ONS BLAD Nog steeds branden de huizen te Tsingtau Toestand in Egypte blijft gespannen 4 Het nieuws van heden Kinderbi j slagwet Teruel gevallen Aanvaring bij onze kust Nieuw clearing- verdrag DE BAROMETER 2 Ontploffing in een tunnel Kerstrede van den H. Vader JOH. LAUW ER S PAVCLOF 3 ALK MAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS r VEREENIGDE katholieke pers Japanners in Biasbaai Amnestie in Oostenrijk Brutale berooving 5 ttilntsnd In den vooruitgang der conjunctuur, xMX\\\\\\i\uiiiiiurf///////A>% Het handelsverdrag is voorloopig verlengd Felle brand in centrum van Brussel Frank B. Kellogg overleden Van jongsten bediende tot gouverneur De vriendschap van Tokio voor Rome Drie eischen van Koning Faroek Aan een groot gevaar ontsnapt Japy verbetert een record WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 De winkelsluiting op Eersten Kerstdag Ten Oosten van Oehoe hebben de Chineezen de Japanse he troe pen met groot voordeel aangevallen Twee concessies hebben de-Neder landsche onderhandelaars Duitschland moeten doen Amerikaansch stoomschip by deze botsing beschadigd Talryke gewonden by een ramp in het centrum van Tokio Treinpersoneel door den rook bewusteloos geraakt Voorloopig geen gevaar voor de opvarenden Bekend Amerikaansch staatsman en winnaar van den Nobelprijs voor den vrede Wijziging der wet is niet te wachten RADIO VATICAN A OP KERSTMIS DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Bü een treinbotsing te Langerbrugge in Belgii werd één persoon gedood, terwijl er twintig werden gewond t I 1 geland? Ontwerp by den Hoogen Raad van Arbeid SL I De Chineesche stad Japanners groote belangen gedeeltelijk verwoest, daar fabrieken en spinnerijen in gestoken Men verwacht, dat Z. H. de Paus zal spreken over den wereldvrede Tsingtau, waar de hebben, is de gjoote brand zijn ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contact stade verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433C Op verschillende punten is over eenstemming bereikt tusschen de regeering en den Koning -- f t NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 9 tztemming .>i i ;5'! der i i een- XP 8, t 1 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 70 (Van onzen eigen redacteur) DEN HAAG, 21 December. De Regeeringspersdienst meldt: Het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp in zake de toekenning van kinderbijslag is thans door den minis ter van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Kellogg, de mede-ontwerper van het Briand- KeVogg-pact, is Dinsdagnacht om 1.28 uur te St. Paul overleden. De „City of Hamburg" is een schip van de Baltimore Mail Steamship Company te Balti more. Het meet 8424 ton en is in 1919 gebouwd Naar nader wordt gemeld, worden drie personen vermist en zijn vijf brandweerlieden gewond. Tien huizen zijn in de asch gelegd. Eenigen tijd later kwam dan iemand aan het hotel. Nadat deze een of meer nachten gelogeeid Het Amerikaanse he as. „City of Ham burg”, op* weg van Hamburg naar Amerika, is Dinsdagmiddag om half vijf op tien mijl N.O. der Terschellingerbank in aanvaring geweest met het Italiaansche aa „Confi- denza”. ten; elke Stand op Woensdag nr vjn.: 787 Vorige stand: 78X8 oor- de De CAIRO. 21 Dec. (Havas). Na een dag van onderhandelen tusschen de voornaam ste politieke personen schijnt de mogelijk heid op een overeenkomst grooter. De stemming In de stad blijft zenuwachtig. Eenlge demonstraties van aanhangers van Nahas Pasja verliepen zonder Incidenten, dank zij de waakzaamheid van de politie. Ernstige incidenten deden zich voor bij een betooglng van Azharlsten, die hun trouw aan den koning betuigden voor het Abdlne-palels. De betoogers vielen het rijtuig van Makram Ebedl Pasja aan, die den nieuwen Hongaarschen gezant aan den koning kwam voorstellen. In de onderhandelingcn ter bUlegging van de spanningen in de binnenlandsche politiek is tot dusverre op verschillende punten een overeenstemming bereikt. Op drie punten echter is 't nog niet gelukt de tegenstellingen te overbruggen. BARCELONA. 21 Dec. (Havas). Te Barcelona wordt bekend ge maakt dat de republikeinsche troepen Teruel hebben ingenomen. gezien in yerschU- notelhouders op te ilerin. dat hi),»al- een hotel te ver- i den hotelhouder een katholiek gees- zoo vertelde hl) :te niet oVer vol- arom hi) den ho- r gasten onderdak :ken. De hotelhou- t is, daartoe steeds Het blad Sautengpau dat In nauwe betrek king staat met Chineesche militaire kringen, meldt, dat gisteren In de Biasbaai ongeveer 10 000 man Japansche troepen aan land zijn gezet. Deze troepen moeten de spoorwegverbin ding tusschen Hongkong en Kanton afsnijden. BRUSSEL, 21 Dec. (Belga). In een pand In de Groenmarktstraat, in het centrum van Brussel, waarin een modemagazijn Is gevestigd. Is hedenmorgen brand uitgebroken. De naaisters konden zich temidden van den dichten rook slechts met moeite in veiligheid stellen, en de laatste kon ternauwernood ontsnappen door via een venster In het aangrenzende perceel te klimmen. De eigenares van de zaak, die zich, toen de brand uitbrak, juist aan het kleedea was, is in de vlammen omgekomen. 25 December van 6.20 tot 7.20 uur (Amster- damschen tijd) zal, zooals gemeld. Radio Vatl- cana een belangrijk concert uitzenden onder leiding van Lorenzo Perosl mjn.v. Benjamlno Gigli (tenor), Gianna Pederzlni (sopraan) en het koor der pauselijke kapel. Het concert zal dóór andere radiostations, ook o.a. door Neder land. worden gerelayeerd. TOKIO, 21 Dec. (Havas). Tijdens het aanleggen van een tunnel voor den onder- grondschen spoorweg bij het station Sjlmbashi in het centrum van Tokio heeft zich een gasontploffing voortgedaan waarbij een zestigtal menschen werd gewond. Tien paafden verbrandden. Nader vernemen wij, dat de „City of Ham burg" vaart met een snelheid van tien mijl. Het schip had de assistentie van de sleepbooten Dinsdagavond om acht uur nog steeds niet aan genomen. Niettemin zinkt het passagiersschip lang zaam. De reddingboot „Brandarte" is Dinsdag middag Mn half vijf van Terschelling naar het schip vertrokken, doch, daar er voor de opvarenden van de „City of Hamburg” voor loopig nog geen gevaar bestond, ging zü terug en kwam om negen uur in Terschelling aan. Het Amerlkaansche stoomschip Is daarbij ern stig beschadigd. Het heeft assistentie en hulp ■tan de reddingboot gevraagd, doch meldde la ter, dat het op eigen kracht terugkeerde naar Cuxhaven met de ruimen 2 en 3 vol water. De „City of Hamburg” wordt op verzoek van den gezagvoerder begeleid door het Grieksche ss.. „Hokias”, tot zoolang dit mogelijk mocht blijken. De Nederlandsche sleepboot „Holland’' Is van Terschelling en de Duitse he sleepboot .JSimson” is van Hoek van Holland vertrokken voor even- tueele hulpverleening. x De uittocht uit Tsingtau duurt nog steeds voort. De bevolking van Tsingtau is tengevolge Onze Weensche correspondent schrijft ons: Bondskanselier Schuschnigg zal naar aanlei ding van het Kerstfeest een uitgebreide amnes tie verleeaen aan de Oostenrijksche nationalis ten. Hieronder vallen evenwel niet de leden d$r executieve (leger, gendarmerie en polltie), die zich wegens nationalistische politiek in arrest bevinden. kingen over en weer, waarbij het een oogen- blik tot ernstige moeilijkheden kwam, werd Inderdaad de onderteekening van een nieuw welke stilstand, zoo niet lichte achteruitgang, zich de laatste maanden geldend heeft gemaakt. Het feit, dat er nog geen nieuw handelsver drag tusschen Nederland en Duitschland tot stand kwam voor het jaar 1938 valt slechts toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de on- derhandcllngen over het clearlng-verdrag, mede door de daarbij gerezen moeilijkheden, zooveel tijd In oeslag namen, dat de besprekingen over het handelsverdrag niet op een zoodanig tijd stip konden aanvangen, dat dit verdrag voor den eersten Januari gereed zou kunnen komen. egen het einde van dit jaar lie pen zoowel het clearing- als het handels-verdrag met Duitschland at. Geruimen tijd werden in Berlijn onderhandelingen gevoerd over het ver lengen van deze beide overeenkomsten. Met het resultaat, dat op jX Zaterdag een nieuw clearingverdrag werd onder- teekend, terwijl overeengekomen werd het loopende handelsverdrag met drie maanden te verlengen. Over den inhoud van het nieuwe clearlng- verdrag heeft Dr..H. M. Hlrschfeld, directeur- generaal van Handel en Nijverheid, hedenmid dag een en ander ipeegedeeld aan de ver tegenwoordigers van dè Nederlandsche pers. Nu door de werking van het, clearlng-verdrag vrijwel alle achterstallige schulden zijn Inge- loopen, aldus Dr. Hlrschfeld, meende men van Duitsche zijde te mogen aandringen op het laten varen van het heele clearlngsysteem en op het herstel van een volkomen vrij betalings verkeer tusschen de beide landen. De Neder landsche delegatie meende echter In het be lang van het Nederlandsche bedrijfsleven en van het vertrouwen In den export naar Duitschland, dat door het clearingverdrag weer •enigermate was hersteld, voor dien aandrang niet te mogen wijken en op een verlenging van het clearingverdrag indien noodig eenigszins gewijzigd te Insisteeren. Na ampele bespre- BUREAUXi HOF 6, ALKMAAR rjploon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: p«r kwartaal voor Alkmaar12.— /oor buiten Alkmaar 2.50 Dagblad uitgegeven door de Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem MM geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger had en flink gegeten, verdween hij plotseling, zonder betaling. Wanneer de hotelhouder zich dan met den geestelijke, wiens „logé" hij ge huisvest had. in verbinding stelde, bleek, dat deze totaal onkundig was van het telefoonge sprek, dat hij zou hebben gevoerd. De oplichter was reeds door de polltie-zuto- rltelten van Nijmegen. Uden (NB), Boskoop en Monster gesignaleerd. Maandag kwam hU in Groningen en stelde zich ook hier telefonisch In verbinding met het hotel, dat hij prefereerde. De hotelhouder, die zich een krantenberichtje omtrent net geval herinnerde, waarschuwde* de recherche, die dei. oplichter vanmorgen arresteerde. Hij bleek een 23-jarlge slager uit Haarlem te zijn, zekere N J. A. 8- die nog vier maanden gevangenlsstral tegoed had. Uit het politieblad bleek, dat de officier van justitie te Haarlem zijn aanhouding had gevraagd* voor het ondergaan van deze straf. Inmiddels kwam ook uit Leeuwarden nog een verzoek om aanhouding binnen. In den loop van den morgen is S. op transport ge steld naar de verschillende polltie-autoriteiten. die zijn voorgeleiding verzocht hadden. Medegedeeld wordt, dat de keizer van Japan de eerste klasse der orde van den Heiligen Pehat en de derde klasse der orde van de Rijzende Zon met het middellint heeft verleend resp. aan den Itallaanschen admiraal Domenico Cavagnari ed den Itallaanschen schout bij nacht Raffaele Senzadenari, zulks wegens dien sten, bewezen aan de bevordering van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Japan. CAIRO. 21 Dec. (Havas). De Fransche vlieger Japy heeft het afstandsrecord voor vliegtuigen met meer plaatsen verbeterd door zonder tusschenlanding van Istres naar Wadi Haifa, een afstand van 3643 kilometer, te vlie gen. Inderdaad de onderteekening •Jearing-verdrag verkregen. Twee concessies aan de Dultschers bevat niet temin dit nieuwe verdrag: Vooreerst heeft Duitschland de beschik king gekregen over een grooter kwantum vrije deviezen. Niet meer zes doch tien pro- ®cnt van het bij de Nederlandsche clearing gestorte bedrag wordt voortaan in „vrije deviezen” ter Beschikking van de Dultschers gesteld. En vervolgens Is het aantal catego rieën van wederzijdsche verplichtingen, die over de clearing moeten worden voldaan, uitgebreid, zoodat Duitschland voor de vol doening aan die verplichtingen zijn vrije deviezen niet meer hoeft aan te wenden. Door deze beide belangrijke concessies heb- de Nederlandsche onderhandelaars het Voortbestaan van het clearing-systeem althans Voor het komende Jaar weten te bereiken. Daarmee blijft ook gehandhaafd het systeem ”er betalingscontingenten. Voor het eerste kwartaal van 1938 worden In totaal minder be- “iingscontingenten beschikbaar gesteld dan in het voorafgaande kwartaal van het loopende JBar. mt is niet het gevolg van het nieuwe ver- doch hierin weerspiegelt zich reeds de CARCASONNE. 21 Dec. (Havas) Vanmor- morgen Is een auto van een mijnbouwmaat- schannii on den wes aangehouden door vijf maatschappij 560 000 frank loonen. Er vle- de chauffeur van n gewond werden. Nog ateeda blijft de toestand in Egypte zeapon- nrnop veraehiUpnde punten ia overeenstemming met koning Faroek bereikt. De Tweede Kamer te begonnen met de behan deling der begrooting van Economische Zaken. Eerste school voor epileptici te Sterksel door Mgr. Diepen geopend. Amerikaansch stoomschip ernstig beschadigd hij aanvaring ten Noorden van Terschelling. De voorbereidende werkaaamheden tot invoering van de Pachtwet zijn in vollen gang. Steunregeling voor de pluimveehouderij in 1938. Inzake t incident tijdens den Jamboree-marsch ia het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad door het H. M. O. bevestigd. Voorloopig resultaat der eerste verkiezing voer de Koloniale Staten op Cnracao. O De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph meldt hoe de tegenwoordigheid van geest van een treinmachinist, dife door den rook in een spoorwegtunnel bijna zijn bewustzijn had verloren, de passagiers van een geheel be zetten trein van een ramp heeft gered. De trein reed door een tunnel tusschen de stations Ferentina en Mlgllonlco, In Z. W. Italië, toen de stoker, de conducteur en de remmer be wusteloos neervielen. De machinist voelde, dat hij eveneens het bewustzijn ging verliezen, doch met een laatste krachtsinspanning verhoogde hy de snelheid van den trein om zoo snel mogelijk het einde van den tunnel te bereiken. Hij kon nog juist zijn trein in het station Ml- glionico tot stilstand brengen, en zakte daarna bewusteloos ineen. De passagiers hadden, daar alle ramen geslo ten waren, niets gemerkt. De oorzaak zou een defect aan de ventilatie geweest zijn. - Noonche regeering staal afwijzend tegenover liet initiatief der Nederlandsche regeering om tot een erkenning van het Italiaansche keizer lijk over te gaan. Chamberlain bespreekt in het Lagerhuis den buitenlandachen toestand. De door de Chineezen veroorzaakte branden in Tsingtau grijpen steeds meer om zich heen. Teruel door de republikeinsche troepen inge- nomen. Koning Faroek houdt vast aan zijn recht een derde deel van den senaat te benoemen. Dit probleem heeft reeds destijds geleld tot mee- ningsverschlllen tusschen koning Foead en de Wafdorganlsatie. Toentertijd heeft een Belgisch onpartijdig arbiter een beslissing voor de regee- ring en tegen het hof geveld. Men ^beschouwt het derhalve in politieke kringen hier als on waarschijnlijk, dat de regeering in deze kwestie concessies zal doen. Voorts eischt de koning organisatorische wij zigingen bij de blauwhemden. Naar verluidt is de regeering principieel daartoe bereid, hoewel zij een ontbinding der blauwhemden van de hand wijst. t Een oplossing zou. naar vernomen wordt, mogelijk gevonden kunnen worden door een inschakeling der organisatie in de militie of in de luchtbeschermingsdiensten. Vooral in Britsche politieke kringen zou deze oplossing toegejuicht worden, aangezien zjj een verstevi ging beteekent van het streven naar bewape- ningsversterklng. Ten slotte bestaan nog meeningsverschillen in de kwestie van het medebeslissingsrecht van den koning bü de benoeming van hooge ambte naren. Men acht een overeenstemming in dit opzicht gemakkelijk, wanneer van belde kanten formeele concessies zouden worden gedaan. In den loop van vandaag zijn verscheidene kleine betoogingen der afzonderlijke politieke groepen gehouden, die echter door de politie zonder groote moeilijkheden konden worden ontbonden. hiervan verminderd tot 50.000 zielen, terwijl het aantal inwoners normaal tienmaal zooveel be draagt. De Amerlkaansche consul-generaal te Tsingtau heeft aan dé 300 Amerlkaansche in gezetenen den raad gegeven, de stad te ver laten. Uit Hankau wordt aan de Takoengpau gemeld, dat ongeveer twintigduizend Chl- neeacbe soldaten, na pit Nanking te rijn teruggetrokken, ten Oosten van Oehoe de achttiende Japansche infanteriedivisie in den rug hebben aangevallen. Zoodra dit feit bekend werd, gingen de ten Westen van Oehoe gelegen Chineesche troepen eveneens tot den aanval over. De strijd verloopt In het voordeel der Chineezen. Voor Tsingtau zijn zestien Japansche logsschepen gesignaleerd. De ingang van haven is thans volkomen afgesloten. Chineesche troepen hebben hun voorloopige ver- dedlglngsstelllngen betrokken. De straat werd op de plaats van de ont ploffing over een lengte van honderd meter opengescheurd. De ontploffing is veroorzaakt, doordat in ver band met de werkzaamheden aan den in aan bouw zljnden ondergrondschen spoorweg vallend gesteente terecht kwam op een gasbuis. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 21 December: HANKAU, 21 Dec. (DNB) Volgens berich ten uit Tsingtau staan daar nog steeds on geveer twintig Japansche fabrieken in brand. Het vuur grijpt steeds verder om zich heen. Bi) de verdediging van de begrooting van Economische Zaken heeft minister Steen- berghe verklaard, dat het feit, dat op eer sten Kerstdag de winkels open mogen blijven, geen verband houdt met eenlge lacune In de Winkelsluitingswet. Zulk een lacune bestaat niet. De wet schrijft weke lijks één rustdag (natuurlijk den Zondag) voor, maar zij bedoelt niet de Zondagsheili ging: dat is een heel andere materie. Wijzi ging der Wet Is dan ook niet te verwach- wel sympathiseert de minister met actie ter bevordering der Zondags heiliging Frank Billings Kellogg, de Amerlkaansche staatsman, werd op 22 December 1856 te Pots dam (St. Lawrence-New York) geboren en zou dus heden 81 jaar zijn geworden. In 1877 werd hij tot de balie toegelaten te Rochester (Minne sota) later vestigde hjj zich te St. Paul. Hij vertegenwoordigde de regeering der Vereenlgde Staten in verschillende groote rechtszaken. Van 1917 tot 1923 was hij senator; in 1924 ambassa deur te Londen, van 19251929 staatssecretaris, van 193019351 rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie. In 1929 werd hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend. Kel logg was lid der republikeinsche partij. Op 27 Augustus 1928 werd te Parijs het door Kellogg en Briand ontworpen verdrag gesloten, dat een plechtige verklaring Inhoudt, waarbij de contracteerende partijen afstand doen van den oorlog als werktuig van haar wederzijdsche na tionale politiek. Het pact van Kellogg is door vrijwel alle sta ten der wereld onderteekend, ook door Neder land. Overeenkomstig de traditie zal Z. H. de Paus, wanneer Hunne Eminenties de Kardi nalen op den Vigiliedag van Kerstmis den H. Vader hun wenschen voor een Zalig Kerstfeest „komen aanbieden, een toespraak houden, welke, wat haar strekking betreft, zich richt tot de geheele wereld. Men ver wacht algemeen, dat de H. Vader spreken zal over den wereldvrede, welke de Kerk zoo zeer ter harte gaat. ATHENE. 21 Dec. (ANP.) De Nationale Bank van Griekenland heeft op 30 Dec. az. een buitengewone algemeene vergadering be legd. om het jubileum te vieren van den tegen- woordigen gouverneur. J. A. Droesopoulus, die 50 jaar geleden bij de bank in dienst trad, en van jongsten bediende tot de hoogste functie in het bedrijf is opgeklonunen. Ter gelegen heid van dit zeldzame jubileum is een fonds gevormd, genaamd naar den heer Drossopoulus dat ieder jaar een jong ambtenaar der bank in staat zal stellen naar het buitenland te gaan om het Internationale bankwezen te bestu- deeren. NEW YORK, 21 Dec. (Reuter) bandieten, die den kassier

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11