IJ HET VERSCHEIDEN VAN HET JAAR 1937 Schoone beloften bleken ijdel DRIE „WILDEN” KWAMEN IN DE POLITIEKE RIMBOE mi tl voor Y. Jl 4* Gebrek aan industrie deed de voordeelen der conjunctuurverbetering Alkmaar voorbijgaan BH f utw f --/m MUZE DER MUZIEK IS IN TREURNIS B 1 Ons dagblad aan de spits Waar bleef de opleving? 4' - 11 VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 fa d k d S’ IIIIIM maar Groote politiek en zyn hebben. laatste geschapen trd gewerkt om in mr. Ml cultuur Een lichtpuntje By aüe DariBbeid, welke het jaar 1937 te ■S it* *0» Slechte in den tuin der cultuur kunst is nog eenige bloei Het echte Wildemanshofje, waar geen politiek bedreven wordt Wethouder T. Bonsema, voor wien zoowel door zijn ijveren voor de licht' drijven als zijn royement uit de S.DAP., een veelbewogen jaar was Wel op der Se van successen waar laatste baar manifesteert. Over het algemeen 1937 in cultureel en heeft Ja. 1 Of de crisis voorbij is, vraag dat óók maar eens aan den middenstand, t Is waar, deze menschen. veelal van goed burgerlijken huize, loopen met hun misère niet te koop. Liever yerbergen zy die achter een moeien schijn en Voor Katholiek Alkmaar was het een grootsch moment, toen op den toren van de St. Dominïcuskerk het lichtend kruis werd ontstoken opzichten we het zijnde Kunnen de veehouders dus al niet op een goed- jaar roemen, veel slechter is de tuin bouwer er aan toe. vooral hy, die, zooals de meesten in ons gewest, zich toelegt op de teelt van grove tuinbouwproducten. Het jaarverslag van de Provinciale Commissie uit de Veilingen vertelt er een en ander van. Uit de vergelijken de omzetcijfers der N.-Holl. veilingen over het tijdvak 1 Jan 1 Aug. van 1936 en 1937 blijkt wel, dat de omzet over die maanden dit jaar met bijna een half mlllioen is toegenomen, doch het laat zich aanzien, dat deze toename aan het einde van het jaar weer voor een be langrijk gedeelte door verminderde omzetten in de laatste maanden zal zijn te niet gegaan. Wanneer men zich even wil herinneren, dat bjjv. in 1928 de totale omzet op Noordholland- sche veilingen ruim 25 mlllioen gulden jjgëfroeg en in 1936 nog geen 10*4 mlllioen, dan zegt uit meer dan voldoende voor de situatie in onze tuinbouwstreken. Zoo is dus de omgeving, die onzen winkel zaken de noodige levenssappen moet toevoe ren, nog steeds in ernstige mate ziek. Doch dat is niet de eenige kwaal, waaraan de win kelstand laboreert. Als een kanker woekert hier de ongebreidelde concurrentie, t Is allemaal zoo logisch en verklaarbaar. Hoevelen, geheel of gedeeltelijk uit hun betrekking gestooten, richten als laatste toevluchtsoord een „zaakje” op. Er is een teveel op leder gebied, vooral in de branche consumptle-artikelen. Die vele monden aan den toch al zoo slecht gevulden etensbak maken de spoeling waterig dun, waar bij nog komt, dat velen, om toch nog iets om te zetten, de prijzen op de meest funeste wijze verknoeien. Tot schade van zich zelf, maar ook van anderen, die noodgedwongen mee om laag móeten. Voeg hierbij, dat de kleine man naast dit alles nog de concurrentie van het grootbedrijf te ondergaan heeft, dan is het beeld van den ontredderden middenstand vol ledig. i geen dat op overzichten geeft. Is het toch nog mogelijk om óók iets verheugends te vermelden. De kaasmarkt bleef behouden! De waarde van dit nuchtere feit kan niet hoog genoeg aangeslagen worden. Natuurlijk, iedere markt heeft voor Alkmaar haar beteekenls en het is ongetwijfeld een aantoonbare schade, dat de Zaterdagsche veemarkt zoo goed als verloopen is. Doch liever zagen wij geen koe en varken meer op onze markten, dan i Vrijdag het Waagplein lesg zou zijn. lijden eerder gebrek in den meest volstrekten zin van het woord, dan dat hun toAstand naar buiten komt. Er wordt achter glanzende spiegelruiten dik wijls nog méér ellende doorgemaakt dan in de armoebuurten der stad. Ook velen van deze, eens fiere en zelfstandi ge burgers hebben den moeilijken weg naar Maatschappelijk Hulpbetoon ten einde raad wel moeten Inslaan. Wanneer wij hoeren, dat op 27 November aan 842 personen totaal f 4405 ondersteuning werd uitgekeerd, tegen 781 on dersteunden met f 4123 op denzelfden datum van 1936. dan is het duidelijk, dat dit niet enkel ouden van dagen, weduwen e.d. zijn, maar dat in dit getal ook tientallen personen zullen begrepen zijn, die behooren tot de va lide zelfstandige werkers. Maar dan rijst bij tilt alles de klemmende vraag: hoe komt het. dat onze stad, zoo ze al niet nóg dieper in het moeras is geraakt zoo weinig van de algemeene opleving heeft geprofiteerd? Nog afgezien van het feit, of die opleving niet een lijdelijke is geweest, mede veroorzaakt door de bewapening in het buitenland, is het antwoord heel eenvoudig: Alkmaar heeft geen noemenswaardige Industrie, die had kunnen profijt trekken van de eerste gunstige devalua- tie-gevolgen. Wjj zijn een marktstad, ’n koop stad dus, wier economisch wel en wee afhan kelijk is van den toestand op het platteland. Gaat het den boer en den tuinder goed, dan wordt er ook hier verdiend. Zoo is het duide lijk, dat wij, speurende naar de oorzaken van Alkmaars malaise, ons oog naar de wijde om geving moeten richten. Hoe is het in het voor bije jaar den boer, den veehouder vergaan? Oogenschijnlijk niet zoo heel slecht, in ieder geval iets beter dan de voorafgaande jaren. De vetweider heeft voor zijn koeien behoor lijke prijzen kunnen maken; de schapenhou der eveneens, terwijl de varkens gedurende het grootste gedeelte van het jaar 20 cent een kwartje per kg. meer golden dan bijv, in 1934. Kaas- en boterpryzen bewogen zich op een niveau, dat enkele tientallen procenten hoo- ger lag dan tijdens het dieptepunt van de crisis, maar waren toch nog niet zoodanig, dat de melk zonder extra-steun een toonen den prijs opbracht. Maar daartegenover staat, dat het geïmporteerde veevoer veel duurder is geworden en dat door de teeltbepalingen het aantal stuks vee per boerderij vooral jong vee leeljjk gedaald is. Om over de schade, door het mond- en klauwzeer geleden, nog maar niet eens te spreken. hebben, heet gegeten i in sommige Beschouwen en valkuilen Politiek in *t „Wildemanshofje” Het zou van weinig eerbied voor het demo cratisch stelsel getuigen, en onbillijk zijn, wan neer wij hier enkel maar de minder mooie zijde der politiek in het zonnetje zetten. Nog steeds zijn wij het eens met den oud-wethou- der Westerhof. die altijd beweerde: „de poli tiek is niet slecht, maar er is slechte politiek”. Zoo is het. Men behoeft geen malschen veulen- biefstuk te versmaden, omdat er in Haren karspel wel eens een minder frisch beestje is geconsumeerd: Laten wjj dan allereerst hulde brengen aan het geheele stadsbestuur, het college van B. en W. in het bijzonder, voor de wijze waarop het onze gemeente door deze moeilijke tijden weet heen te loodsen. Wie wel eens wat verder kan kijken dan de leeuwen en de trappen van het stadshuis, weet hoe moeilijk het in deze dagen is een stad te besturen, die financieel niet meer onafhanke lijk is van het rjjk. Een legertje ambtenaren controleert en bevoogdt dezen stedelijken ma gistraat en wanneer er op groote posten niet meer te beknibbelen valt, wordt zelfs een on- noozel kopje thee ih het geding gebracht. Hoe gemakkeiyk is het bij zooveel ambtenarij er het bijltje bij neer te leggen. Onze menschen bleven echter op hun post, incasseerden veel crltiek en hoon van stoep- en blttertafelpoli- tiekers en oogstten weinig eer van de onwetende massa. Doch wanneer in later tijd de histo rie van deze jaren wordt geschreven, zal de objectieve geschiedvorscher met lof gewag ma ken van deze eenvoudige mannen, die in bui tengewoon moeilijke tijden de stad zeker niet slechter geregeerd hebben dan hun meer ,Jn- tellectueele" voorgangers uit de vorige eeuw. Na deze algemeene opmerking volgen hier in vogelvlucht nog eenige regels over afzonderiy- m jaar, nog ke Punten van het stadsbeleid. De dreigende instorting van het Zuidelijk gedeelte der Groote Kerk heeft heel wat A pennen en monden in beroe- ra ring gebracht van i krijgt! Wanneer in 1938 dezelfde lijdensweg wacht, is dit niet de schuld der gemeente. Immers, reeds op 5 October j.l. heeft de raad z’n sanc tie aan de begrooting over 1938 gegeven en het is misschien niet te optimistisch wanneer wij de verwachting uitspreken, dat ze omstreeks Paschen wel weer eens uit een departementale lade te voorschijn zal zijn gekomen. Een bijzonder jaar was 1937 voor de stads politiek. doordat de pogingen om tot grens correctie met Heiloo en Oudorp te komen op wettelijk voorgeschreven wijze werden voortge zet en.... mislukten. Er moest eerst een z.g. bijraad gekozen worden. De politieke partijen Ja, gelukkig, ze zijn er. óók in onze stad, die een stukje van den devaluatiebuit hebben bin- nengehaald; die een graantje hebben meege pikt van den dlsch, welke in het voorjaar en den zomer door de Amsterdamsche beurs zoo feestelijk was aangericht. Maar wat beteekent dit voor het welzijn van het geheel der bur gerij en wat bleef er van over, toen diezelfde beurs in den herfst tientallen .zwarte dagen” bracht? Bekijken wij de zaak te somber? Stel dan dezelfde vraag aan de honderden stakkerds, die nu, even goed als vorige Jaren. hun eenige bezigheid vinden in het .stempelen”; die hoog stens enkele weken van dit jaar hebben mo gen werken en toen iets meer naar huis brach ten, dan voor de meest onontbeerlijke voeding noodig was. Vraag het aan die moderne mar telaressen, de huisvrouwen der werkloozen, die het wonder verrichten om met een handvol steungeld het gezin in stand te houden en te behoeden voor een totaleruïne. Hecht men meer aan cijfers, ook goed. Weet dan, dat op den 27sten November j.l. Alkmaar 1411 Ingeschreven werkloozen telde; dat op dien datum 932 werkloozen ondersteuning ontvin- gen van de overheid en samen f 10.428 voor het levensonderhoud van een week kregen. Waarbij nog komen de 81 „gelukkigen” die in werkverschaffing voor hun uitermate zwaren arbeid toch nog zooveel minder verdienden dan in het vrije bedrijf. Het is toch ook niet, omdat de toestanden nu zooveel beter zijn, dat de Vereeniglng .Kin dervoeding” bij het begin van het seizoen een kleine 50 kinderen méér te verzorgen kreeg dan vorig jaar? evenredig naar het aantal raadsleden. Waar niemand roet in het eten gooide, werd hier door een stemming voorkomen. Op Maandag avond 15 Februari kwamen deze 21 in eerste en eenige zitting bijeen en besloten na hoog staande besprekingen de grenswijzigingen te steunen. Ook in de betrokken dorpen geschied de hetzelfde, met dit verschil, dat daar het afwijzende standpunt algemeen overwon. Toen werd gewacht op de Koninklijke beslissing, welke eind Juli verscheen en voor Alkmaar on gunstig was. Van Z. Excellentie de Wilde toen nog minister van Binnenlandsche Zaken een bekend tegenstander van annexatie behalve voor Den Haag was moeilijk een an der advies aan de Kroon te verwachten. Mis schien is over eenigen tijd bij minister Van Boeijen méér succes te behalen. Tweemaal is onze veste er pijnlijk aan her innerd. dat ze een oudé stad is en dat zelfs haar degelijkste bouwwerken het tegen de beruchte „tanden des tyds” moeten afleggen. Op 21 April stortte een gedeelte van de Steenenbrug in, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Men was toen be zig de wal muren van de Mient te vernieuwen en had het water tot aan de Vischmarkt weg gepompt. Een damwand bezweek en binnen en kele minuten was de ruïne daar, terwijl ook de Vischmarkt bedenkelijk begon te scheuren. Toen kwamen de pro-dempers weer in actie. en die, wanneer zekere personen hun zin had den gekregen, den armen schrijver eenige we ken extra vacantie op de Krocht had bezorgd. Op 5 October werd wethouder Bonsema ver zocht zijn groenen zetel te verlaten, maar op den Oudejaarsavond zit hij er nog even rus tig als voorheen en wanneer hij den zin van vele burgers doet, ruimt hij ook in het komen de jaar zijn plaats nog .niet voor een ander. Om het loslaten van zijn partij door den heer Appel is minder gerucht geweest, ten minste in den raad. Wél is hij in de pers en per strooibiljet door zijn ex-partygenooten fel aangevallen. Ons komt het voor, dat de heer Appel, die zijn besluit nam om alleszins te respecteeren persoonlijke redenen, in de moti- veering daarvan weinig gelukkig is geweest. Onvermeld mag hier niet blijven, dat zoover onze herinnering reikt, de raad nog nooit zoo getroffen is door ziekte zijner leden. De heer Vogelaar, het toonbeeld van een degelijk raads lid. heeft bijna het geheele jaar wegens ern stige ongesteldheid zijn plaats niet ingenomen. Begin December waren twee andere leden, on ze pittige fractie-Vborzitter Venneker en de strijdbare aanvoerder der A. R. eenmansfrac tie. Hoytink, patiënt in het St. Elisabeth-zie- kenhuis. Terwijl den dag voor Kerstmis burgemeester van Kinschot wegens een blindedarm-operatie voor eenigen tijd uit zijn gezin en het stadhuis werd weggerukt. Moge 1938 hun allen een spoedige genezing brengen. Bij de Mient-vemieuwing was men wat te laat geweest, maar nu begon het pas goed. 3 Mei kwamen 150 voorstanders van demping in ver gadering bijeen, een actie-comité wérd geko zen. dat zijn taak echter aan de middenstands organisaties overdroeg. Natuurlijk kwam er ook tegenactie van de anti-dempers. Zoo heftig zelfs, dat van een der gemeente-autoriteiten het historische woord geboekstaafd werd: „Dempen? Over mijn lijk!" De man leeft nog, waaruit kan worden af geleid. dat het Verdronkenwater nog rustig te gen zijn wrakke walmuren kabbelt. Niet vóór de gemeente weer eens zwemt in het geld, zal de verkeerspuzzle achter de Vischmarkt haar oplossing vinden. Nog heftiger schok ging door Alkmaar, toen op Vrijdag 9 Juli de eerste berichten versche nen over de gevaarlijke situatie van de Groo te Kerk. Heel Nederland schrok er van: wereld pers. radio en film kwamen in actie met het gevolg, dat Den Haag zich plotseling herinner de een goed jaar geleden beloofd te hebben over de Alkmaarsche kerkrestauratie een be slissing te zullen nemen. Een noodvoorziening werd getroffen, om althans het ergste te voor- -omen en tegelijk het onmogelijke postkantoor -oor ondergang te behoeden. Op den 2en Au gustus kwam de opper-hoeder der Nederland- sche kunstwerken en monumenten. Z. Exc. Slotemaker de Bruine, den toestand in oogen- schouw nemen en onderhandelen met het ge meentebestuur. Veel kwam het publiek over die besprekingen niet te weten, maar toch genoeg om te ervaren, dat deze minister wel "n mooien baard heeft, maar in Alkmaar toch niet voor St. Nicolaas wilde spelen. Nu wjj het hier toch over bouwen kan daar de opmerking aan vastgeknoopt, dat dit jaar voor onze stad al heel arm is geweest aan groote werken. Gelukkig staat nu de bouw van een nieuw gymnasium op het programma en belooft ook het z.g. boschplan het veranderde en ver kleinde wat meer werkgelegenheid. In dit verband mag dankbaar gememoreerd, dat tus schen de gemeente en „Nooit Gedacht” na bij na elndelooze onderhandellngen overeenstem ming is bereikt. Ook dit werk zal, naar wjj hopen, spoedig aan tientallen werklooze han den arbeid verschaffen. Of er evenwel op dit gebied nog niet veel te wenschen overblijft? Helaas nog heel wat. Waar blijven de industrieën, die wjj hier zoo gaarne gevestigd zagen? Wanneer komt de tunnel by den Berger overweg om Alkmaar- West uit z’n isolement te verlossen? En in het algemeen, zou in Alkmaar een door de over heid geleide meer-werk-adtle niet op zijn plaats zjjn? We mogen niet vergeten te memoreeren de van onze lichtbedrtjven. is waar heeft Warmenhuizen zich het laatste oogenblik verzet tegen overna me van z’n gasbedrijf (hoe dit varkentje ten slotte gewasschen zal worden is enkel Den Haag maar bekend), doch met Winkel, Nieuwe Nle- dorp en Heer-Hugowaan* werd een belde par tyen bevredigende overeenkomst bereikt. Helaas kan ditzelfde niet gezegd worden van de overeenkomst tusschen het P. E. N. en de gemeente. Klokslag 12 hedenavond eindigt het contract en we vreezen, dat daarna een perio de komt van veel wrijving tusschen beide machten met als noodlottig gevolg een ""*«*- rekenbare schade voor de kas van wethouder Van Slingerland. Het politieke gedeelte van dit overzicht zou niet volledig zijn, wanneer wij geen gewag maakten van het schitterend resultaat onzer R. K. Staatsparty bij de Kamerverkiezingen op 26 Mel j.l. Met 5100 stemmen kwam onze lyst uit de bus, het hoogste aantal óóit in Alk maar behaald. Er is nard gewerkt om dit te bereiken. Pater mr. dr. Beaufort en mr. Bomans spra- kèh in goed bezochte vergaderingen, terwyi vooral de rede van den party-voorzitter Geseling het enthousiasme lossloeg. Vóór dien had de plaatseiyke afdeeling na een goed ge leide actie het ledental der party aanmerke- iyk opgevoerd. oor de groote massa wordt de jaarbalans I J eerst opgemaakt op den 31sten Decem ber, wanneer in een rustig uurtje na de Oudejaarspreek het wel en wee van het afge loopen jaar nog eens vóór den geest gehaald wordt. Het is in andere gemeenten vaker voorge komen. maar voor Alkmaar is het toch nog niet „dagewesen”. dat een heel jaar geregeerd Is zonder goedgekeurde begrooting. Dit Jaar heeft het belangrijke document voortdurend heen en weer gereisd tusschen Alkmaar-Haar- lem-Den Haag. Telkens moest er opnieuw aan gedokterd worden; de raad slikte iets, maar niet alles, en wat tenslotte het lot zal zyn, is ons nog niet Ifekend. Eén troost is er: de uit gaven zyn gedaan en een knap man, die ze onze kaalgeplukte gemeente nog terug- Joumalisten echter kunnen zoolang niet wachten. Terwyi het niet-by-de-courant be trokken gedeelte der menschheld met meer of minder goed gevolg nog tracht in de ware Kerststemming te komen, hebben zy zich reeds geworpen op de kleine 50 kilo papier, waarop hun arbeid van het afgeloopen jaar is ver eeuwigd. Dat „vereeuwigd” is intusschen maar héél betrekke!Ok. want nooit beter dan by 't door bladeren van zyn „leggers” beseft de kran- tenschryver, dat zyn arbeid die is van één dag. Zyn puntigste artikel waarin hy al zyn kun nen en kennen meende gelegd te hebben, de fynste „primeur” voor het verkrygen waarvan hy hemel en aarde heeft moeten bewegen en terwllle waarvan hy zelfs de gyzeling durfde trotseeren, ze komen hem in die vergeelde bla den zoo hopeloos onbelangryk voor. Hebben zy den lezer iets gezegd, iets geleerd, hebben zy hem béter gemaakt? En zoo zy by het verschynen al eenigen in druk gemaakt hebben, wat is er dan nu nog van overgebleven? Al te maal vragen, waarop hy het antwoord zelfs niet vermagvte raden Nooit zal men ne deriger Journalist' vinden, dan den man. die zich voor het Oudéjaarsoverzicht eenige dagen begraven heeft in zyn archief. Genoeg echter hierover. Het is niet de be doeling op dezen avond vol stemming den lezer lastig te vallen met de zielsproblemen van den journalist, hy heeft recht op beter en dege- lyker kost: een recapitulatie zy het heel in het kort van de voornaamste gebeurte nissen uit het nu byna afgeloopen jaar. Waar bij wy dan de beperking moeten maken, dat die terugblik slechts zal betreffen onze goede vader-, in ieder geval woonstad, Alkmaar. Toen met de ongeduldig verbeide 12 klokke- slagen en het noodige sirenen- en stoomfluit- geloei het jaar 1936 afscheid had genomen, zal zeker de geheele Alkmaarsche burgery ge hoopt hebben, dat de tyd van zwarte ma laise nu achter den rug was en dat het pas begonnen jaar éen oplossing zou brengen van de talryke economische moellykheden. Inderdaad, alles wees er op. dat dit geen vermetel vertrouwen was. Sedert de even plot selinge als lang verhoopte verandering muntpolitlek door onze regeering in die denkwaardige laatste Septemberdagen 1936, was nieuwe hoop gekomen in de harten, die reeds twyfelden of het ooit nog beter zou worden. De export zóu opleven, nieuwe koop kracht geschapen worden; de ryksflnanciën zouden ruimer vloeien, waardoor salarissen ver beterd konden worden^ en de ondersteuning van wie nog slachtoffer der tydsomstandighe- den zou biyven, verhoogd. Over het tempo, waarin dit alles tot stand zou komen, dacht men verschillend: optimisten voorspelden, dat 1937 alle leed zou doen vergeten, tefwyi de meer nuchteren enkel nog maar den dageraad sagen gloren van een betere toekomst. Wat is er van deze Oudejaarsavond-verwach- Ongen terecht gekomen? Ons antwoord moet helaas zyn: wei nig. neen sterker nog zoo goed als niets! Hier zal misschien een enkele bevoorrechte mompelen: „Kom, kom. zóó erg is het niet, het gaat my toch al veel beter.” We meenen goed te doen in deze tyden van neergang op het gebied des geestes en van ver- stoffeiyking. meer aandacht dan gewoonlyk te schenken aan de geestelijke waarden welke kunst en cultuur ons verschaffen, in de over tuiging, dat weinig zaken meer evident zyn dan deze en dat een volk, zoo het niet staat Schattingen zyn moeiiyk. te maken, dat in het hoogseizoen de gezamenlyke vreem delingen hier eenige tienduizenden guldens achterlaten, zal niemand betwisten. Wy waren begin van dit Jaar. eeriyk gezegd, nog niet heelemaal gerust op het welslagen der pro- kaasmarkt-actie. omdat wy maar al te goed wisten, dat by de tegenwoordige constellatie der zuivelnyverheid ook zelfs de fractie van een cent per kg. op de onkostenrekening een be- langryke rol speelt. Toen dit in het voorjaar goed tot de Alkmaarders doordrong, werden zy wakker uit den dommel. Met een verheugend élan schaarde men zich rond de V. V. V., die het initiatief nam. om de door den minister geëischte bydrage byeeu te brengen. Op één vergadering. 11 Februari, werd reeds f 1150. geteekend en dank zy het' hier gevormde‘‘co mité. dat in den letteriykén zin een comité van actie was. kwam het bedrag er glans rijk. Toen kwam op 27 Februari ook de regee ring met f 3000.subsidie over de brug. zoo- dat op 18 Maart de wik- en weegloonen op nieuw verlaagd konden worden. Dit was in dezen kaasoorlog een soort Mameslag. die aan den heer Hendrikus Koster en zyn adjudant, ir Krane, een onverbiddeiyk .halt" toeriep. Eenige, even uit den koers geraakte fabrie ken keerden weer, al dan niet berouwvol, naar de markt terug. Men beweert maar zeker weten doen wy het niet dat het beursje nog bestaat en dat daar iedere week de heer Koster, de eenzame, laatste Mohicaan, kaas aan den man tracht te brengen. Intusschen zou het onverstandig zyn. zich door deze gebeurtenissen weer in slaap te la ten wiegen. De aanval is af geslagen, maar kan herhaald worden. Daarom is het comité van actie omge zet in een stichting, die waken zal voor de belangen der kaasmarkt. Zoo is dezen zomer reeds geyverd voor het geolied aanvoeren van de kaas. Het succes was nog zeer bescheiden, maar wie weet, wat het, komende jaar ook op dit gebied voor victories zal te zien geven. Kunst en of valt met zijn cultuur, dan toch naar den omvang zyner geesteiyke bagage wordt geme ten. Zoo dit geldt voor een volk, voor een land, dan geldt het ook voor z’n onderdeelen, dus ook voor een stad als Alkmaar, waar in het verleden op dit gebied belangryke dingen ge presteerd zyn. Deze inleiding tot deze afdeeling van ons jaaroverzicht bedoelt echter niet uit te groeien tot een gedegen onderzoek naar de waarde van onze goede oude stad op het genoemde ge bied. maar meer een voorbereiding tot een min of meer oppervlakkige peiling naar de diepte, waartoe de cultuur in het dageiyksche stads leven in het afgeloopen jaar heeft weten door te dringen. We hebben daarby In het byzon- der op het oog’ datgene, wat zich in het open kan worden gezegd, dat kunstzinnig oogpunt niet achter gestaan by het voorgaande jaar, zelfs geweest, graven beter is vol loop gebied van 61<»V» w..- -- -- c» het tooneel, dan mag allereerst worden vastge steld. dat het leekentooneel eenige keeren voortreffeiyk voor den dag is gekomen. Een kloeke daad werd gesteld .door de Katholieke Tooneelvereeniging Alberdingk Thljm, die in het voorjaar ..De Opgaande Zon” van Herman Heyermans opvoerde, waardoor eenige misver standen omtrent dezen socialistischen schrijver waarvan men. omdat hy socialist was, dacht, dat geen zyner stukken deugde wer- den weggenomen en waardoor werd aange- I toond, dat ook door leeken, mits onder be- 1 kwame en kunstzinnige leiding, op de planken 1 schoonheid kan worden gegeven. w Dezelfde vereeniglng voerde in den zomer in het Openlucht Theater te Bergen „De Kring loop der Belangen” op en, evenals „de Opgaan de Zon”, w?l verschillende keeren. Ook deze voorstelling Was een daad van beteekenls. B«~ de stukken werden geregisseerd door Jan Bee- rends. De jongeren bleven niet achter en zoo ge- t'eurde het, dat vanwege de K. J. C. dit jaar .Kot en Radijs” van Anton v. d. Velde ten too- neele werd gevoerd. Dit voortreffeiyk fantas tisch en ontroerend spel werd onder leiding van Anton Sweers door de jongelui opgevoerd op een manier waarvoor men niets dan lof kon hebben. Het is ons bekend, dat niet allen „Bot en Radys” hebben begrepen of hebben kunnen waardeeren, maar de schuld lag niet bl) I den schryver daarvan of by de uitvoeren- I den; dezen hebben een der voornaamste wegen aangewezen, welke de leeken op tooneelgebied hebben te gaan j Dat ’t beroepstooneel geen gouden tyd door- maakt is wel gebleken uit de weinige beroeps- 1 voorstellingen van werkeiyk belang. Vermel denswaard is echter de opvoering van SLJo- anne door de Amsterdamsche Tooneelvereeni ging voor de abonné s van het Comité v°or j Tooneelvoorstellingen. Hoewel de onkatholie ke en wat wrange visie van Bernard Shaw op de Heilige van Orleans ons van een volledige instemming met dit stuk weerhoudt, moet s Joanne een der beste comedies van de logsche Jaren genoemd worden, terwyi de Alk maarsche opvoering voortreffeiyk was. (Zie vervolg ete«>. In den tuin der politiek zoo schreven wy in ons vorig Oudéjaarsoverzicht bloeien heel wat giftplanten, die men maar liever met af gewend gelaat voorby gaat, wy bedoelden hier de politiek met een heel kleine p. het misselyk geïntrigeer om persoonlyke kwesties en be langetjes. ’t Spyt ons te moeten verklaren, dat ook in 1937 de schoffel nog niet behooriyk ter hand is genomen om dit onkruid te verdelgen. Er zyn zelfs uit den ouden wortel nieuwe, onwel riekende planten omhooggeschoten. Die oude wortel is de beruchte kwestie in de Alkmaar sche S. D. A. P„ die nu, na 1 verder van haar oplossing af schynt dan óóit te voren. Op 9 Januari bereikte de heer Bulens door middel van invloedryke vrienden, dat de Party- raad zyn royement verwierp. Groote ontstelte nis by de officieele roode heeren. Eenige frac tieleden verklaarden met het op deze wijze te ruggekeerde schaap niets meer van doen te Doch ook hier was de pap minder dan opgediend, en na eenige maanden echter uiterlyk althans werd de berst geiymd. Zóózeer was de heer Bulens weer In genade aangenomen, dat hy het kleine en vuile werk by den begrootingsaanval tegen wethouder Bonsema op te knappen kreeg. Door dezen gang van zaken hadden zyn beide mede slachtoffers der royementsziekte. mevr. Helle man en de heer A. Bakker, weer moed gekr^ gen, en vol vertrouwen op rehabilitatie dienden zy een verzoek in om opnieuw lid te mogen worden. Toen dit werd af gestemd, had ook de heer Bulens er genoeg van en keerde hy party en raad den rug toe. Met het gevolg, dat in de vroedschap de heer Bakker, die vorig jaar wel --- - bedankt had, maar op de lyst was biyven staan, elkaar en stelden 21 candidaten, zyn wettige opvolger werd. Mocht deze zyn be noeming aannemen wat intusschen geschied is dan zou onze raad drie „wilden" tellen, wat iemand de opmerking ontlokte, dat onze schoone raadzaal veel gaat lyken op het „Wildemanshofje." Over de beide ^ndere partyioozen, de heeren Bonsema en Appel, is natuuriyk ook heel wat te doen geweest. Eigenlyk kunnen wy wel zeggen, dat vrywel alle politieke beroering van dit jaar tot den jongsten onzer wethouders is terug te voeren. Daar is de verwarmingskwes- tie van het nieuwe politiebureau, met de be kende „nepkraan". Leek het eerst niet, alsof de gemeente aan een stelletje knoeiers was Overgeleverd? Het serieuze onderzoek der com- missie-Leesberg toonde wel aan, dat er hëele- maal niet geknoeid was, maar eindigde toch met een veroordeeling van den wethouder der bedryven wegens aantasting van de hoogheid van den raad. By de begrooting moesten direc- teuriyke auto's, muurtjes om het slachthuis en zelfs gaslantaarns als struikelblok dienen, om dezen man te doen vallen. Dat er achter dit alles duistere bedoelingen verscholen waren, hebben wy in ons raadsover- zicht van 9 October J.l. voldoende aangetoond, welke beschouwing we mogen toch óók wel eens een keer onbescheiden zyn door vele Alkmaarders nog niet vergeten biykt te zyn, 1 - o B a a B t k J a k d 5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 30