I r Le Sage ten Broek Studenten trekken naar Tongeren Nieuwe arbeid te Beek (L) Steun aan kleine boeren j HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN 5 RMtwrant DORMUS N. Z. Vserburpwul b. h. Spui, Amuterdam» PLATS BW IN U CAATN ZATERDAG 15 JANUARI 1938 VAN WEEK TOT WEEK van BILJARTEN <4 et Nieuw- H land Sweering wint WONING IN VLAMMEN De a.», blijde gebeurtenis Gift van de Koningin AT H LET I EK n ut Jd Aan bestaande achten een einde 'geksd. Een onderafdeeling van de Bilt naar het Noorden Magnetisch station te Westerbork 1Pleidooien in schadevergoedings- kwestie voor den Hoogen Raad NIEUW RIJNVAARTPOLIT1E- REGLEMENT VREUGDEVUUR KWAM TE VROEG Stichting van een contact- zwavelzuur fabriek Radio-toespraak minister Colyn Recordverbetering van Van Vliet Betooging u«n Vlamingen om Grammens uit de gevan genis te bevrijden Het slachtoffer aan zijn ■ver wondingen bezweken felling is ten Gelukwenschtelegrammen Sigen prestatie van het vorig jaar verbeter d Strijd tegen de twee taligheid l E. den i. is >md nld- De meerderheid der havenar bei- ders heeft het nieuwe contract verworpen Geboorte-aangifte en doop plechtigheid Ook in Zuid-Afrika levendige belangstelling Na de ramp met de „Ooievaar” DE AANRIJDING TE OEGST- GEEST Nieuwe bedrijfjes vallen ais rage er niet onder Overeenstemming ten aanzien van alle technische vraagstukken Voor de steunverleening aan miliciens UIT HET BOUWBEDRIJF i Werkgevers en werknemers in de bouwbe drijven zijn tot nu toe nog niet tot volledige overeenstemming gekomen. Inzake het collectieve arbeidscontract. Bewoners in hun slaap gestoord Amerikaanache tegen Europeesche athleten Avondretoars vervroegd weer Nederlandsch student gearresteerd - 1 vr fen By de plaats, a <s<*h vestigde zich reeds in 1777 ais dominee te I, heeft 857 #.71 De as. blijde gebeurtenis aan het N< sche hof, zoo wordt uit Pretoria gemi Een dieseltrein komende uit Utrecht, is Vrijdagavond t>ij Culemborg ontspoord, waardoor het verkeer ontwricht werd. Een kijkje op de plaats van het déraillement 7. J. Wiemers 8. J. O. Beumlng 3 3 3 2 1 6, J. Dommerlng 1 - - i 0 300 163 33 33 35 35 13 13 96 38 45 53 6# 35 64 35 33.07 13.61 iden nag De Staatsmijnen in Limburg hebben beslo ten tot het stichten vaq een contactzwavel- zuurfabriek op het stikstofbindingsbedryf van de staatsmijn „Maurits” op het grondgebied van de gemeente Beek. De vereischte bouwvergunning hebben B. en W. van Beek Vrijdag verleend. De fabriek, welke in 1938 moet worden op geleverd, vordert een bedrag van 134.100 aan bouwkosten. Is eenmaal de installatie gereed, dan Is er voor vele handen nieuwe arbeid. Het resultaat was: Van Vliet Gehrels Bos Dommevtatg Wiemers De Leeuw Indien de verwachte blijde gebeurtenis In de Koninklijke Familie op Zondag geschiedt, zul len de P.T.T.-kantoren dien dag geopend zijn als op andere Zondagen. Gelukwenschtelegrammen voor het Koninklijk Huis, op dien Zondag aangeboden, zullen den daarop volgenden Maandagmorgen worden be steld. TONGEREN, 14 Jan. (Belg*). Gisteravond hebben zich te Tongeren hevige incidenten voorgedaan. Kalm 14 studenten van de Universiteit van Leuven waren per vrachtauto naar Ton geren gekomen met de bedoeling Grammena idt de gevangenis te bevrijden. 900 853' 780 800 633 667 658 348 1. J. H. Sweering 2. A. Bos 3. C. van Vliet 4. P. de Leeuw 5. L. Gehrels «J we tten ubs 5 is da- Hii Grave? 9.27 13.73 11.14 7.20 833 8.13 7.1# 3.70 88 39 de bet ïde •te st* in te mt de b rie ic- log t r Baldadige hand «tak den brand in een atapel Grammens is opgesloten, omdat hij Fransche opschriften had verwijderd. Na zijn aanhouding verklaarde Grammens, dat by op de vragen van den rechter-commissaris niet wenschte te antwoorden zoolang de taalwet in het Paleis van Justitie niet werd nageleefd. HU werd daarom in het Huis van Bewaring op gesloten. Gisternacht hebben zijn aanhangers alle tweetalige straatnamen in Tongeren dik onder de verf gezet en hedenmorgen bleek dit, tot groote verbazing van den Procureur des Konings en van de akdere hooge ambtenaren, ook met de tweetalige opschriften in het Paleis van Justitie het geval te zijn. De motorrijder, die het ongeval veroorzaak te, was verblind geraakt door een tegenligger en daardoor op het voetpad terecht gekomen, waar de heer Hoonaard, vergezeld van zijn vrouw, wandelde. De heer V. d. H. werd tegen den grond gesmakt en zeer ernstig gewond. 97 64 67 70 111 77 83 93 94 In verband met eventueel aan te brengen veranderingen in den toestand der kleine boerenbedrijven, deelt men ons mede, dat, indien voor liet jaar 19381939 en volgende jaren behoefte zou blijken te bestaan aan hulp aan kleine boerenbedrijven, zal worden uitgegaan va^i dea toestand, zooals deze Is vastgesteld op 1 November 1937. Nieuwe bedrijfjes zullen dus niet tot de steunrege ling worden toegelaten. De uitslag van de stemming over het nieuwe contract in het visscherij-bedrijf te IJmulden is, voor zoover betreft de haven-arbeiders be kend geworden. De havenarbeiders, georganiseerd in den Centralen Bond en den Christelijken Bond, hebben de nieuwe voerspaarden verworpen terwijl de georganiseerden In den Oud-Ka- tholieken Bond de voorwaanden hebben aanvaard. Het aanbrengen van wijzigingen in de sa menstelling van de bedrijfjes, ten einde daar door te komen tot verhoogd* steunbedragen, of het splitsen van bestaande bedrijven, om in het bezit te komen van steun, zal derhalve niet tot 't gewenschte resultaat kunnen leiden. In zeer bijzondere gevallen kan de minister op voorstel der plaatseiyke commissie van deze algemeene regeling afwijken. Het bovenstaande beteekent uiteraard niet, dat geen veranderingen in de kleine bedrijven mogen worden aangebracht of geen nieuwe be drijven mogen worden gesticht. Deze mededee- ling heeft uitsluitend ten doel aan belangheb benden te doen weten, dat als regel in deze gevallen geen steun zal worden verleend. hetgeen niet behoeft te verwonderen gezien de afstamming der bewoner/ en de hechte betrek kingen, die zij nog met het oude moederland onderhouden. De blijde gebeurtenis zal daar te lande met eenige plechtigheid worden gevierd. Er zal een groot vreugdevuur worden ontstoken, zoodra het heuglijke nieuws bekend zal zijn. Professor Gerrit Bon, de bekende Zuld-Afrikaansche componist, heeft ter eere van Prinses Juliana een fraai orgelmuzlekstuk vervaardigd. Dit beteekent dat de meerderheid der ha venarbeiders zich tegen het nieuwe contract heeft uitgesproken. De uitslag van de stemming onder de zee lieden was Vrijdagmiddag nog niet bekend. Krachtens deze regeling heeft Nederland meest-begunstiging verkregen voor de arti- - kelen vallende onder de posten 76, 131 (1), 338 (1) tot en met (8) en (10), 353 en 397 (6) van bet tarief van Invoerrechten van Nieuw-Zeeland (sigaren, pharmaceutische artikelen; draad en kabel,, electrotechnlsche artikelen, machinerieën en verfwaren). Hierdoor Is aan de tot nu toe bestaande achterstelling bij België en Duitschland een einde gekomen. Naar wij vernemen, heeft de directie van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt aan B. en W. van Wester bork (D.) vergunning gevraagd voor het bou wen van een waarnemingsgebouw met dienst woning voor een wetenschappelijk assistent op een boschryk terrein bü het nieuwe dorp Wlt- teveen. - mingen door de magnetische Instrumenten niet meer mogelijk zal zijn. Daar de Ned. Spoorwegen om bepaalde tech nische redenen, inplaats van aan wisselstroom, de voorkeur hebbengegeven aan gelijkstroom, kunnen zeer hinderlijke storingen binnen een straal van 15 K.M* niet uitblijven. De regeeringspersdienst meldt: Als gevolg van de in het najaar van 1937 ge houden bijeenkomsten van vertegenwoordigers van de Rijnoeverstaten en België, betreffende en nieuwen tekst voor het Rijnvaartpolitie- reglement, is dezer dagen te Keulen overeen stemming bereikt ten aahzlen van alle aan hangige technische vraagstukken. Onder deze omstandigheden mag verwacht worden dat, nadat de centrale commissie voor dé® Rijnvaart zich hierover zal hebben uitge sproken. gelijkluidende voorschriften op den geheelen Rijn zullen kunnen worden toegepast. De nieuwe tekst zou dan in den loop van het jaar bekend gemaakt kunnen worden, zoodat het reglement op 1 Januari 1939 in werking zou kunnen treden.* c. Om de toepassing van dit reglement op deh geljeelen loop van den Rijn te verzekeren, zul len' dan echter nog bijzondere overeenkomsten tusschen de betrokken regeeringen moeten wer dén gesloten. o Wel Is men het dezer dagen eens geworden over de indeeling van het land, zoodat de nieuwe over eenkomst voortaan voor het geheele land van Woensdagavond om 10 uur werd de brandweer gewaarschuwd, dat brand was uitgebroken 'ie Overleek in de woning van den heer G. Visser aan het Oudelandsdijkje. De brandspuit van Monnikendam vertrok onmiddellijk derwaarts, doch zag zich door het drassige terrein voor groote moeilijkheden geplaatst. Vele maters slang moesten worden uitgelegd om den vuur haard te bereiken. De woning brandde geheel af, doch den stal met vee wist men te behou den. De bewoners, die zich reeds ter ruste had den begeven, moesten zich in allerijl redden en konden slechts eenig geld en kleedingstukken bij hun vlucht medenemen. Verzekering dekt de schade. De vermoedelijke oorzaak is het te hard stoken van de kachel. Het betreft hier de verplaatsing van het magnetisch station, welke noodlg was geworden wegens de electrificatle van de spoorlijn UtrechtArnhem. De storende werking van de motoren der op korten afstand voorbijsnellende electrische treinen zal zoodanig en van dien 4- De groote verrassing van- de avondwedstrijden was de prachtige prestatie, welke Van Vliet leverde in zijn partij tegen Gehrels. Met series van 65 en 93 resp. in de 5e en P* beurt en een slotserie van 96 maakte de Hage naar de 300 in 12 beurten vol. waarmede hij het Nederlandsche record-gemiddelde van eeh party van 31.43, staande op zijn eigen naam en ge vestigd op 10 December van het vorig jaar te Rotterdam in zijn partij tegen Van Belle om de Coupe Glorleux, bracht op 25.De cijfers der recordparty waren: 3, 0, 3. 5. 65, 9, 0, 0, 93, 28, 0, 96. Het spel van Van Vliet was zeer zuiver. Zoo dra by de ballen goed in positiA kreeg, kwamen de punten vlot bijeen, prachtig buitte hy de L cheval-positie uit. Slechts zelden kwamen de ballen minder goed te liggen, maar dan bracht zijn techniek de goede oplossing. Zoo ging het in de 9e beurt op de 100 af, toen hy by de 94e carambole strandde. De slotserie werd in record- tempo gescoord en 'toen hy de 96 bij elkaar had en dq,300 vol waren, lagen de ballen zoo gunstig, dat hy er zeker nog wel een tiental punten zou hebben by gemaakt, waardoor het Nederlandsch serierecord van Sweering met 105' eveneens zou zyn verbeterd. Dat Gehrels tegen dit spel niet opgewassen bleek, behoeft niet te verwonderen. Op den natkmalen feestdag zal de minister president, ZExc. dr. H. Colyn, een korte toe spraak houden tot het Nederlandsche volk over de beide zenders avonds van 8 uur tot 8.15 uur. Naar wy vernemen, hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten op den as. natlonalen feestdag de byzondere retourkaarten, de ag. avondretours, welke normaal geldig zyn in de treinen, welke n a 18 uur vertrekken (vol gens de dienstregeling), reeds geldig te doen zyn in de treinen, welke volgens de dienstregeling om 16 uur of later vertrekken. Op den hoogsten neuvel van de Waranda- bergen op de Erfgooiersmeent te Huizen was een huizenhooge stapel brandbaar' materiaal opgetast. Inwoners van de gemeente Huizen hadden op verzoek van de Oranje-vereeniglng het materiaal byeengebracht en enkele fabrie ken stonden haar brandbaren afval af. Deze stapel was bestemd op-den nationalerwfeest- 6Uag tot vreugdevuur te worden gepromdb>eera Een baldadige jongenshand stak er echter Vry- dagavopd om negen uur al den brand ln. Dc geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig ter plaat se en wist met twee stralen het fantastisch schouwspel tot een spoedig einde te brengen De politie heeft in verband met het ontydlg oplaaien van het vreugdevuur den jeugdigen bet Jaar 1910 werd te Amsterdanj een na tionale tentoonstelling gehouden betreffen de het Boek. Uiteraard moesten hier ook portere katholieke uitgaven vertegenwoordigd zjjn, en wie had deze beter kunnen byeenbren- de man met de fabelachtige boeken- pater dr. Honaventura Kruitwagen OFM. Deze geleerde is Immers de vraagbaak voor allen, die met oude boeken te maken heb ben; hy kent alle uitgaven, aUe byzonderheden, alle merkwaardigheden, die men maar ver langt. Goed, pater Kruitwagen gaat dus aan het werk, gewapend met veel kennis, veel on dernemingslust en veel optimisme. Hy heeft zelf, later, in het maandblad ,De Katholiek”, verslag uitgebracht van dien arbeid en wat bleek nu? Deze geleerde kloosterling, aan wiens aandacht zoo weinig belangryks ont- anapt, had na voltooiden arbeid één groote aanwinst voor zyn eigen wetenschap te boe ken. Hy had kennis gemaakt met reeds lang bestaande katholieke boekwerken, die zelfs voor hem, den boekenkenner by uitstek, Jn menig opzicht een openbaring" brachten. Hy zegt het in syn verslag: „Op de eerste plaats kreeg ik een onbegrens der! eerbied voor den durf en de ontzettende werkkracht van den bekeerling Joachim Le gage ten Broek, dien ik tot myn schande tot dan toe slechts zoo wat by name kende.” Welnu, wanneer pater Bonaventura Kruit wagen moet bekennen, dat hy iets op het ge bied van boeken en uitgaven niet yeet, dan kan men veilig aannemen, dat het betreffende onderwerp slechts door zeer weinigen, om niet te zeggen door niemand, bestudeerd is. Van daag, nu er over Le Sage heel wat meer ge>- schreven is dan In 1910, zal menig katholiek, zelfs onder de best bestudeerden, nog eeftyk moeten toegeven, dat hy over Joachim L^Sage ten Broek heel weinig weet te vertellen. Zeker, dien naam heeft iedereen wel eens terloops ge boord.'Immers Le Sage was de voorlooper van onze groote emancipatoren der vorige eeuw. Hy bereidde door zyn geschriften den weg. dien Broere, Thym en Schaepman zouden inslaan. Maar wafer in die geschriften te lezen staat, weet nauwelijks iemand. Ook' het feit, dat Le Sage als katholiek dichter nog niet zoo'n slecht figuur maakte onder zyn tydgenooten èl onze katholieke emancipatoren waren dichters weet byna niemand en het is heusch niet makkeiyk, de poëzie van dezen pionier op te sporen. Maar het belangrykst is zyn vooral zyn strydproza, waarmede de vryvech- ting der Nederlandsche katholieken begint als met een stoutmoedigen oorlogskreet. Mag ik het ronduit zeggen, hoewel het niet mooi staat, dat iemand in de krant over zich zelf spreekt? Het is altyd een wensch van my geweest, het beste proza te verzamelen uit on sen emancipatle-stryd, want 'onze geloofsge- nooten weten zoo min als onze tegenstanders, welke edele gevoelens, welke vurige geloofs kracht, welke dappere overtuiging en welk een schoone ontroering uit dit proza spreken. Wanneer iemand zulk een plan heeft, en een ander is hem vöór, dan kan dat een oogenblik kwaad bloed zetten en zoo was Ik ronduit bekend niet aangenaam verbaasd, toen ik een taak, die ik myzelven voorbehield, ineens zag uitgevoerd door iemand anders. Laat ik er direct aan toevoegen, dat dit onaangename ge voel de plaats ruimde voor een blyde verbazing over de uitstekende wijze, waarop F. de Kok die taak opvatte en uitvoerde iy zyn serie .Katholieke Herdrukken", een uitgave van de ondernemende Klnheim-Uitgevery te Helloo. Ziehier 'wat F. de Kok van plan is pn de hemel geve, dat dit plan volledig tot uitvoering komt! Hy wil in een reeks eenvoudige, niet te dure boekjes, datgene by elkaar brengen, waar door de stryd van de Nederlandsche katholie- Rotterdam. Dominee Le Sage was een strevend man en hartstochteiyk patriot, het geen beteekent, dat hy democratische neigin gen had. Tijdens de Fransche revolutie kwam hem dit duur te staan: hy moest in balling schap en vertrok naar het Roomsche Antwer- pen, waar de jonge Joachim voor het eerst de katholieke kerkgebouwen en den katholieken eeredienst leerde kennen. Kerst in 1795, toen de Bataafsche Republiek was uitgeroepen, keerde dominee Le Sage terug naar zyn vader land. De zoon was toen al niet protestant meer. Hy was op gematigde wyze de leer van de En cyclopedisten toegedaan, dweepte met „de rech- ten van den mensch”, doch ontdekte geleide- UJk aan, dat deze rechten nergens een vaster beslag hebben dan In bet Evangelie van Jezus Christus. Dit bracht hem tot de Katholieke Kerk, waartoe hy overging in het Jaar 1806. Wat hem vooral tot dezen stap bewogen had, was de bestudeering van het boek van Bossuet over de Veranderingen der protestantsche kerke^. Hoewel de bekeering van Le Sage zich in alle stilte voltrok, wekte de bekendwording van dit feit groote beroering in het land, en de Rotter- damsche rechtsgeleerde moest tydelyk de wyk nemen naar het Franciscanenklooster te Me- gen. In 1808, toen Lodewyk Napoleon aan het bewind kwam, kon Le Sage zich weer vry te Rotterdam vestigen als notaris. Maar nog werd hy zoo lastig gevaUen, dat hy in 1813 moest verhuizen naar Loosduinen. Nu volgen de jaren van zyn onvermoeibare werkdadigheld als apologeet en emancipator. Hy stichtte tydschriften, schreef en vertaalde vlug schriften, redigeerde, las, trad op als secre taris van de R.K. Maatschappy ter bevordering van godsdienstige wetenschap en goede zeden, leidde een reeks uitgaven onder den titel: Roomsch-Catholyke Bibliotheek, kortom; deed beelemaal alleen het werk van drie volwassen mannen. Zyn gezondheid was zwak, zyn oogen waren slecht hy werd weldra geheel blind hy was doodarm, maar hy vocht voor een zaak, hem dierbaarder dan het leven. Ze bracht hem in de gevangenis. Op 23 Augustus 1827 werd Joachim Le Sage ten Broek gearresteerd wegens het publiceeren van artikelen, die men staats- gevaariyk achtte. De oude democraat in hem, die hem tot een vurigen bewonderaar van den ongelukkigen, maar genlalen Lamenair maakte, versterkte den strydbaren toon van den nieu wen emancipator en zoo kwam het, dat hy in de „Protestantsche Natie” voor een gevaarlyk man werd gehouden. Hy was ook gevaarlyk voor degenen, die het staatsbelang vereenzel vigen met het onrecht en de vaderlandsliefde met de onderdrukking. Ze brachten hem daar proza, de beruchte gevangenpoort in Den Haag, waar hy eenvoudig tusschen de boeven werd -geset, terwyi het gerechteiyk onderzoek naar zyn schuld werd uitgesteld van dag tot dag. Deze toestand heette,, voor-arrest”. Inmiddels kwflp- omvan« vdjrrdat het doen van zuivere waarïlé- de het licht zyner oogen, verzwakte zyn gestel. Hy moest wel smeeken om gratie, die hem op 19 November verleend, werd. Doch toen was hy een gebroken man, wat niet beteekent, dat hy ophield te werken. In 1829 kreeg hy wegens blindhéld zyn ontslag als notaris. Hy was 54 jaar. Hy zou er 70 worden. Blind, woonde hy te Grave, waar later het voortreffelijke katholieke blindeninstituut ver rees. zyn pleegkind Josué Witz schreef nu, wat Le Sage dicteerde, en werkte zich goed in den arbeid van zyn pleegvader in, zoodat ook na Le Sage’s dood vele van diens stichtingen kon den voortbestaan. Hiertoe behoorde zelfs een eigen katholieke drukkery. Le Sage heeft nog beleefd, dat het katholieke dagblad „De Tijd” werd gesticht een voort zetting van zyn journailstieken arbeid, doch toen was hy werkeiyk uitgeput. In Juli 1847, op een Zondagavond, maakte een liersen- beroerte onverwacht een eind aan zyn leven, begraven In het Brabantsche stadje Naar we vernemen, zal de aangifte van d* geboorte van een Prins of Prinses ten gemeen- tchuize Baarn persoonlyk door Z. K. H. Prins Bernhard geschieden. Uit kerkeiyke kringen’ vernemen wy nog, dat de doop van een Oranje-telg te Baarn in de Nederlandsch Hervormde Kerk -? in een spe- clalen dienst, op Zaterdag te houden zal geschieden. Deze dienst zal worden geleid door ds. E. H. Blaauwendraad, terwyi ds. Welter de doopplechtigheid zal verrichten. De Dultsche athletiek-leidrr. graaf von Halt, heeft op een desbetreffende vraag aan dén Amerikaanschen athletiekbond meegedeeld, dat hy nog steeds van plan is den wedstryd Amerika—Europa in het Berlynsche Stadion te organiseren, indien Amerika zyn medewer king wil verleenen. Naar Verluidt staat de Ameflkaansche athletiekbond welwillend tegen over het plan van den heer von Halt. De ont moeting zou plaatsvinden na de Europeesche athletiekkampioenschappen, dl* dit jaar in Op de andere tafel ging het aanvankeiyk zeer Vlot. In zeer korten tyd had Sweering 100 caramboles te pakken, dank zy series van 64. 'SI en 28. resp. in de 4e, 5e en 7e beurt. Na 7 beurten was de stand 143—19 voor Swee ring. Daarna vlotte het b# den Insulindeman niet zoo goed meer, zoodat hy 33 beurten noodig had om de party te beëindigen. Beumlng bleef op 163 staan. De uitslag was: 9.09 4S3 By de studenten, dié leen aanval op de gevan genis te Tongeren, waar Grammens zit opgeslo ten, ondernamen, bevond zich ook de 26-jarige Nederlander A. S. uit het Westland, student in de sociale en economische wetenschappen te Leuven. Hy werd door de rykswacht gearres teerd en bleek niet in het bezit van een Bel gische verbiyfsvergunnlng. In den afgeloopen nacht nu kwamen de Leu- vensche studenten in Tongeren demonstreeren. Gedurende meer dan twee uur trokken zy luid ruchtig door de straten van de stad en brachten voor het gevangenisgebouw een langdurige ovatie aan Grammens. Het ging er tameiyk stormachtig toe. Op een gegeven oogenblik werd er een schot gelost, waarby een der studenten werd gewond. Degene, die geschoten heeft, een koopman uit Tongeren," heeft verklaard uit vrees te hebben geschoten, omdat hy zich bedreigd achtte. Hy 1* In bewaring gesteld. Sweering Beumlng Jttë verdere uitslagen waren: 300 164 Voor den Hoogen Raad zyn Vrydag de plei dooien gehouden in de zaak van mevrouw D. Young, weduwe van Ir. Ch. A. A. Baudart, te gen de K. L. M. Ir. Baudart was by de ramp met de „Ooie vaar' "bp 6 December 1931 om het leven ge komen en zyn nagelaten betrekkingen spraken de K.L. M. In rechte aan. Deze actie hebben rechtbank en hof afgewezen, voomameiyk óp grond, dat het slachtoffer by het koopen van zyn passage-blljet van elke actie tot schade loosstelling afstand deed. De nabestaanden zyn vaBSAet arrest In cas satie gekomen. Voor hen trad op mr. D. J. Veegens. Mr. Veegens schetste allereerst in korte trek ken het verloop van het ongeval en betoogde, dat den bestuurder van het toestel grove schuld te wyten was, daar deze een te langen aanloop had genomen en een noodluik had opengezet, waardoor het toestel niet vlug ge noeg van den grond heeft kunnen komen. Pleiter meende, dat hoewel iemand afstand kan doen van een hem door de wet toegekend recht, hy dit niet kan doen ten nadeete van zyn nabestaanden. De nabestaanden hebben hier een actie uit eigen hoofde. Juist geldt dit volgens het 81a- meesche recht, dat gerecipieerd is naar het Zwitsersche. Met aanhaling van zeer veel buitenlandsche rechtspraak en literatuur verdedigde pleiter deze stelling. Wel komt men dan tot een ze kere inconsequentie, n.l. het slachtoffer kan zélf wel afstand doen, doch zyn nabestaanden verliezen dat recht niet, fioch men prefereert deze Inconsequente billykheid tegenover een consequente onbiliykheid. Mr, Bodenhausen, voor de K. L. M. optre dend, bestreed de aangevoerde cassatlemidde- len. Het hof heeft in principe aangenomen, dat nabestaanden inderdaad een zelfstandige actie kunnen hebben. Door het accepteeren ?ali de bewuste af- stands-clausule van het passage-blljet heeft het slachtoffer evenwel géén afstand gedaan van eventueele vorderingen van zyn na-be- staanden op de K.L.M., doch de voorwaarden opgeheven, wefke noodzakeiyk zyn voor het ontstaan van deze actie. Dit nu is niet in stryd met d* Nederland sche openbare orde. De nieuwe wet van 1936, uitvloeisel van het Internationaal verdrag te Warschau, tot re geling van de schade, ontstaan door lucht- vaartulgongevallen, bepaalt, dat men zyn aan- sprakeiykheld kan beperken tot een bedrag van f 12500. Voor dien tyd zou men dus de aan sprakelijkheid by contract geheel kunnen uit sluiten. De procureur-generaad zal 38 Januari ooa- clusie nemen. 300 235 De stand na den tweeden c&g alle spelers hebben 3 partyen gespeeld luidt: gew. caramb. brt.,h_s. tpg. gem. orwi on aA non' De 56-jarige heer J. van den Hoonaard, uit Rynsburg, die Donderdag op den Rynsburger- weg onder Oegstgeest door een motorrijtuig werd aangereden, is thans in het acade misch ziekenhuis te Leiden aan a/jn verwon dingen overleden. De regeeringspersdienst meldt: In Juli van het vorige jaar zyn met den Nieuw-Zeelandschen minister Nash, ter gelegen heid van zyn bezoek aan Nederland, besprekin gen gevoerd, ten einde te geraken tot een rege ling van de handelsbetrekkingen tusschen bei de landen. Deze besprekingen konden niet aan stonds ten einde worden gevoerd en zyn der halve tusschen beide regeeringen voortgezet, zy hebben thans tot een resultaat geleld, hetwelk is neergelegd in een nota-wisseling. De hierby getroffen regeling der handelsbetrekkingen is op 14 Januari van kracht geworden. hen om culturcele geiykwaardigheid geken schetst wordt: het beste dus, dat er van ka tholieke zyde geschreven Werd door vooraan staande mannen tusschen de jaren 1816 en 1903, of, zooals de ondertitel van d« serie luidt: „Vanaf J. G. Le Sage ten Broek tot dr. H. J. A- M. Schaepman”. (De jaartallen maken dul- «eiyk. dat hy bedoelt „tot en mét” Ör. Schaepman, en dit is maar gelukkig ook, al zouden wy zoo gaarnd een verzamelde uitgave zien van 81 Sch^epmaos gedichten, redevoerin gen, boeken, vlugschrifteh en brieven. Daar is helaas geen geld en geen belangstelling genoeg voor! Het Is toch doodjammer!) Dat alles kan niet in één boek, zoodat De Kok telkens een deeltje In het licht zal geven. Hy is nu begonnen met het eerste deeltje nader betiteld: „De gevangenschap van Le Sage en zijn stryd voor de Kerk”. Wat is bet toch te hopen, dat men dit boekje zal koopen en aldus de noodzakeiyke ja de onmisbare verzameling van De Kok zal moge- Ujk maken. De katholieken doen soms zoo wei nig aan cultureele liefdadigheid, terwyi ze toch voor elk liefdewerk te vinden zyn. Begrypen ze het belang niet van ’n sterk cultureel apparaat? Dit is niet altyd rechtstreeksche geloofs-propa- ganda, maar het Is vaak van grooter invloed te laten zien, wie wy ^yn, dan te herhalen, wat *tj willen! En als wy moeten laten zien, wie wy zyn, dan kunnen wy met Le Sage om te beginnen uitstekend voor den dag komenl Welk een dap- per stryder en welk een vurig schrijver. Uit zyn W hy leefde van 1775 tot 1847 bleven wel- cig Nederlandsche proza-schrjjvers beroemd, ®eestwjdjn het dichters, wier naam de ge- schied^njJ! uit qie dagen heeft onthouden. Het Proza rond 1800 doet ons zoo ouderwetsch aan- I&sKjiier brandt ineens d» gloed door oudbakkeï?>a^ivonnen heen, hier stuwt de geestdrift de vaart van den volzin Alvorens ons echter met den Inhoud van dit *yke deeltje bezig té houden, past het wel, iets vertellen over den man. Hy is zoo weinig be kend, zelfs by wie hem zoo goed kennen •hoesten. Joachim Le Sage ten Broek dan werd te Groningen geboren op 27 November 1775. zyn ondergeschikte; gedurende den nacht, terwyi zoowel te Witteveen als te De Bilt parallelle proefnemingen zullen geschieden om een geleidelyke voortzetting der werkzaam heden te verzekeren. Tot de verdere plannen van het Koninklyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut behoort de aanstelling van een doctor in de wis- en natuurkunde, die zich aan de opmetingen en de proeven te Witteveen zal wyden. De Koninkiyke Nationale vereeniging tot steun aan miliciens werd verbiyd met een ruime bijdrage van haar beschermvrouwe, H. M. de Koningin, als blijk van» belangstelling in den zoo nuttigen arbeid dezer vereeniging. Met het oog op de komende uitbreiding van den dienstplicht, welke zsgare eischen aan haar middelen zal stellen, voert de vereeniging thans een propaganda-actie, zoodat bovenbedoelde nder was daar professor in de wysbegeerte 81,t zeer welkom is. Het bestuur hoopt, dat dit ”oeh vestigde zich reedk in 1777 als dominee te voorbeeld allerwegen navolging moge viuuen* Het gevolg van de electrificatle der spoor- van De Bilt niet meer ter plaatse kan worden wegen is derhalve, dat het magnetische station gehandhaafd., Men heeft toen uitgezien naar een ver verwyderd van het electrisch verkeer en ge meend, deze gevonden te hebben midden in Drente, ver van de bewoondFwereld, op een rustige plek, waar geen storingen zyn te ver wachten. Na verleening van de verwachte toestemming zal spoedig met het bouwen van het station worden begonnen. De verhuizing van De Bilt naar Witteveen moet 15 Mei in kannen en kruiken zyn, daar op dien datum de electrifi catle haar beslag krijgt. De Bilt biyft bestaan voor proefnemlnge; vanaf 15 Mat an. oor zoo d* r- in o- d- le r- <1 n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5