De roofmoord te Vlissingen I Hl" ANTON HUNINK DE TOESTAND IN HET VISSCHERUBEDRUF ZEVEN SMOKKELAARS ONTMASKERD DRIE VERDACHTEN IN ARREST EEN HUIS VAM BEDERF? HET HUIS VAM BEWARING 'ïe!r: Kou in 't Hoofd! DONDERDAG 6 JANUARI 1938 in Belangrijke uitvinding Weer vier arrestaties Twee nieuwe arrestaties HARING NAAR POLEN Verscheping vari 4663 ton Door een paard getrapt en w L<a>; Ook een garnizoen te Weert Een minutieus onderzoek Vyf paarden en negen koeien de vlammen omgekomen Het treinongeval te Amsterdam De Wielewaal vannacht op Schiphol geland Dame bij auto-ongeval gedood De wagen slipte by bet uitwyken voor een konyn Conducteur geldboete opgelegd wagenbestuurder voorwaar- delyk veroordeeld De gouddiefstal te Utrecht Een boot van bijzondere constructie MALVERSATIES TE KRIMPEN AAN DE LEK Het prinselyk kwartier kan in gebruik worden genomen HOFJAGER SPEK HEEFT WEER GELOOPEN Onregelmatigheden te Middelburg? ZIJN ZWAGER MET EEN ZEIS GEDOOD Beslist één man meer aan boord gevraagd Nog een derde aanhouding Directaur van reinigingsdienst met verlof Aspirin A X BAYER Suiker, vet, boter en biggen uit België in verschillende plaat sen aan den man gebracht Niet veel kans, dat de stemming ten gunste der nieuwe voor waarden zal uitvallen Slechts één hunner heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd Boerderijbrand geeft f 70.000 schade - De verbouwing van het paleis Soestdjjk GELUKSTELEGRAMMEN AAN PRINS BERNHARD In één ruk vliegt piloot Van Balkom van Alexandria naar Amsterdam ANTON HUNINK, DEVENTER Ongeveer duizend manschappen zullen er worden gelegerd VlCKS Va-tro-nol 'W *5^ X de speelka- bezwarende gedaan. welke (w.f.) er. o. knapper.’ -Jj ab Hat Algemeen Comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk deelt on» het volgende mede: Veel kans, dat deze stemming ten gunste van de nieuwe voorwaarden zal uitvallen, schijnt er niet te zyn. 17 KANTOREN IN NEDERLAND DE BETROUWBARE REISBUREAU!J Broek wilde trapte De verbouwing van den Baarnschen vleu gel van bet paleis SoestdUk tot prinselyk kwartier is thans zoover gevorderd, dat dit in gebruik kon worden genomen, al sal de afwerking van een deel der vertrekken nog eenlgen tijd vereischen. De gemeente- en rijkspolitie van Barne veld is dezer dagen eenlgen smokkelaars op het spoor gekomen, die er hun werk van maakten suiker, vet, boter en biggen uit België ons land binnen te smokkelen en dese per auto In verschillende plaatsen van het land verder te dlstrlbueeren. B. en W. van Middelburg hebben aan den directeur van den Gemeentelijken Retnlginga- en Ontsmettlngsdienst, J. F. V, gedurende een week buitengewoon verlof gegeven. Gedurende dien tijd is hij van bet beheer van bet bedrijf ontheven. JEenige dagen later legde B. een gedeel telijke bekentenis af, waarin hy toegaf met den verdachte De EL bij den moord betrok ken te zyn. De K. hield zijn onschuld vol. Wel verklaarde hy, den geheelen avond in gezelschap van B. te zijn geweest De aandrijving berust op een geheel nieuw principe, waardoor de bestuurbaarheid vrtfwel onbegrensd is, daar het vaartuig zich zelf standig in alle richtingen sal kunnen bewegen Met een in miniatuur vervaardigd bootje zijn reeds verrassende resultaten bereikt. Nadere mededeelingen kunnen voorlooptg niet warden verstrekt daar op de vinding eerst octrooi zal worden aangevraagd. De uitvinding wordt van buitengewoon be lang geacht. v één op weet Behandelende geneesheer tevreden Dezen keef BQH dl UiélwiiandeUugen pas December geopend. De organisaties slechten ver- schillende verbeteringen In de loon- en arbeids voorwaarden, waarvan de reeders aanvankelijk niets wilden weten. Op den laaUten dag voor het afloopen van het oude contract werd, zoo als wy dezer dagen gemeld hebben, een oom- In verband met de malversaties te Krimpen aan de Lek zijn nog twee personen gearresteerd en wel J. T. R., tweede ambtenaar ter secre tarie, en W. M. 8., secretaris van de arbeids bemiddeling aldaar. Ben en ander staat, volgens de Telegraaf, In verband met het justitieel onderzoek, dat reeds gerulmen tijd gaande is bij dezen dienst, op vermoeden van gepleegde onregelmatighe den. Reeds gerulmen tijd loopen in Middelburg geruchten, dat de directeur van den reiniglngs- [is een - pro due t. J Oranjebanden*ifto*s««.kruis waarborgen de werkzaam heid e'n onschadelijkheid Itrt/ De conducteur H. werd Woensdag tot f 60 boete, subs. 1 maand hechtenis veroordeeld, de wagenbestuurder hoorde zich een vooc- Waardelljke hechtenisstraf van twee maan den opleggen met een proeftijd van drie Jaar. De loonsverhooglng wordt onvoldoende geacht niet alleen omdat de kosten van levensonder houd gestegen zijn, maar ook om de voor den zeeman zoo belangrijke kosten van uitrusting, laarzen, oliegoed e, d. Daarbij komt, dat men beslist staat op uitbreiding der bemanning. De zeeman heeft aan boord een zeer zwaar leven. Ongeacht de gevaren aan het visscherjjbedrljf nu eenmaal verbonden, moet hy een arbeids prestatie leveren, die aan het ónmogelijke grenst. Het Is lang geen uitzondering, ja eerder regel dat de vlsscher 48 uur aan één stuk doorwerkt, zonder tijd om te rusten of zelfs nauwelijks om te eten. Daarom wenscht men voor alles een matroos meer aan boord om tot een eenlgszlns betere arbeldsverdeellng te komen. Inmiddels is de toestand soo, dat practlsch gestaakt wordt door de bemanning van de schepen, die na 3 Januari naar zee hadden moeten gaan. De meesten van hen zullen juist nu, aan het begin van het jaar, uit de werk- ioozenkassen kunnen trekken, zoodat de vak organisaties zullen moeten beslissen over toe- Onder de talrijke mededeelingen, welke na het bekend worden van den moord op het echtpaar Louwerelns, café „Keersluis” aan den Koningsweg te Vlisslngen, in den "nacht van 3 op 4 Maart 1937, op het com missariaat van politie te Vlisslngen binnen kwamen. bevonden zich de verklaringen van den caféhouder D. en diens huishoudster. verloren. Door den grooten vuurgloed was het onmogelijk, vijf paarden en negen koeien uit de stallen te halen, deze kwamen In het vuur om. De schade bedraagt f 70.000. De heer DUkema was verzekerd. 'k Heb de proef op de som genomen - en in- M derdaad, er gaat niets Kuh b°ven ASPIRIN! De goe- wbJ de eigenschappen van ASPIRIN zijn dus met Sbs recht beroemd en voor al de uitstekende wer king bij verkoudheid rheumatieL Op het gebied van scheepsbouw Is een be langrijke uitvinding gedaan. Het betreft een boot van bijzondere constructie, waarmede het mogelljk sal zijn minstens een dubbele snel heid te bereiken als met een gewone boot van dezelfde capaciteit. De behandelende geneesheer van den hof- Jager Spek, die bij het ongeluk, dat Z.K.H. Prins Bernhard op 39 November JJ. heeft ge troffen, eveneens werd gewond, dr. C. Knap per, verstrekte ons Woensdagmiddag te kwart voor twee het volgende communiqué: „De hofjager Spek kan het ziekenhuis nog niet verlaten, hoewel de operatie aan de knie als geheel geslaagd beschouwd kam worden. Heden heeft hy voor het eerst geloopen. De bewegingsmogelijkheid van de knie te goed. Zijn physieke toestand te gunstig, Dinsdagavond is een personenauto aangehou den, waaruit juist een van de afnemers, een bakker te Barneveld, zou worden bediend. De auto bleek duizend kg. suiker te bevatten, welke n genomen. :u^Mte voor den burgemeester van geleld, bekende zich aan smokkel- tn beslag zijn De chauffei Barneveld is handel te hebben schuldig gemaakt en noemde de namen van personen, die bij het smokkelen betrokken waren, Op verzoek van de politie zijn door kommle- zen en politiemannen op verscheidene plaatsen In den omtrek huiszoekingen verricht, welke tot resultaat hadden, dat thans een zestal personen bekend Is, dat mede schuldig is aan den smok kelhandel. De vragen, waarmede de smokkelwaar werd vervoerd, te in beslag genomen. die onder de steunregeling vallen, zal de ge meente moeten beslissen. Het te een eigenaar dige toestand, doch waarschijnlijk zal daarin wel teekenlng komen, voordat tot uitkeering moet worden overgegaan. Moeilijk wordt de toe stand ook, als de reeders b|j dé arbeidsbemld- (IcUQC DMDlCllOB MLHyiAgCAq f heden zou hebben schuldig gemaakt, bestaande In het aannemen van geld van leverancier» of wel het doen leveren van goederen van min dere kwaliteit, dan waarvoor rekeningen wer den gezonden. De justitie stelt thans een on derzoek in en heeft rssds een groot aantal pettonen gehoord. De kazernes zullen gebouwd worden op een terrein van Oud-Weeit, ten Zuiden An Weert, Het garnizoen zal hestaan uit twee bataljons infanterie, dl. ongeveer duizend manschappen. De gemeente Weert heeft een oefenterrein van 600 A 800 HJL beschikbaar gesteld. promts gevonden, dat aan de gestelde eischen tenminste eenlgszlns tegemoet kwam. O. a werdén de vaste maandgages verhoogd met 5 tot 8 pCt. en werd de bemanning van schepen boven de 136 voet uitgebreid met een leerling- matroos. De organisaties twijfelden er niet aan of deze nieuwe voorwaarden zouden door de opvarenden worden aanvaard. De bemanning der blnnen- kac>ende booten zou telkens gelegenheid vin den er over te stemmen en intusschen zouden de trawlers blijven varen op de conditie, dat de nieuwe voorwaarden met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1938 zouden gelden. In deze verwachting zijn de organisaties ech ter volkomenteleurgesteld. Er Is in het nieuwe Jaar geen enkele boot naar zee vertrokken en de opvarenden hébben besloten, dat eerst de uitslag van de stemming bekend moet zijn na het uitbrengen van de stemmen van allen, die nu nog in zee zijn. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed Woens dag uitspraak in de strafzaak tegen den 40- Jarigen G. H„ bewoner van ’n woonwagenkamp te Temeuzen, die tijdens een twist zijn zwager met een zeis zoodanig, heeft gewond, dat deze kort daarop aan bloedverlies Is overleden. De Middelburgsche rechtbank heeft den wagenbewoner, na een eisch van den officier van Justitie van tien Jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes Jaar. Van dit vonnis vroeg de procureur-generaal by het Haagsche gerechtshof bevestiging. Het Hof verlaagde de opgelegde gevangenis straf tot vier Jaar met aftrek van de geheele preventieve hecbtenls. zy verklaarden, dat het door D gedreven café „De .Ruyter” In den avond van 3 Maart 1937 tweemaal bezocht was door twee vreemde va rensgezellen, van wie zjJ een nauwkeurig signa lement wisten te geven. Het was” hun opgeval len, dat deze mannen onrustig waren en telkens op de klok keken, en dat voor hun vertrek tus- schen elf uur en middernacht een van hen om een takl vroeg, waarop de andere zijn metgezel aanstootte en zeide: .Geen taxi, het Is maar tien minuten loopen.” De commissaris van politie te Vlisslngen heeft toen de signalementen van deze twee varensge zellen gepubliceerd met het gevolg, dat In de maand April 1937 iemand zich by de politie te Rotterdam vervoegde en daar mededeelde, dat hij begin Maart 1937 gevaren had op den mijnen veger „Pieter de Bitter" gedurende een proef vaart, vóór de overname van het schip door de Koninklijke Marine. HIJ zeide, dat aan boord van dit schip een hulpkok en een runner uit Maassluis waren, van wie de signalementen overeenstemden met de gepubliceerde. De politie te Maassluis toog hierop aan het werk en kon spoedig vaststellen, dat de op gegeven signalementen een Juiste beschrijving gaven van den varensgezel B. P. de K., gebo ren te Maassluis 2 Augustus 1910 en de varens gezel L. B., geboren te Maassluis 14 Aug. 1907, Dinsdagavond laat te op den weg Goch Kleef, ongeveer 40 KM. van de Nederland- sche grens, een ernstig ongeluk gebeurd. De heer W. H. Jlachmann, uit Nijmegen, keerde per auto uit Düsseldorf terug. Op den weg tusschen de bosschen van Goch wilde de heer B. een konijn, dat over den weg sprong, ontwijken. Daardoor verloor hij de macht over het stuur en slipte zijn wagen op den gladden, bevroren weg. Met groote kracht sloeg de auto tegen een boom. De botsing was zóó hevig, dat de 39-jarige mevrouw A. Bachmann ais het wart ohmlddelIUk gedood werd Het 13- jarige zoontje kreeg tamelijk zware kneuzin gen, terwijl de vader, de heer W. H. Bach mann, er met lichte verwondingen afkwam. De auto werd zwaar beschadigd. Het O. M. had tegen beide verdachten twee maanden hechtenis voorwaardelijk en 50 boete geéischt. Bovendien had de Officier tegen den bestuurder P. Intrekking geëischt van de be voegdheid, om electrische treinen te besturen, voor den tijd van vijf Jaar. de kantoren Telken Jare levert het nieuw te sluiten col lectief contract voor het visscherljbedrljf te IJmuiden moeilijkheden op, zoo ook nu weer. Tijdens *t vooronderzoek kwam de jus titie tot de overtuiging, dat nog een derde verdachte in dese zaak de hand moest heb ben gehad, hetgeen den officier van Justitie aanleiding gaf, een vordering tot gerechte lijk onderzoek in te stellen tegen D. van T„ geboren te Vlaardingen op 24 April 1911, va rensgezel, wonende te Maassluis, en tevens zijn gevangenneming te vorderen, welke de rechtbank gelastte. Het K. L. M.-vliegtuig Wielewaal, gezagvoer der Van Balkom. te vannacht om kwart over Schiphol teruggekeerd. Zooals men had de Wielewaal de post, vracht en passagiers van de Nandoe. die te Bagdad is gestrand door motorstoomls, overgenomen. De Wielewaal was de vorige week zelf op de uit reis te Athene blijven steken ten gevolge van een motordefect. Toen dit verholpen was, werd het toestel naar Bagdad gedirigeerd om in te springen voor de Nandoe, die zich op de thuis reis bevond. Van Balkom heeft een buitenge woon snelle vlucht gemaakt Hy vertrok Dins dag van Bagdad en kwam dien dag tot Alexandria. Woensdag vloog hij in één ruk naar Amsterdam, met tusschenlandlngen te Napels, Marseille en Parijs. Zoo heeft hij den achterstand van de Nan doe, die Dinsdag op Schiphol had moeten aan tomen, op schitterende wijze Ingeloopen. Er heerschte op de Amsterdamsche vlleg- haven ondanks het nachtelijke uur nog een groote bedrijvigheid. Familie en kennissen van bemanning en passagiers waren naar Schiphol gekomen om de hunnen te begroeten. Ook was aanwezig de heer P, GuUonard. onderdirecteur der K. U M. --"-f Voor de zoo hoog noodige rust in het bedrijf ware het te wenschen dat reeders en opvaren den voor langeren tijd- dan één Jaar overeen stemming wisten te bereiken over de loon- en arbeidsvoorwaarden. Zoo eenvoudig Is dit echter niet. De laatste jaren werd men het telkens met veel moeite eens over een compromis, dat belde partijen niet bevredigde en daarom ook voor niet langer dan één jaar werd aangegaan. Toen in 1936 de ree ders de loonen wenschten te verlagen en bo vendien meer afhankelijk wilden stellen van de besomming en de organisaties van werk nemers hieraan eenlgszlns tegemoet wilden ko men, leidde dit tot een wilde staking. De op varenden wenschten van hun loon, dat onder zulke moeilijke omstandigheden, als welhaast in geen enkel ander bedrijf voorkomt, wordt verdiend, niets af te staan. De reeders hebben toen tenslotte toegegeven en het contract 1935 werd onveranderd verlengd. Voor 1937 gelukte het den organisaties enkele verbeteringen In de loon- en arbeidsvoorwaar den te bedingen, dank zU het telt, dat na de devaluatie de besommingen der trawlers beter werden. De onderhandellngerf hadden toen een vrij rustig verloop en de opvarenden aanvaard den het nieuwe contract, zooals dit door hun organisaties werd voorgesteld. Aan de achterzijde zijn gelegen de kamer van de Prinses, die van den Prins, de eetkamer en de ontvangkamer-btbliotheek, welke ver trekken op een groot terras uitkanen, van waar af men een prachtig uitzicht heeft in het park met den vfjver. Boven deze kamers werd de slaapkamer-afdeeling ingericht. De kinder-slaapkamer is boven mer gelegen aan het begin van den ronden vleugel; dese vertrekken konden zoodanig wor den gesitueerd, dat zij volop zon krijgen. In den ronden vleugel bevinden zich ook de vertrekken voor de logé's en het personeel, ter wijl de keuken-afdeeling en vetdfere dienstver trekken In de benedenverdieping plaatsing von den. Aan de achterzijde van het paleis werd een filmzaal aangebouwd, die wordt uitgerust met een volledige geluidssmalfilmlnstallatie, terwijl ten slotte nog te noemen is de turnzaal, die aan het einde van den ronden vleugel is gelegen. Aangezien het prinseUJk paar voor de in richting van alle kamers persoonlijk aanwijzin gen geeft en hiervoor nog niet ten volle ge legenheid w«s In verband met het verblijf van Hunne Koninklijke Hoogheden te Amsterdam, kon de meubileerlng nog niet geheel worden voltooid en zal het nog eenlgen tijd duren, al vorens afbeeldingen voor publicatie kunnen worden gemaakt. als hulpkok respectievelijk runner aan boord van de „Pieter de Bitter" hadden gevaren tij dens een proeftocht, gedurende welken de „Pieter de Bitter", In den nacht van 3 op 4 Maart 1937, in de buitenhaven van VUssln- gen gemeerd had gelegen. Bij het hierop ge volgde onderzoek door den rechercheur B. Kuntkes, dat met groote omzichtigheid moest worden en werd ingesteld, omdat eerst B. en later dg K. varende was, bleek niet alleen, dat De K. en B In den avond' van 3 Maart 1937 te zamen den wal op gegaan waren, maar ook dat op den avond na den moord De K. in een café te Vlisslngen een bankbiljet van 40.— of f 60.gewisseld had, waarbij onder meer B. tegenwoordig was geweest. Er bestond aanleiding te vermoedeh, dat hl) niet op rechtmatige wijze In hét bezit van dit biljet was gekomen. Toen De K. begin Augustus 1937 met het sjs: J3tad Haarlem’’ uit Zuld- Amerika terugkeerde, werd hJJ op den Water weg bij Hoek van Holland door den rechercheur K’untkes, die het schip per sleepboot tegemoet was gevaren, terwijl tegelijkertijd B. te Maas sluis werd aangehouden, gearresteerd. ZU wer den op transport gesteld naar Middelburg en daar aan de justitie voorgeleld. Aanvankelijk ontkenden beiden hardnekkig iets met de zaak te maken te hebben, al gaven zij toe. In den avond van 3 Maart 1937 tweemaal het café „De Ruyter” te Vlisslngen In de Em- mastraat te hebben bezocht. In den loop van de maand September 1937 evenwel gaf de ver dachte B. toe. op den bewusten avond In gezel schap van De K. het café keersluis” te hebben bezocht. nderdaad 13 het een zeer scherpe en ernstige aanklacht, welke hier door den redacteur van het ..Maandblad voor Berechting en Reclasseerlng” wordt geult, een aanklacht, die gegrond 13 op een proces-verbaal, dat ten bewijze nog In het tijdschrift gedeeltelijk wordt af gedrukt. De ontzaglijke gevaren ran het samenbrengen van plegers van kleinere vergrijpen met verdorven elementen in het Huls van Bewaring Is een gebruik, dat zoo sfioedlg en zoo radicaal mogelijk dient te worden ultgeroeld, zoowel in het belang van de In verzekerde „bewaring” gestelden zelf als van de maatschappij, waarin zij na korteren of langeren tijd zullen moeten terugkeeren. Op welke wijze daarin het best voorzien kan wor den. laten wij gaarne aan de dlligentie en prudentie der betrokken autoriteiten over, wier onafwijsbare plicht het is te voorkanen, dat het Huis van Bewaring een Huis der Schande In den meest schandelijken zin des woords wordt. 17 Augustus JJ. is op het Centraal Station te Amsterdam een ernstig spoorwegongeluk ge beurd, dat groote materleele schade tengevolge had, doch „waarbij geen menschen werden ge deerd. Een binnenkomende leege electrische trein, uit Zandvoort, was niet tijdig afgeremd, schoot met onverminderde snelheid door en kwam in botsing met een leegen personentrein, die aan het derde perron van het Oostelijk ge deelte van het Centraal Station stond. De 41-Jarige conducteur J. H.. die als leer- Hng-bestuurder den trein tot vlak bjj het sta tion had gereden, en de M-Jarige wagenbestuur der H. P. hebben voor de Amsterdamsche recht bank terecht gestaan. Naar gebleken is bestaat b(j velen de be hoefte den Prins met zijn herstel geluk te wen schen. Ten einde de gelegenheid te geven dat deze blijken van medeleven een feestelijk aan zien hebben, wordt er de aandacht op geves tigd, dat voor dese gtelukwenschen bet gebruik van een gelukstelegram op de formulieren Lxl en Lx 4 een passend middel is. Zij zullen door den telegraafdienst tn bijzondere daarvoor gemaakte omslagen aan Z.K.H. wcr- kenpjng vap uitkeering, by een stand van zaken, den afgeleverd. “Jdien xy ntet gaweusJiVhebban. “WWFTgiMn; Tfct vóór of op Vrydag 7 Januari aan aan te bieden. Voor een bedrag van 10 cent kan een af schrift op hetzelfde formulier als het oor- spronkelyke warden verkregen. Deze afschrif ten worden later aan da opgegevan adr—in I besteld. middels November 1937 was geworden, werd ge durende eenlge dagen' in het kanaal dcor Walcheren by de Keersluisbrug gevlscht met een electro-magnetische dreg, welke de hoofd commissaris van politie te Amsterdam hier voor In bruikleen afstond. De leiding hiervan berustte by Inspecteur Van Boxtel van den tech- ntochen dienst der Amsterdamsche politie, ter- wUl vanwege d~ koninklijke marine hiervoor een vaartuig met de noodige bemanning beschik baar werd gesteld. Verscheidene voorwerpen Ca den hierop opgehaald. In hoeverre dese met h?t misdrijf in verband staan wordt nader ondersocht. Bij mlnlsterieele beschikking van Woensdag De in de Schevenlngsche haven gearriveer de motorvrachtschepen ,^lava” en „Mr. Harm Smeenge”, laatstgenoemd schip komende van Gdynia met een lading ledige vaten, zullen naar Polen terugkeeren, elk met een lading pekelharing, opgepakt In Hcrilandsche tonnen. De ,4ava” neemt 2863 vaten aan, boord en de „Mr. Harm Smeenge” 2000 vkten. De verscheping geschiedt voor rekening van de Visschery My. „Mewa” te Scheveningen. V ademt direct weer gcmakkelqk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest opgezwollen sljim- sezen en lucht op, Toen de landbouwersknecht W. v.d. te Hintham een paard naar de welde brengen, werd het beest schichtig en zyn begeleider met groote kracht tegen de borst. Met zwaar Inwendig letsel is het slacht offer opgenomen. NXdat ter plaatse eerste hulp was verleend, Is de ongelukkige in ernstlgen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Woensdagnacht is door nog niet bekende oorzaak even buiten Winschoten, aan het Wlnschoter Oosterelnde, de kapitale boerderij, bewoond door den heer Chr. E. Dykema, totaal afgebrand. De brandweer uit Winschoten bestreed het vuur. Zy kon niet voorkomen, dat alles een prooi der vlammen Werd. Van den inboedel kon Inmiddels bevond Van T. zich op de terugreis van Madagascar naar Nederland en op den avond van 25 December 1937. toen de sleepboot „Schelde", den Water weg binnenstoomde, werd ook hy door rechercheur Kuntkes, die het schip tege moet was gevaren, aan boord aangehou den en vervolgens op transport gesteld naar Middelburg, waar ook hy in het Huis van Bewaring werd Ingesloten. Ook tegen Van T. bestaan aanwijzingen. Het onderzoek, dat zeer Ingewikkeld Is, zal naar alle waarschyaiykheid nog ge rulmen tyd In beslag nemen. De tenuitvoerlegging van deze beschikking ondervond evenwel bezwaren, doordat Van T. inmiddels voor een sleepreis naar Madagascar was vertrokken en hy alzoo gerulmen tyd bui tenslands zou vertoeven. Daar by dergeiyke rei zen nooit met zekerheid kan worden bepaald, welke havens zuller» worden aangedaan, was t bezwaariyk langs dlplomatieken weg zyn uit levering te verzoeken. Met het oog hierop was geheimhouding met alles, wat met deze zaak verband hield, noodzakeiyk, om te voorkomen, dat Van T. ontydlg gewaarschuwd zou worden en in een bultenlandsche haven zou desertee- ren. Een beroep Werd gedaan op de medewer king der Nederlandsche pers en deze, zich be wust, daarmede het algemeen belang te die nen, voldeed hieraan over het algemeen. De verklaringen van verdachte B. vonden op onderscheidene onderdeelen van elders beves tiging. De mededeelingen waren van dien aard, dat ernstig gerekend moest worden met de mogeiykhetd, dat de daders na het verlaten van het café voorwerpen, voor bet misdrijf ver kregen en voor het plegen daarvan benut, by de brug over de Keersluis In het water hebben geworpen. Hoewel het misdryf in den hacht van 3 op 4 Maart 1937 is gepleegd en bet in- De Utrechtache politie, met aan het hoofd 1 Inspecteur Van der Brink, Heeft in samenwer- 1 king met de centrale recherche te Amsterdam, met name -brigadier Achterberg, weer' enkele 1 arrestaties verricht in verband met den goud- 1 diefstal in het Tandheelkundig Instituut te 1 Utrecht in den nacht van 22 op 23 October J.l. In de hoofdstad zijn aangehouden twee Am sterdammers, een 25-jarige chauffeur en een 26-Jarlge schoenmaker en voorts een 38-Jarige koopman uit Utrecht; in Friesland verder nog een 27-Jarige tandheelkundige student. Deze laatste wordt verdacht van het geven van In lichtingen betreffende de inrichting van het Tandheelkundig Instituut Andere arrestaties worden nog verwacht De student schynt de dupe te zyn gewor den van vertrouweiyke mededeelingen, welke hy heeft gedaan tegenover een vriendschap- peiyke relatie, die op haar beurt wederom In contact stond met de In het complot betrok ken Alhsterdanuners. De vrouw, die Indertyd tegelykertyd met de beide Hagenaars B. en 8. was gearresteerd, is wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. n een gezond begrip van wat straf moet zijn, zitten twee elementen, welke geen van beide verwaarloosd kunnen worden zonder dat de gegeven straf haar doel mist en nieuwe gevaren oplevert erger dan de vergrijpen, waar voor zij %rerd toegediend. Deze elementen zijn: boetedoening en verbetering. Boete doening en schulddelging voor het be dreven kwaad en verbetering van de neigingen, waaruit dit kwaad Is voortge komen, door middel van het wekken van afschuw van dit kwaad, van vrees voor nieuwe straf, van het zedeltjk bewustzijn en verantwoordelijkheidsgevoel bjj den delinquent. Een straf, welke nieuw en erger kwaad leert of In de hand werkt, Is even onzedelijk als ondoelmatig en. zonder eenig voorbehoud in het belang van gemeenschap en Individu te veroor- deelen. Uitgaande van deze grondstellin gen, welker onaanvechtbaarheid wel niemand zal betwisten, moet de vraag gesteld worden of de hier te lande ge bruikelijke straffen wel aan hun twee ledig doel beantwoorden. Het .Maand blad voor Berechting en Reclasseerlng” meent deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden, voor zoover het straffen, in het Huis van Bewaring uitgezeten, geldt. Onder den titel: ,J>e straf die be derft. Het Huls van Bewaring kweekt prostituée” schrijft de redacteur M. om. het volgende: „Onze Rljksinstellingen en de Rijks- gelden kunnen beter besteed worden dan r voor het kweeken van prostltuéea, maar toch blijft men voortgaan met deze sombere teelt. En met succes. Dat is een aanklacht des te scherper, daar w\j verleden jaar, aansluitend aan klachten van Mr. de Bie, op dit ernstig kwaad ge wezen hebben. In Maandblad 1936 bl. 148 hebben wij medegedeeld, hoe een fat soenlijk jong meisje in het Huis van Bewaring In contact werd gebracht met drie prostituées, en een zedelijk gezonde Jongeman met een homosexueel. De Tweede Kamer heeft er den Minister over aangesproken en de Minister heeft geruststellende toezeggingen gedaan. „Woorden, maar daden geen.” Ons is thans opnieuw een dergeiyt geval ter kennis gekomen en men bedenke, dat het louter toeval is, dat zulk een mededeellng ons bereikt, zoodat wij veilig kunnen aannemen, dat het hier gesignaleerde euvel allerminst een uit zondering is in onze Huizen van Bewa ring. Ditmaal is een meisje van 24 jaar, dat voor diefstal in een Huis van Bewa ring was. door de kennismaking met een daar opgesloten prostituée tot prostitutie gekomen. De vorige maal konden wij slechts wijzen op het gevaar van derge- iyk contact, maar ditmaal kunnen wij bewijzen, dat het gevreesde gevolg Is ingetreden en dat het meisje prostituée geworden is. Dit is een aanklacht en niemand mag er nu verder in berusten. Het ia eenvoudig een fout, en een van de aller ergste soort. Verontschuldiging Is er niet, en zelfs de bezuiniging kan in dit geval niet als schild dienen. Dergelijke contac ten moeten eenvoudig door den Minister aan de gevangenisbesturen verboden worden. Als vermijding van zoodanig contact in bepaalde gevallen wegens plaatsgebrek niet mogelijk zou zijn dan beteekent dat niet, dat de gezamen lijke opsluiting met ongeschikte elemen ten dan toch moet plaats vinden, maar het beteekent dan eenvoudig, dat er geen plaats is en dat de opsluiting in dat Huis van Bewaring niet kan plaats vinden. straf geen kwaad,” zei Modderman. Hij zou dat nog kunnen wenschen. maar hij zou het niet meer kunnen getuigen. Tenuitvoerlegging van straf is een on- zedelljke handeling als dergelijk gevaar er door ontstaat. Straf is heilzaam maar straf op de wijze als wij hier schet sen is bederf, zoowel voor individu als voor gemeenschap."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5