de De groote beteekenis I N Wieringermeer s T Burgemeester D.F.C.F. van den Heuvel haalt herinneringen op i van I RAAD GEÏNSTALLEERD nog betreurde, dat ie werd opge- 1914 EN Goede mentaliteit Geen water Varia Rustenburger sluis Een sprookje van KATHOLIEKE ILLUSTRATIE Woningbouw Egyptische duisternis wi ROO» gemeente Fouten van het verleden of Het isolement geheel opgeheven Minister v. Buuren heeft de pro blemen geschetst, die zich thans al bij den eersten polder voordoen De heer D. F. C. F. van den Heuvel, burgemeester van Ursem De nieuwe R K kerk te Ursem, welke de burgemeester zoo gaarne in den polder gebouwd had gezien als centrum van een nieuwe dorpskom afwezigheid Louwes. -rth Ervaringen nuttig voor de toekomst URSEMfN THANS VEILINGSOVERZICHT Van haast voor-historische toestanden tot een dorp, dat atte moderne ge makken bezit van den weg staande onto 's mogen wanneer licht op ver plicht Is géén andere ver lichting voeren dan «n reeifci geplaatst lampje, dat no^r voren rood en naar acht os A wit licht geeft. 72e jaargang no. 14 WOENSDAG 5 JANUARI 1938 SM**' de fioo/dwe^ in dc gemeente Ursem -SF De >Una een ton gelds ver- kan in- L der In t De Minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren heeft hedenmiddag op lijn departement den raad van het openbaar lichaam De Wieringermeer geïnstalleerd. in de de - „.;i, het Raadhuis werd deswege een zeer diepe put geslagen, waar het geheele dorp zich van het noodige water kon voorzien. Dit bevatte echter zooveel ijzerhoudende deelen. dat het wasch- goed erdoor verkleurde. V T'xaar kwam nog bij, dat alle inwoners in I l hun kamers petroleumlampen brandden, slechts één hunner, de oud-secretarls. de heer Hille, was in t bezit van ’n carbid-instal- tle. Diens woning was dan ook zoodanig ver- Bij Kon. besluit zyn met Ingang van l Januari *1938 benoemd tot leden van den raad, bedoeld in artikel 4 van de wet van 31 Mei 1937 tot In stelling van een openbaar lichaam voor de inge- tolderde Wieringermeer en nader aén te wijzen ingepolderde of in te polderen gedeelten van het IJselmeer: Ir. V. J. F. de Blocq van Kuffeler. hoofdinge nieur, directeur van den Rijkswaterstaat, toege voegd aan den directeur-generaal van den Rijkswaterstaat te Den Haag; Mr. H. F. de Boer, administrateur, hoofd van de afdeeling domeinen van het departement van Financiën te Den Haag; C. Dane Ozn., wethouder der gemeente Wil lemstad; J. Haverkamp, rentmeester Kampen te Kampen; Jhr. ir. O. O. A. van Lldth de Jeude, oud-ml- nister van Waterstaat te Den Haag; A J. Loerakker, voorzitter van den Ned. R.K. Landarbeidersbond St Deus Dedlt, lid van de 1 Januari 1914 aanvaardde de heer Van den Heuvel zijn betrekking te Ursem, dat vrijwel van alles ontbeerde: er was geen electriciteit, geen waterleiding, geen behoorlijke arbeiders woningen, kortom, er was niets. In de straat verlichting werd voorzien door drie benzine- lampen, welke respectievelijk geplaatst waren bij de kerk, de boerenleenbank en de woning van het hoofd der school. Bjj stevigen wind waaiden de lampen herhaaldelijk uit en het dorp was dan gehuld in een ting van christelijke verdraagzaamheid, hem zelfs tegenover zijn belagers Aangewezen is: a. als voorzitter van den raad jhr. ir. O. C. A. van Lldth de Jeude; b. als Ud, dat den voorzitter bij ongesteldheid, of ontstentenis vervangt, H, D. bekwame landbouwkundigen omtrent het cul- tuurrijp worden van de" gronden eertijds geult, dan blijkt wel. dat hier een groot succes is be reikt, waarvoor de regeerlng dezer dagen van haar waardeering deed blijken. i Dat de samenwerking van den Raad met de regeerlng ter eenre, met de direc tie ter andere zijde, een vruchtdragende moge zijn, in het belang van onzen eersten Zuiderzeepolder, welke, wij mogen dit dank baar constateeren. het centrum is gewor den van een nieuw leven en van een jon gen frisschen ondernemingsgeest. Hiermede verklaarde de minister mede uit naam van zijn ambtgenoot van Finan ciën den raad van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" geïnstalleerd. Thans zeven jaar na het droogvallen van den polder, is deze reeds vrijwel geheel in cultuur gelegd. Immers, in het afgeloopen jaar zijn de laatste gronden, die in noodmengsel hebben ge legen. in gebruik genomen. Wanneer gedacht bk ten opzichte van de waterleiding des- I tijds 'n veel omstreden kwestie in Noord- Holland betoonde de Raad van Ursem zich vooruitstrevend. Ursem was één der eerste gemeenten, welke zich Heten aansluiten. Dat was hier trouwens wel noodig ook, want de burge meester herinnerde zich een zoo drogen zomer. Is een sprookje lijkt ons het verhaal, dat Wij van den burgemeester te genieten kregen. Na aanvankelijk een posiUe be kleed te hebben te Zutphen, ontving hjj een tijdelijke aanstelling ter secretarie van Water graafsmeer, dat toen. 24 jaar geleden nog niet door Amsterdam geannexeerd was. Het bleek den heer Van den Heuvel maar al te duidelijk, dat hij er nooit in zou slagen, daar in vasten gemeentedienst te komen. En in een onbewaakt oogenblik Het de gemeentesecretaris zich ontglippen, dat de heer Van den Heuval er verstandig aan zou doen, met te trachten in het Zuiden benoemd te worden. „Omdat ik van het houtje ben?" vroeg de ambtenaar. .Juist”, bevestigde de secretaris, die overigens wel zoo vriendelijk was, zijn ondergeschikte at tent te maken op de vacante betrekking van secretaris-ontvanger te Ursem. Hjj kwam verder te weten, dat dit plaatsje ergens bjj Alkmaar lag, en hij besloot te solliciteeren. Eind Decem ber 1913 werd hjj door den gemeenteraad be noemd. Dienzelfden dag verbleef de heer Van den Heuvel te Ursem, dat hjj vanaf Alkmaar per fiets bereikt had. Des avonds zou hjj per tram terugkeeren. Daartoe ging bü ie voet naar Schermerhorn en moest door het zwaaien van een zaklantaarn den machinist beduiden, dat een passagier wachtte, om meegenomen te wor- Rechts van den weg staande, moagt-w in zoo n geval kiezen tusschen de nor male autoverllchting óf één bnlis- zittend lampje, dat naar voren vett en naar achteren rood licht geeft -j-s venzeer bevorderde en bevordert de burge- H meester den bouw van nieuwe woningen, waaraan z.i. nog groote behoefte bestaat. Er zijn nog hulzen, welke naar zijn oordeel de benaming van krotten verdienen en daarom moeten verdwijnen. Zoo heeft de heer Van den Heuvel er zijn hoop op gevestigd, dat er aan den Noorddjjk nieuwbouw zal verrijzen, waar door dit dorpsdeel eenmaal een aaneengesloten geheel zal vormen. Geschikt terrein is hier ge noeg aanwezig. Intusschen heeft de plaatselijke woningbouw- vereenlging al mooi werk op het gebied der volkshuisvesting verricht. Het oorspronkelijke plan, om 18 woningen te stichten, moest men laten varren: er werd teveel tegen geageerd. Daarom -begon men met den bouw van zes hui zen, twee in ieder onderdeel der gemeente. Later zijn hier nog drie blokken, elk van drie wonin gen, bijgekomen. Daarnaast verleende de gemeente steun voor de stichting van landarbeidersplaatsjes. Deze, vijf In getal, liggen naast elkaar, met in de nabijheid een prachtig sportterrein, dat voor zien is van een kleedkamer met waterleiding. Hier speelde ook de R. K. voetbalvereeniglng ,jSt. Bavo”, die een goeden naam had In de Roomsche voetbalwereld, en waarvan de burge meester heven. Jammed- ook vond Ursem's eerste magistraat het. dat de nieuwe R. K. Kerk niet in den polder was gebouwd, waar men dan zeker een tweede dorps-kom had gekregen. Met trots gewaagde de heer Van den Heuvel echter over de twee prachtige scholen, welke zijn gemeente rijk Is en tot welker stichting hy zooveel had bijgedragen, zooals wjj van andere zijde vernamen. Plannen voor de uitbreiding van de R. K. school liggen alweer gereed, plannen, die er op berekend zijn, de school eventueel te kunnen splitsen in eene voor meisjes en eene voor jon gens. M---■>- wat oeiren ae grcjve kennen door een williger handel. Hét leek wei. of er heel wat meer vraag naar onze artikelen bestond dan wy in langen tijd hebben meege maakt. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er hooge prijzen werden besteed, doch wel kan worden gezegd, dat er een belangrijk kwantum is verladen, ook aan de laadplaatsen van de Spoorwegen, de omstandigheden in aanmerking genomen Het is te hopen, dat op deze wijze wordt doorgegaan, en dat de prijzen van de minder gevraagde producten nog wat aantrek ken. opdat de Langendijker tuinders weer eens wat gekt voor hun producten kunnen beuren. Zy hebben het dringend noodig. Vooral de gele kool heeft behoefte aan een beetje meer vraag en een hoogeren prijs 1 Gaas met dit artikel nog steeds zeer slecht. De mi nimumprijs is meestentijds aan bod. Het moet al heel goede kwaliteit zijn, wil men eens tot ƒ150 of 100 per 100 KG maken. Oudejaars dag noteerden wjj te Broek op Langendijk nog lot l.w per 100 K G Zal dit een treken zyn, dat ook deze koolsoort beter verkocht zal kun nen worden! wij hopen het van harte. Ben groot gedeelte van den aanvoer van gele kool bleef in de afgeloopen week nog weer onver kocht en werd verkocht als veevoeder. De roode kool is de laatste dagen van het ot slot nog eenlge varia. Ursem bestaat reeds zeer lang. Voor de dertiende eeuw is er een Munt gevestigd geweest, welke in het begin van 1300 naar Me- dembllk is overgeplaatst. Jammer, dat er hieromtrent zoo goed ate geen archief bewaard is gebleven. Pogingen, om Ursem weer een eigen dokter te bezorgen, zijn helaas niet met succes be kroond. Na afloop van het onderhoud hebben we met den burgemeester het Raadhuis bezichtigd, dat in den loop der jaren menige verandering en verbetering heeft ondergaan. De laatste Is de nieuwe, intieme Raadzaal, aan welker wanden foto's hangen van Koningin Wilhelmina, Ko ningin Emma, Prins Hendrik, het Prinselijk Paar en een jeugdportret van Prinses Juliana. Keurige meubelen stoffeeren het knusse .zaaltje en hebben de gemeenteniets gekost. Het was een verrassing, waarvan het geheim bij den burgemeester berust. Maar al zijn de gronden door oordeelkundige behandeling voor de cultuur geschikt gemaakt, voorzichtigheid blijft nog geboden. Dank zij mo dern wetenschappelijk onderzoek en de thanq,by de ontginning reeds gedurende een reeks van jaren verkregen ervaringen, kan aan' de eerste grondgebruikers een goede voorlichting worden verstrekt. Met voldoening kan worden gecon stateerd, dat de met zorg gekozen pachters hiervan een dankbaar gebruik weten te maken. Het ligt voor de hand, dat ook de kolonisatie vele en moeilijke vraagstukken met zich heeft meegebracht en dat de zich ontwikkelende sa menleving in verschillende richtingen haar ei- schen blijft stellen. Ook in dit opzicht valt In de naaste toekomst nog belangrijk werk te ver richten. Bij vroegere landaanwinning werden als regel de drooggelegde gronden direct in han den van de gebruikers gesteld. Thans is wel ge bleken. hoe gelukkig het Is, dat met dit systeem is gebroken. Talrijk zijn toch de voorbeelden, waarbij In jonge polders de eerste landgebrui- kers, door gebrek aan kennis van de abnormale gronden. In gebreke bleven deze een goede be handeling te geven en daardoor financieel te gronde gingen. ■\TTU. moderne menschen. proflteeren van Vy de nieuwigheden, welke de techniek ons verschaft heeft, alsof 't de meest ge wone zaken ter wereld zijn. We draaien aan *n knop en we kunnen muziek hooren uit alle dee len der aarde. Een anderen knop geven we een kwart-draai naar rechts en het heldere licht omstraalt ons. Op een bepaald oogenblik zien we de lampjes in de straatlantaarns alle tegelijk gloeien en we schenken er niet de minste aan dacht aan. Het behoort immers zoo!? We kunnen ons niet voorsteden, dat er een tijd geweest is, waarin niet alle plaatsen en gehuchten geregelde communicatie door middel van trein of autobus met elkaar onderhielden. Waterleiding en gas ja, wie denkt er eigenlijk nog wel eens aan, dat deze ooit niet bestaan hebben? En toch, hoe betrekkelijk kort is het nog geleden, dat de menschheid het bulten al deze gemakken heeft moeten stellen. Het lijken eeuwen.... - - -En het zijn slechts enkele tientallen jarendatr niemand meer water in den put had. Achter TAe algemeene toestand in de gemeente [1 Ursem laat zich het best taxeeren, Indien men weet, dat het Armbestuur, beschik- k kend over 31 H A. land, hiervoor tien Jaar gele- den ruim 8000 aan pacht ontving tegen thans 3880. Een groot verschil dus. Maar ondanks den slechten tijd heeft men nog niet één cent te kort ontvangen van de huurders. Dat ge tuigt, aldus de burgemeester, van een goede mentaliteit der ingezetenen. Zooals hiervoor ook spreekt het feit, dat tijdens zjjn. ambts periode dus 24 jaar slechts drie Ursem- mers in staat van faillissement moesten worden verklaard. En dat in een dorp, welks ingezetenen prak tisch allen leven van - veeteelt en landbouw, twee takken van bestaan, die zulke ontzaglijk moeilijke jaren doormaken. „Van veeteelt gesproken,” merkte de burge meester op, „weet U. dat Ik Ud ben geweest van den Bond van Melkveehouders?” We moe ten wel heel verbaasd gekeken hebben, want de heer Van den Heuvel deelde ter toelichting mede, dat hij hiertoe had besloten, toen er In den mobilisatietijd stemmen opgingen, om te Ursem een Coöperatieve zuivelfabriek te stich ten. De burgemeester zag hier terecht een be- lang in voor zijn gemeente en om de plannen beter te kunnen steunen, werd hij lid van even- genoemden bond. De fabriek ,.De Prinses” is er gekomen en werkt zeer bevredigend. Een wintigtal gezinshoofden voor wien de on derneming zelf woningen gebouwd heeft ver dienen er een behoorlijk inkomen. Dat de zaken goed marcheeren, blijkt os. hieruit, dat in een paar jaar tijds voor bouwd werd. licht, dat de duisternis buiten haast ondoor dringbaar leek. En het is den heer Van den Heuvel herhaaldelijk overkomen, dat hjj, na een bezoek aanden heer Hille, den weg naar zijn eigen woning op den tast moest vinden. Nu en dan was hij n.l. gedwongen een lucifer te ontsteken, terwijl overigens zijn wandelstok diende als gelelde, dm hem het paardenpad te doen houden. Geen wonder dus, dat bij een dergeiyken toestand de aanleg der electrlsche geleiding met vreugde door de dorpelingen werd begroet en een gebeurtenis van den eersten rang was. Eind 1915 kwam Rustenburg onder stroom en Januari d. a. v. Ursem. De toenmaHge Raad verdient nog alle hulde voor zijn doorzettings vermogen: ondanks de mobilisatie werd de ge meente van electriciteit voorzien. Achteraf is dit besluit tevens van groot voordeel voor de gemeente gebleken. Het Ursemsche bedrijf, heeft geen cent schuld: alles is afb.-taa'H. het net verkeert in prima-staat en levert de ge meente ieder jaar ruim 3000 winst op. straatverlichting kost jaarlijks slechts 250 Dit bedrag zou tot f 1400 oploopen, wanneer het eigen bedrijf thans reeds aan het P.E.N. zou zijn overgegaan, want de Provincie berekent praktisch 0.35 per KW.U. voor straatverlich ting. Tot 1940 blijft het bedrijf nog zelfstandig. Dan echter moet het aan de Provincie worden overgedragen. En wat dit beteekent, ondervinden verschei dene gemeenten thans reeds aan den lijve. Burgemeester D. F. C. F. van den Heuvel, hoofd der gemeente Ursem. heeft er ons dezer dagen van verteld in een onderhoud, dat wij met hem mochten hebben in zijn vriendelijke woning aan den Walingsdjjk, zjjn woning, waarvan de bovenverdieping is ingericht als Raadhuis. Reeds 24 jaar is hjj werkzaam te Ursem, aanvankelijk als secretaris-ontvanger en later als burgemeester-secretaris. Die 24 jaar hebben hem, den geboren Brabanter, gevormd tot een ras-Noord-Holiander. die is gaan hou den van zijn nieuwe woonstreek en haar vele goede’ bewoners. Ook al is zijn pad niet uitsluitend over rozen gegaarv Doornen, de scherpe, pijnlijke doornen van laster en achterklap, hebben hem niet ge spaard, doch ze vermochten hem niet ernstig te treffen, omdat zooals altijd en overal ook hier de waarheid de leugen snel achterhaalde. Frank en fier kan hy een ieder tegemoet tre den. zyn blazggn is door de jaren héén onbe smet gebleven. Voeg daarby zyn hooge opvat- v-die hem zelfs tegenover zyn belagers welwillend heid deed betrachten, dan valt het niet te verwonderen, dat onze brave Noord-Hollandsche bevolking tenslotte is gaan inzien, den burge meester groot onrecht te hebben aangedaan. En op alle mogeiyke wijzen heeft men getracht, dit te hersteUen en goed te maken. De burgemeesterswonlng bevat stoffeiyke blij ken van medeleven en sympathie te over, welke het hoofd der gemeente by feestelijke gelegen heden door de inwoners zyn aangeboden. Al die zaken o.a. een prachtig dressoir leggen getuigenis af vóór den burgemeester en tégen degenen, die zich Jegens hem misdragen heb ben. Burgemeester Van den Heuvel, die thans ge- eerd wordt door verreweg het grootste deel van zyn gemeentenaren. T Tan zeer groot belang voor de gemeente is y de bouw van de sluis te Rustenburg ge bleken. Op advies van Ged. Staten is deze grooter gemaakt dan aanvankelyk in de bedoeling heeft gelegen. De sluis beteekent een groote verbetering voor de scheepvaart, want er varen betrekkeiyk veel schepen voorby en er zullen er nog meerdere gebruik van maken, wanneer het water by de brug. welke Heer- Hugowaard met Rustenburg verbindt, zal komen te vervallen. Dan zal n.l. eveneens bet verkeer uit Opmeer en Hensbroek via Rustenburg ge leid wórden, terwyi er vroeger geen schip kon passeeren. Jammer noemde burgemeester Van den Heu vel het overigens, dat door de kanalisatie veel van het intieme karakter van Rustenburg teloor is gegaan. Het kon er zoo gezellig zyn, met de eigen feesteiykheden, als de kermis b.v.. en Ursem kent wel driemaal kermis, n.l. in het dorp zelf, verder te Noorddyk en te Rustenburg. Maar het rustieke heeft men moeten opoffe ren voor het groote belang, waarvoor de ge meente gedurende tien jaar zich een subsidle- uitgave van f 500 per jaar getroostte. Het be heer over de sluis berust thans by het Geest- merambacht. Natuuriyk heeft ook de sluis het hare er toe bygedragen. om Ursem uit zyn isolement te verlossen. Daartoe waren al eenige malen pogingen in het werk gesteld. Het allereerst by den aanleg van den spoorweg AlkmaarHeer- HugowaardHoorn. Door eenige aaYideelen te koopen, hoopte de gemeenteraad te bereiken, dat de lyn zou loopen over Ursem. De Spoor wegautoriteiten gaven echter de voorkeur aan Obdam. Evenmin is er iets gekomen van een aftak king der tramiyn AlkmaarAmsterdam, welke aanvankelyk ook een verbinding over Ursem naar Hoorn tot stand zou brengen. De tijdsom standigheden haalden hier een streep door de rekening en zoo bleef Ursem even afgelegen als tot dusver. Wie geen fiets of wagen had. was aangewezen op de trekschuit, welke Jan Won der ook nog tydens het regiem van burge meester Van den Heuvel Het varen op Purmerend en Op Alkmaar. Eindeiyk, dank zy den autobussen, verkreeg Ursem een behooriyke verbinding met de naby gelegen plaatsen Alkmaar en Hoorn. We be weren niets te veel, wanneer we zeggen, dat burgemeester Van den Heuvel daartoe den krachtigsten stoot heeft gegeven. lossing gevonden, welke voor de volgende poldering richtinggevend kan zyn. Met de bedyking van de Wieringermeer werd begonnen in 1927. Op 21 Augustus 1930 viel de polder droog. Na het droogvallen was het in cultuur leggen van den nieuwen grond een landbouw-technisch vraagstuk van zeer moel- lyken aard. Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Haar lem; H. D. Louwes. voorzitter van de Groninger Maatschappy van Landbouw, te Ulrum; L. H. Mansholt, Ud van Ged. Staten van Gro ningen te Glimmen; O. Moors, voorzitter van den Noord-Brabant- schen Christeiyken Boerenbond te Nieuw- Vossemeer. Byzonder aardige dingen staan er in dit num- w^ro^PrirSs11 JuUana“wert IgeborM\8?n wand dlg “u enz Op al de“ punten een op' en beeld door G. P. Bon en Frans Lammers ge- teekend, vormt het begin. Hoe blinden lezen en hoe blinden boetseeren is interessant om te zien. Het verschil tusschen rijp en ruigvorst Wordt door den weerkundige by mooie foto's tfcuideiyk gemaakt. H. de Greeve preekt over 4.Belangryke gezichtspunten", de H.H. Drieko ningen worden geëerd en Sint Balthazar als heilige van de week gevierd. Sapiens heeft een boeiende beschryving van de Laplandsche scho lieren, naar de wys van de K.I., die altyd rijk is aan foto-materiaal, fraai verlucht. Over de verandering van een Anglicaansche in een ka tholieke abdy in Gloucestershire verhaalt P. I. M De middelpagina’s zyn vol leven door de dansende zwarte mynwerkers van Johannesburg, wordt aan de sombere voorspellingen, ook door Tooneel en film krygen weer leder een fleurige bladzyde, aan de binnen- en buitenlandsche actualiteiten wordt zorg besteed en een bijzon dere actualiteit: de sluisbouw by Wyk by Duurstede zien we in den breede behandeld. Een geheel ander, ook naar eigen aard, maar zooveel kunstzinniger beeld dan de Zoeloes le vert het Ballneesche volk, dat door Jan D. Vos kuil by de meesfbriyke teekeningen van R. Bon net wordt geschetst. Nu zyn we in de vrouwenwereld aangeland, waar niet alleen gesproken wordt over de rui- tenmode en een jurkje voor kleine zus. maar ook over dysenterie, door den huisdokter en over het véél eten van kinderen, door den opvoed kundige. Naast de mooie platen zooals de welgeslaag de pastelteekenlng van W. van Duyll: Het dank gebed brengen de verhalen afwisseling. De geschiedenis van Pater Damiaan Veusters krygt een byzondere noot door het optreden van den merkwaardigen helper Dutton. Van De Brom pot vertelt Bennett Foster op pakkenden toon. In de memoires van een advocaat neemt „Zy, die erop sloeg” een leuke plaats in, en Rolf Bormani heeft een historische schets: Schaakmat, Sire! Een nieuwe roman van Frederick C. Palnton De man zonder beenen, zet aanstonds spannend in, te meer omdat hy door de troebelen in Pa lestina actueel is. Dan Is er nog weer De Narrenkap, een blad van zestien pagina's, gevuld met prettige lectuur, fyne moppen en grappige teekeningen. Jan Ver- heyen vertelt van Een opstandig Peeken, en Guus Betlem Jr. van De Recalcitrante. In Okki is Piet Broos nu de verteller en verder worden de kinderen op allerlei voor hoofd en hand ont haald. Wat van details geldt, is ook waar voor I in herinnering moge worden gebracht de deze heele KI: een byzonder aardige aflevering! I kernachtige uitspraak, dat „het eerste geslacht Het ligt in den aard van ons volk by ver reikende maatregelen als deze vastberaden, maar toch voorzichtig stap voor stap voort te gaan. De eerste etappe in de uitvoering der werken heeft bestaan in 't maken van de afsluitingen van de Wieringermeer. De tweede etappe, waarmede in 1936 werd begonnen, omvat het maken van den N. O. polder, zoodat wy ons thans bevinden temidden van de vraagstukken, welke de inpoldering met zich brengt. Deze vraagstukken elschen thans oplossing voor de Wieringermeer. welke niet slechts cul tuurtechnisch, doch eveneens uit het oogpunt van den sociaal-economischen opbouw als een proefobject voor de volgende inpoldering worden beschouwd. Wat de inrichting van de Wieringermeer be treft, by het ontwerpen daarvan was het nog een vraag, in hoeverre het verkeer van de boer- dery te land dan wel te water zou geschieden, welke kavelgrootte de meest gewenschte was, welke indeeling van de polderafdeellngen noo- in een jongen poldér gedoemd is straatarm te worden”. Het mag als een zegen worden be schouwd. dat de ontwikkeling der landbouw wetenschap het mogeiyk heeft gemaakt thans in veel sneller tempo dan vroeger mogeiyk was geacht, goede cultuurresultaten te bereiken, waarbij de vele teleurstellende ervaringen van vroeger even zoovele aanwuzlngeh hebben ver strekt den gronden een doelmatige behandeling tc geven. Dat de regeerlng het risico gedurende de, eerste jaren op zich heeft genomen en de gronden eerst ter beschikking van de pachters stelt als de cultuurresultaten dit wettigen, is als een belangryke verbetering te beschouwen, waarvoor van de zyde der landbouwpractyk by .herhaling groote erkentelijkheid is betuigd. Dat van de zyde der practici zooveel belang stelling wordt betuigd voor de jonge Zuiderzee- gronden. kan niet anders dan groote voldoening schenken. De aanleg van de waterbouwkundige werken in de Wieringermeer kon op 1 Januari 1936 als geëindigd worden beschouwd. Thans echter ontwikkelt de polder zich, zoodat met betrek king tot de waterbouwkundige werken meer dan alleen onderhoud en beheer aan de orde is. De werken zullen aangepast moeten worden aan het toenemend verkeer en gezorgd moet worden, dat het meest geschikte polderpell zal heerschen. Hier ligt de eerste jaren nog een taak, waarvan de vervulling voor een gezonde ontwikkeling van den nieuwen polder van be teekenis is. Naar gelang de nieuwe polder zich ontwik kelt. zyn ook voorzieningen in de gemeentelykc belangen urgent geworden. Er kon niet wor den verwacht, dat de omliggende gemeenten, waarby de Wieringermeer tydeiyk was inge deeld. in deze belangen naar behooren zouden vporzlen en ook hier werden dus nieuwe re gelingen vereischt. ^.Vervolgens besprak de minister het rapport eter commlssle-Vissering. genaamd naar haar Mans overleden voorzitter. FOp de verdiensten van de verschillende vow- «ellen dezer commissie wilde de minister thans niet ingaan, doch er slechts op wyzen, dat na rijpe overweging der verschillende mogeiykhe- den by de wet van 31 Mei 1937 een rechts- persooniykheld bezittend openbaar lichaam ,De Wieringermeer” is ingesteld, waarvan de taak eenerzijds ruimer is gesteld dan de commisaie- Vissering zich voorstelde, anderzyds meer is beperkt De minister zette uiteen, welke taak dit nieu we openbare lichaam heeft op het gebied staatsexploitatie en gemeentelyke zorg. De minister wees er op, dat deze taak tweeërlei opzicht geheel nieuw is. Voor eerste maal toch vindt artikel 194 van Grondwet toepassing en in de tweede plaats is dit de eerste publlekrechtelyke regeling van speclalen aard voor een deel van de Zulder- zeegronden. Veel overleg is dus geëischt om deze regeling tot stand te brengen. Op dien grondslag is er thans veel en belangrijk werk te verrichten en de ervaring, welke hierby zal worden opgedaan, zal van veel gewicht zyn by de beslissingen, hoe in overeenkomstige gevallen in de toekomst het best zal kunnen worden gehandeld. Zoo zal de regeling voor den N.-O. polder wel eerder tot stand moeten komen dan by de Wieringermeer het geval is geweest. De erva ring, welke gy by het vervullen van uw taak gaat opdoen, zal dan van maatgevende betee kenis zyn. Er zullen Intusschen In de toekomst nog meer problemen zyn op te lossen. e8pr. wilde hier slechts aanstippen, dat de Staat geleide lik aan het eigendomsbeheer zal gaan voeren over een zoo groote oppervlakte cultuurgrond, hetgeen uiteraard van Invloed zal zyn op onze nationale economie. De regeerlng stelt het dan ook op hoogen Prijs, dat alle leden zich bereid hebben ver klaard het lidmaatschap van dezen raad te aanvaarden. Een woord van byzonderen dank richtte spr tot den voorzitter, die zich bereid heeft ver klaard de leiding van den raad op zich te ne men. omdat hy als minister zooveel heeft by gedragen tot de totstandkoming van de wet en dus beter dan iemand anders in staat zal zyn de leiding van de werkzaamheden van den raad op zich te nemen. By het in werking treden van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" op 1 Januari 1938, aldus de Minister, te een myipaal bereikt op den weg. welke moet worden afgelegd by het tot standbrengen van de afsluiting en de gedeelte- lyke droogmaking van de Zuiderzee. Op zulk een tydstlp is het gewenscht een terugbllk te werpen op den afgelegden weg en zich reken schap te geven van hetgeen nog te doen staat. Hoe belangryk uit technisch oogpunt de af sluiting ook moge zyn, deze brengt in hoofd zaak slechts verbetering in bestaande toestan den. De droogmaking stelt ons daarentegen naast de technische problemen van den bouw van den polder voor het vraagstuk hoe van een zouten, slappen zeebodem goeden cultuurgrond te ma ken hoe van een schier efndelooze, kale vlakte een bewoonbare en normaal beheerde land streek te vormen. Door de gedeeltelyke droog making van de Zuiderzee zal de oppervlakte van ons cultuurland met ongeveer 10 pet. ver meerderen en dit enkele cyfer doet reeds in zien. van hoe gfoote beteekenis dit zal zyn voor de economische gesteldheid van ons land. jaar nog weer iets duurder geworden. Het ging in den beginne meestal om prijzen van 3 per 100 K G voor de mooiste sorteering. Dit werd tegen het einde van de week iets meer, zoodat wy de laatste dagen voor het mooiste goedje tot ƒ8 en 6 20 per 100 K G konden noteeren. Dit was evenwel het neusje van den zalm. Niet temin ging er tweede kwaliteit van ongeveer vier pond voor pl.m. /5 per 100 K G. van de hand. Voor een paar dubbeltjes minder kocht men echter ook behooriyke tweede kwaliteit -van dat gewicht. De afwykende kwaliteit werd weer voor naar verhouding goede prijzen ver handeld Wy noteerden de laatste dagen van ƒ3.30 per 100 K G. De Deensche witte kool is deze week nog weer een ietsje omhoog geloopen. Werd in het begin van deze week tot ƒ2 a 2J0 per 100 K.G. be steed. al spoedig liepen ze op tot 2.70 per 100 K0. en Donderdag zelfs tot ƒ3 a 3.30 per 100 K.G. De Slotnoteerlng was vota* de mooiste kwa liteit tot /2.90 a 3, terwyi voor de allerminst gevraagde sorteering. de kleinste, vanaf ƒ0.80 werd besteed. De meeste partyen gaan echter voor f 1 en niets hooger. De groenekoolpryzëh blijven nog vrijwel on veranderd. De hoogste noteerlngen waren in de afgeloopen week tot ƒ2 a 2.20 per 100 K.G. De minder mooie kooltjes gingen van de hand voor /le niets hooger. De ulenpryzen zyn in de afgeloopen week iets gestegen, nadat in het midden van de week een kleine daling werd geconstateerd. De laatste dagen kwam hierin echter een verandering ten goede, zoodat wy Vrijdag voor de middelsoort uien ruim ƒ9 per 100 K.G. konden noteeren. De hoogste prys was 950. De beginnoteerin- gen waren van 8 tot 8.80. De grove uien liepen eveneens een weinig omhoog Hiervoor betaalde men Oudejaarsdag van 8.60 tot 8.90. Drie lingen zyn voor het grootste gedeelte van de hand gedaan voor 7.750 per 100 Kg. Stek-ulen is wederom voor behooriyke pryzen van de hand gedaan. Meestal noteerden wy hiervoor van f 5.tot 5.50. De peenpryzen houden flink stand. De ge heele aanvoer heeft in de afgeloopen week bo ven 2.per 100 Kg. gebracht, tot maximum 350 en 2.80 per 100 Kg. Da meest voorkomen de pryzen lagen tusschen X10 en 3.40. De kleine peen is te Broek op Langendyk verkocht voor 11.10. T« Noord-Scharwoude ston den deze iets lager. Vanaf f 0.80 werd daar be- taald. Er kwamen weer heel weinig kroten ter veiling. De noteerlngen liepen ver uiteen. Voor de mooisten werd tot 4.en 4.60 per 100 Kg. gemaakt. De minst gevraagde sorteering ging weg voor 0.70. Rammenas verhandelde men voor 1.10 a 1.20. Benige partyen boerenkool werden afge nomen voor 1.50 k 2.per 100 Kg. Knolsel- derle, welke tot nu toe steeds doordraaide of den minimumprys van 2.noteerde, bracht bet zelfs tot 2.80. Voor andyvie werden zeer uiteenloopende pryzen gemaakt. De aanvoer heeft niet veel meer te beteekenen. De mooisten maakten tot 1.90, terwyi de minder goede kwaliteit met 0.60 werd betaald. Bloemkool komt slechts in zeer bescheiden hoeveelheden ter markt. Eerste soort verkocht men voor 3.60 5.60 per 100 stuks. Tweede soort 1.50—2.10. Aardappelen gingen van de hand voor iets betere pryzen. Voor blauwe eigenheimers werd van f 2.803 per 100 Kg. besteed. Bevelan ders betaalde men met 250—250. Blanke eigenheimers 2.40. 'ij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9