Het ontwerp kinderbijslagwet H WEK DE GAL IN UW LEVER OP I i i PRIJSVRAAG 1 De ordening in de schoenindustrie TERUG IN ONS LAND H BEPERKING TOT GROEP LOONTREKKENDEN na'i ROOKE nog De hoogleeraar vertelt Reispas vervalscht .•1 Waardeering voor de marine HE ADEMI EEN FRISS I straffen K ind er toeslag Kerkelijk leven PASTOOR A. WAANDERS t Byslag van Premiestelsel tot kosten- dekking De heer H. A. Vulink voorzitter van, St. Paulus KATHOLIEK OVERHEIDS PERSONEEL JHR. DE GIJSELAAR BEGRAVEN Twee buitenlanders voor het gerecht Arrestant bevreesd over de Duit- sche grens te worden gebracht VLEESCH GESMOKKELD NAAR DUITSCHLAND MISLUKTE POGING TOT ONTSNAPPEN De Leidsche burgerij in alle geledingen aanwezig Een avontuurlijke, maar weten schappelijk geslaagde reis aan boord van de O 12 Omslag der kosten naar even redigheid van het loon voor elk kind, te rekenen het derde af, dat geen 15 jaar is Overzicht van de voornaamste bepalingen MAANDAG 27 DECEMBER 1937 i 1 het Premiestelsel mr. L. Donker, I Meinesz Mide vervolgens Q of Tl s- KL De hier bedoelde bepalingen betreffen: I Wanneer ter j F I I I Voor arbeid op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen wordt een extra-vergoe- ding van honderd procent gegeven. De werkgevers zyn verplicht aan hun werk nemers, waaronder hier wordt verstaan het ge- heele personeel, echter met uitzondering van het administratief personeel en van hen, wier loon, over een geheel jaar berekend, meer dan ƒ2400 bedraagt, een ultkeering door middel van het centraal klndertoeslagfonds voor de Neder- landsche schoenindustrie te garandeeren van 75 ets. per week voor elk kind beneden 14 jaar, te beginnen met het vierde kind beneden 14 jaar, en In verband daarmede deel te nemen aan de samenwerking en het collectief dragen der kos ten, welke het centraal klndertoeslagfonds voor de Nederlandsche schoenindustrie te dezer zake beoogt te brengen. e. Loon by verzuim. Geen loon is verschuldigd gedurende den tyd, waarin niet wordt gewerkt uitgezonderd voor een halven of geheelen dag In aantal bijzondere gevallen. gevon- toren. t rt jt óc n. IS te 4. Donderdag heeft het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Overheidspersoneel vergaderd ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. F. Guit Tot diens opvolger als voorzitter is gekozen de heer H. A. Vulink, die tot nu toe tweede voorzitter was. Besloten werd daarna tot aan stelling van een nieuwen bezoldigden bestuurder. Tegen half drie naderde de stoet de begraaf plaats. Aan de groeve werd niet gesproken in gevolge het uitdrukkelijk verlangen van den ontslapene. It, ie in et d. ir. ft Prof. dr. Vening nog: „Ook nu weer heb ik de technische en navl- gatorische prestatie van onzen onderzeedienst gewaardeerd, die het als een gewone zaak be schouwt In den winter met twee kleine onder- zeebooten van ouder type den Oceaan over te steken. Van commandant en officieren heb Ik veel hulp en medewerking voor het onderzoek ondervonden, waarvoor Ik hun gaarne hier mijn erkentelijkheid betuig. Ik zal op deze reis met veel genoegen terugzien. Zulks kan worden ontgaan door een rege ling, waarbij de kosten van alle in een be paalden tijdsduur verschuldigde kinderbij slagen worden omgeslagen over alle werk gevers no^r evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaalde loon, zoodat bet voor den Individueelen werkgever van geen belang is of en hoeveel arbeiders, die aanspraak op kinderbijslag kunnen maken, in zijn dienst werkzaam zijn. De middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der administratiekosten moe ten worden opgebracht door de werkgevers naar oen premiestelsel. De premie zal worden bere kend over het totale loonbedrag .dat de onder neming aan haar arbeiders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een onge- huwden dan wel door een gehuwden arbeider, hetzij met ot zonder kinderen. Volgens een zeer voorloopige kostenraming zal dei verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kunnen worden op één percent van het loon. Het ontwerp kent geen premievérhaal op de arbeiders. Verzachten de keel. Heb be een frissche smaak en geven Vrijdagmorgen is de zeereerwaarde heer A. C. R. Waanden, pastoor van de St. Pancratiua- parochie te Tubbergen, aldaar na een kortston dig ziekbed, doch na een langdurig vertuid ly gedragen lijden, overleden. De overledene is ge boren te Groenlo op 11 Juli 1871. studeerde humaniora en philosophic te Culemborg, des tijds nog College van de paters Jezuïeten. Ver volgens theologie waarbij hy byzonder uit muntte aan het groot-seminarie Rysenburg. Hy Is priester gewijd 15 Augustus 1897. Ach tereenvolgens kapelaan te Ankeveen, Oldenaaal en Groningen. In welke laatste stad hy be moeienissen had met tuchthuis en gevan genis en waar hy hoofdredacteur was van Om Noorden. Van 1911 tot 1931 was hy pastoor te Ter Apel en vanaf 1931 te Tubbergen. Voor overwerk, verricht tusschen des avonds 10 uur en des morgens 6 uur, wordt 50 pCt. extra-loon betaald, tenzy In twee ploegen wordt gewerkt. a. De minlmum-uurloonen (voor werknemers van 15 tot 20 <4 jaar resp. van 10 tot 35 ct. er. Voor werkneemsters van 15 tot 20 Jaar resp van 10 tot 20 ct., voor volwassen werknemers van 21 tot 60 jaar Klasse III 38 ct., klasse II 41 ct. en klasse I 45 ct. en voor werkneemsters van 31 Jaar 31 ct.). De stuk- of tarlefloonen zullen zoodanig wor den gesteld, dat minstens 10 pCt boven het mlnimum-uurloon kan worden verdiend. b. De klasse-indeellng der werknemers van 31 tot 60 jaar. c. Vergoeding voor nachtarbeid en Zondags- arbeid. Voor overwerk, verricht tusschen des morgens 8 uur en des morgens 7 uur, en voor overwerk verricht tusschen des avonds 7 uur en des avonds 10 uur. wordt 25 pCt. extra-loon betaald tenaU In twee ploegen wordt gewerkt. Het groote traject 4 Den len December begon het groote traject van dertien dagen (het zyn er veertien gewor den) naar Ponta Delgada op de Azoren. Eerst had men kalme zee, maar toen men op 9 De cember onder water ging, was de zee al zeer hoog. Men dankte het aan de flinkheid van com mandant Moorman dat de onderwateroefenlng, die in deze ruwe zee niet onschuldig meer was. toch kon doorgaan. Toen later weer opgedoken werd, bood de zee een schouwspel, zooals maar zelden gezien wordt. Regelmatig kwamen hul- zenhooge wallen water het schip tegemoet en als de eene onder het schip was doorgegaan en tegen den anderen opklom, leek de vorige on- waarschyniyk hoog weg te loopen. Het was een grootsch gezicht van de lage brag van H. Ms. O 12 af, maar eenvoudig wordt het leven aan boord van zoo'n klein scheepje er niet door. De boot ging fantastisch te keer, al om aan- onderzoekingen, Nederlander* tot zware veroordeeld By beschikking van den minister van Sociale Zaken zyn, zooals gemeld, een aantal bepalin gen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie algemeen verbindend verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die Industrie. Het onderzoek heeft een mooi succes op geleverd. Behalve een waardevolle reeks zwaartekrachtwaarnemlngen met het oude toestel is veel ervaring verkregen met het nieuwe voor de golfmetlngen. De moeliyk- heden daarvan zyn onder de knie, zoodat een contractie In deflnltleven vorm nu mo- geiyk Is, en tevens zyn al talryke meetge gevens over de waterbewegingen verkregen, die voor de oceanografie van beteekenis be loven te zyn. In bei ontwerp wordt recht op kinderby- slag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leef tijd van vyftien jaar telt. Byslag wordt ge- ge^n voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vyftien jaar nog niet bereikt heeft. Onder kinderen wor den verstaan wettige, gewettigde en aan gehuwde kinderen, op den eersten dag van het Ingetreden kalenderkwartaal deel uit makend van het gezin van den arbeider. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben Vrijdagmiddag een tweetal buitenlanders te recht gestaan, die met een valschen reispas de Nederlandsche grens hadden overschreden. De strafkamer te Münster heeft den slager A. J. te Dlnxperlo, wegens het op groote schaal smokkelen van vleeschsoorten uit Holland naar zyn winkel in het Dultsche grensdorp Suderwltk met gebruikmaking van valsche keuringsstem- pels in Holland vervaardigd, veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf, een boete van 500.000 mark en 272.620 mark schadevergoe ding. Zon vrouw werd wegens medeplichtigheid tot dezelfde boete en een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zyn schoonvader'G. J. H. te Dlnxperlo werd eveneens wegens medeplichtigheid tot 9 maan den gevangenisstraf, een boete van 500.000 mark en een schadevergoeding van 272.620 mark ver oordeeld. Verder zagen wy prof. dr. J. R. Slctemaker de Bruine, minister ^an Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, prof. jhr. mr. B. C. de Savomin Lohman, namens de christeiyk-hlstorische fractie uit de Eerste Kamer en den heer Jac. Wilbrink, namens het hoofdbestuur der Chr.- Hist. Unie. Naar het oordeel van den minister wordt de algemeene doorvoering van dit beginsel door het gemeene welzyn gevorderd. Dat welzyn toch brengt mede, dat de redeiyk- en zedeiyk- Ten behoeve van het byzonder onderzoek en ook voor hej doen van zwaartekrachtmetlngen, zooals die ook op vorige reizen uitgevoerd zyn, maakte hy de terugreis van H. Ms. „O. 12" van Curacao naar Holland mee. Na een verbiyf van ruim een half jaar op Cu rasao verlieten Hr. Ms. „O. 12” en „O. 14” op 26 November, na een hartelyk afscheid van de bewoners, het Schottegat. Het commando voer de lult.-ter-zee H. C. W. Moorman, terwyi lult.- ter-zee G. B. M. van Erkel het commando voer de over de „O. 14." Het sllngertoestel voor de zwaartekrachtmetlngen had een plaats den in het centrale verbiyf onder den Er was tevens een toestelletje op gebracht voor de nieuwe die ten doel hebben de scheepsbeweglngen tydens onder water varen te meten. Deze metingen dienen om correcties te bepalen voor de zwaartekrachtmetlngen, doch be halve deze, kunnen daarvan ook belangrijke gegevens verwacht worden over de wUze, waarop de golfbeweging in den Oceaan, waarover nog zoo weinig bekend Is, zich In de diepzee voortzet. ^Het ontwerp bepaalt den bijslag voor elk in aanmerking komend Kind op 3 pCt. van het dagloon van den arbeider. Voor de vast stelling van den byslag ut>rdt het dagloon, hetwelk meer dan 8 bedraagt, voor dat meerdere niet medegerekend en wordt het dagloon, hetwelk minder dan 3 bedraagt, t geacht 3 te hebben bedragen. De byslag zal zooveel mogelyk, evenals het loon, per week of per maand worden uitbetaald. De eerste, die zich te verantwoorden had, was de 59-jarige Dultsche ingenieur M. G„ ge domicilieerd te *s Gravenhage. Hy had zyn pas, die in April 1937 was afgeloopen. vervalscht door de 7 van 1937 In een 9 te veranderen. Verdachte ontkende dit gedaan te hebben. De officier van justitie, mr. Wilbrennlnck, eischte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Oskam pleitte vrijspraak, althans de uiterste clementie. Hierna stond terecht de 58-jarige dr. Fr. W. A., secretaris van de socialistische Arbei- wders-internationale, geboren te Weenen en wo nende te Brussel, die met een reispas op val schen naam op het vliegveld Waalhaven was aangetroffen. Ook hy ontkende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte ƒ250 boete, subs. 100 da gen hechtenis. Verdachte's raadsman, pleitte vrijspraak. De 32-jarige Duitscher J. Bk, die op verzoek van de politie te Oosterbeek in Utrecht Is aan gehouden en overgebracht naar Oosterbeek, heeft Donderdag een poging gedaan tot ont snappen. De man zat in het wachtlokaal van het poli tiebureau te Oosterbeek onder bewaking van een handelende mensch, die voor het levensonder houd van zich en de zynen aangewezen is op zyn arbeidskracht, In de algemeene organisa tie der loonvorming niet een belemmering ont moet tot het voldoen aan zyn recht op vor ming van een gezin naar de wetten der natuur en aan zyn plicht tot onderhoud van het al dus door hem gevormde gezin. Maar niet al leen uit het oogpunt van de levensrechten en de levensplichten van het individu vordert het gemeene xwelzyn, dat by de loon-bepaling met den kinderzegen wordt rekening gehouden. Gestreefd is naar een eenvoudigen opzet van de regeling. In het belang van de gewenschte uni ficatie der sociale verzekeringswetten, is op tal van punten nauwe aansluiting gezocht aan de bepalingen van de Ziektewet. Het ontwerp kent recht op kinderbijslag toe *an arbeiders, die In dienst zyn van een onder neming of in daarmee geiykgestelden loondienst. Het ontwerp voorziet niet in de ultkeering van kinderbyslag tydens verhindering om te werken *egens ziekte, ongeval of invaliditeit of tyclens Verkloosheid van den arbeider. Het ligt In de bedoeling, daarvoor een aanvullende regeling te treffen In de betreffende sociale verzekerings wetten. Blykens de artikelen 3—10 van het ontwerp MO4 de kring van verzekerde personen in het By de vaststelling van den inhoud dezer al gemeen geldende regeling is uitgegaan van de omstandigheid, dat de feitelyke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der loontrek- kenden geen rekening houdt met verschillen In den omvang van het gezin, hetwelk voor het levensonderhoud op het loon van den kostwinner is aangewezen. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve geacht wor den berekend te zjjn op de basis van de be- staansmogeiykheid van een gezin van feiteiyk- gemiddelde grootte. Onder buitengewoon groote belangstelling, vooral van de zyde der Leidsche burgery, die in al haar geledingen vertegenwoordigd was, Is Vrydagmlddag op de begraafplaats „Rhynhof” in de gemeente Oegstgeest, het stoffeiyk over schot van Jhr. mr. N. C. de ayselaar, oud-bur- gemeester van Lelden en oud-lld van de Eer ste Kamer, ter aarde besteld. Met’de familie kwamen In den stoet os mede: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State, mr. dr. A. baron Röell, Commissaris van de Koningin In Noord-Holland. Zeer velen wachtten den stoet op de begraaf plaats op, onder wie zich bevonden: mr A. van de Sande Bakhuyzen, die den heer de Gyse- laar als burgemeester van Lelden en als pre sident-curator van de leidsche UniversUejt ja en U snit *s morgens „kiplekker** uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de ti». gewenden doen vloeien. Wanneer de gêlafecheidlng onvoldoende la, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen steb gassen In Uw Uehaain. U raakt verstopt. Uw organiane wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U «let alles «wart. De meeste laxeermiddelen «Un slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt do oor- xaak niet weg. Maar CARTER’S LEV ER PILLETJES sullen Bor gen voor do vrije toevoer van gel. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, «acht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Biecht Carter's Leverptlletjea. verkrijgbaar bfl apothekers en drogisten In flacons van 0.75, Voor deze categorie van personen intusschen bedoelt het wetsontwerp te geven een algemeen geldende regeling, waaraan ter zake van de verstrekking van kinderbyslag tej» minste moet worden voldaan en waarop door het econo- misch-sociale leven bedryfsgewyze kan wor den voortgebouwd. zette hem achterna met een voorbykotnenden auto, doch de man ontsnapte in het boech van het landgoed ..De Dennenkamp”. De politie doorzocht het boech en toen de man opnieuw trachtte te ontsnappen, loste de agent eenlge waarschuwingsschoten, die hem tot staan brachten. Hy verklaarde, bang te zyn, over de Dultsche was er noodgedwongen vaart verminderd het schip de zee beter te doen houden. Een onverwachte dwarshelling van ruim 4 gr. wierp niet alleen alles door elkaar, maar een der matrozen lag bewusteloos. Den 15en liep men de haven van Ponta Del gada binnen. H. Ms. O 14. die moeliykheden met de machines had ondervonden, volgde In den loop van den volgenden nacht. Een welver diende rust wachtte hier. Lang was de rusttyd niet. Den 17en vertrokken beide booten weer om op tyd voor Kerstmis In Nederland te zyn. Met een kalme zee en een 12-myisvaart werd de laatste overtocht begonnen. Het geheele traject heeft het mooie weer aangehouden, zoodat zonder moeite de haven van Den Helder bereikt Is, tot groote vreugde van alle opvarenden, die gedurende acht maan den van huis geweest zyn en er naar haken de Kerstdagen te midden van hun familie door te brengen. tuut der erkende bedrijfsvereenigingen, als by de uitvoering van de ziektewet. Werkgevers, die niet aangesloten zyn by een kinderbyslagfonds van een bedryfsraad en die ook niet toegetreden zyn tot een erkende be- drijfsvereeniglng, zyn aangesloten by het ryks- cinderbyslagfonds. Dit fonds zal wqgden be heerd door het bestuur der ryksverzekerings- bank, terwyi de raden van arbeid als admini stratieve uitvoeringsorgaan zullen optreden. Na afloop van elk boekjaar vindt verevening plaats tusschen kinderbyslagfondsen der be- dryfsraden en der erkende bedryfsvereenlgin- gen en het rijksjdnderbyslagfonds. Woensdag aa. zal het stoffelyk overarhot van den beminden herder te TuJtttergen aarde worden besteld. Het toestelletje, gemaakt in de Instrument- makery van het Meteorologisch Instituut te De Bilt, werd nog nader bygewerkt in de Instru mentmakerij van de Curaoaosche Petroleum Evenzeer stelt het algemeen belang hier zyn eischen uit den gezichtshoek der gemeenschap. Immers, de gemeenschap is voor haar krach tig voortbestaan In het algemeen afhankeiyk van de natuuriyke, ordeiyke ontplooiing van het gezinsleven, terwyi In het 'byzonder de kin derrijke goed-geregelde gezinnen voor haar vooruitgang van de grootste waarde zyn. Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de minister van Sociale Zaken by den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van wet, houdende regelen inzake kinderbyslagverzekering. Aan de toelichting tot het ont werp ontleenen wij het volgende: Om redenen van practischen aard heeft de minister zich, bij het ont werpen der onderhavige regeling, voorshands beperkt tot de groep der loontrekkenden Van Nymegen Schonegevei, neen meaegewerai. Aan boord heeft dit nog veel moeliykheden ge geven, daar de Juiste Instelling hooge eischen stelt en 1--_L__ ken van het succes, dat ook de met dit nieuwe toestel tydens de reis hebben opgeleverd. In New York werd j.l. Woensdag de Lin coln-tunnel voor het verkeer opengesteld. Deze tunnel verbindt, onder de Hudsonrivier door, twee stadsgedeelten met elkaar Onze toto geeft een ktikje van dezen tunnel, welke naast twee auto-rijwegen ook een pad voor voetgangers heeft het telkens weer ontregeld bleek. Aan den sergeant-torpedomaker Plas is veel te dan waarnemingen Ook om deze reden heeft de gemeenschap er belang by, dat de loonvorming niet zóó geregeld is, dat daardoor degenen, die meer kinderen hebben dan het felteiyk-gemlddelde getal, ma terieel zeer ten achter moeten staan by hun met minder kinderen gezegende standgenooten. Het zou intusschen, zooals voor de hand ligt, tot ongewenschte gevolgen lelden, indien de In- dlvldueele werkgever werd belast met het ge ven van byslagen asm de in zyn dienst zynde arbeiders. Te verwachten valt dan immers, dat in een aantal gevallen arbeiders met groote ge zinnen moeiiyker werk vinden of, by Inkrim ping van personeel eerder voor ontslag In aan merking komen. Degenen, In wier belang de maatregel bedoeld was, zouden Juist daardoor gedupeerd worden. algemeen overeen met die van de Ziektewet. In afwyking van die wet Is in het ontwerp echter geen loongrens gesteld, zoodat ook personen, wier loon meer bedraagt dan 3000 gulden per Jaar, onder de regeling zullen vallen. Ook zyn niet, als in de Ziektewet, van de verzekering uitgezonderd personen, die deel uit maken van de bemanning van een zeeschip. Indien voor personen, In dienst van een pu- bliekrechteiyk lichaam, een regeling In zake de toekenning van kinderbyslag is getroffen, welke niet ongunstiger is dan de wettelyke. regeling, kunnen die personen van de toepassing der wet worden uitgeschakeld. Hetzelfde geldt van per sonen, In dienst van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen en de mynondernemlngen in Lim burg. f. Algemeen erkende Chrlsteiyke feestdagen. De algemeen erkende Chrlsteiyke feestdagen: Nieuwjaarsdag. Hemelvaartsdag en le Kerstdag. rx. worden ultbetaald, tenzy zy op Zondag vallen. a«cnt h« de deur »*ent g. Vacantledagen. Er worden tenminste 3 va- cantledagen gegeven met behoud van loon aan alle werknemers. By dit gegeven van het economisch- gociale leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp een grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdee- ling van het totale bedrag, dat wordt vertoond, door met name verplich tend te stellen, dat bij de loonbepa ling van hen, wier gezyi den feite- lyk-gemiddelden omvang overtreft, met de daarmee samenhangende grootere lasten wordt rekening houden. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan deze nog niet in staat zyn het beheer van een kinderbyslagfonds op zich te nemen, zal ge bruik kunnen worden' gemaakt van het instl- even- In de uitvoering van de verzekering wordt voorzien door: a. Kinderbyslagfondsen van bedryfsraden. b. Kinderbyslagfondsen van erkende bedryfs- vereenlglngen, e. Een rUksklnderbUslagfonds. De minister Is van meening, dat het In de lyn der maatschappeiyke ontwikkeling ligt, dat in de eerste plaats aan de bedryfsraden een taak by de uitvoering der klnderbyslagverzeke- ring wordt toegedacht. Wordt door een be* dryfsraad. met machtiging van de kroon, een kinderbyslagfonds opgericht, dan zyn alle werkgevers In het betrokken bedryf by dat fonds aangesloten. Het eerste traject was niet al te moeliyk. De eerste dagen gfrig men dikwyis onder water In verband met het plaatselyke zwaartekracht- onderzoek in de omgeving van Curacao, waar van een verandering te verwachten is van het Inzicht In de groote aardkorst-ploollngsstrook. die vlak benoorden Curacao biykt aanwezig te zyn. Deze strook is waarschyniyk als de kern te beschouwen van de groote gebergtevormlngs- verschynsele» die de geologie van dit gedeelte van West-Indlé beheerschen. ’s Morgens 29 November liep men langs de oude Spaansche forten Morro Castle en San Cristobal de haven van San Juan binnen. Men heeft twee aardige dagen aldaar doorgebracht. opgevolgd, met alle wethouders, alsmede gemeente-secretarls, mr. dr. A. van Stryen. Van de Leidsche unlversltelt was een groot aantal Jioogleeraren aanwezig. Uit Lelden waren verder tegenwoordig zeer vele gemeente-ambtenaren, deputaties van vel schillende vereenlgingen, van de politie, het coUegium van het Leidsch studentencorps, de seMat van Unitas Studiosorum Lugauno Ba- tava, bekende ingezetenen van Leiden. et is een even typisch als bedroe vend tijdsverschijnsel, dat een drietal Scandinavische uitgevers een wetenschappelijke litteraire prijs vraag heeft meenen te moeten uitschrij ven, waarbij een antwoord moest gege ven worden op de vraag: ,Js heden ten dage mogelijk een objectieve moraal op te stellen, en, indien dit het geval is, waarop zal deze gebaseerd moeten zijn?” Het stellen van deze in zich onjuiste vraag toont reeds, dat hier een probleem wordt geconstrueerd, dat eigenlijk voor niemand en zeker niet voor overtuigde Christenen een probleem mag zijn. Im mers een objectieve moraal, algemeen geldende zedenwetten, niet alleen voor dezen onzen tijd, maar voor alle tijden, ligt in de natuurwet, die door God den mensch is ingeschapen, opgesloten. Dat die natuurwet in veler gemoed en geest niet meer bewust en richting en leiding gevend leeft, bewijst, hoezeer dezen, hetzij door eigen schuld, hetzij door de schuld van een geestelijk ontworteld voorgeslacht, gedegenereerd zijn. Het antwoord op de prijsvraag moet kort en bondig luiden: Er behoeft heden ten dage geen objectieve moraal te worden opgesteld, want de door God den mensch ingeschapen natuurwet stelt algemeen en voor iedereen geldende zedelijke begin selen vast, die ten allen tijde en onder alle omstandigheden moeten worden na geleefd. Op deze natuurlijke objectieve moraal is de Christelijke moraal geba seerd, welke den door Christus zelven op getrokken bovenbouw in de bovenna tuurlijke orde vormt. Deze, de algemeene objectieve nonnen van de natuurlijke moraal en de bovennatuurlijke Christe lijke moraal zjjn onwrikbaar en onver anderlijk. Alleen bij, de beoordeeling van de schuld van iemand, die tegen deze moraal zondigt, kunnen en moeten sub jectieve elementen en factoren in aan merking worden genomen, doch deze subjectieve elementen en factoren, noo- dig voor een zuivere beoordeeling van de subjectieve schuld van den zondaar' tasten in geen enkel opzicht de vastheid van de objectieve moraal aan. De Tien Geboden Gods behelzen de algemeene codificatie v van de door God gestelde zedenwetten, welke door Christus en in opdracht van Christus door Zijn Kerk nader zijn gepreciseerd, omschreven en toegelicht. Wanneer de algemeene gel digheid der Tien Geboden Gods niet meer wordt erkend, ja zelfs het bestaan van God zelf in twijfel wordt getrokken, moet de oorsprong en doel vergeten mensch komen tot een vraag als die, welke door de Scandinavische uitgevers tot het onderwerp van een prijsvraag Ls gemaakt. Een drietal antwoorden op deze prijsvraag is bekroond met een prijs, maar of het eenig Juiste antwoord door een der prijswinnaars gegeven is, wagen wij te betwijfelen, ge zien de mentaliteit, waaruit deze prijs vraag voort is gekomen, en de wijze, waarop de gestelde vraag werd geformu leerd. Vrydagmorgen te negen uur zyn de beide onderzeebooten „O. 12” en „O. 14” de haven van Nieuwediep binnengeloopen. De mist was pot- i dicht. Op het Hoofd zorgde de stafmuziek voor wel- komstklanken. Zoodra er gemeerd was, had de begroeting plaats door den commandant van den onderzeedienst, overste v. d. Berg, die den dlvlsle-commandant, luit.-ter-zee le kl. H. C. W. Moorman, hartelyk de hand drukte. Daarna kregen de opvarenden gelegenheid, zich met hurt familieleden even te onderhouden. Deze aankomst was in meer dan één opzicht van belang. Aan boord van de „O. 12” bevond zich de .jnarlne-professor”, prof. dr. ir. F. A Vening Meinesz, die ons over den tocht en het eerste resultaat zyner proefnemingen het een en ander mededeelde. h. Wachtgeldregeling: Wanneer tengevolge van slapte in het bedryf de werktyd wordt in gekrompen. behoudt de werknemer aanspraak op vijftig procent van het mlnimum-weekloon. grens te worden gebracht, i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 15