ONS BLAD aan De Japanners vallen thans Kiangsi I i I L Het nieuw» van heden F De Kerk het en communisme I De moord op de missionarissen r S Chineezen vastbesloten tot tegenstand Massa-ontslag bij de Gen. Motors De Protest van den Negus DE BAROMETER Fransche leening te Londen? Een verklaring van Tokio Laatste bolwerk zou genomen zijn JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZlEKEiuONDSLEVERANClEx OOK SPOORFONDS I jj 1 Wf; ft WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS aal S X vr over Excommunicatie van Amba Abraham Aanleg van een weg naar Rusland De H. Vader ontvangt de gezanten Zuinigheidsactie in Italië w ró. 4 Brand uitgebroken in een trein „Osservatore de „toegestoken hand” 4 r „Wij willen geen geld maar menschen” DE JAARWISSELING Zaterdag, Nieuwjaarsdag, ons blad NIET verschijnen. DE DIRECTIE NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD MT a- -I ü- Z w. ■V Dwars dooi Azië T3 o Eenige o BB Portbou beschoten '‘■li gespaard worden ïtt 1 rf> Op het C j/ Tegen de erkenning van het Italiaansche Imperium 40 millioen p.st. tegen gunstiger voorwaarden dan de vorige leening Algemeene achteruitgang in het Amerikaansche bedrijfsleven noopte er toe Zeven dooden door onvoor zichtigheid Door de Synode der Koptische Kerk te Cairo DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN VATICAANSTAD, 28 Dec. (Havas.) De houding der Katholieke Kerk jegens het communisme en meer in het bijzonder de aan de Fransche Katholieken, toegestoken hand", vormt het onderwerp van een hoofd artikel in de „Osservatore Romano” van de hand van den directeur graaf Della Torre. Het „Central Uit Stockholm wordt gemeld, dat vol gens een telegram uit Sjanghai de Chinee- scbe regeering besloten heeft tot den aan leg van een weg door het binnenland naar de Russische grens, ter vergemakkelijking van het wapen- en munitievervoer uit Rus land naar China. Hoe ontvoering en vermoor ding geschiedden H HANGTSJAU, 28 Dec. (Haves) Chineesche telegraaf-agentschap News** meldt: De Japansche troepen, die in Tsjekiang strijden, zouden zich gereed maken op drie punten Kiangsi, de eerste provincie in het Zuidwesten aan te vallen. Hevige gevechten zijn reeds ontbrand langs de Toejang, op 40 K.M. ten Zuid-Westen van Hangtsjau. Hopel is bevrijd van Japanners, dank x(J herhaalden successen der Chineesche lucht- strijdkrachten. - Na de massa-ontslagen bij de „General Mo tors” zullen bij het concern nog 205.000 men schen werkzaam zijn. Er zal slechts drie dagen in de week gewerkt worden, tot de omstan digheden beter worden. volharden in de traditloneele politiek van be scherming van het Internationale recht”. TOKIO, 28 Dec. (Domei). Nabij Moyi in Ja pan is een lading celluloid speelgoed in een trein door een weggeworpen eindje sigaret in brand geraakt. Twee rijtuigen werden een prooi der vlammen en brandden geheel uit. Hierbij liepen 41 personen brandwonden op; seven hun ner zijn aan de gevolgen overleden. De Franco-regeering heeft besloten, de uit Ne derland gevluchte Spanjaarden zoo spoedig mo- gelijk terug te zeïdfen. Haile Selassie, de Negus van AbeaaynM, beeft geprotesteerd tegen de Inleiding tot erkenning van de verovering van zijn rijk door Italië. De Vereeniging voor R.K. Mulo heeft te Utrecht haar 25e algemeene vergadering gehouden. De Japanners richten hun aanval thans op do Zuidelijke provincie Kiangsi. m V m tn er en ng ng 5 4330 en 4220 3, Telefoon 771 Telefoon 412 Voortgezette vergadering van het R-K. Werk liedenverbond. De General Motors ontslaan 30.000 arbeiden; de overigen rullen slechts een gedeelte van de week werken. BARCELONA, 22 Dec. (Havas) Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de Franco-troepen in het seminarie te Teruel zich hebben overgegeven. 1». lie Te Berlijn is de nieuwe Japansche gezant, Shigenori Togo, aangekomen, station werd hij verwelkomd door, den c/ie/ van het Protocol ,f VATICAANSTAD, 38 Dec. (Stefani) De H der heeft de bij den H. Stoel geaccrediteerde mbassadeurs ontvangen, die hem de Nleuw- jaarsreenscben kwamen aanbieden, '1 •ol Iff. r». ri de uk et ou or en an n- IV4 Lfc nt •e- da in en B4 en te ui e- er ra. op eL or n- en de dt de u. at ag is en ng de en 'óta 1 Door Japansche plunderaars weg gevoerd en gedood TOKIO, 28 Dec. (Domei). Het persbureau van de legerafdeeling van het Japansche hoofdkwartier heeft hedenavond een ver klaring uitgegeven betreffende het incident met de „Lady Bird”. LONDEN, 28 Dec. (Havas) In verband met de berichten, dat de staten, leden van de over eenkomst van Oslo, de mogelijkheid van een erkenning van het Italiaansche imperium over wegen. heeft de Negus Haile Selassie tot de staatshoofden van deze mogendheden het vol gende telegram gezonden: In een offlcleele verklaring wijten de Japan ners het incident met de „Lady Bird** aaa slecht zicht op den Jangtoe. sa -*& Onaanvaardbaar is een bondgenootschap, dat de communistische massa's zou doen gelooven, dat het Katholicisme er in toe stemt de waarheid te bemantelen, althans niet te zeggen; een bondgenootschap, dat In de oogen der Christelijke beschaving door de onderteekening der Kerk een borg zou beteekenen voor een niet bestaande verze kering, omdat het communisme niet afziet van zijn radicaalste revolutie. Tsjengtlngfoe Anderhalve De ring, dien de troepen van Franco om de stad vormen, wordt lederen dag sterker aan gehaald en in welingelichte kringen denkt men, dat de bevrijding van de verdedigers der stad nabij is. De verliesen der Unkschen zouden reeds tot 20.000 man gestegen zijn. Voorla wijst hij er op. dat het atheïsme ten grondslag ligt aan het communistische programma en dat, wanneer ook „verzach tingen” in den vorm zijn aangebracht, het program toch hetzelfde blijft; d.w.z. dat bet communisme het proletariaat wil bevrijden niet alleen uit de economische slavernij, maar ook uit het godsdienstige „bijgeloof”. Daarom kan de Kerk ónmogelijk toetreden tot een overeenstemming, selfs wanneer die beperkt bleef tot zekere „practische ver werkelijkingen". Uit Tsinan wordt gemeld, dat Kenzo Isjida, □e Japansche oorlogscorrespondent van fle .Asahi”, vanmorgen om het leven Is gekomen bij de ontploffing van een, landmijn, waar hij op stapte, toen hij den intocht van de Japan sche troepen in Tsinan bijwoonde. „Ik ben ongerust door het vernemen, dat op ultnoodiging van de Nederlandsche regeering de staten, lid van de overeenkomst van Oslo, in overweging zullen nemen de bezetting van Ethiopië door Italië „de jure” te erkennen. De Volkenbond, die onmachtig is geweest de an nexatie tegen te houden, heeft toch ten gunste van den vrede het beginsel van niet-erkennen van de bezetting kunnen handhaven. Het volk van Ethiopië blijft weigeren zich te onderwerpen aan de Italiaansche overheer- schlng. Namens mijn volk doe ik een beroep op Uwe Majesteit, opdat haar regeering zal De ware vrede, de ware vooruitgang, de ware vrijheid zijn steeds het Ideaal geweest, waarnaar de Katholieke arbeiders streefden. Wanneer anderen dezelfde doeleinden nastreven, kunnen deze bereikt worden, zonder dat een bondge nootschap daarom noodzakelijk wordt. Het betreurde incident met de „Lady Bird” was te wijten aan slecht zicht op den Jangtse Een bondgenootschap ónmogelijk, daar het atheïsme aan het communisme ten grond slag ligt Te Sjanghai is een Chinees gearresteerd in verband met den aanslag op een Japansch schip Stond op Wnruodag 18 uur vjw.: 77X4 Vorige stond: T703 Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de voorstellen in sake de Grondwets herziening. De woordvoerder van de Japansche am bassade te Sjanghai neeft medegedeeld, cat de politie der internationale concessie den Chinees heeft gearresteerd, die van de Soetsjau-brug een handgranaat heeft ge worpen, ten gevolge waarvan *n Japansche soldaat werd gewond. Omtrent het eigenlijk verloop der tragische gebeurtenissen is thans het volgende bekend geworden. Het was ongeveer kwart over zeven toen men kwam zeggen dat weer eenige solda ten of als soldaten gekleede bandieten over den muur waren geklommen. (De misslestatle Is geheel door muren omgeven). Voor alle zeker heid gingen de overste pater Luclen Charny en de procurator Eugène Bertrand eens kijken aan de deur. ZU werden onmiddellijk gebonden en in een klein kamertje opgesloten.' Daarna drong een groep van acht of tien man door in de eetzaal. Een paar woordvoerders spraken goed Chlneesch. Zij stelden de Chineesche missiona rissen gerust dat hun niets gedaan zou worden, maar met drie geladen revolvers ging men op den bisschop af. die alleen aan een tafel zat Hy werd aanstonds gebondop en geblinddoekt waarschijnlijk met reepen. die uit het tafellaken gescheurd werden. Ook de overige Europeeachc missionarissen werden geblinddoekt en geboeid Onder de bedreiging van wapenen konden de Chineesche missionarissen niets doen om hun confraters te helpen. Een Funner zou nog gele aangeboden hebben, waarop hij ten antwoord kreeg: „Wij willen geen geld, maar menschen' Buiten aan de poort wachtte een vrachtauto. Allen werden daarop geladen, ook de twee, die in het kamertje waren opgesloten en de auto reed weg. Eenige honderden meters verder werd gestopt. De slachtoffers moesten eruit komen en werden naarmate zij naar voren traden met be jonetsteki -> af gemaakt. Zoo luidt althans een bericht. Niet ónmogelijk is ook. dat van revol vers gebruik is gemaakt, daar men later op de plek der misdaad leege hulzen van revolverpa- tronen heeft gevonden. De misdaad geschiedde bij een kuil, die door een ontplofte bom was veroorzaakt, en op een heel stille plaats. Daar na werden de lijken, zooals wij reeds bericht ten. met petroleum overgoten en verbrand. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon DEN HELDER, Stationsstraat HOORN/ Koepoortswog 94, SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ƒ2.per kwartaal of 15 cents per week, voor builen Alkmaar 2.50 per kwartaal of 20 céhts per week. Uitg. N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. PARIJS, 28 Dec (Reuter). Ofschoon hier omtrent in offlcleele kringen geen mede- deellngen te verkrijgen zijn, doet te Parijs het gerucht de ronde, dat Frankrijk bin nenkort zal trachten, In Engeland een nieuwe leening te sluiten, voor hetzelfde bedrag als van die, welke juist afgelast is, namelijk 40 millioen pond sterling. Men acht het evenwel zeker, dat gunstiger ▼oerwaarden verlangd worden, en dat er geen *Prake zal zijn van het vervoer van goud naar bonden als onderpand. In verband met het werpen van handgrana ten naar Japansche oorlogsschepen op de Soetsjau heeft de polltie van de international» nederzetting besloten de bruggen over de Soetsjau-kreek voor alle verkeer te sluiten, wanneer Japansche oorlogsbodems de brug gen passeeren. Q - De Japansche soldaten hebben in Noord-China van de koude te lijden. manschappen warmen zich bij een vuurtje toto NEW YORK, 28 Dee. (D. N. B-). Het Amerikaansche automoblelconcem „Gene ral Moton** heeft besloten met Ingang van 1 Januari 30.000 arbeiders en employe’s te ontslaan. Als motief wordt aangevoerd de algemeene achteruitgang gedurende het af- geloopen kwartaal in bijna alle takken van het Amerikaansche bedrijfsleven. LONDEN, 28 Dec. In het streven naar autarkie wordt in Italië een nieuwe zuinig- heidscampagne gevoerd. Er zal. zoo meldt de Dally Telegraph and Morning Post", een speciaal comité gevormd worden, dat propa ganda zal maken voor de grootste zuinigheid thuis en in de fabriek. In een nieuwe pers campagne wordt er op aangedrongen, ieder tukje staal en iedere kruimel voedsel te spa ren. Den werkgevers wordt verzocht zuinig te zijn met alles, van eindjes touw tot de asch Kroonprins Michael van Roemenië is door zijn vader, koning Carol, benoemd tot commandant van de nationale jeugdorganisatie Volgens het agentschap Fedus hebben giste- ren de regeertngstroepen hun stellingen in Te ruel verbeterd. In den middag maakten zij zich meester van het Casino en van het theater naast de Spaansche bank, alsmede van het Theresia-klooster. De Spaansche bank en de regeerlngsgebouwen staan in brand. De regee- ringstroepen hebben zich meester gemaakt van een groote hoeveelheid materieel, o.a. zeventien kanonnen en dertig zware mitrailleurs, alsmede een groote hoeveelheid geweren en lichte mitrailleurs. Buiten Teruel waren de rechkschen actief. De luchtmacht van Franco bombardeerde het front van de regeertngstroepen op verscheidene pun ten, terwijl bovendien troepenbewegingen werden waargenomen. Naar een der speciale verslaggevers van Havas by de rechtsche troepen voor Teruel meldt, ging het initiatief in den strijd-om Teruel giste ren uit van de troepen van Franco, die des nachts de republikeinen op den linker- en rech tervleugel bestookten en gisteren bezit namen van de hoogten, welke de stad beheerschen. De regeertngstroepen voeren voortdurend reserves aan om te verhinderen, dat de rechtsche hulp colonnes zich een weg naar de stad banen. Hedenmorgen zijn de rechtsche kruisers, die het vrachtschip „Yolande” hadden gepraald, voor anker gegaan, waarna zij het vuur openden op het station en de bijgebouwen. De ..Almlrante Cervera” wierp bommen. Na een kwartier kozen de beide kruisers weder zee. Het is nog niet be kend of schade aangericht is. Gisteren hebben de rechtsche troepen tot tweemaal toe zonder succes de stellingen der regeertngstroepen ten Zuiden van de Manzana res bij Madrid aangevallen, waarbij zij twintig dooden verloren. De batterijen der regeerings- troepen hebben de vijandelijke stellingen aan het front van Madrid hevig bestookt, terwijl de rechtsche artillerie de hoofdstad onder vuur nam. Generaal Sji Hal Hissoeng. de gouverneur van Kiangsi, heeft verklaard vastbesloten te zijn tegenstand te bieden tot het einde aan den Japanschen inval Deze weg zal van de provincie Setsjoean lel den over Lantsjau, de hoofdstad van Kansoe, naar Haml, de eerste stad binnen de grenzen* van Slnklang, en verder via Oeroemtsjl, de hoofdstad van deze provincie, naar de Rus sische grens. leder stukje staal en iedere kruimel voedsel moeten Deze verklaring is gebaseerd op inlichtingen, die door een stafofficier van het keizerlijk hoofdkwartier in samenwerking met de Japan sche autoriteiten ter plaatse bijeengebracht zijn. De verklaring vormt een uitvoerig document, waarin uiteengezet wordt, dat op 11 December voor de Chineezen in Nanking slechts één uit weg voor terugtrekken bleef, nl de Jangtse. Er hing een donkert rook op de rivier. Men had er geen idee van. dat buiterriandsche sche pen zich nog op den Jangtse zouden bevinden, en had derhalve den Indruk, dat de tien groote stoomschepen, die stroomopwaarts voeren, van den vijand waren, weshalve bevel tot vuren werd gegeven. De afstand was toen echter te groot om trefkans te hebben. In den morgen van 12 December bereikten de Japanners Woe- hoe. Het was mooi weer, maar mistig. Men ont dekte toen aan den rechteroever van den Jangtse vier groote stoomschepen, die man schappen aan land zetten. Omstreeks negen uur zag men, dat zwarte rook van de schepen opsteeg. Men kreeg den Indruk, dat een rook gordijn gevormd werd. Hierop werd bevel ge geven de schepen onder vuur te nemen. Een der schepen voer in de richting der Japanners; men zag toen de Britsche vlag. Het was de ,^ee”. De verklaring geeft dan een beschrijving van de besprekingen, die gevoerd zijn tusschen den Japanschen bevelvoerder en de Britsche offi cieren van de „Lady Bird”. was geen verbinding te maand na het gebeurde viel er voor de buitenwereld dan ook niet mee> aan te twijfelen at alle ontvoerden waren om gekomen. CAIRO, 28 Dec. (Havas). De heilige synode van de Koptische kerk heeft Amba Abraham geëxcommuniceerd en verklaard, dat zijn be noeming tot patriarch van Addis Abeoa door de Italiaansche autoriteiten ongeldig Is. Amba Kyrillos blijft het eenige erkende hoofd van de kerk van Ethiopië. De synode bracht hulde aan Amba Kyrillos. die weigerde zich aan de Italianen te onder werpen. De Egyptische regeering hoopte eerst nog de zaak langs vriendschappelijken weg te kunnen ■egelen, doch de besprekingen, welke met Rome werden aangeknoopt, liepen op niets uit. In politieke kringen twijfelt men, of de be slissing van de synode veel resultaat zal heb ben. behalve de opwinding van het oogenblik. Men wijst erop, dat alle Oostersche landen een kerk met een eigen bestuur hebben. De schrijver is van meening, dat de Kerst boodschap van Kardinaal Verdier sommigen een voorwendsel heeft geboden „om het toch ■oo heldere water van de Encycliek tegen het atheïstische communisme te vertroebelen”. Aan het „Bulletin Catholique de Pckln" ont- leenen wij de volgende bijzonderheden omtrent de tragische gebeurtenissen te Tsjengtlngfoe’ Geheel onverwacht werd de ontvoering ge meld van den Apostolischen Vicaris van l'sjeng- tlngfoe en een belangrijke groep Europeeschi missionarissen, die zich in den centralen missie post bevonden. De ontvoering had reeds plaat, op Zaterdag 9 October, (ten dag waarop de stad «’as ingenomen door dé overwinnende legers «Ier taak het as de troepen van de Nanking- regeering over de Gele Rivier terug te dringen Over dit bericht stond iedereen verslagen. Den- zelfden morgen, onmlddellijk na het binnentrek ken der stad, hebben Japansche officieren een bezoek gebracht aan den missiepost en hadden zich zeer vriendelijk onderhouden met der. bisschop en zijn missionarissenMaar toch, on- middellijk daarna reeds en gedurende dien ge- heelen Zaterdag waren plunderaars in groepjes naar de residentie gekomen, waren daar bin nengedrongen en hadden alles meegenomen wat van hun gading was. ZU kwamen door d<* poorten, over de muren, langs de daken van de lager gelegen huizen. Zelfs hadden zij een reeds lang dichtgemetselde poort van de misslestatle ingestooten. Een officier, die een bezoek bracht, werd ervan op de hoogte gesteld. Hij Het de poort weer dichtmetselen en een waarscnu«-lng tn het Japansch aanbrengen, hetgeen niet be lette dat de poort den volgenden dag weer ver nield was. Heel den dag bleven de plunderingen aanhouden, ondanks de verschillende bezoexen van Japansche officieren. Het was zeven uui Zaterdagavond toen de ontvoering plaats vond Het avondeten was juist begonnen en meer dan 20 missionarissen «’aren om hun bisschop ver zameld. Geheel steunend op de stellige beloften van de Japanners, had de bisschop zun mis sionarissen weten te overtuigen dat zjj niet: behoefden te vreezen. De angst was met den da), gegroeid bU de mogelijkheid van alle onheilen die zich in de gevechtsllnie en op den «leg dei krijgsverrichtingen konden voordoen. Deze angst werd nijpende beklemming, toen na het Reuter-bericht niets meer werd vernomen. Met krijgen. EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 75 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 Cl P. L 3IJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij ebon- oement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd ot Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubrlek 10 cl per regel. Naar aanleiding van dit bericht wordt van bevoegde zijde te ’s-Gravenhage er op gewezen, dat het Nederlandsche voorstel betrekking heeft op een erkenning de facto, dgch dat van een erkenning de jure nimmer sprake la geweest. Aan het front van Sjanst schijnen da Japanners, na een rustperiode, de krijgs verrichtingen te zullen gaan hervatten. De streek ten Zuidwesten van Wel in Dat het vuur onopzettelijk was, zoo ein digt de verklaring, zal begrepen worden door hen, die weten hoe de feitelijke toe standen waren op het slagveld, waar ge beurtenissen van onverwachten en buiten gewonen aard zoo veelvuldig voorkomen. Desondanks „betreuren wij oprecht, dat de huidige, ongelukkige zaak zich heeft voorgedaan". A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 1