NIEUWS UIT SCHAGEN De avonturen van Prof je en Struis je I VRIJDAG 7 JANUARI 1938 De wethouderskwestie VEEL ANIMO Burgerlijke Stand RAADSVERGADERING TVELD ZURE OPENBARE VERKOOPINGEN STOOMVAARTLIJNEN De veemarkt Jaarverslag van den D.H.G.B. fooo. j. /mm /mn.oa Jaarverslag van den D.H.A.K. DOOR LO WILSDORF Voorstel tot uitbreiding van de Algemeene Begraafplaats miLITfllRC COLOMWS hebben aiMfd voorraag. ook ai kruisen zq den voorrangs- wog, waarop rijde DHG3. en D.H-A.K. Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkle ABDIJSIROOP De jaarvergadering van de athletiek, gymnastiek en wandelsport t in bod te staan als werden ge- Burge- Wü zullen hierover morgen iets meer te 3800 40 HA, HA-, ƒ2354.76 HA, f 799 23 ƒ4815.38 ƒ4866.50 t ƒ3653 28 5 Jan Fernando Noronha. daardoor op o En zoo gebeurde. Eerst ging de kapitein op k V A B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken. be- be- e. Verzoek ven de directie ven Meurs en Co s Baggerbedrijf N.V. te Alkmaar om verlenging van huur van terrein a. d. Haven. Het was nu ruim eau jaar geleden, de* patas Xilo was gestorven. B. en W. bieden de navolgende voordracht aan den raad aan: No. 1. de heer J. Frankfort te 's Oravenhage. Ho. 3. de heer W. F. veen te Amsterdam. Ft. 4. Aanbieding van de gemeente- en be- drUfsbegrootlngen dienst 1938. 5. Voorstel tot begroottngswijziging dienst 1937. 6. Voorstel tot renteverlaging geldleenlng. 7. Voorstel tot uitbreiding van de Algemeene Begraaf plaats. Zeer uitgebreid lichten B. en W. dit voorstel toe in het volgende: op mün rug. want vliegen kan ik zoo gauw, ik kan wel tien keer heen en weer zijn, voor se hier vertrekken. Maar we moeten wach ten tot het heelemaal donker is. alles te vertellen en vloog self weer gauw weg om de anderen te halen. Na elkaar bracht hl) die ook naar het kamp terug. Met het paard sprak hü af, dat het met de paarden der indianen sou mee- loopen tot bij het kamp en eten sou ont snappen, want Struisje kon werkelijk niet zoo'n zwaar paard op zijn rug wegbrengen. Hij nam dus afscheid van hem en wenschte hem het beste toe. Vannacht zien we elkaar hoop ik wel weer terug, fluisterde Struisje zijn vriend in het oor en nadat hij hem uit den boom had geholpen en hem nog eens had toegewuifd, verdween Struisje. Het aantal sollicitanten naar de vacante trekking van klerk bij de llchtbedrüven draagt 33. Geboren: Jacobus Komells. k v. Petrus Ja cobus Mak en Hijlkje Kooistra. verzorgd door Thor te Roosendaal De D.HAJC. kon slechts met moeite zijn vooraanstaande positie handhaven. Een gelukkig teeken omdat er nu meer strijd met de andere bisdommen kan worden verwacht. Jong Leven door het orga f. Verzoek om ontslag van den directeur van de UchtbedriJven met Ingang van 1 Maart, we gens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. B. en W stellen voor gunstig op dit verzodk te beschikken. Punt 3. Benoeming onderwijzer ULO.-school Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus Pe trus z. van Johannes Cornells Maria van Schalk en Marla de Boer; All d. van Cornells Doorn en Nceltje Frederika van Glasbergen. Overleden: Grietje de Jongh 64 Jr. echtge- noote van Petrus Apeldoorn eerder weduwe van Cornells van Beusekom; Jan Voorthujjsen 71 jaren echtgenoot van Neeltje Rens eerder we duwnaar van Dieuwertje Voider. Tooneel. In de week van 9 tot en met 1* Januari sullen de donateurskaarten wederom worden aangeboden. Het bestuur vertrouwt dat evenals andere jaren velen weer een kaart zul len koopen, om „Nut en Vermaak" te steunen in haar doel en streven de parochianen des winters een paar keer een avond van gepast amusement aan te bieden. Daar waren de Indianen. Ze hielden stil In de buurt van de schuilplaats van de vluchtelingen. Alweer stegen se van hun paarden en nu kon de kapitein woordelijk de gesprekken volgen, die er werden gevoerd. Hij hoorde, hoe werd besloten eenlge uren halt te houden en daarna bet kamp te na deren waar Profje’s beschermers woonden. Tegen den morgen konden ie dat bereiken Struisje en de mannen huilden van spijt over hun langslopen, maar Struisje wist al weer raad. Weet Je wat wij doen, set hij, ik vlieg er heen en neem Jullie een voor een Struisjéh rug zitten, die zoo zacht mogelijk zijn vleugels uitsloeg. De slaperige Indianen dachten dat het een arend was en letten er verder niet op. Zoo kwamen na een poos Struis en de kapitein in het kamp aan en werden met gejuich ontvangen. Maar Struisje liet het aan den kapitein over om Vet uitgedeeld Ter gelegenheid van -ie jaarwisseling werd in deze gemeente door het Burgerlijk Armbestuur en de R. K. Armbestu ren een belangrijk aantal arme gezinnen ver rast met een zoogenaamd nieuwjaarspakket, in den vorm van een hoeveelheid vet. Wij vernamen dat ongeveer 800 K.G. vet werd uitgedeeld. In het voorvaderlijk slot van de Frobetms ■bad son Sta huwelükUeest igaata. OUva voc Wü schreven gisteren, dat het bericht van i 8ch. Crt., terzake de candidaatstelling van den heer BUlsma, voorbarig was De heer BiJls- ma verklaarde ons. dat hij niet kon begrijpen hoe men bij de Sch. Crt. aan dit nieuwtje kwam. Zeker, er was sprake van geweest op de vergadering, waar de heer v. d. Vall uit Alk maar tegenwoordig was, maar een besluit was niet genomen. Daar de heer Bjjlsma in betrek king is bij de posterijen <in los verband) zullen er eerst nog vragen gesteld moeten worden bij de autoriteiten enz. Daarom, aldus de heer Bijlsma. „wat de Sch. Crt. schreef, was een voorbarig bericht” Wü schreven daarbij: ..De kwestie wordt al- meer interessant.” En we radden goed. Onze collega, de Sch. Crt. en als wij ons niet ver gissen de oude PT, is al in de pen geklommen om nog eens een oud geluid te laten hooren Met veel van wat PT schrüft kunnen wü ons vereenlgen en veel heeft onze volmondige in stemming. Ook van onsen kant is er al eerder op gewezen dat het geheel uit linkschen bestaande bestuur der gemeente averechtsche resultaten had te boeken, voor onze haven meer in het büzonder en inzake woningverhuurellen- de niet minder. Men kan wel smalend zeggen, nadat de raad in geen kwartaal bijeen is ge weest: „Toch nogal een niet overladen agenda”, maar het gaat niet om de lange of korte agenda, maar, om de belangrijke agenda! En nu is het wel een feit, dat de bestuurders niet alles kunnen verbeteren. Maar dat het beter kan. dat staat vast. Waar sprake is van de haven en deze niet beantwoordt aan de verwachtin gen. moet men bedenken, hoe het asvervoer eoncurreerend optreedt. Dit is overal te con- stateeren. De verwachtingen, die men van de haven had. waren te hoog en daarom onjuist. Zoo ook de woningbouw, daarvan geldt even- aoo: „regeeren is vooruitzien." Men zegt nu wel: wü hebben aan den minister geschreven enz. enz. enz., maar daar laat men het bü! Gewel dige kwesties maakt men van een adres van marktkooplieden of een markttentverplaatsing on kruipt, (soms in geheim gedoe), als er maar even sprake is van een klein zuchtje! „Kerels" gevraagd!! is de aanhef van den PT- schrüver in de Sch. Crt. Maar ze zitten niet in den raad en daarom, nieuwe mannen aantre den! Het gemeentebelang moet het zwaarst we gen en dat heeft het ook steeds! Bü links ten minste, zeggen. Uit bet elfde Jaarverslag van de athletiek- organisatle blijkt, dat de financieele positie na Jarenlange bezuiniging weer stevig is, soo- dat de bond aan zijn verplichtingen heeft kun nen voldoen. Het aantal leden is weer tets toegenomen, terwijl het aantal vereenigingen hetzelfde bleef. Er werden in diocesaan ver band zes wedstrüden georganiseerd die alle een goed succes hadden. Voor het eerst trok- voor een nieuwe attractie i van de Amstel-Schinkel- estafette die een evenement belooft te worden. Albatros, de nieuwe vereeniglng in Den Haag deed ook van zich spreken en haar loop door het Haagsche Bosch aal voortaan regelmatig op het programma komen. Over veldloopen valt niet te klagen, de athleten krijgen hier zeker wat »e wenschen. Uit het jaarverslag van de wandelsport blijkt dat deze tak van sport tot grooten bloei is gekomen. Dit jaar werden 41 marschen geor ganiseerd met totaal 5131 deelnemers. Ben groei dus van meer dan 100 pCt. De nationale eenheid werd bereikt door de samenwerking met de N.W.F. Als met de reorganisatie de wandelsport haar eigen technische commissie zal krügen. bUJft er niets meer te wenschen over. KON. NED. 8TOOMB. NU, BAARN uitreis, 4 Jan. te Callao. ALKMAAR. 4 Jan. van Corral n. Coronel. GANTMEDSB. R'dam naar Tunis, pass 5 Ja*. Ouessant DEUCALION, 8 Jan. van Izmir te Kluluk. SATURNUS. 8 Jgn. van Haifa te Beyrouth. COLOMBIA s Jan. van Amst. n. Hamburg. ORPHEUS, 5 J»n. van Odense te Stettin. ORANJE NASSAU, thuisreis. 6 Jan. v.m. 10 te Havre: wordt 7 Jan. n.m. 4 uur 35 te Amst. verwacht. HKBE. thuisreis. poes. 6 Jan. 13 uur *s middags Lydd AGAM1MNON. s Jan. van Triest te Flume. PLUTO. 6 Jan. van Amst. n. Danzig. M1J. NEDERLAND TAJANDOEN. uitreis, pass. 5 Jan. Oueasant. POELAU LAUT. uitreis, pass. 5 Jan. Gibraltar. CHR HUÏOKN9, uitreis. 8 Jan te Southampton. JOHAN VAN OU3ENBARNEVELT. thuisreis, 6 Jan. van Algiers. Oliva, die eenigszins vermoeid was, leunde achterover in haar stoel en Pretorius was schünbaar met onverdeelde belangstelling ver diept tn de beschouwing van zün sigaret, die reeds lang onopgemerkt was uitgegaan. „Waarom heb Je mij dat alles aangedaan, Oliva?” vroeg hü plotseling zonder voorberei ding; dan wierp hü zün sigaret weg en vatte de vrouw büna ruw bü haar beide polsen. Zooals hü daar voor haar stond, groot en breed, zün mooi gevormd hoofd opgericht bood hü een beeld van gebiedende en tevens be schermende mannelijkheid. OUva keek niet op. Je hebt gezegd, dat ik *n man ongelukkig moest maken hü echter, de arme Xilo, die nu dood is. was van een andere meening. Ik had zoo met hem te doen. .Met hem te doen? Waarom? Wat ging jou die vreemde man aan?" wilde Vlrgilius weten, zonder haar handen los te laten, die zü overigens in t geheel niet terugtrok. „Ik had meelü met hemherhaalde zü. „Ik vermoedde plotseling. hoe het moest zün, wan neer men iemand bemint en verstoeten wordt.” Het laatste kwam er schuchter en daardoor eenigszins onduidelük uit. Pretorius liet haar handen ka en deed een stap achteruit „Ja, ik heb gezegd, dat je mü ongelukkig zou maken, zooals je teen was. OUva maar wat ik Je niet heb geoegd. ia dit: „Liever met Jou ongjmikkig, dan zonder jou Dia snijdende Noordenwind ia oorzaak dat menaeben mat zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog beden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Vervors U daarom dadelijk met bet voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat la een natuurlijk krtflden-mlddel en werkt zacht on grondig op Uw aangedane alilmvliesea. Bovendien to in de nieuwe Abdttalroop nu nor toegevoegd do krachtig hoeat-bedwlngendo stof codeïne, welke uitent anel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker'a Abdijsiroop om zijn büzondere samenstelling „*s Werelds biste Hoest-siroop”, want de werking bij Hoest. Griep, Bronchitis. Asthma is werkshik verbazing-wek kend. dat zult U bil do aanwending ondervinden. Flacon ctf 1.S0. f 3.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, boe voordeellger het gebruik. ■van na middernacht was het afgeloopen Aan belde zijden van het sterfbed knielden Lise en OUva en beiden schreiden. Kalm en vredig straalde het sneeuwwitte gelaat van den dqode tusschen de twee, die achterbleven. Nu waren de feestklanken weggestorven, het jonge paar had de huwelijksreis aanvaard en de gasten waren vertrokken. OUva en Vlrgilius waren alleen gebleven en zü zaten evenals vroeger op bet terras aan den Noordkaht en zwegen. Hoewel de Algemeene Begraafplaats alhier nog voor een aantal jaren voldoende ruimte biedt, hebben Burgemeester en Wethouders reeds thans overwogen, met het oog op de werk verschaffing. een voorstel tot het uitbreiden te doen. Hierbij kwamen twee plannen naar ver ren, n.l. uitbreiding naar achter en uitbreiding naar de Zuid-Oostzüde. Onderhandelingen voor de verkrüging van de voor de uitbreiding noo- digen grond zün gevoerd met het Weezen-Arm- bestuur te Barsingerhom en het bestuur der R.K kerk te Schagen ca en met den heer C. de Jongh. Het resultaat van deze onderhandelingen was, dat voor de uitbreiding naar achter een grondaankoop van f 5300 noodlg zou zün. ter- wül de koeten der verdere uitbreiding in deze richting volgens raming zouden bedragen 110.150 in totaal alsoo f 15950.—. Bü dit plan zou een aantal van 645 nieuwe graven worden verkregen. Hierbü kan nog worden opgemerkt, dat aan den aankoop van terrein van het R.K. Kerkbestuur een aantal bezwaren waren ver bonden die vrüwel onoverkomelijk bleken. Ten aanzien van de uitbreiding naar de Zuid- Oostzüde zün onderhandelingen gevoerd met den heer C de Jongh. Voor deze uitbreiding is noodlg 7500 M3. De Jongh verklaarde echter niet partieel te willen verkoopen. doch zün geheele bezit aan de Hoep, bestaande uit huls schuur en bouwland ter grootte van 1X3.30 H A. te willen verkoopen voor de som van f 11XXX).— Wordt van deze perceelen een oppervlakte van 7500 M3 afgenomen, dan resteeren huls, schuur en bouwland ter grootte van 0.4890 HA Burgemeester en Wethouders zün van oor deel, dat dit overblüvende bü publieken verkoop een dusdanigen prüs zal opbrengen, dat de be- noodigde grond niet duurder wordt dan bü het eerstvermelde plan. De verdere kosten van deze uitbreiding zullen volgens raming bedragen f 8000.waarbij 680 nieuwe graven zullen wor den verkregen. Burgemeester en Wethouders zün van oordeel, dat het laatste plan met het oog op de ver fraaiing der begraafplaats, zoowel met het oog op de kosten en het verkrügen van een grooter aantal graven, verreweg de voorkeur verdient, In verband waarmee zü voorstellen tot de uit voering van dit plan te besluiten. Het ligt in de bedoeling het werk te doen uit voeren In werkverschaffing en een büdrage in de kosten te verzoeken zoowel aan het Rük als aan de Provincie. Bü aanneming van het voor stel zal voor de voldoening van de voor de ge meente overblüvende kosten een geldleenlng moeten worden gesloten, waaromtrent den Raad eventueel nadere voorstellen sullen werden ge daan. Op dit verzoek antwoorden heeren meester en Wethouders als volgt: Burgemeester en Wethouders hebben de eer. den Raad naar aanleiding van dit verzoek mede te deelen, dat al mogen verzoekers volgens groote volksgroepen wellicht gelük hebben, niet mag worden vergeten, dat het in deze gemeente altüd gewoonte is geweest, op Zondag kermis en fees ten te houden. Hetgeen in vergelüking met an dere streken van ons land, steeds op zeer be- hoorlüke wüze geschiedt en daardoor de Zon dag niet wordt ontheiligd. Ten aanzien van de handhaving der ge meenteverordeningen kunnen Burgemeester en Wethouders niet Inzien, op welke wüze deze al hier niet zouden worden gehandhaafd. Verder zün hun geen omstandigheden bekend, op grond waarvan van de tot heden gevolgde ge woonte zou worden afgeifeken, in verband waarmede zü het niet noodlg achten, den Raad eenig voorstel te doen, anders dan het verzoek voor kg. aan te nemen. Viermaal zooveel koeien (vette) waren aan gevoerd, vergeleken bü vorige week. De hoog ste noteering was 335. Er werd gekocht door den heer J. O. v. Giezen te Alkmaar. Deze koe gold 37 ets. per pond. Dus de aanvoer en de prijzen zetten de eerste markt in 1938 goed In. De handel in gelde koelen was matig, in kalf- koeien solar Deze aanvoer wordt aanstonds wel veel beter. Graskalveren duur. Vlug ver kocht. Hoogste noteering 75. De handel in nuchtere kalveren was vlug, duur. Gewone noteering 830. Twee kalveren dierbare gelaat van haar moeder vuurrood was geworden. Kon OUva haar zeggen: ,Jk heb door jou het slechtste gevoel, dat jalouzle, leeren kennen. En mü zelf leeren kennen." Neen, dat kon zü tegenover haar eigen dochter onmogelük toegeven. Maar indien zü eerlük tegenover zich zelf wilde zün en dat viel haar nu heel gemakkelük dan moest zü zichzelf beken nen, dat alles, wat geschied was, het goede en het minder goede, uit deze jaloezie ontsproten was. Terwijl zü vreesde, dat Vlrgilius werk zou maken van'Belle, ontwaakte in haar de vrouw. De heele omtrek was bel er over eens dat er nog nooit soon merkwaardige bruiloft was geweest, als die van de mooie Arabella von Belamy, die door een vreemden man werd weg gehaald naar de groote, wijde wereld en daar door met de traditie van he^, oude huls brak. Maar van nog blüvender aard was de sen satie, die de moeder van de bruid verwekte. Het was een verrassing, die eenvoudig alles in de schaduw stelde. Haar schoonheid was steeds beroemd geweest een roem als die van een beeld of schilder dat, in verheven eenzaam heid. zelden voor een toeschouwer toegankelük Is. Maar deze jonge vrouw, die in Haar bloeiende en rustige blüdschap in niets meer aan de strenge, gereserveerde mevrouw van *t heeren- huis herinnerde, zü veroverde stormenderhand de haren van Jong en oud. Sedert dat oogenbUk varen reeds uren ver kopen. Oil va zat aan het bed van den stervende en hield zün hand in de hare. Hü leed wel smartelijk, de oude man. Kreunend woelde hü onrustig heen en weer, om na eenlge oogen- bllkken afgemat stil te blijven liggen. Spreken deed hü niet, doch zün oogen smeekten haar: ^Ijjf bü mü!" Dan boog zü zich over hem, streelde hem over zün wangen en droogde met een doek het wasachtige voorhoofd, dat met koud zweet was bedekt. Jk ben bü Je," fluisterde zü bemoedigend. Aan het voeteneinde van het bed stond Lise, bewegingloos als een steenen beeld. Haar staalblauwe oogen waren als metf een waas overtogen maar zü vertrok geen spier. Met üzereta wilskracht hield zü zich In bedwang, op dat de pattent van haar gelaat zün vonnis niet bm leoen.... BINNBNLAND8CHE HAVENS IJMUTDEN Aangekomen 6 Jan.: Sardian Prince, La Plata: Melampus. a.. Bremen. Vertrokken ?S Jan.: Soya TV, a.. Abo; Pluto. a« Danzig. Aangekomen Jan.: Olga, ml, Londen; Vlie- stroom. a.. Huil. Vertrokken Jan.: Velta. a„ R-dam: Colombia, W -Indl»; Rünatroom. a.. Bristol: Theano, a^ Bettaat via R’dam. AMSTERDAM. AangekomW 6 Jan.: Sardinian Prince. La Plata, graan, Silokadfe. Furneee; Me- lampua. Bremen. Ktukgoed. Borneokade. Meyer Co.’a Scheepv. Mü.: VUeatroom. Huil, stukgoed. Handelskade. Holl. Stoomt MU-: Olga. Londen, stukgoed. Steiger H.A.L.. Kampman. BOTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, thuisreis. 4 Jan. te Santos. AL WA KI. 5 Jan. van R’dam te B.-Airee. RILVER-JAVA-FACIF1C LIJN KOTA INTEN. New Orleans naar Z -Afrika, paso. Jku. ErcuaudO rwurvuud. BENGKALI8. 4 Jan. van Vancouver n. Soerabaja. HOLLAND-AMERTKA LUN BOSCHDIJK. 4 Jan. van New Orleans n. R'dam. JAVA-NEW-YORK LMN PALEMWANO. 5 Jan. van Java te Boston. JAVA-CHINA-JAPAN LMN TJIKEMBANG.--- TJISADANB. Maanden waren na dese gebeurtenis ver- loopen. In den tuin van het heerenhuis bü het eenzame dorpje stonden de rosen in vollen bloei. Het was, of de natuur xlch in haar kleurlgste pracht had getooid voor het feest, dat hier in voorbereiding was: Morgen zou de bruiloft plaats hebben van de Jonge Arabella von Belamy met haar uitverkorene, directeur Robert Ellegarde. Niemand sprake er over, maar de weinige brui loftsgasten. die de geschiedenis van de vrouwen uit het heerenhuis kenden, dachten het: Sedert vele geslachten was dit het eerste huwelük uit liefde, dat hier gesloten werd. Geen bekrompen meeningen over standsver schil, geen tradities noch zelfzuchtige verlangens hadden hier hun invloed doen gelden. De heele landelüke bevolking bad zich opge maakt om van dit huwelüksfeest getuige te zün; alles wat tot de bezittingen van het heerenhuis behoorde was hier vereenigd en ook de onder- hoorlgen van Vlrgilius Pretorius. Het oude, stille heerenhuis was niet meer te herkennen. Door de nu wüdgeopende vensters straalde het zonlicht onbelemmerd naar binnen. De stoelen en divans waren van de oude hoeaen ontdaan en zagen er als bü tooverslag niet meer zoo ongezellig uit Bloemen op tafels, bloemen op kastjes, bloemen overat t Zag er ongekend feestelük uit In het oude huis! Tusschen de mooie bloemperken wandelden zeer langzaam twee vrouwen. Arm in arm, beiden RMT mbwbmOM te 1 Wtt gekleed «n agoder Vroeger dan andere Jaren is het verslag van den D.H.G.B. over het afgeloopen Jaar ver schenen. In navolging van den DJI.A.K. wordt het nu ook aan de vereenigingen en belang stellenden toegezonden. Het aantal ledenSvan den bond te. eenigszins uitgebreid. Toch is de groet niet zoo gropt als verwacht kon worden maar met verschillende vereenigingen worden nog onderhandelingen gevoerd. Een paar vereenigingen moesten worden af geschreven omdat zü werden opgeheven. De meeste kringen werken buitengewoon actief. De kringen Amsterdam en Haarlem ge ven wel het goede voorbeeld. Noord Holland is ook druk aan het werk gegaan. Een nieuw lid kon worden ingeschreven en er Is op het oogenbllk een goede samenwerking. De kring Den Haag kreeg een nieuw bestuur, dat de zaken flink aanpakt. De keurturners heb ben een aparte training aoodat in 1938 ook de Hagenaars weer op de wedstrijden zullen verschonen. De kring Rotterdam klaagt over geringe me dewerking. Het handballen heeft hier een klein succes geboekt. bestaat dus kans dat de handbalsport zich langzaam een plaats zal veroveren. Het technisch Jaarverslag is In een tevreden toon gesteld. De bonds feesten waren ondanks de geringe deelname goed geslaagd. De acti viteit in het bondsleven was opgewekt door dé vaardigheldsproeven en algemeen bestaat er belangstelling voor de nieuwe richting, die gepropageerd wordt. Natuurlük zün er nog veel bezwaren te overwinnen maar de tech nische commissie blüft tRJ haar meening dat zü op den goeden weg is. De kemdag leverde een onverwacht succes op omdat Haarlem verdiend op de tweede plaats kwam.. De DH.O.B kan over 1937 tevreden zün en ziet met goeden moed de toekomst tegemoet. (oud 14 dagen) brachten 35 op. Een extra- kalf (oud 3 dagen) werd voor 36 gekocht door den heer Jcb. Apeldoorn. Jonge vette schapen tot 37. Handel goed. Overhouders tot 34. Deze handel was ook zeer goed. Oude slacht schapen 35—34. Handel goed. Noteering van vette varkens was tot 33 ets.; later is er besteed 33 ets. Handel trekkend. Biggen van 7 weken oud golden 15—18, oude ren tot 13 Weken 18—33. Schrammen 35—33, van beider ras; de handel was zeer matig. Alleen slachtpaarden aangevoerd. Deae han del was kalm. Op de kippenmarkt was de handel kalmer, vergeleken bü de vorige week. Prijzen iets min der. Kan nog vermeld worden, dat op de vette koelenmarkt flinke koopers vertegenwoordigd waren. Na 10 uur was er aardig bezoek. ken de athleten naar Looedulnen dat buiten gewoon actief voor een nieuw lid voor de openingswedstrüden zorgde. In samenwerking met de K. J. C. werden Junioremwedstrüden gehouden, die volledig aan hun doel beant woordden. De D.H.A.K -kampioenschappen houden in Rotterdam op de Sintelbaan en slaagden beter dan het vorig jaar. De organi- ROTT. LLOYD BLITAR. thuisreis, pass. 5 Jan. PanteHaria. BRASTAGI. 6 Jan. IJL 5 uur van Vlasrdlngen naar Hamburg TAPANOELI. 5 Jan. van R’dam n. Liverpool. DKMPO, thuisreis. 6 Jan. te Sues. KOTA BAROK uitreis, pass. 6 Jan. Gibraltar. TAPANOELI. R’dam naar Liverpool, paaa. 8 Jan. Dover. De raad dezer gemeente zal büeenkomen op Wüdag 14 Januari, des namiddags te kwart over 7 uur. Punten van behandeling zün: 1. Ondersoek geloofsbrief van gekozen raads lid. 3. Ingekomen stukken en adressen: a. Ged. Staten goedk. besl. kasgeld). b. idem conversie geldleeningen. e. Beschikking der Min. v. Binnenl. Zaken en Financiën, houdende gegrondverklaring van het beroep inzake quotient fin. verhoudingsbeslult. d. Verzoek van de heeren G. Kuüs en H. Pilon tot handhaving en aanvulling der gemeente verordeningen. ter voorkoming van ontheili ging van den wekelükschen rustdag. hoeden. Twee rüzige. slanke gestalten, belden mooi en Jong. Oliva en Bella. Moeder en dochter. „Wat Is het toch mooi hier op 1 oude heeren huis. mama.” sei het meisje ontroerd. „Ik wist heusch niet, hoe mooi mün geboorteplekje is." .Als Je gelukkig bent, zie Je alles met andere oogen." Dat was OUva, die nu sprak. Er lag een verwonderlüke, zachte glans in haar oogen, toen zü den arm van haar dochter tegen zich aandrukte. Het waren oogen, die geleerd hadden te schreien. OUva had ondervonden wat het zeggen wil: om een ander verdriet te hebben. Zelfzucht en misplaatst egoïsme waren voor goed van haar afgevallen, want OUva was tot het werkelijke leven ontwaakt. Ja, mama, ik voel mü gelukkig. De hemel heeft het zoo goed met mü voor....” fluisterde het meisje met gesmoorde stem. Je wordt bemind en hebt self Uef!” sei OUva met een flauw glimlachje. „Wü houden van elkaar," set Bella eenvoudig. „Wü vinden elkaar in onze liefde en in onze kunst. Zoo’n overeenstemming is iets zaligs. Maar het hoogste geluk lükt mü uw hartelüke instemming, mama. Het sou maar halve vreugde geweest zün, zonder u. Misschien niet eens dat. ,Jk heb Jou tot leermeesteres gehad, kleine Bella. Je weet t misschien self niet, hoeveel ik van jou heb geleerd.” „Van mü?” Bella was eerlük verbaasd. „Van mü? Hoe heb Ik het nu? Ik ben mü niet bewust, u veel anders getoond te hebben dan onge- hoorzaamjieid en verzet tegen uw wil,” ver klaarde zü schuldbewust, maar toch met een glimlachje en keek haar moeder van terzüde MR. ZM ww MotaeMM verbaasd, dat het mooie, Daarna had Lo.v. notaris F. J. M Pinxter te Sjhoocidam de verkooping plaste, bü inset, van de boerenplaats „Welgelegen” te Burger- vlotbrug, gem. Züpe. bestaande uit nieuwe hulsmanswonlng, met veestalling, iertelder, enz., met wel- en bouwland; tezamen groo’ 17.8730 HA. Eigendom van den heer J. Slag- ter Jan. te Grootebroek. Te aanvaarden de gebouwen met erf op 1 Mei 1938. de landerijen bü betaling der koop som. De perceelen kwamen volgt: 1. Huls met schuur en erf, tezamen groot 95 A. op f 4435.—, t_n.v. P. Voorthuizen, Julla- nadorp. 3. Stal en weiland, tezamen groot 6.03.10 HA. op f 9383.40. tJl.v. M. Mienis, Jullanadorp. 3. Wei- en bouwland, groot 10.0930 HA. op f 1393036. f Het geheel staat In bod op 37.63536. Dit Is voor het land ongeveer 1400.— per H A De lasten van dit bedrüf kunnen gerekend worden op ongeveer 27.50 per HA (aan Hoogk. gr. polderlasten). Donderdagmorgen 11 uur had de openbare verkooping plaats t o. van notaris O. van Leer sum te Winkel, in het Noord-Hoilandsch Kof fiehuis te Schagen vande huismanswonlng met boet. erf. tuin en eenlge perceelen zeer vruchtbaar welland, aan de Nes te Schagen, ter grootte van ongeveer 11.6630 H.A. behoo- rende tot den boedel van den heer D. Smit Czn. en wijlen diens echtg. mevr. G. Spaans. Na betaling te aanvaarden: huis met aanh. 1 Mei 1938. landerijen terstond. De perceeen kwamen in bod .te staan als WOigt: Perceel 1. De huismanswonlng op Breebaart. Perceel. 3. Weiland 1135.60 HJL. (ƒ3300 per HA). C. de Waard. Perceel 3. Weiland 123 90 HA., 1980 per HA.), L J. M. Hagen. Perceel 4. Weiland 1.40.13 (ƒ3000 per HA.). 8. Delver. Perceel 5. Weiland 1.36.60 (ƒ1860 per HA.) Nic. Groot. Perceel 6. Welland 0.53.58 (ƒ1530 per H.A), I. J. M. Hagen. Perceel 7. Weiland 3.07.90 H.A., (ƒ3330 per HA.). P. Henneman. Perceel 8. Weiland 331.30 HA, (ƒ3300 per HA.), D. Smit Cs. Perceel 9 Welland 1.54 80 HA.. (ƒ3360 per H A), D Smit Oz Het geheele bedrüf stond In bod op ƒ3609678 Of ongeveer ƒ2300 per HA. De combinatie had een verloop als volgt: Perceel 4 gemünd door Nic. Groot op f 4 In slag Perceel 6 gemünd door P. Watertor op 10 in slag. Perceel 7 gemünd door P. Hen neman 14 In slag. De heer P. Bremer te Schagen münde de per- eeelen 1 tot en met 6 op 7 in slag, 11995.—. De perceelen 1 tot en met 9 in veiling ge bracht, werden gemünd op 900. in slag door D. Blauboer q.q. Het geheele eigendom bracht 26146 83 Het is wel een flink bedrag, maar waar het goeden grond betreft, toch niet te hoog. Het is een eigenaardig Iets, dat waar er van opleving tn de landbouwbedrijven zoo weinig te bespeu ren valt, de landprüsen (en dan speciaal voor welland) zoo hoog loopen. Voor bovenbedoeld bedrüf waren meerdere liefhebbers die een be drag om te münen hadden vastgesteld, iets beneden bet bedrag van f 900.welk bod. in slag, gedaan werd. De lage rente en de moel- lüke beleggingsobjecten zullen wel oorzaak zün van dezen landhonger! Belamy. geboren gravin Wetten, zooals haar eigen naam luidde, was met Baron VirgUtus Pretorius getrouwd. Lise Frohelm had er op aangedrongen, de honneurs van moeder der bruid wear te nemen. „Ik laat mü niet zonder meer opsü schuiven, beste OUva,” had zü met haar gewone vastbe radenheid verklaard. Jndien ooit iemand een moeder noodlg had, dan ben jü bet en voor mjj is het een nieuw, zoowel als een aangenaam gevoel...." Oliva had de oude dame haar groote levene- dwaling bekend. Zü had zich beschuldigd, dat zü met den armen prins Xilo een huwelük zonder liefde had willen sluiten, alleen om haar eigen hart tot zwügen te brengen. Maar Lise Frohelm. die het leven beter kende, had om deze schuldbekentenis slechts droevig geglimlacht. ,Mün gestorven broer was voor mü het dierbaarste, dat ik in de wereld bezat. Jü hebt gemaakt, dat hij in de illusie van bet grootste geluk kon sterven en daarmede heb Je alles goed gemaakt, waarin je misschien te kort bent geschoten.En daarom ben je mü nu en voor altüd het naast....” Zachter, dan men het van de oude energieke dame sou verwacht hebben, vervolgde zü: Je hebt jezelf niet gekend; daarom heb je ge dwaald. Bedenk echter, mün kind bet «Ajn onze dwaasheden, die ons jong houden! WtabeM te het deel van den ouderdom." Zondag as. wordt te Haarlem de reeds lang aangekondlgde Jaarvergadering van D H O3 en D.HA K. gehouden. De agenda te van buiten gewoon belang, omdat de vereenigingen nu zullen moeten beslissen of er tusschen deze drie takken van sport een nauwe samenwer king aal komen in een bond met een bestuur en aparte technische commissies. De voorbe reiding is intens geweest. In kringen en kring vergaderingen zün de voorstellen belicht en al gemeen is dan ook de meening. dat dese sa menwerking noodzakelük Is. Wel zün er enkele voorstellen, die evenwel slechts onderdeelen willen wüzigen maar het principe handhaven. Nauw verbonden met deze reorganisatie voorstellen zün de plannen om een nieuw of ficieel orgaan te nemen en ook het ontwerp voor een nieuwe contributieregellng. Om elf uur begint de morgenvergaderlng met een tweetal inleidingen, terwül ’s middags om twee uur de jaarvergadering voor de drie tak ken van sport aanvangt. Tevens zullen dan de nieuwe technische commissies worden gekozen en een nieuw be stuur. De tegenwoordige bestuurders hebben zich alle weer opnieuw beschikbaar gesteld. De voorgestelde 0rogramma’s zien er voor alle drie de sporten buitengewoon goed uit. De wandelsport vermeldt nu al In de dertig wandeltochten met enkele nieuwe tochten, zooals een groote wandelreunle en een kro- nlngsmarsch In Amsterdam. De athletiek heeft al acht data vaststaan, terwül er nog een drietal vereenigingen zün die hun wedstrüden hebben aangevraagd, tnaar nog geen datum konden noemen. De kampioenschappen zün aangevraagd door Jong Leven en door Hol land. Voor het voorjaarsprogramma wacht den athleten een aantrekkelüke serie van niet minder dan zee veldloopen met als hoogtepunt «O. paaa. 4 Jan. Thuiaday Island. 4 Jan. van Hongkong n. Manilla. RON. FAKETV. MIJ. NIEUW ZEELAND. 4 Jan. van Singapore te Brisbane Schletterrein In de duinen te St. Maar tenszee in deze gemeente worden 3 gebouwtjes geplaatst onder toezicht van de genie. Mogelük houdt de bouw van deze gebouwtjes verband met het ter plaatse in te richten schletterrein. Daarna werd verkocht het perceel bouwland dat tusschen de vorige perceelen is gelegen en toebehoort aan het Prot. Weeshuis te Scha gen. Het is groot 70 A. 40 c.A Het perceel kwam in bod te staan op f 109834 1560 per HA.), t-n.v. J. Breebaart. Tenslotte werd nog verkocht ten verzoeke ▼an den eigenaar P Buisman een Woonhuis «net erf en tuin, geschikt voor bouwterrein aan de Tin te Barsingerhom, nabü de Mlede, groot 11 A 48 cA. Hetwelk In bod kwam op 1200. en niet werd gemünd. het nationale veldloopkampioenschap. Behalve satle van de nationale kampioenschappen werd de AmstelSchinkelloop en de slngelloop te Leiden staan voor .het najaar ai twee veld loopen vast. De N.OF heeft haar groote nationale gym- nastiekdemonstratie. die voor 1939 op het pro gramma stond, laten vervallen. Daardoor heeft de D.H.G.B. meer vrüheld gekregen. De voorbe reidende zomerwedstrüden worden nu naar 1939 verschoven. De diocesane kampioen schappen komen op 8 Mei. Aan deze wedstrü den wordt tevens een treffen verbonden tus schen de keurploegen van de vüf kringen van het bisdom Haarlem. De kemdag komt op 37 November en de keurploeg zal een goede voor bereiding noodlg hebben om een aanval kunnen doen op de eerste plaats. Op het programma staan verder nog vaardlg- heidsproeven en handbal. In 1939 viert de gymnastiekbond zün twin tigjarig bestaan en reeds nu zullen enkele plan nen besproken worden. Als onderdeel van het programma zal de D.H.G.B. den nationalen kemdag voor zün rekening nemen en het peil van de turnsport is goed voor een uitvoering in het Concertgebouw te Amsterdam. De ver eenigingen zullen bepalen of dat ook financieel verantwoord is. Het is te hopen, dat alle plan nen naar verwachting zullen slagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9