WES LAND U I g |de WOENSDAG 12 JANUARI 1938 Plantenziektenleer Holheid oir aardappelen De viering van het derde lustrum GROOTEBROEK SPANBROEK MEDEMBL1K ENKHUIZEN VENHUIZEN GOORN OPMEER WEERE WOGNUM SPANBROEK-OPMEER PROVINCIAAL NIEUWS HOOG KARSPEL HEEMSKERK 1 GRASVERPACHTING VAN DRECHTERLAND R.K. WEST-FRIESCHE DAMBOND LAVENHALER DOOR G MORRIS ii door van af de Hout tot de voor Prinses Geslaagd Plan tenzlektenkundl gen VI Tokio staat in het teeken van den strijd tn China'. Reclame met vliegtuigen en tanks Landverhnrlng. Het land, gelegen achter de R. K. Kerk Is by inschrijving gehuurd door den heer C. Ootes alhier. Melkprijs. De zuivelfabriek .De Hoop” be taalde over de eerste helft van Dec. 6.80 ct. per KG. melk, dit is 7.01 ct. per liter en f 1.7# Een vat door hei luik. Het zoontje van den heer Jb. van Diepen viel door het zolder luik. Dr. van Wesemael constateerde een her senschudding. - U ta dat ik kan doen, om de dingen prettiger en drageiyker voor je te maken, zeg het me dan. Je weet niet, hoe ongelukkig ik ben, omdat ik jou ongelukkig heb gemaakt. Er kwam geen antwoord. Hy verliet de hut, en deed de deur zachtjes achter zich dicht. gedeelte by na geen volk loopt, zou het kind zeker verdronken zyn, Indien de heer daar niet moest zyn. Hy zag het kind i en redde het van den verdrinkingsdood. kei ma var fall vr ch tri ba ho tei sta vai nie Zul je van me houden, vroeg hy, als Ik je aeg, dat ik tegenover je gelogen heb over nmeU? Ik dacht, dat Ik In staat sou zyn, om een nieuwe bladzijde te beginnen, en dat je me In tehou overal hand, d h 01 Geslaagd Voor het voorloopig diploma machinist slaagde te Den Haag de heer E. v. Goor, alhier. A M dryven. 29 dyk. ven met ond V droi D tok um fall! kan delU tyd Voor O and. len. voor dacb gron hanc king non, wat onto) huid: dit 1 Cour maai Inkot en ta goedl De n hem wyi last i Ple elemt Na den t .dat z poll tl, •an, oorde Zilveren jubileum Maandag 17 Januari zal de heer A. Best, kassier by de directe be lastingen alhier, den dag herdenken, waarop hy voor 25 jaren zdn loopbaan begon. Bonte avond Zondag zal in café Concordia van den heer A. C. Oud een bonte avond wor den gegeven door den heer W. Stevens en zyn boys. Tevens zullen medewerken de populate welbekende plaatseiyke humoristen wynand Schouten. Jo Koppes en Jan Braas. Na afloop volgt nog eenlgen tyd gezellig samenzyn. Jubileum. Vrachtrijder J. Stam herdacht deze week zyn 25-jarig jubileum als vracht rijder op Hoorn. Tot d Poot ten al Pieten vleuge De 1 eender toen 1 de Pu to lett waren, werd Cesnap Voor wel or der de keken een pa ander hadden van ee hooit Water brand niet. Tot deze bekende waar heid kwam de stoker van de centrale verwar ming in de St. Theresla-school. Er wordt in deze school nJ. met olie gestookt, doch door een lek In de tank kwam er water In. dat natuuriyk niet wilde branden. Door het aan leggen van een reservetank wordt thans in de verwarming voorzien. heer X Bikker, die zal spreken over: Uit den voor- chaos naar méér welvaart. De aanvang, to te, ln <te ^itteelt en wat 7 uur in 7 Vereenlglngsgebouw ak moet me bepalen by de voornaamste, Politieke school De K. J. M V.-leden, die zich opgegeven hebben voor deze club, komen Vrydagavond te 8 30 uur in 7 Vereenlgingsge- bouw bijeen. Dan begint de cursus. Niemand verzulme. het begin gemist, to veel gemist. gevoerd, dat ld by de wln- een organisatie. B. en In een officieuze raadsleden er f de dingen samen niet konden bepraten al was het niet als vrienden, dan toch als lotge- nooten. Maar om een verstandig ontvluchtlngsptom uit te denken, onder omstandigheden, die ze totaal niet kende, daar kwam wat voor kyken. Hot groote, onbekende woord „Afrika” riep geen enkel beeld In haar op. Ze wist niet, of het een groot land was, of een vlak land, of wat dan ook. Als ze al een bepaalde voorstelling had, dan was het die van haven, waar se aan een of anderen ambtenaar haar geval zou kunnen meededen. Nu en dan vroeg ze Iets aan Swlfty. voor wlen ze In haar lusteloosheid nog eenige sympathie had opgevaL Maar voor Swlfty was het óók s*n eerste reis naar Afrika, en al had hy de matro zen ook hooren praten, en hun allerlei jongens achtige vragen gesteld, toch waren zyn begrip pen over dat land byna even vaag gebleven, als die van haar. Maar het was een moordend land voor blanken. dAAr was hy van overtuigd. Alleen de Portugeezen konden het uithouden. Die brachten blank Ivoor en zwart Ivoor (negers) by elkaar, uit de omliggende streek, bewaarden het in geheime bergplaatsen, en verkochten het aan schepen. Maar we zullen er niet lang hoeven te biyven, zei Swlfty. We worden verwacht, en zoo gauw we onze lading binnen hebban, gaan we In volle vaart weer naar huis* Waar haten ze die arme stumpers op? vroeg Nancy. Dat weet Ik niet precies, zei Swlfty. *- Maar Ik weet wél, dat we alle aeitan moeten btj- BUtyds gered. Het 7-jarig zoontje van den heer O. R. te Hoogkarspel, geraakte spelender- wys in diepe Spoorsloot. Daar op dit stille 18 nachtwaken werden gehouden en 6 heels dagen. T.B.C.-bezoeken 185, zuigelingenconsult en. Doqr den magazynmeester werden 16# stuks artikelen uitgeleend voor de ziekenverpleging. De secretaris vestigde voorts nog de aandacht op de uitzending van zwakke kinderen naar de vacantlekolonles, en gaf In overweging by even tueel wenscheiyk zyn van ultaending, zich op te geven aan de St Vincentlusvereeniglng. De ontvangsten bedroegen over 1937 inclusief kassaldo f 2500.73, met daartegenover een totaal uitgave van f 2389 73, zoodot het saldo per 1 Jan. 1938 bedroeg f 201. By de rondvraag kwam ter sprake, het euvel, dat de zusters worden ontboden by gezinnen, welke nog geen lid der vereeniglng zyn. Reglementair werd bepaald, dat een entree van f 25.— dient te worden betaald, wanneer iemand zich als lid opgeeft, die by de opgave direct hulp noodig heeft Uit het politierapport. Zooals men zich zal herinneren werd eind October te Lutjebroek een fiets ontvreemd, welke tydns een godsdienst oefening door den eigenaar J. O. tegen de RK. kerk was geplaatst. De politie heeft thans den vermoedeiyken dader gearresteerd. Gistermorgen had een re constructie van het feit plaats. Het onderzoek wordt voortgezet Sociale avond Donderdag aal de tweede socigle avond worden gehouden. Spreker to de 2 De weg door het dorp Grosthidzei pacht door D. Bierman, Grosthulzen vpoi 2 De wee lanes Goorne .macht 1 rlr Tentoonstelling naaikrans De onderafdee- llng van den Bond van groote gezinnen, de naaikrans hield haar jaariyksche tentoonstel ling in de zaal van den heer Bontje. Het be zoek is, gezien het slechte weer, geweldig mee gevallen. In het afgeloopen jaar zyn er 175 nleiswe kleedingstukken vervaardigd en uit gedeeld aan behoeftige gezinnen. Door twaalf meisjes to lederen Woensdagmiddag gewerkt Naar aanleiding van deze tentoonstelling was een feestavond georganiseerd. De voorzitter, de heer P. Laan, heette alten hartelijk welkom. Hierna was het woord aan den pastoor. Deze spoorde de aanwezigen aan mee te werken aan den arbeid van de naaikrans. Hierna werden de pryswinnaars van de at tracties bekend gemaakt. De winnaars waren L. Smal (taart), mej. J. Boots (flesch boere- jongens), mej. D. Koning (taart) en G. Pater (flesch boerejongens). Hierna werden nog eenige pryzen over het rad van avontuur ver draaid. Dit vond veel aftrek. Er waren eenige pryzen beschikbaar gesteld door de heeren P. Groot. H Delesmarre en N. Groot. Hierna zong bet Teresiakoor eenige mooie nummers, welke zeer in den smaak vielen. Nancy draaide zich op haar hielen om, zon der een woord te zeggen, en ging terug naar de kajuit. Haatte zy haar man. omdat hy haar misleid had? Ze wist het zelf niet. Ze scheen heelemaal geen gevoel voor hem te hebben noch het een, noch het ander. Kapitein Lovett keek om zich heen, en de rankë schoonheid van zyn schip vergoedde een weinig de bange voorgevoelens, die hy niet van zich af kon zetten. Hy was de kapitein, en alleen zyn technische bevelen zouden worden opgevolgd. De bemanning had gemuit, en Mr. Thompson was feiteiyk de gezagvoerder. Maar by de aan staande onderhandellngen met de Portugeezen zou hy, kapitein Lovett, het hoogste woord heb ben, op grond van zyn jarenlange reputatie, waar het „eeriyk” zaken-doen betrof. In dien tusschentyd kon hy geen beter plan be denken. dan de reis naar Afrika zoo gauw mogeiyk tot een eind te brengen, en op zyn goed geluk te vertrouwen, om uit de herrie te geraken, waarin hy was terechtgekomen. In den loop van den middag ging hy naar beneden, en klopte aan de deur van zyn hut Ik ben gekomen, om myn spullen te haten, zelde hy. Hy hoopte, tegen alle hoop in, dat Nancy het een of ander zou zeggen, om de onmogelyke situatie te verbeteren. Maar ae zei niets, hief alleen even haar oogen op van een naaiwerkje, waaraan se' bezig was, en knikte met het hoofd. Hy haalde een duffelsche tasch te voorschijn, en begon daar allerlei dingen In te doen. We zullen de Azoren niet aandoen, zelde hy. Ze zyn er tegen. Als er ook maar toto B> Opgedragen. Aan den heer D. Appel, aan nemer alhier, to opgedragen het maken van een nieuw woonhuis, alsmede het verbouwen van een gedeelte van de zuivelfabriek te Hoog karspel. voor rekening van de zuivelfabriek. Het metaalwerk is opgedragen aan den heer G. Bruinf metselaar alhier. bezigheid van een ander to. Ik dacht er nooit verder over na. Toen werd ik wat ouder, vóór Ik het goed en wel wist, en leerde ik jou ken nen. Dat zei me, wat Ik was, en wat ik eigen- iyk deed. Hy hield een oogenbllk op. vol hoop, dat hy een teeken van begrypen by Nancy zou vinden. Maar sy bedekte slechts het gelaat met de han den, en stond daar, zonder een woord te zeg gen. Ik «ei Thompson, dat hy de bemanning moest ontslaan, en andere aanmonsteren, die niets van een slavenhaler moesten hebben. Het was werkelijk mijn plan, om naar. Jamelca te gaan.' Ik dacht een plantage te koopen. en heelemaal opnieuw te beginnen en dat je er dan nooit iets van merken zou. Maar het kwam anders uit, en nu weet Ik niet, wat er gaat gebeuren, en of je het er wel levend af zult brengen. Alles, wat ik weet to: dat Ik je verschrlkkeiyk behandeld heb, en ik sal het mezelf nooit vergeven. Wéér wachtte hy vergeefs, of Nancy iets sou zeggen. Ik neem je heelemaal niet kwaïyk, dat je het zeó opvat, zelde hy ten laatste, wetend, dat zyn droom vernietigd was. Ik zal een andere hut voor me gereed laten maken, zoodat je zoo weinig mogelijk last van me hebt Misschien sullen ae goedvinden, dat ik je op de Asoren aan land zet maar het lykt me niet waar- schyniyk. Ze zouden bang zyn, dat je ging praten. Maar Ik zal je op de een of andere manier eruit zien te redden, al moet t bm ook m"n kop kosten. Operette-uitvoering Dinsdagavond had in een geheel gevulde kolfbaanzaal een uitvoering plaats door de R. K. Zangvereeniging Artl et Religionl met de operette .Jfelly?’ Het orkest samengesteld uit musici van het Sted. Muziek corps Crescendo, begon ietwat weifelend de ouverture, doch t deed goed den frtsschen zang van de Zeeuwen te hooren. Vooral het vrou wenkoor, dat het koraal zong, klonk zeer be schaafd en devoot. En welke bekoring ging er uit van Anna (M. v. d. Jacht). Het optreden van A. Reyns als Verhoef was eveneens pryzenswaardig. Het tweede bedryf, wasurby de huweiyksscéne van Floris en Nelly wordt verhaalt, treft ons eerstens door het keurige decor, een vtoschers- Naar het bureau Dezer dagen ut onze stad in opschudding gebracht door een paar fui» vende heeren. die. na het bezoek aan enkele .heilige huisjes" 7» autotocht zouden maken met hun dames. Byzonder vlug ging dit niet. Twee ontboden garagehouders verdwenen toen ze bemerkten wie hun passagiers zouden worden, nog sneller dan ze gekomen waren, terwyi de derde, die den rit waagde, ongeveer de helft van het vrachtje binnenkreeg. Voor de andere helft ontsloten zich spoedig de vei lige wanden van het politiebureau en lang duurde het niet of het heele geval was In dit comfortabele hotel ondergebracht. Graalavond. Voor een goed bezette zaal gaf de Graal een avond In 7 RJC. Vereen'i- glngsgebouw, welke goed geslaagd mag heeten. Een mooie film werd vertoond van het werk en het Ideaal van de Graal. Nog werden de aanwezigen vergast op een mooi byprogramma, waarna ieder hoogst voldaan huiswaarts keer de. St. Ger. Maj. vereeniglng De St. Gerardus Majellavereenlging afdeeling van het Wlt- Gele Kruis hield een jaarvergadering in het R. K. Vereenlglngsgebouw onder leiding van den heer S. v. d. Kolk. Door dén heer Joh. Tromp werd het jaarver slag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereenl- glng thans ruim 500 gezinnen als leden telt, een aantal dat nog nimmer was bereikt. Door de Eerwaarde Zusters werden in 1937 be zocht 403 zieken met totaal 14319 bezoeken. Oranjecomit”. Met het doel de as. Oran jefeesten op passende, bescheiden wyze te doen vieren heeft het Oranjecomité zich per circu laire tot de ingezetenen gewend, waarin een beroep gedaan wordt op flnancieelen steun. Het ligt in de bedoeling by deze feestviering voornameiyk de algeheele schooljeugd te be denken. Voor de missie Pater Komen, die ’t vorig jaar September naar de missie is vertrokken, schreef dezer dagen, dat hy in zyn schik was met de zending kleeren. welke hy heeft ont vangen van de mtosleclub onzer psirochle. Ook broeder Bernardus heeft zulk een zending te verwachten; deze is ook reeds naar *t missie huis verzonden, alwaar men op een goedkoope gelegenheid wacht. Hulde aan de meisjes, die zoo yverlg, regel matig en in stilte werken voor zulk een mooi doel. zetten, en onderhand scherp ultkyken. Er gaan er teveel dood, als de reis lang duurt; en ar liggen Amerlkaansche en Engetoche oorlogs schepen op de loer. Maar er is er geen één, die ons pakken kan, zoolang kapitein Lovett de aaak leidt. Er zyn menschen, die een schip kunnen doen draaien en keeren, zoodra ze het stuurrad in handen hebben. Het Is een gavel Het zou betei, zyn, zei Nancy als ze ons te pakken konden krijgen, en de arme negers In vrijheid stellen. Voor u zou het hiets te beteekenen hebben, meende Swlfty en misschien zouden ze my óók niets doen, omdat Ik nog maar een jongen ben, en niet meedoe. Hoezoo, .niet meedoe"? vroeg ae. Dat ik deel In de winst. Kapitein Lovett krijgt het grootste deel, en dan Mr. Thompson, maar al de anderen krygen ook wat, en dat to de reden, waarom se het niet namen, toen de kapitein ze ontsloeg. Ze vonden, dat se zyn com pagnons waren, en je compagnons kun je niet wegjagen. Mr. Thompson zegt, dat dat 71 goede bepaling is, In de wet, en hy kan het weten. Je zegt, dat ze ons niets zouden doen, Swlfty- Maar wat zouden ze met de anderen doen? 9 Nu, zei Swlfty. als ze negers by ons asm boord zouden vinden, zouden ze heel gewoon kapitein Lovett en Mr. Thompson en de rest inrekenen, en ergens aan de ra opknoopen. (Wordt vervolgd.) leven, dat Ik wilde leiden. Maar dat is nu on- mogeiyk. Ik weet precies, wat je denkt van meyschen, die het soort zaken doen, die ik doe. Dat heb je me zelf verteld. Nu, ik ben er ook Mn van. We zyn op weg naar Afrika. Naar Afrika? Wat beteekent Afrika voor jou. Nancy? Nu, ael ae, dat to de plaats, waar olifan ten en leeuwen en papegaaien vandaan komen. En negers, zei haar man. Ja, natuurlijk, zei Nancy, daar kwamen ook al de slaven vandaan, nietwaar? Juist, ast Lovett. en omdat er ntet ge noeg stjn, en de prijs byzonder hoog Is, komen ae er nog altyd vandaan, kh dat «yn de zaken, die je doet, zei ae toonloos en koud. Ik begon ermee, toen ik nog maar een jongen was, zei Lovett op doffen toon. Ik gaf alleen om de opwinding van het geval. Jongens denken niet na. Toen werd het myn - gewone berigtwArt zooals boeren de gewone Het herdenkingsfeest van het 15-jarlg be staan v. d. bond, dat een maand was ultgesteld. is Maandagavond In de lokaliteit .De Stoom boot" te Wad way gevierd. Een viering waar aan nog lang op aangename wyze zal worden gedacht. Vele autobussen hadden de bonds leden uit bykans alle streken van West Fries land gebracht. Het eenlgszlns ongunstige weer, met enkele regenbuitjes, had tal van kleine groepjes niet kunnen weerhouden, om zich eveneens naar den feestavond te begeven. De giuote zaal was om 8 uur dan ook reeds geheel met feestvierenden gevuld. Eenige num mertjes muziek brachten dadelyk stemming. Na een welkomstwoord van den voorzitter, werd door allen het lied „Roomsche blijdschap” gemogen. Hierna werd het woord voor het houden van een feestrede gegeven aan den seereerw. heer L. Schamper, pastoor te Zwaag. die nog maar enkele dagen geleden, als op volger van pastoor Kokkelkoren, als geesteiyk adviseur van den bond was benoemd Pastoor Schamper deelde os. mede, dat hy het spott en spelleven In Roomsch verband een warm hart toedroeg, en dat men, wat de damspel- sport betreft, op zyn volle medewerking zou kunnen rekenen. Hierna volgde voorlezing van een serie felicitatiebrieven, waarvan er ook een van pastoor Kokkelkoren. Deze deelde mede, dat hy gaarne by de viering van het derde lustrum was tegenwoordig geweest, maar dat hy door dringende parochiale werkzaam heden te Amsterdam, was verhinderd. Nadat nog verschillende sprekers met een feestrede, waarby aan de aanwezige oprichters en pio niers van den bond hulde werd gebracht, en een driewerf hoera op hen werd uitgebracht, het woord hadden gevoerd, werd het offideele gedeelte met het zingen van het nieuwe lus- trumlled afgesloten. ^Ds avond werd gevuld met tooneel, voor drachten, declamatie, zang, attracties met ver loting van een mooie serie pryzen, enz. Het feest duurde tot ver na middernacht en Verliep in de beste stemming. R. K. Tooneel. De R. K. gemengde too- neelvereeniging „O.I.V.” te HoogwoudOpmeer, gaf haar jaariyksche uitvoering. Om half acht opende de voorzitter de byeenkomst voor een geheel gevulde zaal. Daarna werd opgevoerd „Polly Perkines", een spel van leut en liefde. Allen spelers komt een woord van lof toe. De eene speler mocht iets beter zyn dan de ander, P*1 K vet, gemiddelde noteering. geen was onvoldoende. Het stuk is vlot ge speeld. Dat de keuze van het stuk goed was, werd wel bewezen door de aandacht en het applaus. Ook het stukje „Zet Je pptje af”, werd goed gespeeld. De muziek klonk uitstekend. Geslaagd voor het diploma boekhouden vgn de Vereeniglng van Leeraars in de Handelsweten- schappen, de heeren O. Batman te Blokker; J. Bosch- te Nlbblxwoud en J. Appel te Wognum. Voor het diploma Engelsche Handelscorres- pondentie van de Vereeniglng der Leeraars in de Handelswetenschappen slaagde de heer P. Koo- men te Hoogkarspel. De geslaagden zijn allen leerlingen van den heer 8. P. Stuyfbergen te Hoorn. anders zou ik te lang by dit onderwerp stil staan en dat acht ik niet gewenscht. dw voornaamste en zeker een der meest bekendste middelen to het vruchtbootncarboll- neum, dat we gemakshalve VB.C. zulten noe men. V. BC. wordt bereid uit teer, een byproduct van de gasfabrieken. Uit de teer worden som mige bestanddeelen verwyderd; door destlllatto (door verdamping en daaropvolgende conden satie sulveren!) wordt zy dan verder In frac ties gescheiden; elke volgende fractie bevat teeroliën met een hooger kookpunt. Van de verschillende teeroliën kunnen mengsels ge- maakt worden de ervaring heeft geleerd, dat mengsels met veel hoogkokende oliën het werkzaamst zyn en deze mengsels worden vermengbaar met water gemaakt, kortweg „emulgeerbaar” gemaakt. De samenstelling is afhankeiyk van de soort steenkolen, van de temperatuur en den stand der retorten, zoodat het zeer moeilyk to uit de grondstoffen van wisselende samenstelling een constant product te maken. W. DROST. Eikstraat 11. Hoorn. (Wordt vervolgd.) Werkdadige Naastenliefde. Deze vereeni- ging hield Dinsdag hare drukbezochte jaarver gadering, die werd bygewoond door pastoor A Rattd. De voorzitter R. Bakker Kzn., werpt in zyn openingswoord een terugblik op het verloopen eeas ons ten staande bestrydlngsmlddelen. Kort In de nu volgende weken kreeg Nancy haar man slechts weinig, en dan nog met groote tus- schenpoozen, te zien. Haar maaltyden werden haar gebracht door Sarifty. Zy ging zelden aan dek, tot tegen het einde van de reis, toen de tropische hitte haar letteriyk in de open lucht dreef. By zulke gelegenheden was. kapitein Lovett zoo taktvol, als hy kon. en deed het duldeiyk voorkomen, alsof hy haar niet zag. Zy merkte op. dat hy zyn baard liet staan, en dat hy kringen onder zyn oogen had. Hy was magerder geworden, en zag er verwaarloosd uit Zelfs met haar ongeoefend oog ontdekte zy een zekere lóaheid en gebrek aan tucht aan boord, zy vermoedde, dat er tameiyk veel ge dronken werd. Nu en dan, vooral *a avonds weerklonk luidruchtig gezang en gelach, dat haar met schrik vervulde, zy bleef altyd binnen het onmiddeliyk bereik van baar hut. Deze had een zware deur, met stevige metalen bouten, en een behooriyk slot In haar hut zat sy menig maal Ineéhgedoken. en overpeinsde vol bitter heid haar lot zy dacht maar aan één ding: om by de eerste gelegenheid, die zich voordeed, aan deze hel te ontsnappen. Daar haar man er precies' aóó over dacht, was het jamiMr, dat ae dorp voorstellend. Nelly (A. Flultman). het pleegkind, zong niet zoo krachtig, maar toch zuiver en rhythnitoch goed. Een nieuw geluid was voor ons Floris (Takken uit Bovencanpel) een krachtige tenor, die vooral in het duo op zyn best was. De zang van Geert (G. Steen) is goed te noemeiï. Begrip van voordracht Is ongetwijfeld aanwezig- Het vibreeren afwennen zal deze stem zeker verfraaien! Rest ons nog te vermelden dat de directie, by ontstentenis van den directeur, den heer O. Hoff, berustte by den heer J. C. Ruiter, die zyn taak lofwaardig volbracht De regie was in handen van den heer Jb. van der Jacht, die getuigde van een juist inzicht. Tenslotte ver dient hulde gebracht aan den heer Jb. Peer- deman voor de keurige costumes en grime de zen «vond verzorgd. monster aan myn adres deed toekomen een nader qnderzoek. Eventueele vragers doen dus goed by hun vraag meteen wat materlagj te zenden, zoover dat dan mogeiyk en gewenscht is. Wat Is nu de oorzaak van ..holheid" by aard appelen? Laten we eerst zien, hoe een derge- lyke aardappel er by doorsnydlng uitziet. Al lereerst nemen we waar, dat de holle aard appelen „bol” klinken, terwyi ze by doorsny dlng een opening In het vleesch vertoonen, die er zwartachtig uitziet en vaak tot een rottende massa Is overgegaan. Deze massa ontstaat door bacteriën, die door barsten naar binnengekomen zyn. Zoo lang het holle gedeelte van de lucht is afgesloten, ta er geen sprake van rotting, maar meestal ont staan by holle aardappelen scheuren. Het rot tingsproces is dus geen ziekte, maar een gevolg van het binnendringen van bacteriën. Hoe ontstaat nu „holheid" In het inwendige der aardappelen. Een definitief antwoord is daarop niet te geven, maar men vermoedt, dat dit verschynsel ontstaat als gevolg van on regelmatige spanning in het weefsel tydens den Een belangstellend lezer uit Andyk-Oost, de heer 8. B. schryft my, dat by den nieuwen aardappel Souvenir in de groote aardappelen holheid" optreedt, hetgeen hy ten zeerste be treurt, omdat daardoor de handelswaarde van dezen overigens prima aardappel gedrukt wordt. En nu wil de heer B. natuuriyk graag weten, hoe deze holheid ontstaat en wat men er tegen doen moet. JA. dat is een vraag, maar nu het antwoord. Geachte vrager had verstandig gedaan meteen een monster aardappelen In te zenden, want nu weet ik eigenlyk niet, waar het om gaat, maar het to alleen een vermoeden, dat we In dit geval met „holheid” te doen hebben. Ik wil trachten de vraag te beantwoorden, maar zou toch gaarne zien, dat de heer B. alsnog een voor De huwelijksvoltrekking van Kroonprins Paul van Griekenland met Friederike van Hannover in de Kathedraal van Athene De blijde gebeurtenis Met klokgelui zal de biyde gebeurtenis worden aangekondigd, on geacht op welk uur de geboorte plaats heeft, dus zelfs al is het In den nacht; by de ge boorte van een Prins onafgebroken, by de ge boorte van een Prinses met tusschenpoozen, tien minuten lang. De nationale feestdag zal als volgt worden gevierd: IS de geboorteTip een schooldag voor den aanvang van den schooltyd bekend en heeft zy den vorlgen dag plaats gehad, dan is die schooldag de nat. feestdag en wordt vacantie gegeven. Is de geboorte op *r, school dag voor den uuivsnj van den schooltyd be kend en heeft zy dienzelfden dag plaats ge had, dan wordt dien dag en den volgenden dag (de nat. feestdag) vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tydens den schooltyd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daaropvol- gendenschooldag (de nat. feestdag) vacantie gegeven. Den mgeaetenen wordt verzocht de vlag uit te steken. Op den nationalen feestdag worden op de scholen de kinderen getracteerd. 26 De weg door het dorp Venhuizen, niet ver huurd. 27 Het Zittend van af de Braamsluto tot aan den straatweg, gepacht door J. Zwemmer, Ven huisen voor f 25. 28 De weg door het dorp Blnnenwyzend. ge nacht door 8. Groot. Hem voor f 20. Dc Tolweg van af Hoogkarspel tol Zwaag- gepacht door P. de Vries. Enkhulzen voor f 1. 30 De Derde Orde Zondag is voor deze parochie een groote dag geweest: 150 personen zyn toe getreden tot de Derde Orde. De plechtige Inkleedlng werd verricht door den zeereerw. heer pastoor en door den Fran ciscanen pater Mulder. De pater wenschte den tertiarissen geluk en Gods rijken zegen, daarna werd de Pauaeiyke Zegen gegeven. Als voorloopig bestuur van de Derde Orde zyn gekozen de, heeren Keyzer. O. Laan en J. Groot en de dames mevr. Appelman—Appel en mej. W. van Roosendaal. De pastoor 't woord verkrijgende, memoreert met vreugde den dag zyner intrede in de pa rochie, spreekt de hoop uit dat hy in de ko mende jaren dezelfde medewerking en steun van de parochianen zal mogen ontvangen als in de afgeloopen drie jaren. Tot de vaders richt Z. E. de waarschuwing dat het euvel zich voordoet, waartegen ge waakt moet worden, nJ. het biljarten door jongens van onder de zestien jaar. Het jaarverslag van den penningmeester A. Broersen. vermeldde 500 werkbeurten minder dan In 1936. Er werd 368 dagen gewerkt voor 20 zieken Het ledental bedraagt 149; 7 nieuwe leden traden toe. Het financieel overzicht gaf te zien aan in komsten t 74 79, uitgaven «.84, batig saldo ƒ31.95. De aftredende heeren R. Bakker en G. Duin werden herkozen De vergadering ging accoord met het be stuursvoorstel. dat tydens de aardappelcam- pagne door de zieken geen overuren uitbe taald behoeven te worden, ook niet voor het eventueel late uur van .markten”. Medegedeeld werd, dat In 't vervolg de con tributie 14 dagen na eerste aanbieding van de quitantle moet worden voldaan, daar anders royement volgt. Indien by het vervullen van een werkbeurt een opdracht verleend wordt, welke tot pro test aanleiding geeft, dan is dit slechts te ver antwoorden, Indien het bestuur onmiddeliyk ervan in kennis wordt gesteld. Verschillende dankbetuigingen voor verleende hulp werden uitgesproken. By aanvraag van zlektehulp wordt verzoclit het uur van aanvang van den werktyd op te geven, opdat het bestuur dit ter kennis van Vl belanghebbenden kan brengen. zcheweg, t 20. 12 De weg door het dorp Zwaag, opgehou den op f 1. 14 De z.g. Nieuweweg van 7 Oosteinde van Zwaag tot Zwaagdyk, opgehouden op f 39. 15 De Noorderdracht en de waterkeertng be oosten dezelve, vanaf Zwaag tot Blokker, ge pacht door J. van der Oord. Blokker voor f 30. 16 De Zuiderdracht tot aan Schelllnkhout, gepacht dóór O. de Haan, Zuiderdracht voor t #0. 17 De weg door bet dorp Schelllnkhout, op gehouden op f 4. 18 De Blokdyk van af dén .Bruinen Hengst" tot aan de Braamsluto, gepacht door W. van Dyk, Blokdyk voer f 20. 19 De Remweg van af den .Bruinen Hengst” tot aan Elba, niet verhuurd. 20 De Wydenesserweg van af den Hemweg tot aan het dorp wydenes, niet verhuurd. 21 De weg door het dorp wydenes, niet Verhuurd. 22 De weg van af Wydenes tot Oosterleek met annexen grond, en door het dorp Ooster- leek tot aan den dyk, gepacht door P. de Hart, Venhuizen voor f 20. - 23 De weg van af het westelnde van het dorp Hem, noordwaarts tot de Hout, genaamd de Meeweg, gepacht door 8. Groot, Hem voor f 15. 24 De nieuwe weg van Hem tot de Hout, Biet verhuurd. 25 De weg door het dorp Hem. niet verhuurd. Bierman, Grosthulzen voor f 5. 4 De weg in Splerdyk, gepacht door 8. Lake man, Berkhout voor f 1. 5 De Noorddykerweg. gepacht door S. Lake man, Berkhout voor f 5. 8a De weg in Bobeldyk, ten Westen van den spoorweg, gepacht door T. Koomen, Bobeldyk voor f 2. 6b De weg in Bobeldyk, ten Oosten ven den spoorweg, gepacht door T. Koomen, Bobeldyk voor f5. 7a De weg In Berkhout van af den Middel weg van de Weel tot aan de Kerkebuurt, ge pacht door J. Taqgerman. Berkhout voor f 1. 7b De weg In Berkhout van af het transfor- matorhulsje In het Westelnde tot de burcht- brug, gepacht door 8. Lageman, Berkhout, voor f 1. 8 De weg van het dorp Berkhout af tot de Hulk, gepacht door 8. Lakeman, Berkhout voor t 3. 9 De weg van het dorp Berkhout af tot den Bobeldyk, gepacht door J. Scheer, Bobeldyk voor f 17. 10 De weg van af den Bobeldyk tot de Leek, gepacht door C. Bos, Baasdorpermeer voor f 25. 11 De weg In D Ampten, gepacht door E. de Jong, <Hoom voor f 1. 12 De weg langs het Keem en de Hoom- gepacht door E. Engel, Hoorn voor Dinsdagmorgen is door den Dykgraaf en Heemraden van Drechterland In café .De Witte Engel” te Hoorn publiek verpacht: voor de jaren 1938 en 1939 het grasgewas der bermen van de volgende wegen in Drechterland; 1 De weg door het dorp Scharwoude, ge- pacht_door J. Lakeman, Scharwoude voor f 5. m, ge- jt f 10. 3 De weg langs Goorne, gepacht1 door D.. Vergadering R-K. Middenstand. De voor zitter de heer W. Zwagerman, spreekt *n woord van welkom en wenscht den leden een Voor spoedig Jaar. De stand der boeken was op 1 Januari 1937: In kas 139.15. Dè uitgaven be droegen over 1937 365.33, de ontv. 473.75 Saldo 1 Jan. 1938 ƒ104.02. Hierna volgde bespreking van een eventueele wlaging van het PEN.-tarief. De Voorzitter en secretaris hebben een vergadering bezocht van de drie Middenstandsbonden, waar deze zaak is besproken. Een technisch Ingenieur te Den Haag, de heer Hagen, is werkzaam om verlaging te bewerken. De voorzitter leest een uitvoerig rapport voor van de besprekingen, welke te Den Haag zyn gehouden. Algemeen werd de actie toegejuicht, de Ingenieur doet dit gratis. Volgde de bespreking van het 25-jarig be staan. Voorstel was een H. Mis te laten lezen met feestpredlcatie en inwyding van het nieuwe vaandel en des avonds een feestavond te hou den voor de leden en hun Door den Middenstand is steunbons zullen worde» keilers, die lid zyn van W. hadden geen bezwaren, raadsvergadering waren alle tegen. Dan volgden besprekingen over de Vesti gingswet. etc. Besloten wordt den Secretaris van den Kamer van Koophandél te verzoeken hier een praatavond te houden.* Als bestuurslid wordt gekozen de heer J. Bot, als Commissielid de heer W. Zwagerman. groei, die b.v veroorzaakt kan worden door af- wisselende groote droogte en vochtigheid Vooral op hooggelegen gronden kunnen onder die om standigheden vele aardappelen hol zyn, vooral de grootste. De Roode Star Is in dat opelcht nog al vatbaar. Zoo lang er geen bacteriën tot het inwendige van de aardappelen doordringen, heeft het verschynsel minder te beduiden, mits het niet te ernstig optreedt. Hiermede hoop ik den geachten vrager naar genoegen te hebben beantwoord en wacht Ik zyn monster nog nader af. Gaarne ontvang ik dan ook enkele gegevens, die my by het onder zoek van dienst kunnen zyn, zooals mate van optreden, ligging grond, aard van den grond, enz., enz. Het aangeven van een bestrijdings middel, to helaas niet mogeiyk, daar we tegen groetotoringen Jen gevolge van te veel of te weinig vocht weinig kunnen doen. Mogeiyk kan men een perceel uitzoeken, dat niet hoog ligt en waar de aardappelen minder last onder vinden van groelstoringen. left over de voornaamete beetrydingemiddelen in de fruitteelt Nieuweweg Wijzend, niet verhuurd. 31 De weg in Oudyk, van af het Noorder- boekert tot aan het dorp Zwaag, niet verhuurd. 32 De weg van af den Hoek van Westwoud tot aan Zwaagdyk, gepacht door P. Rood, Lutjebroek voor f 1. 33 De Zwaagdyk van af het Zydwerk west waarts tot aan het Noorderboekert, gepacht door P. Rood. Lutjebroek voor f 1. 34 De Zwaagdyk van af het Noorderboekert westwaarts tot aan den Zwagerweg, niet ver-' huurd. 35 De Zwaagdyk van af den Zwagerweg westwaarts tot aan den Overtoom, gepacht door P Buis. Zwaagdyk voor f 25. 36 De Zwaagdyk van af den Overtoom westwaarts tot aan den Hoornschen weg. ge pacht door J. Broersen. Zwaagdyk voor f 30. 37 Een perceel land genaamd het .Boschje”. gelegen aan den Avenhornder Jaagweg onder de gemeente Avenhom, kadaster Sectie A. no. 69, gepacht door J. Pyper, Avenhorn voor f 30. In de eerstvolgende artikeltjes wil ik stilstaan met u bil de voornaamste dienste r* geleden heeft de heer Hus Phytopatholoóg by den Plantenziektenkundlgen Dienst te Wagenlngen hierover een lezing gehouden voor de Pomoioglsche Afdeeling te Hoorn es aan de hand van de toen aangeteekende by- zondërtieden «14 u vertellen, itot de voor- 1 bra zou

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2