Het wegverkeer heeft zijn tol weer geëischt We luisteren naar 0 !l I r'“<pï a SS L 2 Talrijke ernstige aanrijdingen In Teruel wordt nog gestreden DE „GAROET” HAD EEN SLECHTE REIS MOTORLOGGER OP EEN ZANDBANK •i MAANDAG 27 DECEMBER 1937 Hei Kerstfeest wreed verstoord Mededeelingen te Salamanca en Weerbericht Clearingkoerten G Jong meiaje zwaar gewond F L Na vier angstige weken weer De „Maurice” binnengeloopen en „oio Dinsdag 28 December Vier voetballers in de Vecht Nederlandsche promotie te Leuven INBRAAK IN POSTKANTOOR r Inkomsten 233% gestegen PATER J. F. M. DEKKERS t het reclamebudget werd Mauri ts Italië’» heerschappij over Abessynië Kerstfeestviering in het Burgerziekenhuis Reddingboot voer uit in den Kerstnacht Wanhoopsdaad van een arrestant Drama in een cel te W ieringer- waard Tengevolge van het alechte ging de lading werken lekte het achip Autobotaing by kasteel Nyenrode, die nog goed afliep Het aein „man over boord” bleek gelukkig niet juist De Sch. 81 zal tot Woenadag moeten wachten om los te komen Nederlandache advocaat in Duitachland verongelukt Fietser tegen den grond gereden Denaturatievergoedlng erwten veldboonen oogst 1937 OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Men is er niet in geslaagd, de kluis te forceeren OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE DE SCHEEPSBOTSING NABIJ TERNEUZEN Met zijn auto in den Rijn gereden Een der vermiste kinderen blykt te zyn verdronken De twee laatste bolwerken der rechtache troepen zouden in brand staan Waarom Nederland zich tot de Oalo-ataten wendde A H. M. de Koningin verraate ver- pleegatera en verpleegden met geachenken Oude man aangereden .1 Correspondentie voor onze oorlogsschepen 7 De auto werd zwaar beschadigd. en naar personenauto, be- 'De bestuurder, de heer R. uit Oldebroek, die van van den heer i Sextet. o f o Een onvrijwillige, doch goede oefening voor B de reddingboot was hiermede ten einde. c 1S71 M. L. I t i Vrijdagavond omstreeks acht uur Is op den rijksstraatweg te Hulshorst een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Tengevolge van den dichten mist is de Sch. 81 uit Schevenlngen op eenige kilo meters afstand van Dieppe op een zandbank bij de kust gestrand. De leden der beman ning bleven aan boord. Daar het getij op het oogenblik zwak is, zal het vaartuig niet voor Woensdag, den dag waarop de getij- stroom sterker zal zijn, vlot kunnen komen, benauwde uit „0,65 0.85 „0.40 0 30 HRUHSEL 322 en 484 M. Hoogste barometerstand 782.1 te Hamburg Laagste barometerstand 752.2 te Janmayen Zon op v.m. 8.10 onder n.m. 3.52 uur. Licht op n.m. 4.22. Maan op v.m. 3.08 onder v.m. 12.25. Nieuwe maan 1 Januari. de vo va sti g» de vo (a VI h 1 B u C. te bege- 0.75 „0.85 „0.40 0.30 H. M de Koningin heeft de Kerstdagen in het Burgerziekenhuis te Amsterdam doorgebracht. Vrjjdag heeft de Koningin aan alle verpleeg den in het ziekenhuis een souvenir laten uitrei ken. Den Eersten Kerstdag, des morgens na het ontbijt, heeft H. M. de Koningin aan alle ver pleegsters persoonlijk een geschenk overhandigd. Ook het verdere personeel, dat aan het zie kenhuis verbonden is, werd door de Koningin met een Kerstgeschenk verrast. Hane Majesteit wordt morgen in Den Haag terugverwacht. 8» in vt di te B ai h A t n 8, b. onder 2e, 1 schikking 19341, Inklaring van 1 Febr. af t jn. 30 April 1938: if i i Ir M P VI h 1 Bc tlr »t( Ju be di I ƒ0.90 „0.10 „0.20 „0 40 „0.65 „0.65 „1.20 Dl brac Frar geen verti Dl ook Dl han< deva tijd .JB geze Sent en 1 Frar „2 besll afha Hl 6eni Sacramenten voorzien. De „Maria" is in 1918 gebouwd op de werf van J. Boot te Vfoubrugge. of» nr frr v ‘»i3iae Een poosje later seinde de kustboot opnieuw. Het bericht luidde nu heel wat minder alar- meerend. De man was gevonden. Van een dren keling was geen sprake meer. Droog en wel was hij op het schip aangetroffen waar hU zich verborgen had. Vrijdagavond is de 76-Jarfge Jac. van den Eynden. die in een oudemannenhuis te Gestel by Eindhoven verpleegd werd, bij 1 oversteken van de Hoogstraat te Eindhoven door een auto, bestuurd door den heer H. van S-, aangereden. HU liep daarbij een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk op. Zondagavond s het slachtoffer in het St. Jozefziekenhuis te Eind hoven overleden. De gedeeltelijk vernielde auto is later opge haald. De inzittenden van den anderen auto, welke eveneens ernstig beschadigd werd, kwa men met den schrik vrij. Mill drijvende gevonden. De politie bracht het stoffelijk overschot naar de kapel van de algemeene begraafplaats, waar dokter Tjebbes de lijkschouw verrichtte. Hier bij bleek, dat het jongetje ongeveer vier weken geleden door verdrinking om het leven is ge komen. De geruchten over mogelijke ontvoering zijn dus ongegrond gebleken. Inklaring van 27 Dec. tfT tin. 31 Jan. 1938: R< Kedi het Gay ,J Gay en i dooi Maai zijn tiek van polii datii ten» tloni De fietser werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige Inwendige kneuzingen op. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Steenber gen, waar hy Zondag nog niet tot bewustzijn was gekomen. ƒ0.75 „0.10 „0.20 i,b.4O „0 65 „0.65 „1.05 De vijfUen-jarige dochter van den heer H. kwam met haar rijwiel uit een zijweg en wilde den rijksstraatweg oversteken. Op hetzelfde oogenblik naderden twee personen-auto's uit de richting Nunspeet. Den eersten Het zy pes- seeren, maar voor den tweeden stak zij plotse ling over met het gevolg dat zij werd gegrepen. Donderdag promoveerde aan de R K. Univer- Bltelt te Leuven tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen de heer W. J. J. Dijssel bloem te Oegstgeest. op een proefschrift, geti teld: „De gezlnstoeslag en zijn toepassing in Nederland'', en stellingen. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlak. 12 50 Omroeporkest. 1 502.30 Gramofoonmuzlek, 6.30 Omroepsalonorkeat. 6.50, 6.50 en 7.20 Oramofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.30 Radiotooneel. 10.3011.20 Oramofoonmuzlek. De vierde maakte evenwel oogenblikken door. Hij kon niet uit het voertuig komen, dat bijna geheel onder water lag. Een voorbijganger, zekere H. Slotboom, die het gevaar zag, waarin de man verkeerde, bedacht zich geen moment en begaf zich te water. Hij slaagde erin de kap van den auto open te maken, waarna hy den drenkeling kon grijpen en op het droge brengen. In den Kerstnacht, te ruim twaalf uur nam de kustwacht te Umuiden noodseinen waar. Een kustboot, die later de „.Haba" bleek te zijn, seinde met haar toplicht „man over boord’’. van Nassau” zal op 16 Januari as. naar Ne derland terugkeeren. De laatste verzending van correspondentie naar dit oorlogsschip zal daarom op 5 Januari geschieden. Na dien datum ontvangen correspondentie wordt naar Den Helder gezonden. De chauffeur van den vrachtauto had geen verwondingen bekomen, terwijl de auto slechts licht was beschadigd. Tengevolge van een verkeersongeluk den Eersten Kerstdag in Duitschland Toen de gemeente-veldwachter van den Brink den arrestant den Eersten Kerstdag- morgen wat eten ging brengen, zag n'J, dat deze zich in zijn cel door ophanging van het leven had beroofd. Dr de Vries uit Wieringerwaard constateerde den dood, in tegenwoordigheid van burgemeester D. Kaan, als hulp-offlcier van justitie. Het Hjk is voorloopig in het Hjkenhulsje te Wieringerwaard ondergebracht. In den avond werd te Salamanca mede gedeeld, dat de colonnes der rechtsche troepeM. die opereeren bij de .onmlddeliyke toegangswe gen van Teruel tengevolge van den zegevieren den tegenaanval, dien zij gisteren hebben onder nomen, hun stellingen aanzienlijk hebben ver beterd. De groote omsingelingsmanoeuvre tegen de regeerlngstroepen, die Teruel aanvallen, ont wikkelt zich op bevredigende wijze. De toestand der regeerlngstroepen wordt steeds moeliyker. Het officleele communiqué van het groote hoofdkwartier deelt mede: De heldhaftige ver dediging van Teruel wordt voortgezet. De vij and werd opnieuw teruggeslagen, na zware ver liezen te hebben geleden, terwijl onze troepen hun zegevierenden opmarsch voortzetten. Twee vliegtuigen der regeerlngstroepen werden neergeschoten. Zy kwamen in onze linies terecht. Naar Hr. Ms. panteerschip „Hertog Hendrik" dat op 6 Januari as. naar de Spaansche wate ren zal vertrekken, zullen de volgende brieven ouden worden verzonden: Op 12. 19 en 28 Januari naar Gibraltar; op 1 Februari naar Oran; op 2 Februari tiaar Gibraltar; op 4 Februari naar Oran; op 9, 18 en 23 Februari, 2, 9, 18 en 23 Maart naar Gibraltar. Correspondentie, welke nog wordt ontvangen Ha de laatste verzending op 13 April, zal naar Den Helder worden doorgezonden. De te verzenden stukken moeten gefrankeerd «yn volgens internationaal tarief en voorzien «ijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Hr. Ms. flottleljevaartuig „Joiimi Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het In artikel 8, b. onder le, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil.. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 's Gravenhage in verbinding te stellen. De „Neeltje Jacoba” wendde den steven en ook de loodsboot voer weer terug naar haar plaats in de haven. 2> Zondagmiddag omstreeks twee uur is een personenauto, rijdende in de richting Utrecht, op den rijksstraatweg ter hoogte van kasteel Nijenrode. ‘even voorbij de bocht in dien weg. in aanraking gekomen met een van den an deren kant komenden personenauto. De eerste auto, waarin vier jongelui uit Nieuwersluis en Loenen aan de Vecht zaten, die op weg waren naar een voetbalwedstrijd, geraakte ten ge volge van de botsing in de Vecht. Drie der inzittenden wisten zich uit den wagen te werken en zwemmende den wal te 11 bereiken. Koersen voor stortingen op 27 December 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Relchs- marken ƒ72.49, lires 950 en peseta’s ƒ11.60. Bijzonderheden omtrent de toedracht het ongeluk zijn nog niet bekend. Mr. Tromp Meesters was een bekend advo caat. Hij was 47 jaar oud, gehuwd en vader van eenige kinderen. Het stoffelijk overschot zal naar Arnhem worden overgebracht. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoedlng voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 20 tot en met 24 December 1937, 1.05 per 100 KG. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en ƒ0.55 per 100 K.G. voor voedererwten. door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in ge noemd tijdvak, zal ƒ2.40 per 100 K.G. bedragen ’s-Gravenhage, 24 December 1937. Het schip bevond zich ongeveer anderhalve mjjl bezuiden IJmulden. OnmiddeUijk belde de kustwacht den heer Oud, secretaris van de piaatselijke commissie der Noord- en Zuld-Hol- landsche ReddingmaatschappU op. De heer Oud aarzelde geen oogenblik. De schipper van de „Neeltje Jacoba” werd uit zijn bed gehaald en in minder dan geen tijd was de bemanning aan boord van de red dingboot. Op volle toeren draaiend voer het schip, even later de haven van IJmulden uit. Ook de loodsboot die zich buitengaats bevond, had zich in de richting van den kustvaarder begeven en met zoeklichten zocht men bet donkere water af. Zonder resultaat VERWACHTING: Meest zwakke ver anderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen neerslag, aanvankelijk lichte tot matige vorst, later temperatuur om het vriespunt. Zaterdagavond omstreeks negen uur is op den Bergschen grensweg onder de gemeente Steenbergen, de 28-jarige wielrijder A. Her mans uit de Heel aangereden door een hem tegemoet komenden personenauto, bestuurd door den heer P. 8. Na de stranding is- een sleepboot uit Dieppe ter assistentie uitgevaren. Aan boord bevindt zich een schipper van een der Nederlandsche loggers, welke in de haven liggen. De Sch. 81, de .Maria” is een motorlogger van de N V. Reederij vh. Frank Vrolijk te Schevenmgen. Het schip meet bruto 122 en netto 77 ton Het aantal opvarenden bedraagt veertien. Schipper is P. van der Zwan. Het schip is Vrijdag van Schevenlngen ter vischvangst vertrokken en was op het oogen- bllk der stranding met een groote vracht haring onderweg naar Havre. Tengevolge van deze hevige botsing werd het motorrijwiel geheel vernield, terwijl de heer v. O. eerst tegen den vrachtauto werd gedrukt, om vervolgens een eindweegs te worden weggeslingerd, waarna hij met het hoofd op de straatsteenen terecht kwam. De man bleek levensgevaarlijk te zyn ge wond. Behalve een gebroken arm. had hy een schedeltjaslsfractuur en ernstige inwen- dlga knuualngun opgeloopon. Nadut Dr. Lan- gendyk uit Schayk ter plaatse eerste hulp had verleend, Is het slachtoffer naar het «lekenhuis overgebracht, waar hy den eersten Kerstdag aan de gevolgen van het bekomen letsel is overleden. PUEBLA DE VALVERBE. 26 Dec. (Havas). De regeerlngstroepen hebben gisteren te Teruel de oude infanteriekazerne, de kerk St. Jean, de prefectuur, het ziekenhuis en andere open bare gebouwen bezet. Naar schatting hebben de "egeeringstroepen tot nu toe 6500 gevangenen gemaakt. Men gelooft, dat de helft der bevol king. welke ongeveer 13.000 zielen telde, de stad reeds heeft verlaten. De rechtschen bieden hardnekkig tegenstand. De twee ëenigste gebouwen waarin de natio nalisten nog steeds weerstand bieden, zyn het seminarie en het paleis der burgeriyke regee- ring. Deze gebouwen stonden vanavond in brand. Aan het front buiten Teruel heeft de rechtsche legermacht vandaag niet getracht een aanval te doen. Met schade aan den voorsteven is in de haven van Terneuzen binnengeloopen het Bel gische motorvaartuig „Maurice”, dat op de reede van Terneuzen in aanvaring is gekomen met het van Antwerpen komende Engelsche s.s. „Yewvalley”. Tydens de botsing bekwam de schipper verwondingen aan het hoofd. Aan boord van het op de reede liggende Engelsche tankschip „Lincoln Elmsworth” heeft men hulp verleend. November vermls.ten vierjarigei^ Op de achrtfteiyke «vragen Wijnkoop In verband met de stappen, door de regeering ondernomen, in zake erkenning van de Italiaansche souvereinlteit over Abessynië heeft de minister van buitenlandsche zaken als volgt geantwoord: Eenlgen tyd geleden heeft de regeering aan de regeerlngen, die de oslo-overeenkomst heb ben geteekend, de vertrouweiyke vraag gesteld, of zjj genegen waren een gezameniyken stap in zake de feiteiyke erkenning van de Itallaan- sche bezetting van Aucssynié te doen by de Vegeerlngen van Groot-Brittannië en Frankryk. De bedoeling was aan laatstgenoemde regee- rlngen te vragen, of zij genegen «ouden zyn tot deze erkenning over te gaan, onder mededee- ling, dat de regeerlngen der Oslo-staten voor nemens waren dit te doen. De gevraagde regeerlngen hebben nog niet alle haar standpunt bepaald. Het overleg hieromtrent la nog gaande. De redenen, die de Nederlandsche regeering hebben bewogen hiertoe over te gaan, zyn de volgende: de ItaUaansche bezetting is een feit. Met dit feit te erkennen, wordt niets prysgege- ven van het standpunt, door de regeering ten opzichte van den oorlog tegen Abessynië des tijds ingenomen. Door het niet erkennen wordt de verhouding ten aanzien van Italië, waar Ne derland nog steeds niet door een gezant is ver tegenwoordigd, geschaad. Op het oogenblik, dat de vraag aan de andere Oslo-staten gedaan werd, had Italië zyn lidmaatschap van den Volkenbond nog niet opgezegd en koesterde de regeering de,, hoop, dat een erkenning, als be doeld, Italië wellicht naar Genève zou doen t«k*ugkeeren. Eenmaal zal, naar moet worden aangenomen, het voldongen feit toch moeten worden aanvaard. In tegenstelling met de ge dachte, welke aan de gestelde vraag schynt ten grondslag te liggen, is de regeering niet vau meening, dat hiermede moet worden gewacht tot de groote mogendheden het voorbeeld hebben gegeven, doch acht zy dit integendeel minder bevorderiyk voor de nationale waardigheid. Evenmin kan de regeering toegeven, dat haar optreden de onafhankeiykheid van kleine staten in gevaar zou brengen. Dit laatste is geschied door de verovering zelf, welke de Volkenbono niet heeft kunnen beletten. De regeering kan niet inzien, dat de aanvaarding van het feit der verovering, voor welk feit, biykens de op heffing der sancties, ook de Volkenbond zich heeft moeten buigen, voor andere staten nadee- llge gevolgen zou hebben. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmusiek. 11.60 New Knglish Strijkkwartet. 12.35 Radiotooneel. 1.05 BBC-Schotacb -orkeet, en eollete. 1.60 Coiombo-Octet. 2.35 Gramofoonmuzlek. 3.30 Sportreportage. 4 30 Actueele causerieën. 4.36 Gramofoonmuzlek. 4.60 A. Dulay'a Kwintet en solisten. 4B4 M. 12.60 Omroepsalonorkest. 13.30 Gramofoonmuzlek. 1.30 Omroepdansorkest. 1.603.30 Gramofoonmuzlek. 6.20 Orgelconcert. 6.40 Gramofoonmuzlek. 6 35 Reportage 7.00 Planovoordrecht. 7.36 Declamatie met muziek. 8.30 Omroepklelnorkest en solisten. 9.35 „Le mattre de Chapelle", opera. 10.3011HO Oramofoonmuzlek. DEVTSCHLANDSBNDEB voor van artikel 1, lid 1, onder 11e, van het Crisis- Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld In artikel de Crisls-Akkerbouwbe- als volgt vastgesteld: Het uitgaande vrachtschip „Garoet” van de Rotterdamsche Lloyd, dat Donderdag 16 dezer op 125 mylen ten zuiden van Ouessant tydens zwaren storm is lekgeslagen, waarop de kapi tein het veiliger achtte Brest als noodhaven binnen te loopen, is, nadat op de reede van Brest een voorloopige bekisting was aange bracht, Zondagavond laat in de Maashaven te Rotterdam aangekomen, waar het schip lig plaats heeft genomen by Thomsons havenbe drijf. By een voorloopig onderzoek bleek, dat de geheele lading was ontzet en dat de lekkage door de huidplaten veroorzaakt moest wor den. Per uur kwam er ongeveer 10 tot 11 duim water in ruim 5 te staan, maar de pomp kon het gelukkig verwerken, zoodnt assistentie van de „Zwarte Zee” en een Fransche sleepboot, die waren uitgevaren, niet noodlg was. 7.20 Barnabas von Geczy’s orkest. 8.35 Het Breronel-kwartet. 9.30 Berichten. 50 Planovoordrecht. 10.06 Scheepsweerbericht. 10.2011.30 Barnabas von Geczy*z offcest. Zaterdagmiddag is op den weg tusschen Valthe en Exloo het achtjarig zoontje Harm van den arbeider W. Rozema, dat met zyn zusje achter op de flets, op weg was naar een Kerstfeest, door een auto, bestuurd door den heer S. uit Oostwolde, aangereden. Het jon getje bekwam ernstige verwondingen en is het ziekenhuis te Groningen vervoerd Zyn zusje had slechts lichte kwetsuren ge kregen. De auto was na de aanrijding in een droze sloot terechtgekomen. De bestuurder werd niet gewond. De waarde van het Keratfeeat ah leest dea vredea wordt te dikwerf onderschat. Men smaalt ov den in vloed ervan door ~te wiizen op de oorlogen en de twisten in de wereld Maar zoolang er menschen zlfn zullen et. twistertfen blijven, omdat de mensch hier op aarde het land der beproeving vindt. Hij heeft met zijn vrijen wil het goede te kiezen en te doen. Daarom de roep van dezen nacht: „vrede op aarde aan de. men schen van goeden wil!" Op den goe den wil komt het aan. Allereerst is dan ook de vrede van den Kerstnacht een vrede van de ziel, van het hart, van het gemoed. In dit opzicht is het Kerstfeest van onberekenbaren in vloed op de menschheid. En ook de vrede van de wereld heeft heel, heel vaak zijn oorsprong gevonden in de Kerstgedachte, wanneer Christen- heerschers den wil tot den vrede wis ten om te zetten in de daad. De waar de van het Kerstfeest als feest des vredes wordt te zeer onderschat. Tel ken fare is Christus’ geboortefeest een maanroep tot heel de wereld. De Nederlandsche Meelcentrale maakt kend Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. den invoer van veekoeken (in den zin 6.20 Gramofoonmuzlek. 5 60 O Parkington's kwintet. 6.20 Berichten. 6.45 Viool en orgel. 7.20 Fred Hartley's 7.50 Radiotooneel. 9 30 Berichten. 9.40 Zang. 10.00 BBC-Orkest. BBC-Mannenzoor en sol. 11.15 Sidney Lipton’s Band. 11.5012 20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gramofoonmuzlek. 13.40 G. Ballly-orkest en zang. 3.05 Planovoordracht 3.20 en 4.30 Zang. i 4.35 Plsnovoortlracht. 5.30 G.Derveaux-orkest. 8 30 Gramofoonmuzlek. 7.20 Vloolvoordracht. 8.36 Radiotooneel. 10 35 Manuel-Trlo, en soliste. KEULEN, 466 M. 11 20 N8-Franken-orkest. 3 20 Omroepklelnorkest. 4.50 Concert. 630 Omroeporkest. 7 30 Cabaretprogramma. 8 30 Stedelyk Orkest te Münster, 9.6611.20 Omroepklelnorkest en Omroep dansorkest „0.10 gegeven aan de ,.Kota Gedeh", waarmede «tj de reis hebben voortgezet. By onderzoek in Brest bleken aan bakboord twee scheuren te zitten, respectievelyk van 70 en 30 c.M. lengte en aan stuurboord een scheur van 80 c.M. die onder de spanten dooriieo. De dichtstukken zyn aan de binnenzyde aange bracht. omdat het verval op de reede van Brest ongeveer 24 voet bedraagt en TjU dils niet van een duiker konden gebruik maken. Donderdagmiddag om drie uur was de be tonnen bekisting in haar geheel aangebracht en 36 uur later, toen het beton gehard waa, zyn wy vertrokken. Op de thuisreis hebben wy veel nflst gehad, anders waren wy zeker reeds Zon dagmiddag binnengeloopen. Vandaag wordt het schip gelost en de la ding stukgoed, die uiteraard nogal water- en stootschade heeft opgeloopen, gaat voorloopig in entrepot. Het schip zal daarna definitief worden gerepareerd. niet soorten (al dan met en/of Omtrent de reis van de Oaroet, een van de snelste vrachtschepen van de Rotterdamsche Lloyd, die 4733 ton bruto en 4543 ton netto meet en in 1917 is gebouwd by de „Schelde” te Vllssingen, vertelde de kapitein, de heer Jan sen, het volgende. „Wy waren op 13 December van Antwerpen vertrokken tydens slecht weer, dat gaandeweg slechter werd, en dat in de Golf van Biscaje zyn hoogtepunt bereikte. Er llefien hooge zeeën, er stond een zware deining en enorme rollers sloegen over het dek, zoodat het schip slinger de en stampte. Tegen zulk weer <s nieta bestand en het was dus geen wonder, dat de lading ging werken. Donderdagavond tegen 5 uur bemerk- teri wy dat het schip lekte. Aanvankeiyk werd nog gedacht, dat er water door patryspoorten was binnengekomen maar weldra ging het schip slagzy naar bakboord maken. De windkracht was intusschen opgeloopen tot 10 en soms .zelfs tot 11 meter zoodat wy trachtten door by- draalen wat handzamer weer af te wachten om de schade vast te stellen. Den Eersten Kerstdag heeft men in de Vliet te Maasland op 200 meter afstand van de ouderiyke woning het lykje van den sinds 27 Jacobus van Vrijdagmiddag wilde de heer F. v Schayk zich per motorrijwiel naar Oss ven, ten einde daar het examen af te leggen, noodig ter verkryging van een rybewys. De aspirant-motorriidzr bleek de rykunst evenwel nog niet al te best machtig te zyn. Toen hy «ich omdraaide om zyn echtgenoote toe te wulven, verloor hy door deze beweging de macht over zyn stuur, met het gevolg, dat hy over den weg begon te slingeren. Juist op dit mo ment naderde met groote snelheid een vracht auto. De motorryder kon een aanrydtng niet meer voorkomen en botste met groote kracht tegen den vrachtauto op. is mr. S. Tromp Meesters, advocaat en procureur te Arnhem, om het Jeven gekomen. Mr. Tromp Meesters, die van een reis uit Oostenryk terugkeerde, is met zyn auto, waarin hy alleen gezetenwas, naby Ruo- desheim in den Ryn gereden en verdron ken. Den volgenden morgen besloten vrij naar Brost te gaan, waar wy in den avond aankwa men. Inmiddels hadden wy de lading stukgoed en ook den deklast olie en mierenzuur opnieuw gestuwd en gesjord. De zes passagiers, die al spoedig gerustgesteld waren, hebben wy over- krachtig remde en het stuur trachtte om te gooien, teneinde het meisje te ontwijken, botste tegen een boom. Het portier werd losgerukt, terwyi de bestuurder uit den wagen vkx><. Ge heel versuft werd hy opgenomen en by den heer H. binnengedragen. Het bleek dat hy slechts minder ernstige verwondingen had op geloopen. Het meisje was er ernstiger aan' toe. Zwaar gewond werd zy naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. voor lynkoeken voor sovaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondpootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor maisveekoeken e.d. voor sesamkoeken voor palmpitkoeken voor alle andere geroemde veekoeken niet verwerkt by producten afvallen) Op 58-Jarigen leeftijd is vannacht te Haar lem overleden pater J. F. M. Dekkers O.F.M, kapelaan der H. Hartparochie aan het Klever- park te Haarlem. Pater Dekkers werd priester gewyd in 1906 J J en was sinds 1926 in Haarlem werkzaam. Den laatsten tijd was hy ziekeiyk, maar toch kon digde het einde zich Eers(en Kerstdag nog onverwacht aan. Tijdig werd de pater van de laatste H.H. Vrijdag arresteerde de rijksveldwachter J. Samplonius, in samenwerking met de gemeente veldwachters H. van den Brink van Wieringer waard en Teuteling uit Anna-Paulowna, zeke ren J. T.. oud 32 jaar, geberen te Boertange, gem. Vlagtwedde. T. werd verdacht konynen uit oe hokken te hebben gestolen in de omgeving van de Wieringerwaard. In een verhoor, waar aan verdachte Zaterdagnachtwerd onderwor pen, bekende hy eenige Inbraken te hebben ge pleegd. Hierna werd T. in een cel, onder het gemeentehuis te Wieringerwaard, ingesleten. Sinds drie Jaar voeren de fruit- k wee kers uit Florida een collectieve reclame-campagne voor hun pro ducten. 66% van belegd In courantenreclame. Het gezamenlijk Inkomen van deze kweekers, dat In vijf jaren vooraf gaande aan de campagne gemiddeld 6.000.000 had bedragen, steeg na het eerste campagne-jaar reeds tot 14.000.000 en een Jaar later tot 20 000.000. HILVERSUM I 1875 M. en 415.3 M. (KRO-Ultzendlng) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuzlek 1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.05 Gramofoonmuzlek. 4.15 Kinderuurtje 5.15 KRO-NachtegaaltJes. 5.45 .Fellcitatiebe zoek. 6.00 De KRO-Melodisten, m. m. v solist. 6 40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 ..Katholieke Fllm-Actie”, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8 00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonle-orkest m. m. v. sol. (In de pauze: Een Nederlander over Hongarije, causerie). 9.30 Gavarieerd programma. 1030 Berichten ANP. 10 40 KRO-Orkest. 11.3012 00 Gramofoonmuzlek. 1IILVEKSI M II 301.5 M. (AVKO-L’itzending). 8 OO Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Pim de la Fuente’s Radio Follies. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuzlek. 1^0 Ko^cs Lajos* orkest, en tol 1ste. 2.00 Omroeporkest en solist. 2 45 Kniples. 3 45 Gramofoonmuzlek. 4.30 Klnderhalfuur. 5.00 Kinderkoorzang. 5 30 Het Omroeporkest en solist. 6 30 Causerie ..Finale of Ouverture*. 7.00 Voor de kinderen. 7.06 AVRO-Dansorkest. 7 30 Reportage. 8 00 Berichten ANP Mededeelingen. 8 15 Gramofoonmuzlek. 8.30 Bonte Dinsdag»vondtreln. 10.15 Gramofoonmuzlek 11.00 Berichten ANP Hierna: AVRO-Dana- orkest. 11.4012 00 Gramofoonmuzlek. Inbrekers hebben in den nacht van Zondag op Maandag een bezoek gebracht aan het post kantoor te Rhenen. Als eenige buit zUn wa* postwaarden medegenomen uit de loketten der ambtenaren. Wel is getracht de kluis te w- ceeren, doch dat is niet gelukt. Uit alles blijkt, dat men hier te doen heeft met geroutineerde inbrekers. De daders hebben zich hoogstwaarschijnlijk toegang verschaft met een valachen sleutel o door het openschuiven van een der ramen. ambtswoning boven het kantoor is niet be woond. De politie heeft een uitgebreid ondersoek in gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 16