i ONS BLAD KERSTTOESPRAAK VAN DEN H. VADER F Amerika aanvaardt Japansche Het verontschuldigingen I Japansche inval in Britsche school p l Waardig protest a Droevige Kerstmis in het H. Land O nieuws van heden Het Panay-incident gesloten Ver. Staten laten phtrouilleeren DE BAROMETER Stakingsrelletjes te Parijs JOH- LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Z. H. de Paus verklaart, dat in Duitschland een ware geloofs vervolging heerscht en weerlegt de beschuldiging dat de H. Kerk zich bezig houdt met politiek Hl I II I hi'i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 27 DECEMBER 1937 - Geen politiek in de Kerk Hangtsjau geheel bezet I Rendierkudden door Tokio zeer voldaan wolven belaagd De heropening der Expo voor DE TOESTAND VAN RAVEL «en A Tokio gewaarschuwd voor herhaling! Verkiezingsuitslag in Roemenië Torpedojager» in de Zuid-Califor- nitche wateren De Fr ante he bakker» houden hun zaken gesloten Franeche Kamer »temt het ontwerp Wegen» den aanslag op Japansche eigendommen zal ook Tsing- tau geblokkeerd worden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 5 O te je n m 3. i o ut in n- •1- e- Het antwoord van Washington brengt een groote ontspanning in de diplomatieke betrek kingen tusschen de beide landen Door een nieuwe regeling tracht het regeeringskartel ziin zetel» te handhaven -HM kde waarheid, die Om SM alleen 4- EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 73 z ADVERTENTIEPRIJZEN I Por lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 4330 IIIIIIW/S/WX4S I iit IMÖI N00RDH0LL ANDSCH DAGBLAD *1 de le □- ►n tie M nd Stand Maandag 19 WW VJS.I TÏM Vatiga atand: 77X8 Tn Zijn antwoord op de Kerstwenschen der Kardinalen sprak de H. Vader in het bijzonder over de geloofsvervolging in Duitschland. Wij willen niet langer stilstaan bij deze treu rige zaken. Wij willen er alleen aan toevoegen an wel voor hen. die twijfelen, dat wanneer Hjj spreekt over zoo ernstige zaken, welke zoo nauw betrekking hebben op zijn verantwoorde lijkheid als plaatsvervanger van Christus, de Paus wel goed ingelicht moet zijn. Wij willen hieraan niets toevoegen, doch al leen Ons protest herhalen, dat niet nadrukke- it ld ts in rn W(j zeilen dus de gingen by hun naam noe men. Er bestaat in Duitschland een vervolging, een vervolging, zooals er nog zelden is geweest, zoo verschrikkelijk, zoo ernstig en zoo vrucht baar in haar kwade gevolgen. Er Is een vervol ging en het b treurig te moeten zeggen, dat hierbij noch geweld noch hinderlaag en leugen ontbreken. soon lijk aangaat, doch welke betrekki op alles wat voor Ons heilig is, dat Zeker, Wij moeten zeggen, dat zelfs de een voudigste burger in zijn burgerlijk leven moet leven overeenkomstig de wetten van God, de wetten van Christus. Doch is dit politick of godsdienst? Wij willen alleen dat ook in het burgerlijk, in het gemeenschappelijk en in het sociale leven de rechten van God. die tege lijkertijd de rechten van den mensch zijn, ge ëerbiedigd worden. De „Asahl" maakt opvallend melding van een gift van 50 yen door mrs. Grew, de echt- genoote van den Axnerikaanschen ambassadeur, et n” n y y n L Id en 1st de mi iin PARIJS, 34 Dee. (Havas). In het zieken huis in de Rue Boileau waar de componist Mau rice Ravel wordt verpleegd, wordt medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den zieke Iets la verbeterd. De toestand blijft evenwel ernstig. De actie tegen de gewapende benden ia Noord-Palestina duurt thans reeds vier da. gen. De troepen voltooien de omsingeling der opstandelingen. Een groep Arabieren, die langs de joodsche kolonie te MUjmar Hsjarden trachtte te ontvluchten, wisselde een veertigtal schoten met politie-agenten. B(j het meer van Galilea heeft men weer verscheidene lijken van Arabieren gevon den. Het betreft voer het meerendeel jon gelieden tuaseben M en M jnar, die adee ms wapenen tot hun beschikking hadden gehad. i Publicatie van het ontwerp-kinderbijslagweL i*. H. n n af. (in n- Wiv. JERUZALEM, 36 Dec. (Havas) De ach tervolging van een bende terroristen in het Noorden des lands U tot in den Kerst nacht voortgezet. Te middernacht waren naar schatting 40 Arabieren gedood. Tal van bandieten werden gewond. Wij willen veer de geheele wereld her halen en protesteerenWij doen niet aan politiek. Integendeel. Wjj kunnen de woor den van Christus herhalen: „Indien dit zoo was, dan zouden zij, die met Ons zijn. Ons te hulp komen." Overal ter wereld zfjn Onze lieden, hebben wjj toegewijde zonen, geloovigen, die G^ aanbidden. Niemand van hen gelooft, dat Wtj Ons bezig houden met politiek, want allen kan nen zien, dat Wjj ons bezig honden met godsdienst en niets anders. lijker en niet plechtiger kan zijn voor de ge- heele wereld. Wy houden Ons bezig met gods dienst en niet met politiek. Wij willen dit niet doen, iedereen die wil kan dit zien en dit ge tuigenis van de waarheid moet zooveel van Onze broeden in bet bisschopsambt, zooveel priesters en broeders, die zoo te lijden hebben van deze vervolging en van dezen laster, ver troosten”. „wij moeten hieraan toevoegen een woord van krachtig protest. Sedert langen tijd houdt men niet op de feiten te ontkennen en te ver draaien. Er is wel degelijk sprake van feiten en vooral van een treurig feit, wat betreft de moreele beteekenis. Wij spreken hier over het smartelijke feit van de geloofsvervolging in Duitschland, want wij willen de dingen bij hun naam noemen. wy willen niet dat men van ons kan zeggen wat de geschiedkundige zegt, dat in een oogenbllk van groote decadentie „Vera etiam rerum perdidlmus nomina.” („Wij hebben de zaken zelfs niet bij haar waren naam genoemd.") WU denken niet aan politiek, dit aeide Chris tus, bevestigend, dat hij niet op de wereld was gekomen om politiek te voeren, doch om ge tuigenis af te leggen van de Waarheid, van de Waarheid, welke de wereld zoo weinig waar deert. Pilatus self beeft gevraagd «WU Is waar heid?" en ging heen. PARIJS, 34 Dec. (Havas). Een duizendtal stakers ulf het levensmiddelenbedrijf heeft hedenmiddag getracht, het personeel van een levensmiddelenzaak op de Place Clichy over te halen, het werk neer te leggen. De politie kwam tusschenbelde en verspreidde de stakers, waarbij het af en toe tot een handgemeen kwam. PARIJS, 34 Dec. (Havas). Het wetsont werp betreffende de heropening der Pa- rijache wereldtentoonstelling in 1938 is in zUn geheel door de Pransche Kamer aan genomen met 337 tegen 360 stemmen. Dit doen Wij en zullen wij altijd doen en Indien sommigen het tegendeel beweren, dan is dat tegen de waarheid. Dit is juist wat Ons het meest smart, dat men Ons beschuldigt den godsdienst te verwaarlooeen en het is een van de ergste gedachten, dat men zooveel Eerbied waardige Broeders in het episcopaat en kar dinalaat beschuldigt, den godsdienst te misbrui ken voor politieke doeleinden. Ook is het een van de ergste gedachten, dat deze beschuldi ging wordt geuit tegen zooveel priesters en zoo veel goede geloovigen, die steeds bereid zijn de wetten van God te gehoorzamen en het leven van een goed Christen te lelden en zelfs het leven van een goed burger, want zij zUn over tuigd, dat zij hun burgerlijke en sociale plich ten moeten vervullen, niet alleen tegenover God, doch ook tegenover de menschen. Uit 'Chineesche bron verluidt, dat de Japan sche voorhoede Hangtsjau 1b binnengerukt om twee uur hedenmiddag. De terugtrekkende Chi neesche troepen hebben de voornaamste over rivier Tslentang met dynamiet 1 lucht laten vliegen. De woordvoerder der Japansche vloot heeft de pers medegedeeld, dat met ingang van mor gen de geheele streek ten noorden van Soetsjau, d wz. Jangtsepoe, Hongkloe en Tsjapel, weer zonder vergunning door vreemdelingen betre den kan worden. Ook het vervoer van goede ren uit aan vreemdelingen toebehoorende op slagplaatsen in dit gebied ia weer geoorloofd. Het vervoerverbod van koopwaar uit Chinee sche opslagplaatsen blijft gehandhaafd. De woordvoerder deelde verder mede, dat de bezetting van Hangtsjau voltooid is, alle vreemdelingen in die stad zijn ongedeerd. Hij deed geen mededeellngen over de schade, die de stad geleden heeft. De Japansche troepen byi- ven naar het Westen en Zuid-Westen opruk ken. Bii de staking te Parijs kwam bet op verschei- Sene plaatsen tot een handgemeen met de politie. Prof. Venins Meineoz, die in ene land ia terug gekeerd. vertelt van zijn reis roet de O 12. Voornaamste bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomsten voor do schoenindustrie, die thans algemeen verbindend Is verklaard. Vrijdag heeft de H. Vader de te Rome aanwezige Kardinalen ontvangen, die aan Zijne Heiligheid him gelukwenschen kwa men aanbieden ter gelegenheid van het vreugdevolle Kerstfeest. De H. Vader voegde hieraan toe, dat Hij hun moeilijkheden en lijden kent en Zijn grootste smart is hen getroffen te zien in het meest gevoelig deel van hun nobele ziek „Ons blijft slechte over God te bidden. Onze oogen en Onze ziel tot Hem te keeren. opdat Hi) Ons te hulp kome, Hjj, die alles kan in Zijn oneindige barmhartigheid en goedheid, op dat Hij zooveel geloovigen, die lijden, niet al leen in het land dat Wij genoemd hebben, doch ook in andere landen, helpe. dat Hij kome en een einde make aan "zooveel kwaad, dat HU zooveel menseden op den weg der waarheid terugvoere, die Hem alleen schijnen te kehnen om Hem te beleedigen, een verschrikkelijke zaak, welke Ons doet denken en dit is troostend voor Ons aan de oneindige barmhartigheid van God, die alles duldt en lijdt, zoodat wij weten, dat, wanneer Wij het geduld verliezen, Wjj vurig bidden moeten voor hen. die de oor zaak zijn van zooveel lijden, alsook voor hen, die het slachtoffer hiervan zijn." Tenslotte gaf de H. Vader Zijn apostolischen zegen. HELSINGFORS, 34 Dec. (Reuter). Finsch Lapland wordt geteisterd door grootekudden wolven, welke vertnoedelijk uit de Sovjet-Unle zijn gekomen. De rendierkudden hebben veel van de roofdieren te lijden. Vijf jaar geleden werd in dit district slechts een enkele wolf ge vonden, doch op het oogenbllk wordt het gebied door wel vijftig uitgehongerde dieren geterrori seerd. BUREAUX i HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330. Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS, p«r kwartaal voor Alkmaar. f2.— Voor buiten Alkmaar I I 2.50 Dagblad uitgegeven door da |4.V. Drukkerij De Spaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 booger Ook in andere deelen van Palestina duurt het verzet voort. Te Calffa wierp iemand een bom in een koffiehuis, waar het druk was. Een Britsch soldaat ving het projectiel op en wierp het op straat, waarna het ontplofte, zonder slachtoffers te maken. Te Ramleh zijn tele foondraden doorgesneden. Te Toelkarem zijn geweerschoten op de gevangenis gelost. Hlei is bekend gemaakt, dat de bewoners zich tusschen vijf uur des avonds en vier uur des morgens niet op straat mogen vertoonen. Mededeeling van de regeering over de bU da Oslo-staten ondernemen stappen inzake erken ning van do Italiaansche souvereiniteit ever Abessinië. 4 LOS ANGELES, 34 Dec. (Reuter) Op bet oogenbllk patroullleeren een aahtal Ameri kaansche torpedojagers in de Zuld-Callfornl- sche wateren en verscheidene idsschersschepen zijn reeds aangehouden. Naar vernomen wordt heeft ook de Mexicaansche regeerlng haar kanonneerbooten opdracht gegeven een nauwkeurig toezicht uit te oefenen op de Ja pansche vlsschers, nu melding Is gemaakt van buitenlanders, die peilingen verrichten in de wateren langs de kust en deze in kaart bren gen. Volgens sommige geruchten heeft de flot- tllje torpedojagers, die voor de kust van. Zuld- CallfomiS kruist, een onderzoek Ingesteld aan boord van verscheidene Japansche vtescherz- vaartulgen. Hierbij zou men in de ruimen van eenlge dezer oogenschjjnHjk onschuldige trei ters torpedolanceerbulaen hebben gevonden, die volgens marine kringen in eenlge minuten ge monteerd zouden kunnen worden. Het is niet mogelijk een bevestiging van deze geruchten te verkrijgen. De federale douane-autorltelten hebben gis teren aan boord van de uitgaande Japansche mailboot Tatstua Mapi een onderzoek luge- steld en verscheidene brieven in beslag geno men. die In het bezit werden aangetroffen van een man, wiens identiteit de autoriteiten niet bekend lebben gAmaAkt, Men heeft gezegd, dat de katholieke gods dienst niet meer is, wat hij is geweest, doch dat hy politiek is geworden en zich niet meer bezig houdt met godsdienst, doch met politiek. Met deze politiek wil men de vervolging rechtvaar digen, alsof dit een middel van verdediging is. Geliefde zonen. Onze Heer Jezus Christus wilde dezelfde beschuldiging ondergaan toen Hij voor Pilatus werd gevoerd als volksopruler en vijand van den Keizer. Pilatus heeft de kern van de zaak goed begrepen, hoewel hjj baar eerst niet scheen te begrijpen of deed alsof hij ze niet begreep: De vraag „Zijt gij koning?” beteeken- de voor Pilatus „Gij zijt dus een politiek leider, een politiek agitator?” Onze Zaligmaker antwoordde met de kalmte van Zjjn Goddelijk woord met een bevestiging en een ontkenning: „Mijn koninkrijk ts niet van deze wereld. Mijn koninkrijk is niet, wat gij denkt. Indien dit zoo was, dan zouden zy. die aan mijn zijde staan, mij te hulp komen.” Wij zouden hetzelfde kunnen zeggen van Ons. Indien Wy politiek bedreven, zooals men Ons verwyt, dan zou op het oogenbllk, nu men spreekt over bewapening en oorlog, In eenlg deel van de wereld een kleine, belachelyk kleine poging worden gedaan om Ons te hulp te komen, wy hebben dit niet noodig en wy herbalen met Jezus Christus ..Mijn konlnkryk Is niet van deze wereld". heeft 1 zoo groote plaats Inneemt in Onze zorg en Onze verantwoordeiykheld tegenover God en de men- schen. wy bedoelen de Katholieke hiërarchie, het Katholiek geloof, de Heilige Kerk Gods, welke de Goddeiyke goedheid ons beeft willen toevertrouwen. voor de vrouwen der in China strijdende Ja- pansche soldaten. De Japansche bevolking schijnt zeer voldaan te zyn over de wending die de „Panay’’-aan- gelegenheid heeft genomen. zy beschouwt het Incident als geregeld en ziet in het gebaar van mrs. Grew het bewys. dat het voorval geen wyzlglng heeft gebracht in de sympathie voor Japan. De „Japan Times”, die in het algemeen door diplomatieke krin gen geïnspireerd wordt, schryft, dat de vriend schap tusschen de twee groote volken aan den Stillen Oceaan door bet voorval versterkt is. omdat Japan daardoor gelegenheid kreeg uiting te geven aan zyn sympathie voor de Vereenigde Staten. Overigens schynt het volk eenstemmig van meenlng te zyn. dat men Engeland niet de zelfde verontschuldigingen schuldig is, omdat Engeland, aldus zegt men, door de Chlneezen te steunen de kans loopen dat zyn schepen ge bombardeerd worden. In diplomatieke vlootkringen Ijceft men er met groote opluchting kennis van genomen, dat de Amerikaansche regeerlng de verzeke ringen der laatste Japansche nota aanvaardt. Men vreesde zeer, dat het samenvallen der In cidenten van „Panay” en „Lady Bird” tot sa menwerking der beide Angelsaksische landen in den Stillen Oceaan zou leiden. Dat het verschil van belangen- tusschen Engeland en Amerika yiyft bestaan, wordt beschouwd als eep der voor naamste voorwaarden voor het succes der Ja pansche politiek op het vasteland en vöor de Japansche vrijheid van beweging in Azië. Wy moeten tot Duitschland terugkeeren, tot Duitschland, dat Ons zoo dierbaar is. zooals iedereen weet”. De Paus voegde hieraan toe, dat hy weinig landen zoo goed kent als Duitschland In alle uitingen van zyn geesteiyk en sociaal leven. Daarom is het voor Hem dubbel treurig, dat men bier voortgaat met fouten tegen de waarheid te maken. TOKIO, 24 Dec. (Havasl De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft heden den Amcrikaanschen ambassa deur, Grew, het antwoord op de Amerikaan- sche nota inzake het incident van de Èanay overhandigd. DE KERSTTOESPRAAK VAN DKN H. VADER OVER DE GELOOFSVERVOLGING IN DUITSCHLAND. PEIPING, 26 Deo. (Reuter) Vanoch tend zjjn Japansche soldaten met geweld de woning binnengedrongen van het Chi neesche hoofd der school van de Anglican- sche zending, waar zQ particnliere papieren in beslag namen. Vervolgens drongen zij, eveneens met geweid, het schoolgebouw binnen, waar xlj ook particuliere papieren in beslag namen. Daarna vertrokken zU weer, doch namen het hoofd der school met zich mede. Deze bevindt zich thans in ar- IWt Het Is niet bekend, waarvan hy wardt beschuldigd. Hasegawa beeft medegedeeld, dat Tslngtau, dat tot nu toe de eenlge Chineesche haven was, welke buiten de blokkade viel, voortaan ook geblokkeerd zal worden. Dit is de eerste re presaillemaatregel wegens de verbranding van Japansche eigendommen te Tslngtau. i brug in de De gevechten hebben zich voorgedaan in de by de grens gelegen bergen tusschen Akkro, Sated en Tiberias. Achthonderd man, gesteund door vliegtui gen, nemen aan de achtervolging deel. Te middernacht op 25 December werd het vuren gestaakt, waarzchyniyk lot bet aanbre ken van den dag. De troepen blyven evenwel m hun stellingen. De beëedigino van Bulaaarsche marine- soldaten, welke aan boord van toldaten den Bijbel De Britsche regeerlng heeft de regeerlng van den Libanon officieel gevraagd het toezicht aan de grens te verzekeren om te verhinderen, dat terroristen zouden kunnen vluchten. Hunnerzijds hebben de Britsche autoriteiten de grenspolitie versterkt om gewapende ben den, die probeeren Palestina binnen te komen om er de actie der opstandelingen te steunen, terug te zenden. By het vallen van den avond duurde bet gevecht in Galilea nog steeds voort. De politie heeft in het Noorden des lands vele huiszoe kingen verricht. Militairen hebben verschei dene hulzen bezet. In andere streken hebben zich schermutse lingen voorgedaan. Bij het begin van den avond werden schoten gelost op een autobus van den dienst Jeruzalem—Tel AV1V. Een rei ziger werd aan het hoofd gewond. Te Calffa zyn sjeik Add Atris en zyn zoon, beschuldigd van het verwekken van agitatie, ui hechtenis genomen. Bij Safed zyn vanochtend terroristen, die een aanval pleegden op Britsche strydkrachter., te ruggedreven. zy hebben zware verliezen gele den. BOEKAREST, 24 Dec. (Havas) Naar ver nomen wordt zouden door een nieuwe uitlegging van de Kieswet de liberale party en de partijen, die zich met haar voor de verkiezingen In een kartel hebben vereenigd. eventueel 180 van de. 380 of 390 mandaten verkrygen, in plaats van 150. Men denkt er nameiyk over, de zetels te verdeeien op basis van de uitslagen in de ver schillende departementen en niet naar even redigheid van het totale aantal in het land ultgebrachte stemmen. Dit zou een voordeel bettekenen voor de talrijkste party en ten koste gaan van de kleine partytjes. De centrale kies commissie zal zich binnenkort hierover uit spreken. De Nationale boerenpartij protesteert reeds hevig tegen het voornemen der regeerlng, de begroeting voor 19381939 op te stellen en elscht het ontslag van het kablnet-Tatarescoe. Wy moefen, aldus de H. Vader, aan ons woord wan dank enkele op merkingen toevoegen, en wel een op merking over feiten en een over be ginselen, en tenslotte moeten wy een woord van protest laten hooren, van ernstig protest. Wat de feiten betreft: dit bestaat allereerst in bet vaststellen, dat er in Duitschland een werkelijke geloofs vervolging bestaat, niettegenstaande sommigen het tegendeel beweren. Wat de beginselen betreft: Ons woord hierover bestaat in de ontken ning van de beschuldiging, welke door sommigen tegen de Kerk wordt ge uit, dat zy zich niet bezig houdt met den godsdienst, doch met de politiek. De Heilige Vader protesteert krachtig tegen deze beschuldiging, Hy beves tigt, dat de actie van de Kerk geen politieke actie is, dat zy niets met politiek te maken heeft en uitsluitend godsdienstig is. De bakkers te Angers en Saumur, alsmede verscheidene andere plaatsen in het Departe ment Maine et Loire hebben heden hun zaken gesloten gehouden. De militaire intendence heeft de bevolking van brood voorzien. In deze staking gaan werkgevers en werk nemers samen. De werkgevers verlangen een verhooglng van den broodprijs van 15 centime per kilo In verband met de toepassing van ce veertlg-urige werkweek met behoud van hetzelfde loon van de arbeiders. De overheid heeft een verhooglng van den broodprijs van 10 centime aangeboden, doch de bakkers hebben dit ver worpen. In het transportbedryf staken by 35 firma's 2500 arbeiders van de in totaal 2650 arbeiders In de staking in het levensmiddelenbedryf is geen wyzlglng gekomen. Ook de toestand by de Goodrichfabrieken was hedenochtend niet gewijzigd. De stakers houdeii de gebouwen nog bezet. In de nabygelegen fa brieken wordt gewoon gewerkt. Tengevolge van de staking van de vracht- auto-chauffeurs werden de dag- en weekbladen door militaire vrachtauto’s naar het station ge bracht. WASHINGTON, 26 D«c. (Reu ter). De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten de Japansche verontschuldigingen in verband met den ondergang der Panay te aan- vaardei|. Zy waarschuwt echter krachtig tegen herhalingen. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio. Grew, heeft de antwoord-nota zijner regeering aan de Japansche regeering overhandigd. Na aan de incidenten op den Jangtse te heb ben herinnerd, zegt de nota: „De regeering der Vereenigde Staten heeft met tevredenheid den spoed gadegeslagen, waarmee Japan de nota van 14 December heeft beantwoord, terwijl het zyn verantwoordeiykheld voor het Incident met de „Panay” toegaf, uiting gaf aan zyn leedwezen en schadevergoeding aanbood. De regeerlng der Vereenigde Staten is van mee nlng, dat het Japansche verslag over de ge troffen maatregelen beantwoordt aan den Amerlkaanschen eisch, uiteengezet In de nota van 14 December. Wat de oorzaken en de om standigheden van het Incident betreftde Ja pansche regeerlng heeft in de nota van 14 De cember mededeellng gedaan van de slotsom, waartoe zij gekomen is. In dit opzicht hand haaft de Amerikaansche regeerlng de conclu sies van haar onderzoek, waarvan een copie naar Tokio is gezonden. De regeerlng der Ver eenigde Staten spreekt de hoop uit, dat de door Japan genomen maatregelen toereikend zullen zyn om nieuwe aanvallen of onwettige Inmengingen door de Japansche autoriteiten of strydkrachten tegen Amerikaansche bur gers, belangen en goederen te voorkomen." De Amerikaansche nota, aldus meent men, maakt een einde aan de Amerlkaansch-Japan- sche diplomatieke spanning, zonder evenwel het incident te sluiten. Daar de door Japan te betalen schadevergoeding nog vastgesteld moet worden en het vertrouwen der Amerikaansche regeerlng in de Japansche beloften beperkt blijft, zooals uit de laatste zinsnede van de nota biykt, zal Washington het Japansche op treden in China met de grootste aandacht bly ven volgen. Niettemin zal de nota bydragen tot kalmee- ring der gemoederen in de Vereenigde Staten, althans voor enkele dagen, hetgeen van belang is in verband met de aanstaande vertooning van de film, die het publiek met alle byzon- derheden van het bombardement der ..Panay’ bekend zal maken. Men is verder van meenlng, dat de nota beschouwd kan worden als de eerste stap op den weg naar versterking der diplomatieke samenwerking tusschen Amerika en de andere onderteekenaars van het negen mogendhedenverdrag, zoodat men een gemeen schappelijk standpunt zou kunnen voorberei den voor het geval Japan zich aan nieuwe in cidenten zou schuldig maken. te ar tn e- tia >8 m d- m m ■n sir ee et ie T; aJki '"i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11