et vaccinatie-vraagstuk te Hastings Het internationaal tournooi Moord met roof te Leek definitieve regeling TE WACHTEN SPECIALE HULDIGING VAN ALJECHIN VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 EERSTE KAMER Poolsche bladen in beslag genomen De Imbosch behouden Voorwaarden voor Dank zy de hulp werkhervatting te Parijs De a.s. blijde gebeurtenis De familie van den Prins Gemeenteraad aanvaardt het heeft De KALENDERS lading geheel verloren Nederlanders weer in de reserve-groepen Rezerve-groepen SALUUTSCHOTEN TE BAARN f Paratyphus-vrije eendeneieren Voorloopig nog een matige winter Gestoorde huwelijks plechtigheid Ie beztryding op de dieren zelf mogelyk? Tegen medeplichtige in hoog er beroep vyf jaar geëiecht Social i»ti»c he minieter» treden af, al» belofte niet vervuld wordt Wegen» publicatie van de Kerei- toeepraak van den H. Vader? Een Mariabeeld zal worden aangeboden Een plechtig Te Deum zal ge zongen worden in het bis dom Haarlem Een verdacht sterfgeval te Hoevelaken t t t t t KATHOLIEKE EENHEID TE EINDHOVEN AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN r KWAKZALVER AAN HET WERK Restaurant DORRIUS SCHAKEN Bruid zegt: „neen, ik wenach niemand te trouwen” De stroomlevering aan Alkmaar Limburgsch geschenk voor den K.R.O. Er u wel weer meer kan» op aneeuw, vooral in *t Ootten de» land» Geruchten over auto-ongeluk uit de lucht gegrepen HET S.D.A.P.-CONFLICT IN/ FRIESLAND DE ALDAB1 IN DRIEËN GEBROKEN Minuter Romme heeft toegezegd dat binnen twee jaren een wet ton twerp zal wor den ingediend Schip en Batterij veldartillerie wordt opgesteld Nieuwjaarsreceptie in het Belgi sche gezantschap De ,Jbi»" zal in Athene lading en eventueel pa»»agier» overnemen Vooral van Kere», die than» aan wezig kon zyn, heeft men groote verwachtingen van duizenden! voorztel van B. en W. De Senaat krijgt een korte vacantie „Wielewaal” motorpech Kere» i» zeer welkom bulten gefloten Den Haag. 30 Deo. 1937 Minister C. P. M. Romme zoo spoedig mogelyk Nadruk verboden) jSt. Bavo”. Drie d Hurk aange- X. verlangen verbelden wy de Hoofdgroep: Premier reserve groep a: 1 Na deae woordlgerz te heffen Naar Het Volk verneemt, heeft de politie onderzoek ingesteld naar de De heer 8. Landau schrijft ons dd. 30 Dec uit Hastings: TylorFairhurst 10 KeresMlkenas 1—0 ReshevskyFine AlexanderFlohr afgebroken In betere stel ling voor Alexander. Sir O. ThomasA. R B. Thomas 1—0 PrinsNorman 01 Premier reserve groep b: ListVan Doesburgh 1—0 LandauPeters 10 Schelfhout—Riteon Morry 1—0. te te llnge ongesteldheid niet aanwezig zijn en Het zich door den wethouder vervangen. de bladen de Kerstboodachat subllceerd hadden Senefelder. ..Deteka", Amsterdam; In verband met loopende geruchten over een auto-ongeluk. waarbij de moeder en de broeder van Prins Bernhard verwondingen zouden heb ben opgeloopen. verneemt de N Rott. Crt. uit Berltfn. dat die uit de lucht zyn gegrepen. piet een komen. N. E. VeerVargwel b. te. igwi, Latewéna, FLRT8 »U JOUR «M LA «ARTS Er is reeds eenigen tijd een onderzoek gaan de naar de mogelijkheid om besmette eenden Paratyphus-vrij te maken, welk onderzoek dit jaar op eenige bedrijven is voortgezet. De re sultaten hiervan mogen met belangstelling wor den te gemoet gezien, zoodat dan wellicht de bestrijding op de eenden zelf kan worden toe- I gepast en slechts paratyphus-vrije eieren kun- I hen worden verhandeld. De Senaatsvoorzitter heeft er prijs op gesteld, in het oude jaar nog een groot aantal wetsontwerpen op te ruimen, om met een niet al te overladen program de Kamervergadering in het nieuwe jaar moe ten voortzetten. De uitslagen van de derde ronde van het internationaal schaaktournooi te Hastings, welke Donderdag gespeeld is, luidden: Men vermoedt echter, dat de maatregel ge nomen is omdal van ,den Paus g plaatst worden K. R. O.-studio te dr. O. Lemmens L Daar twee partyioozen van den Eindhoven- schen gemeenteraad dezer dagen tot de R.K. Staatspartij zijn toegetreden, is de R.K raads fractie daar thans versterkt van 34 tot 38 leden. Een van hen, de heer J. Derks, was reeds vroeger lid der kathoHeke raadsfractie. Bij hem beeft zich thans de heer P. sloten. Hastings heeft een nieuwen burgemeester ge kregen. De burgervader kwam de bultenlandsche gasten in de diverse hotels welkom heeten. Na tuurlijk is ook hij schaakspeler. Het zou wat moois zijn, indien de eerste burger van Enge- lands eerste schaakstad geen schaakspeler sou zijn. Wat dat betreft, is the mayor councillor M #brd volkomen op zijn plaats, want hy is een schaakllefhebber bij uitnemendheid en het liefst zou hij gewild hebben, dat de heeren Fine en Flohr hun koffers niet hadden uitge pakt, ten einde den bespaarden tijd te beste den, pm al dadelijk een partijtje te schuiven. Het K.L.M. Indië-vllegtulg de ..Wielewaal'* dat Dinsdag van Schiphol naar Batavia ver trok. heeft de reis wegens een ernstige storing aan een der motoren moeten onderbreken in Athene. In verband hiermede startte Donder dagmiddag van Schiphol met bestemming Athene de Douglas De II „Jan van Oent". met een nieuwen motor aan boord. Eveneens Don derdag vertrok van Schiphol het Indié-vlleg- tulg „Ibis”, welk toestel de lading en voorzoo- ver mogelijk ook de passagiers van de ge strande Wielewaal zal ovememen. De wedstrijd werd met veel ceremonieel geopend. Aljechin werd ihet het heroveren van den wereldtitel speciaal gehuldigd. Het applaus groeide tot een ovatie aan, welke vijf minuten duurde. De bemanning van het gestrande Nederland sche sa. „Aldabl” keert met het ss. „Alphe- rat" van dezelfde reeCerj. naar Nederland te rug. De ..Alpherat” vertrekt 8 Jan. van Santos en wordt 1 Februari te Rotterdam verwacht. De feestvreugde van een bruiloft te Roetsjoek aan den Donau is wreed verstoord, doordat de bruid tijdens de plechtigheid plotseling besloot zich niet in den echt te laten verbinden. By den aanvang van de huwelijksplechtigheid keek de 17-jarige bruid gelukkig glimlachend op naar haar jeugdigen bruidegom, en de goede gang van zaken werd eerst verstoord, toen de geestelijke haar vroeg of zij haar bruidegom als echtgenoot wilde hebben. Zij antwoordde met duidelijke stem: ..neen, en ik wensch nie mand te trouwen”. Langen tijd was het doodstil in de kerk, brui degom. geestelijke en kerkbezoekers stonden perplex. Daarop keerde de bruid zich oen en snelde de kerk uit Toen haar naderhand gevraagd werd haar uitzonderlijk gedrag te verklaren, zelde zy plot seling in trance te zijn geraakt tijdens de plech tigheid. waardoor zij niet verantwoordelijk ge steld kon worden voor hetgeen geschied was. De geschiedenis Is op gelukkige wijze beëin digd. aangezien het paar zonder onderbreking in een andere kerk In den echt is verbonden. In afwachting van de blijde gebeurtenis waarop het volk van Nederland hoopt, schrijven Wjj by dezen voor. dat. wanneer het prtnselijk huwelijk gezegend zal zijn door de voorspoe dige geboorte van een Zoon of Dochter, op den eerstvolgenden Zondag in alle kerken en ka pellen van Ons Bisdom, hetzij na de Hoogmis, hetzij na de middag- of avondoefenlng. een plechtig ..Te Deum” zal gezongen worden met de gebeden voor Ons Koninklijk Huls. Alle ge lovigen wekken wy op tot eeft hartelyk gebed om Gods Zegen over de vorstelyke familie Wat den gezondheidstoestand van Prins Aschwin betreft, nog dezer dagen heeft hy toe vallig verschillende bekende personen bezocht. Hy was zoo gezond als een vlach. levendig en vol belangstelling Dat hy onder de gevolgen van een auto-ongeluk zou lyden of dat zulks met zfjn moeder het geval sou zyn berust totaal op fantasie. Prins Aschwin bezoekt op het oogenbllk zyn moeder, die zich in welstand te Reckenwalde bevindt. Van daar uit heeft hy gisteren nog met eigen hand een briefkaart geschreven aan kennissen te Berlijn, waarby hy dit mededeelt Hy zelf heeft ,.l. Vrijdag in den loop van een gesprek verklaard, dat hy en zyn moeder tot dusver Prins Bernhard nog niet hadden be zocht. omdat zy hem liever eerst wilden be zoeken, als hy aan het bezoek meer zou hebben. Dit was ook in het belang van den patiënt. Zoo gauw het met zyn bezigheden te vereenigen was en het zou biyken. dat Prins Bernhard aan het bezoek ook inderdaad wat zou hebben, zou den zyn moeder en hy zich naar Amsterdam begeven. DANZIG. 30 Dec. (P.A.T.). De politie heeft Dinsdag de editie van vijf Poolache bla den, waaronder de Gaseta Polska, in beslag kanomen zonder een reden daarvoor op te Er ven. De procureur-generaal vorderde aes jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan diefstal met braak en heling. In zyn repliek op bet pleidooi van den verdediger wHzlgde de procureur-generaal den eisch in vyf jaar. Byzonder in zyn schik is men hier door ds aanwezigheid van Keres, van wien men groote verwachtingen koestert en op wiens aanwezig heid men niet al te vast rekende. Immers reeds twee jaar geleden zou hy van de party zyn. maar op het laatste oogenbllk telegrafeerde hy. wegens ziekte verhinderd te zyn en ook verleden jaar Is het met zyn bezoek ter elfder ure spaak geloopen. Maar dezen keer kon men hem in triomph Inhalen. Hy had het direct zwaar te verantwoorden te gen den taaien Tylor, den lector aan de Uni- verslteit te Oxford. In de Spaansche party moest hy zich tevreden stellen met een gelijk spel en by het afbreken stond het nog steeds geiyk en hy zelf verwachtte niet meer den re mise. welke verwachting dan ook bewaarheid werd. Flohr was de eenige, die in de eerste zitting een winstpunt kon boeken. De nieuweling A. R. B. Thomas was tegen zyn grooten tegen stander niet opgewassen. Zooals gewooniyk won Flohr door een geïsoleerden pion, welken hy zyn tegenstander bezorgd had. De andere Thomas, de Sir, bood meer tegenstand aan Fine, die uit een Aljechin-verdediging met moeite het evenwicht kon houden. By het af breken kon hy slechts op remise hopen, alhoe wel ook voor hem geen verllesgevaar aanwezig was. Reshevsky had de zwaarste party van den dag. Hy moest den gevaarleken Lltauer Mlke nas in zyn Uevelingsvariant, de Gruenfeld-ver- dediglng, bekampen. Met zyn gewone virtuo siteit tooverde de Amerikaan een klein posltie- voordeel. Uit niets maakte hy Wat en plotse ling stond hy een pion voor, zoodat hy goede winstkansen kreeg. De kampioen van Engeland. Fairhurst, moest tegen zyn landgenoot Alexan der met een pion minder genoegen nemen. Na het zachte en zeldzaam mooie weer van den eersten Kerstdag is er spoedig een afkoe ling gevolgd, die tot lichte vorst in ons land heeft geleid en sindsdien is het licht vriezend weer gebleven. Dit verloop van de weersgesteldheid is een gevolg van, de ontwikkeling van een gebied van hoogen druk en over het algemeen rustig, goed weer over West-Europa, waarvan de kern zich de laatste dagen boven Schotland ves tigde. Dientengevolge trad weer over het ge- heeie gebied over en rondom de Oostzee eeti Noord Oosteiyke luchtstroomlng in. die voort-/ durénd koude lucht bleef aanvoeren over da omgeving van het Engelache Kanaal tot ver naar het Zuld-Weaten. Dit verloop zal ongetwijfeld de verwachting hebben opgewekt, dat het nu wel spoedig veel kouder zal worden en dat het jaar dus toch nog met tamelyk sterke vorst in ons land zal eindigen. Of deze verwachting zal worden vervuld zal voor het allergrootste deel afhangen van den weerstoestand. die zich In Npord Oost-Europa zal ontwikkelen wy zien intusschen. dat daar nog geen strenge vorst heerscht, maar dat in tegendeel de vorst er in de laatste dagen weer verminderd is en wel tengevolge van het hoog in het Nborden van ons werelddeel voorbytrek ken van diepe depressies en het daarmede in verband overstroomen van de Kbordelijkstr streken met betrekkelyk warme lucht, die uit den Oceaan komt. De vorst in het Noord-Oos- ten en Oosten van Europa wordt daardoor sterk verminderd en het laat zich aanzien, dat hier in gedurende de eerstvolgende dagen slechts weinig verandering zal komen. Intusschen ont wikkelde zich ook een storingsgebied over het Oosteiykst deel van de Oostzee, dat zich lang zaam naar het Zuid-jVesten uitbeeldt en over een paar dagen de bewolking van het Oosten uit over ons land zal doen toenemen, waarby het zelfs tot kans op sneeuw, vooral In de Ooa- teiyke provincies, zal kunnen komen. De gemeenteraad van Alkmaar heeft Donder dagmiddag met op twee na algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om het door Gedeputeerde Staten aangeboden tarief voor stroomlevering, dat een bedrag van f 130.000 per jaar meer vraagt dan vroeger, voor het tydvak van drie maanden te aanvaarden, met inachtneming van het door den minister ge formuleerde voorstel. Volgens dit voorstel, dat de Instemming had verkregen van Ged. Staten, wordt de stroomle vering van Alkmaar nog tot 1 April 1938 voort gezet, Indien de gemeente gedurende dit tydvak het door Ged. Staten aangeboden overgangs- tarlef aanvaardt, met dien verstande, dat by wyziglng binnen dien termyn van het z.g tarief- Van Swaay, ook het aangeboden tarief dien overeenkomstig zal worden gewyzigd, met terug werkende kracht tot 1 Januari 1938. toezegging besloten de vertegen- der vakorganisaties de staking op Het bestuur der Vereenlging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland be richt ons. dat dank zU de medewerking van zeer velen, uitsluitend particulieren het aantal loopt in de duizenden het bedrag van 275 000 gulden voor den aankoop van de Imbosch is byeen gekomen, gedeeltelyk in giften, voor bet overige in inschryvin gen op de 3% procent obltgaUeleenlng of als renteloos voorschot. De vereenlging heeft aan de tegenwoordige eigenaars medege deeld. dat het geheele terrein, ter grootte van 1451 ha., in koop aanvaard wordt. De overdracht zal in Januari plaats vinden De vyftig-jarige doove Waasdorp, die Dins dag te Sassenheim door een auto werd aange reden, is in het St. Elisabethziekenhuls te Leiden aan zyn bekomen verwondingen over leden. Hiermede is een natuurgebied van 4000 ha. tevens een recreatieterrein, dat zyn weerga in ons land niet vindt, voor het Nederlandsche volk behouden Het bestuur der vereenlging is uiteraard met groote dankbaarheid vervuld jegens allen, die den aankoop bevorderd hebben De jaarlyksche schaakwedstryd te Hastings wordt hoe langer hoe meer een evenement van internationale beteekenls In de schaakwereld, lederen keer opnieuw is het aantal deelnemers grooter dan daarvoor en ook het aantel schaak- verslaggevers en kyklustigen stygt ieder jaar. Minister ROMME heeft «t vlot beloofd: vóór den afloop van dese twee jaren zal het ontwerp er zyn, maar de minister wwnscht absolsnt de adviezen van een veel zijdig samengestelde commissie te sntvan- «en. Het ziet er nog niet naar uit. dat het con flict in de 8 D. A. P. in Friesland spoedig zal zyn opgelost. Het bemlddellngscomité-v. d. Horst heeft met het comité-Anema vergaderd en aan dit laatste medegedeeld, dat het vergaderd had met Wt portybestuur der 8. D. A. P. en aan dit college had gevraagd. Zondag te Leeuwarden te komen, ten einde tot een conferentie te ge raken tusschen het partybestuur en het co mité-Anema. Het partybestuur had zulks ech ter geweigerd; wel was het bereid tot een der- De stand In deze groep na de derde ronde te: 1 en 3 Keres en Reshevsky, leder 3H pnt, 3 Flohr 3 pnt., plus 1 afgebroken tarty, 4 en S Tylor en Sir O. Thomas, leder 114 pnt„ 6 Alexander, 1 pnt. plus twee afgebroken par tyen. 7 Fine, 1 pnt plus 1 afgebroken party, 8 Mlkenas 1 pnt., 0 en 10 Fairhurst en A. R. B. Thomas, ieder 0 pnt. Gedaan te Haarlem. 37 Dec. 1937. (W. g.) t JOANNES PETRUS Bteschop van Haarlem *n werkzaamheden van den kwakzalver H. uit Brmelo Te Hoeve laken was A. v. V. onder verdachte omstan digheden overleden. Deze moet kort voor zyn overiyden bezoek gehad hebben van den won derdokter. die hem had gezegd een .radium- lap” op de borst te dragen, waarvoor uiteraard een stevige prys moest Worden betaald. dégen later overleed het slachtoffer Het te thans gebleken, dat In de omgeving van Hoevelaken- nog enkele personen onder be- tiandellng van H. waren. Ook te Ermelo had de man goedgeloovlge slachtoffers gevonden. De wyze, waarop de man zyn verderfeiyke praktyk uitoefende, was wel zeer geraffineerd. Eerst zond hy een „vertegenwoordiger", die adressen van zieken verzamelde. Dezen werden dan met een of ander smoesje bezocht, waarby het gesprek op de ziekte werd gebracht. De vertegenwoordiger merkte dan op wel Iemand te weten, die het middel voor de kwaal kende en dan werd H die zich met „dokter” liet aan spreken. sis de verlosser van ziekte en pynen binnengehaald. De „radlum-lap” een waardeloos vod en verschillende „medicamenten” zyn In beslag ge nomen. Tegen H. en zyn „vertegenwoordiger” is proces-verbaal opgemaakt. Het encephalitis-raadsel Is, jamnier genoeg, nog lang niet opgelost en het te problematisch, Of de oplossing In de komende twee jaren ge vonden zal worden, maar langer wachten met een definitieve regeling zou ook de minister niet verantwoorden kunnen. Vrees voor nog méér verlenging behoeft dus niet te bestaan. De Senaat vond voorts goed, dat de heer Vorrlnk <8. D. A. P.) op een nader te bepaler dag den minister van Bultenlandsche Zaken sai interpelleeren over het Initiatief der Ne- derlandsche Regeerlng by de Oslo-staten tot erkenning van den Italiaanschen konlng tot keizer van Abessinië. Lang zal het recès van de Eerste Kamer dit maal niet duren. Het heet immers, dat zy 11 Januari al weer bijeenkomen zal. wanneer »y de voorstellen tot grondwetsherziening In tweede lezing zal kunnen behandelen. De voorzitter heeft traditie getrouw van den Senaat in dit jdar geen afscheid genomen, zon der de heeren van zyn markante welsprekend heid te laten genieten: „Alvorens de vergadering te sluiten, wensch ik den ministers, den leden en griffiers, zoo mede altén anderen, die in dit Huis eenige functie vervullen, eén goed einde van 1937 en •en gezegend 1938 toe. Brengt de gewone gang van zaken mede, dat de Eerste Kamer gedurende het najaar weinig in het openbaar byeen is. ook laatsteiyk was ■ulks het geval. Met te meer maanden, waarin het College in deze histori sche zaal de vruchten zal plukken van afdee- Ungsonderzoek en gedachtenwisseling met de taadslieden van de Kroon. Wetende, dat slechts enkele dagen ons daar van schelden, gaan wy mitsdien In opgewekte ■temming uiteen, met het vaste voornemen, de talryke vergaderingen, welke ons eerlang wach- ten. met groote trouw en van den aanvang tot het einde ononderbroken by te wonen. Mogen alles wat de klok slaat deze maand is immers Vondel naar inhoud en vorm op de in dit kwartier alsdan te houden redevoe ringen van pas zyn diens dichtregelen, geïnspi reerd door Spreuken 35: 11: Een woord te syner tyd geuyt. In suyv*re teel. Een goude appel te In eene silv’re schael.” PARUS 30 Dec. (Havas) De .Humanlte’ heeft hedenmiddag een speciale editie gepubli ceerd. waarin een verslag gegeven wordt van het onderhoud tusschen *de leiders der vakbe weging en de socialistische minister» Domoy Paul Faure en Monnet. De drie ministers aldus het blad klaarden aan de delegatie in naam van den minister-president, dat dese allee in het werk stellen zou om ook voor het personeel der Pa- rljeche gemeentebedryven een salarteverhoo- ging van 100 francs te verkrygen. Hy ver langde. dat het werk onder deze voorwaarde hedenmorgen hervat zou worden. Wederom is Nederland In de premier reserve- groepen goed vertegenwoordigd. In de a-groep speelt Prins, terwyi In de b-groep (twee paral lel-groepen) LAndau, Van Doesburgh en Schelf hout meestryden. Een fraaie overwinning be haalde Schelfhout tegen Michell, die ook In den wedstrijd Nederland—Engeland van de party was. Ook Van Doesburghspeelde goed en kreeg winstkansen. Minder gelukkig kampten Prins en Landau. Belden hadden In de opening een goed spel, maar daarna kwamen zy slecht te staan. By het afbreken had Prins twee pion nen minder tesen Jackson, Landau kreeg een Iets mindere stelling tegen Rltson Morry, maar wist remise te maken. In de tweede klasse speelt de zestien-jarige Rotterdammer p. A. Damen, van wien de schaakclub Kralingen hoogeverwachtingen koestert. In de eerste ronde speelde ny wat bevangen en liet een stuk instaan, terwyi hy Doch by de opening kón hy door een plotse-een goede stelling had. Tengevolge van de waarschuwingen tegen het gebruik van onvoldoend gekookte eenden •leren zyn de pryzen dezer eleeren zeej ge daald en is er by na geen vraag naar op de di verse markten. Niet alleen de eendenhouders doch ook de handelaars zyn van oordeel, dat men niet op het gebruik van eendeneieren ongunstigen Invloed moet oefenen, door daar tegen te waarschuwen, maar dat er op de een- denstapels strenge contröle moet worden ult- teoefend. Voorloopig zal het koud weer blyven met lichte vorst. dkJ in het Oosten van het land sterker zal zyn dan in het Westen. Overigens zal de wind nog wat toenemen en hoofdzakeiyk Noord-Oost tot Noord van richting blyven, terwyi de bewolking zal toenemen. Het biyft dus voorloopig slechts een ma tige winter, waarmede wy de jaarwisseling tegemoet kunnen alen. Het Belgische gezantschap deelt mede dai de gezant en barones Herry ter gelegenheid van Nieuwjaar de Belgische kolonie zullen ontvangen In hun voorloopige residentie Lan ge Voorhout 93. te Den Haag, op 1 januari tusschen 5.30 uur en 7 uur. De diocesane contact-commteate voor den K R O. in het bisdom Roermond heeft be sloten als biyvende herinnering voor de K R.O - studlo te Hilversum te bestemmen een Maria beeld. daar het bisdom Roermond aoo byaon- der te toegewyd aan Maria. Dit beeld aal ge- op de binnenplaats van de e Hilversum. Z. H. Exc. Mgr betuigde zyn volle instemming met deze plannen en sprak tevens den wensch uit, dat het beeld zal voorstellen Maria-Ko- ningln Het zal worden vervaardigd door een Limburgschen kunstenaar en op het voetstuk komt het wapen vw het bisdom. Om de gelden voor dit geschenk byeen te brengen heeft bovengenoemde commissie zich tot de diocesane organisaties gewend, met het verzoek, sluitzegels te verknopen. De vertegenwoordigers der regeerlng voegden hieraan toe. dat Indien de aldus gegeven belofte sender effect zou blyven, de socialistische ministers zich en bloc uit het kabinet zouden terug trekken. Wy ontvingen dit jaar maandkalenders van: „De Nederlander 1845”. H. A. Kramers en Zoon’s HandelmaatschappyN V. Hollandsch-Utrecht- sche VerzekeringmaatschappyRijksverzekering- bank <met drie reproducties van Karei van Oven); Drukkery Senefelder. Amsterdam; Kleefstoffenfabriek ..Deteka", Amsterdam; J. Dyst's Handelsvereenlglng. Amsterdam; Natio nale Levensverzekeringbank. Rotterdam; Ned. My. „Victoria Bron”; N V. Levensverzekering My. Utrecht: Nederlandsche Spoorwegen (met reproducties van H. Heyenbrock); Levensverze kering My. R.V.S.; Land- en Tuinbouwbureau der I G Farbenindustrie. Amsterdam; Ned. Te legraaf My. Itedio-Holland; N.V. Verzekering My. ..St. Petrus" te Utrecht; Werkspoor: Ned. Middenstandsbank N.V.; N.V. Wollenstoffen- fabriek Gebr. Diepen. Tilburg; Stadsdrukkerij. Amsterdam en Phohl. Weekkalenders van: N.V. Stoomvaart Maat- schappy .Nederland"; Algemeene Friesche Le vensverzekering My Leeuwarden; N.V. Han- delsdrukkery Holden Co.. Amsterdam; Lak- verffabriek ..Rtpolin"; Ned. My. „Victorta- Bron”. Amsterdam. Dagkalender van: Lettergietery ..Amsterdam'* voorheen N. Tetterode. Zooals In elke Engelsche stad zyn de hotels ook te Hastings In den Kersttijd overvol. Van daar dat de schaakmeesters het verzoek kregen, vooral niet te vroeg te arriveeren, aangezien ze anders het gevaar zouden loopen, onder den blooten hemel te moeten overnachten. Alleen Al jechin heeft zich daar niet aan gestoord. Hy kwam hier reeds een week voor den aanvang aan, er vast op rekenend, dat de schaakstad by uitnemendheid, welke Hastings nu eenmaal te, den schaakkeizer, ondanks Christmas-time, toch zou weten te herbergen. Inderdaad te men er in geslaagd voor hem in een der eerste hotels der stad een zitkamer, slaapkamer en badkamer te ontruimen, hetgeen op zich zelf als een wonder beschouwd mag worden. Het te algemeen be kend. dat de wereldkampioen slechts als toe schouwer hier te. De groote Alexander heeft, nu de stryd tegen Euwe achter den rug te, vóór alles rust noodig en Aljechin weet deze rust biykbaar niet beter te vinden dan In het beky- ken van eenige dozynen partyen per dag. gelyke com»r en tie tusaclien een delegatie Al- barda Bsnnlrtk Vorrlnk met het comité Anema. maar zonder de gvroyeerden Dit voorstel werd nu door het cormté-v. d. Horst ovrrgebracht Nam«na het comité^Anema werd geantwoord, dat het bereid was tot een conferentie, hetay partybestuur en het comité Anema (beide li chamen vry latend In de keus van de gedele geerden!, hetay tusschen beide lichamen maai <ten in afwezigheid eenerzyds e«n de heeren Albarda Banning-Vorrlnk en andenyda van de geroyeerden. De commteale-v. d Heuvel heeft medegedeeld, dat zy dat voorstel zou oterbren gen, maar daar het partybestuur dat Mell’» weigeren zou. antwoordde het comité- AneMa eeds by voorbaat, dat geen enkel Ud of me destander van het comité-Anema bereid sou zyn tot een conferentie met de drie genoemde partybestuurder» als de geroyeerden werden Zooals gemeld, heeft het gerechtshof Leeuwarden wegens den moord met roof Leek op den bejaarden heer Reyntjes C. en W. de B. veroordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf en W van D. tot tien jaar De vorige week Donderdag had zich voor het Hof te verantwoorden de 37-jarlge chauf feur P. van O. te Hoogkerk, gedetineerd, die by vonnis van 34 Juni door de rechtbank te Gro ningen wegens uitlokking van diefstal, vooraf gaande door geweld, den dood tengevolge heb bende. en wegens heling van een deel van het geroofde geld werd veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf By deze behandeling trachtte Van O. de schuld voor het grootste deel te schuiven op zekeren W. F. P, caféhouder te Groningen, die in verband met deze raak tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd .veroor deeld en In dit vonnis berustte. Tben deze caféhouder in het geding werd gebracht, verdaagde het Hof de behandeling der zaak, om ook P. te kunnen hooren. Deze ontkende Donderdag hardnekkig en gaf een tegenovergestelde verklaring van de zaak Zonder hoofdeiyke stemming passeerden niet Binder dan vier en veertig wetsontwerpen den presidentleelen hamer. Over slechte één daar van. n.l. het ontwerp tot verlenging met twee jaar van de opschorting van den indlrecten vaccinatiedwang. werd eenige discussie ge voerd. zooals mln of meer te verwachten was. Tant, hoezeer deze materie ook reeds herhaal- delyk de aandacht der belde Kamers heeft bezig gehouden en hoegenaamd geen nieuwe gezichtspunten meer vermag te bieden, telkens weer komen de tongen los. als een nieuwe op- schorting van den indlrecten vaccinatiedwang aan de orde wordt gesteld. Twee sprekers over het onderwerp hebben lelfs gemeend te moeten teruggrypen naar een vry ver parlementair verleden, om argumenten op te diepen voor een zoo spoedig mogelyk "herstel van den vaccinatiedwang in een defi nitieve wetteiyke regeling. Het was een vroegere nestor der Kamer, mr P. Rink, de vurige voorvechter voor den dwang, wiens woorden heden nog eens opgeld deden De heer KRANENBURG (V. D.) be riep zich op hém om te motlveeren, waarom hy geen verantwoordelykheid meende te mogen dragen voor nog langere opschorting: in hel niet gevaccineerd zyn van een groot deel der bevolking ligt een groot gevaar voor de volks gezondheid. De heer DE ZEEUW (S. D. A. P.) bleek van dezelfde meenlng, doch wilde voor dezen éénen laatsten keer nog wel genoegen nemen met de opschorting van den dwang, mits echter d« minister nadrukkeiyk beloofde ten spoedigste voorstel tot definitieve regeling te In verband met het feit, dat Baarn geen gar nizoen heeft, zal in deze gemeente een battery veldartillerie uit Utrecht, onder bevel van over ste Bartete, worden opgesteld voor het lossen van de saluutschoten by de geboorte van het pnnselyk kind. Deze battery zal worden opgesteld op een terrein aan den Eemweg. zoo ver mogelyk van het paleis Soestdyk gelegen, opdat hier de rust niet worde gestoord. Bykcns een telegram uit Rio Grande is het Nederlandsche as. „Aldabl" Maandagnacht in drie stukken gebroken. Het achterstuk van het schip heeft slagzydc over bakboord en zal waarschyniyk kapseizen in diep water. Er bestaat geen mogelykheld ook maar iets van de lading te bergen, daar het grootste deel, dat zich in de achterruimen be vond, hier is uitgespoeld. Door den expert wor den zoowel schip als lading als totaal verlies beschouwd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1937 | | pagina 5