WES LAND WEST-FRIESLAND Mijn wensch voor 1938 XIIH J huis boet baai van boet dien Ni CHIEF WHIP i F< van Voor U veel meer genot Uw sigaret ga daarom over op de beste voor Uw gezondheid 4 VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 DES PURMEREND PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT DE RIJP Het programma voor ee a.s. week LUTJEBROEK UITGEEST Kampioenschap dammen 2e klasse ANDIJK SPANBROEK BOVENKARSPEL GROOTEBROEK KROMMENIE GOORN WORMER MARKTEN SPIERDIJK ENKHUIZEN VENHUIZEN WERVERSHOOF HOOGKARSPEL ZWAAG Begin van brand in de kerk te Grootebroek KORTSLUITING IN SACRISTIE n Het bestuur van de Oranjevereeniging „HOORN” roept lo. JEUGDVEREENIGINOEN op voor deelname aan MIDDAG- OPTOCHT met demonstraties op bepaalde stadspunten. VEREENIGINGEN, GROEPEN en PARTICULIEREN op voor deelname aan den Uchtstoet. Opgaven worden schriftelijk Ingewacht aan het secretariaat. Veemarkt 24 B, voor Maandagavond uur. R.K. WEST-FRIESCHE BILJARt-COMPETITlE 1 r subsidie Ou Kramer wordt voor 1938 voor drie i vragen Appel - So. I Donderdagmiddag ruim half twee bemerkte de Tentonstelling „Moederlijke Weldadigheid" heeft een tentoonstelling gehouden van de werk stukken en pakjes, die de moeders in Januari a.s. sullen ontvangen in verband met de ver wachte blijde gebeurtenis. Als extra-gave wor den wollen dekens -geschonken. K. J. C. As. Zondagavond geen ontspan ningsavond voor de leden der K. J. O. Voetbal Aj. ondag speel th et le elftal van West-Frlsla tegen Alcmaria Victrlx. Uitzending zwakke kinderen Door tusachen- komst van de afd. Wervershoof van de ver. voor uitzending van zwakke kinderen, zijn zestien kinderen naar het vacantleoord ,jSt. Joseph” te Egmond aan Zee uitgezonden, die dezer dagen blakend van gezondheid wederom bij hun ouders arriveerden. Oudersavond Op 11 en 12 Januari as. zal In 't vereenlgingsgebouw door de graalleden een oudersavond worden gegeven, alleen toeganke lijk voor de ouders van de graalleden. om den volgde Burg. Stand Geboren; Klaas, zoon van K. Ba Item en D. Konlng jvlerd worden als ■erstande, dat als is, de feestdag zoodanig geïnstalleerd zelfde maand herdacht i In den Hel Alk I hal Ede-nieuws. Het programma voor Zondag luidt: Strandvogels IEdo I, Edo 2Stormvogels 3. Edo a—W. F. C. a. Programma Kruisvaart A.s. Dinsdhgavond 7.30 uur adspiranten in St. Gomerusgebouw. Woensdagavond 7.30 uur Franclscus- en Pancra- tlusban (Gomen&gebouwï. Schuit gesooken Ter hoogte van het Ex ter- pad-Hemeltje maakte gisteren een met bloem- koolbladen geladen schuit water en was spoedig in de diepte verdwenen. Werkloosheidscijfer» Vóór Kerstmis stonden 145 werkloozen Ingeschreven, na Kerstmis steeg dit getal tot 201. Het mocht T. O. O. van Grootebroek door haar laatste overwinning, gelukken, beslag te leggen op den kampioenstitel voor W Fries land in de 2e klasse. Het Oranje-cemité vergadert. Bovenge noemd comité vergaderde. Inplaats van pastoor Kokkelkoren werd burgemeester Wlerlng voor zitter, terwijl pastoor Schamper plaatsvervan gend voorzitter werd. Besloten werd, dat de klokken, na het blijde bericht, een half uur worden geluld. Geschiedt dit lulden vóór den middag, dan ia hes feest Mooi resultaat De actie voor het zwakke kind, waarmede in Mel JJ. een aanvang is ge maakt, heeft reeds opgebracht in totaal f 165.00 R.K. Voetbal De door SVA a.s. Zondag (2 Jan.) te spelen wedstrijden zijn: SVA 1DES 1, aanvang 2 uur. HSV 2SVA 2, aanvang 12 uur. WZ 8SVA 3, aanvang 12 uur. SVA a—WSV a, aanvang 12.30 uur. A. C. DER KINDEREN, Compe tittel elder. N dlei voo ven sch D me« gen A pin den Die Utr I Gemeente-nleuw». Vanaf 1 Januari 1938 zal de gemeente-secretarie alleen voor t pu bliek geopend zjjn des voormiddag» van 9—12 uur. B. en W. krijgen machtiging voortaan de pen sioengrondslagen vast te stellen. De gemeente-opzichter heeft zijn vaste aan stelling onder dank aanvaard. polikliniek en de Verordening Schooltoezicht. Alles gaat in 1 Januari 1938. Vergadering Oranje-comité. Dezer dagen hield het plaatselijk comité een algemeene ver gadering ten raadhulze. Aan de orde was bespreking viering nationa le» feestdag in verband met het »A blijde ge- - Blijkens advertentie Geltenfokvereeniging In den dezer dagen gehouden lichtbeeldenavond met lezing, In de bovenzaal van den heer Ekkerman, was tevens als spreker aanwezig dr. J. P. J. van Oers, ad- junct-Rijksveeteelt-consulent. Na opening door den voorzitter, den heer G. van den Kommer, causerie over de geitenhouderij en haar voor verkreeg de heer van Oers het woord voor zijn deelen. Hierna voerden nog het woord de heeren J. L. Grpot uit Hello en D. de Wit uit Berkhout als hoofdbestuurders van den N. Holl. Bond. Hierna werden lichtbeelden vertoond. Het Witte Kruis Met Ingang van 1 Jan. 1938 benoemd tot magazijnmeester van ..Het Witte Kruis" de heer Paulus Keomen alhier. denzelfden avond 7 uur; geschiedt het na den middag dan is het feest den volgenden avond. Het feest zal plaats hebben in de diverse café's, waarvoor verschillende attracties door het comité worden vastgesteld. De goede naam van het permanente comité mag hier borg ge steld worden, dat zoowel voor de ouderen als de jongeren een gezellig feest zal plaats heb ben. Er wordt dan ook op gerekend, dat ieder een aanwezig, is. Het financieel gedeelte van het feest voor de kinderen is door gemeente-toelage verzekerd. De uitwerking zal geschieden door het onderwij zend personeel. Iedereen vlagge en werke spontaan méde. Per circulaire zullen alle gemeentenaren nog uit voeriger worden Ingelicht. K. J. C. Zaterdag geen ontspannlngsring. Zondag Eucharistische dag. Na de H. Mis van 7 uur alg. H. Communie. We maken een goed begin in 1938, dus allen present en op de daar voor vastgestelde uren. Om 12 uur gemeen schappelijke aanbidding. Gebeden wordt uit kerkboek .Met 361 en 367. ontspannlngsring R.E.O.-nieuws. Zondag a.s. 2 JanuariR.E.O. 1E.V.E. 1 (Enkhulzen), aanvang 2 uur; R.E.O. aPurmerend a. aanvang 12.30 uur; Valken 2 (Venhuizen)—R.EO. 2; West-Priezen (Zwaag)— R.E.O: 3. St. Josephsgexellen-vereeniging Woensdag avond hebben de gezellen, oud-senlor Th. Tem- me een waardige hulde vereid. voor zijn tien jarige arbeid als senior der afdeeling. Vice-praeses J. v. d. Stap teekende hem als een volijverig werker, onvermoeid en een voor beeld voor de leden, onder wie hij een groote t sympathie genoot Als stoffelijk blijk van waar- deering bood Zijneerw. een fraaie rooktafel aan met toebehooren. Namens de Z.Eerw pastoor bracht kapelaan d. Stap diens warmen dank en waardeering over, alsmede een stoffelijk Mjjk van waardee ring. Vervolgens werden woorden van hulde ge sproken namens de raad van bestuur door den heer Jb. Scheper, alsmede door den senior N. Reus en anderen. Th. Temme dankte met een hartelijk woord. Ondertrouwd: G. T. d. Struijs en J. H. G. Jurriaans. W. Daemen en M. van Enkhulzen. Droge veiling Turksche Ranonkels, Groot vorst II, f 0.40; idem idem gemengd I, f 0.60 idem idem gemengd II, f 0.40; Perzische Ra nonkels, Barbaroux f 0.90; Fransche Ranonkels. Mathilde II f 0.21; Idem idem Prim rose II, f 0.30; idem idem Orange Queen II, f 0.30; idem idem gemengd III, f 0.06, alles per 100 stuks. Perz. Ranonkels Barbaroux f 2.30 per K Frans. Ranonkels gemengd f 090 per K.G. Anemonen: The Caen I, f 0.60; idem 8-7 f 0.40; idem 5-6 f 0.30, idem 4-5 f 0.20; idem 3-4 f 0.15—0.25; idem 2-3 f 0 12—0.15. Anemonen: St. Briglt 1-7 f 0.400.80; idem 5-6 f 0.30—0.45;. idem 4-5 f 020—0 30; idem 3-4 f 0.20—0.25; idem The Govenor 4-5 f 0.350.40; idem 3-4 f 0 22—0 30; idem Sylphide 3-4 f 0.30— 0 35; idem idem 4-5 f 0.35—0.45; idem Mr. Fok ker f 0.21—0.35; idem Enkel blauw f 030; idem Dubbel Rozette II, f 0.90, alles per 100 stuks. Anemonen: The Caen, 1-jarig per L. f 2.50—4; idem Hollandla 1-jarig per L. f 5.506; idem Sylphide, 1-jarig per L. f 6; idem The Caen per K.G. f 3. De volgende veiling zal gehouden worden op 12 Januari 1938. Oude water opgericht We beweerden dus niets te veel, toen we bij t begin van dit korte overzicht zelden, dat 1937 rjjk aan feiten was. Moge 1938. dat met een enthousiast Oranje feest bij de blijde gebeurtenis, zjjn intrede zal doen, in alle opzichten een zegenrijk en ge lukkig jaar zijn. zuster Tekkla. Blanco 2 stemmen. Een briefje vermeldde: Tegen deze benoeming. Het voorstei-BREET werd met 7 tegen 4 st. aangenomen. De vergoeding vrfjwonen wordt vastgesteld op f 160, het genot Van vrij vuur, enz. op f 175. de pensioengrondslag voor zuster De Bruin op f 2035. De vergoeding voor zuster Tekla wordt vast gesteld op f 350. De heer HOUTMAN stemt tegen de instructie wijkverpleging om de kleedlng van zuster Tekla.. Aangenomen worden de instructie aaslstente- I M D volg P< Bre< Pi </3 PI <Z1 P J20 Pi 1 P I (151 P p </2 P (ƒ2 H Of V001 D bou gele te f ceel J»r T Van met de II I H Mo R. K. Bond voor groote gezinnen. Naar wjj vernemen houdt Woensdag 5 Januari de R. K. Bond van groote gezinnen haar jaarlijksche al gemeene ledenvergadering. De weleerw. Heer kapelaan zal een lezing houden over gezlns- actle. Verder zal de secretaris verslag uitbren gen over de in het atgeloopen jaar gevoerde actie eh tevens aangeven wat er voor de ko mende maanden op het programma staat. Voetbal. Op 2 Jan. worden gespeeld KGB 1—De Valken 1; Union 2—KGB 2; KGB b— Zouaven c. R. K. Vrouwenbond. 11 Jan. 1938 zal een gecombineerde vergadering plaats vinden van den R. K. Vrouwenbond en St. Udwlnavereenl- glng. Spreker: lector Winkel uit Zwolle. Bridgedrive Aan de bridgedrive gehouden in café de Kaag (G. Visser) hebben 24 personen deelgenomen, met het volgende resultaat. Prijswinnaars In de oneven lijn: 1. De heeren v. DuimenOverman, Hoogkarspel, 28% punt; 2 de heer en mevr, de Jong, Enkhulzen, 26% punt; 3. de heeren GerritsenJong. 23 punten. In de evenlijn: 1. De heer en mevr. Schermer, Enkhulzen, 29 punten; 2. de heeren Schoen- kerSchaaf. Hoogkarspel, 25% punt; 3. de hee ren OutOut. Hoogkarspel, 21% punt dienstbode op den pastoriezolder een sterke brandlucht. Zjj waarschuwde direct pastoor H. C. Koppert, die een begin van brand constateer de achter het hoofdschakelbord In de Sacristie. Zijn eerste daad was den hoofdschakelaar af te zetten, vervolgens de vlammen welke reeds achter het schakelbord lékten, met eigen mid delen te blusschen. waardoor Uitbreiding werd voorkomen. De electricien C. H. Cortle, spoedig aanwezig, draaide de verzekeringen uit. Als oorzaak mag aangenomen worden, dat er vocht in de electrische geleiding is gekomen, hetgeen kortsluiting tengevolge had. Door het even doortastend als bezadigd op treden van den pastoor werd erger voorkomen, want het gevaar voor de kerk, het bekende schoone bouwwerk van Cuypers, was niet denk beeldig, daar zij onmiddeliyk aan de sacristie grenst. Verzekering dekt de schade. De viering van de blijde gebeurtenis. Bij de viering van de blijde gebeurtenis zal ook aan de schoolkinderen een feest worden aan geboden. Het gemeentebestuur zal daarbij de Oranjevereeniging steunen door een bijdrage te geven van 25 cent per kind. Handels» vondschool. Diverse gemeentebe sturen in de omgeving hebben de subsidies van de handelsavondschool verhoogji of besloten deze instelling opnieuw een subsidie toe te kennen. Bruin de religieuze zuster komt. Spr. kan de houding der S. D. A. P. niet fier noemen en meent, dat ook de katholieke arbeiders geen be wondering voor deze houding kunnen hebben. Weth. DE VRIES meent, dat inzake zijn woorden een misverstand bestaat bij den heer Jongens en vindt het jammer, dat ondanks spre kers verklaring in de vorige vergadering diens meening niet Is gewijzigd. Tegenover den heer Houtman merkt spr. op: Als je in eCn glazen huisje zit, werp dan niet met steenen, en her innert den heer Houtman aan zijn zwaai Inzake subsidie bijzonder onderwijs. Hiervoor zal de heer Houtman wel een reden kunnen bedenken, maar het feit blijft. De heer ALLAN heeft geen reden van houding te veranderen en zal alleen meewerken aan een vaste benoeming van zuster Tekla. De heer JONGENS ontkent een „draai” der S. D. A. P., die haar houding heeft bepaald uit practlsche overwegingen. Spr. blijft tegenover weth. De Vries van dezelfde meening en is zelfs van meening, dat wel eerder een beslissing zou zijn gevallen, als deze zich niet zoo had uitge laten. De heer KEET kan geen draai bij de S. D. A. P. constateeren en meent, dat de katholieke arbeiders waardeering kunnen hebben voor de houding der 8. D. A. P. Spr. wil alleen even reebt zetten, dat geen positieve verklaring is ge daan. alleen dat de R. K. hebben beloofd, alles te zullen doen om te voorkomen, wat de S. D. A. P. vreest inzake tweespalt. Als de heer HOUTMAN nogmaals het woord voert en o.m. vraagt: Wat zouden de R. K. ge daan hebben, als de S. D. A. P. had gedaan, wat nu de R. K. doen? windt weth. De Vries zich op. doch beheerscht zich spoedig en verklaart, dat hij steeds tegen benoeming van communis ten is geweest, doch altijd heeft medegewerkt aan benoemingen van personen, van welke kleur ook, als de capaciteiten aanwezig waren. Bepaald pikant wordt de discussie, als de heer HOUTMAN den Paus en de communisten Frankrijk er bij haalt en zeer ad rem door heer KEET wordt beantwoord. Met algemeene stemmen wordt aangenomen, dat het benoemingsrecht inzake wijkverpleging enz. wederom aan den raad wordt gegeven. Het voorstel der 8. D. A. P.. een jaar lijdelijk voor alle nieuwe functies wordt verworpen. Vóór stemden de 8. D. A. P en de heer Groot. Met 9 stemmen tegen, en 2 blanco wordt oe- roemcT tot assistente-pollkllnlek zuster De Bruin. Een voorstel-ALLAN om zuster Tekla vast te benoemen wordt verworpen Vóór stemden de heeren Allan en Louw. Tot lijdelijk plaatsverv. assistente-polikliniek. assistente wijkverpleegster en plaatsvervangend -£-<•- -- wijkverpleegster wordt met stemmen benoemd |<»har 1 bó^um Een verzoek om milde toepassing inzake tap- verbod en sluitingstijd der café’s bij de even- tueele a.s. feestelijkheden wordt voor kennisge ving aangenomen. ji___ Aan P. A. I--- goed. Terugblik b(j 't afscheid van 1937. 1937 is voor ons. katholieke ingezetenen van Uitgeest, zeker een merkwaardig jaar, een Jaar van be langrijke feiten geweest. In Januari van dit jaar vierden wij ook hier ter plaatse op spontane wijze het huwelijks feest van Prinses Juliana met Prins Bernhard. De gehouden Kamerverkiezingen, waarvoor ook door Katholiek Uitgeest krachtig propaganda was gevoerd, werd met gunstlgen uitslag be kroond. Begin Juni werd op luisterrijke wijze herdacht het zilveren pastoorsjublleum van onzen herder, den Zeereerw. heer J. C. van der Loos. In diezelfde maand vroeg onze eerste katholieke burgemeester, de heer J. W. van Roosmalen, na een 13-jarige ambtsperiode, wegen» gezondheidsredenen pensioen aan. Dit werd hem met Ingang van 1 Juli verleend, waarna de heer van Roosmalen zich metter woon in Den Haag vestigde. Einde Augustus ging de Weleerw. heer A. Duinisveldt, kapelaan alhier sinds een tweetal jaren, waarin Zijn Eerw. veel goeds tot stand bracht, met een ziekteverlof van eenige maanden huistoe. Zijn opvolger was de Weleerw. heer J. BoUeveld. Met Ingang van 1 September werd als opvolger van den heer van Roosmalen, de heer P. van de Ven, eveneens katholiek, tot burgemeester van Uitgeest benoemd en op dien datum als In 't laatst van die de parochie het zil veren bestaansjublleum van de R. K. school. In 19^2 door wijlen den Zeereerw. heer J. J. vastgestelde aanbidding. Christus”, blz. 210, 207, 307 Des middags van 4.30 tot 6 uur voor Jongens tot 15 jaar. Leiders J. Heijne en M. de Wit. Des avonds nü het Lof tot 9.30 uur voor jongens van 1517 jaar. Leider G. Kroon. Leiders a.s. Zondag P. Huijsman, H. Snijder en J. Neelen. Gemeenteraad Dezer dagen vergaderde de voltallige gemeenteraad ter behandeling van het agendapunt wijkverpleging, enz., dat vorige week op verzoek der 8. D A. P. was aangehouden. De heer JONGENS legde namens de S. D. A. P. een verklaring af De 8. D. A. P. is van mee ning, dat de komst van een religieuze zuster in een aantal niet-katholieke gezinnen zeker op bezwaren zal stuiten, daarom stelt de S. D. A. P. bij deze benoeming vast, dat zuster Tekla alleen bij ziekte of vacantle van Zr. De Bruin in die gezinnen zal komen. Verder kan men alleen meewerken aan benoeming voor een jaar, om daarna den toestand weer onder de oogen te zien De samenwerking, ook met de katholieken, ten aanzien van de volksgezondheid moet als van groote waarde worden beschouwd. Hier wordt gewezen op Ziekenfonds. Onderlinge Hulp, Cen tra al-Genootschap, Eigen Hulp, Tand verzorging. Witte Kruis en Blnnenbadhuis. De 8. D. A. P. stelt thans voldoende vertrouwen in de toezeg ging der R. K. fractie in de vorige vergadering gedaan, te willen samenwerken met iedere groep. Indien daardoor het algemeen belang wordt gediend. Zij zal. ondanks de woorden van weth. De Vries, die volgens de 8. D. A. P. een dreiging kunnen Inhouden, om practlsche rede nen niet afwijzend staan tegenover de voorstel len van B. en W. De 8. D. A. P. doet echter het voorstel om de in de voorstellen genoemde functies voor één jaar vast te stellen. De heer JONGENS merkt nog op, dat de woorden van weth. De Vries wijzen op een ter rorisme, dat den S.D.A.P.-ers als vrijen burgers niet aanstaat. De 8. D. A. P. wil geen verscherp ten strijd, doch alleen het algemeen belang. De heer BREET handhaaft zijn salarisvoorstel f 1400—1700 met 3 Jaarlijksche verhoogingen van f 100. De heer KRAMER verklaart zich tegen een tijdelijke briioeming van zuster de Bruin. De heer JONGENS licht toe. dat bedoeld worden de functies in de nieuwe situatie. Als wijkverpleegster blijft zuster de Bruin vast aan gesteld. De heer HOUTMAN (O. P.), verwijt de 8. D. A. P dat ze een week noodlg had om een for mule te vinden en noemt haar politiek een vleesch- noch vlschpolitiek. Spr. gunt den katho lieken hun zuster, maar wenscht ervoor op te komen, dat ook anderen hun vrijheid behouden en dat alleen bij ziekte of vacahtle van Zr. De GOUDA, 30 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1073 stuks, waarvan: 28 slachtvarkens. Vette 3031 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 495 magere varkens 3050, 470 biggen 18—20, Geldersche biggen 2024, 4 runderen 165215, 66 nuchtere kalveren 7—12, 10 bok ken en geiten 21 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 175 partijen kaas, le kw. met rijksmerk 2528, 3e kW. met rijksmerk 25—26. zware tot 29. Handel matig. 124 ponden boter: Goeboter 8085 ct.. welbeter 7580 ct. per pond. Handel vlug. 88000 eieren. Klpeieren 4.60 tot 5.40, kleine 44.40, eendeleren 33.50 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 30 Dec. Coöperatieve Zuld-Holland- sche Eierenveiling g. a (O. Z. H. E.). Aanvoer 76.800 klpeieren. Prijzen: 56-68 kg. 4.50^.70, 58-60 kg. 4.70—4.80, 60-62 kg. 4.80—5, 62-68 kg. 55.70, bruine 58-68 kg. 4.755.80, kleine eieren 4.254.50 per 100 stuks. NOORD-8CHARWOUDE, 30 Dec. 2300 Kg Aanl appen. BI. Eigenheimers 3.80300. 3860q Kg. Uien. Drielingen 7 30—7.50 Uien 8.60—9.10 8100 Kg. Peen 3.103.40. Kleine Peen 701.40. 3600 Kg Kroten 703.50. 99800 Kg Roode kool 3 50 6 30 150450 Kg. D. witte kool 1.703.90 39800 Kg Gele kool 11.60. 3000 Kg. Groene kool 1.40 1.60. SCHAClKN, 30 Dec. Elervelling. Aangeveerd: Kruisvaart Woensdagavond 7.30 uur aspi rantenban. kamer 4; Aloysiusban, bovenzaal; Thomas Moreban, bibliotheek; Tarcisiusban om 8.30 uur op kamer 4. Algemeene Oranjevereeniging Het door de algemeene Oranjevereeniging opgemaakte pro gramma van de feestelijkheden te Krommenie bij de, naar wij hopen, voorspoedige geboorte van een jongen Oranje-telg, bevat de volgende punten: 1 In overeenstemming met hetgeen door de Regeering bepaald is zal de dag, volgende op den geboortedag ook alhier i nationale feestdag, met dien) de geboortedag een Zaterdi Maandag zal zjjn. 2 Zoodra de heuglijke tijding bekend wordt, zullen de klokken worden geluld. De burgerij wordt met aandrang verzocht te vlaggen en zich met oranje te tooien. 3 Als het bericht bekend wordt op den ge boortedag vóór den middag, zullen er ’s avonds kerkdiensten worden gehouden (dus aan den vooravond van den nationalen feestdag); komt hrt bericht later op den geboortedag dan zullen deze kerkdiensten worden gehouden op den nationalen feestdag in den vooravond 7 uur. 4 Zoodra het bericht bekend is, krijgen de scholen den geboortedag en den daaropvolgen- den nationalen feestdag vrij. 5 De nationale feestdag zal worden Ingeluid met muziek op verschillende plaatsen van het dorp. 6 Den kinderen wordt verzocht zich dezen dag op gewonen tijd naar school te begeven voor trac- tatle, om daarna gezamenlijk te gaan naar het gemeentehuis om een aubade te brengen aan den Edelachtb. heer burgemeester onzer ge meente. 7 Des middags 3 30 uur openbare samen komst In de concertzaal. Rede van den Edel achtb. burgemeester. Toegang vrij. 8 Des avonds 7 uur eventueel kerkdiensten. Vervolgens om 8.30 uur feestelijk samenzijn in de concertzaal Toespraak van den voorzitter, ds. H. van Andel; muziek, zang en tableaux. Medewerking wordt hierbij verleend door ver schillende vereenlgingen. Toegang vrij. Kinde ren beneden 12 jaar hebben geen toegang aon- der gelelde. R.K. Jeugdnieuw» Zondag 2 Jan. St. Tarci- ciusban. Maandag 3 Jan.: St. Aloysiusban. Dinsdag 4 Jan. St. Franclscus Xaveriusban, Pater Damiaanban. Deze week wordt het liefdewerk „oud papier” verzorgd door den Pater Damiaahban. Woensdag 5 Jan., 's avonds te 8 uur. Gezel lenvergadering, waarbij de spreker van dien avond, de Centraal-Praeses Rector Drost, ge huldigd zal worden bij gelegenheid van zijn 12%-Jarig Priesterfeest. beuren aan 't vorstelijk huis. Een feestprogram ma werd vastgesteld, dat luidt als volgt: Bij eerste bekendmaking zullen de klok ken worden geluld en wel gedurende 5 minuten voor een prinses, gedurende 10 minuten voor een prins. Daarna zal op den dag, of daags daarna, na gelang de eerste bekendmaking geschiedt, een nationale feestdag worden gevierd en zal ’s mor gens door alle schoolkinderen een aubade wor den gebracht aan het gemeentehuis, alwaar burgemeester Middelhof! een rede uitspreken. Des middags zullen volksspelen plaats heb ben- in Hotel „De Landbouw" en café „Ban tam”. Des avonds half 7 wordt een concert gege ven op 't Raadhuisplein, waarna een fakkel optocht zal worden gehouden door de gemeente, waaraan ieder kan deelnemen. Het comité doet een beroep op de ingezetenen, om door ’t uitsteken van vlaggen het dorp een feestelijk aanzien te geven; het vertrouwt, dat leder zal medewerken, om dezen dag fees telijk en Vaderlandsgetrouw mede te vie ren. De beide fanfarecorpsen „Concordia” en „Dr. Nuljens” zullen worden aangezocht hun medewerking te verleenen. Met wensch. dat allen zullen medewerken, sluiting. Wanneer de volgende week de Sweerlng's en de v. Vliet’» In spé wederom hun talenten de. monstreeren, zien wij In het strijdperk ver schijnen: Spanbroekde Weere. Spierdijk—Obdam. WervershoofZwaagdijk. WognumHoorn. ZwaagNibbixwoud. Wat betreft de ontmoetingen van Spanbroek en van Spierdijk, HJkt het mij waarschijnlijk, dat de zege deze thuisclubs niet kan ontgaan, al staat het wel vast, dat de Weere en Ob-’ dam al het mogelijke zullen doen, om den zoo eervol mogelijk te doe* eindigen. De blg-match van deze ronde Is wel de ont- moetkig WervershoofZwaagdijk. Speciaal voor Zwaagdijk Is deze strijd van belang, om dat zij door een overwinning nog een goede karu heeft op het afdeellngskampioenschap. Wervershoof speelt haar laatsten wedstrijd en zal deze wel met een knaloverwlnnlng willen beëindigen. Het zal er dus spannen. Hoorn gaat op bezoek in Wognum. Thuis was het een groote zege, maar «de Wognummerz hebben getoond, In eigen huis veel sterker te spelen, zoodat oppassen hier de boodschap te. Het groote vraagteeken Is de ontmoeting Zwaag—Nibbixwoud. Als de Nibblkers zich kun nen aanpassen, geef ik hem een goede kan*. Echter Zwaag heeft hier den grooten voor sprong van eigen materiaal, terwijl de Zwagers wel eMra hun best zullen doen, omdat door een overwinning het afdeelingskamploenschap praktisch een feit is. Zal Ik de mannen van „Ons Genoegen" het eerst kunnen fellciteeren met het afdeelingskamploenschap? Tot slot wensch ik aan het einde van dit jau alle leden en liefhebbers een Zalig Nieuwjaar. K. J. C. agenda Zondag 3 Januari van 88 uur gewone K J. C. bijeenkomsten. Kruisvaart: Maandag na de congregatie: Da niël v. Arondank-ban; Dinsdagavond half acht Mgr. Aengenent-ban; Donderdagavond 7 uur Pier Frassché en Dr. Ariëns-ban De schilknapen en vlaggenwacht. Nieuwjaarsmorgen na de Hoogmis in uniform om de Zeereerw heer pas toor en onze directeur Z N. te wenschen na mens de Banleden. Allen Zalig Nieuwjaar! Derde Orde-vergadering. Dezer dagen ver gaderden in het patronaatsgebouw de besturen van de meeste vereenlgingen, welke vergadering was uitgeschreven door de Katholieke Sociale Actie. De zeereerw heer pastoor heette allen wel kom In het bijzonder pater Mulder uit Nieuwe Niedorp, die met de aanwezigen van gedachten zou wisselen over de Derde orde. Vooraf wil spr. beginnen met den wensch uit te spreken, dat in de op te richten Derde orde, vooral de jongeren zullen treden, want komen er enkel maar ouderen, dan zal de bestaans- duur niet lang zjjn. De Derde orde is goed; noodzakelijker is zij voor de mannen en wel omdat deze veel meer in het zakeljjk leven staan dan de vrouwen en daardoor aan veel grootere gevaren zjjn bloot gesteld. Spr. hoopt ook vooral in dezen op de Jongeren. Na nog een korte «uiteenzetting van een en ander, opende spur, de gelegenheid om vragen te stellen. Enkele aanwezigen maakten hier van gebruik. Zoo werd er gevraagd naar het bijwonen der vergaderingen, én het antwoord was, dat als men door ziekte of huiselijke plichten werke lijk verhinderd is de vergadering bjj te wonen, men daarom niet minder orde-lld Is. Ook het bidden van de 12 Onze Vaders enz. is voor een overtuigd orde-lld geen bezwaar De pater roerde o.a. het dansvraagstuk aan Dansen is op zich nog nooit verboden geweest, en is ook voor een orde-lld niet verboden. Maar de gevaarlijke dansen zjjn voor lederen Katho liek verboden, dus van zelfsprekend met nog meer klem voor een tertiaris. De Derde Orde zal worden opgericht op Zon dag 9 Januari na vooraf te geven trlduum R. K. w. 8. V. Het nieuwe Jaar begint met een volledig programma: P. V. C. B. 1W. 8. V. 1- w. 8. V, 2—V. V. F. 2; Zeevogels 2—W. 8. V. 3; 8. V. A. a—W. 6. V. a en W. 8. V. b— V. V. Z. g. ~x' HEM. Zulderkogge, 30 Dcc. Groene kool 130. middelbare peen 3103.30. Sprultkool 8.50-1090, Witlof I 14.40—17.30, H 750—1 IJK). Hl 47, An dijvie 0 60. Selderie 1.10-M.90, Bloemkool I 5Ó0—8.70. n 2.90530. III 1.50—1.90. Wlnterjan I 7.009.50, II 3.405.50, Brammies 4.90. Bla- mark 3.50—5 30. Present van Engeland 9 3017.30, PURMEREND. 30 Dec „Afalagvereeniging Beem- ■ter. Purmerend en Omstr Aardappelen Borger» 0.53—0.60 per 35 K.G. Witlof 0 46—1.50 per 8 KG. Bloemkool 1.407.60 per 100 stuks. Bavoye kool 1 303 40 per 100 K G., Sprultkool 0.803.50 per 15 K.G., Boerekool 0.15—027 per kist van 10 K.G.. Sla 1.002.50 per 100 krop. Andijvie 029— 0.49 per kist. Uien 3 ÓS per 25 K.G., Prei 4205. per 100 bos Appels: Westlandache Bellefleur 2.00—6.Bra- bantsche Bellefleur 2.00—8.—, Zoete Bellefleur 3.006.50. Bramley Seedling 3.007.60. Gronin ger Kroon 3.0012 60. Lunterscbe Pippeling 3.00 7.60. Present - an Engeland 2.0014.Relnette. goud 4.0012.90. alles per 100 K.O. Peren per 100 KG.: Wlnterlouwtje 4.008.50, Winter jan 4 009—. ENKHUIZEN. 30 Dec. Veiling Bloemenlust. Ooudrelnetten 5.405.70, idem II 3.203 50. per 100 pond. Bloemkool le soort 7.808.30, Idem 3e soort 3.80—4— per 100. Fresia 0.30—0.34. Idem II 0.100.13, Tulpen Allard Pierson 0.440 52. Brillant Star 0.300.42, VermilionBrillant 0 29. King of the Yellow 033—0 34. Rose Precoee 020. Narcissen: Paper white 0230.30 per 10 <*uks. Chrysanthen-Louis Gem 0 28—0 32. Hereo 021. AVENHORN. 30 Dec. Coöp. Ujnd- en Tu In bo uw en Marktv. Avenhorn en Omstr. Kool: Sprultkool 0.45—150 per zak van 15 K.G Gele kool 1 00— 150 per 100 KG. (Groene of Putjeakooll 1.70 per 100 st Deensche witte kool 1.0 per 100 K.G. Ulen: Gewone maat 720—9.10 per 1500 K G.. Bie ten. groote 4.00 per 100 KG. Wortelen: Flakkee Verbeterde 2 00 per 100 K.G BEVERWIJK. 30 Dec. Ver. Veilingen Kennemer- land en Vrije Volling Waschpeen 3—8 per Kg. 81» 1.404.10 per 100. Boerenkool 1'A—3%. An dijvie 4080. Wortelen 1012 per bos. Peterselie 1'43. Selderie 2%8 per bos. Pre! 34 per Kg. Bloemkool le soort 6—8. 2e soort 3 per stuk. To maten 8—29. Uien 6—9 Witlof 16—X! Sprulter 6 16. Wortelen 33. Biten 33% Nero 3—8 per Kg. Knollen 25 per stuk Roode kool 24. Gele kool 33. Gronee kool 33%. Appelen 716. Pe- reIWOG»niMer 30*Dec. Witlof I 18JO—215.6 H 14.50—1620. III 9.1013 30. Sprultkool 7.40— 10 80 per Kg. Bloemkool le soort 120—3 50 per 100 stuks. Wortelen 1.50320. Roode kool 3.40— 4 50 Prei 2.10—4.00 per Kg. WARMKNHIJZEN. 30 Dec. Veiling. Ulen KSO— 9 20. Grove 8 50—9 10. Drielingen 7.30. Stekulen 420—620. Peen 3.602 70. Gele kool 1—160. Roode kool 320—6 50 3e soort 3—320. Deensche witte kool 320—370 Uitschot witte kool 2.10— 2.40. 110 aanv. Handel goed. 38080 klpeieren. Prijs 5456 K.G. 4.454.90, 56 58 K.G. 4.554.90. 68—60 KG. 4.80—4.90. 60— 63 K.G. 4.955.05. 5.105.30, alles'per 100. Eend eleren 3.70 per 100 DEN HELDER. 30 Dec. Gemeentelijk» Vlscb- aOslag. Aangebracht door Korder»: Joagen 0 81 0 76 per K.G Slips 0T30 66 per K.G., Schol 1 “>r kist. Schol 3 4.40120 juer kttU -- 1 Ï2. per kist, Wijting 1.30—090 per kist. Door garnalenvlsschers: Levende garnalen 1.70 1 35 ^>er 100 K.G.. gekookte garnalen 0.140.15 BOVENKARSPEL (station; 30 Dec .De Tuin bouw" Bloemkool le soort 5.409.30 per 100 st., 3e kw. 3.105.90 per 100 »t„ 3e kw. 150—160, Der 100 st., aanvoer 135000 stuks. Roode kool 4.205 70 per 100 KG, aanvoer 1200 K G Sprult kool 120—1.45 BEVERWIJK. 30 Dec. 4.30 uur. Bloemenveiling t Centrum. Due de Berlin 1316. rood 131< wit 1216. Rose Precose 4348. Brlllant Star 4044, Proserpine 1635. diverse Mendels 5060, Allard Pierson 3740. Copland 4054. Crocussen 1520, Druifjes 710. Narcissen 1739 per do zijn. Hyacinten per 100 37. BLOKKER. 30 Dec. „Op Hoop vad Zegen” Geele kool 7.001 60. Sprultkool 8.2010.40, Roode kool 1.503.40. Witlof 10.0018.Blsmarc 68. Bellefleur 4 50—6.10. Gleser Wildeman 6.50—10.40, Goudrelnet 1318. Pr. van Engeand 1119. Wln- terjannen 5.809.60. Winterlouw 3.90850, Con ference de la Cour 18.0030.Comtesae de Pa rte 6.00—11.—, Legipont 30.0023.—. Calvll 9.00 12.Jac. Lebel 6.00—8.Groninger Kroon 650—9.10. HEM, Uitslag aanbesteding. De uitslag van de aanbesteding tot bouwen van een woonhuis met groenten- annex vischwlnkel voor rekening van den heer B. Loos. Metselwerk N. Groot f2190; J. Groot f1975; G. Kunst f 1750; O. Overboom f 1749 Jn. Heddes f1742. Timmerwerk: Jn. Groot f2100. N. Groot 1987; O. Kunst f1900; Jn. Heddes f1765 Schilderwerk: A. Baltus f424; Jn. man 1237 Electricitelt enz. Jn. Florta f 376. Gegund metsel- en timmerwerk aan Jn. Heddes; schilderwerk aan Jn. Appelman; elec- tncitelt aan Jn. Florta. K, J. M. V. Deze vereeniging vergaderde in het patronaatsgebouw. Voorzitter de heer Th. Schipper opende en deelde nog mede, dat zoowel de geestelijke als de technische adviseur beiden verhinderd waren. De voorzitter deelde mede, dat de jaarvergadering zal plaats heb ben in de eerst^helft van Januari. Degenen, die dit jaar proefvelden hebben ge had, worden verzocht daarvan verslag uit te brengen. Dan begon een discussie over verschillende excursies. Tenslotte werd besloten een excursie te maken naar het P. E. N. Dan volgde een lezing van den heer Witten berg over Miltvuur. Spr. begon met de ziekte verschijnselen van deze gevaarlijke besmette- HJke ziekte op te sommen. Een van de voor naamste kenteekenen te wel het afloopen van de temperatuur, daarom is het goed om steeds een thermometer bij de hand te hebben. De heer Griend gaf ’n lezing over Kalkoenen teelt. Spr. begon met te vertellen, waar deze heerlijke Kerstbout vandaan komt. De lezing was zeer Interessant. Enkele vragen werden naar genoegen beantwoord. Na een uitvoerige rondvraag sloot de voor zitter deze vergadering. Aanbesteding De gehouden aanbesteding van den bouw van 28 woningen aan het Blok alhier, had tot resultaat dat de hoogste in schrijf ster was de firma Abblnk te Oostzaan voor f 100500.en de laagste Wormerveersche aannemlngsmaatschappij voor f 75.22S.De gunning is aangehouden. Feestcommissie In verband met de aan staande blijde gebeurtenis in het prmselijk ge zin is door den burgemeester een commissie sa mengesteld! to het organiseeren van feestelijk heden. Een lichtstoet. gevormd dcor alle ver- eenlglngen, is in overweging gi norien. Burgerlijke Stand Geboren: Antje, d. van Jacob Vlaar en Grietje Dijkstra; Maria, d. van Pieter Schuitemaker en Cornelia Kool. Ondertrouwd: Ban Visser, oud 28 Jaar. alhier en Heintje van Wezop, oud 24 jaren, alhier. Gemeenteraad Dezer dagen hield de raad der gemeente, onder voorzitterschap van Bur gemeester de Boer zijn openbare vergadering ten gemeentehuize. Bij de ingekomen stukken werd behandeld o.a. de goedkeuring van Ged. Staten voor het uitbreidingsplan bezuiden de spoorlijn ZaandamUitgeest. Op een verzoek van de hurders der volkstuintjes in de Noord om verlaging van den huurprijs, werd afwijzend beschikt. Vastgesteld werd de wijziging van de Rekenlng-Courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten betref fende het rente-percentage. Daar het aantal leerlingen der Openbare Lagere School in 10 maanden tijds Is terugge- loopen van 235 tot 206, ontstaat hierdoor een overtollige leerkracht; daarom zal aan den heer C. F. Schutte, met ingang van 1 Jan. 1938 eer vol ontslag worden verleend. De verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting werd opnieuw vastge steld op 75 opcenten. Hierna kwam de kwestie betreffende het vervoer der schoolkinderen weer ter tafel. Overeengekomen is met de autobus onderneming „Zaanland", voor den tijd van 1 jaar, dat zij de kinderen uit den Zuldwijker- mefernplder en uit de Zuid resp. naar de R.K. sc®M"#Wler en de Christelijke school in Krom menie ’s morgens afhaalt en des avonds weer wegbrengt. Hiervoor ontvangt „Zaanland” een vergoeding van f 475 voor het geheele jaar; hiervan kan een bedrag van f 100 op de ouders der kinderen en het schoolbestuur verhaald worden. Tevens wordt aan dé kinderen, die 's middags in school overblijven, gratis melk ver strekt, hetwelk de gemeente op f 170 komt. Was aanvankelijk de regeling met A.A.Z.Z., wat betreft de contributie, alleen voor werkloo zen, nu wil men ze ook doen gelden voor arm lastigen en die reductie genieten. Betaalde het armbestuur eerst het geheele bedrag voor de armlastigen, B eh W. stellen het volgende voor: het gemeentebestuur A.A.Z.Z. en de werkloozen, minder-betalenden en de armlasti gen leder ook Hierdoor komt de betaling door het armbestuur, te vervallen. Het voorstel blijft aanhangig tot een volgende vergadering. Hierna ging men over tot het onbewoonbaar verklaren van de woning, plaatselijk gemerkt no. 817 en werd vergunning verleend voor het aanleggen van str&ten In in het uitbreidings plan bezuiden de spoorlijn ZaandamUitgeest voor 56-tal woningen, waarvan de teekenlngen reeds zijn goedgekeurd. Tot slot kwam de in te voeren vermakelijk heidsbelasting, waarover een levendige discus sie ontstond, vooral in verband met de llef- heberij-tooneel- en -zangvereenlgingen, welke hierdoor ernstig worden getroffen en tot den ondergang gedoemd zijn. De te heffen belasting voor hen is 20%. B. en W. zeggen toe deze zaak nader onder oogen te zien en het resultaat de volgende vergadering aan den Raad voor Je leggen. Niets meer aan de orde zijnde simt de voorzitter de vergadering. 10-Jarig jubileum St. Caecilia. een in dit nummer voorkomende geeft onze gemengde Zangvereenlglng St. Cae cilia Zondag en Maandag haar feestultvoeiin- gen in de zaal van den heer Bijman. Zooals wij al eerder meedeelden worden „Die Jahreszeiten” oratorium van Joe. Haydn uitgevoerd. Mede werking verleenen: Hélène Ludolph, sopraan, Haarlem; Gerard v. de Berk, tenor, St. Oeden- rocte; Lucien Louman, bas, Haarlem; Jac. Nic. Al Bz., piano. Alkmaar. Onze hartelijke gelukwenschen aan de ver eeniging bij haar tweede lustrum. schoolgaande glnderen 3 x f 10 reiskoeten ver- Aan het Oranje-Comlté zal er schoolgaand kind f 025 worden ter hand gesteld. De VOORZITTER sluit de vergadering met dë beste wenschen by de beëindiging van 1937 en het begin van 1938.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 2