan den ploeg hebben geslagen om door eigen initiatief tot een zoo gezond mo- gelljken export te komen. Voor aanleg van wegen en weg- vairken op het rylcswegenplan voor komende is na 1938 vermoedelijk rond f 130 millioen noodig, voor voltooiing van in aanleg en verbete ring zijnde waterwegen rond f 50 millioen. Onder de landwegen zjjn, om het overzicht te vereenvoudigen, niet opgenomen de bruggen over de groote rivieren, waarmede een kapi- van rond f 60 millioen is gemoeid en waarvan de financiering geschiedt uit de extra heffing op benzine ge durende 10 jaar en een jaarljjksche uitkeering uit den gewonen dienst van het Verkeersfonds van f 2ü mil lioen. Maandag werd deze ergerlijke zaak voor den Haarlemschen politierechter behandeld. Als getulge-deskundlge werd gehoord dr J J. Eckhardt, die den 5-Jarigen Theo had onder zocht. Het Jongetje zat vol blauwe plekken en gezwellen, veroorzaakt door bloeduitstortingen. HIJ had een ernstige wonde boven zijn rechter oog en ook het meisje. Corrie, was er miserabel aan toe geweest. Alles wees er op, dat met een stuk hout was geslagen en dat de kinderen op grove wijze mishandeld waren. „Ze zijn niet meer te herkennen”, zei de dok ter. „In de blozende gezichtjes van nu kent men de verwaarloosde, mishandelde kinderen van toen niet meer terug De vrouw in 't verdachtenbankje begon te huilen en beweerde, dat ze die blauwe plekken op school hadden opgeloopen. Dan moet de 7-jarige Corrie bij den rechter komen. Een beetje verlegen knikt ze als ant woord op de vragen van den politle-rechter. Maar als deze vraagt, of ze wel eens klappen heeft gehad met een stok, begint ze te huilen en knikt en zegt wat. Op advies van den rechter wordt dan de vrouw uit de zaal verwijderd en door een paar opmer kingen van den Officier van Justitie over haar huldigen toestand in het prettige kinderhuis, begint het meisje te praten. Ze was heusch niet zoo lastig, maar toch kreeg ze bijna altijd klappen en dikwijls met een stok. Des avonds op bed werden haar handen met een dun touwtje aan elkaar gebonden en ook haar kleine broertje werd dikwijls mishandeld Af en toe kwam ze te laat op school, omdat ze had moeten helpen met afstoffen en matjes kloppen. Dat kon ze goed. De rechter vertelt de vrouw, die huilend bin nenkomt, wat hij heeft vernomen. Eerst zegt ze dat Corrie onwaarheid gesproken, doch later geeft ze het toe. Rechter: Hoe kwam u daar bij? Verdachte zeide, dat ze een jaar geleden de kinderen nog niet sloeg, doch in dien tijd een baby verwachtte en daardoor dikwijls wat ze nuwachtig was. Ook dat Heek echter niet geheel juist te zijn, want de volgende getuige, een vrouw, die tot Juni naast haar had gewoond, verklaarde, ook reeds toen in den winter van 1936 hullen en slaan en schelden te hebben gehoord. Eenmaal zelfs hoorde ze de vrouw zeggen, dat ze Corrie tegen een brandende kachel had gegooid. Het meisje kwam bijna nooit buiten om te spelen en dikwijls had ze blauwe plekken of blauwe oogen. Het jongetje kwam heelemaal nooit bulten. Rechter: Het was een hel daar voor die kin deren Om deze toestanden te verbeteren heeft reeds dadelijk 75 pCt. der Nederlandsche eierenexporteurs gehoor gegeven aan den oproep van den heer D. J. Holsteyn om allereerst de gewenschte samenwerking te zoeken. De groote eierenexport-coöperaties waren toen reeds tot groepsvorming overge gaan, evenals zes der grootste eierenexpor teurs. Ruim anderhalve maand geleden heeft de Kinderpolitie een 5-jarigen jongen en een 7- iarig meisje uit een gezin in de Herculesstraat te Haarlem, nadat herhaalde malen de aandacht op dat gezin was gevestigd, aan den lijve onder zocht, ondanks heeftlg verzet van de huisvrouw. Het soo.-dem. Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Beschikt de minister over middelen om aan de gijzeling van den Journalist Hansen. "wegens wqjgering een beroepsgeheim prijs te geven, een einde te maken? Zoo Ja, is de minister dan bereid deze met bekwamen spoed aan te wenden? Zoo neen, is de minister dan bereid maat regelen te treffen, ten einde soortgelijke gijze lingen in de toekomst te voorkomen? y -j- et politieke Italië is sterk in beeld- j-] spraak. Toen de Duce zijn groote pathetische rede na den Orooten Fascistischen Raad voor het samenge stroomde volk van de Eeuwige Stad had gehouden om het besluit van Italië’s uit treden uit den Volkenbond kenbaar te maken, kondigde een spreker voor de microfoon aan „De woorden van den Duce zijn W goede aarde gevallen als het zaad, dat bloemen geeft tot het oogenbllk, waarop de plant een krachtige boom wordt.” Deze beeldspraak herinnert aan het Evangelie, dat verhaalt van het zaad, dat deels op de steenrots viel, waar het geen wortel kon schieten, dat deels op den weg terecht kwam, waar de vogelen des hemels het oppikten, dat deels in het doomgewas na ontkiemd te zijn ver stikt werd en dat deels in goede aarde wasdom vond en rijke vruchten voort bracht. Maar wanneer men aan dit treffende Evangelie denkt, voelt men zeer sterk, hoe anders de zin is van de beeldspraak, welke door den Itallaan- schen spreker voor de microfoon werd ge bezigd. Wij twijfelen er niet aan, dat de woorden van den Duce gevallen zijn in vruchtbaren bodem, want het Itali- aansche volk is als een door den Duce omgeploegde en rijkelijk bemeste akker waar ieder van zijn woorden gedijt zoo lang en zóó als hij zelf wil. Wij herinne ren ens, dat Mussolini eens verklaarde, dat de Italiaansche lire nooit meer zou devalueeren en hij liet deze verklaring zelfs in marmer beitelen. De Italiaan sche lire devalueerde toch, maar de spreuk in het marmer bleef. De Duce behoefde slechts te spreken om het Ita liaansche volk belofte en Inscriptie van louter geestdrift te doen vergeten Wij herinneren ons, dat Mussolini heel het beschaafde Euorpa ernstig waarschuwde tegen het dreigende Gele Gevaar en zUn gedelegeerden te Genève de resolutie te gen Japan In verband met de overwel diging van Mandsjoerije liet onderteeke- nen. Thans is dat zelfde „Oele Gevaar*' zijn vriend en bondgenoot geworden en het Italiaansche volk juicht en klapt in de handen alsof het nooit anders ge hoord en geweten heeft. Geen landman heeft ooit zoo'n gewllllgen en vrucht baren akker voor het meest verschillen de gewas bezeten als Mussolini in Italië bezit. De woorden van den Duce zijn in goede aarde gevallen als het zaad, dat bloemen geeft. De groote democratieën vragen zich af, wat voor bloemen dat zullen zijn. Immortellen, rouwviolen of Japanse he lelies? Wanneer het zaad van plant tol boom zal zijn geworden van wat voor hout zal die boom, dan zijn? Van het hout, waarvan men dood kisten en grafkruisen zaagt? De groote democratieën houden het bange hart vast. Zij worden door zorg gekweld, maar ook door.... zelfverwijt? Aan de memorie van antwoord in zake de be is bet De actie is hoofdzakellJk begonnen om den nog vrijen export naar Engeland in eigen han den te kunnen houden. Tegenover het betrekke lijk klein aantal Engelsche eierenimporteurs staan 125 Nederlandsche exporteurs van eieren. Door de talrijke aanbiedingen waren de prijzen zeer laag. Het belang van samenwerking werd steeds duidelijker merkbaar, vooral tegenover de Deensche eierenexporteurs, die op de Britsche markt de grootste concurrenten der Nederland sche zijn. De Denen kennen deze concentratie reeds; de 100 Ingeschreven exporteurs zijn in 30 groepen vereenigd. Na den val van het pond in 1931 was de ex port van eieren naar Engeland voor ons land vrijwel onmogelijk geworden. De exporteurs moesten zich terugtrekken en behielden in hoofdzaak de in Londen aan de Tooleystreet ge- vestigde eierenimporteurs. Schotland, Noord- en 't Maandagmorgen aanl Midden-Ehgeland moesten losgelaten worden. tallë U met veel vertoon, zooals te doen gebruikelijk Is, uit den Vol kenbond getreden. Het heeft met bewonderenswaardlge lankmoedigheid erop gewacht, dat het Instituut van Ge nève het gepleegde geweld zou billijken Genève heeft dat niet gedaan en dit niet doen is vrijwel het eenige belangrijke, dat de slechts protesteerende, maar niet handelende Volkenbond in de interna tionale politiek de laatste jaren heeft gedaan. De Volkenbond verliest in Italië geen actief en loyaal medewerkend lid, maar een lid. dat zich sinds den schuch- teren druk der slappe sancties niet al leen afzijdig hield, maar ook den Bond stelselmatig tegenwerkte. Genève is weer een illusie armer nJ., dat Italië weer in geschakeld zou kunnen worden In het steeds minder universeele systeem van internationaal beraad en overleg. Door gulden. Boven de rente en aflossing van de schuld *1» gevolg van deze werken, moet dan nog ge tekend worden op de hiervoor genoemde uit keering van 2H millioen gulden, totdat de «huid voor de bruggen is afgelost en ook op rente en aflossing van kapitalen ten behoeve e*n rijkswerken uit het Werkfonds verstrekt Het totaal bedrag van de kapitalen, welke be reids door het werkfonds verstrekt zijn of nog >e verstrekken zijn, is rond ƒ35 millioen. In hoeverre van de mogelijkheid tot het bren- 8en van de uitgaven op den kapitaaldlenst vordt gebruik gemaakt, hangt van de omstan digheden af. Zoodra de omstandigheden dit “élaten, zal een grooter deel der uitgaven uit *n gewonen dienst worden gekweten. In afwachting van de voorgeschreven wet- télijke bepaling, welke de minister zooveel mo telijk hoopt te bespoedigen, zal in aan den komende leemten ook verder zooveel moge- Ulk moeten worden voorzien door wijziging <rf Mnvulllng, van het Reglement auto-vervoer Personeel De audiëntie van den minister van Water 1 terug te winnen, staat zal Vrijdag 17 dezer niet plaats hebben, Ten derde bleek het noodig te zijn, dat de in de noordelijke provinciën, vooral m vaak zeer oud en slecht spoorweg- gebriiik is. kan niet worden toe- 1)6 gasverlichting in de oudere rijtul- *en «»1 worden verbeterd Verdacht van malversaties te Krimpen aan de Lek Theo en Corrie waren de zondebokken. Andere kinderen werden door de vrouw niet mishan deld. althans niet In die mate. Spr. wilde een gevoelige straf elschen, die dan bulten straf een les voor haar moest zijn, die. naar hij hoopte, den anderen kinderen ten goede zou komen. Hij machte een mand gevangenisstraf. De verdachte beloofde huilend, dat ze het nooit meer doen zou. Rechter: Bekijk deze foto's eens. Zelfs daarop tiet men de blauwe plekken. Het jongetje was nog wel je eigen zoontje en bet meisje een dochter vsn den man, wiens huishoudster je was. Enfin, er zijn geen woorden voor deze mis handeling te vinden, weerlooze kinderen! Spr. veroordeelde haar ten slotte conform den eisch. De vrijwillige ordedlng in den eieren export, waartoe de heer D. J. Holsteyn, te Apeldoorn, in September jJ, het initiatief heeft genomen, is reeds belangrijk gevor derd. Slechts ongeveer 10 pCt. van den export staat momenteel nog bulten deze regeling. --

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5