1 J In ieder Katholiek gezin een Katholieke Courant Gezondheid en Adaptatie HET NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I Vervolg 1 I VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 D.H.V.B. Verschillende feiten ZeevogelsV oorwaarts Een persoonlijk woord Godsdienstig leven V.I.O.S.Berd os Ondergeteekende wonende Hoogachtend, In ieder Katholiek gezin weck wenscht een ---abonnement op het Noord-Hollandsch Dagblad kwartaal met gratis ongevallen-verxekering. 9 -fl I Verblydenis en dood Reserve 3de klasse B T De spanning neemt steeds toe Reserve 4de klasse A ZALIG NIEUWJAAR pleitten. 1ste klasse A Reserve 1ste Masse A 2de klasse A Prof. ZALIG NIEUWJAAR I een Ze klasse B van Reserve 1de Male A 3de klasse B I Kapitein J. Verschoor, de sympathieke gewezen secretaris van den Armenraad Dr. mr. Bromberg, die in het Katholieke leven zoo’n vooraanstaande plaats in nam, vestigde zich metterwoon te Breda de ge vallen het voor D.O.S.S.-R. K. A. V. is wel voor de thuisclub, terwijl Volendam 3 wel zal weten te winnen van Zeevogels 2. van In StormvogelsSparta zyn twee gelijke krach ten. Misschien, dat htt terrelnvoordeel hier den doorslag geeft. RE O is bijna kampioen van deze afdeeling. zoodat wij E.V.E. geen kans geven. Wij gelooven niet, dat de Enkhulaers op eenlg succes kunnen rekenen. De wedstrijd van den dag in deze afdeeling is ongetwijfeld in Hoogkarspel. waar Union bij Wlt- Rood op bezoek komt. Zou dit niet op een gelijk spel uitdraaien? Sa- ten een van het ge- den S O S.-reserves kunnen winnen van Holandia 2, maar zullen er hard voor moeten werken om het zoo ver te krijgen. s VW. 2— Z A P. 2. Hier gaan de bezoeken wel met de winst naar huis. 'Voor de verdere wedstrijden raadplege men het programma. Hier tullen acht elftallen den strijd aanbinden om de punten. Deze hebben voor alle clubs zóó veel waarde, dat niet een elftal ze missen kan. Dit is het geval zoowel voor de bovenste als voor* de onderste van de ranglijst. Van heel veel belang is hier de wedstrijd In deze afdeeling zien wij een volledig pro gramma vastgesteld, waarvan vooral van groot belang is verschaft hem de duurzame, rustige tot de verscheidene In de Watergraafsmeer gaan de buren De Meer 2—Wilskracht 2 bij elkaar op de thee. De bezoekers zullen wel meer krijgen dan thee, zjj zullen de punten wel op den koop toe ne men. Wanneer wij een overzicht moeten geven over het programma van as. Zondag, dan wil dit tevens aeggen, dat het la voor den eersten Zon dag van 1938. Wij willen dan ook van af deze plaats al onzen sportvrienden, zoowel lezers als clubbesturen met hun leden van harte toewenschen een De reserves van VIOB komen voor een lastige taak te staan, nu dezen naar Con Zelo I moe ten. Voor Con Zelo een mooie gelegenheid om op de leiders in te loopen. Zij zullen deze kahs niet laten gaan. Voorwaarts 2A.F.C. 3 is voor de thuisclub. Of zijn de Alkmaarders van plan hun leven te beteren? v By HollandiaRood-Wit zal het wel spannen. Hoewel Hollandia te punten nog hard noodig heeft, zullen de bezoekers er ook wel graag 1 medenemen, waarvoor veel kana ia. In deze ontmoeting krijgt Voorwaarts mis schien zijn laatste kans te verdedigen. Indien Zeevogels weet te winnen, dan heeft het weer 'n concurrent minder. Er is reden genoeg om aan te nemen, dat as. Zondag in Egmond a. d. Hoef een spannende wedstrijd valt te aanschouwen. Hier zal dan ook de belangstelling niet ontbreken. Indien Voor waarts hier wederom een gelijk spel weet te be halen. dan kan het tevreden zijn. De Uitgeesten gaan de verre reis ondernemen naar V.V.W. De vorige ontmoeting wisten de UB.V.-ers met groote moeite te winnen. Sinds dien is UB.V. er steeds beter In, waardoor wij aannemen, dat zy dit uitstapje tot een goed einde weten te brengen De andere club uit Egmond heeft het Zondag weer lang niet gemakkelijk, nu zij naar 8t. George op bezoek moet. Wel heeft E.8.V. afge loopen Zondag een mooi succes geboekt door uit met 20 van V.V.W. te winnen; dit heeft 8t. George natuurlijk ook wakker geschud, waardoor deze wel zal zorgen, dat E S.V. haar niet zal ver rassen. K G BDe Valken Is ook voor beide van groot belang. Voor De Valken om hun kleine kans te behouden, voor de thuisclub om uit den gevaarlijken hoek te komen, zoodat hier een spannende strijd verwacht kan worden. De Valken zullen zich wel sterker toonen. In HeUoo zal HB.V. 2 goed doen door val 3.V.A. 2 te winnen, en dat kan. 1 I.E.V. 2—P-8.C.K. 2, is voor Velsen. Zeevogels 3—W8V. is een aardige ontmoe ting voor de» grooten <edstryd van 2 uur. WH denken, dat de Benjamins van Zeevo gels zullen laten zien, wat winnen is. Akn de Administratie van het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD - HOF 8 ALKMAAR delingenverkeer uit die toezegging te mogen afleiden, dat het gemeentebestuur (raad en college van B. en W.) unaniem voor het hou den van motorraces zijn Dat was wel erg naïef, maar de toezegging van B. en W. was dat niet In de raadszitting van 23 December is de beslissing gevallen: de motorraces blijven voor- loopig! B. en W. waren zoo’n beetje bij den duivel, in casu de K. N. M. V. te biecht gegaan, en deze vereeniging had als bevorderaarster van grasbaan-wedstrijden natuurlijk verklaard, dat die wedstrijden heelemaal niet gevaarlijk waren. Zóó had de raad het niet bedoeld, maar hy zwichtte meerendeels toch voor het advies van B. en W., de zaken maar te laten zooals ze waren. Blijkbaar heeft men meer oog ge had voor de materieele motieven, die pleitten voor de races, dan voor de zedelijke, die er té gen pleitten. Hetgeen men slechts betreuren kan! Hier staat voor beide zeer veel op het spel. In Bergen wist de thuisclub te zegevieren, maar of dit nu weer zoo zal zijn, is wel te be twijfelen. 1 Nu V I03. eigen grond bespeelt aal het wel revanche nemen. Waardoor zjj dan tevens HB.V. op de hielen zitten. Deze laatste club zal wel weten te winnen van S.V.W. Temeer daar in H.H. Waard H8.V. de meerdere was. Toch zal 8.V.W. het nog wel pro- beeren, maar dit zal hun wel niet lukken. Z.A.P.8 R.C. gaat om de onderste plaats. De verliezer staat voorlooplg onderaan. Welke van de twee clubs dit wezen zal is nog niet te zeggen. In Schagen wist Z.A.P. met groote cijfers te winnen, maar daar 8 R C er ook hoe langer hoe beter inkomt, gelooven wij niet, dat de club uit Schagen nu weer zoo gemakkelijk te slaan is. wy meenen, dat hier een puntenverdeellng in zit. A.F.C. zien wij winnen van Geel-Zwart. De Alkmaarders moeten echter op hun tellen pas sen. gaan dan moeten wij erkennen, dat er nu ge sproken kan worden van een volledig pro gramma. Alle afdeellngen zijn zeer goed bezet met wed strijden. Dit houdt tevens in. dat er as. Zondag spanning in overvloed is. Als nu de weersom standigheden het nieuwe jaar ook eens goed in zetten. dan is er na Zondag in de competitie een goede opruiming van wedstrijden gehouden. Daar is de maand Januari bij uitstek geschikt voor. S.E.W 2 speelt thuis tegen Stormvogels 2. hetgeen de gastheeren 2 punten rijker maakt. R.E.O. 2 gaat ten onder tegen De Valken 2. Terwijl Sparta 2 wel moeite zal hebben om V.V.W. 2 er onder tè houden. Reserve 2de klasse B Wat is Berdos 2 van plan? Vorigen Zondag wisten zij het sterke V.V.Za2 te slaan. $ju krijgen zij as. Zondag weer een der bovensten op bezoek. n.l. G.V.O. 2. Maar of Berdos 2 nu weer voor een verras sing wéét te zorgen, gelooven wij niet In Uitgeest komt V.V.Z. 2 op bezoek. UAV. 2 zal de punten wel moeten afstaan. Oranje-Wit 2Vitesse 2 zijn van gelijke kracht met een puntenverdeellng als resultaat. W 8.V. 2 zal het wel klaar spelen met V.V.E. 2. Het godsdienstig leven in onze stad mag op verschillende punten reden tot voldoening ge ven. Het openbaarde zich door verschillende belangrijke feiten, die een vermelding in dit overzicht alleszins wettigen. De JaarliJksche Stille Omgang trok evenals vorige keeren duizenden deelnemers, die allen. Ingetogen In den stillen Meinacht, hun rond gang deden en in vereerlng voor het H. crament des Altaars hun smeekgebeden hemel stierden. Het was, als ieder jaar, schoon en grootsch gebeuren. Hoewel wij het onderwerp ook onder „Kunst en cultuur” hadden kunnen behandelen, mee nen we toch, dat een herinnering aan den prachtig geslaagden Gregoriusdag eerder on der Godsdienstig leven thuis hoort, omdat het óp dien dag ging over den zang in Gods Huis. Na lange en gedegen voorbereiding werd de dag met soberen luister gevierd. De bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huiberg, woonde een deel van den dag bij en zat tot slot de Pontificale Vespers voor. Zangers uit geheel Noord-Holland. Benedictijnen uit Es mond en de Broeders uit Heiloo verleenden hun daadwerkelijke medewerking- en openbaarden aan de vele aanwezigen tijdens de plechtighe den de niet te overtreffen schoonheid van den Gregoriaanschen zang. Het is te hopen, dat overeenkomstig de bedoeling en de verwachting deze Gregoriusdag een aansporing is geweest tot meer waardeeren en meer beoefenen het Gregoriaansch. Een hoogtepunt is ongetwijfeld de in brulkstelllng van het verlichte kruis op toren der 8t. Dominlcuskerk geweest. Dank zjj de bewonderenswaardige vrijgevigheid der Alk maarsche katholieken, kwam het benoodigde bedrag op een dag bij elkaar, zoodat het plan van den Z.Eerw Pastoor Oorsprong O.P. kon worden verwezenlijkt. Toen het kruis gereed was werd het tijdens een grootsche plechtig heid, waarbij duizenden aanwezig waren, ont stoken, om in den donkeren avond voor alle menschen in Alkmaar en omgeving een waar schuwing en een vingerwijzing naar den Hemel te zijn. Twee jonge priesters deden dit jaar in onze stad hun plechtige eerste H. Mis en wel de Weleerw. heeren Dom. M. Vleugel O.8.B. en M. Eeltink van de Congregatie van Mill Hill, ter wijl de Z.Eerw. Pastoor Verhoeve, Missionaris op Portorlco in onze stad zijn 25-jarig priester feest vierde en de Z.Eerw. Pastoor van Baar te Oudorp (is Oudorp niet bijna' Alkmaar?) zijn 40-jarig priesterfeest mocht vieren. Vermelding verdient ook het initiatief van de Katholieke Handelsifclzlgersvereenlging .Bint Christoffel" tot het organlseeren van een auto- zegening, welk initiatief met goed succes werd beloond. Honderd automobilisten en motorrij ders stelden hun voertuig onder de bescher ming van 8t. Christofoor. Een minder prettig feit was het vertrek van vier Paters Dominicanen tegelijk uit onze stad. Het waren de Z.Eerw. Pastoor Th. Hagemans O.P., de Weleerw. Pater Helling O.P., de Wel eerw. Pater Jansen O.P. en de Weleerw. Pater Schaeffer O.P. Hun vertrek bracht bij de ka tholieken heel wat ontsteltenis en spijt te weeg. Zjj werden vervangen door den Z.Eerw. Pas toor Mol O.P. en de Weleerw. Paters Marcel lus O.P., Kefjzer- O -P. en Hoenselaar OP. Van de wereldheeren vertrok de Weleerw. Kapelaan van Roojjen naar elders. Hij werd opgevolgd door den Weleerw. Kapelaan Geels. belangstelling voor door ontstaan ia. Een ander meer bescheiden gevierd jubileum Is dat van de Eerw. Zusters Augustinessen van Delft, die op 24 Nov. 40 jaar in Alkmaar waren gevestigd. Haar aanwezigheid hier is voorze ker van verstrekkende en zegenrijke beteeke- nls geweest voor onze stad en haar omgeving. Op economisch gebied was de ingrijpende re organisatie bij het N. H. Landbouwcredlet van belang. Door een 50 pet. afschrijving op wone aandeelen en door het weg dooi van de voordeelen. aan de preferente aandeelen verbonden, konden de door slecht betalende debiteuren ontstane moeilijkheden uit den weg worden geruimd, waardoor dit belangrijke bankbedrijf financieel weer in evenwicht kwam. De reorganisatie was radicaal, maar volkomen juist en de directie gaf daarbij van veel sociaal gevoel blijk, door de belangen van het perso neel met hand en tand tegenover sommige aandeelhouders te verdedigen. Vermeld moeten ook nog worden de moeilijk heden in de afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis, ontstaan door de contributiekwectle. Waar het precies om ging is men uit arti kelen en verslagen voldoende aan de weet kun nen komen. Het is te hopen, dat de benoemde commissie een redelijke oplossing zal weten te vinden en dat het bestuur, in het bijzonder de voorzitter, niet meer zulke leelijke verwijten naar het hoofd der pers zal slingeren, want die heeft niets anders bedoeld dan het algemeen belang te dienen. Dat zij zich daarbij wel eens meer met sommige zaken bemoeit dan anderen Uef is. moet als onvermijdelijk worden be schouwd. Overigens zijn de verwijten Wonder lijk genoeg meer bij andere bladen terecht ge komen dan bij ons, niettegenstaande wij toch het minst „tam” zijn geweest. Noemen we tot slot nog de opening van den Middenstandshandelscursus van de Hanze, wel ke verband houdt met de vestigingswet voor het kleinbedrijf en voor welken cursus zich zeer vele leerlingen opgaven. De politie heeft in het afgeloopen jaar zich gelukkig niet behoeven te bemoeien met móór den of zeer zware misdaden, hetgeen zou kun nen pleiten voor de degelijkheid van Alkmaar. Een feit van belang was echter nog de mln of meer eensatloneele en niet van. humor ontbloo- te conservendlefstal bij de firma Van Hoogere straaten alhier, waarbij de dieven er In slaag den in enkele nachten zoo met elkaar eenige vrachtauto's vol conserven weg te halen. Ze de den het heel handig, maar de Alkmaarsche politie was nog leeper en snapte de heeren en wist tevens het gestolene voor een goed deel terug te vinden. De brandweer had het gelukkig ook al niet erg moeilijk. FeiteliJk kwam maar één brand van beteekenis voor, n.l. die In de banketbak kerij van den heer D. C. Cramer op het Rlt- sevoort, in den nacht van 18 op 19 Augustus, waarbij eenige menschenlevens groot gevaar Hepen. Bij. dezen brand demonstreerden onze wakkere brandweer haar paraatheid. Eenige kleinere branden werden eveneens op bekwame wijze gebluscht, terwijl in de omgeving ver schillende keeren assistentie werd verleend voor het blusschen van een boerderij- of hooj- brand. Een doodelijk ongeluk kwam, behalve de vele ongelukken, waarbij tal van licht- en zwaar gewonde slachtoffers waren, ook nog voor en wel tijdens de laatste motorraces op het ge meentelijk sportpark. Een jonge renner moest door een noodlottlgen val het leven laten op het ajtaar van den snelheldswaanzln en der pu blieke sensatie. Want dat deze twee, de zucht naar nog sneller, gevoed door de elkaar becon- curreerende fabrieken en den sensatielust van 't publiek de voornaamste drjjfveeren zijn tot het houden van dergelijke wedstrijden, staat voor ons vrijwel vast. Men heeft deze meerling be streden en ontkend, maar op gronden, die wel uiterst zwak waren en zooals uit de woorden van den V. V. V.-voorzitter bleek onze mea ning soms zelfs bevestigden. De kwestie is ook In den raad geweest en men heeft een onder zoek verlangd naar het gevaar van motorraces en naar de deugdelijkheid van de Alkmaarsche baan. B. en W. zegden dit onderzoek toe en hebben we het goed begrepen, dan zou de sub sidie van f 500.aan V. V. V. vaq den uitslag van dit onderzoek afhangen. Hangende dit on derzoek stuurde het college aan V. V. V. het bericht, dat deze vereeniging voor 1938, behoudens een nadere beslissing van den raad, weer op de extra subsidie kon rekenen, mits twee motorraces zouden worden gehouden. Als of uit de raadsverslagen niet anders gebleken was, meende de V. V. V.-voorzltter in de jong ste Jaarvergadering waar, tusschen twee haakjes, bleek hoe gebrekkig daar plannen worden opgezet ter bevordering van 't vreem- Het jaar 1937 is er een geweest van veel, ver wonderlijk veel jubilea en gouden bruiloften. Ze alle op te noemen en de noodige aandacht te scltenken is wel wat veel gevergd. De mees te jubilea waren die van menschen in dienst betrekking en juist dit feit stemt tot meerdere verheugenis, want daaruit blijkt trouw en goe de verstandhouding tusschen patroon en werk nemer. Dat er zoovele gouden (en zelfs een diaman ten) bruiloften waren, doet in deaen tijd van ontreddering, vooral ook in het huwelijksleven, het hart goed en ze bevestigen de woorden uit Vondels „Oysbreght van Aernstel”: Waar wordt oprechter trouw, dan tusschen man en vrouw, ter wéreld ooit gevonden?” De engel des doods laat ook onze stad niet ongemoeid. Van hen wier zielen door hem wer den medegevoerd noemen we op de eerste plaats Dr. Van Dam. wiens heengaan door zoo- velen oprecht werd betreurd. Dat Dr. van Dam een beminde persoonlijkheid was bleek wel uit de overweldigende en voor Alkmaar ongekende belangstelling bij zijn begrafenis. ^Verder ontvielen de Alkmaarsche gemeen schap de heer H. J. F. Wanna, apotheker, de Eerw. Zuster Gregoria. van wie velen een deel hunner eerste opvoeding hebben ontvangen, gemeente-archlvaris Dresch en den heer P. J. van Kessel, een van de Alkmaarsche voorman nen van den Katholieken Middenstand. Hopen we, dat de zielen van dezen en hen die niet genoemd zijn, mogen rusten vrede en mogen genieten van de aanschou wing Gods. Br zijn natuurlijk uit het dagelijksche Igven van een stad over een tijdsverloop van een heel jaar vele bijzonderheden te vermelden. Het ligt echter voor de hand, dat we uit die tallooze feiten slechts een greep kunnen doen, waarmee allerminst wordt gesegd. dat het niet vermelde zonder beteekenis moet wor den geacht. Op 7 Januari werd door Alkmaar op sobere maar waardige wijze gedeeld In de feestvreug de om het huwelijk van H. K. H. Prinses Ju- Uana en Z. K. H. Prins Bernhard, uit welke deelname bleek, dat de Oranjeliefde ook in Alkmaar, zij het soms wat verborgen, vurig gloeit. Een levendiger belangstelling voor onze over- zeesche gewesten werd aan den dag gelegd door de oprichting van een afdeeling van de „Nieuw Guinea"-vereenlglng en veel spijt was er by 1 vertrek naar elders van Dr. mr. R. L. M. Brom berg. den voorzitter van het Wlt-Gel.e Kruis en van C. C., een man, aan wlen Katholiek Alkmaar veel te danken heeft en by het ver trek van Kap. J. Verschoor, secretaris van den Armenraad, wiens harteiyke en sympathieke persooniykheld zeer gezien was en die op het gebied van de liefdadigheid in Alkmaar een werkeiyk leidinggevend man was. Over liefdadigheid sprekend mogen we zilveren Jubileum van de Vereeniging Huisverzorging zeker niet onvermeld laten. Het jubileum werd met gepasten luister gevierd en we hopen, dat er nieuwe en daadwerkelyke dit uiterst nuttige werk Het is te hopen, dat deze belangstelling voor het werk van amateurs de aanloop is tot meer aandacht voor het werk van bona-fide kun stenaars, waarvan zoovelen in de omgeving van Alkmaar hun woonplaats hebben. Alkmaar kan ook op het gebied van de beeldende kunst in zekeren zin een centrum zyn, wanneer maar eenige menschen met moed en Inzicht een opvóedend initiatief durven nemen. De stich ting van een moderne, aan redeiyke eischen voldoende stedeiyke tentoonstellingszaal, die werkeiyk niet zoo erg veel behoeft te kosten, zou hiertoe belangryk, zoo niet beslissend, by kunnen dragen. Er bestaan by het gemeentebe stuur daartoe wel eenige plannen, geluk ook bekend is, maar deae zyn te onvoldoende om ook maar eenlgszlns in de ny pende behoefte te voorzien. Voor de oeroude maar immer Jonge en schoone muze der muziek schynt in Alkmaar een minimale belangstelling te bestaan, hetgeen op de eerste plaats tegenover een dame van zulk een hooge komaf niet erf hoffeiyk Is en op de tweede plaats een gebrek doet veronder stellen, n.l een gebrek aan toegankelykheld koor de muziek als kunst. En dat, terwyi behal- ♦e de literatuur, bjjna geen vorm van schoon heid zoozeer de menscheiyke ziel kan ontroe men en zoo algemeen Is als Juist de muziek. Men zal ons tegenwerpen, dat voor de uit voeringen van de plaatse! yke vereenlgingen. •lie óf de vocale óf de Instrumentale muziek beoefenen, over het algemeen wel veel belang- stelling betoond werd. Dit was ook het afgeloo pen Jaar Inderdaad zoo, maar hoe waardevol We het werk dezer vereenlgingen ook vinden ®n hoe verheffend deze beoefening der muziek moet worden genoemd: behoudens enkele bitaonderingen. kan hier toch niet van werke lijke kunst worden gesproken. Het schynt evenwel, dat velen de meenlng zijn toegedaan, datf met een uitvoering van een aardige en ver- «ensteiyke klnderoperette, of met het vertoo- »«n van een meestal vervelende film met Rl- «igrd Tauber ot Joseph Schmidt In de hoofd rol, het summum van muziek ongeveer Is be reikt en het lijkt ook, dat men zich ontslagen •cht van den plicht tot het bywonen van een toed concert, zoolang er gelegenheid Is tot het «oopen-van een radiotoestel of het nemen van oen abonnement op de nOUo-distributie. Deze geestesgesteldheid demonstreerde zich wel duideiyk In het besluit van de Alkmaarsche Bamermuzlekvereenlglng, om de enkele serieuze In het laatst van het Jaar kwam Charlotte Köhler een voordrachtavond geven met .Ma rathondans”. De gruwzame verbeelding van de verwording onzer dagen werd door deze kun stenares op sublieme wyze voor de gespannen toehoorders byna tot werkeiykheid gemaakt. De algemeene Vondelherdenking is ook Alk maar niet voorby gegaan zonder de noodige aandacht te vragen, al is de herdenking hier wel wat te hooi en te gras geweeet. De belangstelling er voor werd reeds gewekt door de belangwekkende rede van Prof. Dr. Molkenboer O.P. "voor de Katholieke onderwy- zers en onderwyzeressen. De Katholieke Too- neelvereeniglng „Vondel" was, hoe kon het an ders, de eerste, die met een opvoering van een van Vondel *s treurspelen voor den dag kwam en zoodoende getuigde van een daadwerkelyke aandacht voor de schoonheid, welker dienaar Vondel, de grootste onzer dichters, was. Op gevoerd werd .Joseph in Dothan", waarvoor groote belangstelling bestond en welke uitvoe ring, de omstandigheden en de middelen in aanmerking genomen, alleszins slaagde. Vondel’s „Jephta" werd ten tooneele ge voerd door de leerlingen van het R. K. Ly ceum en voorts wydden verschillende vereenl gingen in voordrachten en dergeiyke de noodi ge aandacht aan den dichter, wlen tenslotte de schoonste eer werd gebracht door de pas tot het verleden behoorende opvoering van „Oys breght van Aernstel” door de Amsterdamsche tooneelvereenlglng, met van Dalsum en Char lotte Köhler als Gysöreght en Badetoch. Voor al deze tooneeldaden en voor de Von delherdenking was de belangstelling zeer groot en al verhelen we ons niet, dat er talryken waren, die met een gebrekkige kennis en ge voel van en voor de schoonheid kwamen en dat veler belangstelling was gegrondvest op een zekere mate van snobisme, ze was ver heugend en voldoening schenkend. Over de schijnbaar aan het tooneel verwante maar in wezen volkomen daar van verschillen de filmkunst kunnen we betrekkeiyk kort zyn, omdat de verhoudingen daarin anders zyn. Immers: een tooneelultvoering is telkens op nieuw een op zich zelf staande daad; by de film is de vertoonlng niet de daad, maar de schepping van het filmwerk en wyi dit laatste niet bepaald in Alkmaar gebeurt, is het de taak van anderen dieper op de film In te gaan. Wy kunnen volstaan met het afwegen van de belangstelling welke Alkmaar voor de film ge toond heeft en In hoeverre Alkmaar de gele genheid heeft gekregen met de filmkunst na der kennis te maken. De belangstelling dan is, wat betreft de film als amusement, door de slechte tydsomstandlg- heden achteruit gaande; volle bioscopen behoo- ren tot de zeldzaamheden. Betreft dit een der vele "nietszeggende en op den publleken smaak speculeerende rolprenten, dan kan men zeg gen: er is niet veel aan verloren, maar wan neer die belangstelling ook niet overvloedig is by de weinige films van werkeiyk belang en de belangstelling is dan vaak op s’n minst dan valt er iets te betreuren. Van de films, die in meerdere of geringere mate beantwoorden aan de wetten van de zuivere filmkunst, zag Alkmaar niet veel; voor al de meer documentaire en daardoor vaak zuiverdere werkstukken schynen hier min of meer contrabande te *yn, hetgeen zeer te be- vertoonde films alle speelfilms de eerste Nederlandsche „speel"- M^Hierkeiyk artistiek allooi: .Pygmalion" Berger. „Burgtheater" van Willi Justitie" van Fritz Lang, „Gra- ,^B\an Connelly, ..De goede aarde" ankllm „Angel" van Ernst Lu- EglSHg^Msche film „Regie" en tot slot de ^Brmg vertoonde film van 8ven lied van de aarde.” ^^even op de documentaire terug te ^^n documentaire van voorname be- werd toch nog in het gewone bios- M^ramma vertoond, n.L „Staal" van Wal- Kuthmann. oor de schilderkunst is in Alkmaar in het /voorby gegane Jaar een levendiger belangstel ling aan den dag getreden, mede veroorzaakt door het vrykomen van het voormalige recher- ehe-gebouw in de Langestraat, waardoor weliswaar zeer primitieve en onvoldoende, maar toch welkome tentoonstellingsruimte vry kwam en door de stiohtirig van de bescheiden Wico- studio in de Koningstraat. We gebruikten het woord schilderkunst wel wat erg ruim, omdat hetgeen men op dit gebied in Alkmaar te zien kreeg, zich hoofdzakelyk bewoog op het terrein van het amateurisme, maar we achten het toch niet misplaatst, omdat de kunst het doel van dit amateurisme is. We herinneren dan aan de twee tentoonstellingen van .Dóórwerken” in de Langestraat en in de zaal in de Koningstraat, aan de tentoonstelling „Kunst zy ons doel” en aan verschillende kleinere in de Wico-studlo gehouden exposities van minder beteekenis. Vooral de .Kunst zy ons doel”-expositle trok groote belangstelling en terecht, want deze oude vereeniging bleek bezield te zyn met jeugdige vitaliteit, die veel goeds voor de toe komst deed verwachten. Het is te hopen, dat deze belangstelling en den wensch hieraan toevoegen, dat het voor onze vereenlgingen en voor de geheele R. K. sportbeweging een. voorspoedig 1938 worden moge. In Zaandam is men waarschyniyk ook de gedachte uitgegaan; een goed’begln is halve werk, want als wy het programma na- wy meenen dit In Memoriam 1937 niet te mogen besluiten zonder een persooniyk woord te richten tot onze lezers. Wy zyn hun allen zoo dankbaar, omdat zy zich dit Jaar in het byzonder zoozeer onze vrienden hebben getoond. Inderdaad, vrienden, want zy gaven biyk te bezitten de mooiste eigenschap van een vriend, de trouw. Van een zyde, waarvan dit niet verwacht had mogen worden, is in de voorbije maanden getracht om den dertig Jaar ouden band tus schen katholiek Noord-Holland boven het IJ en ons blad door te snyden. Die poging is, we mogen het nu wel met groote biydschap' constateeren, niet geslaagd. Integendeel I Nooit nog was ons lezerstal soo groot als in het nu afgeloopen jaar. Wy zyn daar, naast God, onzen duizenden Noord-Hóllandschen vrienden oprecht dankbaar voor. Dien dank zullen wy ook toonen, door in weerwil van de uiterst moeiiyke omstandighe den voor het dagbladbedrijf men denke slechts aan de byna verdubbelde papierpryzen voort te gaan op den Ingeslagen weg, door ons blad nóg beter te verzorgen. Mogen wy dan van onze lezers een goed woordje vragen by familie, vrienden en be kenden, opdat 1938 het ideaal tot vervulling moge brengen: in ieder katholiek gezin van Hollands Noorden en Kennemerland het Noord-Hollandsch Dagblad de huisvriend en veilige gids. En dan aan allen: Iemand, die zich steeds gezond gevoelt, en Bonder eenige stoornis of ongemak zijn bezighe den en andere functies verricht, is gezond, doch er zyn ook andere soorten van menschen. die nog al wat te klagen hebben, en toch ook gezond genoemd moeten worden. Een huismoeder, die Zaterdagsavonds doodmoe is, Dinsdag een sty- ven rug heeft van de wasch, en Woensdagavond weer dood op is van de kinderen, waarmee zy den geheelen middag uit geweest is- zy is ook gezond, als zy dat leven goed vol kan houden, en de meestén kunnen dat. Een handelsreiziger, die den Zaterdagmiddag en Zondag noodig heeft om by te komen, iemand, die zich in acht moet nemen, en zoo nu en dan een electrisch hltte- kussen of warmwaterzak noodig heeft tegen de splerrheumatlek. Ja zelfs iemand.-die een enkelen keer een aanval van asthma heeft, en natuur- lyk ook menschen, die geregeld aan neusver- koudheid lyden, zyn gezond. De gezondheid is een wyder begrip dan -afwezigheid van elke stoornis. Het lichaam is altyd het beste, dunkt my, met den Staat te vergeiyken. Welnu, een Staat, waarin wel eens stakingen, een oproer en mis daden voorkomen, wordt niet ziek genoemd: het behoort tot het wezen van den Staat, dergelyke stoornissen te overwinnen. Zelfs een Staat, die oorlog voert, is niet ziek; maar wanneer de ge heele zaak niet meer functionneert, eerst dan 18 de Staat ziek, verzwakt of ontaard. In den bekenden roman van John Galsworthy „The Forsyte Saga" komen als moderne typen twee Jongelui voor. ik meen dat zy Cardigan heeten die vrywel al hun tyd besteden aan sport, en op de vraag waarom zy dat doen ant woorden zy: om fit te biyven. Dat is biologisch gezien een dwaas antwoord (Galsworthy vindt se ook dwaas)het doel van het leven moet samen gaan met het doel van de gézondheld, en daar om la de stelling, dat het leven er is, oni ver moeid en dus niet fit te zyn, in elk geval min stens even goed als de stelling, dat het leven er Is om fit te zyn. Soms zegt men wel. dat desa of gene voor zyn gezondheid leeft; maar dat is, op de keper beschouwd, de zaak omkeeren; men moet niet leven om gezond te zyn, maar gezond zyn, om te kunnen leven. Hier ligt wel het knooppunt van het vraagstuk, wat elgeniyk ge zondheid is: het is de capaciteit, om zyn leven te kunnen leven. Velen van ons zyn niet gezond genoeg om bergbeklimmer te zyn, maar wel om een gewoon burgeriyk bestaan te voeren; kan iemand niets anders doen dan in een niakkelyken stoel aan zyn tafel op te tellen en af te trékken, dan heeft hy een zwakke ge zondheid. Men moet de gezondheid dus besenouwen als iets, dat een bepaald doel moet bereiken; niet als iets op zichzelf; iemand, die zegt: ,,Ik ben heel gezond, maar als ik aan ’t werk ga, ben ik ziek," is niet gezond. Gezondheid is dus niet iets, wat op zich zelf staat, log is van alle verband, maar is in de eerste plaats een verhouding van het lichameiyk leven tot het klimaat en het economische, sociale, psychische en godsdienstig leven, dus tot alle milieu’s, waarin de mensch zich beweegt. Hy kan in elk opzicht gezond zijn, maar b.v. sociaal niet aangepast, wanneer hy, zeer ontwikkeld en intelligent, tusschen ruwe en onverschillige menschen moet leven; of, wat misschien nog ergêr Is, als hy een gewoon man netje is en tusschen verwaande intellectuee!» moet leven. Daarvan kan men ziek worden. Of hy is in elk opzicht gezond, maar kan in een conflict leven met zyn godsdienstige inspiraties: daarvan £an hy ziek worden. Deze verhouding tot die 'verschillende levens gebieden. te weten de natuur om hem heen, het economisch, sociaal, psychisch en godsdienstig leven is evenwel niet eens vooé altyd vastgesteld, Is niet, zooals het heet, uitsluitend statisch, maar dynamisch. De aanpassing, of adaptatie, waar toe de mensch in staat is, mogeiykheid, zich een verhouding te scheppen I levensomstandigheden. Dit gaat echter in den beginne vaak met lichtere of zwaardere stoor nissen gepaard. Komt iemand in een ander kli maat, dan moet hy zich accllmatlseeren. Dtt gaat meestal onbewust, maar by verandering in economische en andere milieu's moet ook de wil tot aanpassing aanwezig zyn. Wanneer Iemand bediende is op een postkantoor, en hy wordt dan postlooper, is hy de eerste dagen styf ia de beenen; het^al zelden gebeuren.-dat iemand zich daar niet doorheen zet. Maar by ander* wisselingen ziet men vaak by den betreffenden mensch den wil tot adaptatie ontbreken. Her- haaldeiyk heeft menwaargenomen, dat per sonen. die door een ongeval zyn getroffen en daartegen verzekerd zyn (of Hever tegen de ge volgen daarvan verzekerd zyn) langzaam en slecht genezen en eerst na zeer langen tyd weer valide worden. De moeiiykheid, die zy ondervin den, om hun getroffen ledematen opnieuw te gaan oefenen, weerhoudt hen van deze oefe ning, omdat de wil tot aanpassing niet aan wezig Is. By niet-verzekerde personen is deze wil wel aanwezig, want ook de noodzaak Is er, en in het algemeen de gewoonte om zelfstaBdlg te zyn en voor zichzelf te zorgen, de gewoöraé du» om zich aan alle veranderingen aan te passen. Deze adaptatie is niet, zooals men zou kunnen denken, iets passiefs of minderwaardigs. Wel is waar wordt het woord ook in -dezen zin gebruikt, want ook wanneer Iemand zich in lafheid voegt naar een minderwaardige omgeving, heet dat- aanpassing. Men zou het zoo kunnen zeggend als Iemand in een vorsttemperatuur komt, on hy bevriest zelf, doordat hy op den grond gaat liggen, is hy elgeniyk volkomen aan tjjn omge ving aangepast, en dat is de verkeerds -aanpas sing; maar wanneer hy door krach tiger bewe ging, betere kleedlng, meer voeding toch zyn normale warmte weet te behouden, dat is da goede of actieve aanpassing. Hoe grooter het actieve aanpassingsvermogen is, des te sterker is de gezondheid. Iemand, die zoowel in Groen land als in de tropen, zoowel achter de schryf- tafel als In de smidse kan leven, is zeer gezond. Maar deze wisselingen gaan vaak met storingen gepaard. Het ondervinden van storingen en de opvolgende overwinning daarvan behoort onk binnen het kader van de gezondheid. De meeste menschen weten dit heel goed en zeggen bij het ondervinden van dergelyke storingen „dat went wel”. Dat het doorstaan van deze irlizi llngen tot de gezondheid behoort, is zoo univer seel -juist, dat men het ook op de dicht- en romankunst kan toepassen. Wanneer een kunst werk u alle gêvoelens doet doorleven, moed, vrees en angst, toom, verontwaardiging, gemak, ontmoediging en blydschap, en u ten laatste in een toestand van beproefde, geslagen en ter nauwernood overwinnende vreugde achterlaat, dan Is dat „kunstwerk perfect, en een beeld van het gezonde leven. Ek. TH. H. aCHLICHTXNa concerten niet meer te geven In de groote Har- monlezaal, maar in de veel kleinere zaal van de Unie. En ook die zaal kan maar met moei te vol worden gekregen. Slechts by het concert van Jan Smeterlln, den Poolschen pianist, was de belangstelling weer ouderwets groot. Van belang waren voorts nog de concerten, gegeven door den cellist Graudan en de pia niste Hansi Freudberg en van het Amster damsen Kleinkoor onder leiding van Julius Röntgen, dat „De Schipbreuk" van dr. Johan Wagenaar uitvoerde, wat voor Alkmaar een no viteit was. De meest actieve plaatselyke vereeniging was ongetwyfeld ..Pro Arte”, het dameskoor onder leiding van Jac.' Jansen, dat met eenige mo derne werken naar voren kwam. Over het algemeen was 1937 een slecht jaar voor de muziek in Alkmaar en het ziet er naar uit, dat het in 1938 niet veel beter zal zyn, althans wat de belangstelling betreft. We ho pen echter, dat we ons leeiyk vergissen. Na deze uitweiding over de beoefening en de waardeering der schoone kunsten in Alkmaar rest ons nog de vermelding van enkele feiten op cultureel en wetenschappeiyk gebied. Wetenschappeiyke lezingen werden weinig gehouden. Prof, (golkenboer OP hield zyn reeds genoemde voordracht over Vondel en dr. Olierook en Jan Beerends spraken voor de Han- ze-federatie die daarmee een goed voorbeeld stelde over de cultuur. In de nlet-katholleke kringen verrichtte de Volksuniversiteit ook op dit terrein werk van beteekenis. i Cultureele avonden werden, zooals steeds, ge geven door de C. C.. die een goede traditie voortzette, maar voorzeker nog meer zou kun nen doen. Indien de belangstelling wat grooter was. Ook de Katholieke Vrouwenbond deed dit jaar weer stappen op het pad der cultuur, maar het bestuur moest, buiten s’n schuld, er varen, dat het pad glibberig is en dat die stap pen niet door iedereen op de juiste manier ge apprecieerd werden. Verheugend was de oprichting van de St. Adelbertusvereeniging, waarvan onmiddeliyk tal van intellectueelen en ontwikkelden lid wer den. De oprichting geschiedde door wyien van Rooyen, een leder wel bekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 29