ONS BLAD De winter doet zijn intrede te Sjanghai Kerstboodschap van Kard. Verdier Schuldig aan treinongeluk? De blokkade van' Franco Handelsverkeer met Italië Het nieuws van heden DE BAROMETER Geweldige brand te Boekarest JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE DIRECTIE Fransche communisten onder den indruk Onze Italië Groote sterfte onder de vluchtelingen Middeleeuwsch slot ingestort Britsch protest te Tokio Wil Rome Somaliland af staan L Aboena Abraham moet 2ich verantwoorden Deskundig onderzoek Zy kwamen hulp brengen Requisitoir Aanslag in Paraguay Verlies der regeerings- partij in Roemenië? Een electrische trein ramde stoomtrein Hooge straffen geëischt tegen wagenvoerder en conducteur der Ned. Spoorwegen Slechts traag worden de uitslagen der verkiezingen bekend Overeenkomst voor 1938 te Rome geparafeerd DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN Twintig personen onder de puin- hoopen bedolven Koningin-Moeder Mary van Engeland heeft in Buckingham-palace te Londen bet kerstgebak aangesneden De haven van Amoy, aan China’s Zuidkust, waarop Japan thans vermoedelijk een aanval zal richtgn M «n Het Departement van Buitenland sche Zaken te Tokio geeft een tusschentydsch rapport over de beschieting van de Panay De la Rocque tot boete veroordeeld Actie van de rechtsche vloot niet beschouwd als een wettige blokkade Door den Kerkeraad der Kopti- sche Kerk naar Cairo geroepen By het bezoek aan Rome wijst de H. Vader den Kardinaal op de noodzakelijkheid der Christelijke liefde ADVERTENTIEPRIJZEN Par lossen regel 20 c, ingez. med. 40c p. rqgel; idem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 433G Geruchten over een koloniale schenking aan Duitschland 2 50 JTegens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blaf! Zaterdag avond NIET verschijnen. Wykt de Chineesche re geering opnieuw? Grens by Hendaye weer Grootste theater der stad een prooi der vlammen ii Ka N NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD u O voor en van waaraan Naar het open Het debat over het Landbouwcrisfafonda in de Tweede Kamer voortcexet. ■talie ion Somaliland aan Duitschland willen afstaan. EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 71 Wanneer Christus In onzen tüd zou terug- keeren, zou HU Zich dan niet met groote liefde neerbuigen over al die ongelukkigen? Onder al oe mooie tradities der Katholieke Kerk staat de liefde voor alle menschen bovenaan en in het bUzonder de liefde voor de ongelukkigen PARIJS, 22 Dec. (Havas). Bij zijn terug keer uit Rome heeft Kardinaal Verdier. de Aartsbisschop van Parijs, een Kerstbood schap gericht lat de geloovlgen in zün Els dom. waarin hU de gedachten uiteenzet uit de besprekingen, die hü niet den H. Vader heeft gevoerd. 4o. Maatregelen tegen de havens van de regeering zün in geen geval bedoeld tegen buitenlandsche koopvaardijschepen, die geen smokkelwaar vervoeren. Indien deze schepen toch getroffen worden, dan kunnen de recht- ache autoriteiten niet verantwoordelijk wor den gesteld. De veiligheidszones te Valencia en Barcelona zün bestemd voor buitenland sche oorlogsschepen. BOEKAREST, 22 Dec. (Havas). Hoewel het officieele resultaat van de verkiezingen nog niet bekend is, schünt het toch, dat de liberale partü filet meer dan 37 Vi pro cent van het aantal stemmen heeft behaald. 2o De mijnen, welke bü de havens van de re geering zullen worden gelegd, zün bedoeld tegen de oorlogsschepen en handelsvaartuigen van de Spaansche regeering. en kunnen niet beschouwd worden als alleen te zün bedoeld tegen koop- vaardüschepen. 5o. De schepen, die 'de havens van de regee ring aandoen, worden gewaarschuwd voor hel gevaar op een mün te loopen of anderszins te worden getroffen. :k. W. Ifandeloovereenkomst met Italië te Rome ge- parafeerd. De verdachte van den moord te Groede In vrij heid gesteld. In dan Ken gestorven. H «u it- Voorts zelde Eden, dat de toestand ten aan zien van de mogelüke uitbreiding der vüan- delükheden tot Kwantoeng met aandacht ge volgd wordt en dat voor alle mogelüke be scherming van de Britsche handelsbelangen in Zuld-Chlna gezorgd wordt en zal worden. Inzake de beperkingen, die de Japanners hebben ingevoerd in het bezette gebied der De Japansche troepen rukken op langs den spoorweg TientsinPockau, en hebben thans Poe Ung belegerd, dertig mül ten Noorden van Poekau. De Chineezen hebben krachtige ver dedigingswerken opgericht ten Zuiden van Soe Tsjau Poe, op 170 mül afstand van Nanking bü de grens van SJantoeng. Hierheen richt zich het Japansche leger in zün marsch naar het Noor den. ASUNCION, 22 Dec. (Havas). Een communi qué van de prefectuur van politie te Asuncion deelt mede, dat communisten aldaar een aan slag gepleegd hebben om zich meester te ma ken van de wacht van het ministerie van Oor log van Paraguay. De aanslag werd verüdeld. In het geheele land heerscht een volkomen orde; het leger en de vloot keuren den aanslag ten perste af. De woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio, heeft een tuz- schentüdsch rapport bekend gemaakt van (Ie Japansche militaire autoriteiten betreffende de beschieting met machinegeweren der Panay door Japansche motorbooten van het leger. De Goede Herder van bet Evangelie heeft bovenal juist de grootste zorg voor het verloren schaap,“moer dan voor de negen en negentig andere, die in den schaapstal zün. En daarom moeten wü edelmoedig en als echte christenen antwoorden aan hen, die ons van verre roepen: „In naam van den Christus, die u lief heeft, groeten wü u. Maar wat wilt gü van ons, wat verwacht gü van ons? Uw leer is de onze niet. Onze leer is die van den Christus en van de Kerk en gü weet wel, dat onze martelaren ge storven zün om ze te verdedigen en dat wü zouden kunnen handelen als zü, wanneer dit moest. Samenwerking? Onze actie is doordrongen van spiritualiteit. Dit geestelüke element, dat voor ons de ziel is en de ware weldadigheid van iedere actie, ver werpt gü. Is het dan mogelük samen te werken? Wü, Christenen, willen hü die Ifjden, verlichten en troosten, den arbeider helpen al zün rechten op te else hen, en voor morgen in rechtvaardigheid en christelüke liefde de verzoening van alle menschen voorbereid*. Wanneer dit gebaar van de toegestoken hand van uw züde den wensch uitdrukt beter uwe Katholieke broeders te leeren kennen om beter, met den godsdienst, die hen bezielt, hun over tuigingen, hun gevoelens en hun werken te eer biedigen, zal de Kerk niet weigeren dit werk van het licht te verrichten.... en gü zult spoe dig constateeren, dat zü machtig het geluk .van allen kan dienen. De Franach-Spaansche grens, welke sedert het begin van de voorbereiding tot het recht zette offensief gesloten was, is weer geopend. SALAMANCA. 22 Dec. (Havas). De recht sche autoriteiten hebben een communiqué gepubliceerd met een nadere omschrüvlng van de actie van de rechtsche vloot voor de havens van de Spaansche regeering. waar omtrent enkele mogendheden nadere inlich tingen hebben gevraagd: De bekende Chlneesche generaal Tsjang Fa Kwel heeft bü Hangtajau een krachti- gen tegenaanval ontketend. De generaal heeft voor zün tegenoffen sief honderdduizend man verzameld; de strüd is zeer fel. Ir B. J. Nachenius had een deskundig onder zoek ingesteld. De conducteur had verlof, zün ÜMoretische kennis aan de practük te toetsen; dé wagenbestuurder blüft echter verantwoor delijk. De remkraan stond in den derden stand, dit is fout, deze hoort in den tweeden stand te worden geplaatst De handrem had nog gebruikt kunnen worden, het ongeluk zou dan niet zün gebeurd. De condulte-staat van beide verdach ten is goed. PARIJS. 22 Dec. (Havas). In het proces-De la Rocque is De la Rocque wegens wederoprichting van de ontbonden strüdbonden tot 9000 francs boete veroordeeld. De rechtbank ts tot de conclusie gekomen, dat de ..Parti Social Francais" het karakter beeft van een strüdorganisatie en van een par ticuliere militie. De andere leiders der partü, Ybarnegaray, Riche. Ottavi. Valin en Verdier zün tot 1000 francs boete veroordeeld. De veroordeelden moeten bovendien de kos ten van het geding .betalen. SJANGHAI, 22 Dec. (Domei). Volgens te Sjanghai ontvangen berichten zou de Chlnee sche regeering besloten hebben de ministeries van Buitenlandsche Zaken. Financiën en NÜ* verheld van Hankau te verplaatsen naar Tsjoengklng. en de ministeries van Oorlog. Spoorwegen. Verbindingsmiddelen en Opvoeding naar Tsjangsja. Spr. requireerde tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelük met een proeftüd, van drie jaar, benevens een geldboete van t M subs, een maand hech tenia Bovendien eischic spr. tegen den beotaor- der F. intrekking van de bevoegdheid, om electrische treinen te besturen voor den tüd van vüf jaar. Of 17 Augustus is op het Centraal Station te 4 insier dam een zeer ernstig ongeluk ge geurd, dat groote materieele schade ten gevolge had. Een binnenkomende, leege, electrische trein, komende van Zandvoort- p,4 was niet tijdig afgeremd, echoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het OooteliJk ge deelte van het Centraal Station stond. Thans stonden de 41-jarige conducteur J. H. en de 43-jarige wagenbestuurder II. P. terecht voor de Amaterdamache rechtbank. Romeinsche correspondent seint, dat Woensdag te Rome de handelsaccoorden, geldende 1938 tusschen Nederland Officieel wordt dit late bekend worden van den uitslag toegeschreven aan de langzame tel lingmethode, doch de oppositie schrüft het toe aan het verlies van de regeeringspartif. Dagblad uitgegeven door de Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad I0.60 hooger nationale nederzetting ten aanzien van den toegang tot Britsche eigendommen, deelde Eden mede, dat hü den Bntschen ambassadeur te Tokio had opgedragen, bü de Japansche regee ring stappen te ondernemen. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht ontvangen bü de Japansche re geering te proteoteeren tegen het schen den van de territoriale wateren bü Hong kong op 11 Dcc. jX, toen een patrouille vaartuig der Chlneesche maritieme douane op de grens van de territoriale wateren door een Japanschcn torpedojager werd be schoten. De brand was op het tooneel ontstaan, doch •teelde zich direct mede aan de zaal, waarin *ich 3500 toeschouwers bevonden, en sloeg Vet volgens over nier de belendende percce- ten, van welke drie in de asch werden ge- *eg«L Onder de toeschouwers brak een paniek uit- Tal van personen werden gewond, doch h°e groot het aantal slachtoffers is, kan nog Wet warden gezegd. v BOEKAREST. 22 Dec. (ANP.) In het grootste variété-theater van Boekarest, het Vox-Erforia-theater, Is Woensdagavond tijdens een première van een revue brand uitgebroken. De „Statendam" is »ów dc haven van New York in aanvaring geweest met een Amerikaansch stoomschip. keer op spoorwegen. Het klinkt misschien hard, aldus de officier, maar deze menschen waren in de bestuurderscabine niet op hun plaats. Dé Spoorwegen stelden hen dan ook terug in rang, doch ook in de straf door de rechtbank moet de ernst van de feiten tot uiting komen Zoo heeft Z. Heiligheid ojn. gezegd: Tal van ongelukkigen wenden zich tot Ons. onze broeders, die van Ons gescheiden zün. de Muzelmannen, ja de helstenen zelf, al degenen, die lüden. vragen om Onze hulp. Menschen, die ver van Ons afstaan in uw land strekken de hand naar Ons uit. Dit heeft Ons diep getroffen. Eli in Onzen levensavond, nu Wü weldra ge roepen zullen worden, om rekenschap van Ons werk af te leggen, willen Wü bü de werken die de Goddelüke Voorzienigheid Ons toellet tot stand te brengen, vooral wüzen op de liefde. Personen, die vanmiddag uit Cadlx te Gi braltar zün aangekomen, verklaren, dat de om geving van de kaden te Cadlx door troepen en phalanxisten is afgezet. Men belet leder tot op een afstand van minstens 800 meter te na deren, opdat eventueele troepenbewegingen niet onder de oogen van het publiek plaats vinden lo. De rechtsche regeering beschouwt de maatregelen van haar vloot en de patroullle- vaarten, welke zü zou kunnen uitoefenen nog niet als een wettige en technische blok kade. De Officier van Justitie hield dan zün requl- zitoir. Het was midden In het drukke reisseizoen, toen dit ongeluk, dat wonderlük goed is afge- loopen, gebeurde. Geen persoonlüke slachtoffers *ün te betreuren. De electrische trein liep op een trein, die juist door de passagiers was ver laten. Ware dit niet t geval geweest, dan zou den er ernstige persoonlüke ongelukken zün geschied, want niet alleen de locomotief werd zwaar beschadigd, doch ook compartimenten van den trein werden verwoest. Deze belde verdachten zün ernstig in hun plicht tekort geschoten en toonden een groot gemis aan tegenwoordigheid van geest. Het komt er op neer dat deze mannen onvol doende op de instrumenten hebben gelet en vooral de manometer, de ziel van de machine. 1» hun aandacht ontsnapt. Toen de trein niet remde, heeft men verzuimd, maatregelen te ne men om ongelukken te voorkomen. De waarde *ls treinambtenaar staat of valt met het zien van maatregelen in moeilüke omstandigheden, hoodzakelük om ongelukken te voorkomen. Door het enkele feit, dat zü niet op den manometer letten, veroorzaakten zü gevaar voor het ver- In den aanvang van het rapport wordt ver klaard. dat de Japansche militaire autoriteiten alles In het werk hebben gesteld om de feiten na te gaan, maar dat verschillende legereen heden inmiddels over een breed gebied ver spreid zün, zoodat het onderzoek vertraagd wordt. Voor zoover tot duséerre is vastgesteid zün wel Japansche soldaten aan boord gekomen van de Panay, maar met vriendschappelüke bedoelingen en, er zün geen bewüzen gevonden, dat de Panay doelwit is geweest van opeette- lük vuur. In de omgeving van de drie secretarissen der communistische partü heeft deze Kerstbood schap van Kardinaal Verdier en de woorden van den H. Vader diepen indruk gemaakt. De herderlüke boodschap van Kardinaal Ver dier, zoo zeggen zü, die kennis geeft van den raad, dien de Paus den kardinalen heeft gege ven, is voor ons een vreugde te meer en geeft ons de gelegenheid op te merken, dat wü steeds bü den aartsbisschop van Parüs volstrekt be grip hebben gevonden voor samenwerking, vooral In de arme parochies, wanneer dit betrof de verlichting der ellende onder de menschen”. BUREAUX I HOF 6, ALKMAAR fcMoon Admmistrati* 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, kwartaal voor Alkmaar foor buiten Aüuhaer J ROME. 22 Dec. (D N B.) Tengevolge van den hevtgen regenval der laatste weken, is gister nacht het boven op een rote gelegen middel- eeuwsche slot van Ursercoll Ingevallen en in de diepte gestort. Daardoor werden drie huizen aan den voet van de rots, waarin tw.ntlg personen woonden, volkomen bedolven. Uit de pulnhoopen zün reeds vüf dooden geborgen. SJANGHAI, it Dec. (Reuter). De felle koude te Sjanghai veroorzaakt groote sterf te onder de vluchtelingen. In de afgeloo- pen drie weken sUerven dagelülu gemid deld 443 Chlneesche vluchtelingen, waarvan 371 kinderun. Sommige slachtoffers worden op straat doodgevroren gevonden. geloopen vier maanden «ün meer igduizend ClAieeache viuehtelin- Kerstboodachap van Kardinaal Verdier over de noodzakelijkheid der 4 hrtetelijke liefde. De felle koude to Sjanghai veroorzaakt groote sterfte onder de vluch telingenLonden pro testeert te Tokio tegen de schending der territo riale wateren bij Honkong. Geen verlaging van de leerlingenschaal. 3o. De rechtsche vloot zal niet optreden tegen buitenlandsche schepen buiten de ter ritoriale wateren. Wanneer dezef schepen zich in de territoriale wateren bevinden, zul len de noodzakelüke maatregelen worden genomen voor het dóén uitvoeren van de bevelen van de patroullleerende schepen. Het rapport geeft dan in een uitvoerig relaas een beschrüving van wat naar de meening der Japansche autoriteiten gebeurd is bü het in cident met de Panay. Het vuur, dat van de motorbooten was geopend, was niet bestema voor de Panay. maar voor een vluchtend Chl- neesch schip met Chlneesche soldaten aan boord. Misschien hebben kogels de Panay ge troffen door ricochetteeren, er is echter nooit op de Panay gevuurd. Kortom, aldus besluit dit tusschentüdsdw rapport, de daden der Japansche militairen hadden geen enkele vüandelüke bedoeling je gens de Amenkaansche schepen en onderda nen. Kort daarna had een Japansch oorlogsschip twee motorbooten naar de territoriale wateren gezonden om het Chlneesche schip weg te slee- pen. De Britsche ambassadeur zal verder den eisch voorleggen dat de Japansche vloot strenge orders krügt het gebied en de territoriale wa teren van Honkong volledig te eerbiedigen. De minister van Marine. Duff Cooper, heeft In het Britsche Lagerhuis de verzekering ge geven, dat de Bewegingen der Japansche vloot in de nabüheld van Hongkong nauwlettend worden gadegeslagen. En Christus zou als een goed geneesheer nooit de hand hebben afgewezen, die smeekend naar Hem is uitgestrekt. CAIRO, 22 Dec. (Reuter). Aboena Abra ham, de onlangs benoemde patriarch van de Koptische Kerk in Abessinië, heeft van den kerkeraad der Koptische Kerk opdracht gekre gen, van Addis Abeba naar Cairo te komen, teneinde zich te verantwoorden naar aanleiding van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen Indien hü niet binnen vüf dagen heeft geant woord, zal Aboena Abraham geacht worden de juistheid der tegen hem ingebrachte beschul digingen te erkennen. PARIJS. 22 Dec. (Havas). Madame Tabouts schrüft in de „Oeuvre" dat in diplomatieke kringen het gerucht gaat, dat men te Rome zich gereed maakt een deel van Italtaanech Somaliland aan den Indlachen Oceaan aan Duitschland af te staan. Dit zou vooral geschieden om Frankrük en Engeland dwars te zitten, en aan de openbare meening in de wereld te toonen, dat Italië het eenige edelmoedige land is; bovendien om Hitler succes te laten hebben en om Duitschland ds enorme schulden van den fascistischen staat te betalen. Verder zouden de Italiaansche leiders ver wachten op deze wüze de hulp van Hitler aan Franco te verzekeren, niet zoozeer directe mili taire hulp, doch meer technische en materieele hulp, welké Rome op het oogenbllk noodzakelük zou achten om een nederlaag in Spanje te voorkomen. Dat Japansche militairen aan boord van de Panay gekomen zün, voor het schip zonk, is geschied met het doel zoo noodlg hulp te ver- leenen aan achtergebleven personen. Toen ze echter zagen, dat het schip zonk en ze niemand aan boord vonden, verlieten zü spoedig de Panay. De verdedigers, mr. H. G. V. Hümans en nu. A B. Waslander, pleitten clementie. Vonnis 5 Januari. zjjn geparafeerd. Dit geschiedde voor ons land door mr. A. van Kleffens erf voor Italië door Giannini. schjjnt is het bereikte re sultaat niet onbevredigend. Aan den conducteur, die onder leiding van den wagenbestuurder het leege electrische trein stel van Zandvoort naar Amsterdam reed, was ten laste gelegd, dat hü niet op den stand van den manometer had gelet, om te zien of de luchtdruk voldoende was, om bü nadering te Amsterdam vaart te minderen of te remmen. Bü het overgeven van de besturing aan den Zlgènlüken bestuurder had hü verzuimd de handremmen in werking te stellen; hü bleef volkomen passief. De wagenbestuurder aldus de dagvaar ding had moeten beseffen, dat de conducteur niet voldoende op He hoogte was en slechts oppervlakkig bekend met het besturen van electrische treinen. Hü heeft verzuimd te letten op den lucht-manometer, die ongevéer op nul stond. Ook hü verzuimde de handremmen in werking te stellen. De conducteur oefende zoo vertelde hü op den electrischen trein ZandvoortAmster dam. Van Ziftdvoort af was aanvankelük alles goed gegaan. Voor het station Haarlem stopte de trein op regelmatige wüze en het traject werd met de gewone snelheid gereden. Ter hoogte van de Amsterdamsche gasfabriek had zün Instructeur, thans zün medeverdachte, hem ge zegd af te remmen tot 60 K.M. De snelheid bedroeg toen ongeveer 70 K.M. „Tot m’n schrik merkte ik" aldus verd. „dat de remmen niet pakten; ik gaf de besturing over aan den wagenvoerder. Ook deze poogde den trein te doen stoppen, maar dat lukte niet. We kwamen binnen op spoor 8a, de trein schoot door van 0. 8. West naar C. 8. Oost, waar een trein op het spoor stond. Ik Sag dat er ongelukken gin gen gebeuren en ik holde de cabine uit naar den wagen er achter”. Het verhaal van den wagenbestuurder kwam op hetzelfde neer. Ook hü had niet op den luchtmanometer gelet, omdat hü al zün aan dacht bü de seinen had gehad. Toen hü de be sturing overnam, zag hü dat de manometer ongeveer op nul stond. De trein schoot door en ook deze verdachte was de cabine uitge vlucht naar den wagen er achter, na noodseinen te hebben gegeven. Hü was plat op den grond gaan liggen. Bü de botsing waren geen van beide mannen ge wond. De Christelüke liefde is het, onze tüd bovenal behoefte heeft. Vooral na men alom ter wereld slechts «oorden hoort van haat, van oorlog, van borger- en klassenstrijd, van vervolging en moorden. ft iet der Mn om zr- *M ar- De

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11