E< STAD ILWS Er wordt recht gesproken Bt-ARUTA" DINSDAG 21 DECEMBER 1937 Brandstichting bekend R. K. GEMEENSCHAPSKUNST F BIJLAGEN TOT DEN RAAD nict ga*- en n Tegen een paal gereden U* Een zedendelict' LAUPEX Jouw nieuw Gymnasium Adelborsten loopen college bij den politierechter Veehouder deed water in de melk Belangrijke technische sectievergadering In hooger beroep tot f 2000 boet» veroordeeld Wijziging gemeentebegro ting, dienst 1937 Benoeming onderwijzend personeel Uitslag der Zondag gespeelde wedstrijden Kleine bende stal massa’s levensmiddelen Vergunning aanleg straten N.V. Nooit Gedacht Inbreng van grond in het Grondbedrijf Aankoop van grond te H eerhugowaard De overstroomingen te Rome bezorgen aan de bewoners van vele wijken grooten 'overlast DAMESHOCKEYCOMPETITIE SPORTRAAD VAN DE GRAAL DE REORGANISATIE VAN bEN D.H.G.B. VELE DIEFSTALLEN OPGEHELDERD OPDRACHT VOOR DE IJZER FABRIEK ter 1 brie) len hulp «en Kerstavond R.K. Vrouwenbond Wai fat k Aansluiting aan de electriciteitsleiding - is Aansluiting Oudkarspel enz. by den Vleeschkeuringskring Alkmaar Benoeming tijdelyk leeraar Handelsschool en Handels- avondschool De bonnen van de week Eerst na vier jaar zich politie aangemeld PHILIPS* r ph‘liP* ooU '^r gtro0”1* Stichting „Alberdingk Thijm” Overeenkomst betreffende de controle van de gemeente- financiën ;iA»'“wen' ^rbr“*‘ gron- van de Alkmaarsche '*'v 'lek-cultureele vorming barer instructieve A: (Amsterdam)Hurry up aan met turnkring l j pWCa.,-,- I Gistermiddag reed een uit Warmenhuizen af komstig wielrijder G. op de Paardenmarkt tegen een verkeerspaal, waardoor hij een diepe hoofd wonde kreeg. Door dr. Dijkhuizen werd de eer ste hulp verleend, waarna G. naar het Centraal Ziekenhuis werd overgebracht. Later kon hij per taxi huiswaarts heeren. dat* zij na 1 teur der gei met in achtneming een aantal voorwaarden. besluit van 18 November jj., de plannen goedkeuring worden voorgelegd. het Murmelllus-Gymnasium soortgelijke gronden met deze meenen B •ven, niet tot prijsvraag over te Ten einde misverstand te voorkomen deelen wij nog even mede, dat de Kerstavond van den R. K. Vrouwenbond niet heden (Dinsdag! avond wordt ‘gehouden, zooals per abuis gepubliceerd werd, maar Donderdagavond a.s. In en Behi Stater koop Ged minist te het drijf, i namer weglnt besluit van e drijf. De raad zake met d komen van hl O De brief deeldei met s k dwingt i Uit ee verlan aan d wille t wille i wille t Haren, daartoe overge- De voor t het v< De get (plm. ben er de bes, bedrijf Wetl de pu Schagt tenden Wat «pronk doende oogens het ge waardi het in het ai Alkmai ten, ii teloor Maandagmorgen heeft de 31-jarige C. R. uit Alkmaar zich bij de Haagsche politie ge meld. Hij deelde mede, In October 1933 in zijn kapperszaak brand te hebben gesticht om daardoor onrechtmatig in bezit te komen van verzekeringsgelden. Hem zou. volgens zijn zeggen, een bedrag van 2500zijn uitgekeerd. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 22 tot bijlage nr. 60 van dit jaar deelden B. W mede, dat zij nog geen termen aan wezig achtten voor Inbreng van den aan den Westerweg gelegen grond, omdat het bouw rijp maken van de omgeving van de Rozen straat voorloopig was opgeschort. Nu echter een aanvang wordt gemaakt met het doortrekken van de Rozenstraat en dien tengevolge spoedig met den verkoop van het bouwterrein aan die straat zal kunnen wor den begonnen, achten zij het gewenscht. dat dit perceel, thans nog groot pl.m. 1445 M2., tegen de geschatte waarde in het grondbedrijf wordt ingébracht. De Alkmaarsche rechtbank deed heden, Dins- tegen den dia het De pdert van b Van een v, de aar om ee B. voor 1 met Hier Van was e vraagt meent de ver B. e in te i De eens I Blermi De drijf pen. tasgeb Wetl dacht de gen eerst i wilde Het algemt Op gen b het g< per w beschi Na 1937 1 stelllni welke, nlng, hoofd! Niema voorhe zal ee: overee lijke i zinner zal zij Cpn de komen ook in het komende jaar gepropageerd wbrden Ook van de reorganisatie een verbetering te worden. De voorzitter dankte de aanwezige leiders voor hun belangstelling en hij hoopte dat 1938 eenige druppelen bloeds zijn een belangrijk en vooral voorspoedig jaar zou worden. hij bijna geworgd werd. Een getuige vertelde opgewonden, dat v. d. Eng „zoo blauw zag als een konijn”, hetgeen den rechter deed opmer ken, dat dat zeker eëti nieuwe spreuk was, waarvan hij nog nooit gehoord had. Kortom, meneer v. d. E. was zoo goed als gestikt en verdachte mocht nog blij zijn, dat hij er met 15 gulden boete afkwam. Te Zijpe had P. Roozing een oogje op het charmante zusje van Arie M. die het allesbe halve leuk vond, dat zijn zusje nu juist P. Roozing een geschikten knaap vond. Enfin, den een of anderen keer zou hij dit Roozing wel eens duidelijk onder het oog brengen. Zich stipt houdende aan laatstgenoemde zegswijze, had hij Roozing, die heerlijk met meisje M. in rozen geur en maneschijn liep te wandelen, opge wacht en hem plotseling een „flinken opdoffer” verkocht. De rechter vond dit allerminst spor tief en meende, dat Arie M. eens flink moest betalen voor zijn liefhebberijen om zich met de zaken van zijn zuster te bemoeien. 15 gul den en als je dat niet kan betalen, een hechte nis voor een tijd van tien dagen. Volgend» zaak!) En toen kwam Joh. Corn. L, uit Behagen op het matje. Deze knaap stond terecht, terzake dat hjj op 29 September een zekere meneer Lichthart had mishandeld. Maar zoo ernstig ais de officier de dagvaarding voorlas, zoS geamu seerd stond onze Johan erbij te grlaneken en toen de rechter hiervan de reden vroeg, merkte verdachte laconiek op, dat hij nu wel gekomen was, maar dat zijn broer de dader was. Dit leverde eenige vroolijke oogenblikken op, te meer toen de rechter dit niet geloofde en ver dachte een verhoor ging afnemen, waarvan deze niets begreep. Het liep op niets uit en ten einde raad werd besloten de zaak aan te hou den en eerst nog eens even den agent van po litie te Behagen te hooren. De diverse mishandellngszaakjes zullen we verder maar laten rusten, de een was vrijwel gelijk aan de andere en wij besluiten dan met de zaak tegen Kr. uit Alkmaar, die terecht stond terzake, dat hij. in het jaar 1933 een trap- naalmachlne had gekocht in huurkoop en het ding zonder dat het geheel was afbetaald weer verkocht had aan een derde. De aankla gers n.l. zij, die destijds aan verdachte een trap- naalmachine hadden geleverd, vingen leelijk bot. want èn de officier èn de rechter vonden verdachte heelemaal niet zoo schuldig. Het meer dan verderfelijke huurkoopsysteem moest eigenlijk allang niet meer bestaan en als hier van dan arme drommels de dupe werden, was dat vaak de schuld van hen. die zulk een con tract met een meestal ongefortuneerd persoon hadden aangegaan. Derhalve kwam verdachte er best af, met een boete van 5 gulden vertrok Aangezien de overeenkomst met het Centraal Bureau voor verificatie en financleele advie zen, betreffende de contróle van de financiën dezer gemeente, uitsluitend betrekking heeftop het dienstjaar 1937, zal omtrent de verlenging van die overeenkomst thans wederom een be slissing moeten worden genomen. Het komt B. en W. voor, dat verlenging van de overeenkomst voor het dienstjaar 1938 aan beveling verdient. Omtrent de principieele vraag, of het ge wenscht is daarna voor den duur van eenige jaren te contracteeren dan wel tot aanstelling van een gemeentelijk verificateur over te gaan, zullen B. en W. in den loop van dat jaar een voorstel doen. met Dinsdag 28 December 1937 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebönnen rose kleur. Gehaktbonnen geel met roode streep. Bak- en braadvetbonnen oranje kleur. Alkmaar, 21 December 1937. Blijkens een van den directeur van het ge meentelijk bureau voor sociale zaken ontvan gen berekening zal in 1937 wegens steun aan werkloozen. waarvoor f 500.000 is geraamd, rond f 522.500 moeten worden uitgegeven. Hierin is begrepen een Kerstgave overeen komstig de circulaire van den minister vair So ciale Zaken. B. en W. stellen voor de hoogere uitgaaf van f 22.500 In de gemeêntebegrooting voor 1937 te regelen door vaststelling van wijzlglngsbesluit. De heer J. H. de Groet, directeur der Han- delsavondschool en leeraar aan de Handels school, is stads 27 September JJ. met ziektever lof afwezig. Nadat B en W. dit verlof aanvanke lijk hadden verleend tat 31 December a.s., heeft de heer De Groot thans eenige maanden ver lenging van het verlof aangevraagd. 7*er verzekering van den goeden gang van het onderwijs hebben B. en W. ’n deel der lessen van den heer De Groot opgedragen aan één der leeraren van elk der beide scholen, en voor de overige lessen tot tijdelijk leeraar aan beide scholen benoemd den heer W. de Jong, alhier, welke benoeming voor den duur van ten hoog ste drie maanden kan plaats hebben. Het is mitsdien noodzakelijk, dat de raad tot de benoeming van een tijdelijk leeraar aan elk der beide scholen overgaat, welke dan zal kun nen gelden tot een nader door B. en W. te be palen datum. By brief van 6 November 1937 heeft de N.V. van onroerende goederen „Nooit Gedacht", al hier, vergunning verzocht voor het aanleggen van de verbindingsgracht, het omleggen van de Molentocht en het aanleggen van twee straten ten Oosten van de Bleekerssloot, welk verzoek in handen van B. en W. <om advies werd gesteld. Naar aanleiding daarvan deelen zij mede, •wonnen advies van den dlrec- •ntewerken en na de commis sie van bijstand voor openbare werken te heb ben gehoord, aan adressante de concept-voor- waarden hebben medegedeeld, die behoorden te worden verbonden aan de vergunning voor aanleg van straten, enz. Omtrent dit concept is nader mondeling overleg gepleegd met de N.V. in bijzijn var. de leden der Commissie van bijstand voor openbare werken, waarna ten slotte overeen stemming is verkregen. B. en W. stellen daarom voor de in de ar tikelen 7 en 8 der Bouwverordening bedoelde vergunning vóór den aanleg van straten aan adressante te verleenen van De raad verleende op hun verzoek eervol ont slag aan de heeren P. Ooijkaas en M. Lang horst uit hunne betrekkingen van onderwijzer resp. aan de Nlcolaas Beetsschool en aan de Vondelschool. B. en W. zouden thans willen overgaan tot definitieve vervulling van deze vacatures, waar voor zij tot nu toe voorloopige voorzieningen hebben getroffen. Aangezien de gemeente nog z.g. eigen wacht gelders heeft, is zjj, behoudens dispensatie, op straffe van verlies van de rijksvergoeding der wedden van de betreffende leerkrachten, ver plicht bij vacatures een keuze te doen uit de eigen of andere wachtgelders. In de vacature aan de Nlcolaas Beetsschool zouden B. en W„ voor het geval de betrokkene niet elders mocht worden benoemd in een be trekking bij het uitgebreid lager onderwijs, wil len voorzien door de benoeming van den heer H. Horbeek In de vacature aan de Vondelschool zouden zij thans willen voorzien door de benoeming, met ingang van 1 Januari as., van de wacht- geldster mej. M. van Stapele, die binnenkort in aanmerking komt voor toekenning van voor loopig pensioen. In de dan opnieuw open val lende plaats zouden B. en W. dan voor het nog resteerende deel van het schooljaar 1937/ 1938 een tijdelijke voorziening willen treffen, opdat met ingang van 1 Augustus a s. zal kun nen worden voldaan aan het verzoek van den heer K. Oudes om overplaatsing van de Bos- boom-Toussaintschool (waar hij in verband met de geleidelijke opheffing van de school overcompleet zal worden) naar de Vondel school. Naar aanleiding van het adres van R. Kuy- per te Heiloo, d.d. 4 October j.l., betreffende bovenvermeld onderwerp, merken B. en W. het volgende op. Uit de door adressant overgelegde stukken blijkt, dat de kwestie, waarvoor hij de aan dacht vraagt, hierover gaat, op een perceel, dat reeds voorzien is van een aansluiting voor gas en electriciteit. nogmaals een gratis-aan- sluiting te krijgen, wanneer dit verzocht wordt in verband met het feit dat het per ceel is gesplitst in een beneden- en bovenwo ning. Met de Commissie van bijstand voor de lichtbedrijven komt het B en W. voor, dat splitsingen van perceelen als in het onderha vige geval in het Fnidsen heeft plaats ge had.» de z.g. horizontale splitsingen, tot gevolg hebben, dat niet opnieuw een gratls-aanslui- ting aan het electriciteitsnet en de gasleiding wordt gemaakt. Wenscht iemand voor een per ceel meerdere aansluitingen, dan dient hij daarvan zelf de financleele consequenties te dragen. De gasverordening en de electriciteits- verordening gaan van deze praemisse uit, dat voor elk perceel één dienstleiding met meter en verdere toestellen gratis door de lichtbe- drijven wordt geleverd. Onder perceelen zal naar de meening van de Commissie ypn bijstand en van het college niet anders kunnen worden verstaan dan een1 kadastraal perceel. Splitsing van één huis in twee naast elkaar staande huizen heeft ten gevolge, dat twee kadastrale perceelen ontstaan, splitsing van een huis in een boven- en benedenhuis niet In het eerste geval wordt dus bij splitsing een gratis-dienstleiding aangebracht, in het twee de geval niet. opperbevelhebbers bij het vernemen van de gru welijke gevolgen na het gebrul^, van eenige deciliters alcoholhoudenden dank. In stilte besloten de jonge zeeofficieren zich maar bij een geheelonthoudersvereeniging in Den Helder aan te sluiten en voorgoed afstand te doen van een glas wijn, of eöfér nog van een glas bier. Want als je ter terechtzitting zoo eens hoorde, wat er allemaal niet kan voort vloeien uit het gebruik van andere dranken dan Perl of Grape Fruit, dan kreeg je toch wel de koude rillingen over Je rug. Toen er dan ook een aantal mishandelings- zaakjes en het toeval wilde, dat er vanmid dag vrijwel niets anders dan dergelijke gevallen aan bod waren was afgehandeld, besloot de luitenant ter zee de heeren maar weer mee naar Den Helder te nemen en misschien on derweg met hen een glaasje ranja te drinken. En niet zoodra waren onze gasten uit het ge zicht verdwenen of we hoorden weer een re quisitoir van één zin en een uitspraak in den- zelfden geest. Dat was trouwens ook wel noodig, want er stonden 21 zaken op de rol en doordat de eerste affaires in vertraagd tempo waren uitgevoerd, moest de rechter een beetje spveJ betrachten. Daar was b.v. Corn. K. uit Blokker, die op 1 October van dit jaar bij zijn».concurrent naar hij zeide drie zakken schelpen had wegge nomen om een extra-centje te verdienen. De concurrent, de heer Houtman uit Blokker meen de echter bescheideniyx op te merken, dat het geen drie zakken waren, maar op zijn minst drie auto’s vol. Hoe dan ook, de rechter vond het een gemeene streek om een concurrent te bestelen om er zelf beter van te worden, doen aangezien verdachte een blanco-strafregister had, achtte zijne edelachtbare 15 gulden boete een gerechtvaardigde straf en tevens een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee Jaar. Verdachte, die „en passant” opmerkte, dat hij tien kleine kinderen thuis had en dat 15 gulden wel wat veel was, hoorde tot slot den rechter zeggen, dat er hier niet gepingeld werd en dat meneer anders maar In hooger beroep moest gaan. Op denzelfden datum, nJ. 1 October, had verdachte Loipms L„ tuinder te Uitgeest, me neer N. v. d. Eng leelijk te pakken gehad. Laatstgenoemde had zich wel op den akker van L. begeven, waar hij niets noodig had, maar dat behoefde toch voor L. geen aanleiding te hij, kennelijk In zijn schik over een dergelijk wjjs besluit. De getuigen verlieten echter In minder prettige stemming het gerechtsgebouw. Tot dusver Is met deze Interpretatie der ver ordening, die ook elders wordt gevolgd, door de belanghebbenden steeds genoegen genomen. In de laatste drie jaren hebben In verschil lende gevallen z.g. horizontale splitsingen van perceelen In deze gemeente plaats gehad, waar voor de belanghebbenden de .daarop vallende kosten voor nieuwe aansluiting aan de gas- en electriciteitsleiding hebben betaald, welke per perceel ongeveer 35.bedragen. Inwilliging van het verzoek van R. Kuyper zou dus tot de consequentie moeten leiden, dat de hiervoor bedoelde andere belanghebbenden alsnog restitutie krijgen van hetgeen door hen betaald is voor aansluiting bij de splitsing hunner perceelen. Afgezien van het bovenstaande moeten B en W. ook de vrijstelling van R. Kuyper te Heiloo van de betaling van ƒ35.16 voor de kostenvan aansluiting van het perceel Fnid- seri H9 aan de gasleiding en aan het electri citeitsnet Ontraden, omdat adressant gehou den is tot nakoming van de vrijwillig door hem aapgegane verplichting t. w; nakoming van de voor deze kosten geteekende garantle-verkla- ring. B. en W. geven mitsdien in overweging hen te machtig^p, aan adressant te berichten, dat adressant gehouden is tot betaling van het vanwege het gas- en het electriclteltsbedrijf gevorderde bedrag van 36.16. De politierechter had Maandagmiddag hoog be^pek. Immers, op de zoo gerieflijke getuigen deskundige banken hadden IQ adelborsten uit Den Helder plaatsgenomen met een hen bege leidend luitenant ter zee, verbonden bij het in stituut ter opleiding van zee-offlcieren. Keurig zaten daar de jonge zeeofficieren-ln-spé met hun buitenmodel-uniform asm, kenbaar aan de hel-roode kragen en de als goud blinkende sabels met de al even fraaie lange kettingen. Zij waren „op college” bij den politierechter en enkelen van hen maakten druk aanteekeningen. Uit het ter terechtzitting behandelde moesten ze kennelijk een opstel maken en zij allen blaakten van werklust. In hun aller verbeelding zagen zij zichzelf al als rechter aan boord, als er b.v. eens een duchtige muiterij zou zijn ult- gebroken en hoe langer de zitting duurde, des te gewichtiger gingen de heeren het vinden. Ook zjj begrepen, dat in een geordende maat schappij het recht zijn ffiop moest hebben, dat het publiek beschermd behoorde te worden en al wat de rechter zooal aan cliché-uitdrukkin- gen op zulk een middag ten beste geeft. En aan den anderen leant van de groene tafel deden zoowel de politierechter als de of ficier van justitie hun best het de “heeren stu denten zoo aangenaam mogelijk te maken. Zaakjes, waarbij de officier gewoonlijk volstaat met een requisitoir van één zin, n.l. of het den rechter misschien zou willen behagen den ver dacht^ te veroordeelen tot een geldboete van zooveel gulden of een gevangenisstraf van zus of zooveel dagen, waarna de rechter meedeelt, Jaarpro- dat hij uitspraak zat doen en overeenkomstig het bepaalde in artikel zoo en slachtoffer veroordeelt tot die R. is ter beschikking politie gesteld. In verband hiermede vernemen wij nog na der. dat het hier den korten, maar feilen brand betreft, die op Zondag 15 Oct. 1933 woedde in een kapsalon aan den Oudorperdijk, waarbij vrij wel de geheele inboedel, benevens de eigendom men van den kunstschilder B. verloren gingen Hoewel eenige omstandigheden de politie ver dacht voorkwamen, moest men. na nauwkeurig onderzoek en ampele verhooren, toch tot de conclusie komen, dat de kachel tijdens de af wezigheid van de bewoners te hard was gaan branden, waardoor de omgeving Tn brand was geraakt. Vermoedelijk heeft gewetenswroeging C. R. er toe gebracht zich thans bij de politie te melden. taat hebben gehad, dat verkregen omtrent een regeling. De Raden van Broek op Langendijk en van Noord-Scharwoude hebben zich inmiddels met de regeling vereenigd. Van de gemeentebesturen van Oudkarspel, Noord-Scharwoucfe. Zuid-Scharwoude en Broek t» op Langendijk ontvingen B. en W. het veraoek om aansluiting bij den kring Alkmaar voor de uitvoering van den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de omstandigheid, dat de gemeente Harenkarspel uit den vleeschkeu ringskring Oudkarspel is getreden en de over-' gebleven gemeenten naar het oordeel van de veterinaire Inspectie der volksgezondheid geen zelfstandigen kring langer kunnen vormen. Omtrent toetreding van de vier Langedjjker gemeenten tot den kring Alkmaar voor den vlpeschkeuringsdienst hebben zij onderhandelin- gen gevoerd met de colleges van Burgemeester en Wethouders dier gemeenten, welke tot resul- overeenstemmlng Is gemeenschappelijke Dejjfelagen van de Zondag voor de R K competitie van den Sportraad van gespeelde wedstrijden luiden: Keep fit toen Haag)Thor (Amsterdam) A: 0—4, B: 0—6. N.VA. (Amsterdam)—Quick (Haarlem) 0—1, B: 1—0. The Unity (-*_; (Overveen) A: 11. Hurry up I (Overveen)—Olympia (Leiden) Hurry up IOlympia. Al direct b(j den aan- vang blijkt, dat Hurry up in de meerderheid is. De strijd heeft hoofdzakelijk plaats op de speelhelft van’ Olympia. De voorhoede van Hurry up levert goed samenspel en weet ’t voor de rust tot vier doelpunten te brengen. Na de rust komt Olympia 9 goed opzetten. De links buiten van Hurry up weet echter door ‘n goed schot het vijfde doelpunt te maken. De verde diging van Olympia is goed op dreef. Door mooi samenspel weet Olympia voor het einde een tegenpunt te scoren, zoodat riurry up ten slotte met 51 wint. Het was een prettige wed strijd. hët geval zijn. Eerst zal aan de deelnemers een behoorlijke termijn moeten worden ge geven voor het samenstellen van het ontwerp. Dan zal een jury den tijd moeten hebben om een keus uft de ontwerpen te doen. Vervolgens zal de beslissing moeten worden genomen en ten slotte zal dït ontwerp nog moeten worden getoetst aan de eischen, welke wellicht met het oog op de uitvoering moeten worden ge steld. Voor djt alles zal men zeker veel lan ger dan zes maanden moeten rekenen. Met het oog op een en ancter en W. in overweging te moeten je het uitschrijven van een gaan. Curatoren van hebben zich «p zienswijze vereenigd. Zoodra mogelijk zullen dan, overeenkomstig het ter dagmorgen, uitspraak in de zaak t veehouder Th. Str. te Egmond-Binnen, hooger beroep had aangeteekend tegen’ vonnis van den Alkmaarschen Kantonrechter" waarbij hjj wegens het vervalschen van melk’ met water werd veroordeeld tot de maxlmum- boete vanf f 2000. De rechtbank vernietigde op formeele den het vonnis van den Kantonrechter en ver oordeelde verdachte opnieuw tot f 2000.of 100 dagen hechtenis. Naar wij vernemen hebben de Spoorwegen de levering van de overweg-lichtinstallatles voor de overwegen tusschen Brammen en Dieren en tusschen Oldenzaal en de Grens (de Lutte) op gedragen aan de N.V. Alkmaarsche Ijzergieterij, alhier. Met die van Steenwjjk medegerekend, zullen er thans binnen niet al te langen tijd zeven van deze lichtinstallaties komen. In de raadszitting van 18 November JJ. is de vraag gesteld, of het mogelijk zou zijn voor den bouw van het gymnasium een prijsvraag uit te schrijven. Ook in verband met het daartoe gedaan ver zoek van de Maatschappij van Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten. B. N. A en van de architectengroep „de 8" hebben B. en W. deze kwestie ampel overwogen. Zij hébben zich eerst ervan vergewist of het besWur van het werkfonds 1934 tegen het uit schrijven van een prijsvraag bezwaar zou hebben. Het bestuur heeft bij den ter inzage liggen- den brief geantwoord, dat tegen het uitschriJ- ven van een prijsvraag slechts dan geen be zwaar bestaat. Indien het tijdsverloop tusschen het beschikbaar stellen van het crediet en het begin van de uitvoering (besteding) hier door niet wordt vergroot. Wanneer men aanneemt, dat voor het maken van het plan en het bestek zes maanden noodig zijn, is het derhalve waarschijnlijk, dat deze termijn niet zal mogen worden overschreden. De algemee- ne secretaris van het werkfonds, sterk betwij felende of deze tijdruimte toereikend zal zijn voor de meestal zeer langdurige procedure van een prijsvraag, geeft in overweging met die omstandigheid ernstig rekening te houden. Een ander punt betreft de uitgave. Het werkfonds heeft nog geen bepaalde ge dragslijn voor dergelijke uitgaven vastgesteld. In e«i eenlgszlns analoog geval is beslist, dat de kosten van een prijsvraag door de Ge meente zelf moeten worden gedragen. Neemt men aan, dat hiermede een bedrag van pl.m. 5000.zal zijn gemoeid, dan moet men ook hierop letten. Het zwaarst weegt echter het tijdverlies. Het bestuur van het werkfonds stelt er prijs op, dat de werkzaamheden door een prijsvraag niet worden vert^agd. Dit nu zal ongetwijfeld Elk Jaar roept de DHGB de leiders van de vereeniglngen bijeen om met de technische com missie het afgeloopen Jaar te bespreken en om het nieuwe Jaarplan vast te stellen. De laatste jaren zijn deze vergaderingen bui tengewoon belangrijk geweest omdat de heer Goris als voorzitter van den DHBG een meer principieele werkwijze propageert en ook al tweemaal op de bondsfeesten een proef heeft genomen die in de nieuwe richting gaat. Dit Jaar op de bondsfeesten in Amsterdam waren de adsplrantenwedstrijden geheel volgens zijn ideeën georganiseerd en de leiders konden nu hun meening geven over deze proef. Bjj het begin van de vergadering zette de voorzitter nogmaals zijn meening uiteen. Tot nu waren de oefeningen, die algemeen worden toegepast, niet getoetst aan de katholieke principes. In de sportbeweging komen hoe langer hoe meer uitwassen, waarmee onze ka tholieke sportbonden niet kunnen instemmen. In deze nieuwe werkwijze is een manier ge vonden om een eigen methode op te bouwen, die onze principieele sportbeweging tot hoogen bloei kan brengen. De OostenrUksche methode die op natuurlijke grondslagen is opgebouwd, Is een groote stap in de goede richting, maar zij biedt den katholieken sporter niet het julst^T De tijd is nu gekomen om onze eigen prin cipes op den voorgrond te stellen. De leiders waren het In theorie met den inleider eens, maar praktisch zijn er vele be swaren. Langzaam moet er verandering komen. I Het technisch programma van 1937 was vol komen geslaagd. De kerndag had aan de DHBG- ploeg een onverwacht succes gebracht, dat ten Sölle verdiend was en de bondstrainer kreeg ceen hartelijk bedankje voor zijn opofferend werk. Deze wenschte dezen dank over te bren gen aan de turners van de ploeg en wel spe ciaal aan den heer van Rijn, die waarschijn lijk voor de laatste maal heeft deel genomen., De bondsfeesten zijn door de geringe deel- name minder goed geslaagd. Het gramma van 1938 bevat de volgende punten; I het bepaalde in artikel zoo en zooveel het Zomerdemonstratle, wlnterwedstrljden, DHGB- slachtoffer veroordeelt tot die en die straf, kampioenschappen, Keurtrainlng, Kerndag. De werden nu in optima forma en geheel in den voorstellen van den turnkring Amsterdam stijl van een „belangrijke" zaak voorgedragen, vonden veel bestrijding. De handbalsport zal zoodat menige verdachte hoogst verbaasd stond te luisteren naar requisitoir en uitspraak. Een technischen kant bekeken belooft simpel gevalletje als het werpen van een glas bier in een café, waar de kermisvreugd» bulten de perken des vermaaks gaat treden en waarbij gevloeid, werd thans voorgesteld als een „echte poging tot doodslag" en angstwekkend stil werden de a.s. xljn, dat hjj v. d. Eng zoodanig beetpakte, dat De bekende speelgroep „Alberdingk Thijm", welke reeds gedurende jaren te Alkmaar haar welverzorgde opvoeringen gaf, stelde zich in den aanvang van het vorige winterseizoen on der nieuwe, artistieke leiding. Als eerste re sultaat daarvan ging verleden jaar „De op gaande Zon" en wel met zooveel succes, dat wij meenden onzen lezers een op zulk een peil staanden avond te moeten aanbieden. Op den ingeslagen weg voortgaande, gaf „Thijm” dezen zomer een openluchtuitvoering te Ber gen van „De kringloop der belangen" een spel, waarvan wij destijds schreven, dat het in ar tistieke waarde niet onderdeed xpor de en kele weken daarvóór onder leiding van mevr. Royaards gegeven „Midzomernachtdroom"- opvoering. Uit de voor het bereiken van zulk een veelzijdig spel noodzakelijke samenwerking groeide het verlangen, eenerzijds naar een hechteren organisatorischen band, anderzijds naar een instelling, wier leden zich op serieuze wijze met het beoefenen van verschillende takken van volkskunst konden bezig houden. Aan dit verlangen is thans voldaan en wel door de oprichting van een „Stichting ter be vordering der Gemeenschapskunst „Alberdingk Thijm." Deze stichting heeft ten doel: A het bevor deren der gemeenschapskunst In overeenstem ming met de tmginselen der katholieke cul tuur. B de artlsriek-cultureele vorming harer leden. In verband hiermede Is het „Comité ter be vordering van Kath. Tooneel te Alkmaar” op geheven. Vele leden van dit comité traden als bestuurslid der nieuwe stichting toe, welk be stuur dezer dagen met nog enkele anderen zal worden aangevuld." Hoewel een onafhankelijk lichaam, is statutair vastgelegd, dat de nieu we stichting zal werken in overleg en samen werking met de Nederlancjsche Stichting voor Katholieke Kuituur, waarin o. a. zitting na men: prof. dr. Mag. J. B. Kors O. P.. Bernard Verhoeven en dr. Jop Pollmann. Om het genoemde tweeledige doel te kun nen bereiken, zullen kringen gevormd worden, wier leden zich met het bestudeeren en be oefenen van een bepaalde uiting van volks kunst spel, zang, dans, muziek etc. zul len bezig houden, terwijl het in het voornemen ligt op geregelde tijden artistiek verantwoorde uitvoeringen te geven. Om tusschen de wer kende leden en het publiek den band te leg gen, welke voor een goed geestelijk contact noodig is, zal een ruime kring van kunstlie vende leden gevormd worden. Behalve avon den voor een grooter publiek, zullen zoo nu en dan meer intieme bijeenkomsten, met mu ziek, voordrathten. volksdans etc. gegeven wor den. terwijl ook het bij voorkomende gelegen heden organiseeren van kleine, exposities in het voornemen «ligt. Gezien het veelzijdige program, is uitbrei ding van het aantal werkende leden mogelyk geworden. Belangstellenden kunnen zich thans reeds richten tot het secretariaat der stich ting, (voorloopig) Wilhelminalaan 9. Door de politie is een alhier woonachtig per soon aangehouden, die zich had schuldig ge maakt aan het meermalen plegen van niet nader te noemen handelingen. Hij is ter _be- schikklng van de Justitie gesteld en naar het .Huis van Bewaring alhier bracht. Onze gemeentelijke politie heeft aan het einde der afgeloopen week een goeden slag kunnen slaan. De laatste 4 5 weken werd onze stad onveilig gemaakt door onbekenden, die er hun werk van maakten uit vrachtwagens en stal houderijen. waar goederen voor bodediensten werden gedeponeerd, regelmatig pakken levens middelen weg te nemen. Zoo kwamen er aan giften binnen van de vermissing van diverse pak ken boter en margarine. 12 pond vleesch, kazen, tientallen K G. koffie, 30 pakken boékweitmeel, rollen vet. 600 sigaren, 24 K G. regeeringsgehakt en vele andere artikelen, terwijl voorts ingebro ken was in de chocoladefabriek van de fa. Ringers, waar een baal suiker en chocolade was ontvreemd, en in een pakhuis hier ter stede, waar gereedschappen den buit vormden. Toen Donderdagavond de recherche zich ver dekt had opgesteld bij eenige pakhuizen van bodediensten, wist zjj een persoon, zekeren v. V„ op heeterdaad te betrappen bij het wegnemen van een vat natuurboter van 50 K.G. ter waarde van f 75 uit een stalhouderij bij de Frtesche- brug. Deze persoon werd aangehouden, waarna onmiddellijk een onderzoek werd ingesteld in zijn kosthuis, waar een groote party levensmid delen werd 4kangetroffen en andere voorwerpen verstopt werden gevonden in het hooi in een schuur. Tevens zyn een 9-tal nog levende konynen in beslag genomen, afkomstig van diefstallen in Alkmaar en Koedijk. Rywielondefdeelen en eenige rijwielen kwa men mede te voorschUn, o.a uit een naast de •woning loopende diepe sloot, waarin lang ge dregd is. Deze rijwielen bleken ook te Alkmaar te zyn ontvreemd. In verband hiermede zyn de kostbaas M. en diens schoonvader D. wegens opzettelyke heling in arrest gesteld, terwyi de ryks- en gemeente politie te Koedyk een zekeren W. aanhield, die mede betrokken is in de diefstallen van v. V. Alle 4 personen zyn Maandagmorgen over gebracht naar het Huls vart Bewaring alhier. Ten behoeve van de gasvoorziening der ge meente Heerhugowaard is het noodig, dat in die gemeente een gasdruktransformator wordt geplaatst. De heer S. Kos te Heerhugowaard is bereid een daarvoor geschikt terrein ter grootte van 80 M2„ gelegen aan den Laanderweg en in de onmiddeliyke nabyheid van den Middel weg. aldaar, aan deze gemeente te verkoopen, voor den prys van f2 per M2. B. en W. stellen voor het desbetreffend be sluit vast te stellen. en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 12