Het ontwerp kinderbijslagwet H WEK DE GAL IN UW LEVER OP PRIJSVRAAG De ordening in de schoenindustrie TERUG IN ONS LAND Kerkelijk leven I BEPERKING TOT GROEP LOONTREKKENDEN iiai ROOKE PROF. VENING MEINESZ PHILIPS* ACHTERLICHT?)tk De hoogleeraar vertelt Reispas vervalscht HE ADEMI EEN FRISS PASTOOR A. WAANDERS t Premiestelsel tot kosten dekking Bijslag van JHR. DE G1JSELAAR BEGRAVEN VLEESCH GESMOKKELD NAAR DUITSCHLAND MISLUKTE POGING TOT ONTSNAPPEN KATHOLIEK OVERHEIDS PERSONEEL Arrestant bevreesd over de Duit sche grens te worden gebracht MAANDAG 27 DECEMBER 1937 waarnemingen nog den Het groote traject voor Premiestelsel Donker, Waardeering voor de marine Meinesz zeide vervolgens ge- i 1 of t straffen Kindertoeslag De hier bedoelde bepalingen betreffen: 1 I alle werknemers’ T r L econo- i wor- De Leidsche burgerij in alle geledingen aanwezig Overzicht van de voornaamste bepalingen Twee buitenlanders het gerecht Zulks kan worden ontgaan door een rege ling, waarbij de kosten van alle in een be paalden tijdsduur verschuldigde kinderbij slagen worden omgeslagen over alle werk gevers naar evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaalde loon, zoodat het voor den individueelen werkgever van geen belang is of en hoeveel arbeiders, die aanspraak op kinderbijslag kunnen maken, in ijjn dienst werkzaam zijn. De middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der administratiekosten moe ten worden opgebracht door de werkgevers naar een premiestelsel. De premie zal worden bere kend over het totale loonbedrag ,dat de onder neming aan haar arbeiders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een onge- huwden dan wel door een gehuwden arbeider, hetzjj met of zonder kinderen. Ten behoeve van het bijzonder onderzoek en ook voor het doen van zwaartekrachtmetlngen, zooals die ook op vorige reizen uitgevoerd zijn, maakte hij de terugreis van H. Ms. „O. 12” van Curacao naar Holland mee. Voor arbeid op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen wordt een extra-vergoe- ding van honderd procent gegeven. I l i r 1 u I De werkgevers zijn verplicht aan hun werk nemers, waaronder hier wordt verstaan het ge- heele personeel, echter met uitsondering van het administratief personeel en van hen. wier loon, over een geheel jaar berekend, meer dan 2400 bedraagt, een uitkeering door middel van het centraal kindertoeslagfonds voor de Neder landsche schoenindustrie te garandeeren van 75 ets. per week voor elk kind beneden 14 jaar, te beginnen met het vierde kind beneden 14 jaar, en in verband daarmede deel te nemen aan de samenwerking en het collectief dragen der kos ten, welke het centraal kindertoeslagfonds voor de Nederlandsche schoenindustrie te dezer zake beoogt te brengen. g. Vacantiedagen. Er worden tenminste 3 va- cantiedagen gegeven met behoud van loon aan Volgens een zeer voorloopige kostenraming zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kunnen worden op één percent van bet loon. Het ontwerp kent geen premieverhaal op de arbeiders. alle dat oen ge- elschen Omslag der kosten naar even redigheid van het loon Prof. dr. Vening nog: „Ook nu weer heb ik de technische en navi- gatorische prestatie van onzen onderzeedienst gewaardeerd, die het als een gewone zaak be schouwt in den winter met twee kleine onder- zeebooten van ouder type den Oceaan over te steken. Van commandant en officieren heb ik veel hulp en medewerking voor het onderzoek ondervonden, waarvoor ik hun gaarne hier mijn erkentelijkheid betuig. Ik zal op deze reis met veel genoegen terugzien. Het ontwerp bepaalt den bijslag voor elk in aanmerking komend kind op 3 pCt. van het dagloon van den arbeider. Voor de vast stelling van /ien bijslag Wordt het dagloon, hetwelk meer dan 8 bedraagt, voor dat meerdere niet medegerekend en wordt het dagloon, hetwelk minder dan 3 bedraagt, geacht 3 te hebben bedragen. De bijslag zal zooveel mogelijk, evenals het loon, per week of per maand worden uitbetaald. voor elk kind, te rekenen het derde af, dat geen 15 jaar is Voor overwerk, verricht tusschen des avonds 10 uur en des morgens 6 uur. wordt 50 pCt. extra-loon betaald, tenzij in twee ploegen wordt gewerkt. Donderdag heeft het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Overheidspersoneel vergaderd ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. F. puit Tot diens opvolger als voorzitter is gekozen de heer H. A. Vullnk, die tot nu toe tweede voorzitter was. Besloten werd daarna tot aan stelling van een nieuwen bezoldigden bestuurder. In het ontwerp wordt recht op kinderbij slag toegekend aan den arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leef tijd van vijftien jaar telt. Bijslag wordt ge- gevwn voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijftien jaar x nog niet bereikt heeft. Onder kinderen wor den verstaan wettige, gewettigde en aan gehuwde kinderen, op den eersten dag van - het ingetreden kalenderkwartaal deel uit makend van het gezin van den arbeider. a. De minimum-uurloonen (voor werknemers van 15 tot 2014 jaar resp. van 10 tot 35 ct. er. voor werkneemsters van 15 tot 20 jaar resp. van 10 tot 20 ct., voor volwassen werknemers van 21 tot 60 jaar Klasse III 38 ct., klasse II 41 ct. en klasse I 45 ct. en voor werkneemsters van 21 jaar 21 ct.). De stuk- of tariefloonen zullen zoodanig wor den gesteld, dat minstens 10 pOt. boven het minimum-uurloon kan worden verdiend. b. De klasse-indeeling der werknemers van 21 tot 60 jaar. e. Vergoeding voor nachtarbeid en Zondags- arbeid. Voor overwerk, verricht tusschen des morgens 6 uur en des morgens 7 uur, en voor overwerk, verricht tusschen des avonds 7 uur en des avonds 10 uur, wordt 25 pCt. extra-loon betaald tenzij in twee ploegen wordt gewerkt. Den len December begon het groote traject van dertien dagen (het zjjn er veertien gewor den) naar Ponta Delgada op de Azoren Eerst had men kalme zee, maar toen men op 8 De cember onder water ging, was de zee al zeer hoog. Vrijdagmorgen is de zeereerwaarde heer A. C. R Waanders, pastoor van de 8t. Pancratius- parochle te Tubbergen, aldaar na een kortston dig ziekbed, doch na een langdurig geduldig gedragen lijden, overleden. De overledene is ge boren te Groenlo op 11 Juli 1871, studeerde humaniora en philosophic te Culemborg, des tijds nog College van de paters Jezuïeten. Ver volgens theologie waarbij hij bijzonder uit muntte aan het grootseminarie Rijsenburg. Hij is priester gewijd 15 Augustus 1887. Ach tereenvolgens kapelaan te Ankeveen. Oldenzaal en Groningen, in welke laatste stad hjj be moeienissen had met tuchthuis en gevan genis en waar hij hoofdredacteur was van Ons Noorden. Van 1811 tot 1821 was hij pastoor te Ter Apel en vanaf 1821 te Tubbergen. Verder zagen wjj prof. dr. J. R. Slctemaker de Bruïne. minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. namens de christelijk-historische fractie uit de Eerste Kamer en den heer Jac. Wilbrink, namens het hoofdbestuur der Chr.- Hist. Unie. Het onderzoek heeft een mooi succes op geleverd. Behalve een waardevolle reeks zwaartekrachtwaamemingen met het oude toestel is veel ervaring verkregen met het nieuwe voor de golfmetlngen. De moeilijk heden daarvan zijn onder de knie, zoodat een contructie in definitleven vorm nu mo gelijk is, en tevens zijn al talrijke meetge gevens over de waterbewegingen verkregen, die voor de oceanografie van beteekenis be loven te zjjn. f Bjj beschikking van den minister van Sociale Zaken zijn, zooals gemeld, een aantal bepalin gen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie algemeen verbindend verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die industrie. e. Loon bjj verzuim. Geen loon is verschuldigd gedurende den tijd, waarin niet wordt gewerkt, uitgezonderd voor een halvén of geheelen dag in aantal bijzondere gevallen. f. Algemeen erkende Christelijke feestdagen. De algemeen erkende Christelijke feestdagen: Nieuwjaarsdag. Hemelvaartsdag en ie Kerstdag, worden uitbetaald, tenzij zij op Zondag vallen. Nederlanders tot zware veroprdeeld De strafkamer te Münster heeft den slager A. J. te Dlnxperlo, wegens het op groote schaal smokkelen van vleeschsoorten uit Holland naar zijn winkel in het Duitsche grensdorp Suderwick met gebruikmaking van valsche keurlngsstem- pels in Holland vervaardigd, veroordeeld tot twee en een halt Jaar gevangenisstraf, een boete van 500 000 mark'en 272.620 mark schadevergoe ding. Zjjn vrouw werd wegens medeplichtigheid tot dezelfde boete en een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zjjn schoonvader G. J. H. te Dinxperlo werd eveneens wegens medeplichtigheid tot 8 maan den gevangenisstraf, een boete van 500 <fco mark en een schadevergoeding van 272.620 mark ver oordeeld. Een avoptuurlyke, maar weten schappelijk geslaagde reis „aan boord van de O 12- De 32-jarige Dultscher J. B.. die op verzoek van de politie te Oosterbeek in Utrecht is aan gehouden en overgebracht naar Oosterbeek. heeft Donderdag een poging gedaan tot ont snappen. De man zat in het wachtlokaal van het poli tiebureau te Oosterbeek onder bewaking van een agent. Plotseling rende hij de deur uit. De agent zette hem achterna met een voorbijkomenden auto, doch de man ontsnapte in het bosch van het landgoed „De Dennenkamp". De politie doorzocht het bosch en toen de man opnieuw trachtte te ontsnappen, loste de agent eenige waarschuwingsschoten, die hem tot staan brachten. Hij verklaarde, bang te zijn, over de Duitsche i-weekloon. grens te worden gebracht De heer H. A. Vulink voorzitter van St. Paulus Naar het oordeel van den minister wordt de algemeene doorvoering van dit beginsel door het gemeene welzijn gevorderd. Dat welzijn toch brengt mede, dat de redelijk- en zedelijk- handelende mensch, die voor het levensonder houd van zich en de zijnen aangewezen is op zjjn arbeidskracht, in de algemeene organisa tie der loonvorming niet een belemmering ont moet tot het voldoen aan zijn recht op vor ming van een gezin naar de wetten der natuur en aan zijn plicht tot onderhoud van het al dus door hem gevormde gezin. Maar niet al leen uit het oogpunt van de levensrechten en de levensplichten van het Individu vordert het gemeene welzijn, dat bij de loon-bepallng met den kinderzegen wordt rekening gehouden. Gestreefd is naar een eenvoudlgen opzet van de regeling. In het belang van de gewenschte unl- Ikatle der sociale verzekeringswetten, is op tal van punten nauwe aansluiting gezocht aan de bepalingen van de Ziektewet. Het ontwerp kent recht op kinderbijslag toe san arbeiders, die in dienst zijn van een onder neming of in daarmee gelijkgestelden loondienst. Het ontwerp voorziet niet in de uitkeering van kinderbijslag tijdens verhindering om te werken *egens ziekte, ongeval of invaliditeit of tijdens •erkloosheld van’ÜW arbeider. Het ligt in de bedoeling, daarvoor een aanvullende regeling te treffen in de betreffende sociale verzekerings wetten. Blijkens de artikelen 210 van het ontwerp komt de kring van verzekerde personen in bet Er was tevens een toestelletje op aan gebracht voor de nieuwe onderzoekingen, die ten doel hebben de scheepsbewegingen tijdens onder water varen te meten. Deze metingen dienen om correcties te bepalen voor de zwaartekrachtmetlngen, doch be halve deze, kunnen daarvan ook belangrijke gegevens verwacht worden over de wijze, waarop de golfbeweging in den Oceaan, waarover nog zoo weinig bekend is. zich in de diepzee voortzet. In de uitvoering 'van de verzekering wordt voorzien door: a. Kinderbijslagfondsen van bedrüfsraden, b. Kinderbijslagfondsen van erkende bedrjjfs- vereenigingen, c. Een rijkskinderbijslagfonds. De minister is van meening. dat het in de lijn der maatschappelijke ontwikkeling ligt, dat in de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taaksbij de uitvoering der kinderbijslagverzeke- ring" wordt toegedacht. Wordt door eenf be- drijfsraad, met machtiging van de kroon, een klnderbijslagfonds opgericht, dan zijn werkgevers in het betrokken bedrijf bij fonds aangesloten. ea U «uit *s morgens „kiplekker** uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen Vloeien. Wanneer de gaiafscheidlng onvoldoende Is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vorruen ilch gaasen In Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organiene wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U «iet allee zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid deleneen geforceerde stoelgang noemt de oor zaak niet weg. Mear CARTER'S LEVERPILLSTJES sullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpllletjea verkrijgbaar M apothekers en drogisten in flacons van f 0.75. Na een verblijf van ruim een half jaar op Cu rasao verlieten Hr. Ms. „O. 12" en „O. 14" op 26 November, na een hartelijk afscheid van de bewoners, het Schottegat. Het commando voer de lult.-ter-zee H. C. W. Moorman, terwijl lult.- ter-zee GSB M. van Erkel het commando voer de over de „O. 14.” Het sllngertoestel voor de zwaartekrachtmetlngen had een plaats gevon den in het centrale verblijf onder den toren. Bij de vaststelling van den inhoud dezer al gemeen geldende regeling is uitgegaan van de omstandigheid, dat de feitelijke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der loontrek- kenden geen rekening houdt met verschillen In den om vang van het gezin, hetwelk voor het levensonderhoud op het loon van den kostwinner is aangewezen. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve geacht wor den berekend te zijn op de basis van de be staansmogelijkheid van een gezin van feitelijk- gemiddelde grootte. Onder buitengewoon groote belangstelling, vooral van de zijde der Leldsche burgerij, die in al haar geledingen vertegenwoordigd was, is Vrijdagmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" in de gemeente Oegstgeest, het stoffelijk over schot van jhr. mr. N. O. de Gijselaar, oud-bur- gemeester van Leiden en oud-lid van de Eer ste Kamer, ter aarde besteld. Met de familie kwamen in den stoet os. mede: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State, mr. dr. A. baron Röell. Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Zeer velen wachtten den stoet op de begraaf plaats op, onder wie zich bevonden: mr. A. van de Sande Bakhuüzen, die den heer de Gijse laar als burgemeester van Leiden en als pre sident-curator van de Lcidsc.hr UniversiteU ia Tegen half drie naderde de stoet de begraaf plaats. ^an de groeve werd niet gesproken in gevolge het uitdrukkelijk verlangen van ontslapene. Woensdag ae. aal het stoffelijk overschot van den beminden herder te Tubbergen aarde worden besteld. Een onverwachte dwarshelling van ruim 4 gr. wierp niet alleen alles door elkaar, maar een der matrozen lag bewusteloos. Den 15en liep men de haven van Ponta Del gada binnen. H. Ms. O 14, die moeilijkheden met de machines had ondervonden, volgde in den loop Van den volgenden nacht. Een welver diende rust wachtte hier. Lang was de rusttijd niet. Den 17en vertrokken beide booten weer om op tijd voor Kerstmis in Nederland te zijn. Met een kalme zee en een 12-mljlsvaart werd de laatste overtocht begonnen. Het geheele traject heeft het mooie weer aangehouden, zoodat zonder moeite de haven van Den Helder bereikt is. tot groote vreugde van alle opvarenden, die gedurende acht maan den van huis geweest zijn en er naar haken de Kerstdagen te midden van hun familie door te brengen. Het toestelletje, gemaakt in de instrument makerij van het Meteorologisch Instituut te De Bilt, werd nog nader bijgewerkt in de instru mentmakerij van de Curacaosche Petroleum Évenzeer stelt het algemeen belang hier zijn etschen uit den gezichtshoek der gemeenschap. Immers, de gemeenschap is voor haar krach tig voortbestaan in het algemeen afhankelijk van de natuurlijke, ordelijke ontplooiing van het gezinsleven, terwijl in het bijzonder de kin derrijke goed-geregelde gezinnen voor haar vooruitgang van de grootste waarde zijn. In New York werd 1.1. Woensdag de Lin coln-tunnel voor het verkeer opengesteld. Deze tunnel verbindt; onder de Hudsonrivier door, twee stadsgedeelten met elkaar Onze foto geeft een klikje van dezen tunnel, welke naast twee auto-rlfwegen ook een pad voor voetgangers heeft De eerste, die zich te verantwoorden had, was de 59-jarige Duitsche ingenieur M G., ge domicilieerd te "s Oravenhage. Hij had zijn pas, die in April 1837 was afgeloopen, vervalscht door de 7 van 1837 in een 8 te veranderen. Verdachte ontkende dit gedaan te hebben. De officier van justitie, mr. Wllbrennlnck, eischte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Oskam pleitte vrijspraak, althans de uiterste clementie. Hierna stond terecht de 56-jarige dr. Pr. W. A.. secretaris van de socialistische Arbe:- ders-internationale, geboren te Weenen en wo nende te Brussel, die met een reispas op val- schen naam op het vliegveld Waalhaven was aangetroffen. Ook hij ontkende het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte f 250 boete, subs. 100 da gen hechtenis. Verdachte's raadsman, mr. L. pleitte vrijspraak. Ook om deze reden heeft de gemeenschap er belang bij, dat de loonvorming niet zóó geregeld is, dat daardoor degenen, die meer kinderen hebben dan het feitelijk-gemiddelde getal, ma terieel zeer ten Achter moeten staan bij hun met minder kinderen gezegende standgenooten. Het zou intusschen, zooals voor de hand ligt, tot ongewenschte gevolgen leiden, indien de in- divldueele werkgever werd belast met het ge ven van bijslagen aan de in zijn dienst zijnde arbeiders. Te verwachten valt dan Immers, dat in een aantal gevallen arbeiders met groote ge zinnen moeilijker werk vinden of, bij inkrim ping van personeel eerder voor ontslag In aan merking komen. Degenen, in wier belang de maatregel bedoeld was, zouden juist daardoor gedupeerd worden. Verzachten de keel. Hebben een frissehe smaak en geven Bij dit gegeven van het economisch- sociale leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp een grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdee- ling van het totale bedrag, dat wordt verloond, door met name verplich tend te stellen, dat bij de loonbepa ling van hen, wier gezin den feite- lijlc-gemiddelden omvang overtreft, met de daarmee samenhangende grootere lasten wordt rekening houden. een geestelijk ontworteld gedegenereerd zijn. Het antwoord op de prijsvraag moet kort en bondig luiden: Er behoeft heden ten dage geen objectieve moraal te worden opgesteld, want de door God den mensch ingeschapen natuurwet stelt algemeen en voor iedereen geldende zedeljjke begin selen vast, die ten allen tijde en onder alle omstandigheden moeten worden na geleefd. Op deze natuurlijke objectieve moraal is de Christelijke moraal geba seerd, welke wen door Christus z^ven op getrokken bovenbouw in de E^venna- tuurljke orde vormt. Deze, de algemeene objectieve normen van de natuurlijke moraal en de bovennatuurlijke Christe lijke moraal fijn onwrikbaar en onver anderlijk. Alleen bij de beoordeeling van de schuld van iemand, die tegen deze moraal zondigt, kunnen en moeten sub jectieve elementen en factoren In aan merking worden genomen, doch et Is een even typisch als bedroe vend tijdsverschijnsel, dat een drietal Scandinavische uitgevers een wetenschappelijke litteraire prijs vraag heeft meenen te moeten uitschrij ven, waarbij een antwoord moest gege ven worden op de vraag: „Is heden ten dage mogelijk een objectieve moraal op te stellen, en, indien dit het geval is, waarop zal deze gebaseerd moeten zijn?” Het stellen van deze in zich onjuiste vraag toont reeds, dat hier een probleem wordt geconstrueerd, dat eigenlijk voor niemand en zeker niet voor overtuigd» Christenen een probleem mag zijn. Im mers een objectieve moraal, algemeen geldende zedenwetten, niet-alleen voor dezen onzen tijd, maar voor alle tijden, ligt in de natuurwet, die door God den mensch is ingeschapen, opgesloten. Dat die natuurwet in veler gemoed en geest niet meer bewust en richting en leiding gevend leeft, bewijsff hoezeer dezen, hetzij door eigen schuld, hetzij door de schuld van voorgeslacht. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan deze nog niet in staat zijn het beheer van een klnderbijslagfonds op zich te nemen, zal ge bruik kunnen worden gemaakt van het insti- even- Zooals dezer dagen is gemeld, heeft de minister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van wet, houdende regelen inzake kinderbjjslagverzekering. Aan de toelichting tot het ont werp ontleenen wij het volgende: Om redenen van practischen aard heeft de minister zich, bij het ont werpen der onderhavige regeling. Voorshands beperkt tot de groep der lj>ontrekkenden /Voor deze categorie van personen intusschen bedoelt het wetsontwerp te geven een algemeen geldende regeling, waaraan ter zake van de verstrekking van kinderbijslag ten minste moet worden voldaan en waarop door het misch-sociale leven bedrij fsgewjjze kan den roortgebouwd. tuut der erkende bedrijfsvereenigingen, als bij de uitvoering van de ziektewet. Werkgevers, die niet aangesloten zijn bij een klnderbijslagfonds van een bedrjjfsraad en die ook niet toegetreden zijn tot een erkende be- drjjfsvereenlging. zjjn aangesloten bjj het rijks- dnderbijslagfonds. Dit fonds zal worden be heerd door het bestuur der rijksverzekeffngs- bank, terwijl de raden van arbeid als admini stratieve uitvoeringsorgaan zullen optreden. Na afloop van elk boekjaar vindt verevening plaats tusschen kinderbijslagfondsen der be drijfsraden en der erkende bedrijfsvereenigin gen en het rijkskinderbijslagfonds. Aan boord heeft dit nog veel moeinjkr geven, daar de juiste instelling hooge stelt en het telkens weer ontregeld bleek. Aan den sergeant-torpedomaker Plas Is veel te dan ken van het succes, dat ook de met dit nieuwe toestel tijdens de reis hebben opgeleverd. Het eerste traject was niet al te moeilijk. De eerste dagen ging men dikwijls onder water In verband met het plaatselijke zwaartekracht- onderzoek In de omgeving van Curacao, waar van een verandering te verwachten is van het inzicht in de groote aardkorst-plooilngsstrook. die vlak benoorden Cifracao blijkt aanwezig te zjjn. Deze strook is waarschijnlijk als de kern te beschouwen van de groote gebergtevormlngs- verschijnselen die de geologie van dit gedeelte van West-Indlë beheerschen. 's Morgens 28 November liep men langs de oude Spaansche forten Morro Castle en 8an Cristobal de haven van San Juan binnen. Men heeft twee aardige dagen aldaar doorgebracht. algemeen overeen met die van de Ziektewet. In afwijking van die wet is In het ontwerp echter geen loongrens gesteld, zoodat ook personen wier loon meer bedraagt dan 3000 gulden per jaar, onder de regeling zullen vallen. Ook zijn niet, als in de Ziektewet, van de verzekering uitgezonderd personen, die deel uit maken van de bemanning van een zeeschip. Iridien voor personen, In dienst van een pu- bliekrechtelijk lichaam, een regeling In zake de toekenning van kinderbijslag is getroffen, welke niet ongunstiger Is dan de wettelijke regeling, kunnen die personen van de toepassing der wet worden uitgeschakeld. Hetzelfde geldt van per sonen, in dienst van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen en de mijnondernemingen In Lim burg. Men dankte het aan de flinkheid van com mandant Moorman dat de onderwateroefenlng. die in deze ruwe zee niet onschuldig meer was. toch kon doorgaan. Toen later weer opgedoken werd, bood de zee een schouwspel, zooals maar zelden gezien wordt Regelmatig kwamen hui- zenhooge wallen water het schip tegemoet en als de eene onder het schip was doorgegaan en tegen den anderen opklom, leek de vorige on waarschijnlijk hoog weg te loopen. Het was een grootsch gezicht van de lage brug van H. Ms. O 12 af. maar eenvoudig wordt het leven aan boord van zoo n klein scheepje er niet door. De boot ging fantastisch te keer, al was er noodgedwongen vaart verminderd om het schip de zee beter te doen houden. merking worden genomen, doch deze subjectieve elementen en factoren, noo- dig voor een zuivere beoordeeling van de subjectieve schuld van den zondaar-, tasten in geen enkel opzicht de vastheid-: van de objectieve moraal aan. De Tien Geboden Gods behelzen de algemeene codificatie van de door God gestelde zedenwetten, welke door Christus en in opdracht van Christus door Zijn Kerk nader zijn gepreeizeerd, omschreven en toegelicht. Wanneer de 'algemeene gel digheid der Tien Geboden Gods niet meer wordt erkend, ja zelfs het bestaan van God zelf in twijfel wordt getrokken, moet de oorsprong en doel vergeten mensch komen tot een vraag als die, welke door de«Scandinavlsche uitgevers tot het onderwerp van een prijsvraag is gemaakt. Een drietal antwoorden op deze prijsvraag Is bekroond met een prijs, maar of het eenig juiste antwoord door een der prijswinnaars gegeven is, wagen wij te betwijfelen, ge zien de mentaliteit, waaruit deze prijs vraag voort is gekomen, en de wijze, waarop de gestelde vraag werd geformu leerd. opgevolgd, met alle wethouders, alsmede gemeente-secretaris, mr. dr. A. van Strljen. Van de Leldsche universitelt was een groot aantal hoogleeraren aanwezig. Uit Leiden waren verder tegenwoordig zeer vele gemeente-ambtenaren, deputaties van ver schillende vereenigingen, van de politie, het collegium van het Leldsch studentencorps, de senaat van Unites Studiosorum Lugouno Ba tava. bekende ingezetenen van Leidenx Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben Vrijdagmiddag een tweetal buitenlanders te recht gestaan, die met een valschen reispas de Nederlandsche grens hadden overschreden. h. Wachtgeldregeling: Wanneer tengevolge van slapte in het bedrijf de werktijd wordt In- gekrocipen, behoudt de werknemer aanspraak op vijftig procent van het minimum' Vrijdagmorgen te negen uur zijn de beide onderzeebooten „O. 12” en „O. 14" de haven van Nieuwedlep binnengeloopen. De mist was pot dicht. Op het Hoofd zorgde de stefmuziek voor wel- komstklanken Zoodra er gemeerd was. had de begroeting plaats door den commandant van den onderzeedienst, overste v. d. Berg, die den divisie-commandant, lult.-ter-zee le kl. H. C. W. Moorman, hartelijk de hand drukte Daarna kregen de opvarenden gelegenheid, zich met hun familieleden even te onderhouden. Deze aankomst was In meer dan één opzicht van belang. Aan boord van de „O. 12" bevond zich de „marine-professor prof. dr. Ir. F. A. Vening Melriesz, die ons over den tocht en het eerste resultaat zijner proefnemingen het een en ander mededeelde. Koopt doorom vóór het Ie loot Is bij den «o kenden Viiwielhondel EEN GOEDGEKEURD PHIUPS' ACHTERUCHT. Vormt met Philips* electrische rij wiel I n t o a rn oen ideale combinatie:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5