w Auto tegen boom BEURS VAN AMSTERDAM CACAO Wisselkoersen WOENSDAG 5 JANUARI 1938 OFFICIEELE MEDEDEELING PAARDENWET LIMMEN Nieuwe adviseur* o. WOONWAGENLIEFDEWERK SCHAKEN De strijd te Hastings SPELDJESVERKOOP Snelvingerigen BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS UIT DEN OMTREK OKITO GOOCHELT CASTRICUM De Voorbeurs Vaste stemming WOENSDAG S, JANUARI 1938 Een schitterende film s nomtaaal. SOCIALE VEREENIGINGEN Van Openluchttheater naar Schouwburg Twee inzittenden ernstig, wiel- rijder slechte licht gewond UITBREIDINGSPLAN GOED GEKEURD ALKMAARSCHE FAMILIE AVOND WAT AAN VERKEERSZONDEN BEDREVEN WERD Hij doet een bal zweven, kaarten vliegen, viacht in het luchtruim 2tt Om U te dienen! Cacao van Ringer s Die moet U nu heusch een* probeeren. Ze heeft bepaald een bijzonder aroma, ze 1* Inderdaad wat men noemt verrukkelijk. En duurder... nee, dat is ze toch niet. Doordat ze zoo krachtig is, doet U langer met een bus. tytoswfafcsf VAN RINGERS ttvenS voectuum en licht verteerbe&r Voor het Noordelijk deel van den Hout Retraite voor werkloozen Bij de aanstaande opvoering van „Alberdingk Thym” I STAD S truc Inboedel kon slechts weinig Lunchroom, Houttil. der raam. Om dit te kunnen bereiken, J Amsterdam 5 Januari 1938 malen de zaal niet tot de hoes de een De heer J. Vogelaar, het verdienstelijk Christ. Hist.-raadslid, die Zondag j.l. is overleden niet, doch of Hedenochtend omstreeks 9 uur is Prins Bernhard vanuit het Burgerziekenhuis te Amsterdam, waar hii sinds 29 November werd verpleegd, naar het paleis te Soest- dijk teruggekeerd. De prinselijke auto onderweg Het aspect der New-Yorksche beprs was gls- eren belangrijk gunstiger dan op den eersten jeursdag van het jaar en het weekend hieraan -oorafgaande. De meening. welke ook te Lon- len en Amsterdam gedeeld wordt, dat presl- Vorige Slotkoersen Heden 371 1714 81% 155 131V. 137% 155 365% 13 82 155% 131 137% 156% 40.12% 46.32% 45.15 179* 9.47% 6.31 40.12% 46.32% 45.15 1.79* 9 47% 6.31 439% 171% 142 85% 233% 287% 140 80% 441% 170 142 86% 93% 109 128% 120% 109 1W i i 1 l t 82% 169 92 108% 126% 119 107% 112 239 291% 140 286 8% 22 12% 1 1 I der op- 143% 86 45% 65% 289% 268 100H 99% 10244 8x% 98* 97% 96% 29% 100H 99% 1027/. 82»/, 98* 97% 96% 29% 23% 8% 457/. 43 13H 4% 34% 6% 62% 1H 3* 6% 8% 3*4 183 136 105% 94 162 67 3 I I I i 1 i 145% 86% 457/, 66 291 265 beden 8.^8% 72.26 6.10 30.47 41.56 werkloozen”, be- 82% 169 27% 43% 40% 13 4% 33% 6% 45.15 1.79% 9.50 6.31 Zeg neen, 4 Jan. beden 8.98% 72.32 6.09% 30.49 met bijzondere gaven op zijn gebied, iï>*r--wien het werkelijk de moeite W ARMENHUIZEN, 5 Jan. O. kool 1.90—2.30. R. kool 4.10—8.00, 2e soort 3 50—4,00, uitschot 1.80— 3.90, Deensche witte kool 2 403.20. 12 Aanvoer ders, handel matig. 5 Jan. Ver. slotk. 8.98% 72.27% 6-10 30.46 41.56 Verkooping Heden vond ten overstaan van notaris Stuyt uit Castricum "de openbare ver knoping plaats van huis en inboedel van den 40.12% 40.15 46.32 46.35 45.17% 1.79* 9.47% 6 32% Staataleeningen 4 Nederland 1934 3 Obllg 3 Nederl. 1936 2M Nederl. Cert 3 Nederl Obllg 3 Indi# 1937 3 1937 A Vor. slotk. 8.98% 72.28 6.10 30.48 41.54% 41.5S tot tot het houden '08% 181 133 103% 92 159 81% omstandigheden zijn toch voor een werklooze al zoo zorglijk waardoor het leven moeilijk en zwaar wordt en vaak zelfs een gevoel van min derwaardigheid over hem komt. Daardoor zakt hU af tot onverschilligheid, jglfs in zaken van hooger belang. 2. Daarom is het Juist voor deze categorie van menschen zoo nóódig af en toe eens uit die sfeer gehaald te worden om zich in de echte Ingevolge het bepaalde bij artikel 23 der Paardenwet is ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, verplicht hiervan aangifte te doen bij den burgemeester der gemeente zijner inwoning binnen een maand, nadat de hengst twee jaar is gewor den of in zfjn bezit is gekomen, alsmede vóór den eersten Februari van elk Jaar. Allernaar, 5 Januari 1938.' De burgemeester van Akmaar, H. KLAVER, lo. burgemeester. Groen etiket Mi K.G. 1.56 Oranje etiket K.G. 1.82 Gedecor. bus ‘h K.G. 2.08 Kleinere bussen naar verhouding. Londen Berlijn Parijs eee ee Brussel eee* Zwitserland. Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N. York cable Rome Praag Madrid het doel der vereeniging, alsmede een bestuur- en kascommissie worden benoemd. Het comité acht het overbodig te moeten wijzen op het belang tot bijwoning dezer ver gadering, daar zy aanneemt, dat iedere mid denstander zijn eigen belang zal begrijpen. In overleg met den zeereerw. heer W. Mol, pastoor van de St. Jozefparochie alhier, is eenige wijziging gekomen in de bezetting en groepeering van eenige adviseurschappen, waar van de betrokken secretarissen wel nota willen nemen. In de plaats van den weleerw. pater J. A. F. Kooien is door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers benoemd tot geestelijk adviseur van Groep II der sociale vereenlglngen de weleerw. pater W. H. P. Marcells, kapelaan van de St. Jozef-paro- chie. Oroep II omvat de volgende vereenlglngen: 1. R. K. Bond van Bouwvakpatroons; 2. R. K. Bond van Bakkerspatroons; 3. R. K. Bond van Schilderspatroons; 4. R. K. Bond van Sme denpatroons; 5. R. K. jBond van Bouwvak arbeiders; 6. R. K. Bond van Bakkersgezellen; 7. R. K. Bond van Schildersgezellen. Bij de door de verkeerspolitie dezer gemeente in de maand pecember 1937 gehouden contro les werden 58 processen-verbaal opgemaakt, ter wijl 85 personen werden gewaarschuwd wegens slechte handremmen, stuurinrichtingen, spie gels, verblindende verlichting, onvoldoende ach- terverlichtlng, te snel autorijden en rijden met slechte banden. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede rémmen 4; autorij den zonder goede stuurinrichting 2; autorijden en geen geldig rijbewijs kunnen vertoonen 2; autorijden en geen geldig nununerbewijs kunnen vertoonen 4; autorijden zonder de voorgeschre ven verlichting 2; autorijden en niet rechts houden 2; autorijden over rijwielpad bulten noodzaak 1; autorijden en te veel personen naast den bestuurder vervoeren 1; autorijden en den doorgang voor het verkeer van r.echts niet vrij laten 1; rijden met vrachtauto met te breede lading 2; auto parkeeren in verboden straat 1; motorrijden zonder goede remmen 1; motorrijden zonder spiegel 2; motorrijden zon der de voorgeschreven verlichting 1; rijden met 3 wielig motorrijtuig zonder goede remmen 1; rijden met 3 wielig motorrijtuig en geen gel dig rijbewijs kunnen vertoonen '1; rijden met driewiellge bakfiets zonder de voorgeschreven verlichting 1; rijden met driewiellge bakfiets zonder göede rem 2; wielrfjden in verboden straat 1; wielrijden links van een vluchtheuvel 1; wielrijden en niet rechts houden 3; wielrijden zonder bel; wielrijden zonder licht 1; wielrij den zonder reflector 8; wielrijden en zich aan auto vasthouden 1; wielrijden zonder een wit achterspatbord 2; wielrijden en geen richting aangeven 4; wielrijden op het voor het alge meen rijverkeer bestemde weggedeelte 2; over treding Reglement Autovervoer Personen 1. In totaal 58 processen-verbaal. Het comité voor het woonwagenllefdewerk zegt aan allen, die bijgedragen hebben tot res tauratie van de door brand getroffen woonwa gens, ook uit naam der bewoners, hartelljk dank en hoopt zoo spoedig mogelijk met het herstel te kunnen beginnen. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden deml- finale der nat. type-wedstrijden behoorden twee C. VIS, algem. adviseur. Alkmaarsche afgevaardigden tot de zeventien uitverkorenen, die aan de finale mogen deel nemen. Het zijn de heer J. de Jonge, die met netto 388 aanslagen per minuut no. 4 werd, en mej. Jo Kuhl, die met netto 384 aanslagen de vijfde plaats verwierf. Een prachtig Alkmaarsch succes dus. 62% 1% 3% 6% 8%, Middenstandsvereeniging Donderdag 6 Januari 1938 des avonds te 8.15 uur zal in Ho tel „de Rustende Jager” de definitieve oprich tingsvergadering plaats hebben van bovenge noemde vereeniging. Op deze vergadering zal door het comité een nauwkeurige uiteenzetting gegeven worden van Bij Kon. Besluit is goedkeuring verleend aan het door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vastgesteld uitbreidingsplan voor het noordelijk deel va^dgn Allernaar der Hout. .5, - - 'i, Dinsdagavond 4 Januari J.L ji Jn het St. Jö- sephsgezellengebouw een vergadering gehouden van oud-retraitanten, bijeengeroepen door den weleerw. kapelaan Pronk en den heer Breed. Kapelaan Pronk voerde het woord. Na ope ning werd de hoop uitgesproken, dat de sombere wolk van werkloosheid en de daarmee samen hangende beproevingen mogen verdwijnen. Twee gedachten brengt spr. naar vorep:-4i Del r Tot geestelijk adviseur van Oroep III Is be noemd’de weleerw. pater H. A. Oevellng, even eens kapelaan aan dé St. Jozefkerk. baar steiien, kunnen zich aanmelden hij Valk’s Deze Groep omvat de volgende vereenlglngen: - - - 1. R. K. Bond,van Kapperspatroons; 2. R. K. Bond van Smedenpatroons; 3. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders; 4. R. K. Bond van Melkslijters; 5. R. K. Bond van Oroentenhandelaars; 6. R. K. Bond van Win keliers; 7. R. K. Bond van Politiepersoneel. dezer bijeenkomst was te komen oprichting van een spaarclub van een jaariyksche retraite. Nu is .sparen" een minder gelukkige term en onwelluidend in de ooren van een werklooze, ge tuige de ervaring met het kwartje van minister Romme, hetgeen onder algemeene hilariteit even gereleveerd wordt. Dan werd overgegaan tot het uitreiken biljetten, door welker Invulling men zich geeft om per week een zegeltje van vijf cent te sparen; de biljetten komen alle ingevuld terug, 58 in getal, een bewijs van den goeden en ern- stlgen wil onder onze werkloozen. Er zullen er nog wel meer bijkomen. Na een jaar Is dan f 2.50 bijeen, maar kan dan door een groep deelnemers een retraite gemaakt worden? Zie, daar zit nu de knoop. Het ontbrekende be drag moet toch ook ergens vandaan komen en hierin wordt vertrouwd op de medewerking van anderen, die nog een behoorlijk Inkomen heb ben en zelf hun brood kunnen verdienen. De werkloozen doen zelf hun best om het hunne, al is het uit nog zoo schamele beurs, er toe bij te dragen; geheel gratis kunnen zij een retraite niet maken en willen dit voor zichzelf daar zijn zij toch te veel kerel voor, hulp Is noodlg. Wie zich als medespaarder donateur voor dit prachtwerk wil opgeven, ver- voege zich bij kapelaan Pronk. nu niet „alwéér voor die het is voor deze van het grootste lang, dat zij eens extra geestelijke leiding krij gen om te kunnen weerstaan aan de verbitte ring, die in hen moet opkomen omdat zij het lot van een paria, een uitgestootene uit het ar beidsproces, te dragen hebben. Na sluiting warefi allen tevreden <^ver het ver loop der vergadering en het bereikte resultaat. Wie reikt verder de hand? God loone U. ZB 89 O* 5% Youngl (M.K.-verkl> Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Unilever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Nieuwe Philip* Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Kennecot Bethlehem Stoel 0. 8. Steel Rep. Steel U. 8. Leather intern. Nickel Stand Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Redjang Lebong Petroleum Kon. CXie Pertak Jaboee Vorige Slotkoersen Bata* 8% 21% 12* 107£ De uitslagen luiden: Hoofdtomooi Zesde ronde afgebroken partij Sir O. A. Thomas—Tylor Zevende ronde; Tylor—Alexander afgebroken in een betere stel ling voor Tylor KeresSir G. Thomas 10 Mlkenas—Flohr 6—1 FairhurstFine 01 ReShevsky—A. R. B. Thoma*. 1—8 De stand is: 1, 2 en 3 Keres, Flohr en Reshevsky leder by, punt; 4. Fine 4K pnt.; 5. Alexander 4 pnt. plus 1 afgebroken partij; 6. Mlkenas 3 pnt.; 7. Tylor 2% pnt. plus 1 afgebroken partij; 8. Sir O. A. Thomas 2y, pnt.; 9 en 10 A. R. B. Tho mas en Fairhurst ieder pnt. Premier-reserve A: PrinsIllingworth 10 Premier-reserve B: Van DoesburghRitson Morry 10 ColeLandau 01 Schelfhout—Peters 1—0. e Het comité uit de buurtvereenlgingen deelt ons mede, dat het van B. en W. toestemming heeft ontvangen voor het verkoopen van Oranje- speldjes, om uit de opbrengst hiervan mede de buurtversieringen te bekostigen. Dames, die zich voor dezen verkoop beschik- Dlnsdagmorgen omstreeks twaalf uur nader de uit de richting Haarlem een luxe-auto, waarin gezeten waren de heeren van K. en T„ beide uit Amsterdam. Bij de Kapellaan wild* de heer M. uit Limmen juist per fiets den rij weg oversteken, maar bemerkte blijkbaar te laat den ongeveer 50 K.M. rijdenden auto. De bestuurder van den auto, de heer K., be merkte dat een aanrijding niet te voorkomen was en trachtte nog links, tusschen de boomen door uit te wijken. Dit lukte echter niet en de auto vloog in volle vaart tegen een boom, ter wijl de fietser nog Juist geraakt werd en tegen den grond gesmakt. Onmiddellijk toegeschoten omwoners bevrijdden de beide heeren uit den deerlijk gehavenden auto en waarschuwden dr. v. Oppen. Nadat de zwaar verwonde heer van K. naar het café van den heer v. d. Peet was vervoerd, werd hem eerste hulp verleend. De bestuurder had den heer Maas het leven ge red tén koste van een paar gebroken ribben, terwijl de heer T. ernstig aan zjjn been ver- wond was. Bovendien hadden beiden snij won den aan gelaat en handen. De heer M. was licht gewond en werd naar zijn huls gebracht. De belde gewonden werden later naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De politie heeft proces-verboal opgemaakt en den auto in beslag genomen. Er zijn goochelaars en goochelaars; men heeft gelegenheidsgoochelaars en goochelaars die van hun handigheid weten te bestaan; dan heeft men lieden, die door handige reclame een goeden naam hebben verworven maar tenslotte niet veel beter kunnen manipuleeren dan een man met een minder klinkenden naam en ten slotte zijn er van die echte meesters in de kunst, wien het» gdbchelen in het bloed zit, die altijd, wat hun groote toeren betreft, oor spronkelijk zijn en wier voornaamste reclame is, dat men tracht hun kunst af te kijken en na te doen. Tot die meesters behoort ongetwijfeld Chineesche goochelaar Okito. Hij stamt uit geslacht van beroemde goochelaars hè| dezen keer nu eens geen fabeltje is en ver maakte in alle belangrijke landen der wereld de grooten der aarde met zijn wonderlijke kunsten waarvan men weet, dat ze berusten op misleiding van den toeschouwer en op een waarlijk virtuoze handigheid, maar waarvoor men waarlijk respect moet hebben. Okito is nu een drietal avonden Alkmaar komen vermaken en hij heeft daartoe heel zijn hebben en hou wen meegenomen. Want ook dit is bijzonder in hem, dat hij het oog van den toeschouwer ook wat wil geven. HU laat een fraai Chineesch tooneel zien en prachtige Chineesche gewaden van groote kostbaarheid. In die gewaden ge kleed, vertoonde hy gisteravond in het Gulden Vlies voor een flink aantal bezoekers en be zoeksters zyn wonderen. Hy was daarby een vriendeiyk, maar zwygzaam msn; geen woord kwam over zyn lippen, hetgeen een verdienste op zich zelf is, want daardoor biyft meer tijd over voor werken, terwyi de indruk wordt ver meden, dat woorden de zaak moeten doen slagen. Moeten een paar menschen op het tooneel gevraagd worden, dan doet zyn char mante helpster dat men een paar gebroken Duitsche woorden. Waar dus het woord nage noeg afwezig Is, heeft een klein, maar goed orkest de gelegenheid het vertoonde muzikaal te lllustreeren. Wat Okito allemaal doet, kunnen we niet vertellen; zyn programma omvatte gisteravond 27 punten, hetgeen niet zoon klein beetje is. Er zyn natuuriyk ook enkele kleinere dingen by, die mln of meer bekend voorkomen, maar ook dan 1* het net, alsof er een glans van nieuwheid omheen is; ze worden in leder geval met de grootste perfectie verricht. Maar in de grootere goocheltoeren; dan is Okito eerst de onovertroffen meester. Hy kan er vele en eenige er van willen we hier vermelden. Een van de beste is wel het experiment met den gouden bal, die tusschen hemel en aarde zweeft, alsof er geen zwaartekracht bestaat en geen hulp middelen noodlg zyn om dien bal van den grond te verheffen. De bal zweeft waar Okito hem wil hebben, om tenslotte in een fraaie doos neer te dalen. Het is waariyk verbluffend en wanneer men meent te kunnen vermoeden, hoe I het ongeveer in s'n werk gaat, dan doet alch Geboren: Klaas Johannes, z. v. Willem Nug- ter en Immetje Kramer; Willem, z. v. Lulte de Vries en Cornelia Wilhelmina van Acquooy; Jan, z. v. Jan Schot en Jacoba Mundsl. Gehuwd: Frederik Frikke en Guurtje Mo lenaar. Overleden: Johannes Frederik Kesler, wed. van Elisabeth van Santen, oud 71 Jaar. heer Glorie. By opbod bracht het huisje op 650, terwyi de hoogste bieder, de heer Krom te Limmen het tevens afmynde voor 750. De verouderde koopers vinden en bracht niet veel op. Peudawa Continental Oil Shell Union OU Tidewater Robber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi eilau V. L O. O Allied Intercontln. Rubb. Scheepvaart ’Java Oh. Japan HolL-Am. LUn Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart- U nie Rotterd. Lloyd St. Nederland Suiker H. V. A. Java Cultuur NX8.U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Ooostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. RaUw Ohlc. MUw t ex-dlvidend. Naar aanleiding van de thans vaststaande i opvoering van ..De kringloop der Belangen” op dertien Januari as., hebben velen zich af ge vraagd hoe de omzetting van openluchttheater naar schouwburg mogelljk werd gemaakt. Wy vernamen daaromtrent van den regisseur het volgende: ,jsy die meenen, dat de aanstaande opvoering in „Het gulden Vlies” feiteiyk inhoudt, dat wy een openluchtspel hebben omgezet in een zaal- stuk, hebben het precies aan het verkeerde einde. Juist het tegendeel is waar. Benavente toch schreef zyn Harlekinade „De kringloop der belangen” oorspronkéiyk voor de zaal en zoover my bekend is, werd dit stuk in het buitenland dan ook uitsluitend in schouwbur gen opgevoerd en.... met ongemeen succes. Niet thans, doch dezen zomer stonden wy voor de noodzaak het stuk „om te zetten” en we) in een openluchtvoorstelling. Daarby gingen wy uit van de gedachte, dat aan den tekst niet gewyzigd mocht worden, nóch één onderdeel mocht vervallen. De moeilykheld dat mag thans wel worden gezegd zat hoofdzakoiyk in het begin en slot van ieder bedryf; de auteur rekende er nameUjk op, dat het spej midden l in een dialoog kon aanvangen en een acte door het snel sluiten der gordynen ineens kon af- breken. Die mogeiykheid had men in het open luchttheater. niet en zoo moest dus voor ieder bedryf een begin en een einde „bedacht" wor den, waarby de spelers op logische wyze kon den „opkomen” en weer van de speelruimte verdwynen. Ook vraagt het openluchttheater een de ruimte vullende beweging, vandaar o.a het invoegen der door mevrouw Stadowska in gestudeerde dansen. Het tydens het spel doen versieren en illumineeren der speelruimte, ge- lyk wy lieten doen, was een der vele pogingen om het stuk geheel in den geest van het open luchtspel op te voeren. Dat wy daarin wel eenigermate geslaagd zyn, spreekt het duide- lykst uit de algemeene overtuiging, dat men hier met een speciaal voor de openlucht ge schreven spel te doen had, hetgeen geiyk wy zagen niet het geval was. Wat wy thans doen, is dus het stuk terug brengen tot zyn oorspronkeiyken vorm van .taalstuk”, geiyk de auteur het zich heeft ge dacht. Dit beteekent echter niet, dat iets van den eersten opzet zal worden prysgegeven, de muziek, de dansen, de zang, de feesteiyke ver siering by het tuinfeest, dat alles blijft be houden, het wordt slecht^ gevoegd in een an der raam. Om dit te kunnen bereiken, was een nieuwe ensceneerlng noodzakeiyk en ik geloof, dat wy daarin wel geslaagd zyn. Een harlekinade als het onderhavige spel, is voor den regisseur een zeer dankbaar object Waar men by het reglsseeren van realistische stukken, zooals „De opgaande zon”, met han den en voeten gebonden is aan onwrikbare spelaanwyzingen, daar laat een auteur als Jaclnte Benavente de uitwerking van zyn spel geheel over Aan de fantasie van den regisseur. L die daardoor wel een moeiiyke, maar tevens een zeer boeiende taak heeft. Verschillende scènes zullen dan ook anders ten tooneele ge bracht worden, dan in Bergen het geval was. met name zal de „entrée” Van het spel geheel anders zyn. Twee dingen zullen in de zaal zeker beter tot hun recht komen, ten eerste het woord en ten tweede de rykdom der koste- lyke costuum^, welke naar men weet, voor een groot deel speciaal ontworpen werden.” Tot zooverre de regisseur. Onze lezers zien dus, dat zy op dertien Januari „De Kringloop der belangen” te zien krygen in zyn meest oorspronkeiyken en meest boelenden vorm, met volle ontplooiing van alle spelelementen: mu ziek, dans en zang. De eerste der beide Alkmaarsche familie avonden. georganiseerd door den eerw. heer N. v. RUn O.P., algemeen directeur der 8t. Domlnicuspennlng, is prachtig geslaagd De groote Harmonle-zaal was uitstekend bezet met dén Zeereerw. Pastoor Oorsprong en dr. Mol waren zeer vele geesteiyken aanwezig en er heerschte een stemming van groote dank baarheid voor hetgeen geboden werd. Begonnen w’erd met een interessant voor programma. bestaande uit een wereld-Journaal, twee geestige teekenfilms, en een pracht-op- name van Ouracao. Vooral het laatste filmpje zal dit veel-besproken, maar weinig gekende Missiegebied der Paters Dominicanen dichter by de aanwezigen hebben gebracht, nu zy hier door zoo n uitstekenden kyk hebben gekregen op het economisch belang van dit eiland en de enorme religieuze activiteit, welke de Paters hier een eeuw lang hebben ontwikkeld. Vóór de pauze hield Pater v. RMn met har- teiyk applaus begroet nog een korte toe spraak, waarin hy het zegen rijk werk der Dominicaansche missionarissen schetste in de West en Zuid-Afrika, dat financieel alleen mo- geiyk is, dank zy den St. Domlnicuspennlng, ingesteld door Pater v. d. Tempel zaliger, wiens devies was: „twee kwartjes voor de zwartjes", zyn aansporing om lid van dit liefdewieTk te worden en in huls het bekende roode busje te plaatsen, zal zeker niet te vergeefsch zyn ge weest. Na de pauze kwam het hoofdnummer van den avond, de film: „De Zwarte Zuster”. Wy hebben in ons leven al heel wat missie- filma gezien, alle heel mooi van bedoeling, maar Dinsdag werd de zevende ronde van het Hastingstomooi gespeeld. Alle favorieten voor de eerste plaats in het hoofdtomooi wonnen, zoodat in de kopgroep geen ver andering is gekomen. Keres, Flohr en Res hevsky lelden met 5% punt, gevolgd door Fine met 4% punt. Reshevsky moet nog spelen tegen Tylor en Keres, in de laatste party met zwart. Keres heeft, behalve Res hevsky, nog Alexander als tegenstander; Flohr zal nog hebben te stry den tegen Fairhurst en k, Fine en de laatste zal nog, behalve tegen den kleinen Tsjech,tegen A. R. S Tho mas moeten uitkomen. weer iets voor met den bal, dat de nauweiyks opgezette theorie weer omver gooit. En dan die cocosmat. Een gewone Chineesche vloermat wordt opgerold en aan een touw op gehangen en voor men er op verdacht is komen er allerlei voorwerpen uit te voorschijn en ten slotte zelfs een aantal levende eenden, die -snaterend van het -tooneel af waggelen. Even onbegrypeiyk Is de truc met de vliegende kaarten, die uit een glas naar Okito's .hand zweven niet schieten alsof zy zelfstandig een weg kunnen zoeken. Nog sterker en tevens amusant is de wonderbare vangst van goud- visschen uit de lucht. Okito zwaait wat met een hengel in de lucht en op een gegeven oogen- bllk zit aan den haak een goudvlsch, die, door Okito In een kom gedaan, driftig heen en weer zwemt. Drie visschen worden alzoo gevangen. En tenslotte is er, als klap op den vuurpyi. de geschiedenis met den wonderlijken hutkoffer, waarvan wy dezer dagen reeds uitvoerig ver teld hebben. Dit experiment Is wel een van de sterkste staaltjes, die Okito van zyn kunnen laat zien, het slaat de toeschouwers telkens weer met de grootst mogelyke verbazing. We hebben hier eenige van de vele interes sante goocheltoeren van Okito vermeld en we meenen er mee te mogen volstaan. Oprecht kunnen we verklaren, dat Okito een bijzonder man is Iemand, waard is eens te gaan kyken. Laat d|is van avond en morgen de zaal va» het Gulden Vlies vol zyn; de goochelkunst welke men er kan zien verdient het ten volle. Vertellen we tot slot nog, dat Okito ook nog schaduwbeelden vertoont, welke hy met zyn handen op een wit doek maakt. Wat hy daarin laat zien is zeer aardig en onderhoudend. Buiten hem treedt ih een extra nummer nog een man op, wiens naam niet op het program ma voorkomt, maar dien we toch als eens eerder gezien hebben en die met kaarten en met zyn geheugen aardige en verbluffende dingen doet. soms zwak van opzet en techniek. Geen wonder, als men bedenkt, dat zy veelal door dilettanten werden opgenomen met beperkte hulpmiddelen. „De zwarte Zuster” echter staat op dezelfde technische hoogte als de Hollywood- en andere wereldproducten. Bovendien is het niet slechts een documentaire fUm, die iets wenscht te lee- ren, maar een speelfilm in den besten zin des wtoords, met dit Onderscheid echter met de gewone speelfilms, dat de acteurs en actrices geen geschminkte fllmpoppen zyn, maar heer lijke natuurmenschen uit het Zoeloe-land zelf, die echter in dramatische uitbeeldingskracht voor hun „beschaafde" collega's niets onder doen. Pater Stephan voerde de regie van deze Tobls-film en hy deed dat met meesterhand. Over den inhoud behoeven wy hier weinig te zeggen. De ontroerende geschiedenis van de zwarte Koningsdochter Tokoslle, die als Zuster Angelika haar leven offert voor de stamgenoo- ten, die haar eens vervloekten en ter dood wil den brengen, is door de verspreide geïllustreer de programma's voldoende bekend. Wél echter willen wy speciaal nog eens wijzen op enkele hoogtepunten uit dit filmwerk en noemen dan: de huweiyksfeesten van het Koningspaar, de rechtszitting over en veroordeeliqg van Tokosile. de inkleeding van Zuster Xngellka door den Missie-bisschop, de ziekte van Namba (wat een ras-actrice is dat) en eindeiyk den heldendood van de Zwarte Zuster. Donderdag is de tweede familie-avond, ter- wyi 's middags de film voor de kinderen ver toond wordt. Wanneer beide laatste plaats bezet is, toont Alkmaar weinig liefde voor de Missie en even weinig gevoel voor goede filmkunst. Deze beide veronderstellingen zyn echter zoo zeer in stryd met de ervaring, dat wy daar geen oogenbllk bang voor zyn. Het kaartenbureau is gevestigd: Laat, Krebbensteeg. beteekenls van het leven te verdiepen en zich opnieuw in te stellen op het einddoel, in het bereiken waarvan tenslotte het ware geluk ge legen is. Doel dent Roosevelt een ntflde houding zou aarme- men tegenover de „big-business” zegevierde biykbaar. Verdere gegevens welke tevens wy- zen op het plan van samenwerking, gaven hier toe aanleiding. Zoo o.a. valt het sterk op, dat de regeerlng niet voornemens is, in het eerste anderhalf jaar leenlngen te sluiten, maar de kapitaalmarkt geheel wil vryiaten voor parti culiere ondernemingen, welke kapitaal noodlg hebben. Hiertegenover staat wel dat Roosevelt dezer dagen een boodschap aan het congres zal richten inzake de anti-trustwetgeving, maar, geiyk reeds werd gemeld, is het de bedoeling alléén enkele groepen monopolisten te bestry- den in hun willekeurige prysregeling, ten dien ste van het algemeen belang. Men durft de conjunctuur-voorultzichten hoopvoller beschouwen en vond hierin gisteren steun door het feit, dat de staalproductle te Pittsburg met 10 pet. der capaciteit is gestegen, nameiyk tot 27 pet. tegen 17 pet. der capaciteit in de vorige week. In de willigte gisteren in Wallstreet namen dan ook staalfondsen de lei ding. In sympathie met Wallstreet verkeerde he denochtend onze voorbeurs in een zeer vaste stemming vgor Amerlkaansche fondsen. Men was gisteren reeds op hoogere New-Yorksche slotkoersen voorultgeloopen, maar toch vielen verdere verbeteringen ook thans waar te ne men. Steels boekten een verder herstel van 3 2% dollar tot 42% —42%, BethL Steel mon teerde 1% tof 45, Anaconda Copper 1% tot 23, Tidewater tot 113/8, Republic Steel tot 13%, Shell Uniop bleef echter op 13% vrijwel onveranderd. Toonaangevende locale aandeelen waren ver deeld. Koninklijke Olie onderging een reactie van 5*6 pet. tot ongeveer 365%, aangezien het interim-dividend van 6 pct. over 1936, waartoe gisteren werd besloten, tegenviel. De beurs had 7% pet. verwacht. Nochtans is dit interim-dividend 1 pct. hooger dan het vorig Jaar toen 5 pet. werd uitgekeerd en bedroeg het totaal 16% pct H. V. A. handhaafde zich op de hoogere pryzen van gisteren n.l. 438 440, Philipslampen verkeerden in hetzelfde ge- val op 290, Unilever trok pet. aan tot 144, Aku pet. tot 46. Voor Amsterd. Rubber trad een verbetering in van ruim 4 pet tot 213.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 11