u rug over de Maas te Hedel officieel geopend V* r wen?. EEN BELANGRIJKE REKENSOM Een onrechtmatig royement BELANGRIJKE SCHAKEL WERKLIEDENVERBOND BIJEEN Vick* Va-TSO'1*01’. DONDERDAG 30 DECEMBER 1937 Inbraak in katholieke kerk De twee ton-puzzle De berijder ia ernstig gewtond WIE SLOEG HET EERSTE? R. K. militair tehuis in Waalsdorp X] De dader is voortvluchtig niet >- Een waarschuwing van Prins Bernhard Meer dan ween streek- belang -- Bijna 73000 goede oplossingen de prijzen getrokken Mgr. Noordman legt den eersten steen Groote verbetering in de verbin ding van de hoofdstad met Zuid-Limburg MILITAIRE WIELRIJDERS OP AFGESLOTEN PAD JONGETJE ONDER AUTOBUS GEDOOD Onverwacht den ryweg overgestoken MAN ERNSTIG GEWOND BIJ STEEKPARTIJ Het incident bij de schipbrug te Hedel MOTORBAKFIETS DOOR TRAM GEGREPEN ZEND y EEN TELEGRAFISCHEN NIEUWJAARSWENSCH AAN FAMILIE. VRIENDEN EN BEKENDEN IN NEDERLAND VERLOVINGSFEEST OP HUIZE DOORN Besloten is tot oprichting van een Volkscredietbank annex Borgsteliingsfonds Een beproefde methode verkoudheden te bestrijden Conversie gemeenteleeningen Eindhoven De zaak verkeert nog in voor bereidend stadium Bevelvoerende luitenant had er geen toestemming voor gevraagd Voorkom vele ƒ2/ wtnouw®» bll het eerste neu«gat Na twee en een half jaar de beslissing „Laat dit (het ongeval) een les zyn voor ons allen hier” Krijgt Van Schendel den Nobelprijs? i VerdrW WAT LEVERT LEVERT IS GOED Likeurstokerij De Wildeman Amsterdam OP FEESTDAGEN a t h .O Het betrof hier het volgende: resto behaalde het moet meer tenslotte In voortvluchtig 1*. Het den. Na uiteengezet te hebben, hoe alle productie- voondening van een markt is. waarbij op toe komstige behoeften en plaatsingsmogelijkheden gespeculeerd wordt, en voorts de oorzaken van hooge productie te hebben aangegeven. 1 Het Handelsblad bericht, dat Prins Bemhard, met behulp van Prinses Juliana, het volgende Engelsche vers heeft gemaakt en aan al zijn vrienden heeft toegezonden: Met dit feit is. zooals eerder gezegd, weer ’n belangrijke stap gezet op den weg ter verbete ring in de verbinding van het Rükswegenplan tusschen Utrecht en Den Bosch. Hieronder volgen nog eenige bijzonderheden over deze nieuwe brug. You see here the wreck of a car. which one day Was smashed for'maintaining the right of the way This right did not help the driver long He's in hospital now, just as if he’d been wrong. Let this be a lesson to all of us here And now I wish you. Merry Xmas and a happy New Year. Er moeten ondernemende hoofden zijn, dit productie-plannen ontwerpen, waarin rentabili teit zit. Deze plannen hebben met groote ele menten te maliën als de rentestandaard en hel loon. Nabij de Van der Bergstichting te NoordwUk is Woensdagmiddag de heer O. de Lange uit Katwijk, die met zijn motorbakfiets nog Juist voor de aldaar rijdende tram wilde oversteken, door het voertuig gegrepen en tegen een rlch- tingspaal geslingerd. Met ernstige verwondin gen is de man naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. prof. Öoudrlaan, dat we nen, merkt spr. op, dat igrijke wijze zou willen Woensdagmiddag heeft de Minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren. de nieuwe verkeersbrug over de Maas bü Hedel officieel geopend. De heer Schutte verdedigde het voor stel om het Pensioenfonds van het Sana torium ..Berg en Bosch" te reorganlseeren tot een Fonds voor de geheele katholieke arbeidersbeweging en in de stichtingsacte en het reglement daartoe de noodige wijzi gingen aan te brengen. ziet, dat de gezamenlijk rekenende onderwüzersorganisaties het meer met den heer Suring en de R. K. Kamer fractie dan met den minister en de regeering eens zijn. De heer Suring, alias de Katholieke Kamerfractie, heeft het zwijgen aan 's mi nisters berekening maar verder toegedaan Achtte hij het rekenen van minister siote- maker de Bruine een hopeloos "geval, waar voor toch niets anders dan een niet op te halen onvoldoende kon worden gegeven? Of misrekende hij zich zelf? In ieder geval is de uitkomst van den minister zonder protest van die zyde geslikt. En de onderwijzers en kweekelingen, de leerlingen en hun ouders, ja heel het onderwfjsbehoevende volk zijn de kinderen van de rekening of van de mis rekening geworden De kinderen, die op school met rekenen niet meekunnen en bijzondere moeite hebben, zullen zich voortaan daarover ni«t meer behoeven te schamen, zij zijn in goed en vereerend hoog gezelschap óf wel van den minister van Onderwijs óf wel van de groote groep van authentieke onderwjjs- speclalltelten. BU de behandeling voor de Rechtbank was door Mr. Simon gepleit voor het geroyeerde lid. -terwijl mr. de Vries optrad als verdediger van gedaagde. Ih Met 1935 had de geroyeerde in de dag vaarding gesteld, dat hij zonder opgaaf van redenen voor de rest van zijn leven was uitge sloten uit de postduivensport en dat deze uit sluiting onrechtmatig zou zijn. De uitspraak van hedenmorgen bepaalde oa: Naar de Telegraaf verneemt, ligt het in de bedoeling, binnenkort den Nederlandschert let terkundige Arthur van Schendel voor te dra gen voor een bekroning met den Nobelprijs. De Leldsche hoogleeraar, prof. mr. P. N. van Eyck. die de mededeellng aan het blad deed, voegde hieraan echter toe, dat alles nog in een voor bereidend stadium verkeert en dat de bespre kingen, o.a. met de andere Nederlandsche hoog- leeraren in de Nederlandsche letterkunde, nog gaande zijn. de aandacht minister van Waterstaat daarop worden en der dag Het antwoord op de vraag, wat de oorzaak van de crisis is, moet de oplossing brengen. Er bestaan daarover verschillende theorieën, wel ke door spr. worden behandeld. Zijn eigen opinie gevend, stelt spr. voorop, dat in de eco nomie alles verhouding en beweging is. dale en economische vormen meer en naar elkaar toe zullen groeien. In de Woensdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht voortgezette vergadering van het r. K. Werkliedenverbond kwamen in behan deling twee voorstellen, ml. om op te richten ot mede op te richten een Volkscredietbank en een Borgsteliingsfonds, in welke instelling, res pectievelijk fonds, het Verbondsbestuur wensch- te deel te nemen met een bedrag van 1000. •n do» knipte met een schaar, hem aangeboden door het dochtertje van wethouder v. Os te Hedel. Na deze officieële plechtigheid werd een wan deling over de brug gemaakt. Het gezelschap heeft te Den Bosch de lunch gebruikt, aange boden door de Kamer van Koophandel, aldaar. Ten overstaan van notaris mr. 8. K. D. M van Lier te ’s Oravenhage is Woensdag de trek king gehouden van de prijzen der twee ton- puzzle „Voor het Kind." Ingekomen waren 72786 geldige oplossingen. De hoofdprijs, ter waarde van f 100, uitge loofd door H.K.H. Prinses Juliana, viel ten deel aan O. W. Koelman, te Amersfoort. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de katholieke kerk te Kethel. De koster ontdekte 's morgens wat er gebeurd was In de kerk en op de altaardwaal waren bloed vlekken, zoodat hoogstwaarschijnlijk een der dieven bij het binnendringen gewond is geraakt Pogingen, om het tabernakel te forceeren, zijn mislukt. De offerblokken zijn geforceerd, doch daarin hebben de dieven, geen grooten buit gevonden. Te 11.15 uur arriveerde met een auto van "s Hertogenbosch de minister van Waterstaat, vergezeld van een aantal Van zijn hoofdambte- naren. in het parochiehuis te Hedel, waar bur gemeester H. Dronkers het woord tot hem richtte en ook tot de andere genoodigden een welkomst woord sprak. Het nemen van maatregelen behoort voor een niet onbelangrijk deel bij de producten, welk besef echter, jammer genoeg, bijv, op de beurs, te levendig is. We kennen immers een depressie- psychose, die de ontwikkeling van de hausse heeft belemmerd. Een voortdurende angst voor het depressiespook over heel de wereld heeft ons belet groote productieplannen te maken. Spr. heeft hoop, dat het met de ontwikkeling van de hausse nog wel mee zal vallen, al vreest spr. dat deze hausse een couveuse-kind zal zijn. Tegen de stelling van de hausse moeten rtsru hij de hausse op belai doen doorgaan. De heer J. A. “Kolkman, directeur van de Centrale Volksbank, die een en ander heeft toegelicht, betoogde, dat het gaat om een bij uitstek sociaal instituut, waarbij voornamelijk moreele borgen verlangd worden. Er kan echter met zoncer meer gegeven worden aan hen. die tijdelijk in moeilijkheden geraakt zijn en natuurlijk moet voor de cre- dieten een dekking gevonden worden. Zonder Borgsteliingsfonds nu is een Volks- exedietbank niet mogelijk. Het fonds vangt de risico's van de credie- ten op. Daar het moeilijk is om vanuit een centraal punt op goede wijze in de behoeften aan cre- dieten te voorzien, is een intensieve medewer king vari de plaatselijke instanties noodig. Vervolgens beeft de heer Kolkman nog en kele bezwaren, die vanuit de vergadering naar voren kwamen, ontzenuwd. De beide voorstellen werden goedgekeurd, evenals het concept voor dë stichtingsacte, het bedrijfsreglement en de leenvoorwaarden. De minister berekent hier, dat invoering van de schaal 1932 een bedrag sou vorderen van 83 millioen; het eerste jaar 5 millioen. Deze berekening is font. Gerekend is op 3892 onderwijzers L. O. ad 1899 (gemiddeld salaris) en 154 onderwij zers U. L. O. ad 2886 (gemiddeld salaris). De U. L. O.-onderwijzers zullen echter geen nieuwe leerkrachten zijn, maar gerecruteerd worden uit de ervaren leerkrachten, die reeds bü bet L. O. werkzaam zijn, zoodat de meer dere kosten alleen zullen bedragen 154 X (ulo-marge plus meerdere vergoeding voor 2 bü-akten) is 154 X 428 la 65912 in plaats van de 444444 die de minister in de M. V. A. voor hen als nieuwe kosten berekent. Van de 3892 onderwijzers, die voor L. O. noodig zijn, kunnen er 1000 gev worden uit de nog beschikbare valide V gelders (er zijn momenteel nog rond 120C wachtgelders). Die 1000 onderwijzers zullen dan hoogstens kosten 1000 X 1899 (ge middeld salaris) is 1899000 waar echter een besparing van rond een millioen op den pos) wachtgelden tegenover staat. Dan zijn er nog 3892 werklooze jonge onderwijzers noodig plus 154 in de plaats van ben, die van het L. O. naar tiet V. L. O. zijn overgeheveld dus totaal 3046. Hun salaris zal in geen geval bet gemid delde van 1899 bedragen. Ze zullen allen het aanvangssalaris ontvangen. Ongeveer 1000 hunner zijn in het bezit van de hoofd akte en dan is 't aanvangssalaris gemiddeld 1235 en 2046 zijn onderwijzers zonder hoofd akte. wier aanvangssalaris 1076 bedraagt. Gerekend is op het salaris van een begin nend onderwijzer in een 2e klas gemeente deelt. 21 jaar). zoooat de grondsalarisser: achtereenvolgens met 4 pCt. en 3 pCt. (on- gehuwdenaftrek) verminderd zijn. Volgens berekening zal ongeveer 1/3 van het benoo- dlgde aantal nieuwe leerkrachten in ge meenten der le klasse te werk gesteld wor den. 1/3 in gemeenten 3e klasse en 1/3 lx> gemeenten 3e klasse. De kostenberekening wordt aan de hanc van het bovenstaande *dus als volgt: 1000 wachtgelders ad 1899 te f 1899000, be sparing post wachtgelden 1000.000 is 899000; 2046 onderwijzers zonder hoofd akte ad 1076 is I 2301496; 1000 onderwij zers met hoofdakte ad f 1335 is /-1235000; 154 X (ulo-marge plus meerdere kosten 2 bijakten) is 6591% totaal 4401408 4^ pCt. pensioensbijdrage is 198064, totale kos ten 4599462. Het eerste jaar (bij invoering 1 April 1938, zouden deze kosten dus y, van dit bedrag vorderen, derhalve 3449506. (Vertaling: Ge ziet hier den puinhoop van een auto, die ééns werd verpletterd, omdat hij „het recht van den weg” (woordspeling voor: „rechts van den weg”) handhaafde.,Dit recht hielp den bestuurder niet veel verder; hij ligt nu in het ziekenhuis, net alsof hij verkeerd gehandeld had. Laat dit een les zijn voor ons allen hier. En nu, wensch ik u een VroolUk Kerstfeest en Mr. Verschuur begon met eenige algemeene opmerkingen over de verhouding van idealisme en realisme. Sinds 1936 leven we in een haus se, die tusschen aanhalingsteekens geplaatst moet worden, omdat het geen gewone hausse is. Het is gevaarlijk om er wenschen op na te houden, zonder aan economie te doen. Maar het is even goed gevaarlijk om alleen aan eco nomie te doen. De economie wordt door econo misten nog wel eens overschat; vanwege naar uitgebreide uitrusting waagt ze het nog wel eens om ten .aanzien van de ontwikkeling der conjunctuur voorspellingen te doen, maar dit vermogen is nog steeds gering. Conjunctuur is de economische situatie be zien uit een oogpunt van veranderlijkheid. Men kent allen de verschijnselen van hausse en de pressie. Het is een proces van regen en zonne schijn en de vraag is nu of we dit fatalistisch moeten ondergaan. Zij is echter ook nog uit een ander oogpunt van belang en wel omdat over deze brug in de nabije toekomst een groot gedeelte van het verkeer zal gaan van 'Z.-O.-Nederland naar Rot terdam en Den Haag en omgekeerd- Ik denk hierbij aan den weg van Rotterdam in de rich ting Nijmegen, welke binnen enkele jaren tot den nieuwen weg van V lanen naar s Hertogen bosch zal zijn voltooid en aan den weg van Den Haag naar Utrecht, welke eveneens zyn voltooiing nadert. Zijn deze wegen eenmaal ge reed, dan zal men over een uitstekende verbin- cjjng tusschen 's Hertogenbosch eenerzijds en Rotterdam en Den Haag anderzijds kunnen be schikken. Woensdag is op „Huize Doorn" in kleinen familiekring de verloving gevierd van den klein zoon van den ex-keizer, prins Louis Ferdinand van Pruisen, met grootvorstin Kira van Rusland. De jongverloofden vertoeven op „Huize Doorn". De grootvorstin is vergezeld van haar broeder, grootvorst Wladimir en prins Louis Ferdinand is in gezelschap van zijn moeder, kroonprinses Cecllle. L^w^^dta”^ na*r U BfkOO“U« Uit Leeuwarden, die - wapen is nog niet gevonden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft dezer dagen voortgezet de zaak tegen den luitenant- kokmel A. P. H. B., commandant van de twee- •de divisie der koninklijke marechaussee, gar nizoen te Maastricht, die op 28 Augustus van dit jaar bij de Schipbrug te Hedel een voer man zou hebben mishandeld. De gebeurtenissen dien dag hebben zich als volgt afgespeeld: Overste B„ die niet in uniform gekleed was, reed met zijn auto, waarin nog drie dames ge zeten waren, over de Schipbrug en moest daar bij een kar en paard passeeren. De voerman slingerde met zijn wagen zóó heep en weer, dat de auto-bestuurder meende, dat hij opzettelijk gehinderd werd. Overste B. wil de den voerman daarover onderhouden en even voorbij de brug. toen hij den wagen gepasseerd was, hield hij hem staande. De voerman klom van den bok en er ont stond een kort gevecht, waarbij de voerman bloedend gewond werd. Eenige omstanders hebben verklaard, dat de luitenant-kolonel de aanvaller is geweest en den voerman al aardig had toegetakétd. vóór dat deze wist wat er met hem gebeurde. Beklaagde’s lezing was, dat de voerman in niezen *,u9 hij naar voren, dat het geldende principe in de conjunctuur de ondernemer is. dreigende houding op hem af was gekomen en hem had pogen aan te vallen Hu had daarom uit zelfverdediging gehandeld. Na getuigenverhoor zeide de advocaat-ftacaal dat de zaak in wezen zeer eenvoudig was. Op onbehoorlijke en ruwe manier heeft beklaagd* den voerman een terechtwijzing willen toedie nen en zich daarbij aan mishandeling schul dig gemaakt. Spr. persisteerde bü zün eisch 75.boete subs. 25 dagen hechtenis). De verdediger, mr. F. J. J. Trapman te Lei den, concludeerde tot vrijspraak. Het Hof zal later sententie wüzen. Woensdagavond is op den Westduinweg te Scheveningen door eën autobus der H.T het 6-jarige jongetje J. van D. overreden en op slag gedood. Het kind liep met een vriendinnetje op het trottoir en stak toen plotseling den rijweg over. Het lükje is naar het ziekenhuis aan den Zuid wal te Den Haag gebracht. Dit voorstel werd eveneens aanvaard. In zün slotwoord releveerde de Verbonds- voorzltter, de heer A. C. de Bruyn, de fusie tusschen den R. K. Fabrieksarbeiderabond en den R. K. Steenfabriek-sarbeldersbond. welke organisatie dus voor het laatst op deze ver gadering vertegenwoordigd was. Spr. uitte een harteljjk afscheidswoord tot den heer Praam van den R. K. Steenfabrieksarbeidersbond, die met pensioen de beweging verlaat en wenschte allen een Zalig Nieuwjaar. Een geval, dat eenigszins aan het Bloeüien- daalsche Incident op den Jamboree-wanoel- tocht deed denken, doch waarbij een conflict achterwege is gebleven, is Dinsdag voor het Hoog Militair Gerechtshof behandeld. 23 Juli van dit jaar kwam le luitenant D. P van de ttrallleur-compagnie van het 5e reg. infanterie te Amersfoort met een colonne wiel rijders onder de gemeente Bameveld op der. rijksweg Hoevelaken-Apeldoorn-Deventer. Deze weg was evenwel voor het rüwielverkeer geslo ten. Niettemin maakten de militaire Wielrijders toch van den weg gebruik en een veldwachter n.aakte deswege proces-verbaal op. Beklaagde's verweer was nu, evenals in eer ste instantie, dat de veldwachter elgendunkelük het gebruik der openbare wegen aan het krijgs volk of de militaire transporten geweigerd heeft 'art. 41 sub. 2 der Inkwartieringswet) President; „Waarom elgendunkelük?” Beklaagde: „Omdat ik dacht, dat de weg- afsluiting niet gold voor militaire colonnes". Voorts deelde beklaagde mede, dat zü a'üis met mitrailleurs reden over wegen, welke voor handwagens verboden zün. „Dat is een ander geval", merkte de presi dent op. Het bleek, dat de weg niet voor voetgangers afgesloten was. Wanneer dus alle wielrüders afgestapt zouden zün en het voor het verkeer gesloten gedeelte, dat ongeveer 2 KM. lang was, met de fiets aan de hand gewandeld zou- dëh hebben, zou er geen overtreding begaan zün- De advocaat-flscaal zeide in zün requisitoir dat de materie in de motor- en rüwie;wet en ae daaraan ontleende reglementen is geregeld. Wil een militaire colonne gebruik maken van een voor het verkeer afgesloten weg, dan kan daarvan bü mlnisterieele beschikking onthef fing worden verleend. Anders wordt een mili taire colonne gelijkgesteld met het gewone ver keer. Indien daar ter plaatse de toestand onhoud baar is, dan moet van de züde van het depar tement van, Defensie eens de aandacht van den gevestigd. Spr. achtte beklaagde schuldig, vorderde bevestiging van het vonnis van Krijgsraad 1.boete, subsidiair één hechtenis). Het bof zal nader sententie wijzen. De cfviele Kamer der Utrechtsche Rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan in een laak, welke al twee.en een half Jaar,liep. We zün in economisch opzicht wel zoo ge wapend, dat een ander land niet te spoedig den handschoen tegen ons zal opnemen, maar toch dient rekening gehouden te worden met de allesbehalve vriendelijke houding van Engeland Verder moet de agrarische productie in vaste banen geleid worden. Samenwerking van pro ducenten Is meer dan ooit noodzakelijk, waar bij de heer Verschuur den wensch uitspreekt dat- zooals bü de ondememersovereenkomsten brècht reeds het streven van de regeering is, de ao-1 HET BEWIJS: Deze twee producten werden beproefd bi| 17 353 menschen. 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten nagegaan Zij con stateerden. dat zij. die. toodra dit noodig was. Vicks Va-tro-nol of Vicks VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen, die verkoudheden op hun gewone manier behandelden «De beteekenis van de brug in Hedel gaat echter verre boven het streekbelang uit. Zü vormt een schakel In :1e verbinding Amster dam met Zuid-Limburg, welke voor het doorgaand verkeer van het allergrootste be lang is en dit nog in sterkere mate zal wor den, zoodra deze route over haar geheele lengte op een hooger peil is gebracht. Het ligt in de bedoeling den weg van Am sterdam langs Utrecht naar Vlanen geiei- delük om te vormen tot een verbinding, welke aan de hoogste eischen zal voldoen. Asm het vraagstuk van de verbetering van de traverse door ’s Hertogenbosch ondér meer door den bouw van een nieuwe brug over de Dieze zal verder alle aandacht geschonken worden, terwül voorts verwacht mag worden, dat vrü spoedig over een nieuw wegvak van Eindhoven naar Leende en over een nieuwen weg van een punt ten noord westen van Weert naar Beek met een zü- tak van Geleen naar Heerlen zal kunnen worden beschikt. In dit licht bezien, zal de brug te Hedel een schakel vormen van een der belangrük- ste doorgaande routes van ons land. w—r is dezer dagen bü de Onder^jsbe- H grootlng in de Kamer zwaar gerekend ■L>over de mogelükheld van verlaging van- de volgens veler meenlng onhoudbaar hooge leerllngenschaal bü het Lager Onderwüs. De hoogte van de leerllngenschaal is door de regeering erkend als een nationaal belang, en terecht, want met het peil van de leerlln genschaal hangt niet alleen het belang var de «A'rkende en de werklooze onderwij zers, van de kweekelingen met acte en van hen. die het geven van onderwijs als hun roeping voelen en zich daarvoor wenschen te bekwamen, maar ook dat van de leerlin gen en dus ook van hun ouders en tenslotte van het geheele onderwüs genietende en noo dig hebbende volk ten nauwste samen. De uitkomst van het rekensommetje was dus van het allergrootste, van algemeen natio naal belang. Maar rekenen is een moeüuke kunst, niet alleen voor vele Lagere-School- kinderen. maar ook voor den minister van Onderwüs en een onderwüsspecialiteit als de ‘heer Surmg. lid der R. K. Tweede Kamer fractie. Naar zich toerekenen is voor de meeste menschen niet zoo lastig, dat lukt ge- wvxmlük wel. maar precies en eerluk rekenen, zoodat de uitkomst op de som sluit als een bus, zie, dat is vaak een heele toer. De mi nister rekende namens de regeering het leer- lingenschaal-sotnmetje uit en kreeg op den duur als uitkomst 8 millioen. De heer Su ring rekenend namens de Katholieke Ka merfractie kwam na zün becijfering slechts tot een kleine 3% millioen. Wie rekende nu mis? De minister, alias de zich met hem solidair verklaard hebbende regeering, of de heer Surlng, alias de Katholieke Kamerfrac tie namens welke hü sprak? In het „Katho lieke Schoolblad" heeft het Comité der aa- menvArkende onderwüzersorganisaties óók een berekening gemaakt en wel als volgt: dat het royement onrechtmatig was ultge sproken; dat gedaagde veroordeeld werd, om dit roye ment In te trekken; dat het geheele vonnis, conclusies Incluis, in extenso moet gepubliceerd worden in het or gaan der vereeniglng der Utr. Postduiven So ciëteit: „De Postduif"; dat een bedrag van f 50.moet betaald jworden als schadevergoeding voor een en aq- der; en dat een bedrag van 300.moet betaald worden als vergoeding voor de proceskosten. Het is voor een land als het onze ge- wenscht, dat we de productiefactoren rente voet en grondstoffenprüs zoo laag mogelük houden. Het kosten peil dienen we laag te houden, terwül we ook onze ooncurrentle- macht op de wereldmarkt moeten bepalen. Hierop moet een goede regeeringspolitiek gericht zün. Een belangrüke taak is voor de regeering ook «(eggelegd op het gebied van de handelspolitiek. In een café aan de Nieuwstad te Groningen is ruzie ontstaan, waarbij een der aanwezigen - w?nende FollUngedwarsstraat, met een dolk in de borat werd gestoken. Hlerbü Werd een long getroffen. Het slachtoffer Is naar het Academisch kenhuis overgebracht. Zün toestand is Wel ernstig doch vengevaarlük. De plechtigheden werden verricht door den hoofdaalmoezenier kolonel Mgr. J. J. J. Noord man. Zü werden o.m. bugewoond ooor den lultenant-generaal P. J. van Munnekrede, lid van het Hoog Militair gerechtshof, oen gene raal-majoor. jhr. J. T. Alting von Geusau, commandant van de eerste divisie, kolonel H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst. u.specteur van het wapen der cavalerie, commandant van de lichte brigade, den oud-hootdaaimoezenier Mgr. F. Evers. Mgr. J. M. van der Tuyn, deken van Den Haag en andere militaire en geeste lijke autoriteiten, alsmede het bestuur en den raad van het beheer van het R. K. militair tehuis. Nadat de hoofdaalmoezenier Mgr. Noordman den eersten steen had gelegd van de kapel, hield hü een korte toespraak, waarbij hü de beteekenis uitcenzette van een gebouw, als waartoe thans de eerste steen was gelegd. Het beschermt de hoogere geestelijke bezittin gen van jonge menschen. die voor den militai ren dienst zün opgeroepen, het geeft den oifders de geruststelling, dat hun kinderen den vrüen tüd in een omgeving kunnen ooorbren gen, welke hen beschermt voor de gevaren, die een groote stad voor jonge menschen heeft Spr. wenschte hen, die het initiatief tot de stichting namen, van harte geluk en gaf uiting aan de hoop, dat de bouw een voorspoedig verloop zal hebben. Monseigneur Noordman legde den voorgevel een gedenksteen. Woensdagmorgen werd in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht de vergadering van het R. K. Werkliedenverbond voortgezet. Oud-mlnister mr. T. J. Verschuur hield' een rede over het onderwerp „Onze econo mische politiek na het verlaten van den gouden standaard". Na de toespraak van den minister heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, een Korte toespraak gehouden over het groote nut van de tot stand gekomen brug en knoopte hier aan eenige historische büzonderheden vast. Van de gelegenheid wenschte spr. gebruik te maliën om nog eens bü den minister aan te dringen bijzondere aandacht te willen schenken aan de verbinding over den IJsel. Daarna reed het gezelschap per auto naar de brug, waar minister v. Buuren het lint door- Aan het einde van den Brabantschen koffie- maaltüd. welken de gezamenlüke Kamers van Koophandel uit het Zuiden deq minister van Waterstaat mr. dr. ir. J. A.’ M. van Buuren en de genoodigden, die bü de opening van de brug bü Hedel aanwezig waren geweest, in het Casino te Den Bosch hebben aangeboden, heeft burge meester v. Lanschot op zün eigen eeestlge wüze den minister, die oud-inwoner van Den Bosch is. qp de belangen van zün stad gewezen en hem een herinnenngsmedaille aangeboden. Nog voerde namens de vier verkeersorganlsa- ties het woord Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. voorzitter van de K.N.A.C. Daarna was het woord aan den Minister. Uit de groote belangstelling meende minister v. Buuren te mogen afleiden, dat de opening van de brug in een groot gebied als een gebeurtenis van meer dan gewone beteekenis wordt be schouwd. Met groote voldoening neb ik ontwaard, aldus de minister, dat in dag- en weekbladen waar- deering voor het tot stand gebrachte is uit gesproken. een waardeering, die in het büzonder uitgaat naar hen, die hun beste krachten ge geven hebben voor den snellen bouw van deze brug, nJ. den Rükswaterstaat, speciaal het bruggenbureau. de aannemers en de werk lieden. De brug te Hedel vormt de tweede vaste ver binding voor het, gewone verkeer tusschen de provinciën Gelderland en Noord-Brabant, -welke sedert onheuglüke tijden door zoovele Ideëele en materieele banden zün verbonden geweest. Een lid van de Utr. Postduivensociëteit was door het bestuur als lid geroyeerd om onwaarschunlüke resultaten met zün duiven in verschillende wedvluchten behaald. De duiven van dit lid. dat reeds vele prü- zen heeft behaald met zün dieren, maakten een abnormaal goeden tüd: bü een behaalde vlucht constateerde men. dat een der dui ven een afstand sneller dan de bliksem zou hebben afgelegd. Woensdagochtend is in de Van Akenstraat nabjj het nieuwe kazerneterrein in Waalsdorp te Den Haag de eerste steen gelegd voor het Roomsch Katholiek militair tehuis, hetwelk ter plaatse zal verrijzen. De raad der gemeente Eindhoven heeft be sloten tot het converteeren van bü de Rljks- postspaarbank het Algemeen Burgerlük Pensioenfonds loopende 4 pCt. geldkeningen pro resto groot 3 900 000 gulden en 1 400.000 gulden. De rente zal bedragen 3S pCt. voor de eerst komende 15 jaren. daarna hebben de geldge vers de bevoegdheid de rente te verhoogen tot ten hoogste 4 pCt. Tevens besloot de raad tot het converteeren van drie leeningen pro resto groot 2 500 000 gulden. 81.400 gulden en 65.875 gulden, waar van de rente zal worden teruggebracht tot 3S pCt. per jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5