STARK’s j EEN ZONDERLINGE STAP f 8.000 boete „MIJHHARDTJES” Motor botst tegen bestelauto Na den moord op Mgr. Schraven OS tand pasta d. ELST MATTHES FAILLIET Kou en VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 BIGAMIE IN ELST Japan betuigt deelneming De schuldige gearresteerd 1 Clearingkoersen 'r Mond- en klauwzeer Nog vele eterfgevallen Pastoor Leonards HET NIEUWE ACHTERLICHT V. GEEN HULP VERLEEND III I BOTERHEFF1NG I Taxegedeelte consumptiemelk Audiëntie Vordering op Duitsch syndicaat afgewezen Onze nieuwe gezant te Brussel Dertien hooge ambtenaren in de Sovjet-unie ter dood veroordeeld De sabotage-moloch van Moskou Verdachte tot geldboete veroordeeld Het passief der Amsterdamsche firma bedraagt f 2 millioen, het actief f 800.000 Ontslag -genomen als hoofd redacteur van het hath, persbureau te Berlijn Drie veroordeelingen ter zake overtreding van de Loterijwet TWEE RONSELAARS VEROORDEELD VADER VAN ZES KINDEREN GEDOOD CONVERSIELEEN1NG ROTTERDAM j 0 DE GETROKKEN KIES DER S. D. A. P. 'Htd Geen kostelooze verstrekking aan werkloozen 23.400.000 3% pct. obligatiën tegen den koers van 100% pet. AANWERVING VOOR VREEM DEN KRIJGSDIENST De eerste dagen niet naar Den Haag terug Deelneming van niet- katholieken PATER TH. WESSELING t lechtige Requiemmis in de Kathe draal van Cheng-ting-foe 790 de beste Heerenhoed Benoeming van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten spoedig te wachten Motorrijder kreeg een ernstige hersenschudding en een ge compliceerde beenbreuk Napijn houdt lang aan Slachtoffer van verkeersongeval De Koningin naar Amsterdam Haarlemsche jongen naar Spanje (5 'J i’ i t I IW0» B f Agentia Lumen seint aan de K.W.P.: regeerings- mini- fungeerde De politie te Eist heeft er or in ag Boternoteerin g voor Nederlandsche De or 1* pe m n- Koker 12 cachet5 5 O ct. Proef doosje 2 stuks fOct. it !D •n M H De eerste A Ie id in er ;n ur sn i w. g. Opperbevelhebber van het Japansche Leger. Betreffende het faillissement van de firma Van der Eist en Matthes en van de beide fir manten vernemen wij nog het volgende; met een en verliet Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer De Visser, betreffende het kosteloos verstrekken van een rUwielachterlicht aan werkloosen. heeft de Minister van Sociale Zaken het volgende ge antwoord: Het is den Minister bekend, dat de verplichting tot het aanbrengen van een achterlicht kosten voor de rijwielgebrulkers medebrengt, gelijk ook bet geval ia met het voldoen aan andere voor schriften. welke van de rUwielgebruikers worden verlangd. Mede in verband met het feit, dat in de be staande regeling alle kosten van rywlelgebruik. met uitzondering van den daaraan verbonden belastingplicht, door de werkloozen worden be taald. kan de Minister zich niet bereid verkla ren, eeiï gratis achterlicht te doen verstrekken De offlcieele noteenng voor Deensche boter bedroeg Donderdag 270 kronen of 1.08 p. Kg. Koersen voor stortingen op 24 December 1037 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 72 49. lires /9.50 en peseta's 11.80. Z. H Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag. Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. in il- el tl ie el De opperbevelhebbed van de Japansche strijd krachten in Noord-China zond telegrafisch be richt. om zijn deelneming te betuigen. Het tele gram werd bij het begin der rouwplechtigheden in de kathedraal voorgelezen. De inhoud luidt als volgt: ..Aan de Katholieke Missie van Cheng-ting-foe. Bied mijn gevoelens aan van diepgevoeld rouw beklag." h- rl li er 1- te 5 n !T in ri- or LS. fi tte tn. ïl- .te ig. to ri, ie verdrijft U wonder snel met CACHETS MIJNMAROT Donderdagmiddag heeft zich op den hoek van de Kern brandt laan en de Meindert Hobbemastraat te Heemstede een vrij ern stige botsing voorgedaan tusschen een be stelauto en een motorfiets. De motorrijder werd ernstig gewond. Onder de talrijke autoriteiten, die in de eerste rijen van de stampvolle kathedraal hadden plaats genomen, merkten wij o m. op: kolonel Ka- bayaski, vertegenwoordiger van het Japansche leger; kolonel -Yamaki, commandant der strijd krachten rond Cheng-tlng-foe; Commandant Yokohama, gedelegeerde van den Generalen Staf van Tientsin; luitenant Tanaka van de Genie troepen, de officieren Komatsu en Hasagawa. Mr. Ou. voorzitter van het comité tot hand having van den vrede, met enkele bestuursleden. Mr. Misaka. Commandant van de Vierde Sectie van „Suan-Fou-Pan" met zijn gevolg; Mr. Ima- mura, Commandant van de Veertiende Sectie, „Suan Fou P'an" met gevolg. Handei-Maat- r Dit werd echter betwist en, na een hier over gevoerde arbitrage, werd de vordering der Nederlandsche firma afgewezen, ter wijl de tegenvordering van de Duitschers tot een bedrag van 11.600.000 werd erkend. Hierdoor werd het passief van Van der Eist en Matthes opgevoerd tot bijna f2.000.SM waartegenover een actief staat van onge veer f800.000. I Tn de Kathedraal van Cheng-ting-fóe is een Indrukwekkende trouwplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de Missionarissen van' de Congregatie der Lazaristen, die bij het tragisch gebeuren van 9 October j.l. gedood en verbrand werden. Nederlandsche zuivelcentrale. 26 December 1937 t.m. 1 Januari 1938. Consumptiemelk re- geeringscontract, taxegedeelte 7.25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met F Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer was in de week van 1213 December als volgt: 186 (2503) runderen. 253 <2723) kalveren, 143 2208) varkens en biggen, 12 (174) schapen en 3 (45) geiten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de totalen aan sinds 19 September. HM. de Koningin is Donderdag per auto naar Amsterdam vertrokken, om een bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard. Hare Majesteit wordt de eerste dagen niet in Den Haag terug verwacht. MOSKOU. 23 Dec. iDNBJ In een groot politiek proces te Tiflis zijn vijf voor aanstaande ambtenaren van het centrale graanbureau van Georgië tot den dood door den kogel veroordeeld. Zij waren beschuldigd van sabotage. Te Archangel zijn acht ambtenaren der houtvesterij „wegens contra-revolutionnalre actie en sabotage na "n proces van ver scheidene dagen, eveneens ter dood veroor deeld. Naar wy vernemen, kan binnenkort de benoeming tegemoet worden gexlen van den heer mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. thans zaakgelastigde der Neder landen in Turkije en Bulgarije, tot H. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister in België en-Luxemburg. Het comlté-Anema te Oldebooru (Fr.) heeft een schrijven gericht aan de commissie van den partijraad der SDAP inzake bet conflict in Friesland. „Reeds onmiddellijk na de instelling van uw commissie bleek uit het artikel „Rumoer rond om de zaak Kiès" in de Arbeiderspers, aldus 't comité. dat men vanwege de partijleiding, na eerst op zeer weinig fraaie wijze die commissie er door te hebben gesleept, bezig was het karak ter der commissie te veranderen van een com missie van onderzoek in een soort rechtbank. Uw brief van 16 dezer bevestigt dat volkomen. U noemt zich in dezen brief rechters, en Paul Kiès den beschuldigde, en om de maat vol te maken zegt ge aan ons geen verantwoording schuldig te zijn, terwyi ge dat wel naar den anderen kant zijt, want ge zitt ingesteld door den partijraad, en voorzitter van dien raad is. degene, die voor ons hooMbêTschuldlgde is. n.l. Vorrink. Waar op deze wijze is komen vast te staan wat na het artikel „Rumoer rondom de zaak Kiès" reeds te voorzien was. nJ. dat ge niet ,züt een objectieve commissie van onderzoek, zien wjj van alle verdere contact met uw com missie af." Hieruit volgt, dat het conflict permanent is geworden De gemeente Rotterdam geeft uit f 23 400 000 nominaal 3J4 pet. obligatiën. conversieleening 3'i pet. leening 1938. in stukken van f 1000 en f 500. tegen den koers van 100'1 pet. De gemeente heeft van de openbare Inschrij ving uitgesloten nom. f 600.000 obligatiën. zijnde het bedrag der aflossing 1938. alsmede worn, f 100 000 obligatiën ten behoeve van het Pen sioenfonds R. E. T M De inschrijving op deze f 22.700000 nominaal 34 pet. obligatiën is opengesteld op Maandag 3 Januari 1938. by de Rotterdamsche Bankveree- nlging N. V„ Nederlandsche schappy, N V., De Twentsche Bank N.V.. Am sterdamsche Bank N.V., Incasso-Bank N.V., Lippmann, Rosenthal en Co.. R. Mees en Zoo nen en Pierson en Co. by hun kantoren te Rot terdam, Amsterdam en 's-Gravenhage, voor zoo ver in deze plaatsen gevestigd De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 36-jarigen haven arbeider B. W. K„ wonende te Rotterdam en den 37-jarigen varensgezel A. A. van der R„ eveneens te Rotterdam, die In het afgeloopen jaar pogingen hadden gedaan om eenlge Rot terdammers te bewegen in dienst te treden van het Spaansche regeeringsleger. Zij werden resp. veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf voorwaardelyk met drie jaar proeftijd en vyf maanden gevangenisstraf, eveneens voor waardelyk. met drie jaar proeftyd. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie tegen den 36-jarigen varensgezel Cornells van Soolingen uit Haarlem een maand gevangenisstraf. Den man was ten laste gelegd, dat hy in de maand Juni Daan Dolle voor Spaanschen krijgsdienst zou hebben aangewor ven Dit was echter niet te bewyzen. Daaren tegen wel, dat de man geld zou hebben ver schaft aan den jongen, om zoodoende de in-* dienstneming in het Spaansche leger te bevor deren. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf. Te Ichang (China) te op 58-jarigen leeftijd overleden de weleerw. pater Theodoricus Wes seling OFM Hy was Amsterdammer van ge boorte en werd 8 September 1904 te Turnhout priester gewijd. De Haagsche rechtbank heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in een viertal loteryzaken te gen den 57-jarigen B B„ directeur van de On derlinge Verzekeringsbank „Arona" en diens zoon, den 33-jangen H. J. B. directeur van het Adminstratiekantoor voor Hypotheken, belde te Den Haag gevestigd. De rechtbank sprak verdachte H. J. B. in éën geval van het hem trn laste gelegde vry. In de andere gevallen verklaarde de recht bank de verdachten schuldig aan het door middel van certificaten openstellen van deel neming in een lotery voor het publiek en veroordeelde H. J. B. tot twee geldboeten van resp. f 3 000 subs. 3 maanden hechtenis, en f 2 000 subs. 2 maanden hechtenis en B. B. tot een geldboete van f 3.000 subs. 3 maan den hechtenis. In den middag van 26 September Is een vyf- jarig jongetje in de Laakhaven te Den Haag gevallen en verdronken. In de nabijheid van de plaats, waar dit gebeurde, was oe ambtenaar Ph. R. bezig met het repareeren van den motor van zyn kano. Daar hy geen enkele poging heeft ondernomen, om den drenkeling te hel pen, werd tegen hem proces-verbaai opgemaakt Donderdag stond hy voor den Haagschen kan tonrechter terecht. Verdachte verklaarde dien middag ge schreeuw te hebben gehoord, dat er op wees, dat iemand in het water was gevallen. Hy nam het geval niet au serieux; het gebeurt wel meer in deze buurt, dat men schreeuwt en verdachte bemoeit zich daar dan nooit mee. HU heeft niet gezien, dat er iemand in het water was gevallen en is rustig met ztin bezigheden door gegaan Zwemmen kan hy, maar niet erg goed De ambtenaar van het openbaar ministerie geloofde niet, dat verdachte’s hulp in dit geval succes zou hebben gehad. Maar een strafbaar feit is gepleegd en d» ambtenaar achtte het ondenkbaar, dat ver dachte deze zaak niet ernstig zou hebben geno men. Verdachte’s moreele houding achtte de ambtenaar buitengewoon antipathiek en hU had weinig bewondering voor diens kalmte. De eisch luidde: f 50 subs. 30 dagen hechtenis *n het vonnis: f 30 subs. 20 dagen hechtenis. De heffing en de steunuitkeering op boter is behoudens tusschegtydsehe wijziging, voor de week van 23 December tot 30 December onveranderd vastgesteld op 60 cent per K.G. Het stoffelijk overschot van generaal Ludendorff, opgebaard voor de Feldherm- halle te München. Voor de baar de nabestaanden van den overledene; rechts Rijkskanselier Hitler Naar het katholiek persbureau „Deo et Pa triae” te Beriyn. het NaL-Soc. persbureau opgericht door pater Vriens en berucht gewor den door pastoor Leonards, verneemt, heeft pastoor Leonards ontslag genomen als hoofd redacteur van genoemd bureau en heeft de di rectie toVzyn opvolger benoemd Anton Scholz, pastoor te Brandenburg a. d. Havel. De nieuwe hoofdredacteur deelt mede, dat het slechts een administratieve verandering betreft, en dat de geest van dezen „katholieken’’ persdienst de zelfde bhjft. De firma heeft toen een dwangaccoord aan crediteuren aangebeden. De groote meerderheid der overige crediteuren was bereid dit te aan vaarden. doch het Duitsche syndicaat wilde hieraan echter niet medewerken en onthield zich van stemming, waardoor het accoord werd verworpen. De rechtbank heeft een commissie van credi teuren benoemd, bestaande uit dë heeren Ir. Doyer, directeur der Centrale Ammoniak Fa briek te Weesp, mr. Ph. Veenhoven, te Hooge- zand, liquidateur der N.V. Machinefabriek Bek kering en mr. J. P. A. Jonker, Den Haag, ver tegenwoordiger van de groep Nederlandsche pro ducenten. In zeldzame gevallen benoemt de rechtbank een dergeiyke commissie, welke tot taak heeft, den curator van advies te dienen. De firma Van der Eist en Matthes zal in het vonnis der rechtbank berusten -w- -w- »y nebben nimmer een onverdeelde \/V/ bewondering gehad voor’ den V°^- kenbond. die meer een politiek in- ’.rument in de handen van de groote oor- logsoverwinnaars is geworden, dan een huis des vredes. waarin lam en leeuw paradjjselUk te urnen konden wonen. Wy hebben het niet kunnen toejuichen, toen als tegenwicht te- een het weggeloopen Dultschland. Sovjet- Rusland te Genève werd binnengehaald. Wy •’ntveinzen ons niet, dat de door verschil- ■nde mogendheden jarenlang gevoerde Vol- cnbondspolitlek aeker meer een machts- •ian een rechtspolitiek is geweest. Maar hoe "■■brekkig en ondoelmatig de Volkenbond x>k moge zyn gebleken, de ideeën, waarvan hy het symbool en de uitvoerder heette te zyn. moeten door eiken waarlijk beschaafden staat onvoorwaardeiyk worden gehuldigd. De juistheid dezer Ideeën en stellingen zou ook zonder het bestaan van een Volkenbond onaantastbaar moeten zyn. Het is tegen de ze Ideeën van recht, dat de stap van Min. Patyn schynt in te gaan. wy erkennen, dat de verovering van Abes- Jlnlë door Italië niet meer ongedaan kan worden gemaakt en dat te eenlger tyd deze realiteit ook door de mogendheden van Ge nève zal moeten worden erkend, zooals b.v. het bestaan van een onwettig ktnd, ook als een tastbare werkelijkheid aanvaard moet worden. Maar waar Engeland, dat intertyd het initiatief nam tot de ontoereikende Völ- kenbondssanctles, welke het Itallaansche oorlogsgeweld niet vermochten te keeren, na het geleden échec er thans feesteiyk voor bedankt het initiatief voor een offlcieele er- kenning van het Italiaansche imperium te nemen, vragen wy ons thans af. waarom van Nederland de eerste poging moest uit gaan om te trachten een dergehjk initiatief tot stand te brengen. Het is aeker onaange naam, dat onze nieuwe gezant {e Rome zyn geloofsbrieven niet kan overhandigen, maar daarin kan o.i. toch geen voldoende motief voor Pat yns poging worden gevonden. Heeft Min. Patyrë Engeland terwllle willen zyn door een initiatief te beproeven, waarby En geland zich gaarne zou hebben aangesloten? KASTEEL NEIJENRODE MET KAARSEN VERLICHT. Kasteel Neijenrode zal vanaf heden, gedurende het Kerstfeest en den Nieuwjaarstijd van 4 tot 6 uur voor het publiek worden opengesteld, terwijl alle zalen met groote kaarsen zijn verlicht en met luchters versierd. Daar zal dan ge legenheid zijn tot het consumeeren van oliebollen, welke in de taveerne door dames in ouderwetsche kleed\j bij een open haardvuur in een oude schouw gebakken worden Onze toto toont de dames bff het bereiden der bollen kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft in staat van faillissement verklaard de firma Van der Eist en Matthes, zoowel als haar belde fir manten, de heeren dr. Charles Bolssevain en Rob L. Bolssevain, aan welke firma sur séance van betaling was verleend. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. P. H. Smits en tot curator mr. A. J. M. Hendrix. In raadkamer is, alvorens de rechtbank dit faillissement uitsprak, het dwangaccoord, door de firma aan de crediteuren aangeboden, behan deld. Dit werd echter verworpen, omdat de ver- eiachte driekwart van de uitstaande vorderin gen niet voor stemden. •w—«y e Oslo-staten zouden hebben laten I 1 weten, dat zy voor Patyns denkbeeld niets voelen, ornda* een dergelyk po gen huns Inziens van de groote mogend heden zou dienen uit te gaan. Indien zy dit geantwoord hebben, kan ons dit antwoord niet bevredigen, omdat de kleine mogend heden daardoor de niet gewenschte supre matie dér groote mogendheden te Genève met hun goedkeuring zouden versterken. Toen Patyn zyn poging om tot overleg met de Oslo-staten Inzake de erkenning van het Italiaansche Imperium deed, had Italië den Volkenbond nog niet officieel verlaten, ware dat wel het geval geweest, dan zou deze aangelegenheid nog scheever zyn gewees-t dan zfj nu al lykt. Er Is in deae geheele ge schiedenis, welke uitgedraaid moet zijn op een échee. dat gemakkelyk voorkomen had kunnen worden door het niet te riskeeren, nog veel vrat niet duldelyk te. Het lykt ons daarom, nu ons land Internationaal over de tong gaat, zeer gewenscht, dat zoo spoedig mogelyk officieel opheldering en toelichting worde gegeven. een 47-jarigen man, zekeren H„ gearresteerd, die zich aar. bigamie heeft schuldig gemaakt. Hy huwde in 1912 in Barneveld vrouw, die thans nog daar woont haar in 1916. Deze maand trad hy wederom in het huwe lijk, thans in Eist met een inwoonster uit die gemeente, zonder dat zijn eerste huweiyk ont bonden was. Door een toeval ontdekte een ambtenaar ter secretarie van Eist dit feit. De politie van Eist heeft hierop in samenwerking met de gemeen tepolitie van Barneveld een onderzoek ingested met bovenvermeld resultaat. commtesienoteering boter is vastgesteld op 83 cent per Kg. kwalitettsafdracht. Overmelk mumprUs 8.40 cent Afdracht by levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2 50 cent. Uaron van Harinxma thoe Slooten is 2 Juni 1893 te Olterterp (Fr.) geboren. Zyn vader was kantonrechter te Beetsterzwaag. 'Hy heeft te Leiden gestudeerd, is in den diplomatleken dienst getreden en os. ook zaakgelastigde in Noorwegen geweest. Als jager voor de voedsel voorziening en voor zoologische doeleinden heeft hy deel genomen aan de expeditie van den heer Ph. C. Visser naar het gebied tusschen Kara- Koroem en Hindoe-Koesj <1924). Voorts schreef hy (1930) een boek ..Dwars door Azië" (by Bigot en v. Rossum, Amst. verschenen). Hy had een reis door Afrika willen maken van Addis Abeba naar Nairobi in Britsch Kenya, om zoog dieren en vogels te verzamelen voor het Rljks- museum van natuuriyke historie te Leiden, en zou die reis met «den heer G. Brouwer onder nemen. toen hy aan het departement van Buitenlandsche Zaken vernam, dat hU en de heer Brouwer op eigen kasten deel zouden kun nen uitmaken van een onder leiding van jhr. mr. van Haersma de With staande Nederland sche degatie by de Kroning van Halle Selassie tot keizer van Ethiopië. Een boek beschrijft <Je kroning en den tocht van Addis Abeba jaar Nairobi. De 30-jarige D. van L. uit Haarlem reed met zyn auto in de Meindert Hotbemastraat. in de richting Rembrandtlaan. Toen Van L. de Retn- brandtlaan wilde oversteken, naderde var. rechts een motorfiets, bestuurd door den 19- Jarigen Jhr. W. J. T. van B. te Heemstede Van B. meende voorrang te verkrygen en reed kalm door. De bestuurder van den auto, die vermoedelyk door een beslagen zUrult in zyn uitzicht was belemmerd, stopte niet, waardooi Van B tejen de voorruit van den auto reed en tegen den grond sloeg. Het slachtoffer bloedde ernstig uit mond en neus Dokter van Walsum was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. By nader onderzoek bleek, dat Van B een ernstige her senschudding had opgeloopen. benevens een ge compliceerde beenbreuk. In zorgwekkenden toe stand is hy naar het Diaconessenhuls te Haar lem vervoerd. Zyn toestand is ernstig, doch niet hopeloos - e offlcieele Nederlandsche bultenland- J ache politiek heeft steeds vastgehouden aan de Volkenbondsbeglnselen en de verplichtingen, welke daaruit voortvloeiden, óók, toen de Volkenbond steeds meer aan universaliteit inboette door het uittreden van belangrijke groote mogendheden en toen het steeds duidelyker werd, dat de Volkenbond, alias de mogendheden, die te Genève den toon plegen aan te geven, niet bereid bleken hun rechtsbeginselen geldend te maken. De ze houding is vaak aangevallen door hen, die den Volkenbond een even kostbaar als illu soir instituut achten, die in verband hier mee de Nederlandsche buitenlandsche Vd- kenbondspolitiek als een nuttelooee Don Quichotterie veroordeelden en wat zU for malistische „Prtncipienrelterei noemden, vangen wenschten te zien door een zgn. Real-politikdwz. de aanvaarding van in ternationaal onrechtmatig geforceerde toe standen tefwille van het onmlddellyke ma- terieele voordeel, dat zy aan zulk een aan vaarding verbonden dachten. Deze aanvallen heeft de Nederlandsche regeering, gedachtig de schoone traditie van Hugo Grotius, af geslagen in de overtuiging, dat zU naar ver mogen had mede te «werken aan het hand haven van de rechtsbeginselen tegenover de machtspractyk. mede omdat het onafhan- keiyk en ongerept bestaan der kleine mo gendheden alleen door internationale eer biediging van het recht, op den duur ge waarborgd zou kunnen, worden. Is er in deze opvatting aan buitenlandsche zaken verandering gekomen, nu onze oud- gezant te Rome en Brussel. Z. Exc. Mr. Patyn het beheer van dit departement na vele pourparlers heeft overgenomen? De ietwat zonderlinge stap, welken Mr. Patyn eenigen tyd geleden schynt te hebben 'te el aan. om in overleg met de Oslo-Staten de kleine mogendheden het initiatief te laten nemen tot een offlcieele erkenning van het Italiaansche Keizerrijk, zou op een dergeiyke koersverandering kunnen wijzen. De dominé van de Zweedsche Missiestatie Rev. Spica stelde het zeer op prys om by deze gelegenheid zyn blyken van innige christelijke deelneming Jegens de Katholieke Missie te be tuigen. Ook de Overste der Bonzen van de groote Pagode was eveneens by de plechtige Requiem mis tegenwoordig. De kerk was gevuld met notabelen, indus- trieelen, vroegere vluchtelingen, heidenen, die van verre waren gekomen, om, zooals ze zelden, „hun erkenteiykheld te betuigen jegens de slachtoffers die voor hen hun leven hadden ge- gaven." De katafalk was geheel bedolven onder de bloemen, die men had meegebracht. Aan de pilaren waren talryke opschriften bevestigd, die getuigden van sympathie voor de slachtoffers. De Japansche legerautoritelten hadden niet min der dan vier van dergelyke opschriften laten aanbrengen. Een er van, n.l. dat van den Gene- alen Staf, luidde als volgt: „Aan de heldenzielen, die gegaan zyn naar het Vaderland des hemels, smarteiyke deelneming.’’ Na afloop van de plechtige Requiemdlenst werden langdurige besprekingen gevoerd tus- •chen den Commandant Yokohama met zyn offi cieren, die de Requiemmis hadden bygewoond, en de katholieke Missionarissen over de positie der Katholieke Kerk, ten einde te voorkomen, dat zich opnieuw een dergelyk betreurenswaar- dig incident zou voordoén. Het waren: Z. H. Exc. Mgr. Schraven van de Congregatie der Lazaristen, zeereerw. heer Charny. Overste der Missie, weleerw. heeren Ceska. Assistent, Bertrand, Procurator, Pater Wouters, professor van het Klein-Semlnarle. dc «ereerw. pater Emmanuel Robial (Trappist), de eerw. broeder Geerts van het Missiehuis te Cheng-ting-foe. de eerw. broeder Prinz van het Missiehuis te Shun-te-foe, en de heer Biscopitch. orgel-reparateur en oud-officier. Deze uitvaartdienst is gehouden op verzoek van den commandant Yokohama, gedelegeerde van den Japanschen Minister van Oorlog, die speciaal belast was met het instellen van een onderzoek naar deze droeve gebeurtenis. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. De Vienne, van de Con gregatie der Lazaristen. Bisschop van Tientsin en voormalig Apostolisch Vicaris van Cheng- ting-foe. die speciaal naar zyn oude residentie was overgekomen om zyn oud-mlssionarissen te troosten en hun zUn genegenheid en deel neming te betuigen, hetgeen de aanwezigen ten zeerste op prys stelden. Als presbyter-assistens fungeerde de zeer eerw. pater Taguchi, die in gezelschap van den commandant Yokohama was gearriveerd. Op den weg van Heerlen naar De Locht, on geveer daar waar de weg naar Kerkrade af buigt, is de heer S„ uit Ubachsberg, door een uit de richting Heerlen hem tegemoet komenden auto, bestuurd door J. L„ uit Hoensbroek, aan gereden. Hy werd tegen den grond gesmakt en met zeer ernstige hoofdwonden naar het Sr. Joaephziekenhuis in Kerkrade vervoerd, waar hy gisternacht is overleden. S. was 44 Jaar; hy laat een vrouw en zes kleine kinderen achter Ete firma meende een vordering van onge- veej f 5 000.000 te hebben op het Dultsche Stik stof Syndigaat G m b H waartegen dit Dult sche syndicaat een vordering indiende van f2 600 000 Practisch zou er een vordering van ongeveer f 2 400 000 van Van der Eist en Matthes op het Stikstof Syndicaat overblyven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 27