IT DEN OMTREK Gemeenteraad Heiloo van i BEURS VAN AMSTERDAM Spoorwegwerken Utrecht-Zuid in Wisselkoersen f 10.000 MEER VOOR HE7 P.E.N. [- I WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 EGMOND AAN ZEE Voorspoedig verloop HEILOO De Voorbeurs Zeer flauw /MsmaattM,Dec. 1937. ST. PANCRAS Het noodige materiaal NOORD-SCHARWOUDE SCHOORL CALLANTSOOG Beurs-Thermometer ASSENDELFT CASTRICUM WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 UITGEEST EGMOND-BINNEN De houding van Ged. Staten overzicht van hetgeen reed» tot atand ia gekomen i.w% 9.47*4 6.32*4 De gemeente-opzichter heeft een voordeeltje, maar de gemeente ia goedkoop klaar BERGEN durende man op het werden voor be- f beteekenis van 1 was con- sa nominaal, Tabak Amer. waarden en een verband gemeente heeft dat gen over de tunnels* die door de N.V. Eléctro- Lasch te Geiden werden geleverd en in totaal 560.000 KG. wegen. De kosten van het werk, die komen op ruim 4 ton, zijn voor rekening van het Werkfonds. De werkzaamheden werden uitgevoerd onder leiding van den hoofdingenieur, chef van den Dienst van Weg en Werken, den beer ir. Ch. H. J. Driessen, door den hoofdingenieur Ir. L. A. M. Ankersmit en den afdeehngschef le kl. Ir. N. J. van Veen, terwijl met het dagelijksch toezicht 154 133 138 156*6 81 168 154 132 137 155 81 168 40.1216 46,32'A 45-15 1.79» 9.45 6.32 *6 naden 8.98% 72 45 6.H 'A 30.51 41.60 40.12*6 46.32 'A 45.15 1.79H 9.45 6.32 IA 437 166 136 82 8fc 21 A, 12*6 II Va naden 8.-8V» 72.46 6.10*6 30.53 41.60 40.12’4 46.35 45.17*6 218 285*4 14S 276 8 21 11H lOtf van en Geed afgeloopen. De gasfitter H Bakker geraakte tijdens het repareeren van de gas leiding in de straat, terwijl hy voorovergebo gen in een kuil stond, door gasdampen bewus teloos. Gelukkig werd het ongeval spoedig be- nerkt door den hulpstoker P. Wljker. die hem uit zijn gevaarlijke positie verloste. had gedankt, doorgebracht. Programma voor Zondag. Vitesse 1—OJV 1, 2 uur; oranje Wit 2—Vitesse 2, 2 uur; Vi tesse 3—ADO 3, 12 uur. Vorige Slotkoersen Heden 356 '18 86 92 110 126 119*4 109 11244 227*4 28 154*4 79*4 65*4 r* 6*4 1 04 174 140 103 92 162 67 2» 88 105*4 122 115*4 10S 107 *2244. 163 132 78*4 gen leefty* De BURQ meer politle- daar 100% 99*4 102», 81% 98», 97% 964| 30 28 IMc. Vat. slotk. 8.98% 72.47*4 6.1044 30.52*4 41.60 Itf 444 6% 8*4 *4 20*4 541 40'. 11% 4 37*4 6 10 178 142 105 94 V, 165 V» 81*4 3 21% 27% 43 40tf i2i: 33% 6 40.U *4 46.35 45.17*6 1.79% 9.47*6 6.32*6 10011 99 V( 102», 8 98% 97». 96», 30 144 87*6 44 a 65 290'. 266 142*4 85 43*4 64 280 260 Londen Berlijn Parijs Brussel 7... Zwitserland. Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N York cable Rome Praag Madrid Ter Illustratie van den omvang dezer belang rijke werken volgen hier enkele cijfers. Voor het geheele werk was noodlg circa 180.000 kub. m zand, wat per zandtrein uit Maam moest wor den aangevoerd, en 2000 kub. m. beton plus 10350 meter beton-palen, alsmede 600.000 K G 29 Dec Var. slot* 8.98% 72.43 6.1044 30.51 41.60 B. K. Volksbond. Donderdagavond zal de - heer Ant. M J. Aengenent in hotel ..De Burg" staal en ijzer. Hierbij komen nog de acht brug- Peudawa Continental OU SheU Union OU Tidewater Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V l. o. o Allied Intercontin Rubb Scheepvaart Java Cb Japan Holl.-Am Lijn Kon Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd St Nederland Suiker H. V A Java Cultuur NLS.U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Ooostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. RaUw Chic MUw t ex-dividend. I ex-clalm 36344 18*6 86 Staataleeningen 4 Nederland 1934 - 3 Obllg 3 Neder! 1936 2*4 Nederl. Cert. 1 Nederl Obllg 1 tndlê 1937 3 1937 A 5*4 Youngl <M.K.-verlcl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel s Pat. lieuwe Philips Ned. Ford ndustr. Buitenland Anaconda Kennecot Bethlehem Steel 0 8 Steel Rep. Stee! O S Leather 'ntem Nickel .tand Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie tedjang Lebong rtroleum ion. Olie Perlak Gaboes Tooneel. Zaterdag- en Zondagavond zal in het Patronaat worden .opgevoerd het bekende tooneelstuk van Jac. Ballings ..Amor in de Pastorie.” Gezien de groote zorgen, die aan het Instudeeren van dit spel besteed zijn, mogen er tenotvolle avonden verwacht worden. Er staat bovendien een klucht op het pro gramma. De Castricumsche GcseUen-band on der leiding van N. de Graaf zorgt voor het mu zikale gedeelte. Het geheele werk is zonder noemeoswaardige vertraging der treinen vlot verloopen. De spoed, die betracht is, had zijn gegronde redenen. Men wilde zoo mogelijk voor een eventueel invallende strenge vorst, die de werkzaamheden zou kunnen hinderen, gereed zijn en ook veretschte het In orde maken van de nieuwe lijnen voor de elec- trificatie, wat thans met kracht ter hand ge nomen kon worden, een snelle In-gebrulk-stel- Ung. Thans resten nog de werkzaamheden voor de verbinding van het goederenemplacement met de hoog liggende lijnen, waarna de goede rentreinen eveneens over de hooge sporen zul len kunnen loopen en de hulpbrug over den Vaartschen Rijn worden afgebroken. Toch gratis achterlichten Niettegenstaan de dë MIïHswr heeft bepaald, dat aan de werk- loozen geen gratis achterlichten verschaft kun nen worden, hebben de werkloozen in onze ge meente allen een gratis-achterlicht ontvangen. Hiervoor mogen zij de firma Luyt en Co., al hier. dankbaar zijn, die deze kosteloos aan het gemeentebestuur heeft geschonken. Op de vraag van den VOORZITTER wie het geheim der voorstellen had geschonden, wilden de heeren Kloosterboer en Van Kampen geen antwoord geven." Laatstge noemde verwees naar den door hem afge- legden eed. De sj. blijde gebeurtenis Dinsdagavond *erd onder voorzitterschap van burgemeester Bos een bijeenkomst gehouden ter bespreking v«n plannen voor een feestelijke viering van de te verwachten blijde gebeurtenis In het Konlnk- Hjk gezin. Voor de behandeling der eigenlijke festivitei ten werd eerst door den heer Portegics verant- «hordmg *f gelegd oarer bet beheer der gelden Flesten by de blijde gebeurtenis. In verband met de feestelijkheden by de te ver wachten blijde gebeurtenis In de prinseiyke familie heeft het gemeentebestuur van den minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat de gemeente, die noodlijdend te. by deze gelegenheid 25 cent per leerltnc van de openbare en bijzondere scholen mag besteden voor tractaties of dgl. Voorts mag **n bedrag van 50 uitgegeven worden als aanvulling van de gelden, benoodlgd voor Illu minaties, uitvoeringen, versieringen of dgl. Tooneeluitvoering. De eerste tooneeluit- voering der Jozefgezellen in dit seizoen Is een waar succes geweest. De zaal van Hotel ,.de Ooievaar" was tjokvol. Opgevoerd werd ’t be kende blyspel van Henk Bakker: „Betje re geert", dat, we kunnen 't met voldoening zeg gen. een goede vertolking heeft gevonden, dank zy de goede krachten, welke aan de opvoering hebben medegewerkt. De aanwezigen g-noten volop, hetgeen het hartelyk applaus na ieder bedryf duidelijk aantoonde Een harmonica band hield tusschen de bedryven en in de pauze er een gezellige stemming In. De St. Jozefgezellen-tooneelclub kan op een zeer goed geslaagden avond tenigzien. Gebiedswijziging betreffende Omuelbelastln*. Naar ons wordt medegedeeld, gaat het ge bied. beboerende tot de gemeenten Akers’O' t. Limmen, Uitgeest en Castricum, voor zooveel betreft de omzetbelasting, invoerrechten en accijnzen, met ingang van 1 Januari 1938 be- hooren tot de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Haarlem. Belanghebenden uit de hlerbovengenoemdi gemeenten dienen dus voortaan alle verzoeken enz. betreffende invoerrechten en accijnzen en de omzetbelasting, alsmede hun bestelorders te zendeiw aan den inspecteur der Invoerrechten en accijnzen te Haarlem. Nu. lang voor den daarvoor vastgestelden tyd. het voornaamste deel van de werken te Utrecht- Zuld zyn beslag gekregen heeft en overweg- mlsëre zoo goed als geleden Is. lykt het wel In teressant even achterom te zien en kort de revue te laten passeeren. wat alzoo in korten tyd tot stand gebracht te. Allereerst werd een hulp brug gelegd over den Vaartschen Ryn. ten einde daarover de treinen naar en van Den Bosch te leiden. Toen dit was gebeurd, konden de Am hemsche treinen de Bossche sporen benutten en kon de lage draaibrug, waarover de Amhemsche sporen Hepen, worden afgebroken. Vervolgens en ten deele gelykertyd werd de onderbouw van de tunnels in het verlengde van de Bleekstraat. Wester ka de en Albatrosstraat ter hand genomen, de eerste hooge overbrugging over den Vaart schen Ryn gelegd en dc hooge aarden baan, bestemd voor de Amhemsche treinen, ongeveer van het lyngebouw af tot naby de Lunetten ge maakt. Mat dit deel van het werk, waaronder ook begrepen was het over de tunnels aanbren gen van vier stalen bruggen, was men begin Augustus zoover gereed, dat van 9 Augustus af de treinen van en naar Arnhem over de hooge baan konden ryden. De oorspronkeiyk Bossche, later tydeiyk Amhemsche sporen waren nu vry. zoodat aan de tweede hooge brug kon wor den begonnen en de Bossche baan kon worden verhoogd, nadat de tweede draaibrug was ver- wyderd, terwijl eveneens het tweede deel der tunnels ter hand genomen werd Met deze laat ste werkzaamheden was men. mede dank zy de gunstige weersgesteldheid, ongeveer 1*4 maand voor den bepaalden tyd gereed, zoodat 18 dezer brug en tunnels klaar waren en dien dag de hooge Bossche sporen In gebruik konden wor den genomen. Oranjebond Het nieuwe bestuur van den Oranjebond had de vereenlglngen en de burgerij by een geroepen voor een buitengewone verga dering. Ds. H. W. Bloemhoff was bitter teleur gesteld. daar slechts zes personen aanwezig waren De voorzitter zette uiteen dat de Oranje bond val trachten leiding te geven by de viering der a.s. biyde gebeurtenis in Januari. Er is met B en W. geconfereerd. Het gemeentebe stuur te bereid 30 6 35 cent per kind te geven voor tractatle Voorts zyn door het college eenige richuynen aangegeven voor de a.s. feestviering. Maar aldus de voorzitter er moet geld komen Men rekent op 'n 400 met de collecte. In groote lynen werd het volgende program vastgesteld: vOm 9 uur klokgelui en herauten te paard verkondigen het groote nieuws Om half tien aubade voor het raadhuis van omstreeks 750 kinderen. Om half elf wydlngsdiensten In de kerken overleg met domlné en pastoor). Kin- dertractatle In de scholen. 's Middags feest in de Rustende Jager, het sportgebouw en Brunogebouw voot de kinderen vertoonlng van poppenkast, film. enz. 's Avonds fakkeloptocht. De beide fanfarecorpsen zullen een rondgang maken. Feestavond In de Rus tende Jager en in café Admiraal Sprekers en een geanimeerd feestprogram. Indien de mid delen het toelaten een feestgave voor de armen in de gemeente. ^Cver de collecte zeide de heer A. Hopman, dat hy bitter was teleurgesteld. De bedenke- lyke mentaliteit der bevolking, ook die der autoriteiten, onderwierp hy aan critlek. tfét leek altyd of het aan het oude bestuur lag. doch zoo weinig als thans, te bedroevend. Spr. stelde dan ook voor dat de dames van de auto riteiten zullen collecteeren. Het bestuur nam het voorstel-Hopman over en zal het ook uit voeren. ï^-atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waarheid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus' woord, dst de poorten der hel, ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. van het feest bij gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Betreurd werd het. dat niet aan elk der 6 medewerkende vereanlgingen een vergoe ding had uitgekeerd kunnen worden, maar de gelden waren daartoe niet toereikend. Vervolgens zette de voorzitter zyn plannen uiteen voor de komende feesteiykheden, die na eenige bespreking werden goedgekeurd. De be doeling Zit voor, dat er alleen voor de school kinderen. en wel alle kinderen, dus ook zy. die elders 'school gaan, een prettigen dag te organi- seeren. daags na den dag der geboorte. Na de godsdienstoefeningen komen de lere- llngen aan den Hoef om half 10 bijeen in dc zaal van den heer Mooy. waar zij onthaald en aangenaam bezig gehouden zullen worden. Die van Egmond-Binnen komen om half 2 in.het -Patronaat. De ingezetenen worden uitgenoodigd te vlaggen. Dien dag wordt er een korte bui tengewone raadsvergadering gehouden. Des avonds krijgen de caféhouders verlof om te laten dansen. Ter bestrijding van het kinder feest zal er Donderdag met lysten gecollecteerd worden. Verder ligt het In de bedoeling van den bur gemeester aan 160 gezinnen vleesch en brand stoffen te doen uitreiken. In de gezinnen, waar op denzelfden dag een fasnllle-vermeerdering plaats heeft, zal een extra-geschenk worden aangeboden. Ingeval de gebeurtenis In de Kerstvgcantie plaats vindt, zal er een omroeper door het dorp gaan om den ingezetenen kond te doen. Het te bekend, dat de Provincie het stroom- leveringscontract tegen 1 Januari 1938 opgezegd. B. en W waren van meenlng. krachtens het bestaande contract de stroomle- verlng tot 17 Augustus 1939 behoorde te wor den voortgezet. De provincie was nu bereid den datum, waar tegen het contract was opgezegd, te wyzigen In 17 Augustus 1939 en zich te verplichten tot dien datum stroom te blijven levfren. mits door de gemeente vanaf 1 Januari 1938 een toeslag van 50 pCt op de vergoeding wegens mazlmale be lasting wordt betaald. Dit komt voor deze gemeente neer op een verhooging van de kosten van Inkoop van den stroom gedurende 1938 ten bedrage van onge veer f 10.000. B en Mi stelden voor overeenkomstig het bo venstaande te besluiten De VOORZITTER lichtte de kwestie toe Vorige Slotkoersen Heden de gehouden 8t. Nlcolaas-wlnkelwe- ken. Zes nieuwe leden »yn door zyn toedoen aangeworven. De rondvraag. <He In he< midden der verga dering werd gehouden, omdat vaak de rond vraag stiefmoederiyk moet worden behandeld, met het oog op den tyd <0. simplicltas). le verde niets op. dan een onverkwikkeiyk geval, wat pastoor Kuilman noodzaakte uit protest de vergadering te verlaten. De heeren N. Kleverlaan en G Masteling brachten verslag uit resp. van de vergadering van den Centralen Raad en de Federatleverga- dering. Tot stemgerechtigd lid voor de Federatlever- gadering werd benoemd de- heer Th. Pot. Tot leden der flnancleele commissie werden aangewezen de heeren C Meijer en S Wever Ondanks veel bykomende omstandigheden, die een hoogere uitgaaf noodzakelyk maakten heeft het Kegellnospelslechte een nadeellg saldo opgeleverd van f 7.73. Een commissie werd benoemd om een feest- avondje te organteeeren. waaraan ook de vrou wen kunnen deelnemen, bestaande uit de hee ren D. Groen. N Kleverlaan. C. Meyer. Th. Pot en N. J. Venneker. Hierna sluiting. NeO.. Staaf steen., .prttebowd*®*» Gemeen tele en..prjjshondend Tonntjleentng.prijshoudend Philips zeer Haww UnUeper«eer flauw Aknarer nauw KonmkU/ke zeer flauw B V A ...«eer flauw Amstera Rubber «eer nauw zeer flaaw zeer flauw voor een vergoeding in aanmerking kwamen. De heer Torken was daar ook by. Het voorstel werd hierop, met de stem van den heer in t Veer tegen, aangenomen. Aan de orde was hierna een voorstel B en W tot uitbreiding van het raadhuis, om dat het door de toename van de gemeentelyke werkzaamheden te klein Is geworden. Door den gemeenteopzichter was een ontwerp gemaakt dat alleen aan de strikte behoefte zal voldoen en dat werd begroot op totaal 5500inclusief de aanschaffing van eenige archiefkasten. Aldus werd besloten Vastgesteld werd de gemeenterekening over het jaar 1936. Als de drant is in den man In den nacht van Zondag op Maandag Is In de Hof- laan een luxe-auto tegen een boom gebotst en van voren zwaar beschadigd De bestuurder C. B.. uit Alkmaar, bleek zoodanig onder den Invloed van alcohol te zyn, dat de politie zich genoodzaakt zag zich tydeiyk over hem te ont fermen. Proces-verbaal werd tegen den Bac- chusmlnnaar opgemaakt. De auto te door een kraanwagen weggesleept. Aangehouden. Door de politie alhier is- een 18-jarige jongen aangehouden, die wordt verdaeht oneerbare handelingen te hebben ge- PJeejrt Het gevaarlijke jongmensch is naar Alkmaar overgebracht. Gemeenteraad De gemeenteraad verga derde Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester J. Kroonenburg. De VOORZITTER las een brief voor van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de vermakelijkheidsbelasting In verband met den financleelen toestand der gemeente niet verlaagd mag worden. De overdracht van het G E B. aan het P.EJ4. was vervolgens aan de orde. De VOORZITTER gaf een uiteenzetting van de verschillende voorwaarden, waarvoor het P.E.N. het GEB. wil overnemen. De heer WAGEN AAR Informeerde naar den toestand na 1 Januari 1943. De VOORZITTER antwoordde dat dit moei lijk te zeggen was Dat zal van de tarieven van het P.EJI. afhangep..' Na.v een opmerking van den heer KLOOS TERBOER. dat men na 1942 rtfëts meer te zeggen heeft, zeide de VOORZITTER dat het contract afloopt op 1 Oct. 1942. Het is het streven der Provincie de electriclteitsvoorzie- ning te centraliseeren. Spr. deelde verder nog mede, dat het reservefonds van het G.E.B.. dat aan het Gasbedrüf was geleend, aan het be dryf te gelaten. Dat kan men dus nog voor het Gasbedryf gebruiken Nadat de raad met alg. stemmen had beslo ten. het bedrijf ïsn het PKN over te doen, sprak de voorzitter nog eenige woorden van spyt over het verlies van het bedryf, hetgeen men echter niet kan voorkomen. Polder Bergermeer Dinsdagmiddag verga derden bestuur en hoofdingelanden Nadat de ingekomen stukken waren afgewerkt, sprak de heer Boon, vlce-voorzitter. een woord van af scheid tot den scheldenden dijkgraaf, bestuurs leden en hoofdingelanden, van wie 't land nu door het vliegveld was overgenomen. Vooral dankte hy den aftredenden dykgraaf. den heer Jonker, voor al hetgeen hy In het belang van de Bergermeer zoovele jaren had gedaan, wijzende o.a. op de veranderde bemaling en z'n werkzaamheden by het verleggen van den Ber- gerweg. Hy bood na «yn rede den dykgraaf een wandelstok en een foto van het gemaal en het polderhuis aan. als blyvend aandenken en als huldebiyk voor het vele werk, belangeloos verricht Nu kwamen ook de ambtenaren ter vergadering De heer Smit, secr.. dankte den dijkgraaf namens de ambtenaren voor zyn hu maan optreden, zonder de belangen van den polder uit het oog te verliezen. Hy bood hem namens de ambtenaren een fraai boekwerk aan. Nadat de dijkgraaf met een kort woord werd nog eenige tyd gezellig op het werk belast waren de opzichter» P. Slpkes en E. Penneweerd Een woord van lof komt toe aan deze heeren. die met groote bekwaamheid en onverflauwden yver dit belangryke werk in minimum van tyd hebben tot stand gebracht. 40e Manze." De R K MlddeMtandsver- ♦rach* den heer Bos- leerdglng variiaderde in het Verenigingsgebouw idjaart dank Wr Bet Wie. btrWr3<Wiee leiding van., den heer D. Groen. onderwijs heeft gedaan Naar aanleiding van de overname van het gasbedryf der gemeente Egmond-Binnen ging de raad In geheime vergadering. Na heropening der vergadering stelde de VOORZITTER voor het bedryf van Egmond- Binnen per 1 Januari 1938 over te nemen voor de som van 10 250 Met algemeerie stemmen besloot de raad tot overname van het bedrijf. De heer J. VISSER vroeg inlichtingen waar om de extra-steun voor meerderjarige kinderen in deze gemeente nog niet ingevoerd was De VOORZITTER zeide hierop niet te kun- ben antwoorden. Hy verzocht den heer Vis- ser dergelljke vragen te richten tot den amb tenaar voor de steunverleenlng Mocht deze hem niet voldoende voorlichten, dan zouden dergeiyke vragen schrifteiyk by den raad in- gedlend moeten worden om In dezelfde verga dering beantwoord te kunnen worden De héér J VISSER vroeg voorts, waarom de bestrating van de Zuiderstraat nog steeds niet plaats had. De VOORZITTER deelde mede, dat de stee- Benaanvoer stilstond door den lagen water stand In de gróbte rivieren. De steenen zyn nu echter aangekomen De heer F SNOEKS wenschte zekerheid, dat het overleg met het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier tot resultaat sou hebben, dat de Zuiderstraat niet zóó ver hoogd werd, dat de huizen onder het straatpell komen De VOORZITTER zegde toe. dat de verhoo ging van de straat van geen beteekenis zou zyn. De heer T. HALFF verzocht toezicht tydens de godsdienstoefeningen, men zeer veel last heeft van straatjongens. De VOORZITTER zegde toe dit eens onder 6e oogen te zien. Hierna sloot de voorzitter de vergadering besloten beheer der bedrijven voor 1938 weder te verlengen in af wachting van nadere regeling van een en ander bij Kon. Besluit. Besloten werd tot openbaren weg te verkla ren een stuk grond, behoorende aan den heer H. A. de Goede. In de Schoolstraat, die hier mede accoord ging met het oog op verbetering van de straat daar ter plaatse. Oed Staten maakten bezwaar tegen het aangaan van rekenlng-courant-overeenkom- sten van 113.600 en 75.000 met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten zy achten de ren tevergoeding veel te hoog en adviseeren daar om een rekening-courant-overeenkomst te sluiten van slechts 20.000 en daarnaast een kasgeldleenlng aan te gaan van 100.000. B. en W. informeerden by verschillende geld gevers. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten bleek bereid een kasgeldleenlng van f 100.000 te verstrekken met een looptyd van drie maanden tegen een rente van slechts *i pCt. per Jaar. Besloten werd met deze Instelling een kas- geldleening van 100.000 en een rekening- courant-overeenkomst met een credlet van f 20.000 aan te gaan. Besloten werd met Ingang van 1 April 1938 aan den heer J. G. Bosschaart eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare lagere school, wegens het bereiken van den 60-jari- vowr <ie leden van deq R. K- Volksbond kouaen spreken over het onderwerp: Het verbindend en onverbindend verklaren van collectieve ■»- betdsovereenKomsten. Het bestuur verwacht een volle zaal. Goed afgeloopen. Dinsdagmiddag circa 3 uur reed het rytulg van den heer P. Z. op Dorregeest alhier ter hoogte van 't woonwagen kamp, toen het paard schrok. Paard en rijtuig geraakten daarby van den weg in de daamaas' loopende sloot. Een Jongen en een meisje, kin deren van Z, die In X rytulg gezeten waren, kwamen met een nat pak vry. Ook ’t paard bekwam geen letsel, terwijl het rijtuig nogal schade opliep. Na opening volgde voorlezing en vaststelling der notulen. De leden werden aangespoord tot deelname aan de verkiezing voor de Kamer van Koop handel, vooral omdat hier vaak te Ucht over wordt gedacht. Hierna werd <fe bondsclrculaire inzake het cadeaustelsel voorgelezen, waarna de vergade ring besloot, het aantal artikelen, waarop ca deaus worden gegeven, zooveel mogeiyk te be perken. Verder werd opgemerkt, dat de leden niet tevens lid mogen zyn van een neutrale orga nisatie, dan wanneer zy hiervan groote finan- cieele nadeelen zouden hebben en In ieder ge vat na overleg mrt den geest, adviseur, of ey zullen moeten kunnen bewijzen, dat zy slechts van een neutrale vereenlging contribueerend Ud zijn, dus daarvan geen vergaderingen doeken enz. De voorzitter bracht den heer B. Haring een woord van dank voor zyn groote activiteit ge- Uever met het PEN goede vrienden blyven. <De raad lachte wat bitten. Nadat ook wethouder Dr BARNHOORN den raad had gegeven maar niet te protesteerenal kan ook hy de houding van Ged. Staten aller minst bewonderen, werd zonder protest form het voorstel besloten. Overeenkomstig een voorstel van B. en W werd besloten tot het aangaan van een fraude risico-verzekering met de Ver. van Ned Ge meenten. tot een totaal bedrag van f 15 000 De kosten zullen 150— per Jaar bedragen waar tegenover staat, dat f 50.per jaar aan andere premies kan vervallen. Hierna sluiting. Gemeenteraadsvergadering De gemeente raad vergaderde Maandagavond om 8 uur on der voorzitterschap van burgemeester C. J. Ey- ms. Afwezig de heer E. Prins. Tegen het raadsbesluit van 26 November 1937 tot verlaging van de hoofdsom der personeele belasting op biljarts van f 20 tot f 10 per jaar, hebben Ged. Staten bezwaar met het oog op de noodiydendheid der gemeente. Bovendien te door den raad al reductie verleend op de huur waarde van koffiehuizen en dergelyke. Mits dien verlangen Ged. Staten intrekking van het bedoelde raadsbesluit. B. en W. stellen voor het besluit In te trek ken, daar het toch niet zal worden goedge keurd. Daar ook de raad dit wel Inziet wordt tot intrekking besloten. De directeur der gemeentebedrijven verzoekt zyn woning te verbouwen en een kamer te ma ken boven zyn kantoor. Door bebouwing vóór de gasfabriek-dreigt hem namelyk anders alle uitzicht ontnomen te worden B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken. daar zy deze oplossing problematisch ach ten en bovendien daaraan te hooge kosten zyn verbonden. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, nadat uit de discussies wel gebleken te. dat de raad aan het bezwaar wel tegemoet zou willen komen, maar de aart de hand gedane oplossing ook niet de juiste acht. Enkele bewoners van de Schoolstraat en de Schlnkelstraat verzoeken den raad B. en W. op té dragen de nieuwe bestrating niet op een hooger peil te brengen, daar hun huizen daar door last van het water krygen. B. en W. hadden naar aanleiding van dit zdres reeds naar een andere oplossing gezocht en stelden voor het adres in hun handen te stellen ter afdoening. Hiertoe werd besloten. Waarschyniyk zal de afwatering van deze straten plaats hebben op de rioleering van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier Het peil der straten behoeft dan niet verhoogd te wqfden Zonder hoofdeiyke stemming werd de verordening op het financieel De VOORZITTER vond het jammer, dat de heer Kloosterboer geen antwoord wild» geven. Eenige besprekingen over dit onderwerp wer den nog gevoerd, waarna de gemeente-begtoo- tlng 1938 aan de orde werd gesteld. De heer KLOOSTERBOER vroeg een speci ficatie van de kosten van verlichting en ver warming der opepbare school. Spr. berekende, dat dit wel 250 per jaar meer zal kosten met de, gaskachels, omdat men dezelfde kos ten moet vergoeden aan de by«. school De VOORZITTER zeide, dat dit Wél heal ruw was geschat wees op de kosten van het byz. onderwijs, welke steeds beduidend lager zijn geweest dan van het openbare De heer VAN KAMPEN besprak achtereen volgens de wenscheiyke overdracht van den Twuyverweg aan het Hoogheemraadschap. Spr stelde voor den kachelaansteker f 50 per jaar te betalen en voor den ambtenaar een salarisregeling vast te stellen. De werkver schaffing wenschte spr zien uitgevoerd met kipkarren. daar het kruien thans zeer zwaar werk te Het raadhuis wilde spr. ultbrelden met de woning van den hoofdonderwyzer Voor het hoofd der school wil spr. een nieuwe woning doen bouwen De VOORZITTER antwoordde, dat de Lan gendijker gemeenten niet voor de overdracht zyn van den Twuyverweg aan het Hoogheem raadschap Het onderhoud wordt elk Jaar ech ter hooger Men Is echter nog niet aan de 700 per jaar toe. welke het Hoogheemraad schap wenscht voor het onderhoud Spr ge voelt veel voor verhooging van het ambte naarssalaris. dat veel te laag Is. Over de werk verschaffing heeft de voorzitter geen klachten gehoord Het te bovendien de vraag of de mi nister het goedkeurt Spr te voor uitbreiding van het raadhuis. Onderhandelingen zyn reeds gevoerd over aankoop van bouwterrein en het huren van een woning. De politieverordening, welke de heer Van Kampen aangevuld wilde zien ta v het schuilen In portieken en op hoe ken van de straat, zal worden herzien Na nog eenige besprekingen werd het salaris van den kachelaansteker van 40 tot f 50 verhoogd Dat van den ambtenaar ter secretarie werd gesteld op een aanvangsalaris van 500 per jaar, met zes jaariyksche verhoogtngen van f 50 Daardoor komt deze ambtenaar per 1 April aa. op f 700 per jaar. De heeren Van Kampen en Kloosterboer maakten er aanmerkingen op. dat de ambte naar correspondent te van een krant. Dat mag niet, volgens hen. De VOORZITTER zeide. dat men niet In iemands particuliere leven mag Ingrypen. Dc gemeentebegrootlng werd vastgesteld op een totaal bedrag voor den gewonen dienst van 71900 54 en 4273.62 voor den kapitaal- dlenst. De post voor onvoorzien werd geraamd f «50 De begrooting van het Burg. Armbestuur werd vastgesterd op 9317.86. met een geraamd gemeenteiyk subsidie van 5000. De begrootingen der llchtbedryven vervolgens vastgesteld. De heer KLOOSTERBOER bepleitte het toe gang verleenën aan de pers op de vergaderin gen van de Oascommtesle. De VOORZITTER had hiertegen bezwaar, omdat het. evenals B. en W een voorberei dende commissie te. De gascommissie vindt het ook niet urgent. Het verzoek van den Ned. Bond van arbei ders in het Land- en Tuinbouwbedrijf om vol ledige ultkeering van den kolenbon boven de wekeiyksche ultkeering werd voor kennisgeving aangenoméih. De raad van de gemeente Heiloo vergaderde Dinsdagmiddag te half drie uur. De heer Keesman was verhinderd aanwezig te zyn. Opnieuw werd behandeld een adres van J. Twisk en anderen, betreffende een verbreeding van een nieuw voetpad langs den straatweg. De VOORZITTER deelde mede, dat blijkens een onderzoek een verbreeding van het pad met een tegel In totaal ongeveer 900 zou kosten welke uitgaaf B. en W om de onvoldoende noodzakelykheld ongewenscht voorkwam. Na eenige. weinig vrucht opleverende discussie werd het verzoek van den heer Twisk afge wezen. Door B. en W. werd voorgesteld aan den gemeenteopzichter. den heer J. Th Torken. voor den bouw van de U. L. O.-school, welke hy Is particulier bouwkundige verzorgde, een architectenvergoeding te geven. Het gewone honorarium zou 2000 hebben bedragen, maar omdat de heer Torken een deel van de werk zaamheden in dlensttyd had verricht, meenden B. en W., dat een beloonlng van 750 biliyk zou zijn. De heer GREEUW vond het Jammer, dat by de keuze van het ontwerp B. en W. den raad van deze flnancleele gevolgen niet op de hoogte hadden gesteld. Hét had spr bovendien bevreemd dat niet allen aan de prijsvraag deelnemenden architecten de gebrulkelyke vergoeding was ver leend. Spr was overigens voor het voorstel. De VOORZI1 TER antwoordde, dat aan de gevraagde vier architecten de vastgestelde ver goeding was verleend. Er waren echter nog 24 architectey.en bouwkundigen, die op eigen risico aan de nriiAvraas hadden meegedaan en dus niet en zei nog. dat B^en W dezen gang van zaken on rechtvaardig vonden, maar dat men zich er noodgedwongen by neer zou moeten leggen De heer KANT wilde het voorstel wel aan vaarden. maar onder protest, want het een groot schandaal. De VOORZITTER wilde De berichten ‘uit Amerika luiden de laatste dagen zeer ongunstig. De jongste verklaring van den adjunct attorney general Jackson, waarin hy de «akenwereld verantwoordelyk stelt voor de nieuwe economische depressie, heeft als het vare alle vertrouwen In de samenwerking tus schen de regeerlng en het particulier kapitaal tot wederopleving van den bedryfstoestand te niet gedaan en de vree» gewekt voor grootere tegenstellingen tusschen de groot-lndustrie en de regeerlng Goed Ingelichte Amerikaansche kringen hechten aan de uitlatingen der regee rlng omtrent een op handen zynde groote anti trust campagne en een wetgeving tegen de mo nopolisten meer een politieke beteekenis, maar toch de onzekerheid op dit punt kan moeilijk het vertrouwen aanwakkeren. De vooruitzichten zyn derhalve allesbenalve bevredigend, ook voor de conjunctuur-ontwlkkellng. welke nog «Leeds een achteruitgaande richting volgt. De prijzen dalen wegens het verminderd verbruik; men acht een daling der staalpry«en niet uitgesloten; de automobielafset gaat zeer langzaam en In verband hiermede ziet de General Motors zich voor het feit gesteld. Ingaande Januari *4 30 000 arbeiders te moeten ontslaan. Een en ander heeft Wallstreet gisteren weer deeriyk stuur gebracht. Het «mnbod was vry sterk dc markt sloot gevoelig lager. In het telefonisch verkeer hedenochtend ten onzent was de stemming, In navolging van Wall street. zeer flauw en had men ongeveer een maatstaf van de stemming op de officleele markt in den namiddag. Steels leden een verlies van 3 6 3% dollar op 374,-38; Beth Steel moest 2*6 6 3 prysgeven op 40%—40%; Republic Steel I punt op 11%—12; Anaconda Copper 1»,4 op 20^r-20%. SheU Union 6 op 11% Tidewater circa *4 op 10% a 10%. Toonaangevende locale aandeelen waren ook gedrukt Konlnkiyke Olie werd onder beroeps- l-.andelaren 5 6 6 pet. lager verhandeld tot on geveer 358; KVA verloor 4 6 6 pet. op 431—433: Philips 5 6 6 op 284—285; A'dam Rubber 4 6 8 op 204206; Unilever 1 pct. op 143 en Aku 6 1 op 44 Kon. Boot werd 2 pet. lager getaxeerd op 124 en Scheepvaart Unie 3 pet. lager op 1’6. Binnen 36 meter vwa Bras dende «traatlontoorn be hoeft. vw auto blMtaa bebouwd» kommen geen etgo» vorMchtlwg M voeren! e. U lt a r 1, n 7 lt il it i. 7 5 ;- n >t l-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 11