W erkliedenverbond O R.K. Mulo Vereeniging voor D HET VATICAAN IN DE BRANDING WERKLOOSHEID STIJGT BEZOEK VAN DEN AARTSBISSCHOP TELEGRAM AAN Z.H. DEN PAUS MISTI HO ESTWEE R! SKI-REIZEN k 4 WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 te Rede over de Vondel- herdenking Nieuwe huiaveating Paratyphus te Olst Een der bestuurders gedood De Vondel-herdenking n CR1TIEK OP ONDERWIJZER Toeapraak Aartabiaachop Men beeft zich te beraden over de vnaag. ot 5 I De gijzeling van den journalist Meisje bij aanrijding gedood Ia het wenachelyk, dat een wette- lyke regeling tot atand komt? Cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen Subatituut-Off icier van Juatitie veroordeeld Percentage nog ateeda beneden dat van 1934 HET VERSCHOONINGSRECHT VOOR DEN JOURNALIST BEIDE KAMERVOORZITTERS BIJ H. M. DE KONINGIN DE GLADHEID VEROOR ZAAKTE ONGEVALLEN JONGEN TUSSCHEN KIPKAR EN MUUR BEKNELD DE TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND TWEE AUTO’S TEGEN ELKAAR GEBOTST Mi tot „Laten wy ona einddoel boven deze wereld pn niet in het materialiame zoeken,” aldua Mgr. Rapport komt over de vorming van leiders Dit jaar 20.000 oplossingen op de puzzle meer dan verleden jaar H. M. DE KONINGIN TERUG IN DE RESIDENTIE bezoek van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong en RESIA Algemeene beachouwingen I HOESTBONBONSi Patiënten eveneena na gebruik van een alaatje ziek geworden Droevig einde van het «pel Bespreking over het plan, om komen tot atichting van een Arbeideravrouwen- organiaatie H AROSA, SILS MARIE en RESIA II LISSONE-2- LINDEMAN^- Ar beider avrouwenorganiaatie V. te Renswoude i* n. gegeven leiding la t- •r Met dat volgt: den een le 8 Z« HSLFtH OOEO - ZE «MAKE. OO«Ö Hij stelde ten slotte vast, dat de verga dering zich in het algemeen met de con clusies van het rapport kon vereenigen. Vondel op z’n Roomsch, Is Vondel op z*h schoonst. Verder ziet spr. bij bet bestaan Arbeiders vrouwenorganisatie i het mogelük is, de organisatie der arbeiders vrouwen als uitgangspunt van het R. K. Werk liedenverbond te nemen, waarbjj men rekening heeft te houden met het feit, dat in twee dio cesen reeds een zelfstandige vrouwenorganisa tie bestaat, aangesloten bij de katholieke ar beidersbonden in deze bisdommen. it h d huwde haar toekomt. Het Verbondsbestuur werd bij stemming ge machtlgd tot aankoop van den noodigen grond De vergadering werd dan geschorst tot he denmorgen. ging in de afgeloopen jaren voor het M. u. 1.0.- onderwijs gedaan heeft. Bij het spelen met kipkarretjes op het' ter rein van de steenfabriek der firma Gelden» te Kerkdrie] is Dinsdagmiddag het U-Jarlg zoon tje van de familie Ackermans aldaar, bekneld geraakt tusschen een karretje en een muur. In hoogst ernstigen toestand is de jongen naar het Liefdegesticht te Kerkdriel vervoerd. Men vreest voor zjjn leven. mits het- e n n Den Haag, Haarlem, Rotterdam, drietal tegen Arnhem, Groningen, Leiden, 1 Zeis* Om hoest to voor komen on to ver holpen niets boter dan plan be l ts ie h is in ir Is n n Van de hand van pater mr. dr. Stokman O. F. M., directeur van de Ontwikkelings- Centrale, zal een rapport verschijnen over de vorming van leiders en de mogelijkheid tot stichting van een Sociale HoogeschooL H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond ten palelze Koordeinde den voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. W. baron de Vos van Steen- wjjk, en den voorzitter van de Tweede Kamer, mr. R. J. H. van Schalk, in gehoor ontvangen. Ook te Olst doet zich een tweetal ziektever schijnselen voor, die zeer zeker behooren tot die, welke bij de gevallen, ontstaan door het gebruik van een slaatje, voorkomen. In beide gevallen zijn de ziekteverschijnselen dezelfde. De patiën ten zijn eveneens een dag na het gebruik van een slaatje uit een automaat te Deventer ziek geworden. Hun toestand is niet ernstig. den zustervereeniglngen is veel nuttig werk richt ter verbetering van het V. 1. o. Nadat de heer H. Moeren het jaarverslag had uitgebracht, werd de bijeenkomst vereerd met het Op den rijksweg tusschen Ede en Arnhem ter hoogte van de Ginkel zijn Dinsdagmiddag tegen vier uur tweë personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de beide bestuur ders, de heer J. Hille, uit Soest, bekwam ern stige verwondingen en is in levensgevaarlijken toestand naar het Jullana-ziekenhuis te Ede vervoerd, waar hij later is overleden. De andere bestuurder liep slechts enkele ont vellingen op. Bedenken moeten wij o. a., dat er reeds veel Bijbelkennis noodig is, om zjjn werken te ken nen, terwijl de onkunde met de mythologie een nieuw beletsel vormt voor velen en het wis selen van heidensche begrippen met christe lijke termen soms moeilijkheden brengt. Spr. illustreert zijn gedachten met velerlei citaten uit Vondels werken. Wat wü zeker weten, is, dat Vondel onze grootste treurspeldichter is geworden. En een fraai getuigenis van een niet-kathollek luidt "1 als Dan werd de vergadering toegesproken door den Aartsbisschop. Mgr. verheugde zich over de vriéndelijke uit- noodlging tot deze jubileumvergadering, daar deze het genot herschafte, de leerzame rede van dr. Michels te kunnen hooren. Dank betuigde Mgr. voor wat deze vereenl- Voor de 472.000 verzekerden bulten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 288. (In de vorige verslagweek, 22 tot en met 27 November 1937, was dit per centage 26,5). Voor de 545.600 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheids percentage 28,3. van eer. de uithuizigheid nog vergroot, wat de organisatie immers nood wendig meebrengt. Vergeten moet ook niet worden, dat de ^godsdienstige belangen even goed behartigd worden in Congregaties en meer van dergelijke vereeniglngen. In de voortgezette vergadering van het R. K. Wsxkliedenverbond werd onder applaus beslo ten. het volgende telegram aan z. H. den Paus te zenden: Spr. lichtte naar aanleiding van een opmer king. waarbij betreurd werd, dat er geen wij ziging is gebracht in de leerlingenschaal, toe hoe de R. K. Tweede Kamerfractie deze zaak heeft gezien en in de Kamer behandeld Minister Slotemaker heeft officieel namens de regeering een afwijzing doen hooren bij het vragen naar een verbetering van de leerlingen- KhaaL Spr. laat in het midden of dit wel juist is. Hf) heeft vertrouwen In dit kabinet, dat het in sociaal-economisch opzicht verbeteringen tal brengen. De directeur van den Rjjksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 tot en met 11 Decemter 1937 bij gesubsidieerde vereeniglngen met wérkloozenkas waren aangesloten 545.60" personen (waarvan 73 600 landarbeiders). H.M. de KoAingin is Dinsdagmiddag te half een van haar verblijf in het Burgerz.ekenhuls te Amsterdam per auto in 1 paleis Noordeinde te Den Haag teruggekeerd. BH de gedachtenwisseling, die op de mede- deellngen volgde, wérd betreurd, dat minister Homme den kindertoeslag eerst bij het derde kind wil doen ingaan. De afgevaardigde van den R. K. Fond van Hotelpersoneel bracht den wensch naar voren, om bij de behandeling van het vraagstuk van den arbeid der gehuWde vrouw, naar aanleiding van het aanhangige wetsontwerp, ook te be trekken den arbeid van niet-gehuwde vrouwen. Tot bet Verbondsbestuur werd het verwijt gericht, dat men in het afgeloopen jaar zoo weinig van propaganda heeft gehoord In zijn antwoord betoogde de voorzitter, dat de propaganda het beste van de vakbestuur- ders kan uitgaan. Intusschen is het Verbonds bestuur ontvankelijk voor bepaalde suggesties De Utrechtsche Rechtbank heeft den subatl- tuut-Officler van Justitie aan de rechtbank te Arnhem, mr. O. F. O. Graaf van L. 8, ver oordeeld tot 400 boete, subs. 40 dagen hech tenis wegens een aanrijding met doodelijkcn afloop, waarvan het meisje het slachtoffer is geworden. De behandeling van deze strafzaak was te voren niet bekend. In verband met een nieuw ontworpen bron zen beeld van Mgr. dr. Alphons Ariëns, was het oud-Tweede Kamerlid de heer A. Engels aanwezig, die in korte trekken de edele figuur van dezen grooten priester, vriend der arbei ders. schetste. Deze toespraak gaf den voorzitter aanleiding nog eens zijn groote waardeerlng uit te spre ken voor den persoon van den heer Engels, door Gerard Brom eens genoemd^ de zouaaf van de katholieke arbeidersbeweging. Ten gevolge van de plotselinge gladheid der wegen zijn Dinsdagmiddag nabij Barneveld twee ongelukken gebeurd. Het eerste overkwam een zeswteligen vracht auto, die van een macadamweg komende, op den rijksstraatweg TerschuurAmersfoort te gen een boom botste. Doordat het voertuig dwars over den weg kwam te staan, werd het verkeer ernstig gestagneerd. Toen men nog bezig was onder leiding van burgemeester Westrik uit Barneveld het druk ke verkeer te regelen, gebeurde een tweede on geluk. Juist op de grens van Barneveld en Njjkerk was een kleine vrachtauto met een vischventers uit Spakenburg eveneens een boom terecht gekomen. Alle drie Hepen ernstige snijwonden op en konden slechts met groote moeite uit de geheel vernielde cabine bevrijd worden. Twee artsen, een uit Barne veld en een uit Voorthuizen, verleenden de eerste hulp, waarna de gewonden huiswaarts werden vervoerd. De voorzitter verdedigde het plan met o. m op te merken, dat de arbeiders-organisatie reeds de handen vol heeft met te werken voo* de mannen en de jongens, terwijl de vrouw toch evengoed maatschappelijke verzorging noo dig heeft en als arbeidersvrouw in het orga- nisatle-leven moet opgenomen worden. Niet maar alles draalt rondom het Vatlcaan. Het Vaticaan staat als een rots in de branding der tl,den en zendt het zuivere, onverzwak te, eeuwige licht van Christus’ Woord uit in de duisternis. Dat die duisternis dat niet wil of kan begrijpen, kan men moeilijk te goeder trouw aan het Vaticaan verwijten. De juist in fje Kerstboodschap zoo nadruk kelijk herhaalde verzekering, dat het Katho licisme niet politiek, maar zuiver godsdienstig is, wordt treffend bevestigd door de ge schiedenis, welke ..Het Volk" tendentieus op haalt. Het Vaticaan. dat zich de wereldzen- ding van het Katholicisme welbewust is en zijn verantwoordelijkheid tegenover God voor de verdediging van de zuiverheid des Geloofs en van de onvervreemdbare rechten van de Kerk sterk voelt, heeft zich nimmer gebonden aan het een of andere politieke systeem, maar aanvaardt elk politiek sys teem. waarbij de rechten en vrijheden van de Katholieken en hun Kerk afdoende gewaar borgd zijn. Vandaar dat het, toen Mussolini een verzoening wilde en Hitler een verzoe ning scheen te willen, inging op het sluiten van verdragen, zonder daardoor bepaalde \oor Katholieken onaanvaardbare leerstellin gen van de door hen verkondigde theorieën tot de zijne te maken. Mussolini hield zich aan het gesloten verdrag, Hitler niet. Van daar het verschil in de plwctische houding van het Vaticaan tegenover den Italiaanschen fascistischen staat en het nationaal-socia- listische Derde Rijk. Het Vaticaan is voor vrede en tegen oorlog. Het heeft nimmer den Abessinlschen oorlog goedgekeurd, het heeft steeds veroordeeld en veroordeelt nog en zal altijd veroordeelen alle geweld, dat niet als rechtmatige zelfverdediging in uiter ste noodzaak kan worden beschouwd. Het heeft het godloos communisme even kracht dadig en duidelijk gevonnist als bepaalde leerstellingen van het zgn. nieuwe heiden dom. van'* het historisch materialistische marxisme en het liberalisme en komt slechts op voor de eenige, eeuwige, door God «elf geopenbaarde Waarheid. Wie deae Waarheid wil deelachtig worden, zal bij den H. Vader en de H. Kerk steeds een gewillig oor vinnen, onverschillig van welken kant hij komt. ..Laat allen tot mU komen," dtt*dirtstus- woord hebbéfi Christus' plaatsbekleeders op aarde steeds tot het hunne gemaakt Maar er is geen samenwerking mogelijk tusschen den duivel en God, tusschen de duisternis en het- licht, tusschen leugen en waarheid. De S.D.A.P. moge in zichaelf verdeeld zUn en principieel zooveel transigeeren als zij wil, de Katholieke Kerk en het Vaticaan doen dat niet. Het is juist deze onwrikbare be ginselvastheid van de Kerk en Haar opperste leiding, welke hasr aoo gehaat maakt alle politieke opportunisten van bruin rood, de socialisten incluis. e nuchtere tastbare werkelijkheid is geheel anders dan de perfide fabeltjes van „Het Volk" willen doen gelooven. het Vaticaan is principieel gedraaid. In Joego-Slavië heeft men veel last van overstroomingen. Onze foto toont hoe het er In een van de dorpen en stadjes uitziet De afgevaardigden hadden te voren reeds een concept-plan ontvangen, waarin enkele richtlijnen voor de Arbeidersvrouwenorganisa- tle waren uitgestippeld. Daarin werd deze or ganisatie de tweede afdeellng van de Katho lieke Arbeidersbeweging genoemd met haar ze tel ten kantore van het R. K. Werkliedenver bond. Zoowel Aalmoezenier Van der Made als de Verbondsvoorzltter wezen er nadrukkelijk op, dat nog geen enkele beslissing genomen kon worden en afgewacht dient te worden, hoe het Episcopaat hierover denkt. Mej. Hutten en de afgevaardigden van de Bossche en Limburgsche vrouwenorganisaties hielden een pleidooi voor deze zaak. De heer W. Steinmetz (Haarlemschen >bond) verklaarde, dat hem uit het rapport de nood zakelijkheid van een organisatie van arbeiders vrouwen niet duidelijk was geworden. Het werk van het Verbond omvat de behartiging van de belangen van het gezin, waarvan de tnan Im mers reeds aangesloten is. Iets anders is oi niet gezorgd moet worden, dat aan de onge vrouw de plaats gegeven worde, die Het bestuur van den Ned. Journalistenkring heeft besloten, een commissie in het leven te roepen, welke het bestuur zal rapporteeren ove^ de vraag of het wenschelijk is, dat een wettelijk geregeld verschooningsrecht voor den journalist tot stapd komt en zoo ja, hoe een dergelijke wettelijke bepaling zou moeten luiden. Jhr. mr. O. W. van Vierssen Trip, vice-presi dent van de rechtbank te Rotterdam, oud-re- dacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, heeft zich bereid verklaard de dezer commissie op zich te nemen. De commissie bestaat verder uit de heeren mr. J. F. E. Bellnfante, plaatsvervangend di recteur van het persbureau Aneta, Den Haag, mr. A. J. Hankes Drielsma, advocaat en procu reur te Rotterdam, D. Hans, Hoofdredpcteur van de Avondpost, Den Haag, mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad, te Bilthoven, G. P. J. van Overbeek, redacteur van de Arbeiderspers, te Amsterdam, mr. L. J. Plemp van Duiveiand, eere-voorzltter van den Kring, te 's Graven- hage, G. Polak Daniëls, parlementair redacteur van Het Vaderland, te 's Gravenhage en mr M. Rooy, secretaris van de hoofdredactie der Nieuwe Rotterdamsche Courant te Rotterdam. In de eerste verslagweek van December was het werkloosheidspercentage voor alle verzeker den in de laatste jaren a.v. (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de land arbeiders buiten beschouwing worden gelaten 1934 30.4 (30.6). 1935 34.0 (34.2), 1936 31.7 (31 6), 1937 28.3 288). By de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 11 December 1937 In totaal 428 988 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 404 884 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 410.572 werkloos, onder wie 392.667 mannen. Blijkens een opgave van den directeur-gene- raal van werkverschaffing en steunverleening waren einde October 1937 48 259 arbeiders ge plaatst bü een werkverschaffing. Het bestuur van het Werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat op 17 December 1937 rond 6950 arbeiders aan het werk waren met behulp van dit fonds. Het levensprogram, dat wij aan anderen moe ten meegeven, wordt zoo schoon uitgedrukt in het Epistel van de Kerstnacht-mls van den Apostel Paulus. WH moeten leven: matig, in getogen, rechtvaardig en vroom. Moge deze bijeenkomst er dan toe bijdragen, de Kerstgedachten in U te verdiepen, om het levensprogram volgens deze Kerstgedachte ook uit te dragen over de U toevertrouwde jeugd. Als een bede tot vervulling van dezen wensch smeekte de Aartsbisschop Gods Zegen af over de aanwezigen. De voorzitter dankte Mgr. voor zijn toespraak en gaf de verzekering, dat de vereeniging zal blijven werken aan haar niooie taak. Onder het zingen van de tweede strophe van „Aan U. o Koning der Eeuwen”, verliet de Aartsbisschop dan de bijeenkomst, die, na het afhandelen van de rondvraag, 's middags voortgezet werd. In de middagvergadering werd na eenige dis cussie aangenomen het voorstel van het hoofd bestuur, beoogende, dat onder een Mulo-kring wordt verstaan een groep van R.K. Mulo-leer- krachten en andere daarvoor in aanmerking komende personen, te beoordeelen door het Kring-Comité. De leden van den kring verga deren onder leiding van het comité, om in af hankelijkheid van het bestuur der Vereen, voor R.K. Mulo de locale belangen van hun groep en de algemeene belangen van het R.K. Mulo te bevorderen. Hierna hield de zeereerw. pater J. Eijckeler, Montfortaan, een lezing over: Bijbel en Bijbel- sche geschiedenis op ónze R.K. Mulo-school. Spr. wees er allereerst op, dat men de feiten ulc de Bijbelsche geschiedenis zooals bijv, de oorlogen, absoluut moet zien In een logisch ver band. Gods werking moet niet uitgeschakeld worden, maar de secundaire oorzaken dienen ook naar voren gebracht te worden, opdat de belang stelling in de toekomst kan blijven bestaan voor wat vroeger als „geschiedenis” geleerd Is. Als men met het Nieuwe Testament in de hand ziet hoe de beloften van het Oude Testa ment verwezenlijkt worden, zijn die begrippen van het O. T. heel makkelijk. Maar Iemand, die het Nieuwe Testament nog niet kent, staat er anders tegenover. Iedere belofte over den Mes sias is duidelijk, als men eenmaal aanvaard heeft, wat de Messias eigenlijk is. Het is waar, dat men eerst het Nieuwe Testa ment moet gelooven, om dan het Oude Testa ment te gaan bestudeeren. Spr. legde dit nader uit met voorbeelden, welke zeer practise!) belicht werden. Het resultaat der bestuursverkiezing was, dat de heer H. E. C. Swüste herkozen werd als penningmeester en de heer G. H. Baake als be stuurslid. Teleurstellend acht spr. de mededeellngen van den minister in de Kamer, lofwaardig noemt spr. het werken van de R. K. Staats partij en He verdediging van het onderwijs door heer Suring. In samenwerking met de ver- sterdam, Rotterdam, Utrecht en Arnhem den verkoop gaat dan het vorige jaar. Verleden jaar ontvingen we op onze puzzle bijna 40.000 oplossingen. Dit jaar Is het tot engeveer 60.000 gestegen, hetgeen dus een zeer aanmerkelijke vooruitgang is. Pers en radiovereeniglngen hebben ons niet in den steek gelatert. De bioscopen hebben ons werk evenmin ver geten. De alleraardigste nieuwjaarsprentbriefkaart met de kleuters, die hun goede wenschen de wereld Inzenden, en de andere klnderkaarten zijn bij uitstek geschikt om thans gebruikt te worden, nu over enkele dagen het jaar ^en einde zal zijn. De laatste loodjes wegen het zwaarst,zoo besloot freule Von Geusau het gesprek. Mogen ze zoo zwaar zijn, dat zij er toe bijdragen, de twee ton te behalen. Hard en goed willen wij werken, maar dit laatste is niet wel mogelijk bij de huidige toe standen, waarin zooveel verslechteringen zijn waar te nemen, dat het groote doel: opvoeding en ontwikkelend onderwijs niet meer bereikt kan worden. In de namiddagvergadering werd het B Inzake een Arbeidersvrouwenorganisatie sproken, welk onderwerp Aalmoezenier Van der Made inleidde. ,De commissie, die zich met deze zaak heeft bezig gehouden, is uitgegaan van de gedach te, die ook het R. K. Werkliedenverbond hul- digt, nl. dat de belangen van het katholiek» arbeidende volk behartigd moeten worden Hiertoe behooren dan ook de gezinnen en de Vrouw moet In de beweging dus even goed een Plaats hebben als de man. de jongen en het meisje. Als opvolger van den overleden heer Guit werd de heer Vtilink (R. K. Overheidsperso neel) met eenige vriendelijke woorden in dezen kring verwelkomd. Medegedeeld werd, dat omtrent het organl- leeren van bedevaarten door het Verbond waarvoor goedkeuring is ontvangen van het Episcopaat met aanwijzing van den geestelijken adviseur Mgr. J. G. van Schalk als leider, van wat Lourdes betreft, overeenstemming is be reikt. Van 23 Mei tot 1 Juni 1938 wordt de eerste offlcieele bedevaart van het Verbond naarlen het bouwen van een nieuw kantoorgebouw Lourdes georganiseerd. Omtrent het verloop van de spaarregeling voor de in 1941 te houden reis naar Rome, is het bestuur niet geheel en al tevreden. Tot nog toe zijn er slechts 2275 spaarders, terwijl in 123 plaatsen een Reiscomité aan het werk is. Er wordt op minstens 5000 deelnemers gere kend. Het ligt nu In het voornemen de Centrale Reiskas te hervormen en daarvan een Centraal Orgaan te maken, waarvan de plaatselijk te vormen relscomlté's gebruik kunnen maken. De commissjp voor de bestudeering van de vakopleiding zal spoedig haar werk kunnen beginnen. „Bijna vier weken kan het -Nederlandsche volk nu overal de weldadigheldspostzegels en de prentbriefkaarten van het kind koopen, en in dien tijd hebben wij mogen constateeren, dat onze oproep de „Twee-Ton’-actie krachtig te steunen, niet onbeantwoord is ge bleven,” aldus de secretaresse van de cen trale propaganda-commissie voor den verkoop der weldadlgheidspostzegels, jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau te 's Gfavenhage. „Er is vrijwel geen gemeente In ons land aan te wijzen, waar men in deze weken niet getracht heeft, een zoo groot mogelijken afzet te ver krijgen. Uit de kleinste plaatsen bereikten ons dienaangaande goede berichten. Met groote voldoening heeft de commissie voorts mogen ontwaren, dat het in de groote steden als Am- Den Haag, Groningen, aanmerkelijk vlotter met Een verbazingwekkende werk- en schep pingskracht heeft Vondel ontplooid, in wien het vechtersbloed niet verstijfd is. Wij zullen, aldus besloot spr. zijn rede, op onderwijsgebied niet verantwoord zijn, als wij het vele schoons uit Vondels werk niet dienst baar weten te maken bü het opvoeden van de Jeugd. Bü het binnentreden van den Aartsbisschop zongen allen de eerste strophe van ,,Aan U, o Koning jier Eeuwen." De voorzitter verklaarde het op hoogen prüs te stellen, dat de Aartsbisschop deze büeen- komst kwam bezoeken, waarin een bewüs ge zien mag worden, dat Mgr. het streven van deze vereeniging goedkeurt. Deze vergadering, de 25ste, is door dit bezoek zeker wel een waar dig sluitstuk eener klassieke rü büeenkomsten. Het bezoek van onzen Aartsbisschop zal ons voor de toekomst kracht geven, om ware strü- ders te biflven voor Kerk en Vaderland. (Ap plaus) Amsterdam, Eindhoven, Leeuwarden, Utrecht, De Haagsche Rechtbank heeft het ver zoek van den heer O. L. Hansen tot ophef fing van de güzellng afgewezen en heeft Dinsdag de gijzeling voor den duur van twaalf dagen verlengd. Daarna werd het woord gegeven aan den heer L. C. Michels, te Tilburg, die een lezing hield over Vondel. Deze Vondel-herdenking stond voor spr. in een büzonder teeken we gens de aanwezigheid van den Primaat det Nederlandsche Kerk en omdat Vondel destüds op büzondere wijze den lof bezong van Utrechts landschapsschoon. x Het Vondel-feest neigt intusschen weer ten einde met de laatste Gysbreght-voorstelling en de tüd is nabü, dat wü ons kunnen gaan be zinnen op hetgeen „herdacht’r is. Gerust kun nen wü zeggen, dat deze herdenking de inzet is geweest van een gezegende nawerking. Aan den plicht tegenover de jeugd is door de onderwüzers niet tekort gedaan, het toonee! deed het züne, aan sprekers was geen gebrek. Is daarmede gezegd, dat Vondel nu lééft in het hart van ons volk? Is de toestand thans gesaneerd? WÜ weten helaas wel beter! De belangstelling van ons volk echter is ver levendigd, hetgeen zeggen wil. dat ze daarvoor vatbaar was, wat apr. een gelukkig verschün- sel noemt. Het vraagstuk van den kindertoeslag zou In behandeling zün gekomen. Indien Pater dr. Hentzen O. F. M. niet verhinderd was zün aan- gekondigde rede te houden. Het betreffende wetsontwerp alsmede dat inzake den arbeid der gehuwde vrouw komt in een speciale Verbondsvergadering aan de orde. Ten opzichte van de wettelijke werkloos heidsverzekering en de steunregeling wordt overleg gepleegd tusschen de drie groote arbei- derscentrales en het Is denkbaar, dat overeen- stemming verkregen wordt. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den onderwüzer aan een openbare lagere school te Schiedam, die ten tüde van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana te gen de leerlingen in zün klasse gezegd zou hebben: „Weten jullie het al. Prinses Juliana is verloofd met een Duitschen prins en dat vinden de menschen zoo belangrijk, dat ze daarvoor de vlag uitsteken." De vader van één der leerlingen had in ver band met deze woorden in een courant een ingezonden stuk geschreven, waarin hü onderwijzer, die zulke woorden' bezigde, slecht pardagoog noemde. De onderwüzer, die zich in eer en goeden naam aangetast gevoelde, diende een klacht in wegens smaad tegen der» schrijver van het In gezonden stuk, ..<jle dit met zün vollen naam had onderteekend. De Officier vaR Justitie te Rotterdam wenschte geen vervolging in te stellen, waarop het Haagsche gerechtshof een vervolging- ge lastte. De politierechter te Rotteriiam heeft daarna den schrijver vrijgesproken. In hooger beroep heeft het Hof hem toen veroordeeld tot 10 boete. Van dit arrest teekende de. veroordeelde cas satie aan, o.m. aanvoerende, dat de naam van den onderwüzer niet genoemd was en het pu bliek dus-niet wist, om wien het ging. De Hooge Raad heeft zich thans vereenlgd met de conclusie van den procureur-generaal. dat het voor de toepasselükheld van art. 261 van het Wetboek van Strafrecht niet vereischt is, dat degeen, wiens eer en goede naam worden aangerand, met name wordt genoemd, slechts genoegzaam blüke. wie bedoeld Is, geen hier zonder twüfel het geval is, waar de klasse en de school zün aangeduld. De Hooge Raad heeft het ingestelde cassa tieberoep dan ook yerworpen. nder den titel „Het kan verkeeren' schrüft „Het Volk” een bedrleglük artikel, da* de kennelijke bedoeling heeft te suggereeren, dat het Vaticaan ten opdchte van het fascisme en communisme mitsgaders het nationaal-socialisme her- haaldelük als een politieke weerhaan zou hebben gedraald. Het herinnert aan de moei lijkheden tusschen Mussolini en bet Vati caan, welke bü het verdrag van Lateranen uit den weg werden geruimd, en stelt het voor alsof het herstel van de wereldlüke macht voor het Vaticaan aanleiding zou zün geweest zün princtpieele bezwaren tegen de fascistische staatsleer te vergeten, den Abes sinlschen oorlog niet openlük af te keuren en den burgeroorlog in Spanje ten gunste van Italië voor te bereiden. Nu echter het bezoek van Mussolini aan Hitler geen matiging van de aanmatiging van het Duitse he nationaal- socialisme tegenover de Kerk ten gevolge heeft gehad, gelük het Vaticaan verhoopt zou hebben, zou het Vaticaan. gezien s Pau sen Kerstboodschap, waarin het bestaan van een ware geloofsvervolging in Duitschland werd geconstateerd, en de uitlatingen van de kardinalen Verdier en Gerlier, bereid zün de uitgestoken haqd der communisten te grijpen, ofschoon het communisme ten scherpste in de encycliek .JMvini Redemp- toris” veroordeeld werd. Ook een zekere sym pathie van de jóngeren onder de katholieken voor het communisme zou een rol hebben gespeeld bü de veronoerstelde frontverande ring van het Vaticaan ten opzichte van de leer der bolsjewlkl. Zonder de achün- reserves en de quasl-twüfels van „Het Volk” in bedoeld artikel te hebben weer gegeven, hebben wü toch met het boven staande de” bedoeling en het doel van deze bedenkelüke en onwaarachtige politieke pen- nevrucht van sodalistischen huize volledig recht laten wedervaren. Dat „Het Volk” „pour besoln de la cause” in dit artikel geen onderscheid gelieft te maken tusschen het nationaal-socialisme en het fascisme en spreekt van het fascistische Derde Rük toont reeds duldelyk aan op welk peil zün aantügingen tegen de vermeende draaierijen van het Vaticaan staan. Overal, waar de bestrijding van bet Christendom heencht, is deze ingezet met den strijd tegen het onderwijs. Laten wü ons einddoel boven deze wereld en niet in «~>het materialisme zoeken. Heilige Vader, Het R. K. Werkliedenverbond van Nederland in algemeene vergadering te Utrecht büeen; met droefheid kennis genomen hebbende van de Kerstboodschap, welke Uwe Heiligheid tot de wereld heeft willen richten, sluit zich van ganscher harte aan bü haar protest tegen de beleediging en vervolging, waaraan Christusin Züne Kerk en in Zün<. volgelingen in verschillende landen, met name In Duitschland, bloot staat, bidt met Uwe Heiligheid den goeden God, dat Hü oogen en harten van de vervolgers opene voor de waarheid en Christus' volgelin gen sterke in den strüd, en smeekt in eerbiedige onderdanigheid om üw Vaderiüken Zegen. In het Jaai beursgebouw te Utrecht heeft de Vereeniging voor R.K. 'Mulo Dinsdag haar 25ste algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den heer L. Bot. Deze wees in zün openingswoord op het ver- blüdende verschünsel, dat er meer belangstel ling komt voor het U. l.o.; er is een snelle toename van hej leerlingental op de U.l. o.- school, er komt grootere waardeerlng, in bree- de kringen, voor deze onmisbare schakel in het schoolverband. Merkwaardig is echter, dat het aantal U. 1. o.-scholen vermindert bü deze vermeerdering van het aantal leerlingen. p n d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5