ONS BLAD Kerstboodschap van De winter doet zijn intrede te Sjanghai I Schuldig aan treinongeluk De blokkade van Franco Handelsverkeer met Italië I- lf Êl DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER 00K SPOORFONDS VEREENIGDE katholieke pers Geweldige brand te Boekarest ^xxxxxxxx2'ii"j"",",/z,,zx^ fl Groote sterfte onder de vluchtelingen Middeleeuwsch slot ingestort Britsch protest te Tokio Aboena Abraham moet zich verantwoorden Deskundig onderzoek Requisitoir Aanslag in Paraguay H z Een electrische trein ramde stoomtrein Verlies der regeerings- partij in Roemenië? Fransche communisten onder den indruk De la Rocque tot boete veroordeeld Wil Rome Somaliland af staan? Slechts traag worden de uitslagen der verkiezingen bekend Overeenkomst voor 1938 te Rome geparafeerd DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 Twintig personen onder de puin- hoopen bedolven Geruchten over een koloniale schenking aan Duitschland By het bezoek H. Vader den Kardinaal op de noodzakelijkheid der Christelijke liefde Koningin-Moeder Mary van Engeland heeft tn Juckinghanf-palace te Londen het kerstgebak aangesneden DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN ri Hooge straffen geëischt tegen vtagenvoerder en conducteur der Ned. Spoorwegen De haven van Amoy^ aan China’s Zuid kust, waarop Japan thans vermoedelijk een aanval zal richten Het Departement van Buitenland sche Zaken te Tokio geeft een tusschentydsch rapport over de bescfhieting van de Panay Actie van de rechtsche vloot niet beschouwd als een wettige blokkade Door den Kerkeraad der Kopti sche Kerk naar Cairo geroepen advertentieprijzen Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 c p. regel; idem op peg. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Wykt de Chineesche re geer ing opnieuw? Grens by Hendaye weer open Zy kwamen hulp brengen Grootste theater der stad een prooi der vlammen Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blad Zaterdag avond NIET verschijnen. DE DIRECTIE A I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 00 en mr. Onze is het, waaraan onze slechts oe goed In de EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 71 PARIJS, 22 Dec. (Havas). By zijn terug keer uit Rome heeft Kardinaal Verdler. de Aartsbisschop van Parijs, een Kerstbood schap gericht tot de geloovlgen In zijn Fis dom, waarin hij de gedachten uiteenzet uit de besprekingen, die hij met den H. Vader heeft gevoerd. Stand op DmiiUi Sag sw 7gj .Vorige «iaad: 7C3J1 De verdedigers, mr. H. G. V. Hymans A. B. Waslander, pleitten clementie. Vonnis 5 Januari. 2o. De mijnen, welke by de havens van de re geerlng zullen worden gelegd, zyn bedoeld tegen de oorlogsschepen en handelsvaartulgen van de Spaansche regeerlng. en kunnen niet beschouwd worden als alleen te zyn bedoeld tegen koop vaardijschepen. 5o. De schepen, die de havens van de regee rlng aaiMoen, worden gewaarschuwd voor het gevaar op een tnyn te loopen of anderszins te worden getroffen. De Fransch-Spaansche grens, «elke sedert het begin van de voorbereiding tot het recht sche offensief gesloten was, ia weer geopend. 00 llo llo 119 00 ol 00 U. er Officieel wordt dit late bekend worden van den uitslag toegeschreven aan de langzame tel- llngmethode, doch de oppositie schryft het toe aan het verlies van de regeerlngsparty. BOEKAREST, 22 Dec. (Havas). Hoewel het offldeele resultaat van de verkiezingen nog niet bekend Is, schynt het toch, dat de liberale party niet meer dan 3714 pro cent van het aantal stemmen hoeft behaald. 4o. Maatregelen tegen de havens van de regeerlng zyn In geen geval bedoeld tegen buitenlandsche koopvaardijschepen, die geen smokkelwaar vervoeren. Indien deze schepen toch getroffen worden, dan kunnen de recht sche autoriteiten niet verantwoordeiyk war den gesteld. De veiligheidszones te Valencia en Barcelona zijn bestemd voor buitenland sche oorlogsschepen. Tabouls ikxnatleke >n oo !0 >9 18 >9 >7 IA en n- 2e Spr. requireerde tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar, benevens een geldboete van f 50 sube. een maand hech tenis. Bovendien eischte spr. tegen den bestuur der P. intrekking van de bevoegdheid, om eleetrische treinen te besturen voor den tyd van vyf jaar. CAIRO, 22 Dec. (Reuter). Aboena Abra ham, de onlangs benoemde patriarch van de Koptische Kerk In Abessinlë, heeft van den kerkeraad der Koptische Kerk opdracht gekre gen, van Addis Abeba war Cairo te komen, teneinde zich te verantwoorden naar aanleiding van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen Indien hy niet binnen vyf dagen heeft geant woord, zal Aboena Abraham geacht worden de juistheid der tegen hem Ingebrachte beschul digingen te erkennen. ASUNCION, 22 Dec. (Havas). Een communi qué van de prefectuur van politie te Asuncion deelt mede,* dat communisten aldaar een aan slag gepleegd hebben om zich meester te ma ken van de wacht van het ministerie van Oor log van Paraguay. De aanslag werd verydeld. In het geheele land heerscht een volkomen orde; het leger en de vloot keuren den aanslag ten zeerste af. De Goede Herder van het Evangelie heeft bovenal juist de grootste aorg voor het verloren schaap; meer dan voor de negen en negentig andere, die in den schaapstal zyn. En Christus zou als «n goed geneesheer nooit de hand hebben afgewezen, die smeekend naar Hem Is uitgestrekt. Ir. B. J. Nachenlus had een deskundig onder soek Ingesteld. De conducteur had verlof, zyn theoretische kennis aan de practyk te toetsen; de wagenbestuurder biyft echter verantwoor delijk. De remkraan stond In den derden stand, dit is fout, deze hoort In den tweeden stand te worden geplaatst De handrem had nog gebruikt kunnen worden, het ongeluk zou dan niet zyn gebeurd. De conduite-staat van beide verdach ten is goed. En daarom moeten wy edelmoedig en als echte christenen antwoorden aan hen, die ons van verre roepen: Jn naam van den Christus, die u lief heeft, groeten wy u. Maar wat wilt gy van ons, wat verwacht gy van ons? Uw leer is de onze niet. Onze leer Is die van den Christus en van de Kerk en gy weet wel, dat onze martelaren ge storven zyn om ze te verdedigen en dat wy zouden kunnen handelen als zy, wanneer dit moest. Samenwerking? Onze actie is doordrongen van spiritualiteit. Dit geesteiyke element, dat voor ons de ziel is en de ware weldadigheid van Iedere actie, ver werpt gy. Is het dan mogeiyk samen te werken? wy, Christenen, willen hy die Itfden, verlichten en troosten, den arbeider helpen al zyn rechten op te elschen, en voor morgen In rechtvaardigheid en christelyke liefde de verzoening van alle menschen voorbereiden. De Christelyke liefde tyd bovenal behoefte heeft. Vooral nu men alom ter wereld woorden hoort van haat, van oorlog, van burger- en klassenstrUd, van vervolging en moorden. Personen, die vanmiddag uit Cadlx te Gi braltar zyn aangekomen, verklaren, dat de om geving van de kaden te Cadlx door troepen en phalanxlsten Is afgezet. Men belet leder tot op een afstand van minstens 800 meter te na deren, opdat eventueel» troepenbewegingen niet onder de oogen van het publiek plaats vinden De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht ontvangen by de Japansche re geerlng te protesteeren tegen het schen den van de territoriale wateren bU Hong kong og^ 11 Dec. JX, toen een patrouille vaartuig der Chineescbe maritieme douane op de grens van de territoriale wateren door een Japanschen torpedojager werd be schoten. De Japansche troepen nikken op langs den spoorweg TientsinPoekau, en hebben thans Poe Ung belegerd, dertig myi ten Noorden van Poekau De Chineezen hebben krachtige ver dedigingswerken opgericht ten Zuiden van Boe Tsjau Poe, op 170 myi afstand van Nanking by de grens van Sjantoeng. Hierheen richt zich het Japansche leger In zyn marsch naar het Noor den. SALAMANCA. 22 Dec. (Havas). De recht sche autoriteiten hebben een communiqué gepubliceerd met een nadere omschryvlng van de actie van de rechtsche vloot voor de havens van de Spaansche regeerlng, waar omtrent enkele mogendheden nadere Inlich tingen hebben gevraagd: SJANGHAI, 22 Dec. (Domei). Volgens te Sjanghai ontvangen berichten zou de Chinee- sche regeerlng besloten hebben de ministeries van Buitenlandsche Zaken. Financiën en Ny- verheld van Hankau te verplaatsen naar Tsjoengking, en de ministeries van Oorlog. Spoorwegen, Verbindingsmiddelen en Opvoeding naar Tsjangsja. ROME. 22 Dec. (DJLB.) Tengevolge van den hevigen regenval der laatste weken, is gister nacht het boven op een rots gelegen middel- eeuwsche slot van Ursercoll ingevallen en In de diepte gestort. Daardoor werden drie hulzen aan den voet van de rots, waarin twintig personen woonden, volkomen bedolven. Uit de puinhoopen zyn reeds vyf dooden geborgen. 3o. De rechtsche vloot zal niet optreden tegen buitenlandsche schepen bulten de ter ritoriale wateren. Wanneer deze schepen zich In de territoriale wateren bevinden, zul len de noodzakeiyke maatregelen worden genomen voor het doen uitvoeren van de bevelen van de patroullleerende schepen. nationale nederzetting ten aanzien van den toegang tot Britsche eigendommen, deelde Eden mede, dat hy den Brltschen ambassadeur te Tokio had opgedragen, by de Japansciie regee rlng stappen te ondernemen. PARIJS, 22 Dec. (Havas). In het proces-De la Rocque Is De la Rocque wegens wederoprichting van de ontbonden strydbonden tot 3000 francs boete veroordeeld. De rechtbank is tot de concli*le gekomen, dat de ..Parti Social Francais" het karakter heeft van een strijdorganisatie en van een par ticuliere militie. De andere leiders der party, Ybarnegaray, Riche, Ottavl, Valfn en Verdler zyn tot 1000 francs boete veroordeeld. De veroordeelden moeten bovendien de kos ten van het geding betalen. SJANGHAI, 22 Dec. (Reuter). De felle koude te Sjanghai veroorzaakt groote sterf te onder de vluchtelingen. In de afgeloo- pen drie weken stierven dageiyks gemid deld 443 Chineescbe vluchtelingen, waarvan 371 kinderen. Sommige slachtoffers werden op straat doodgevroren gevonden. In de afgeloopen vier maanden zyn meer dan veertigduizend Chineescbe vluchtelin gen gestorven. bedroeg toen ongeveer 7» K merkte ik” aldus verk. niet pekten; ik gaf de best vagenvoerder. Ook deze1 De woordvoerder van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio, heeft een tus schentydsch rapport bekend gemaakt van de Japansche militaire autoriteiten betreffende de beschieting met machinegeweren der Panay door Japansche motorbooten van het leger. I BOEKAREST, 22 Dec. (AKJ>.) In het grootste variété-theater van Boekarest, het Vox-Erforia-theater, is Woensdagavond tydens een première van een revue brand bitgebroken. Op 17 Augustus is op het Centraal Station ie Amsterdam een zeer ernstig ongeluk ge beurd, dat groote materirele schade ten gevolge had. Een binnenkomende, iecge, electrische trein, komende van Zandvoort- TUd was niet tijdig afgeremd, schoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het Oosteiyk ge deelte van het Centraal Station stond. Thans stonden de 41-jarige conducteur J. H. en de 43-jarige wagenbestuurder H. P. terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. De brand was op het tooneel ontstaan, doch deelde zich direct mede aan de zaal, waarin «ich 3500 toeschouwers bevonden, en sloeg vervolgens over naar de belendende percee- len. van welke drie In de asch werden ge- iegd. Onder de toeschouwers brak een paniek ®lt. Tal van personen werden gewond, doch h°e groot het aantal slachtoffers Is, kan nog W*t worden gezegd. keer op spoorwegen. Het klinkt misschien hard, aldus de officier, maar deze menschen waren In de bestuurderscabine niet op hun plaats. De Spoorwegen stelden hen dan ook terug in. rang, doch ook in de straf door de rechtbank moet de ernst van de feiten tot uiting komen. Zoo heeft Z. Heiligheid o.m. gezegd: Tal van ongelukkigen wenden zich tot Ons, onze broeders, die van Ons gescheiden zyn, de Muzelmannen, Ja de helderten zelf, al degenen, die lyden, vragen om Onze hulp. Menschen, die ver van Qns afstaan In uw land strekken de hand naar Ons uit. Dit heeft Ons diep getroffen. fcïi In Onzen levensavond, nu wy weldra ge roepen zullen worden, om rekenschap van Ons werk af te leggen, willen wy by de werken die de Ooddeiyke Voorzienigheid Ons toeliet tot stand te brengen, vooral wyzen op de liefde. De Officier van Justitie hield dan zyn requl- Rtair. Het was midden In het drukke reisselzoen, toen dit ongeluk, dat wonderiyk goed is afge loopen, gebeurde. Geen persoonlyke slachtoffers zjjn te betreuren. De electrische trein liep op een trein, die juist door de passagiers was ver laten. Ware dit niet 1 geval geweest, dan zou den er ernstige persoonlyke ongelukken zyn geschied, want niet alleen de locomotief werd «waar beschadigd, doch ook compartimenten van den trein werden verwoest. Deze beide verdachten zyn ernstig in hun plicht tekort geschoten en toonden een groot gemis aan tegenwoordigheid van geest Het komt er op neer dat deze mannen onvol doende op de instrumenten hebben gelet en vooral de manometer, de ziel van de machine, ta hun aandacht ontsnapt. Toen de trein niet remde, heeft men verzuimd, maatregelen te ne men om ongelukken te voorkomen. De waarde als treinambtenaar staat of valt met het zien van maatregelen in moeliyke omstandigheden, noodzakeiyk óm ongelukken te voorkomen. Door het enkele feit, dat zy niet op den manometer letten, veroorzaakten zy gevaar voor het ver- Voorts zelde Eden, dat de toestand ten aan zien van de mogeiyke uitbreiding der vijan delijkheden tot Kwantoeng met aandacht ge volgd wordt en dat voor alle mogelyke be scherming van de Britsche handelsbelangen In Zuid-Chlna gezorgd wordt en zal worden. Inzake de beperkingen, die <te Japanners hebben Ingevoerd in het bezette gebied der Wanneer dit gebaar van de toegestoken hand van uw zyde den wensch uitdrukt beter uwe Katholieke broeders te leeren kennen om beter, met den godsdienst, die hen bezielt, hun over tuigingen, hun gevoelens en hun werken te eer biedigen, zal de Kerk niet weigeren dit werk van het licht te verrichtenen gy zult spoe- *?Hg constateeren. dat zy machtig het geluk van allen kfee dienen. lo. De rechtsche regeerlng beschouwt da maatregelen van haar vloot en de patroullle- vaarten, welke zy zou kunnen uitoefenen nog niet als een wettige en technische blok kade. De bekende Chineesche generaal Tsjang Fa Kwel heeft by Hangtsjau een krachtl- gen tegenaanval ontketend. De generaal heeft voor zyn tegenoffen sief honderdduizend man verzameld; de stryd is zeer fel. ;evlng van de drie secretarissen der "eommunistische party heeft deze Kerstbood schap van Kardinaal Verdler en de woorden van den H. Vader dle[>en indruk gemaakt. De herderiyke boodschap van Kardinaal Ver- dier, zoo zeggen zy, die kennis geeft van den raad, dien de Paus den kardinalen heeft gege ven, Is voor ons een vreugde te meer en geeft ons de gelegenheid op te merken, dat wy steeds by den aartsbisschop van Parys volstrekt be grip hebben gevonden voor samenwerking, vooral in de arme parochies, wanneer dit betrof de verlichting der ellende onder de menschen”. In den aanvang van het rapport wordt ver klaard, dat de Japansche militaire autoriteiten alles in het werk hebben gesteld om de feiten na te gaan, maar dat verschillende legereen heden inmiddels over een breed gebied ver- spreld zyn, zoodat het onderzoek vertraagd wordt. Voor zoover tot dusverre Is vastgesteid zyn wel Japansche soldaten aan boord gekomen van de Panay, maar met vrlendschappeiyke bedoelingen en er zyn geen bewyzen gevonden, dat de Panay doelwit is geweest van opzette- iyk vuur. Het rapport geeft dan In een uitvoerig relaas een beschryvlng van wat naar de meenlng der Japansche autoriteiten gebeurd is by het In cident met de Panay. Het vuur, dat van de motorbooten was geopend, was niet bestemd voor de Panay, maar voor een vluchtend Chl- neesch schip met Chineesche soldaten aan boord. Misschien hebben kogels de Panay ge troffen door rlcochetteeren, er Is echter nooit op de Panay gevuurd. Kortom, aldus besluit dit tusschentydsphe rapport, de daden der Japansche militairen hadden geen enkele vyandeiyke bedoeling je gens de Amerikaansche schepen en onderda nen. PARIJS, 22 Dec. (Ravas). Ma< schryft in de „Oeuvre” dat in kringen het gerucht gaat, dat men te Rome zich gereed maakt een deel van Italiaansch Somaliland aan den Indischen Oceaan aan Duitschland af te staan. Dit zou vooral geschieden om Frankryk en Engeland dwars te zitten, en aan de openbare meenlng In de wereld te toonen, dat Italië het eenige edelmoedige land is; bovendien om Hitler succes te laten hebben en om Duitschland da enorme schulden van den fascistlschen staat te betalen. Verder zouden de Itallaansche leiders ver wachten op deze wijze de hulp van Hitler aan Franco te verzekeren, niet zoozeer directe mili taire hulp, doch meer technische en materleele hulp, welke Rome op het oogenblik noodzakelijk zou achten om een nederlaag In Spanje voorkomen. Romeinsche correspondent seint, dat Woensdag te Rome de handelsaccoorden, geldende voor 1938 tusschen Nederland en Italië zijn geparafeerd. Dit geschiedde voor ons land door mr. A. van Klef fens en voor Italië door Giannini. Naar het schynt is het bereikte re sultaat niet onbevredigend. Kort daarna had een Japansch oorlogsschip twee motorbooten naar de territoriale wateren gezonden om het Chineesche schip weg té slee- pen. De Britsche ambassadeur zal verder den elsch voorleggen dat de Japansche vloot strenge orders krygt het gebied en de territoriale wa teren van Honkong volledig te eerbiedigen. De minister van Marine, Duff Cooper, heeft In het Britsche Lagerhuis de verzekering ge geven, dat de bewegingen der Japansche vloot in de nabyheid van Hongkong nauwlettend worden gadegeslagen. Aan den conducteur, die onder leiding van den wagenbestuurder het leege electrische trein stel van Zandvoort naar Amsterdofa reed, was ten laste gelegd, dat hy niet op den stand van den manometer had gelet, om te zien of de luchtdruk voldoende was, om by nadering te Amsterdam vaart te minderen of te remmen. Bij het overgeven van de besturing aan den eigenlijken bestuurder had hy verzuimd de handremmen In werking te stellen; hy bleef volkomen passief. De wagenbestuurder aldus de dagvaar ding had moeten beseffen, dat de conducteur niet voldoende op de hoogte was en slechts oppervlakkig bekend met het besturen van electrische treinen. Hy heeft verzuimd te letten op den lucht-manometer, die ongeveer op nul stond. Ook hy verzuimde de handremmen in werking te stellen. De conducteur oefende zoo vertelde hy op den electrlschen trein ZandvoortAmster dam. Van Zandvoort af was aanvankeiyk alles goed gegaan. Voor het station Haarlem stopte de trein op regelmatige wyze en het traject werd met de gewone snelheid gereden. Ter hoogte van de Amsterdamsche gasfabriek had zyn instructeur, thans zyn medeverdachte, hem ge zegd af te remmen tot 60 K M De snelheid K M „Tot m’n schrik „dat de remmen sturing over aan den poogde den trein te doen stoppen, maar dat lukte niet. We kwamen binnen op spoor 8a, de trpln schoot door van C. S. West naar C. 8. Oost, waar een trein op het spoor stond. Ik zag dat er ongelukken gin gen gebeuren en Ik holde de cabine uit naar den wagen er achter”. Het verhaal van den wagenbestuurder kwam op hetzelfde neer. Ook hy had niet op den luchtmanometer gelet, omdat hy al zyn aan dacht by de seinen had gehad. Toen hy de be sturing overnam, zag hy dat de manometer ongeveer op nul stond. De trein schoot door en ook deze verdachte was de cabine uitge vlucht naar den wagen er achter, na noodseinen te hebben gegeven. Hy was plat op den grond gaan liggen. By de botsing waren geen van beide mannen ge wond. De „Statendam” ia véér de haven van New Yosk in aanvaring geweest «net een Amerikaanse!» stoomschip. a w a De verdachte van den moord te Dat Japansche militairen aan boord van de Panay gekomen zyn, voor het schip zonk, is geschied met het doel zoo noodig hulp te ver- leenen aan achtergebleven personen. Toen ze echter zagen, dat het schip zonk en ze niemand aan boord vonden, verlieten zy spoedig de Panay. Wanneer Christus in onzen Hjd zou terug- keeren, zou Hy Zich dan niet met groote liefde neerbuigen over al die ongelukkigen? Onder al mooie tradities der Katholieke Kerk staat de liefde voor alle menschen bovenaan en in het byzonder de liefde voor de ongelükkigen BUREAUX. HOF 6, MKfAAhtl tjtfoon Administratie 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» fgr kwartaal voor Alkmaar. f2.— foor buiten Alkmaar f 2.50 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Mot geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hoogar l H Kerstboodschap van Kardinaal Verdler over de noodzakelijkheid der Christelyke liefde. De felle koude te Sjanghai veroorzaakt groote sterfte onder de vluchtelingen; Londen pro-, testeert te Tokio tegen de schending der terrM»»- risle wsteren bU Honkong. Geen verlaging van de leerUngenschaaL Het debat over het Lsndbouwcrisisfonds in de Tweede Kamer voorigeset. Italië sen Somaliland aan Duitochland willen o. 10. tie R.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1