aan Economische Zaken de orde i NOG GEEN PARTIJ-VOORZITTER h INCIDENT TIJDENS DEN JAMBOREE-MARSCH EEN ANGSTAANJA GENDE DEPRESS1EG0LF DE INVOERING VAN DE PACHTWET Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Steun pluimveehouderij De regeling voor 1938 Verschillende belangen in de be- f. 170.000 verduisterd Vacantie op de scholen de het NIEUW RÜKSWEGENPLAN De belangrijkste wijzigingen tn OUD-NOTARIS VEROORDEELD GRUWELIJK MISDRIJF ONEERLIJKE POSTBODE Lv» Achterstelling van land en tuinbouw? Ontploffing aan boord van de Megara Voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang Landbouwer wegens moord veroordeeld Twee jaar gevangenisstraf wegens verduistering Verlenging van de wet op de mechanizatie in de zigaren- induztrie bepleit Vryzprekend vonnis van den krygsraad door het H.M.G. bevestigd Als hqt Prinzje of Prinzezje geboren is Voorloopig resultaat der eerste verkiezing Kindermishandeling te Bedum? Geld toegeëigend uit brieven, welke hij moest bezorgen KOLONIALE STATEN OP CURASAO KATH. NED. BOEREN-, EN TUINDERSBOND JHR. MR. DR. DE GIJSELAAR OVERLEDEN AUTOMATISCH TELEFOON VERKEER mng innl Niemand treft eenige blaam, meent de inspecteur-gene- raal voor de Scheep vaart Amzterdamzche rechtbank wyzt de zaak terug naar de inztructie DUITSCH SCHIP OP EEN ZANDPLAAT GELOOPEN en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Oud-Eerste Kamerlid en oud- burgemeester van Leiden Ordening Vestigingzwet voor het grootbedrijf? 4 ge- verleenen. het systeem, I Krüsgraad te DEN HAAG, 21 December 1937 zonder ver- dit nieu- en bovendien vreesde hij vooral van de Regeering uitdrukkingen ter den minister. r i op misbruikt f na acl l*n in en Pen. «Ude Een besteller van de P. T. T„ die slch in den loop van verscheidene jaren brieven, welke hü ter bezorging kreeg, heeft achtergehouden en zich daaruit geld heeft toegeëigend, werd Dins dag door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. Het O. M had een gevangenisstraf van een jaar. waarvan vier maanden voorwaardelük. ge resulteerd. den schooltijd bekend, dan wordt voor bet verdere van dien dag en ook den daarna vol genden schooldag (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. Het Handelsblad bericht, dat het systeem van het automatisch telefoonverkeer dusdanig gewijzigd is, dat thans het geheels land dlrect- automatisch te bereiken zal worden Bonder tusschenkonut van een telefoniste. De kerngetallen zullen uit vier cijfers plaats van drie bestaan. lerst- vlerd. lijken uden. leider heer nog snood blijft igen is de- 1937 heeft voor de 3# zon- rei»- ult- HU een jaar r bet nheld SA. zal voor nden. jrden I De ering 1. Bü trede r een iteljj- gieus en, in La ten neele niet J du geib- 1 ich >run- seke- n in aan- seer- trou- d. met Zoo- fjken ka- wel inde- rden. SA. Jeest I on. »en lek hip het oe- Ie. het ■vlerd De rechtbank te Amsterdam heeft een interlocutoir vonnis gewezen in de strafzaak tegen een Amsterdamschen commisslonnair in effecten, verdacht van verduistering van effecten voor een bedrag van ongeveer f 170.000. Zij wees de zaak naar de instruc tie terug. uavjjf leden, die door den gou- worden benoemd, zijn nog-niet i het echo- boom een nieuw met Ingang van 1 Januari In verband met het plotseling overlijden van haar tweejarig dochtertje is te Bedum de 28- jarige echtgenoote van den arbeider E. W- onder verdenking haar kind te hebben mis handeld, aangehouden. Dinsdag is in het academisch ziekenhuis te Groningen de gerechtelijke schouwing op het lijkje verricht, waarna de vrouw ter beschik king van den officier van justitie is gesteld. minister aan de vestiging K L H. v. d Putt groot winkelbedrijf elkander ontmoeten. Dinsdag stelde de raad voor de scheep vaart een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing aan boord van het motor- van de tankboot Mij. waarbij vijf Ook de heer VAN DER WEIJDE (RK) toon de zich nogal skeptisch over niet achterstelling van den land- en tuinbouw en had den moec, in het belang van de door hem voorgestane be drijven te pleiten voor een nog verdere door voering der devaluatie met 15 pCt. daardoor zoo’n onaangenamen klank heeft kregen. De Inspecteur-generaal acht de ramp te wijten aan een ontploffing in het voorlogies, niet ver van den Ingang. De directe oorzaak van de ontploffing acht hü niet onmiddel lijk uit te maken. Iedereen heeft gehandeld zooals was voorgeschreven, zoodat nie mand eenige blaam treft. De raad gal later uitspraak doen. De rechtbank te Almelo heeft den landbouwer H. D. uit Ambt-Harden berg veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de vooc- loopige hechtenis. D. had een pasgeboren kind van zijn zes tienjarige ongehuwde dochter van het leven beroofd door het kind een touw om den hals te winden en te lajen stikken. De officier had wegens moord vier jaar ge vangenisstraf geëischL De minister van Economische Zaken heeft, naar wjj van bevoegde zijde vernemen, besloten, ook in 1938 aan pluimveef^kkers en houders van vermeerderingsbedrijven steun te verleenen. De auditeur-milltair bij den 's Hertogenbosch heeft wegens het niet voldoen aan de bevelen van de politie en het vergunning van den burgemeester te Bloemen- daal deelnemen aan een optocht, twee geldboe ten van resp. f 25 en f 5 gevorderd De Krijgsraad heeft de ten laste gelegde fei ten bewezen verklaard, doch achtte beklaagde niet strafbaar, daar deze heeft gehandeld ter uitvoering van een hem door den comman dant der Koloniale Reserve, den kapitein Van den Berge, gegeven bevel en heeft beklaagde vrijgesproken. Bet is een hachelijke onderneming, te trachten van debatten, zooals deze van middag in de Kamer gehouden zijn bij de algemeene beschouwingen over de begroo- tlng van Economische Zaken, een eenigs- zlns overzichtelijke weergave te construeeren. In de tot dusver gevoerde debatten ontbreekt de groote, en zelfs de kleine lijn en de meeste sprekers verdiepen zich in fragmen tarische philosopheeringen. Behoudens enkele kleine wi ze regeling gelijk aan die, wel gegolden. Slechte is het steunbedrag kuikens, door fokkers aan houders van ver meerderingsbedrijven afgeleverd, verlaagd van 10.15 tot f 0.12 per kippenkuiken en van f 0.36 tot 10.15 per vrouwelijke eenden- kulken. De heer VAN DEN HEUVEL (AR) verwacht te van de Departementen-samenvoeging echter wei dit nadeel: dat er in het kabinet nimnjer een agrarisch deskundige voor de belangen van land- en tuinbouw kon optreden. Misschien om *i Ministers liefde in de gewenschte richting te beproeven, drong de heer Van den Heuvel er bij den bewindsman pp aan, dat deze zou te rugkomen op zijn afwijzing van het denkbeeld om de loonen in het landbouwbedrijf op te voe ren tot de hoogte van die in de industrieele bedrijven. Inlichtingen omtrent de steunregeling kun nen worden Ingewonnen bij de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Te Wassenaar la Dinsdagavond in den ouderdom van 72 jaar overleden jhr. mr. dr. N. C. de Güselaar, oud-lld van de Eerste Kamer der Btaten-Qeneraal, oud-president- curator der Leidsche univeraltelt en ond- burgemeester van Leiden. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zjjn. Indien G(j tot diegenen behoort, probeert dan een» de nieuwe verstèrkte Akker'» Abdijsiroop die honderdduizenden hun levena-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De alüm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkeltjk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoent-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,’s Werelds béste Hoest-siroop**. Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. De Rotterdamse he rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 61-jarigen Rotter- damschen oud-notaris J. A. M., die terecht heeft gestaan, beschuldigd van drie gevallen van verduistering en een geval van valschheid in geschrifte, namelijk het gebruik maken van een vervalschte balans. De rechtbank verklaarde twee der verduiste ringen bewezen en veroordeelde hem deswege tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Van de andere feiten werd hij vrijgesproken. De eisch was twee jaar en zes maanden gevangen uwtraf. In hooger beroep heeft de advocaat-flscaal vernietiging van dit vonnis gevraagd, daar men z.l. niet kan spreken vM een positief gegeven „bevel” en veroordeeling tot twee geldboeten van f 5 gevorderd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vrijsprekend vonnis van den Krijgsraad be vestigd. Het Hof heeft o.m. het volgende overwogen: Dat beklaagde ter terechtzitting heeft ver klaard: „Het loopen in de formatie met vieren sluit in, dat gebruik gemaakt wordt van den rij weg. Ik ben ervan overtuigd, dat. ware ik met tweeën gaan loopen op het voetpad, de kapi tein mij dan weder teruggeroepen zou hebben op den rijweg en bevolen zou hebben, daar weder met vieren te gaan loopen.” Dat het antwoord, door kapitein Van den Berge, commandant van de Koloniale Reserve, luidende: „Wil loopen natuurlijk normaal” gegeven toen beklaagde aan zijn commandant het biljet toonde, waarop vermeld stond, dat ten hoogste met drieën mocht worden geloo- pen ook naar het oordeel van het Hof een dienstbevel was. In de jongste vergadering van het dageUJksch bestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tulndersbond zijn eenige woorden van nagedachtenis gewijd aan de ten gevolge van een droevig ongeval overleden geestelijke adviseurs, rector Wevers en pastoor Fauwen en het bestuurslid P. Kessels. Uitdrukking werd gegeven aan de zeer groote teleurstelling, welke was gewekt door het be sluit der regeertng, om de verruiming van de kalverschetsen te beperken tot slechts 25.000. Men was daarenboven van oordeel, dat de re geering niet duidelijk heeft kunnen maken, waarom zij het weloverwogen en zeer voorzich tige voorstel van de drie centrale landbouw organisaties heeft afgewezen. In verband met de daling van den rentevoet werd besloten om, zoo mogelijk te zamen met de beide andere centrale landbouworganisaties, der regeering te verzoeken de annuïteit voor de indertijd met rijksvoorschot gestichte boerderij en op woesten grond opnieuw vast te stellen op een rentebasis van 3 procent in plaats van de thans geldende van 4 pCt. Teneinde een zoo juist mogelük inzicht te krijgen in den omvang en de beteekenis van de ..werkloosheid” onder de zelfstandigen ten plattelande tot Uitdrukking komende in het aantal jonge boeren en tuinders, die den leeftijd hebben om een gezln te stichten, maar geen uitzicht hebben óp een bedrijf of anderen be staan gevenden werkkring werd besloten een enquête te houden onder de plaatselljke afdee- lingen. Naar verluidt is een wijziging van de vleesch- kcuringswet in bewerking. Waar bij deze wet belangrijke boerenbelangen gemoeid zijn, werd besloten de regeering te verzoeken de drie cen trale landbouworganisaties in staat te stellen over de ontworpen wijzigingen te zijner tijd ad vies uit te brengen. Kennis werd genomen van het antwoord, dat de minister van Economische Zaken dd. 15 December 1937 aan den Kath. Ned. Boeren- en Tulndersbond heeft gezonden, luidende als volgt: „Naar aanleiding van uw nevenvermeld schrijven bericht ik. dat vanwege mijn departe ment een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van een steunverleenlng aan kleine tuinders. Zoodra dit onderzoek is beëindigd, zal hieromtrent nader worden bericht.” De hoop werd uitgesproken, dat de minister spoed achter deze zaak zal zetten, want de nood bij de kleine tuinders is ontzettend groot en hulp is dringend noodig. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hoo ger beroep sententie gewezen in de zaak tegen den 37-Jarigcn M. van den H., eerste-lultenant bij de Koloniale Reserve te Nijmegen, die. naar men zich zal herinneren, tijdens den Jambo- ree-wandeltocht te Bloemendaal, geweigerd heeft aan de bevelen van de politie te voldoen om zijn colonne met tweeën inplaats, zooals bij de koloniale reserve gebruikelijk is. met vieren te laten loopen. Bovendien heeft hij geweigerd de colonne zooveel mogelijk op het voetpad te laten loo pen, daar hij van meening was, dat een mili taire colonne op den rijweg behoort te mar- cheeren. Uitgegeven is het staatsblad no. 595, be vattende een K. B. van 12 November 1937 tot vaststelling vaneen nieuw rijkswegenplan. Dit K. B. treedt! 1938 in werking. Ons dunkt, dat de heer VAN DER PUTT (RJK.) in zijn beschouwingen wel het volledigst geweest is. HU constateerde, dat er na de aan- vankelyke voordeelen der devaluatie een „angst aanjagende depressiegolf” over Europa gekomen Ir tengevolge van economische èn politieke span ningen en dat daardoor de voordeelen alweer toot een goed deel verdwenen zijn. Iets wat door den heer VAN GELDEREN (SDAP) nog nader geïllustreerd is met de mededeeling, dat in October IJ. de daling der werkloosheid in den gunstigen conjunctuurtUd 17 pCt. nog maar 10 pCt. bedroeg. De heer VAN LIDTH DE JEUDE (VB) vrees de van dezen minister niet, zooals sommige anderen, een onjuiste bevoordeeling van de in dustrie boven den land- en tuinbouw, al er kende hü natuurlijk het feit, dat een minister niet op alle gebieden van zijn Departement des kundig kan zijn. Daarom was hfi ook „niet ge brand op vakministers", verklaarde de oud- mlnlster van Waterstaat, tot eenige vroolUkhcid der Kamer, welke de politieke toespeling zeer wel begreep opengelaten. De beoogde territoriale indeeling der pacht bureau* brengt mede, dat de totstandkoming ervan niet aan het toeval kan worden overge laten. Intusschen zal de regeering zich daarbU zooveel mogelUk op den achtergrond houden. De bureaux hebben immers de bestemming de maatschapfielUke organisaties, welke daarvoor in aanmerking komen, in de gelegenheid te stellen, zelfstandig aan de uitvoering van de Pachtwet mede te werken. De regeering wenscht, dat dit beginsel reeds bU de oprichting der pachtbureaux tot uitdrukking komt? Zfj heeft diensvolgens de drie centrale landbouworgani saties verzocht de organisatie van de pacht bureaux ter hand te nemen. Aan dit verzoek verbond zjj den wensch, bü de oprichting dezer bureaux ook de organi saties, die de algemeene belangen van den grond eigendom bevorderen, in het overleg te betrek ken. Hieraan is gevolg gegeven en met de voor bereidende werkzaamheden werd een aanvang gemaakt. De keuze is op de centrale landbouworgani saties gevallen, omdat deze de beroepsbelangen van den landgebrufker als zoodanig behartigen, onverschillig in welke betrekking hü tot den door hem bewerkten bodem staat. Verwacht mag worden, dat zü er in zullen slagen het maat- schappelük element bü de uitvoering van de pachtwet tot gezonde ontwikkeling te brengen. De aan de pachtbureaux toekomende zelfstan digheid zal niet onbegrensd kunnen zün. De re geering zal er door het houden van toezicht voor waken, dat het doel en de grondslag van de pachtbureaux ongerept blüven en misbruiken geen ingang zullen vinden. Nog niet vast staat, met ingang Van welken dag de Pachtwet zal worden Ingevoerd. De hier omtrent te nemen beslissing is mede ^fhankelük van het verloop der voorbereidende werkzaam heden. De heer VAN DER PUTT (RK) verheugde zich voorts over de gevolgde en te vol gen monetaire po litiek, en bepleitte verbetering der economische voor lichting. Hü pleitte voor een sterker in bet bedrüfsleven wortelend! positie van de Kamers van Koophandel, voor oe samenstelling van een dlstributie- raad. waarin de middenstand en het werking der Tariefmachtlgingswet 'n zekere protectie; uitdrukkingen der Regeering als -handelspolitiek arsenaal” deden hem kruit damp ruiken I De heer Het Duitsche vrachtschip „Franto” ts Dins dagmiddag op de zandplaat De Vorm bü Urk geloopen. Met de hulp van een beurtschipper kon het schip vlot komen, doch de kapitein van de 418 ton metende .Franto” ontdekte kort na het vertrek een defect aan de stuurinrichting en maakte rechtsomkeert. Op Urk wordt het schip hersteld, waarna L de reis heden zal worden voortgezet. Tot aan het Kerstreces zullen wü nu lede ren dag en ongetwüfeld ook nog vele nachte- lüke uren bezig gehouden worden met de be handeling van de begroetingen van Economi sche Zaken en van het Landbouwcrisisfonds. Alleen zal morgenavond de slot-scène van de Onderwüsbegrooting vertoond worden. Dan zal minister Slotemaker de Bruine onthullen, hoe hü denkt over de verbetering, al of niet, van de leerllngenschaal. De belangrijkste wüzlgingen, jwelke we rükswegenplan bevat, zün: Een nieuwe verbinding tusschen den wew Rüswük—Rotterdam en Oegstgeest, begin nende nabü Ypenburg ep verder oostelük van Voorburg en Voorschoten loopende. Deze autosnelweg zal dus de spoorlün Den Haag—Lelden met viaduct kruisen. Voorschoten krügt in de toekomst een ver binding oostelük van Leiden met Burgergeen, waar de in aanbouw zünde autosnelweg Am sterdamOegstgeest naar het westen afbuigt De autosnelweg Den HaagUtrecht, die ten westen van Utrecht de nieuwe verbinding Amsterdam, Vlanen, 's Hertogenbosch kruist, loopt ten zuiden van Utrecht verder naar Driebergen en De Klomp en geeft ten oosten van Utrecht aansluiting op een nieuwen weg naar de Hollandsche Rading, waardoor het Gooi in een rechtstreeksche verbinding met dezen autosnelweg zal komen. In aansluiting aan den geprojecteerden tun nel te Velzen is een nieuw wegvak ontworpen aan de noordzüde van het Noordaeekanaal, dat den bestaanden rüksweg ten noorden van de bebouwde kom van Beverwük bereikt. Van veel belang is een nieuwe verbinding tusschen Apeldoorn en Twente, waarvoor ten noorden van Zutphen een nieuwe brug op het rükswegenplan is gebracht. De nieuwe auto snelweg van Eindhoven naar Zuid-Limburg vereischt voorts een nieuwe brug over de Maas, welke nabü Wessem is geprojecteerd. In herinnering wordt gebracht, dat voor het rükswegenplan behalve voor de brug gen In totaal noodig zün ruim 255.000.00C gulden. De minister van Onderwüs, Kunsten en We tenschappen heeft aan de directeuren van de Rüks Hoogere Burgerscholen en de Rüks- kweekscholen voor onderwüzers en onderwü- zeressen en de hoofden der Rüksleerscholen en Rüks lagere scholen de volgende mededeeling gezonden: Ik heb de eer u te verzoeken om, zoodra de verwachte gelukkige geboorte van een ko- ninklüken prins of koninklüke prinses bekend zaT’zün, de nationale vlag van het schoolge bouw uit te hangen en die ook den daarop 'volgenden dag te laten hangen. Voor zooveel de volgende regeling niet we gens de Kerstvacantie overbodig is, gelieve u het volgende in acht te nemen. Is de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltüd bekend en heeft zü den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag (den nationalen feestdag) va cantie gegeven. Is -de geboorte op een schooldag vóór den aanvang van den schooltüd bekend en heeft zü denzelfden dag plaats gehad, dan wordt dien dag en den volgenden schooldag (den na tionalen feestdag) vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tüdens De kapitein deelde mede, dat het schip, ge laden met twintig tanks gasolie en butaangas, op weg was van Pauillac (Fr.), waar butaan was gelost, naar Southampton, terwül onderweg de tanks werden ontgast. Dit was de tweede keer, dat hü zulk een lading vervoerde. Er wa ren aan boord geen middelen om de aanwezig heid van butaangas chemisch te constateeren. Gewoonlük wordt, zoo verklaarde de kapitein, een monster van het gas uit de tank genomen, dat dan op het achterdek met een lucifertje op zün brandbaarheid wordt beproefd. De ontploffing geschiedde in het voorlogies dat geheel werd jernield. Er zün toen vier Chi- neezen om het leven gekomen, terwül de vüfde Chinees later, nadat hü zwaargewond was op genomen, overleed. Een is er begraven, twee zün er verbrand en van den andere heeft men niets meer teruggevonden. petulge veronderstelt, dat het ontplofbare ■w y og steeds heeft de bü de verkiezin- gen zoo triomfantelijk zegevie- rende R. K. Staatspartij geen voorzitter. Dat is het onmiskenbaar wei nig verhéugende resultaat van de niet openbare, maar blükens de berichten in verschillende bladen toch goeddeels ge openbaarde vergadering van den Partij raad. Ondanks de vele maanden tüd van voorbereiding, welke men heeft ge had, om de vacature van Mr. Geseling aan te vullen, is men er nog niet in mogen slagen een algemeen aanvaarden opvolger te vinden op de plaats, welke na Mr. Oosellng zoo opvallend leeg is geworden.' Wü gelooven niet een met güzeling strafbare Indiscretie te begaan, wanneer wü verklaren, dat de „geheime” vergadering van den Partijraad blijkbaar een ander verloop heeft gehad dan het Partübestuur zich wel had voorgesteld. Wel niet zóó definitief anders dan de vergadering van de R. K. Kamerfractie, waarin Dr. Deckers tot fractle-voorzltter werd gekozen, maar toch anders dan het Partübestuur wenschte. De candl- f daatstelling voor het Partij-voorzitters- gestoelte, uitgaande van het Partübe stuur, vermeldde Mr. Frans Teulings op de eerste en Prof. J. de Quay op de twee de plaats. Het heet nu, dat de Partü- raad, In de meening, dat Prof. J. de Quay een eventueele benoeming niet zou aan vaarden, zich slechts voor éen keuze, dus géén keuze, gesteld zag en zich zulk een „dwang” niet wilde laten welgeval- e ien. Uit de vergadering moeten andere candidaten naar voren zün gebracht. Het Partübestuur handhaafde echter zün niet bindende voordracht en men redde zich uit de Impasse door de voor- zlttersbenoeming tot een volgende Par tijraadsvergadering uit te stellen. Uit dezen gang van zaken blükt, dat no. 1 op de voordracht van het Partübestuur bhjkbaar evenmin een meerderheid bü den Partüraad kon vinden als bü de R. K. Kamerfractie, toen het daar even eens om het bezetten van den voorzit- tersstoel ging. Bovendien wordt de on misbaarheid van Mr. Oosellng als partij voorzitter nu wel sterker geaccentueerd dan voor het aanzien van de party en voor de leiding daaraan gegeven wel goed kan zün. Een gunstig resultaat van de gehouden party raadsvergadering Is, dat althans In principe is goedge keurd. dat aan den party-voorzitter eventueel vergoeding van onkosten kan worden verstrekt. Niet Iedereen kan zich geiyk Mr. Oosellng de luxe permitteeren om zonder eenige geldelüke vergoeding de drukke bezigheden van het partij voorzitterschap op zich te nemen. Wil men een zoo geschikt mógelljken eandi- l daat Vinden dan moet men In zün keuze niet bü voorbaat beperkt zün tot den kleinen kring van zóó goed gesitueerden, dat zü zich met de zware zorgen van de leiding der party ook nog een decimee- rlng van hun bestaansmiddelen kunnen getroosten. d. Putt bleek het baart geen ^wondering ten volle vertrouwen te stel- -* het beleid van minister Steenberghe gaarne zou hü hem een „Houzee” toe roe- ware het niet, dat deze roep van andere «>o schromelük misbruikt wordt en Hü pleitte In het belang èn van den mid denstand. èn van de industrie voor regeling van het cadeaustelsel voor betere beheer- •chlng der conjunctuur door middel van ordening, nu voorloopig wel niet op een vrüere handelsbeweglng gehoopt mag wor den. Ordening wilde hü gebracht zien b.v. In de schoenen- en tricotage-industrie. De aanneming der Crisisinvoerwet moet, vol lens hem, in het buitenland wel een goeden Indruk gemaakt hebben. Ten aanzien van beide laatstgenoemde pun- ten kon de heer VAN LIDTH DE JEUDE (VB) het met zün llnksche beginselen echter bezwaar lijk met den katholieken afgevaardigde eens zün hü was voor alle goede ordening, maar hü loonde zich huiverig voor wat maatregelen als die, welke In crisistyden genomen worden, uit- werken en minder ingrüpen zou juist noodig tankschip Megara Corona, op 26 October j.l., Chlneezen werden gedood. Gehoord werden de kapitein van het schip en als deskundige, de ingenieur van de scheepvaartinspectie, Ir. E. p. M. Neuerburg. De regeeringspersdienst bericht: De voorbereidende werkzaamheden tot invoe ring van de Pachtwet zün op de departementen van Justitie en Economische Zaken in vollen gang. De colleges van Gedeputeerde Staten zullen een dezer dagen het verzoek ontvangen, van advies te dienen over de samenstelling van de pachtkamers. Ook ten aanzien van de pachtbureaux zün de beslissingen In voorbereiding. Het ligt in het voornemen, per* provincie slechts één pacht bureau te erkennen. De mogelükheld tot afwü- klng v^n de provinciale grenzen wordt echter De effecten waren hem door een dame ter land gesteld met een volmacht, waarin hem de Htbeperkte bevoegdheid werd gegeven om ;ns zün lastgeefster alle denkbare trans- j op financieel gebied te verrichten. heeft met deze effecten gespeculeerd, met het gevolg, dat het kapitaal verloren is gegaan. Voorts was verd. ten laste gelegd, dat hy een aantal waardepapieren, welke aan een broer van bovengenoemde dame toebehoorden, heeft ver duisterd. In de derde plaats had hy zich te ver antwoorden gehad wegens verduistering van effecten, welke eigendom waren van den in 1933 overleden broer van vorenbedoelde dame. De officier van justitie eischte tegen dachte twee jaar gevangenisstraf en diens on- middellyke gevangenneming, welke door de rechtbank werd geweigerd. De verdedigers mr. H. O. Stlbbe en mr. G. J. Salm pleitten vrüspraak. De rechtbank was van oordeel, dat het onder zoek niet volledig was geweest, zoodat zü de zaak terugverwees naar den rechter-commlssa- ris om nader te onderzoeken: le. Wat er met de in de tenlastelegging ge noemde effecten, toebehoorende aan mej. Agnes N. is gebeurd, c.q. te onderzoeken, wat met de door wederbelegglng verworven ^effecten is ge beurd, c.q. wat met de opbrengst* is gebeurd. 2e. Diverse disposities op bepaalde rekeningen in de boeken van verdachte. 3e. Den financieelen toestand van verdachte en zün firma op 1 Mei 1933. 4e. Welke effecten van het leendepot van mej. Corrie N. nog aanwezig zyra Het standpunt van verdachte te dien aanzien is n.L steeds ge weest, dat deze effecten, voorzoover zy niet door uit loting in corifanten reeds waren terugbetaald, nog met dezelfde nihnmers in zyn bezit waren. Voorts gelastte de rechtbank Agnes N. nader te hooren in verband met de door verdachte te haren aanzien afgelegde verklaringen. Tenslotte worde vermeld, dat in ver band met de in de slgaren-industrie heer- schende werkloosheid de heer ANDRIES- SEN (RK.) bescherming van den rftensch legen mechanisatie en rationalisatie vroeg. Een niet meer nieuwe, maar nog steeds dringende eisch, welke echter niet in een handomdraai bevredigd kan worden. Deze beslissing van het Hoog Militair Gerechtshof houdt dus in. dat het college de begane feiten wèl strafbaar acht, doch beklaagde vrüspreekt op grond, dat hy ter uitvoering van een ambteiyk bevel heeft gehandeld. Bü den burgerlüken rechter zou in dit geval dus ontslag van rechtsvervolging gevolgd zün. welke beslissing de militaire reenter niet kent. CURAcAO. 21 December (Aneta) Heden had onder zeer groote belangstelling de eerste verkiezing voor de Koloniale Staten plaats. Het voorloopig resultaat voor de tien zetels is, dat zes katholieken en vier nlet-katholieken werden gekozen. De namen dei verneur zullen 1 bekend. Met belangstelling vroeg de heer v. d. PUtT (RK.), waarom bü de verlaging op de heffingen op de landbouwproducten de boe- ren niet schadeloos gesteld worden door heeringen uit het Landbouwcrisisfonds. Informeerde of er uitzicht bestaat ^teUgingswet voor het groot-bedrüf. Dr heer gas over het dek heen naar het logies is ge waald. ,De tanks worden gewoonlük met een stoominjector ontgast en de kapitein verklaar de, dat dit met de twintigste tank reeds was geschied. Desondanks meent hü dat het gas door reten onder het deksel is ontsnapt, daar dit deksel was losgeschroefd. Getuige achtte het ook niet uitgesloten, dat de ontploffing veroorzaakt is door een vonk In een loszittend electrisch contact of een de fecte lamp. Vervolgens werd de eerste stuurman gehoord. Met de ontgassing aldus deze getuige, was men tot de vierde tank gevorderd. Het deksel van tank 20 was toen nog met één bout bevestigd Na de ontploffing is daaruit nog gedurende twee en een half uur gas gestroomd, dat bui ten de tank ontbrandde. De deskundige. Ir. Neuerburg, gaf ter toe lichting nog een expose van de hoedanigheid en de bruikbaarheid van butaangas. Hü acht het mogelük. dat er na het ontgassen van de be wuste tank, zelfs nog vloeibaar butaangas was achtergebleven, hetgeen te verklaren is door het feit, dat butaan reeds bü zeer gerlngen druk vloeibaar wordt, en doordat er in dit ge val bü het lossen nog eenige overdruk op de tank stónd, waardoor niet alle gas kon verdam pen. Dat zooveel butaan als na de ontploffing verbrand is, achter roestbladders is blüven zit ten, is volgens hem onmogeiyk. De mogelükheld van een oorzaak van de ontploffing kan men ook zoeken in het neergooien van een zwaar stuk üzer. dat een vonk Jf^^pen optreden en zoodoende het vrügekomëii gas doen ontvlam men. Eenige kritiek kwam er van de züde der 8.DA.P. bü monde van den heer VAN GEL DEREN. Deze zeide in het beleid van den minister te missen het systeem, waarmede de werkloosheid planmatig en vruchtbaar be streden zou kunnen worden, zooals het zou kunnen geschieden door uitvoering van Plan van den Arbeid. Hü verweet den windsman, dat hy de pryspeil-bepaling voor- namelük aan het particulier initiatief wil overlaten, terwyi in Indië toch de suiker industrie geheel uit haar verval werd opgehe ven door maatregelen van hooger nand. De tweede S.D.A.P.-er, de heer v. d. TEM PEL. bepleitte ter bestrüding van de werk loosheid een economische politiek van aan passing bü de internationale verhoudingen en doelbewuste bevordering van de industrie, waarbü een krachtig initiatief van den Staat zelf moet uitgaan; verder krachtige bevorde ring van den Nederlandschen exjjort en een actieve handelspolitiek, welke met protectie niets te maken behoeft te hebben. De heer DANSEMBOURG (NSB.) kent welhaast geen moeiiykheid op Nederlands economisch terrein. Alles wat Nederland noo dig heeft om uit zün economischen druk en werkloosheld-ellende op te staan, is de steun van „één man”. Deze zou ons „God, liefde en rechtvaardigheid" brengen. 'Voorloopig be doelt de heer d’Ansembourg met dezen «enen man waarschijnlük nog den heer Mussert, dien net Nederlandsche volk afwüzen. -d. HEUVEL (A.R.) maakte zich bezorgd over de positie van den middenstand, verbetering waarvan echter zoo moellük maatregelen te treffen zün. Hü maande den voorzichtig .op te treden tegen van vreemdelingen, daar repre sailles lang niet ondenkbaar zün. Voor de sla- l®rs acht de heer v. d. Heuvel de vestigings wet toegepast in strüd met de bedoeling van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15