WERELDVARIÉTÉ Het Landbouwcrisisfonds 50 HET EEUWIGE RIJK HOOD TEN PLA TTELANDE DE MOORD TE GROEDE reg£ne r<£Vko^^^ opleveren. De consumenten mogen, volgens de zen spreker, wel een offertje voor den getroffen jgnd- en tuinbouw over hebben. Een aantal heffingen achtte de heer van den Heuvel te veel verlaagd. DONDERDAG 23 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER EEN GENTLEMAN I De a.s. blijde gebeurtenis !k ft Spoorbrug aangevaren Lijn in de politiek fi 777' LADING GING VERSCHUIVEN Statendam in aanvaring Landbouwonderwijs ROODVONK TE MONSTER VOOR MOEDER EN KIND Van f. 9.000 beroofd Radiorede van mr. Verschuur geval te Naaldwyk ZIJN VADER GESTOKEN E Geen piaster zal achterblijven Verlaging jachtrechten gevraagd De viering van den Eersten Kerstdag De twist in woonwagen kamp te Terneuzen Middenstandsbonden sporen tot sluiting der winkels aan [)g ^at holte ke woordvoerders be pleiten voorloopig behoud der crisismaatregelen Fransch stoomschip in de Rotter- damsche haven bijna gekapseisd De ziekte breidt zich nog steeds uit Het treinverkeer Rotterdam Hoek van Holland onder vond stagnatie Het schip heeft zyn reis echter voortgezet Vestigingseischen vöor het bakkerijbedrijf Verdachte door het Bossche Hof in vrijheid gesteld SPOOR-ABONNEMENTEN NIET GOEDKOOPER MEVR. W. BROUNS-VAN BESOUW t RAPPORT OVER DE SPECHT- RAMP KAPITEIN VAN „SALE1ER” GESCHORST Vliegveld niet beschouwd als oorzaak WAT LEVERT LEVERT IS GOED Likeurstokerij De Wildeman Amsterdam VOORZICHTIG MET EENDENEIEREN Niet gebruiken in puddingen, vla’s enz. Schuld aan aanvaring bij de Portugeesche kust OP FEESTDAGEN Tegen den man, die zyn zwager met een zeis doodde, weer een zware straf geëischt Koningin en Prinses nemen voorloopig niet meer deel aan groote openbare bijeenkomsten Ook een van Wienen over zyn plannen tot het bergen der Armada- schatten De afkondiging der sperring voor het geheele land HET KRUIS. TEEKEN VAN TEGENSRPAAK 9 J ,4e kV van ver- Het arrest is bepaald op 3 Januari as. ft ge- en no ut •el Het slachtoffer ernstig gewond 4 bk nis Ier ne let ras H. Ruyter (R.K Staatspartij) Gedurende dezen tijd was het treinverkeer RotterdamHoek van Holland en omgekeerd ge stagneerd. De reizigers van den trein, welke om 1806 uit Hoek van Holland vertrekt, moesten voor de brug uitstappen en een wandeling van vijf minuten maken om in het station Maas sluis in den uit de richting Rotterdam komen den trein, welke hier werd terug gedirigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten de reizigers van den trein, welke om 18.07 uit Vlaardlngen vertrekt, hun reis in den aan de Westzijde van de brug gestranden trein voort. Om kwart over zeven, toen uit beide richtingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld en de storing opgeheven. het is De Statendam is voor de haven van New York in aanvaring geweest met het Ame- rlkaansche stoomschip Golden Cloud, dat zwaar beschadigd is. ak m. (et Den laatsten tijd doen geregeld geruchten de ronde, als zouden de Ned. Spoorwegen van plan zijn de prijzen der spoor-abonnementen te verlagen. Bü informatie vernemen wij, dat dit zeker niet het geval zal zijn. De Spoorwegen voeren daar voor aan, dat den abonnementhouders de laat ste Jaren steeds ruimere service is verleend door stijging van het aantal trelnkilometers, terwijl nu ook de snelheid weer wordt opgevoerd. On danks deze grootere snelheid en het laten rij den van meer treinen zijn toch de abonnemen ten niet duurder geworden. De Statendam was met passagiers aam boord op een pleizlerreis van New York naar West- Indlè vertrokken. Het schip had oogenschijnlijk geen schade gekregen, zoodat de reis werd voort- geaet. De Statendamprerd Woensdag om 6 uur plaatselijken tijd, dit is 13 uur Nederlandschen tijd, te La Guaira verwacht. 1 let wk en, len ï«- Ir.e Aan het koopende publiek verzoeken de mid denstandsbonden rekening te willen houden met **et feit, dat Eerste Kerstdag door den winkel end als Zondag wordt beschouwd. Bj) het doen T*n Inkoopen en het regelen van bestellingen denke men er dus aan, dat het daartoe get~uike- hjke winkelen op Zaterdag deze week op Vrijdag >4 December dient te geschieden, op welken dag winkel» tot 10 uur n.m geopend mogen zijn. Door de bestellingen zoo vroeg mogelük te doen en de inkoopen niet tot het laatst uit te <tel>en, helpt men den winkelier om zijn goede *c*óonte vsn Zondagssluiting op Eersten Kerst- dsg te handhaven. gekondigd. Dil courant van De drie Ned. Middenstandsbonden, de Kon. Nederlandsche Middenstandsbond, de Ned. R.K. Middenstandsbond en de Chr. Middenstands bond hebben tot hun leden en den geheelen winkelstand het dringende verzoek gericht, op Eersten Kerstdag, zooals tot dusverre, de Zon- Osgssluiting toe te passen, d.wz. zoo eenigszins ioogelifk hun winkels gesloten te houden. Het Fransche stoomschip „Biscarosse", gela den met stukgoederen, bestemd voor de regee- ringstroepen in Spanje, is Woensdagmiddag, toen tiet op het punt stond uit Rotterdam te vertrekken, bijna gekapseisd. De oorzaak moet worden gezocht in de stu wage. De deklading was gaan verschuiven. De bemanning had spoedig het schip verlaten. Dagelijks worden er te Monster nieuwe ge vallen van roodvonk geconstateerd. Reeds konden in verband hiermede verschil lende bijeenkomsten niet doorgaan. Naar wij vernemen, zal de voorzitter van de Nationale Federatie het Wit-Gele Kruis, mr. T. J. Verschuur, op heden Vrijdag 24 Dec. van 21 uur tot 21.18 uur voor de K. R. O.-mlcrofoon spreken namens de hoofdbesturen var. Groe ne en Wit-Gele Kruis over het werk voor Moeder en Kind, dat door de kruisvereentgin- gen onder alle gezindten wordt gedaan. Deze causerie hangt samen met het plan, om bin nenkort een algemeenen Moeder- en Kinddag ten bate van dit werk, te houden. wrak bevinden, te bergen, geen piaster zal achterblijven. De Golden Cloud, van de Watson Nav. Comp. te San Francisco. 5670 ton, in 1919 gebouwd, was 18 December van Honolulu en Loe Angelas e New York aangekomen. Deser dagen is een Limburger te Den Haag beroofd van een bedrag van ongeveer 9.000. Een tweetal bewoners van een huis aan da Muzenstraat is gearresteerd en in het hoofd bureau van politie opgesloten. Zij ontkennen echter alle schuld. Het geld is nog niet ge vonden. 28 zwagers, bewoners van aan Drie en een halve eeuw zijn bijna ver streken, nog steeds reikhalst men naar de lading in dit wrak. Nog steeds is niemand komen opdagen deze lading te kunnen bergen en daarmede de onoverwinnelijke vloot van Philips II voor goed te over winnen. De heer Van Wienen is echter bereid den strijd te aanvaarden. Zijn voorbereidingen daartoe dateeren van ruim tien Jaar terug. Met het gebruik van de dulklnrichtlng acht hij zich volkomen In staat de lading en aMe kostbaarheden, die ztoh nog in dét De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake de aanvaring tijdens mistig weer van het Nederlandsche stoomschip .JBaleler” met het Fransche stoomschip .Jthuys” ter hoogte van de Portugeesche kust. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring aan de schuld van den gezagvoerder van de .jBaleier” is te wjjten, hetgeen deze dan ook voor den Raad volmondig heeft toegegeven. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden en straft mitsdien den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij art. 2 der schepenwet, voor den tijd van twee maanden. De heer Ruyter zag nog verder en betoogde de wenscheljjkheid van een volledige inschake ling der organisaties en toonde de behoefte aan een bedrijfsorganisatie aan, die haar punt van samenkomst zal vinden in een Landbouw raad, waarboven dan nog zal moeten komen een top-orgaan voor het behoud en de verzeke ring van het verband met de andere takken van het bedrijfsleven. Bovendien pleitte de heer Ruyter voor „lijn in de politiek dat b.v. bjj overneming der uitvoering van crisismaat regelen door betrokken bedrijfsgenooten niet de eene maatregel wel en de andere niet aan de bedrijtsgenooten overgedaan worde. Gesteld werd ook de vraag, of men de noodoplossing moet blijven zoeken in teelt- beperking of dat door vergrooting der pro ductie van enkele artikelen de kostprijs per eenheid te drukken ware. Voorts pleitte deze S-D.AP'er, evenals de beer DROESEN (R.K.) vannacht, voor werk verruiming. injxilderlng, indijking, afwatering, industrialisatie en desnoods emigratie. Tijdens een huiseljjken twist heeft te Gilze een zoon van 8. van A. zijn vader met eenl- ge messteken aan het hoofd gewond, zoodat deze in levensgevaarlijken toestand naar het Ig- natiusziekenhuls te Breda moest worden over gebracht. De soon meldde zich direct bü de politie aan. Woensdagavond omstreeks kwart over «es is de spoorbro* te Maassluis, welke geopend was voor het doorlaten van een sleepechlp, door dit vaartuig aangevaren en defect ge raakt. Het duurde anderhalf uur voor dit i defect was hersteld en de brug gesloten kon worden. a. een vergunning voor de productie en den verkoop van brood; b. een vergunning uitsluitend voor den ver koop van brood. Een aanvraag voor vergunning heeft alleen dan kans van slagen. Indien wordt aangetoond, dat b.v. overneming of vestiging van de zaak dringende noodzaak is. In den ouderdom van 58 jaar Is te 's Herto- genbosch overleden mevrouw W. Broun»— van Besouw, die lange jaren In het sociale, charita tieve en politieke leven van de Brabantsche hoofdstad een vooraanstaande plaats heeft in- genomen. Ook door haar journalistieke werk zaamheden genoot zij groote bekendheid. Sinds 1919 maakte mevr. Broun»— Van Be souw deel uit van den Bosschen gemeenteraad. In verband met de omstandigheden van de Prinses moeten H. M de Koningin en H. K. H. de Prinses op geneeskundig advies, ter voorko ming van elk mogelijk infectiegevaar, het deel nemen aan grootere openbare bijeenkomsten voorloopig zooveel mogelijk vermijden. De heer VAN DEN HEUVEL (AR.) heeft zijn verheugenis uitgesproken over de voorgeno men vestiging van eenige nieuwe lagere land en tuinbouwscholen, waarbij hij echter de ver luchting moest slaken, dat de protestantsch- ehrlstelijke land- en tuinbouwscholen bij de neutrale ten achter gesteld zijn; een verzuch- bng, die terstond overgenomen werd door den De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) vond, dat eenige verhooging van de heffing op enkele jandbouwartikelen om den arbeid ten platte- Wel komt men met de bewering, dat er toch geen goud meer in het wrak zit, anders had men dit wel allang geborgen. Dit is niet Juist Men heeft het niet kunnen bergen, dit werd lot op heden belemmerd door het aanwezige slib boven in het wrak. Het wrak ligt zooals reeds eerder gezegd in een tegep zeegang geheel beschutte, door de natuur geschapen haven, waar geen hinder on dervonden wordt van stroomend water. Het eerste werk ter plaatse zal zijn het nauwkeu rig localiseeren van het wrak. Dit geschiedt door met een pulsinrichting het terrein, waar in het wrak ligt, ter grootte van ca. 1000 M2 oppervlak, af te zoeken. Heeft men de situatie van het wrak op kaart gebracht, dan worden krUgspeilingen geplaatst in de meest nabil - zijnde omgeving. Het localiseeren en afbake nen is wel een der meest noodzakelijke werk zaamheden, die verricht dienen te worden, een werk, hetwelk meestal veronachtzaamd is en mede de oorzaak dat men het spoor kwijt was toen het duikerwerk begon. Dan volgt het groote oogenblik. De duik- inrichting gaat omlaag, binnen het half uur zijn de wrakresten bereikt. Thans zal blijken of de peilingen goed zijn geweest en men met den eersten prik in het ruim terecht is ge komen. Zal er veel of weinig sloopwerk ver richt moeten worden? Zal de lading in weken of maanden noest werken bereikt worden en is de waarde van de lading meegevallen, hoe veel millioenen zullen er te bergen zijn? Zul len de verwachtingen der aandeelhouders te vreden kunnen worden gesteld. Een goed voor teelten tot het welslagen van dit werk bestaat reeds in de ftnancleele-belangstelling. Inschrij vingen tot aanzienlijke bedragen komen dage lijks binnen, zoodat het eerste en voor ml) moeilljkste gedeelte van dit werk naar ver wachting vlot van stapel loopt. De heer van Wienen. uitvinder en scheepa- berger, reisde in April in het vorig Jaar naar Schotland en stelde ter plaatse een onderzoek in naar de aanwezigheid van de te bergen schatten. Deze worden vermeld In historische stukken, voorts bij overlevering der eiland bewoners. Waarom zou dit dan ook niet het geval zijn, vroeg de heer van Wienen in een uiteenzetting, welke hij van zijn plannen gaf Waarom zouden de heeren van Argijll en de Engelsche Kroon zich anders zoo druk hebben gemaakt en zich In kostbare processen hebben gewikkeld over 't eigendomsrecht, juist om de la ding in dit schip en niet om de tientallen andere schepen der Armada, welke mogelij kerwijs nog veel gemakkeljjker te bereiken zijn dan de „Duke of Florenca". Van den dezer dagen overleden mr. G. Vissering, oud-directeur der Nederland sche Bank, kan men met recht getuigen, dat hij op-en-de-top een gentleman was. Ja. zoozeer zelfs, dat men hem heeft meenen te moeten verwitten, dat hit te •veel gentleman zou zijn geweest. Toen h{j als directeur der Nederlandsche Bank indertijd in Londen, de hoofdstad van de internationaal gepatenteerde „gentle men", ging poolshoogte nemen, hoe het met het Engelsche Pond gesteld was en de Engelsche „gentlemen"die het weten konden, jiem bij hoog en laag verzekerd hadden dat Engeland dc wereld het volle pond zou blijven geven, geloofde hij de Britten onvoorwaardelijk gg> hun woord. Nauwelijks terug in het lieve vaderland moést mr. Vissering tot zijn leedwezen ervaren, dat het gegeven woord van zelfs een Britschen gentleman geen goud meer waard was, want het Engelsche Pond devalueerde tóch. Velen zijn van meening, dat ons land heel wat aanpas- stngsellende bespaard zou zijn geworden, indien Nederland zijn gouageranden gulden tegelijk met het Engelsche Pond zou hebben laten vallen, maar mr. Vis sering hield vast aan zijn begrip van enship” ondanks het voorbeeld, sritsche gentlemen hem gaven. I devalueerde eerst jaren later, 'lijn de devaluïsten voor „onva- jflievende schobbers” had uitge- Op wie deze weinig vriendelijke ling moge passen, zeker niet op 'issering, die op den gedenkwaar- Jpng verwachten dag van den !en gulden al lang niet meer in „gentlern dat de t Nederlanj nadat derlan maak/t benam mr. w digen? - val van den gulden al lang niet meer in functie was. Met mr. Vissering ging een gentleman d pari heen. Hoeden af. De ware gentlemen behooren in het wereld- variété-programma tot de minst ge waardeerde nummers tegenwoordig. De heer RUYTER (R.K.) alsook diens mede- fracUelld, de heer GROEN, vond in vele gevallen prtfs- verhooging noodig. Sommige groepen der plattelandsbe- volking zijn werke lijk noodlijdend. Zij bepleitten derhalve behoud van de landbouwcrisis maatregelen. voor loopig, omdat de prijzen de kosten nog niet dekken en, zooals gezegd, ook ver hooging van sommige heffingen. Op 4 Maart van dit Jaar is te Groede (Zee land) de landbouwersknecht A. v. d. W het slachtoffer geworden van een revolveraanslag Een kogel doorboorde hem een der longen en Ook de heer EBELS (VB.) achtte het prijs-, peil der landbouwproducten onvoldoende, wjjdde in het bijzonder zijn aandacht aan de te hooge pacht- en koopprijzen van landbouw-gronden en -bedrijven en wees op de wenschelijkheid van nauwere samenwerking in den land- en tuinbouw. -j-^y e „Führer” van het nationaal-so- I cialistische Duitschland, Adolf Hitler, heeft in verschillende hooggestemde redevoeringen bij herha ling en met nadruk geprofeteerd, dat het door hem ter overwinning gevoerde régime meer dan duizend jaren «tand zal weten te houden. Dit Is een stout moedige profetie, maar of zij ook ver vuld zal worden, zullen noch Hitler noch wij kunnen controleeren. Duizend jaren Is een lange tijd. Daarin kan niet alleen heel wat veranderen, dat momen teel onwrikbaar en on veranderlijk schijnt, maar ook heel veel worden ver geten, dat onvergetelljk gewaand werd. Hoeveel groote mannen en bewegingen zijn er In den loop der eeuwen niet ver dwenen, niets anders achterlatend dan een slechts voor snuffelende historici en archivarissen nog vindbaar, meer dan bescheiden smal Inktspoor In een of an der vrijwel ongelezen document, boek of paperas? De wet der vergankelijkheid van al het aardsche heeft niet zelden heel wat minder dan duizend jaren noo dig om zich aan onverwoestbaar geacht menschenwerk te voltrekken. Valt dus de Juistheid van Hitler’s profetie min stens te betwijfelen, Alfred Rosenberg, de RUksleider voor de cultureele en gees telijke opvoeding van het Dultsche volk, heeft zich onlangs tijdens een massa bijeenkomst van nationaal-soclalisten te Berlijn aan een uitlating bezondigd, welke eenvoudig belachelijk Is. Augustus van dit Jaar is tusschen twee het woonwagenkamp het kanaal Terneuzen—Gent te Temeu- zen, een twist ontstaan, waarbij een van hen, de 40-jarige G. H.. den ander, Van M met een zeis zoodanig heeft verwond, dat deze door het bloedverlies kort daarop is overleden. De Mid- delburgsche rechtbank heeft den woonwagen bewoner, wegens zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende, na een elsch van den officier van justitie van tien Jaar. veroordeeld tot zes Jaar gevangenisstraf. Woensdag werd deze zaak in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof behandeld. De procureur-generaal, mr. L. B. J. Vermup- len. verwierp in zijn requisitoir in de eerste plaats het beroep op noodweer en meende voorts, dat de door de rechtbank opgelegde straf geenszins te zwaar was In verhouding tot den ernst van het gepleegde misdrijf. Spr. vorderde bevestiging van het gewezen vonnis (zes jaar gevangenisstraf). De verdediger, mr. A. M. Kuipers te Middel burg. besprak in zjjn pleidooi allereerst de mo gelijkheid van noodweer. Mocht het hof het beroep hierop desniettemin verwerpen, dan achtte pleiter de straf toch wel veel te hoog gewezen. Verdachte staat zeer gunstig bekend en heeft zich nooit eerder in vechtpartijen gemengd. Hij heeft een vrouw en negen kinderen, die hij zes Jaar onverzorgd zou moeten achterlaten. Pleiter drong daarom op de meeste clementie aan. Arrest 5 Januari. Thans heeft zich ook een geval van rood vonk te Naaldwijk voorgedaan, nJ. bU mej. V. onderwijzeres aan de openbare school aldaar De klasse van de onderwijzeres heeft vrijal gekregen. BANDOENG, 33 December (Aneta). Naar Aneta verneemt, is het rapport over da ramp van de ..Specht” thans bü den directeur van den Luchtvaartdienst in Nederland ingediend. De conclusie dat het vliegveld als soodanlg niet als de oorzaak van het ongeluk kan wor den beschouwd, is gehandhaafd. De afdeeling Volksgezondheid van het mi nisterie van Sociale Zaken schrijft; Nu en dan worden gevallen van poratyphua- besmettlng bekend, veroorzaakt door het brulk van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door gebruik van eendeneieren te voorkomen, het noodig, voor direct gebruik deze eieren hard te koken (8 mjnutan) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien dese hard gebakken wor den. Aangeraden wordt daarom: eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsels e. d.. taartvullingen, zacht gebak, kortom: niet voor eetwaren, welke niet of onvoldoende verhit worden Voor con- sumptle-üs is het gebruik van eendeneieren verboden. Evenals de heer VAN DER SLUIS (8.D.A.P die hedenochtend nog blük gaf van zeer radi cale neigingen op het gebied van bodem- en bedrijfsbeheer, voerde de heer HILGENGA (SDAP.) het woord om te betoogen, dat bü verkoop van grond de voorkeur gegeven moet worden aan overheids- en semi-overheids- bedrjjven. Wanneer de grond maar nationaal bezit was, zoo heette het, zouden er wel betere pachtverhoudlngen bestaan en laatstgenoemde spreker kon maar niet begrijpen (en juist dit niet-begrüpen kunnen wij op onze beurt weer niet begrijpen!), dat de minister aan het pri vaat bezit van den grond nog zooveel stevigheid toekent. De commissie van advies inzake vestigings eischen, samengesteld uit de nationale bak kerspatroonsorganisaties, coöjjeraties, arbei dersorganisaties en de Nederlandsche Bakkerü- stichting, Oranjestraat 7 te ’s-Gravenhage, verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat 9 December JJ. de sperring voor het geheele land voor het bakkersbedrüf is ut- It werd gepubliceerd in de Staats- dien datum. In hetzelfde num mer van de Staatscourant is mededeeling ge daan, dat de sperring voor Amsterdam en Rotterdam, op grond van de Landbouw-crisls- wet is opgeheven, zoodat nu ook Amsterdam en Rotterdam vallen onder de sperring op grond van de vestigingswet kleinbedrüf. De ministerleele beschikking, gepubliceerd m de Staatscourant van Maandag 20 December beteekent, dat voor de twee bedrijven, n.l. het broodbakkersbedrüf en het Verkoopersbedrüf een vestigingsverbod is uitgevaardigd en de mi nister twee soorten van vergunningen kan af geven Het volgend jaar zal de bekende inge nieur Van Wienen met zün dulklnrichtlng, welke o m. bü de reparatie van den gas zinker in het Noordzee-kanaal uitstekend bleek te voldoen, een aanval wagen op de schatten van de Armada, eeuwenlang be dolven onder water en slib in het wrak van de „Duke of Florenca" in de baai van Tobermory aan de Westkust van Schot land. Ludendorffde groote Duitsche gene raal uit den grooten wereldoorlog, de verbazingwekkende zwaarddanser in hei variété der wereld, die toen er niet meer op de slagvelden van Europa te vechten vfel, het zwaard trok tegen Christus en Diens Kerk, is gestorven. De goede zor gen van de liefderijke nonnen, die hem uit hoogere motieven dan die der bruine nationaal-socialistische beroepsverpleeg sters hebben verpleegd, hebben niet mo gen baten. Ook deze veldheer is den weg moeten gaan van alle vleesch, waarop zoovele millioenen hem zifn voorgegaan. Hij stierf, verzoend met zün ..Führer" Adolf Hitler, maar ook met Christut, Dien hij zoo vinnig had bestreden? Toen Hitler Ludendorff op zijn laatste ziek bed bezocht, vroeg de „Fuhrer* hem. of het kruis aan den wand hem niet hin derde en het niet moest worden wegge nomen. doch de stervenszieke veldheer- antwoordde: „Laat maar hangen. Het hindert mij niet. En ik wil de gevoelens niet kwetsen van de zusters, die mij ver plegen". Toen hij nog gezond pan lijf en leden was hinderde Christus’ kruis hem wel en ontzag hij de gevoelens van de katholieken niet. Doch kort voor zijn dood hinderde hem het kruis van Chris tus aan den wand niet meer en zoo werd het tot een teeken van tegenspraak tus schen hem en den „Führer”. Als hij straks evenals veldmaarschalk von Hin denburg op staatskosten naar het Ger- maansche Walhalla zal worden bevor derd, zal het kruis in zijn sterfkamer nog aan den wand zijn ontfermende armen uitbreiden. Moge het crucifix, dat in het nationaal-socialistische Duitschland tot een teeken van tegenspraak is gemaakt, ook hem in zijn laatste oogenblikken tot zegen zijn geweest. Het feest ware niet compleet geweest, als wü dezen middag niet het geluld der N S B. had den vernomen. Hierin heeft de heer DIETERS voorzien door te verzekeren, dat de minister volstrekt blind is voor hetgeen zich in landbouwkringen voltrekt. Twüfelachtig, raadselachtig en afkeu- -Znatuurlijk in heer Die ters’ terminologie tegenover alles wat den nood in den landbouw kan lenigen. Positief goedkeurend echter oordeelt deze over alles wat den landbouw tot schade strekt. De NB.B.-er zou het wel weten! De zuiver liberale! I) landbouwjjolitiek van dezen minis ter moet opgeruimd, evenals algeheele oprui ming dient te geselleden van het landbouw crisisapparaat, waarin de corruptie zoo welig tiert. Heffing aan de grens, vrüheid voor het be drijf, stimuleerlng der binnenlandsche markt, ziedaar evenzoovele panacees. Vanavond zal de minister aan het woord ko men, na het leerlingenschaal-uitsluitsel van minister Slotemaker de Bruine. Middelerwül zal minister Steenberghe in de Eerste Kamer de wijziging der Crislslnvoerwet verdedigen. Daar de Kamervoorzitter nog heel wat debat ten verwacht over Economische Zaken, heeft hü het aanvangsuur der vergadering van Don derdag gesteld op 11 uur, Inplaats van één uur. -j-^w e bekende .jnytholoog” verkondig- I J de nJ. de volgende nftyUie; „Het eeuwige Rijk Duitschland staat boven alle kertten, godsdiensten en secten Wij moeten hieruit de gevolgtrek king maken,.dat instellingen van lederen aard, die met de heiligste nationale waarden breken of het ingang doen vinden daarvan tegen gaan, onze Jeugd -niet langer mogen opvoeden. De Duit sche Jeugd kan slechts o]?gevoed worden door degenen, die Duitschland gered hebben en niet door hen, die het aan zijn lot hebben overgelaten.” Het Babylpnlsche Rijk, het Egyptische Rijk, Hellas en het Oude Romeinsche Rijk, het Rijk der Habsburgers en het Napoleontische Frankrijk zjjn alle ten gronde gegaan. Zal het Duitsche Rijk dan eeuwig zijn? De stelling, waarvan Alfred Rosenberg uitgaat, is valsch, om dat zij de onontkoombare wet der ver gankelijkheid miskent. Vandaar dat aï zijn daaruit getrokken conclusies onjuist zijn. Het zal bovendien nog moeten blij ken of de nationaal-soclalisten Duitsch land wezenlijk gered hebben. Op zeker niet zwakkere gronden dan Hitler en Rosenberg hebben Alexander de Groote^' Keizer Augustus, Peter de Oroote en Napoleon I in hun meest triomfantelljké dagen gemeend hun volk te hebben ge red en een eeuwig Rijk te hebben gegrondvest, maar hun uit „bloed en bodem” gebouwde rijken hebben ten slotte het lot van den vennetelheidstoren van Babel niet kunnen ontgaan. Er is maar één rijk, dat eeuwig en onvergan kelijk is: het Rijk van Christus, en dat Is niet van deze wereld. Er is maar één, die met recht en reden en een boven- menschelljk, want goddelijk gezag kon zeggen: „Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar Mijne woorden zullen niet voorbijgaan.” Wie dien Eene en Zijn on vergankelijke woorden miskent, kan slechts een rijk sttehten. dat meer van de aarde dan van den hemel is en dus zeker Christus’ woorden niet in duur zaamheid zal evenaren. DEN HAAG, 22 December 1937. Bij de hedenmiddag gevolgde voortzetting van de dezen ochtend te kwart voor vier afgebroken debatten over de begroeting van het Landbouwcrisisfonds stond de nood der^bevolklng ten plattelande in ’t centrum der belangstelling. Wederom heeft de heer VAN POLL (R.K aangedrongen op verlaging der „heerlüke" jachtrechten, lasten, welke de jachtwet legt op de landbouwende bevolking wegens afkoop van heerlüke rechten en welke al te zwaar dnjkken, terwül de heer GROEN (R.K.) dat dient nog even afzonderlük vermeld met klem vroeg om afzonderlüke maatregelen voor tuin ders. heer GROEN (R.K.)die interrumpeerde katholieke qpk!" De vogeltjes vinden in de heeren WENDE- LAAR (VB.), VAN DER GOES VAN NATERS (8B.AJ.) en mevr. BAKKER—NORT (VB.) natuurlijk pleitbezorgers In de Tweede Kamer: er moet een eind komen aan het van gen en dooden van vogels door middel van netten. De heer VAN DER GOES VAN NATERS vroeg om een natuurgeschermingswet. waarbij ook het beginsel der schadeloosstelling inge schakeld zou worden. het hart. V. d. W. was op slag dood. De dader G. meldde zichzelf bü den burgemeester van Groede aan. Op 28 Mei van dit Jaar is de dader door de rechtbank te Middelburg wegens doodslag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vüf Jz*r Zoowel O. als de officier van Justitie kwam van dit vonnis in appèl bü het gerechtshof te Den Haag, welk Hof het vonnis van de recht bank te Middelburg bevestigde, behalve ten aan zien van de straf, welke werd teruggebracht tot drie Jaar. Tegen het arrest van het Hof te Den Haag teekende O. cassatie aan en bü arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 22 Novem ber werd de zaak verwezen naar het gerechtshof te Den Bosch, waar Dinsdag de zaak werd be handeld. De belangstelling voor deze zaak was buiten gewoon groot. De advocaat-generaal heeft den doodslag bewezen geacht, echter niet strafbaar, hoe wel overschrüdlng van noodweer aanwezig was. Hü eischte ontslag van rechtsvervolging en onmiddelltjke invrijheidstelling dachte. De verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoom uit Den Haag pleitte vrüspraak op grond van noodweer en vroeg toen de onmiddellüke In vrijheidstelling van verdachte. Nadat het Hof in raadkamer was geweest, werd de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte bevolen. tri rat ne ka k»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5