Bloembollencultuur vergadert I I ‘1 I I t te DE KOP VAN JUT? de reorganisatie WyBERr Amsterdams nieuwe raadhuis I i I 4 DINSDAG 21 DECEMBER 1937 Paleis voor Volks vlij t- loten Beursbelasting Bloembollenmuseum Reclame te New-York De moord te Utrecht EEN VOORLICHTINGSDIENST BROODVERKOOPERSBEDRIJF ZUSTER MARINUS t PROF. DR. F. J. BUYTENDIJK Tweejarig jongetje overleden Te Groningen gedoopt Kerkelijk leven PASTOOR J. A. KORBELD t Vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart De gijzeling van den heer Hansen De pensioenkortingen en de ophef fing der kleine stations Na een discussie, waarbij anti- toneerdere zich weer roerden, werd de stemming aangehouden Veertig jaar lang de melaatschen verpleegd Lotenhouders dringen aan op spoedige afwikkeling der trekkingen De ontwerpers, die tot een besloten prijsvraag zullen worden toegelaten R.K. SPOORWEGAMBTENAREN BIJEEN H. M. de Koningin heeft hem zelf gebracht NATUURMONUMENTEN OP TEXEL BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM EEN KERSTBOOM VOOR PRINSES EN PRINS OPHEFFING LOCAAL TELEGRAMTARIEF DOOR HEETE KOFFÊE VERBRAND PATER P. d. TEMPEL O. P. PLOTSELING OVERLEDEN n j :1 Afschaffing bodekosten voor telegrammen licht- Geen audiëntie A*n Begrafenis van het slachtoffer on- van den Prins te plaatsen. der Sperregeling is afgekondigd I te f zij zich de Scheidsgerecht ML eten De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een Inrichting, waarin het broodverkoopersbedrijf al dan niet uitsluitend aal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder ver gunning van den minister. f 52.635 gekeurd. dat De zitter mededeelde, dat het besluit niet vaardig genomen is. Dr. F. J. Buytendljk, hoogleeraar in de phy siologic en histologie aan de RUksuniversitei' te Groningen, is in de Lieve Vrouwfe-kerk aldaar Maandagmiddag in de Katholieke Kerk opgeno men. Het H. Doopsel werd hem toegediend door pater J. Vroom SJ. ene. Veel »den jeer 17) >or Tegenover de politie, die niemand dwingen kan om getuigenis af te leggen, beriep de be trokken journalist zich op zijn beroepsgeheim Toen mij dit, aldus spr., door den officier van justitie werd medegedeeld, heb ik, wederom in volkomen overeenstemming met de wethouders, den wensch te kennen gegeven, dat in dezen een gerechtelijk vooronderzoek zou worden ge last, waarbij immers wel ieder, die als getuige wordt opgeroepen en geen wettigen grond van verschoomng heeft, verplicht Is te zeggen wat hij weet. Het geval scheen mij om de boven genoemde redenen daar belangrijk genoeg voor, aldaar den zeerverw. heer H. Th. Sprakel en tot pastoor te Putten den eeereerw. heer J. A. van Dalen. 1 24 r te loch zet. 3» 27 »- (ft se Onder de uitoefening van het broodverkoo- persbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voorraad hebben anders dan voor eigen gebruikt, of het aan het publiek verkoopen van brood, anders dan uit eigen bakkerij afkomstig, met uitzondering van het in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor verbruik ter plaatse. en gt Schilderijen van v. Boxel in het Museum van ’t Staatsboschbeheer Intusschen duurt de ellendige toestand voort, dat wij wel moeten veronderstellen, dat er een persoon in ons midden is, die er zich van bewust is mededeelingen uit de geheime vergadering te hebben gedaan en niettemin gedoogt, dat een ander gegijzeld zit, die hem niet verraden wil. Wetsontwerp te verwachten, waar in aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen De Haagse he burgemeester heeft in den Raad zyn standpunt toegelicht Het is in elk geval de dure plicht van ieder, die ook maar de mogelijkheid veron derstellen kan, dat hij in de middag- en avonduren van 20 September de geheimhou ding geschonden heeft, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noodig is de gijzeling voortdure en opdat in dezen raad het onderling vertrouwen, voor ons werk in het belang der gemeente zoo volstrekt noo dig. worde hersteld BU de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter be vordering van een zooveel mogelljk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Mijnerzijds heb ik reeds meer dan een week geleden aan den raadsman van den gegijzelde mijn bemiddeling aangeboden om te komen tot het opstellen van een verkla ring, die, wanneer zij hem door alle raads leden en den secretaris gezamenlijk of af zonderlijk door elk hunner zou worden toe gezonden, den heer Hansen tot spreken zou kunnen brengen. Tot mjjn leedwezen is dit aanbod afgewezen. meer derheid van 75 pCt. kon verkrijgen, alsnog in Een 2-jarig jongetje uit de De Beekstraat te Den Haag zat Zondag op een stoel voor de kachel. Plotseling verloor hjj zijn evenwicht Hjj greep zich vast aan het schoorsteenkleed en terwijl hij viel, stootte hjj tegen de koffie kan, die op de kachel stond. Het jongetje kreeg de heete koffie over zich heen. Met ernstige brandwonden aan borst, rug en arm werd hjj naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, waar hjj later is overleden. Maandag heeft H. M. de Koningin een be zoek gebracht aan het Prinselijk paar in het Burgerziekenhuis te Amsterdam. In een open auto had H. M. den tocht van Den Haag uit gemaakt. In den auto had Zb een Kerstboom en enkele dooeen met versie ringen meegebracht, om die in of bij de kamer In het Moederhuis van de Zusters van Lief de te Tilburg is bericht ontvangen van het over lijden van de Eerw. Zuster M. Marlnus (in de wereld mej. C. den Bleman), geboren te Wamel 23 October 1867 en sinds 1895 werkzaam in de Melaatschen-Inrichtlng jSt. Gerardus Majella” te Paramaribo. Met voorbeeldige toewijding heeft gewijd aan de verpleging der melaatschen. H. M. de Koningin heeft haar indertijd Ridderorde van Oranje-Nassau verleend. ZU ruste in vrede I vervoer prijs gegeven wordt, waarvan het ge volg zou zijn, dat tal van abonnementhouders, die de kleinere plaatsen niet meer kunnen be reiken, hun abonnementen zullen opzeggen en door aanschaffing van een eigen auto ook nog zelf voor hun goederenvervoer zullen gaan zor gen. Met klem werd aangedrongen om in sa menwerking met openbare colleges, organisa ties van handelsrelzlgers, abonnementhouders en verder allen, die er belang bij hebben, per spoor te reizen, gemeenschappelijk op verschillende plaatsen streekacties tot behoud der kleine sta tions te ondernemen. Spr. wees er op, dat de gijzeling van een jour nalist begrijpelijkerwijze vele pennen en tongen in beweging heeft gebracht. Op zichzelf werd door de mededeeling geen gemeentebelang van beteekenis geschaad, of het moest zijn, dat daarin sprake was van klachten tegen den directeur van het gemeentelijk elec- trich bedrijf, waartegenover niet tevens een ver dediging kon worden geplaatst. De bedenkelijke mentaliteit van één der op 20 September aanwezigen, die blijkbaar zichzelf de beoordeeling van wat al of niet geheim behoorde te blijven, toerrit. moest doen vreezen, dat men ook in gevallen, waarin het gemeentebelang nu eens wél bij een strikte handhaving der ver trouwelijkheid betrokken zou zijn, daafop niet langer zou kunnen rekenen. direct wordt uitbetaald. Verreweg» Mét grootste bedrag zou in 1977 worden taitbetaald nl. 964.904. Van groote verliezen van het fonds kan dus niet gesproken worden, er wordt alleen veel minder uitbetaald, omdat de betaling direct geschiedt uit de aanwezige drie ton. De kans is thans voor ieder gelijk, dus van billijk of onbillijk kan niet gesproken worden. Een der lotenhouders zou de prijzen verlaagd willen zien tot de contante waarde van het jaar, waarop ze eigenlijk uit moesten loten. Een stem uit de vergadering: „Ik heb liever nu 22 procent dan in 1977 100 procent, want ik Vrees dat ik het dan niet beleef 1“ Van verschillende zijden uit de vergadering werd vervolgens instemming met het plan be tuigd. „We zijn er als lotenhouders nu beter aan toe dan in 1935.” zeide een der lotenhou ders. Zoo spoedig mogelijk dient de zaak worden afgewikkeld. (Langdurig applaus). De vergadering werd daarop gesloten. Zondagmiddag is te Utrecht in hotel „Ter minus” een bijeenkomst gehouden van tech nische en administratieve ambtenaren, behoo- rende tot loonschaal 9, 10 en hooger, georgani seerd in den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel ,JBt. Raphaêl”. De voorzitter, de heer J. van Dijk uit Amersfoort, gaf een uit eenzetting van den gang van zaken over het reeds ettelijke jaren uitgestelde Reglement Dienstvoorwaarden, hetwelk tot October 1938 van kracht zal blijven. St. Raphael houdt onveranderd vast aan het rapport 1931, waarnaast de mogelijkheid aan wezig is. om te komen tot een urgentie-rapport waarin de meest dringende verbeteringen zijn neergelegd. Ook de mogelijkheid van promotie kansen moet in het R.D.V. worden vastgelegd, alsmede de wijze, waarop die kunnen worden bereikt. Al is de mogelijkheid tot het scheppen van promotiekansen onder de huidige omstan digheden niet groot, toen moet in die richting worden gewerkt voor die groepen van personeel, voor wie de urgentie duidelijk blijkt. Het stand punt van de R.D.V.-commissie is nog steeds dal geen enkele groep van personeel mag bevoor deeld worden ten koste van een andere: het wenschelljkheldsrapport van den bond blijft in dit verband gehandhaafd. Na deze inleiding ontsjoon zich een uitvoerige gedachtenwisseling, waarbij tal van wenschen verlangens en bezwaren ter tafel kwamen. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat „St. Raphael” en de andere personeelsorganisaties ter zake pensloenkwestles diligent zullen blij ven. Allerminst kon men zich vereenigen met de voorgenomen sluiting van 71 130-tal kleine stations en halten voor personenvervoer. Men was van oordeel dat hierdoor een deel van het reizigers- Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten. vallende op de bezorging van tele grammen in Nederland buiten den kosteloozen bestelkrlng der telegraafkantoren en -stations, by wijze van proef geheel voor rljksrekening worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extrakosten voor bezorging van een telefoonoproepberlcht buiten den kosteloozen bestelkrlng. Met ingang van denzelfden datum zal even eens bij wijze van proef verlaagde tarief voor locaaitelegrammen worden af geschaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een hinnenlandech te legram berekend. de orde kwam het voorstel Bennebroek —Vogelenzang, om de reorganisatie, die in een vorige vergadering niet de vereischte Maandagmorgen is in het Dominicaner klooster te Hulssen in den leeftijd van 60 jaar plotseling overleden pater lector P. J. V. d. Tempel O P, die sinds April van dit jaar rus tende was. Pater v. d. Tempel werd 4 Nov. 186* te Rotterdam geboren. In Augustus 1893 werd hij priester gewijd. Tot 1917, toen hij benoemd werd tot assistent aan de H. Roaenkranskerk te Rotterdam, do ceerde pater v. d. Tempel theologie en flloeo- phie. In 1924 werd hij regent van het nieuw gestichte R. K. Meisjeslyceum te Den Haag, waar hjj zeven jaren bleef. Nadien hield hy in vele plaatsen zijn lezingen en cursussen, tot dat hjj in het begin van dit jaar ging rusten in het klooster te Hulssen. De plechtige uitvaartdienst en begrafenis zijn bepaald op Donderdag te Hulssen. In een Maandag gehouden vergadering van B. en W. van Amsterdam met de leden van de Jury-Nieuwe Raadhuis, n hebben Burgemeester en Wethouders, over eenkomstig het advies van deze Jury, be sloten, de vier inzenders van de ontwerpen, vergezeld van de motto's: 13659, Meron, Anankè en Belfort, tot het deelnemen aan een besloten prijsvraag toe te laten. Hierna Is de voorzitter overgegaan tot het openen van de bij die motto's gevoegde naambriefjes, en heeft medegedeeld, dat de inzenders van de motto's ooderschwden- HJk waren de architecten; 13659: Ir. H. T. Zwiers te Haarlem; Meron: M. Dulntjer en Anke Komter, te Amsterdam; Ananki: J. F. Staal en Arthur Staal te Amsterdam; Belfort: J. F. F<erghoef te Aalsmeer en ic. J. J. M. Vegter te Leeuwarden. Te Elden is voorzien van de laatste H H Sacramenten op 58-jarigen leeftijd overleden pastoor J. A. Korbeld. die sinds korten tijd daar werkzaam was. De overledene werd geboren te Raalte 3 Oct. 1879 en priester gewijd 18 Aug. 1908. De H Requiem-mis en de begrafenis sljn bepaald Woensdag. Een ander lid vroeg wat het hoofdbestuur doet ten aanzien van het Bloembollenmuseum te Limmen. Kan de Alg. Vereenlging deze zaak niet in eigen beheer nemen? De voorzitter zegde een bespreking over deze kwestie toe. De commissie tot beheer van het waarborg fonds der loten 1869 (Rjjksdaalderloten) van het Paleis voor Volksvlijt heeft op grond van het besluit, genomen in de vergadering van lotenhouders van 29 Juli 1935, de lotenhouders opgeroepen tot een vergadering welke Maandag te Amsterdam is gehouden. Behandeld werd een voorstel tot het ver- leenen van machtiging aan de commissie tot beheer tot het brengen van wijziging in dz grootte der te betalen pretniën en de tijdstip pen der trekkingen, een en ander practlsch neerkomende op het houden Ineens van alle trek kingen en gereduceerde uitbetaling van de pre- mlën hetgeen met zich medebrengt algeheele liquidatie van het waarborgfonds. De commis sie is van oordeel dat, gezien den huldigen stand van het fonds en de onmogelijkheid om voldoende rente te maken van solide beleggin gen hetgeen noodig zou zijn om de volledige pretniën volgens het trekkingsplan op de daar toe bestemde tijdstippen te voldoen het fonds daartoe niet voldoende is, zoodat de noodzakelijkheid aanwezig is. over een wijziging van het plan te beraadslagen. Een lotenhouder heeft onlangs een denkbeeld hieromtrent geopperd, hetwelk de commissie voor verwezenlijking vatbaar acht. Het aantal der uitstaande niet uitgelote lo ten is op het oogenblik nog 307.000. De com missie schat het percentage, dat zal kunnen worden uitgekeerd van de bedragen, die aan de loten op grond van de trekkingen nominaal zullen worden toegekend, op ruim 22 procent, onder voorbehoud, dat de koersen, die gemaakt zullen worden by realisatie van de nog; aan wezige effecten, niet te zeer zullen afwijken van de thans heerschende. De heer Soppel opende de drukbezochte ver gadering, namens de commissie tot beheer van het waarborgfonds der loten 1869. en deelde mede, dat niet voldoende aantal loten zijn ge deponeerd. er staan n.l. uit 307.000 loten, zoo dat 204.677 loten moesten zijn gedejxmeerd om tot stemming over te kunnen gaan. Op 10 Januari te half twaalf zal te Amsterdam eer. tweede vergadering worden gehouden, waarop een besluit zal worden genomen. De voorzitter gaf vervolgens gelegenheid tot het stellen van vragen naar aanleiding van het gepubliceerde voorstel. „Op hoeveel taxeert u de kas op het oogen blik?'’ vroeg een der lotenhouders. De voor zitter schat het op een bedrag van 360.000; een bedrag dat nog met 37.000 moet worden verminderd voor uitgelote stukken, die nog niet zijn opgekomen. Een tweede lotenhouder wijst op het verschil tusschen 1935 en 1937, volgens het plan 1935 zou da uitloting met 100 procent plaats hebben, nu wordt dit geschat op ongeveer 22 procent. Zou het niet billijk zijn, dat degene, die nu een prijs trekt, die in 1977 zou zijn gegeven, nu méér krijgt, nJ. de centante waarde, berekend op 3 of 4 procent? De voorzitter zegt, dat bjj het plan 1935 (het oude plan 1917) voorzien werd in betalingen, loopende tot 1977. Natuurlijk krijgt men veel minder uitbetaald, wanneer niet in 1977- dóch Op initiatief van een uit de kringen der ka tholieke instellingen gevormde studie-commissie werd bij stichtingsbrief van 13 September 1937 gefundeerd de Sichting Technische- en Econo mische Voorlichtingsdienst voor Katholieke In stellingen. Als eerste publlkatle van deze stichting ver scheen de brochuure .Doel en Streven”, waarin de werkwijze is omschreven en de statuten zijn opgenomen, alsmede de namen van de bestuurs leden en die der leden van den raad van ad vies. Het doel van de Stichting n.L het geven van technische- en economische voorlichting ten behoeve van een doelmatig beheer van katho lieke instellingen, alsmede het daadwerkeljjk bijstaan in het doelmatig beheer tracht het bestuur te bereiken door het publiceeren van artikelen, brochures en andere publicaties, het verstrekken van indlvidueele adviezen enz. Het secretariaat der stichting is gevestigd aan de Heerengracht 32 te Amsterdam C. maar bovendien waren er enkele ook thans nog niet bekende omstandigheden, die de schending der geheimhouding nog ernstiger deden zijn, al thans konden doen zijn en die het dus te min der gewenscht deden zijn om te berusten in het zwijgen van den heer Hansen, dat laat mij er dat dadelijk bijvoegen in het eerste stadi um der zaak volkomen te billijken was. Men kent het verdere verloop. Nadat de heer Hansen gegijzeld was, een maatregel, die in elk geval automatisch zal eindigen bjj de sluiting van het vooronderzoek, hebben alle door hem ingeroepen rechterlijke instanties de gijzeling gehandhaafd, daarmede uitsprekende, dat hij geen wettigen grond van verschoonlng had. In de memorie van toelichting zegt de minis ter, dat artikel 13 van de wet op de zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling voor schrijft, dat vóór 1 Januari 1938 aan de Sta- ten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij intrekking van deze wet, zoo mede de overgang tot den normalen toestand, zal worden geregeld. Bij deze aan de crisispachtwet ontleende be paling is men destijds blijkbaar uitgegaan van de gedachte, dat de buitengewone omstandig heden. die aanleiding gaven tot het indienen van het wetsontwerp, vóór of op 1 Januari 1938 zouden hebben opgehouden te bestaan, althans dermate in kracht zouden zijn verminderd, dat een overgang naar den normalen toestand waarbj] men afschaffing van de evenredige vrachtverdeeling zonder meer op het oog had kon worden voorberetfi. Dit uitgangspunt is door den gang van zaken niet houdbaar gebleken. De toestand van de binnenscheepvaart is nog niet bevredigend ge worden. In verband hiermede en tevens met den steeds dringender wordenden elsch van een algemeene vervoerscoördinatie kan thans met de Intrekking van voornoemde wet niet ge paard gaan een regeling tot overgang naar den ..normalen toestand” in dén zin van vrij Vervoer, maar zal de overgang geregeld worden naar den toestand van vervoerscoördinatie. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer H. B. F. M. Neeteson op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Hellendoorn en heeft benoemd tot pastoor Ten behoeve van katholieke instellingen Bij de rondvraag vroeg een der leden, wat het hoofdbestuur gedaan heeft na de beslis sing van den Minister, waarbij niet werd vol daan aan de uitspraak der Algemeene Ver- eenlglng. De voorzitter antwoordde, dat een brief is gezonden, waarin op deze uitspraak is gewezen en waarin tevens om een audiëntie verzocht werd, als de Minister nog van standpunt mocht veranderen. Z. Exc. schreef een vrién delijk briefje terug en deelde mede, dat de audiëntie overbodig was. In de vergadering van den Haagschen ge meenteraad van Maandagmiddag heeft de bur gemeester met betrekking tot de gijzeling van den heet Hansen, verslaggever van „Het Vader land” een verklaring afgelegd. Een desbetreffend wetsontwerp, waarbij tevens er naar gestreefd is om aan de bezwaren tegen de huidige regeling zooveel mogelijk te gemoet te komen, is in vergevorderden staat van voorbereiding. Daar echter de indiening niet vóór 1 Januari as. kan geschieden, strekt het bijgaand wetsvoorstel tot verlenging van den in artikel 13 van de wet van 5 Mei 1933 gestelden termijn van 1 Juli 1938 en tevens tot het doen vervallen van den elsch, dat bij dé intrekking dier wet de overgang geregeld wordt naar den normalen toestand. Tentoonstelling op Zondag Op een desbetreffende vraag werd geant- *o°rd, dat de tentoonstelling Winter-Flora te "•“enhelm alléén door kan gaan, als ze op Zondag geopend is. Daarom kan niet voldaan *°rden aan verzoeken tot sluiting op Zondag. D® afdeeling Llsserbroek diende een motie om de opvatting der vergadering te hooren. verschillende firma's zullen volgens den afge- ’B»rdlgde niet medewerken, als er geen Zon- •“gssluiting is. De voorzitter antwoordde, dat het reglement "mandeling der motie nu niet meer toelaat, ze “*0 eerder ingediend moeten worden. De heer Segers, uit Lisse. hield een princi- ®teel betoog over deze kwestie, hoewel de voor- De voorzitter verdedigde het voorstel, meer eenheid in de vereenlging brengt, groepsbelangen zullen daardoor ook zuiverder behandeld worden. Spr. ontzenuwde de opvat tingen van den heer Murk en toonde met cijfers aan, dat juist de menschen, die één stem uitbrengen, gebaat zijn bij de reorganisatie. De vertegenwoordiger van ,De Hyacint” schetste het belang van de groepen. Door de reorganisatie zullen de grooten heusch de klei nen niet opeten, om de eenvoudige reden, dat de grooten het heelemaal niet eens aijn en ieder een verschillend belang hebben. „De groo ten zijn het niet eens en kleinen ?ljn het niet eens”. aldus spr., „maar dat is maar goed ook want anders hadden we een dooie vereenlging.” De heer Grullemans noemde het onjuist, dat de besluiten van de groepen in handen var. het hoofdbestuur worden gegeven, waartegen de voorzitter de vertrouwenskwestie wilde stel len. Alleen wanneer het algemeene belang over het hoofd wordt gezien, grijpt het hoofdbestuur in en dat is gelukkig en juist. Men moet geen spoken zien waar ze niet zijn! Om echter rekening te houden met de wenken en amendementen en om overleg met de oppositie alsnog mogelijk te maken, heeft het hoofdbestuur besloten, aldus de voorzitter, de stemming uit te stellen tot de volgende vergadering (langdurig appl.) De heer Murk protesteerde tegen een dergelljke behandeling (weer langdurig ap plaus). Als u wist, dat het voorstel aan genomen zou worden, zoudt u dit niet ge daan hebben, riep spr. uit, we hebben hier dus weer als marionetten gezeten. Geroep: Anti-saneerders, verlaat de zaait Antwoord: Kwajongenstroep! Door toevallige omstandigheden is het Staats- boschbeiieer in de gelegenheid geweest, een aantal schilderijen te doen vervaardigen van natuurmonumenten op het eiland Texel. De kunstschilder P. J. v. Boxel, te 's-Hage was Net, die gedurende zijn verblijf op genoemd eiland een 6-tal groote stukken maakte, w^lke. als bezit van het Staatsboschbeheer, van tijd tot tyd geëxposeerd zullen worden en thans voor 't eerst de publieke aandacht vragen in het Museum van het Staatsboschbeheer op het Hoogeland te Utrecht. Van 20 December tot en met 10 Januari 1938 zal deze tentoonstelling geopend zijn: lederen werkdag van 101230 uur en van 1330—16 uur; en op Zondag 2 Januari van 13.3016 uur; op de beide Kerstdagen echter, op Nieuwjaars dag en des Donderdags is er voor het publiek geen toegang. De collectie is momenteel ondergebracht in eer. der zalen van het Museum, welke voor dit doel thans speciaal Ingericht moest worden, doordat deze schilderijen een bijzonder grooten omvang hebben, hetgeen wel dienstig was. om een eenigszins juisten indruk te geven van het imposante aspect, dat de geschilderde natuur monumenten bieden. Wel waren reeds diverse foto's van deze „mo numenten" gemaakt, doch nu deze tafereelen thans in kleuren zijn gezet, kan de rijkdom van die natuur des te beter tot uiting komen. De schilderstukken stellen voor: de Slufter aan het einde van den zomer; bet Loodmans- duln in den winter, de Westerduinen in den zomer, de Muy in Maart, de Westerduinen in Juli (Zilvermeeuwenkolonie in „het Westen") en de Muy in den winter. Een bezichtiging van deze collectie kunnen wfj ten zeerste aanbevelen Bij bezoek aan de ten toonstelling ontvangt het publiek een orlëntee- rende toelichting. Daar het hoofdbestuur er van overtuigd is. dat het noodzakelijk is het aantal overeenkom sten. dat den leden de verplichting geeft bfj geschil dit aan het scheidsgerecht te onder werpen uit te breiden, werd statutenwijziging in dien zin met algemeene stemmen aangeno men. De afdeelinè Heemstede stelt voor te beslui ten, dat de beursbelasting zoo spoedig mogelijk, uiterlljk over drie jaren wordt afgeschaft en dzt het bedrag, dat jaarlijks boven 31.000. *an contributie en beursbelasting te zamen ontvangen wordt, aangewend moet worden voor aflossing van de op de bezittingen .der vereenl ging drukkende schulden, boven het bedrag, ■iat tot nu toe daarvoor op de begrootmg werd gevoteerd. Mocht aan bedoeld bedrag deze bestemming niet worden gegeven, dan stelt de afdeeling Toor tot intrekking van de beursbelasting te besluiten. Het hoofdbestuur ging met dit voorstel accoord Met 166 tegen 47 stemmen werd het aangenomen. Jjegrootlng. sluitende met een bedrag van werd zonder eenige discussie goed- Tenslotte wees een der leden op de mooie kans, die op de World-fair te New York zal bestaan om reclame voor de bloembollen te maken. De voorzitter antwoordde, dat alles gedaan zal worden om het vak goed voor den dag te doen komen. Nadat tot de scheldende hoofdbestuursleden een waardeerend woord was gericht, werd de vergadering gesloten. één geheel te bespreken. Daardoor ontstaat een betere afbakening ym de taak der diverse organen der vereeni- pngen. De groepen zouden gebaseerd worden op de afdeellngen. De onderwerpen, die de groepen in behandeling nemen, worden in vol ledige afdeelingsvergadering besproken; hier oordt alleen gestemd door hen, die lid zijn ran de betreffende groep. Onderweipen, die liet geheele vakbelang betreffen, worden niet in de groepen behandeld. Het groepsbestuur kan niet zonder meer een besluit, waartegen de algemeene voorzitter en de hoofdbestuurs leden hebben gestemd, uitvoeren. 7 Het voorstel maakt verder een referendum mogelljk. Overigens kW»men de voorgestelde wijzigingen neer op die inde vorige vergade ring gedaan, zoodat het hoofdbestuur ze derstreepte. Over dit voorstel ontstond een uitgebreide gedachtenwisseling. Er waren eenige amende menten op het artikel bepalende het aantal uit te brengen stemmen, in verhouding tot de beteelde oppervlakte. De beer Murk uit Hillegom noemdehet eigenaardig, dat nu voor de derde maal in één jaar tljds een reorganisatie-voorstel ter tafel komt. Spr. noemde het huidige voorstel niet doeltreffend, meende, dat het vak er door in een dwangbuis komt en gewaagde van een uiting van machtswellust, waardoor het voor-* stel onrechtvaardig en dus onzedelijk zou zijn. De kleine man zou verder door het progres sieve stemrecht in de knel gebracht worden, soodat spr. ieder adviseerde tegen te stemmen. De afdeeling Voorhout achtte de zaak ern stig genoeg om nog eens te bespreken, en was verheugd over het hernieuwde initiatief van Bennebroek—Vogelenzang^ omdat de Alg. Ver eenlging daardoor meer kracht krijgt. Wat het stemrecht aangaat, later kunnen daarin altijd nog wijzigingen worden gebracht. Juist dc kleine kweeker is door aanneming' van het voorstel gebaat, omdat nu alleen de menschen. die werkelijk kweeker zijn, besluiten kunnen nemen. Aan het stemmen van reizigers en boekhouders van groote zaken komt in de afdeellngen nu een einde. Hadat de voorzitter der Algemeene Vereenl- gjpg voor Bloembollencultuur, dr. A. J. Ver- juge, zijn reeds vermelde openingsrede had ge- houden, werden in de Maandagmiddag te Haarlem gehouden vergadering de volgende jjden tot bestuurslid gekozen: J. H. Avis te jOdwoud, Th. Hoog te Haarlem en C. van Dijk Ig ’s Oravezande. n de sociaal-democratische pen is gesuggereerd, dat het eerbiedwaar dige hoofd van Z. Exc. minister Slotemaker de Bruine voor de katholie ken een kop van Jut zou zijn, waarop zij naar hartelust hun teleurstelling willen koelen over het te groote verschil tusschen dat, wat zij van het huidige positief Christelijke kabinet verwacht hadden, en dat wat zij er realiter van hebben verkregen. Deze politieke voorstelling van zaken is echter ten eenenmale onjuist, want ten eerste mogen de katholieken al méér verwacht hebben dan de regee- ring zegde te kunnen geven, de katho lieke Kamerfractie heeft zich tenslotte toch laten overtuigen van de onvervul baarheid van bepaalde wenschen in verband met de financieele omstandig heden van het land, en ten tweede zijn de katholieken nimmer bijzonder ge charmeerd geweest op den bewindsman aan Onderwijs, dien zij maar al te goed uit voorgaande regeeringsperioden kenden. Toen Colljn de huidige regeering op positief Christellj ken grondslag samen stelde, hebben wij aanstonds naast onze voldoening en goede verwachting van het nieuwe team er onze teleurstelling en bevreemding over uitgesproken, dat min Slotemaker de Bruine was blijven zitten, waar hjj zat, en dat terwijl deze zelf dit tijdens de verkiezingscampagne „een onmogelijk geval" had genoemd. Wij stonden en staan hier nog voor een on opgelost raadsel. Had Colljn het aanblij ven van dezen bewindsman als een „con ditio sine qua non” voor een door hem uit te voeren kabinetsformatie gesteld? Zoo ja, wat zijn dan Colon's bedoelingen daarbij geweest? Onderwijs is een depar tement, dat veel geld aan kan. Vreesde Colljn een voortvarend katholiek be windsman op deze plaats, nu hij de koorden van de beurs maar weinig min der strak wenschte te houden dan in het meest rigoureuze aanpassingstljdperk* Wij weten het niet. Maar wel weten wij, dat er op onderwijsgebied zeer ernstige en belangrijke desiderata zijn, welke niet zonder meer naar het rijk der utopieën mogen worden verbannen en dat min. Slotemaker de Bruine met een stelsel matigheid, den minister vanFinanciën waardig, op alle vragen en wenschen van beteekenis antwoordt met den slagzin, die tijdens de verkiezingscampagne wei nig opgeld zou gedaan hebben nJ.: „Er is geen geld.” Maandagochtend is In allen eenvoud op de eer ste algemeene begraafplaats het stoffelijk over schot van mej. Van Es, het slachtoffer van den moord In de Boomstraat te Utrecht, ter aarde besteld. De belangstelling op de begraafplaats was bijzonder groot. Vele buurtbewoners bewezen de op zoo tragische wijze omgekomen vrouw de laatste eer. e heer Suring heeft namens de I 1 katholieke Kamerfractie aan den minister voorgerekend, hoe er het noodlge geld gevonden zou kunnen wor den voor althans eenige verbetering van de zoowel uit paedagoglsch als uit onder wijstechnisch als uit sociaal oogpunt veel te hooge leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs. Met maar weinig meer dan 3 millioen en een beetje goeden wil zou men een heel eind kunnen komen, en in ieder geval niet verder dan onder rie huidige, zeker tot voorzichtigheid ma nende financieele omstandigheden en vooruitzichten verantwoord Is. Ook voor minister Slotemaker de Bruine willen wij dezelfde handicap laten gelden als voor den minister van Sociale Zaken en er kennen, dat hij niet meer kan uitgeven dan minister De Wilde hem wil toe wij zen, maar in tegenstelling met minister Romme heeft minister Slotemaker de Bruine één verleden öp onderwijsgebied, dat nu niet bepaald geschikt is om groote verwachtingen te wekken. Trouwens niet alleen de katholieken, maar ook tal van andersgezlnde ^politieke groepen koeste ren een niet precies'overmatig vertrou wen in het beleid van dezen bewindsman. Indien mln. Slotemaker de Bruine niet als kop van Jut behandeld wenscht te worden, zal hij meer souplesse aan den dag hebben te leggen dan een dergelijk kermispretobject pleegt te bezitten. In tusschen is bij de Algemeene Beschou wingen verklaard, dat de kwestie van de leerlingenschaal een object is van regee- rlngspolltiek vanwege het nationale be lang, dat daarmee gemoeid is. Deze uit spraak geeft den burger een beetje moed, die niet teleurgesteld behoort te worden. Morgen komt de kwestie van de leerlin genschaal weer In de Kamer. Wij zullen zien.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15