Bloembollencultuur vergadert I D B i J DE KOP VAN JUT?. I I Amsterdams nieuwe raadhuis s i, n DE REORGANISATIE Kerkelijk leven DINSDAG 21 DECEMBER 1937 Paleis voor Volk» vlij t- Dokten loten Geen audiëntie Bloembollenmuseum Reclame te New-York De moord te Utrecht Begrafenis van het slachtoffer EEN VOORLICHTINGSDIENST Ten behoeve van katholieke instellingen Ier BROODVERKOOPERSBEDRIJF Sperregeling is afgekondigd ZUSTER MARINUS f PROF. DR. F. J. BUYTENDIJK Tweejarig jongetje overleden Te Groningen gedoopt PASTOOR J. A. KORBELD Vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart De gijzeling van den heer Hansen /fa een discussie, waar by anti- toneerdere zich weer roerden, werd de stemming aangehouden Lotenhouders dringen aan op spoedige afwikkeling der trekkingen De ontwerpers, die tot een besloten prijsvraag zullen worden toegelaten Schilderijen van v. Boxel in het Museum van ’t Staatsboschbeheer R.K. SPOORWEGAMBTENAREN BIJEEN H7 M. de Koningin heeft hem zelf gebracht EEN KERSTBOOM VOOR PRINSES EN PRINS BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM NATUURMONUMENTEN OP TEXEL OPHEFFING LOCAAL TELEGRAMTARIEF DOOR HEETE KOFFIE VERBRAND Beursbelasting Wetsontwerp te verwachten, waar in aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen Veertig jaar lang de melaatschen verpleegd U |:T Z Afschaffing bodekosten voor telegrammen Tentoonstelling op Zondag «°P„een desbetreffende vraag werd geant- 0°™. dat de tentoonstelling Winter-Flora te “assenheim alléén door kan gaan, als ze op w geopend is. Daarom kan niet voldaan rden aan verzoeken tot sluiting op Zondag afdeellng Llsserbroek diende een motie °Pv«tting der vergadering te hooren. r^“h*I,ende firma's zullen volgens den afge- ™*«Ugde niet medewerken, als er geen Zon- •ttüuiüng is, J* voorzltter antwoordde, dat hét reglement J^bsndeling der motie nu niet meer toelaat, ae eerder ingediend moeten worden. De Haagsche burgemeester heeft in den Raad zijn standpunt toegelicht De pensioenkortingen en de ophef fing der kleine stations Scheidsgerecht PATER P. d. TEMPEL O. P. PLOTSELING OVERLEDEN llcht- wat leden Aan ledige afdeellngsvergadering te aan zij zich de ft nardlgde •lijke maatregelen ter be- poveel mogelijk evenredige de binnenscheepvaart. Utter mededeelde, dat het besluit niet vaardig genomen is. Spr. wees er op, dat de gijzeling van een jour nalist begrijpelijkerwijze vele pennen en tongen in beweging heeft gebracht. Op zichzelf werd door de mededeeling geen gemeentebelang van beteekenis geschaad, of het moest zijn, dat daarin sprake was van klachten tegen den directeur van het gemeentelijk elec- trich bedrijf, waartegenover niet tevens een ver dediging kon worden geplaatst. De bedqnkeljjke mentaliteit van één der op 20 September aanwezigen, die blijkbaar zichzelf de beoordeeling van wat al of niet geheim behoorde te blijven, toemat, moest doen vreezen. dat men ook in gevallen, waarin het gemeentebelang nu eens wél bjj een strikte handhaving der ver trouwelijkheid betrokken zou zijn, daarop niet langer zou kunnen rekenen. Tegenover de politie, die niemand dwingen kan om getuigenis af te leggen, beriep de be trokken journalist zich op zijn beroepsgeheim. Toen mij dit, aldus spr., door den officier van justitie werd medegedeeld, heb Ik. wederom in volkomen overeenstemming met de wethouders, den wensch te kennen gegeven, dat in dezen een gerechtelijk, vooronderzoek zou worden ge last, waarbij immers wel ieder, die als getuige wordt opgeroepen en geen wettigfn grond van verschoonlng heeft, verplicht is te zeggen wat hij weet. Het gevgl scheen mjj om de boven genoemde redenen daar belangrijk genoeg voor, ge- bur- aldaar den zeereerw heer H. Th. Sprakel en tot pastoor te Putten den zeereerw. heer J. A. van Dalen. tin ten a t 1 en de In het Moederhuis van de Zusters van Lief de te Tilburg is bericht ontvangen van het over lijden van de Eerw. Zuster M. Marinus (in de wereld mej. C. den Bieman), geboren te Wamel 23 October 1867 en sinds 1895 werkzaam in de Melaatschen-Inrichting „St. Gerardus Majella" te Paramaribo. Met voorbeeldige toewijding heeft gewijd aan de verpleging der melaatschen. H. M. de Koningin heeft haar indertijd Ridderorde van Oranje-Nassau verleend. Zij ruste in vrede! 24 te >ch M) !t e had r _.De heer J Dr. F. J. Buytendijk, hoogleeraar ft de phy siologic en histologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is in de Lieve Vrouwt-kerk aldaar Maandagmiddag in de Katholieke Kerk opgeno men. Het H. Doopsel werd hem toegediend door pater J. Vroom S.J. f) >ne- •W den Het is in elk geval de dure plicht van ieder, die ook maar de mogelijkheid veron derstellen kan. dat hij in de middag- en avonduren van 20 September de geheimhou ding geschonden heeft, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noodig is de gijzeling voortdure ep opdat In dezen raad het onderling vertrouwen, voor ons werk in het belang der gemeente zoo volstrekt noo dig, worde hersteld. Intusschen duurt de ellendige toestand voort, dat wjj wel moeten veronderstellen, dat er een persoon in ons midden is. die er zich van bewust is mededeelingen uit de geheime vergadering te hebben gedaan en niettemin gedoogt, dat een ander gegijzeld zit, die hem niet verraden wil. Z H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer H. B. F. M. Neeteson op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor te Hellendoorn en heeft benoemd tot pastoor In de vergadering van den Haagschen meenteraad van Maandagmiddag heeft de gemeester met betrekking tot de gijzeling van den heer Hansen. verslaggever van „Het Vader land" een verklaring afgelegd. Onder de uitoefening van het broodverkop- persbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan het in voorraad hebben anders dan voor eigen gebruik, of het aan het publiek verkoopen van brood, anders dan uit eigen bakkerij afkomstig, met uitzondering van bet in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor verbruik ter plaatse. maar bovendien waren er enkele ook thans nog niet bekende omstandigheden, die de schending der geheimhouding nog ernstiger deden zijn, al thans konden doen zijn en die het dus te min der gewenscht deden zijn om te berusten in het zwijgen van den heer Hansen. dat laat mij er dat dadelijk bijvoegen in het eerste stadi um der zaak volkomen te billijken was. Men kent het verdere verloop. Nadat de heer Hansen gegijzeld was. een maatregel, die in elk geval automatisch zal eindigen by de sluiting van het vooronderzoek, hebben alle door hem ingeroepen rechterlijke instanties de gijzeling gehandhaafd, daarmede uitsprekende, dat hij geen wettigen grond van verschoonlng had. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende ty<f vordering van een vrachtverdeeling in bestaan maken. De v<x>rzitter antwoordde, dat alles gedaan zal warden om het vak goed voor den dag te doen komen. Nadat tot de scheidende hoofdbestuursleden een waardeerend woord was gericht, werd de vergadering gesloten. Mijnerzijds heb ik reeds meer dan een week geleden aan den raadsman van den gegijzelde mijn bemiddeling aangeboden om te komen tot het opstellen van een verkla ring, die, wanneer zij hem door alle raads leden en den secretaris gezamenlijk of af zonderlek door elk hunner zou worden toe gezonden. den heer Hansen tot spreken zou kunnen brengen. Tot mijn leedwezen is dit aanbod afgewezen. meer arbeid van 75 pCt. kon verkrijgen, alsnog in magen De ta. om de De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het verboden is een inrichting, waarin het broodverkoopersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder ver gunning van den minister. Maandagmorgen is in het Dominicaner klooster te Hulssen in den leeftijd van 69 jaar plotseling overleden pater lector P. J. V. d. Tempel O P die sinds April van dit jaar rus tende was. Pater v. d. Tempel werd 4 Nov. 1868 te Rotterdam geboren. In Augustus 1893 werd hjj priester gewijd. Tot 1917. toen hij benoemd werd tot assistent aan de H. Rozenkranskerk te Rotterdam, do ceerde pater v. d Tempel theologie en flloso- phle. In 1924 werd hij regent van het nieuw gestichte R. K. Meisjeslyceum te Den Haag, waar hij zeven jaren bleef. Nadien hield hij in vele plaatsen zijn lezingen en cursussen, tot dat hjj in het begin van dit jaar ging rusten in het klooster te Huissen. De plechtige uitvaartdienst en begrafenis zijn bepaald op Donderdag te Huissen. vervoer prijs gegeven wordt, waarvan het ge volg zou zijn, dat tal van abonnementhouders, die de kleinere plaatsen niet meer kunnen be reiken. hun abonnementen zullen opzeggen en door aanschaffing van een eigen auto ook nog zelf voor hun goederenvervoer zullen gaan zor gen. Met klem werd aangedrongen om in sa menwerking met openbare colleges, organisa ties van handelsreizigers. abonnementhouders en verder allen, die er belang bij hebben, per spoor te reizen, gemeenschappelijk op verschillende plaatsen streekacties tot behoud der kleine sta tions te ondernemen. Een 2-jarig jongetje uit de De Bockstraat te Den Haag zat Zondag op een stoel voor de kachel. Plotseling verloor hij zijn evenwicht Hij greep zich vast aan het schoorsteenkleed en terwijl hjj viel, stootte hy tegen de koffie kan, die op de kachel stond. Het jongetje kreeg de heete koffie over zich heen. Met ernstige brandwonden aan borst, rug en arm werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, waar hij later is overleden. de orde kwam het voorstel Bennebroek —Vogelenzang, om de reorganisatie, die in een vorige vergadering niet de vereischte Tenslotte wees een der leden op de mooie kans, die op de World-fair te New York zal om reclame voor de bloembollen te J Een ander lid vroeg wat het hoofdbestuur doet ten aanzien van het Bloembollenmuseum te Limmen. Kan de Alg. Vereeniging deze zaak niet in eigen beheer nemen? De voorzitter zegde een bespreking over deze kwestie toe. n de sociaal-democratische pers is gesuggereerd, dat het eerbiedwaar dige hoofd van Z. Exc. minister Slotemaker de Bruine voor de katholie ken een kop van Jut zou zijn, waarop zij naar hartelust hun teleurstelling wijlen koelen over het te groote verschil tusschen dat, wat zij van het huidige positief Christelijke kabinet verwacht hadden, en dat wat zij er realiter van hebben verkregen Deze politieke voorstelling van zaken is echter ten eenenmale onjuist» want ten eerste mogen de katholieken al rpéér verwacht hebben dan de regee- ring zegde te kunnen geven, de katho lieke Kamerfractie heeft zich tenslotte toch laten overtuigen van de onvervul baarheid van bepaalde wenschen in verband met de financieele omstandig heden van het land, en ten tweede zijn de katholieken' nimmer bijzonder ge charmeerd geweest op den bewindsman aan Onderwijs, dien zij maar al te goed uit voorgaande regeeringsperioden kenden. Toen Colijn de huidige regeering op positief Christelijken grondslag samen stelde, hebben wij aanstonds naast onze voldoening en goede verwachting van het nieuwe team er onze teleurstelling en bevreemding over uitgesproken, dat min Slotemaker de Bruine was blijven zitten, waar hij zat, en dat terwijl deze zelf dit ..een Wjj i on- Te Elden is voorzien van de laatste HH. Sacramenten op 58-jarigen leeftijd overleden pastoor J. A. Korbeld. die sinds korten tijd daar werkzaam was. De overledene werd geboren te Raalte 3 Oct. 1879 en priester gewijd 15 Aug. 1908. De H Requiem-mls en de begrafenis zijn bepaald np Woensdag. Zondagmiddag is te Utrecht in hotel „Ter minus" een bijeenkomst gehouden van tech nische en administratieve ambtenaren, beboe rende tot loonschaal 9. 10 en hooger, georgani seerd in den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel ,J5t. Raphael”. De voorzitter, de heer J. van Dijk uit Amersfoort, gaf een uit eenzetting van den gang van zaken over het reeds ettelijke jaren uitgestelde Reglement Dienstvoorwaarden. hetwelk tot October 1938 van kracht zal blijven. St. Raphael houdt onveranderd vast aan het rapport 1931, waarnaast de mogelijkheid aan wezig is. om te komen tot een urgentie-rapport. waarin de meest dringende verbeteringen zijn neergelegd. Ook de mogelijkheid van promotie kansen moet in het RD.V. worden vastgelegd, alsmede de wijze, waarop die kunnen worden bereikt. Al is de mogelijkheid tot het scheppen van promotiekansen onder de huidige omstan digheden niet groot, toen moet in die richting* worden gewerkt voor die groepen van persaneel. voor wie de urgentie duidelijk blijkt. Het stand punt van de R.D.V.-commissie is nog steeds dat geen enkele groep van personeel mag bevoor deeld worden ten koste van een andere; het wenscheUjkheidsrapjxjrt van den bond blijft in dit verband gehandhaafd. Na deze Inleiding ontspon zich een uitvoerige gedachten wisseling, waarbij tal van wenschen verlangens en bezwaren ter tafel kwamen. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat „St. Raphael” en de andere personeelsorganisaties ter zake pensioenkwesties diligent zullen blij ven. Allerminst kon men zich vereenigen met de voorgenomen sluiting van *n 130-tal kleine stations en halten voor personenvervoer Men was van oordeel dat hierdoor een deel van het reizigers- li; I I1 I Met ingang van 1 Januari 1938 zullen de bodekosten, vallende op de bezorging van tele grammen in Nederland buiten den kosteloozen bestelkring der telegraafkantoren en -stations, bjj wijze van proef geheel voor rjjksrekenlng worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extrakosten voor bezorging van een telefoonoproepberlcht buiten den kosteloozen bestelkring. Met Ingang van denzelfden datum zal even eens bij wijze van proef verlaagde tarief voor locaaltelegrammen worden af geschaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve bet gewone tarief voor een binnenlandsch te legram berekend. Op initiatief van een uit de kringen der ka tholieke instellingen gevormd» studle-commlssle werd bjj stichtingsbrief van 13 September 1937 gefundeerd de Sichtlng Technische- en Econo mische Voorlichtingsdienst voor Katholieke In stellingen. Als eerste publikatle van deze stichting ver scheen de brochuure .Doel en Streven", waarin de werkwijze is omschreven en de statuten zjjn opgenomen, alsmede de namen van de bestuurs leden en die der leden van den raad van ad vies. Het doel van de Stichting n.l. het geven van technische- en economische voorlichting ten behoeve van een doelmatig beheer van katho lieke Instellingen, alsmede het daadwerkeljjk bystaan in het doelmatig beheer tracht het bestuur te bereiken door het publiceeren van artikelen, brochures en andere publicaties, het verstrekken van indlvidueele advtezen enz. Het secretariaat der stichting is gevestigd de Heerengracht 32 te Amsterdam C. Ujdens de verkiezingscampagne onmogelijk geval" had genoemd, stonden en staan hier nog voor een opgelost raadsel. Had Colijn het aanblij ven van dezen bewindsman als een „con ditio sine qua non” voor een door hem uit te voeren kabinetsformatie gesteld? Zoo ja, wat zijn dan Colljn’s bedoelingen daarbij geweest? Onderwijs is een depar tement, dat veel geld aan kan. Vreesdo Colijn een voortvarend katholiek be windsman op deze plaats, nu hjj de koorden van de beurs maar weinig min der strak wenschte te houden dan In het meest rigoureuze aanpasslngstljdperk’ Wij weten het niet. Maar wel weten wij, dat er op onderwijsgebied zeer ernstige en belangrijke desiderata zijn, welke niet zonder meer naar het rijk der utopieën mogen worden verbannen en dat mln Slotemaker de Bruine met een stelsel matigheid, den minister van Financiën waardig, op alle vragen en wenschen van beteekenis antwoordt met den slagzin, die tijdens de verkiezingscampagne wei nig opgeld zou gedaan hebben nJ.: „Er Is geen geld.” Een desbetreffend wetsontwerp, waarbij tevens er naar gestreefd is om aan de bezwaren tegen de huidige regeling zooveel mogelijk te gemoet te komen. Is in vergevorderden staat van voorbereiding Daar echter de indiening niet vóór 1 Januari as. kan geschieden, strekt het bijgaand wetsvoorstel tot verlenging van den in artikel 13 van de wet van 5 Mei 1933 gestelden termijn van 1 Juli 1938 en tevens tot het doen vervallen van den eisch, dat bij de intrekking dier wet de overgang geregeld wordt naar den normalen toestand. Mm C*** Segers Uit Lisse, hield een princi- betoog over deze kwestie, hoewel de voor- o Maandag heeft H. M. de Koningin een be zoek gebracht aan het Prinselijk paar in het Burgerzlekenhuis te Amsterdam. In een open auto had H. M den U^ht van Den Haag uit gemaakt. In den auto had Zij een Kerstboom en enkele dooaen met versie ringen meegebracht, om die in of bjj de kamer van den Prins te plaatsen. e heer Suring heeft namens de katholieke Kamerfractie aan den minister voorgerekend, hoe er het noodige geld gevonden zou kunnen wor den voor althans eenige verbetering van de zoowel uit paedagoglsch als uit onder wjjstechnisch als uit sociaal oogpunt veel te hooge leerlingenschaal bij het Lager - Onderwijs. Met maar weinig meer dan 3 millioen en een beetje goeden wil zou men een heel eind kunnen komen, en in leder geval niet verder dan onder de huidige, zeker tot voorzichtigheid ma nende financieele omstandigheden en vooruitzichten verantwoord is. Ook voor minister Slotemaker de Bruine willen wij dezelfde handicap laten gelden als voor den minister van Sociale Zaken en er kennen, dat hjj niet meer kan uitgeven dan minister De Wilde hem wil toewij zen, maar in tegenstelling met minister Romme heeft minister Slotemaker' de Bruine een verleden op onderwijsgebied, dat nu niet bepaald geschikt is om groote verwachtingen te wekken. Trouwens niet alleen de katholieken, maar ook tai van andersgezinde politieke groepen koeste ren een niet precies overmatig vertrou wen in het beleid van dezen bewindsman. Indien mln. Slotemaker de Bruine niet als kop van Jut behandeld wenscht te worden, zal hij meer souplesse aan den dag hebben te leggen dan een dergelijk kermlspretobject pleegt te bezitten. In tusschen is bij de Algemeene Beschou wingen verklaard, dat de kwestie van de leerlingenschaal een object is van regee- ringspolitiek vanwege het nationale be lang, dat daarmee gemoeid is. Deze uit spraak geeft den burger een beetje moed, die niet teleurgesteld behoort te worden. Morgen komt de kwestie van de leerlin genschaal weer in de Kamer. Wij zullen zien. die werkelijk kweeker zijn, nemen. Aan het stemmen boekhouders van groote Udeelingep nu een einde. De voorzitter verdedigde het meer eenheid in de vereeniging •«word. Met ••nfenomen. begrooting, sluitende met een bedrag van I 52 635.werd zonder eenige discussie goed- tekeurd. voorstel, dat brengt. De groepsbelangen zullen daardoor ook zuiverder behandeld worden. Spr. ontzenuwde de opvat tingen van den heer Murk en toonde met cijfers aan, dat juist de menschen, die één stem nltbrengen, gebaat zijn bij de reorganisatie. De vertegenwoordiger van .De Hyacint" schetste het belang van de groepen. Door de reorganisatie zullen de grooten heusch de klei nen niet opeten, om de eenvoudige reden, dat de grooten het heelemaal niet eens zijn en ieder een verschillend belang hebben. ,De groo ten zijn het niet eens en kleinen zjjn het niet eens", aldus spr., „maar dat is maar goed ook want anders hadden we een dooie vereeniging.” De heer Grullemans noemde het onjuist, dat de besluiten van de groepen in handen van het hoofdbestuur worden gegeven, waartegen de voorzitter de vertrouwenskwestie wilde stel len. Alleen wanneer het algemeene belang over het hoofd wordt gezien, grijpt het hoofdbestuur in en dat is gelukkig en juist. Men moet geen «Poken zien waar ze niet zijn! Om echter rekening te houden met de wenken en amendementen en om overleg met de oppositie alsnog mogelijk te maken, heeft het hoofdbestuur besloten, aldus de voorzitter, de stemming uit te stellen tot de volgende vergadering (langdurig appl.) De heer Murk protesteerde tegen een dergelijke behandeling (weer langdurig ap plaus). Als u wist, dat het voorstel aan genomen zou worden, zoudt u dit niet ge daan hebben, riep spr. uit, we hebben hier dus weer als marionetten gezeten. Geroep: Anti-saneerders, verlaat de zaal! Antwoord: Kwajongens troep! De commissie tot beheer van het waarborg fonds der loten 1869 (Rjjksdaalderloten) van het Paleis voor Volksvlijt heeft op grond van het besluit, genomen in de vergadering van lotenhouders van 29 Juli 1935. de lotenhouders opgeroepen tot een vergadering welke Maandag te Amsterdam is gehouden. Behandeld werd een voorstel tot het ver- leenen van machtiging aan de commissie tot fiëheer tot het brengen van wijziging in de grootte der te betalen premlën en de tijdstip pen der trekkingen, een en ander practisch neerkomende op het houden Ineens van alle trek kingen en gereduceerde uitbetaling van de pre- miën hetgeen met zich medebrengt algeheele liquidatie van het waarborgfonds. De commis sie is van oordeel dat, gezien den huldigen stand van het fonds en de onmogelijkheid odi voldoende rente te maken van solide beleggin gen hetgeen noodig zou zjjn om de volledige premiën volgens het trekkingsplan op de daar toe bestemde tijdstippen te voldoen het fonds daartoe niet voldoende is, zoodat de noodzakelijkheid aanwezig is. over een wijziging van het plan te beraadslagen. Een lotenhouder heeft onlangs een denkbeeld hieromtrent geopperd, hetwelk de commissie voor verwezenlijking vatbaar acht. Het aantal der uitstaande niet uitgelote lo- tep is op het oogenblik nog 307.000. De com missie schat het percentage, dat zal kunnen wdtden uitgekeerd van de bedragen, die aan de loten op grond van de trekkingen nominaal zullen worden toegekend, op ruim 23 procent, onder voorbehoud, dat de koersen, die gemaakt zullen worden bij realisatie van de nog aan wezige effecten, niet te zeer zullen afwijken van de thans heerschende. De heer Soppel opende de drukbezochte ver gadering. namens de commissie tot beheer van het waarborgfonds der loten 1869, en deelde mede, dat niet voldoende aantal loten zijn ge deponeerd, er staan n.l. uit 307.000 loten, zbo- dat 204.677 loten moesten zjjn gedeponeerd om tot stemming over te kunnen gaan. Op 10 Januari te half twaalf zal te Amsterdam een tweede vergadering worden gehouden, waarop een besluit zal worden genomen. De voorzitter gaf vervolgens gelegenheid tot het stellen van vragen naar aanleiding van het gepubliceerde voorstel. ..Op hoeveel taxeert u de kas op het oogen blik?” vroeg een der lotenhouders. De voor zitter schat het op een bedrag van 360.000, een bedrag dat nog met 37.000 moet worden verminderd voor uitgelote stukken, die nog niet zjjn opgekomen. Een tweede lotenhouder wijst op het verschil tusschen 1935 en 1937. volgens het plan 1935 zou de uitloting met 100 procent plaats hebben, nu wordt dit geschat op ongeveer 22 procent. Zou het niet billijk zjjn, dat degene, die nu een prijs trekt, die in 1977 zou zjjn gegeven, nu méér krijgt, n.l. de centante waarde, berekend op 3 of 4 procent? De voorzitter zegt, dat bij het plan 1935 (het oude plan 1917) voorzien werd in betalingen, loopende tot 1977. Natuurlijk krijgt men veel minder uitbetaald, wanneer niet in 1977 doch direct wordt uitbetaald. Verreweg het grootste bedrag zou in 1977 worden uitbetaald nJ. ƒ964.904. Van groote verliezen van het fonds kan dus niet gesproken worden, er wordt alleen veel minder uitbetaald, omdat de betaling direct geschiedt uit de aanwezige drie ton. De kans is thans voor leder gelijk, dus van billijk of onbillijk kan niet gesproken woeden. Een der lotenhouders zou de prijzen verlaagd willen zien tot de contante waarde van het jaar, waarop ze eigenlijk uit moesten loten. Een stem uit de vergadering: „Ik heb liever nu 22 procent dan in 1977 100 procent, want ik vrees dat ik het dan niet beleef!" Van verschillende zijden uit de vergadering werd vervolgens instemming met het plan be tuigd. „We zijn er als lotenhouders nu beter aan toe dan in 1935.” zeide een der lotenhou ders. Zoo spoedig mogelijk dient de zaak worden afgewikkeld. (Langdurig applaus). De vergadering werd daarop gesloten. Maandagochtend is in allen eenvoud op de eer ste algemeene begraafplaats het stoffelijk over schot van mej. Van Es, het slachtoffer van den moord in de Boomstraat te Utrecht, ter aarde besteld. De belangstelling op de begraafplaats was bijzonder groot. Vele buurtbewoners bewezen de op zoo tragische wijze omgekomen vrouw de laatste eer. ledige afdeehngsvergadering besproken; hier wxdt alleen gestemd door hen, die lid zjjn van de betreffende groep. Onderwerpen, die bet geheele vakbelang betreffen, worden niet in de groepen behandeld. Het groepsbestuur kan niet zonder meer een besluit, waartegen de algemeene voorzitter en de hoofdbestuurs leden hebben gestemd, uitvoeren. Het voorstel maakt verder een referendum mogelijk. Overigens kwamen de voorgestelde wijzigingen neer op die in de vorige vergade ring gedaan, zoodat het hoofdbestuur ze on derst reepte Over dit voorstel ontstond een ultgebrelde gedachten wisseling. Er waren eenige amende menten op het artikel bepalende het aantal uit te brengen stemmen, in verhouding tot de beteelde oppervlakte. De heer Murk uit Hillegom noemde het eigenaardig, dat nu voor de derde maal in één jaar tljds een reorganlsatle-voorstel ter tafel komt. Spr. noemde het huidige voorstel niet doeltreffend, meende, dat het vak er door in een dwangbuis komt en gewaagde van een uiting van machtswellust, waardoor bet voor stel onrechtvaardig en dus onzedelijk zou zijn. De kleine man zou verder door het progres sieve stemrecht in de knel gebracht worden, aoodat spr. ieder adviseerde tegen te stemmen. De afdeellng Voorhout achtte de zaak ern stig genoeg om nog eens te bespreken, en was verheugd over het hernieuwde initiatief van Bennebroek—Vogelenzang, omdat de Alg. Ver eeniging daardoor meer kracht krjjgt. Wat het stemrecht aangaat, later kunnen daarin altijd nog wijzigingen worden gebracht. Juist de kleine kweeker is door aanneming van het voorstel gebaat, omdat nu alleen de menschen, besluiten kunnen van reizigers zaken komt in Daar het hoofdbestuur er van overtuigd is. ®t het noodzakelijk is het aantal overeenkom- «ten, dat den leden de verplichting geeft bij ïeschil dit aan het scheidsgerecht te onder werpen uit te breiden, werd statutenwijziging dien zin met algemeene stemmen aangeno- löen. De afdeellng Heemstede stelt voor te beslui ten. dat de beursbelasting zoo spoedig mogeljjk, Wterljjk over drie jaren wordt afgeschaft en *®t het bedrag, dat jaarlijks boven 31.000. «en contributie en beursbelasting te zamen ontvangen wordt, aangewend moet worden voor «lossing van de op de bezittingen der vereen!- Png drukkende schulden, boven het bedrag, “*t tot nu toe daarvoor op de begrooting Werd gevoteerd. Mocht aan bedoeld bedrag deze bestemming “>et worden gegeven, dan stelt de afdeellng tSlu'te1 intrekklng van de beursbelasting te _^*t hoofdbestuur ging met dit voorstel 166 tegen 47 stemmen werd het In de memorie van toelichting zegt de minis ter. dat artikel 13 van de wet op de zooveel mogeljjk evenredige vrachtverdeeling voor schrijft, dat vóór 1 Januari 1938 aan de Sta ten-Generaal een voorstel van wet zal worden gedaan, waarbij intrekking van deze wet, zoo mede de overgang tot den normalen toestand zal worden geregeld. Bjj deze aan de crisispachtwet ontleende be paling is men destijds blijkbaar uitgegaan van de gedachte, dat de buitengewone omstandig heden, die aanleiding gaven tot het Indienen van het wetsontwerp, vóór of op 1 Januari 1938 zouden hebben opgehouden te bestaan, althans dermate in kracht zouden zjjn verminderd, dat een overgang naar den normalen toestand waarbjj men afschaffing van de evenredige vrachtverdeeling zonder meer op het oog had kon worden voorbereid. Dit uitgangspunt is door den gang van zaken niet houdbaar gebleken. De toestand van de binnenscheepvaart is nog niet bevredigend ge worden. In veroand hiermede en tevens met den steeds dringender wordenden eisch van een algemeene vervoerscoördinatle kan thans met de intrekking van voornoemde wet niet ge paard gaan een regeling tot overgang naar den „normalen toestand" in den zin van vrij vervoer, maar zal de overgang geregeld worden naar den toestand van vervoerscoördinatle. Nadat de voorzitter der Algemeene Vereeni- gjgg voor Bloembollencultuur, dr. A. J. Ver- htge, sljn reeds vermelde openingsrede had ge houden. werden in de Maandagmiddag te Haarlem gehouden vergadering de volgende tot bestuurslid gekozen: J. H. Avis te Jfldwoud, Th. Hoog te Haarlem en C. van Dijk te 1 Gravezande. Door toevallige omstandigheden is het Staats boschbeheer in de gelegenheid geweest, een aantal schilderijen te doen vervaardigen van natOurmonumenten op het eiland Texel. De kunstschilder P. J. v. Boxel. te 's-Hage. was het, die gedurende zjjn verblijf op genoemd eiland een 6-tal groote stukken maakte.’ w^lke. als bezit van het Staatsboschbeheer, van tjjd tot tyd geëxposeerd zullen worden en thans voor 't eerst de publieke aandacht vragen in het Museum van het Staatsboschbeheer op het Hoogeland te Utrecht. Van 20 December tot en met 10 Januari 1938 zal deze tentoonstelling geopend zijn: lederen werkdag van 1012 30 uur en van 133016 uur; en op Zondag 2 Janusu-i van 133016 uur; op de belde Kerstdagen echter, op Nieuwjaars dag en des Donderdags is er voor het publiek geen toegang. De collectie is momenteel ondergebracht in een der zalen van het Museum, welke voor dit doel thans speciaal ingericht moest worden, doordat deze schilderijen een bijzonder grooten omvang hebben, hetgeen wel dienstig was. om een eenigszins juisten Indruk te geven van het imposante aspect, dat de geschilderde natuur monumenten bieden. Wel waren reeds diverse foto’s van deze .mo numenten” gemaakt, doch nu deae tafereelen thans m kleuren zijn gezet, kan de rijkdom van die natuur des te beter tot uiting komen. De schilderstukken stellen voor de Slufter aan het einde van den zomer; het Loodmans- duin in den winter, de Westerduinen in den zomer, de Muy in Maart, de Westerduinen in Juli (Zilvermeeuwenkolonie in ..het Westen”) en de Muy in den winter. Een bezichtiging van deze collectie kunnen wy ten zeerste aanbevelen Bij bezoek aan de ten toonstelling ontvangt het publiek een oriëntee- rende toelichting. Bjj de rondvraag vroeg een der leden, het hoofdbestuur gedaan heeft na de beslis sing van den Minister, waarbij niet werd vol daan aan de uitspraak der Algemeene Ver eeniging. De voorzitter antwoordde, dat een brief is gezonden, waarin op deze uitspraak is gewezen en waarin tevens om een audiëntie verzocht werd, als de Minister nog van standpunt mocht veranderen. Z. Exc. schreef een vrién delijk briefje terug en deelde mede, dat de audiëntie overbodig was. In een Maandag gehouden vergadering van B. en W. van Amsterdam met de leden van de Jury-Nleuwe Raadhuis, hebben Burgemeester en Wethouders, over eenkomstig bet advies van deze Jury, be sloten, de vier inzendt rs van de ontwerpen, vergezeld van de motto's: 13659. Meron, Ananké en Belfort, tot het deelnemen aan een besloten prijsvraag toe te laten. Hierna is de voorzitter overgegaan tot het openen van de bij die motto's gevoegde naambriefjes, en heeft medegedeeld, dat de inzenders van de motto's onderschaiden- Hjk waren de architecten: 13659: ir. H. T. Zwiers te Haarlem; Meron: M. Dulntjer en Anke Komter, te Amsterdam; Ananké; J. F. Staal en Arthur Staal te Amsterdam; Belfort: J. F. Berghoef te Aalsmeer en tr. J. J. M. Vegter te Leeuwarden. één geheel te bespreken. Daardoor ontstaat een betere afbakening ran de taak der diverse organen der vereen!- jtngen. De groepen zouden gebaseerd worden op de afdeelingen. De onderwerpen, die de poepen in behandeling nemen, worden in vol-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5