ONS BLAD boven Woehoe Chineesdie vliegers V o o Symphonic van technische perfectie Het nieuws van heden Beide partijen in Teruel Prins Michael in den storm JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS De ééne politiek van den H. Vader O! - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS A De aankondiging der blijde gebeurtenis Groot verschil met het. jaar 1909 De distributie 1 In 1909 In alle werelddeelen De arrestatie» te Iran ln 1938 Twee joden gedood en vier gewond oq I. Bakkers mogen 2 uur eerder beginnen Burgers moeten Madrid verlaten Nieuwe aanslagen in Palestina De torpedojager, die met gewel dige stormen te kampen heeft, tracht Constanta te bereiken Minister Soetsoegoe aan het woord DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Zes Japansche vliegtuigen en het vliegveld by het bombarde ment vernield - Evacuatie van de hoofdstad Op den dag van de blijde gebeurtenis Queipo de Llano verklaart, dat de situatie in de omstreden stad niet too eenvoudig ii In enkele minuten tal het voor Nederland too belangryke feit wereldkundig tyn gemaakt DONDERDAG 6 JANUARI 11 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 81 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cl p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 CL p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt De uitbreiding van het Ryh Gods in de zielen O- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I terug te drijven. ongeveer De -;J»etit Parlsien" meldt, dat te Irun tege- Mint on* Indien de Engelschen rechtvaardig zouden handelen, zouden de Japanners niets seg- gen, maar de Britten stin niet billijk.” De H. Vader ontvangt do leiders der Universi taire afdeeüng der Italiaansche Kath. Actie. Chineeeche vüegtalgen hebben net eneeos Woo hoo gebombardeerd. Maar dan komt het vraagstuk van de distri butie. militaire autoriteiten hebben l enkele uitlegging verstrekt Vervolgens sprak de H. Vader de overtuiging uit, dat de leiders der Katholieke Actie steeds van degen geest doordrongen sullen blijven. ■en aMgebreido smokkelhandel ontdekt; seven personen erbij betrokken. Zuster Trijntje Boonstra, eerste verpleegster van H. X. H. Prinses Juliana, tydsts» haar dageiykschen arbeid in ^Bronovo” De volledige uitrusting van de wieg, welke aan H. X. H. Prinses Juliana door bestuur en susters van „Bronovo" werd aangeboden Twee dagen hadden deze journalisten de beschikking over het' werkvertrek van den heer Van Geen. In den vroegen ochtend van den SOsten April kwam aan dit wachten een einde Even na zeven uur kwam de heer Van Geen zijn kamer binnen, „het gelaat moe en strak en even wachtend voor hij sprak,’’ zooals een der aanwezige journalisten later schreef. Zeer onder den indruk deelde H. Ms. parti culiere secretaris mede; .Messieurs. C’est une princesse”. „Mtfne heeren, het is een Prinses’* Nu ook Prins Bernhard, na zijn verbijt het Amsterdamsche Burgerziekenhuis, in het poleis is teruggekeerd, concentreert zich de belangstelling van ons volk meer en meer op de dingen, welke in de naaste toekomst te Soestdljk zullen geschieden. Er is echter nog meer. Zooals men weet sullen er saluutschoten ge lost worden. Dit was ook in 1909 het geval. Toen ging het echter met het afvuren van die scho ten niet zoo vlot, als met de verspreiding van bet bericht. Eerst om negen uur ging het eerste schot op het Haagsche Malieveld af. En de prinses was, blijkens de Buitengewone Staatscourant, welke toen in den loop van den ochtend ver scheen, om 6.50 uur geboren. De regeering beeft nu maatregelen getroffen om te zorgen, dat de saluutschoten slechts lut tele seconden na het bekend worden van de geboorte van een prins of prinses door de lucht zullen daveren. Daarom zijn in de kazernes van de verschil lende garnizoensplaatsen eveneens telex-toestel- len geplaatst, welke onder voortdurende be waking van een officier zijn gesteld. Deze toestellen zijn aangesloten op het „A. N. P.”-net, zoodat de garnizoenscommandanten gelijktijdig met de dagbladen en met den radlo- omroep het bericht ontvaqgen. De commandant zal dan onmiddellijk de eer ste saluutschoten doen lossen. Het kan dus slechts één halve minuut du ren of het bericht ie overal, la ons eigen land en daarbuiten, bekend, per radio dus gelijk als via de nieuwsbladen. van De her- Bovendlen mag, voorsoover het betreft brood bakkerijen. aan welke een vergunning, als be doeld in artikel 37. eerste lid der Arbeidswet 1919, is verleend, op dien dag eveneens twee uren vroeger, dan krachtens die vergunning veroorloofd is. worden begonnen met het ge reedmaken van deeg en ovens. Brood, dat na 9 uur des namiddags van den vorlgen dag gebakken at opgewarmd la, mag van a uur Is morgens af werden verkocht ot af geleverd. Volgens de laatste radlo-berichten, tracht het schip terug te keeren naar Constanza, vergezeld van een ander vaartuig. De torpedojager bevindt zich op 62 mijlen van Constanza. e/tegenwoordige po- ilWloed der commu nisten overheerschend woiden. Soetsoegoe gal als zijn meenlng te kennen, dat Japan zich op langdurige vijandelijkheden moet voorbereiden, omdat de Inneming van Nanking geen einde heeft gemaakt aan het Chlneesch-Japonsche conflict. In de hotelkamer, hoofdkwartier van het „A. N. P.", staat een telex-toestel, dat met een speciale lyn is verbonden met het Amster damsche kantoor van het ,A.NP.”. Onmiddel- Hjk na ontvangst van bet bericht uit het pa leis wordt het naar Amsterdam getelext, doch op deze telexlijn zijn ook aangesloten twee ontvangstmachines, welke In de vertrekken voor de Nederlandsche pers, en twee, welke in hotel Trier zijn opgesteld (twee, en niet één, voor de zekerheid). Duurde bet in 1909 nog een uur eer t heug lijke nieuws bekend was en ruim twee uur al vorens de saluutschoten klonken, in 193S zal bet geen kwestie van een uur, zelfs niet van een half uur zijn, doch slechts van minuten. Onze soldaten hebben de loopgraven be zet, welke de nationalisten hadden aange legd; in de stad werd het klooster van Santa Clara bezet. Mohammed el Onsl, de secretaris van Emir Abdallah, is twee malen het voorwerp geweest van een revolveraanslag in Transjordan». Bel de keeren is hij ongedeerd gebleven. De aan- slagpleger is gearresteerd. Een directe telefoonlijn zonder tus- schenkomst van centrales, telefonisten of schakelborden waarborgt de onmiddellij ke verbinding en het blijvend contact tus- schen het paleis en de werkkamer van het A. N. P. in bet Badhotel. De beslissing zal evenwel niet hier ko men; zoodra de tijd het zal veroorloven, zal deze zaak spoedig geregeld worden. De minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat op den dag na de geboorte van een prins of prinses of. Indien de geboorte plaats heeft op een Saterdag, op den Maandag daarop volgende, in bakkerijen arbeid zal mogen worden verricht twee uur vóór het tijdstip, waarop krachtens de Arbeidswet met dien arbeid sou mogen worden begonnen. lijnen zijn uit bet gewone verteer genomen en aangesloten bij het Badhotel. Voorts zijn in hotel Trier, het bekende hotel aan den Straatweg, recht tegenover het Pa leis, de correspöhdenten van bultenlandsche bladen ondergebracht. Hier zijn speciale voorzie ningen getroffen om de telegrammen zoo spoe dig mogelijk naar het buitenland te kunnen wegwerken. Op een vraag over-de toekomst van Sjanghai antwoordde de minister: „De Enge Lachen treden op, alsof de Internationale concessie hun toe behoort. De zetels In den gemeenteraad en de ambtenaarsplaatsen moesten eigenlijk worden verdeeld volgens het aantal Inwoners van iedere nationaliteit en by de bultenlandsche douane ambtenaren móet een verdeeüng volgens de beteekenls van den handel dor landen geschie den. Tot dusverre hebben de Engelschen groo- tendeels bijgedragen tot de ontwikkeling van Sjanghai. Zoo zal het niet meer zijn. De Engelschen be hoorden te begrijpen, dat een volk, begaafd mot dynamisme, zich wel moet uitbeelden. Het algemeen Nederlandsen Persbureau heeft voor deze dagen een nieuw bijkantoor ingericht, dat tevens het hoofdkwartier der berichtgeving over de blijde gebeurtenis zal zijn en dat ge vestigd Is in bet Badhotel te Baam. Dit hotel is reeds jaren her zeer nauw verbonden ge weest met het Paleis SoestdiJk en deszelfs be woners. Steeds weer namen hofdignitartssen en autoriteiten, die hun bezigheden voor korteren of langeren tijd in het paleis moesten verrich ten, hun intrek in het Badhotel. Altijd was er in het hotel wel iets aan de hand, dat met het paleis te maken had en over en weer was er geregeld contact. Hier is nu het centrale punt gevestigd, van waaruit straks het blijde bericht de wereld zal worden ingezonden. Behalve het N. P.“ hebben tal van andere persvertegenwoordigers hun intrek in het Bad hotel genomen. Niet minder dan 14 telefoon- Hierbij kwam de H. Vader terpg op ZQn Kerstrede en zeide, dat de leiders dezer Katholieke Aetie doordrongen sfjn van de woorden die Onze Beer Jeins Christus sprak dat Hjj niet gekomen is om oen politiek rjjk te stichten, maar om het Rtjk van God uH te breiden in de zielen. Dat is ook de eenlge politiek van don H. Vader. Nog zijn wij niet aan bet einde. Niet alleen Nederland in Europa, doch ook Nederland in Azië en in Amerika wacht vol spanning op de komende dingen. En daarom is ook op het departement van Koloniën een telex-ontvangstmachlne. aangesloten op het ,A N. P.”’-net, geplaatst. Gelijktijdig met de Indische pers via „A- N. P.” en Aneta zal dus ook. de Indische regeering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedigste worden ingelicht. Toen Prinses Juliana in 1909 werd geboren, waren er nogal wat moeilijkheden. De bulten landsche en ook de Nederlandsche persver tegenwoordigers waren ernstig ontevreden over de medewerking, welke zU van de autoriteiten ondervonden en meenden, dat de regeling ten aanzien van de berichtgeving veel te wenschen overliet. Het kwam zelfs tot een offlcieele klacht by den minister van Bultenlandsche Zaken. Dat wa» jhr. mr. R. de Marees van Swlnderen, die de kwestie o. a. met den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, baron Van Geen (destijds nog jhr. Van Geen), besprak. Het gevolg van deze bespreking was, dat de heer Van Geen aanbood een beperkt aantal journalisten in zijn werkkamer ten palelze Noordelnde toe te laten. Elf vertegenwoordigers van de pers viel dit voorrecht te beurt. Het waren zes bultenlandsche correspondenten en vijf Nederlandsche journalisten. Naar Domei uit Tokio meldt, heeft de minis ter van Binnenlandse!» Zaken, admiraal Soet soegoe, In een Interview verklaard, dat hij den Indruk had. dat de nationale Chlneesche regee ring wanhopige pogingen doet om door het brengen van wijzigingen in de nationale regee ring bet hoofd te bieden aan den toestand, die door de snelle Japansche overwinning is ge schapen. Volgens hem zag Tsjang Kal Sjek zich voor het volgende alternatief gesteld: Indien hl) zich aan de Japanners overgeeft, kan hij voor zijn leven vreezen, en Indien hij niets doet om wijziging te brengen in de, sltie van zijn land, zal de 1 BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4330 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 3, Telefoon 771 HOORN, Koapoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ƒ2.per kwartaal of 15 cents per week, voor bulten Alkmaar 2.50 por kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. En dat alles door één enkele handbeweging, door één vingerdruk. „Een zoon geboren”. .Een dochter geboren”, het is in de werkkamer van het „A. N. P.” op de telex getikt en dan: ratelen de telexmachl- nes in Nederland, wordt het bericht uitgespro ken voor den Nederlandschen omroep, donde ren de kanonnen in de garnizoensplaatsen, seint de regeering naar Indië, Aneta naar de Indische bladen, wordt het bericht aan Reu ter, Havas, D. N. B. overgebracht, terstond her- haald In de draadloo^e werelduitzendingen, per morse en per heil.... het is als een Symphonic van technische perfectie.... Toen was bet de taak der journalisten om het nieuws te verspreiden. Een der Nederlandsche persvertegenwoordigers, de heer 8. Vaz Dias, dtreteur van het Nederlandsch correspondentle- bureau voor dagbladen, die in het paleis heel goed bekend was, wist een vertrek waar een telefoon stond. Van daar uit telefoneerde hij bet bericht naar het correspondentiebureau, waar onmiddellijk een groot aantal dringende telegrammen naar alle bladen in het geheele land werd verzonden. De andere journalisten renden onmiddellijk bet paleis uit om bet bericht zelf naar hun redacties te brengen of telefonisch naar bet buitenland door te geven. Bulletins waren In een ommezien gedrukt en verspreid. Deze bevatten slechts de mededeellng; „Een Prinses is geboren.” Tegen acht uur was het bericht in Den Haag algemeen bekerfd en« korten tijd later ook in de andere steden en plaatsen In ons land. En hier komen wij op het onderwerp, waar over wij thans iets willen mededeelen, omdat bet natuurlijk een ieder zal interesseeren te vernemen, hoe het bericht bekend zal wor den gemaakt en wat er alzoo aan de organi satie van die bekendmaking verbonden Is. De kwestie van de bekendmaking van derge lijke belangrijke berichten is dikwijls niet eenvoudig te regelen, althans niet eenvoudig naar aller eenoegen te regelen. Zuster Romkje Vermeer, verpleegster van H. X. H. Prinses Juliana by haar arbeid t in „Bronovo” Is de blijde gebeurtenis, welke in het prinse- Ujk gezin te wachten staat, het onderwerp van den dag voor het geheele land, hoeveel te meer is zij dit In Baam en Soestdljk, waar men nog meer intens meeleeft met de dagelijkse!» voor vallen in het eenvoudige witte paleis, dat halve-maanvormlg zich tusschen de bosschen uitstrekt en van waaruit straks naar een ieder hoopt de heuglijke tijding der ge boorte van een prins of.een prinses aan de wereld bekend zal worden gemaakt. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- ja van seconden, welke zullen verloopen tus- schen het moment, waarop bet bericht der ge boorte uit het paleis naar het .A. N. P."-bad hotel wordt getelefoneerd en het oogenbllk. waarop het geheele Nederlandsche volk, in hulzen, in fabrieken en werkplaatsen, op kan toren, op het land of langs den weg, vernomen zal hebben, hetzij door de bulletins, hetzij door de radio en door het gebulder der kanonnen, dat de blijde verwachting in vervulling Is ge gaan, dat de geboorte van een prins of prinses een feit is geworden. Toen de Chlneesche vliegtuigen boven het vliegveld kruisten, haalden zij een Japansch toestel omlaag, terwijl de vijf andere toestellen op den grond vernield werden. Voorts meldt het agentschap, dat de Chi- neezen tijdens hun raid op Woehda op 3 Ja nuari twee Japansche oorlogsschepen, men meent, torpedobootjagers, tot zinken hebben gebracht. Hoe aal bet dit jaar gaan? Andere verhoudingen zijn ontstaan en de techniek staat met haar modernste hulp middelen ter beschikking om het blijde nieuws vrijwel gelijktijdig in de groote ste den en in de kleine plattelandsgemeenten, In binnenland, zoowel als In het buitenland, als in onze overzeese!» gebiedsdeelen be kend te maken. BOEKAREST, 6 Jan. Een Reuterbericht uit Boekarest van hedennacht half één meldt, dat de Roemeense!» torpedojager Begins Maria, die zich met kroonprins Michaël naar Athene begaf om het huwelijk bij te wonen van kroonprins Paul van Grie kenland, dertig uren lang met geweldige stormen te kampen gehad heeft te do Zwarte Zee. De gemeenteraad zal over twintig dagen de levensmiddelenkaarten herzien en die van de genen, die niet mogen blijven, intrekken. De raad zal zich ook belasten met de verdeeling der vertrekkende burgers over het gebied, dat door de llnkschen beheerecht wordt. Politie maatregelen zullen genomen worden om de ontruiming ten uitvoer te leggen. HANGT8JAU, 5 Jan. (Havas) Het Chl neesche telegraaf-agentschap Central News meldt, dat de Chlneesche vliegtuigen, die Woehoe hebben gebombardeerd, daarbij sss Japansche vliegtuigen en bet Japansche vliegveld hebben vernield. Te Madrid Is een decreet uitgevaardigd, waarin bevolen wordt, dat alle burgen, wier aanwezigheid niet noodig is voor oor- logsdiensten, de hoofdstad binnen dertig dagen moeten verlaten. Onze troepen hebben verscheidene afdeelin- gen van de llnkschén omsingeld, zoodat zij niet meer kunnen terugtrekken. Men moet niet ver geten, dat de strijd in Teruel hardnekkig en moeilijk is; de straten zijn klein en kronkelig. Op hetzelfde oogenbllk wordt het bericht dus ontvangen door het ,A. N. P.” in Amsterdam, door de Nederlandsche journalisten in Baam (Badhotel) en door de bultenlandsche persver- tegenwoordlgers In hotel Trier te Soestdljk. Slechts enkele seconden later begint bet groo te raderwerk van de Amsterdamsche telexin- stallatle te werken (slechts enkele seconden, omdat In Amsterdam per bond het bericht ont vangen wordt en deze band dus onmiddelltfk in den zender voor het groote telexnet van het „ANP" kan worden gelegd) en op dat moment ontvangen circa 80 couranten in het geheele land het bericht, waarnaar aller be langstelling uitgaat. De omroepvereenlgingen worden op hetzelfde moment van den Inhoud van het bulletin in kennis gesteld, i De Spaanse!» ambassade te Londen heeft aangekondigd, dat de Spaanse!» regeering maatregelen heeft genomen om de tweede stor ting te verrichten van de gelden, welke zij aan Engeland schuldig Is overeenkomstig het Jong ste clearlngverdrag. In flnancieele kringen wordt deze storting op 73 duizend p. st geraamd. De wieg, welke Woensdag aan H. X. H. Prinses Juliana werd aangeboden door hst bestuur en de susters der Haagsche Diaconessenvereenigtng „Bronovo”. Da wieg werd aanaeboden ten valeise Soestdljk Onze Romeinse!» correspondent dxl. 5 Januari: Zijne Heiligheid de Paus heeft heden in een openbare audiëntie honderd jonggehuwde paren ontvangen, alsook de leiders vz0 de universitaire afdéellng der Italiaansche Ka tholieke Actie. Het communiqué van het ministerie Landsverdediging meldt te Barcelona: rechtschen hebben hun vijandelijkheden vat; onze troepen zijn ermede voortgegaan hen Twee dooden en vier gewonden vielen bQ zdeu- we aanslagen in Palestina. Het treinongeval op het Centraal Statten te Amsterdam; de conducteur tot pddkllte rer- «ordeeta, de wagenbestuurder voorwaardeiyk ge vonnist -4B De vCT-bouwtng van het pair fa Wneetdtjk fa hfem In dit vertrek zal langs deze directe lijn het bericht het eerst worden ontvangen. lijkertijd met den Franschen consulalren agent nog zes andere personen zijn gearresteerd, o.w. twee Franschen. De rechtse!» i nog steeds geen naar aanleiding van de arrestatie en'gevangen- zetting van den Franschen consulalren agent Ducoureau te Irun. De Fransche consul te San Sebastian heeft stappen ondernomen, doch zonder resultaat JEHUAALEM, 8 Jan. (Reuter)-. Woens dag zijn weer drie aanslagen in Palestina gepleegd: een op den weg Jeruzalem-Jaf- fa en twee te Jeruzalem. Twee joden wer den daarbij gedood en vier gewond. SALAMANCA, 6 Jan. (Havas). In een rede heeft generaal Queipo de Llano den strijd om Teruel als volgt geschetst: De regeeringstroepen verklaren meester te zijn In Teruel, anderen zeggen, dat wij er meester zijn. Belde uitspraken zijn on juist want er zijn in Teruel troepen van beide partijen. ^- ■<5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1