ONS BLAD naar J 1 Vele wandelaars trokken het paleis Minister Bonnet niet geslaagd Léon Blum formateur Tokio spreekt zich uit ns Het nieuws van heden Pater Mayer weer gearresteerd FRANCO'S LUCHTMACHT ACTIEF Nieuw wapendepot ontdekt ZE KREGEN WEINIG TE ZIEN JOH. LAUWERS PAYCLOr 3 ALKMAAR en Chautemps DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE AS. BLIJDE GEBEURTENIS DIT NUMMER BESTAAT UIT Besprekingen met Sarraut Verklaring der, communisten Een moeilijke onderneming Liftkooi uit de geleirails geschoten dat Blum ontboden Drama in de woestijn Alle betrekkingen met de Chi- neesche centrale regeering verbroken Prinses en Prins per auto uitgereden og geen oorlogs verklaring Wordt Palestina een Joodsch* Dominion? e Het doel van de opdracht aan Blum ie een kabinet te Medewerking der Communisten vormen van een ver breed Volksfront Tien pelgrims van honger omgekomen Huurder en concierge van het huis zijn lid van de Csar Ernstig mijnongeluk te Luik De Venetianen brengen eerherstel De bekende Jezuïet en oorlogs invalide protesteert tegen de schending van het Concordaat OntplofHng In tjsergteterV te Vaasma, aanstel een werkmeester ernstig gewond werd Ernstig treinongeluk bij Allahabad ƒ2.5» Privé. ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIËk OOK SPOORFONDS wier is. N.V. VERZEKERING BAATSCHAPPIJ „SINT PETRUS” Bomaanslag op een Joodsch restaurant in Jerusalem PARUS, 17 Jan. De ond-minister Bonnet, die na den wal wan het nri- nisterte-Chautempe opdracht kreeg een nieuw kabinet te vormen, is hier in niet geslaagd. Hg heeft president Lebrun zgn opdracht teruggegeven. Deze heeft hierop Zondagavond den socialistischen oud-premier Léon Blum belast met de vorming van een nieuwe regeering. Wel heeft de ooievaar zyn intrede te Soestdijk gedaan, maar niet de verwachte en dorst De persfotoffrafen die in de omgeving van paleis Soestdijk vertoeven en taak bü de huidige weersomstandigheden niet benijdenswaard te noemen Deze blüft vastbesloten de territoriale on- •chendbaarheld en souverelnlteit van Chluaq’te eerbiedigen, evenals de rechten en belangen ten iedere andere mogendheid. De deelnemers aan de besprekingen te Boedapest bü de onderteekening van het communiqué, waarin o.a. werd medegedeeld, dat Oostenrijk en Hongarije Franco’s regeering zullen erkennen. Darangi en Schuschnigg zien toe, terwijl graaf Ciano het stuk onderteekent Belijdende Kerk verdedigt godsdienstonderricht MAANDAG 17 JANUARI 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 90 D£ PRIJS DER ADVERTENTIEN bwdraagt 20 cl p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et p. c. Bommen komen weer in de nabij heid van een Britsch schip en E «er 10 BLADZIJDEN ■I t NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Franco’s luchtmacht bombardeert Valencia. Pater Rupert Mayer 8J. apnismr «eamateerd. lertea. ▼an De Radicaal-socialistische partij wees echter on- en een it Lebrun, ver en. dat hij het Tokio verbreekt alle betrekkingen, aset de cen trale Chlneesche regeering. Katholieke Actie deel, de congregaties, de ter tiarissen. de reguliere en seculiere geestelijkheid De nteewe dienstregeling der Nedertawdsche Spoorwegen, welke 15 Mei a* Ingaat. Te Parijs werd weer oen geheime wapenopslag plaats van de Caar ontdekt. I —oooot Medea! (ordes 5746 M8JS. 86346 Zondagmiddag heeft Leon Blum zich naar het Elysée begeven en er ruim een uur door gebracht. Toen hij weer vertrok weigerde hij eenlgerlel verklaring af te leggen. Na het verlaten van het Elysée begaf Blum zich naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, waar hü besprekingen voerde "met Marx Dormoy, Vincent Auiiol en Paul Faure. Hij had daarna een onderhoud met Herriot. Na zijn onderhoud met klaarde Bonnet aan de j< aan den president te kennen had gegeven, dat hij in verband met den toestand logisch vond, dat aan Blum verzocht werd, een kabinet sa men te stellen. maakt, dat Leon Blum een opdracht had gekregen om een kabinet samen te stellen. In het begin van den middag is Bonnet dan ook bü Lebrun op besoek gegaan en heeft den president medegedeeld, dat hij van de vorming van een regeering moest afeten. Ten aanzien hiervan deelt de prefectuur van politie mede, dat de concierge van dit huls, Hasenfuss geheeten, toegegeven heeft Bd zijn van de Csar. Tevens heeft dg man verklaard, dat hij den huurder, een zekeren Léon Paoli, kende als lid der zelfde organisatie en dat hij bekend was met den aard van het opgealagene. Overleg over de ruilverkaveling taeeehen Minis ter en Tweede Warner. Nabij Luik geschiedde een een elftal arbeiders gewond werd. Onze Romelnsche correspondent schrijft ons: Venetië heeft een dezer dagen eerherstel ge geven voor de heiligschennende daden, binnen zijn muren bedreven. In de kerk van Ban Can- clario was den geheelen morgen en een deel van den middag het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld. De kerk was voortdurend tot de laat ste plaats bezet. In den namiddag werd een pro cessie gevormd, waarin het Allerheiligste over- b.vdb. De ooievaar is dan toch eindelijk Zaterdag middag omstreeks 2 uur ten paleize Soestdijk ge arriveerd. Maar om misverstand te voorkomen, moeten wij er dadelijk bjj zeggen, dat het niet de langverwachte is. uth. mus. kerd lg«L sten sum. 92 MÜNCHEN, 17 Jan. (Havas). -D» L geestelijke, de bekende Jezuïet Pater Ha pert Mayer, is opnieuw In stres* genomen. Zjjn arrestatie te te alle kerken in Beteren bekend gemaakt me* het verzoek te zij nen gunste gebeden uit te spreken. D MALIEBAAN Sé UTRECHT PARIJS, 17 Jan. (Havaej. De politie te Parijs heeft Zondagmorgen in een niet bewoond appartement In de Ree SL Ln- sare op de derde verdieping een wapen opslagplaats ontdekt. Naar Havas uit Parijs bericht, arriveerde de heer Bonnet Zondagmorgen om half elf in het paleis Bourbon om de vergadering, waar 310 afgevaardigden en het partijbestuur tegenwoor dig waren, bij te woneh. Al spoedig bleek echter, dat de radlcaal-soclallstlsche fractie zich niet zoo maar direct achter Bonnet schaarde. De stemming wees uit, dat er een groot ver schil van meening onder de radicaal-sodalis- tische afgevaardigden heerschte <32 voor, 2d tegen, 40 blanco!). i reeds Daladier Het communistische partijbestuur en de Ka merfractie zullen zich Maandagavond er over uitspreken. De radicaal-socialisten beraadslagen over Blum’s voorstel, dat hun door 1 ward overgebracht. en de Venetiaansche prelaten en kanunniken. alle aan deze mtsimaing van zich af - door een moye aan te nemen, waarin de partij protesteerde tegen het feit, dat de socialistische Kamerfractie een regeering onder leiding van Bonnet niet wenschte te steunen. Brttoche joden aoeken do iplmlng van hst PaiestUnsche probleem in da vorming van oen joodsch Dominion. aangenomen, waarin een toekomstige op lossing van het PaiestUnsche probleem wordt toegejuicht, welke zou voorzien in de vestiging van een Joodsch Dominion binnen het Brttoche Oemeenebest van vol keren. Door een süner medewerkers heeft Léon Blum half, één vannacht bekend gemaakt,-dat hü in den loop van den avond Paul Reynaud heeft ontvangen en dat deze zün aanvaarding afhankelijk stelt van de medewerking van iemand dien hü. Blum, meent niet te kunnen vragen. Blum constateert, dat hü des avonds reeds gezegd had. dat hü een moeilüke onderneming op zich genomen heeft en dat dit thans reeds gebleken Is. Morgen zal hü de conclusies trek ken uit de andere gedachtenwisselingen den avond. De kooi daalde met zware schokken ver der. tengevolge waarvan een der mijnwer kers uit de kool geslingerd werd en zwaar gewond op den bodem der schacht neer kwam. Tien andere mijnwerkers werden min of meer zwaar gewond. LUIK, 15 Jan. (Belga) Vrijdagavond beef* zich In de Bonnet Flnmünen te Luik een ern stig ongeluk voorgedaan. Een liftkooi, waar mede een vüftiental mijnwerkers In de schacht afdaalde, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak uit de gelelralls geschoten. Japan zou met een dergelük regiem ten volle kunnen samenwerken om de Chlneesch-Japan- ,eh* betrekkingen te regelen en een geheel nieuw China op te bouwen. Het heeft geen zin te beweren, dat hetgeen kooraf gaat, geen enkele wüzlglng brengt in te door de Japansche regeering goedgekeurde Politiek. Motorschip .Hl'Sieetan** ter hoogte van Utttesteme te hst Engelscbe graafschap Kam gestrand en later weer vlot gekomen. De K. L. M.-diensten onde door den storm vertraging. Het persbureau van de communistische partij meldt volgens Havas, dat Thorez en Duclos den formateur hebben medegedeeld, dat hun party bereid te, zitting te nemen in een Vollufrontregeering. Wat betreft een bewind van „Thorez tot Reynaud” zeiden sij, dat de aanvaarding van het Volksfront- program daarvoor de onontbeerlijke voor waarde zou zjjn. Onder dat voorbehoud ver klaarden zjj zich persoonlijk vóór de vor ming van zulk een bewind. Nadat Blum vertrokken was, heeft de presi dent Sarraut bü zich ontboden. Ook Chautemps arriveerde enkele minuten later in de woning van den Franschen president. Lebrun besprak naar aanleiding van zün on derhoud met Leon Blum, dien hü over de hou ding van de socialisten tegenover een eventueel Volksfrontkabinet, waarvan zü de leiding niet zouden hebben, gepolsd had, de situatie. Hü stelde Sarraut voor te trachten een Volksfront kabinet te vormen onder leiding van de radl- caal-sociallsten. Deze wees dit echter van de hand. Tegen zes uur werd de socialistische leider op nieuw naar het Élysée ontboden. Na een kwar tier verliet hü het gebouw weer en keerde naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken terug, Hü weigerde een verklaring af te leggen. Het leek Zondagochtend vroeg alsof het som bere weer van de laatste dagen was opgeklaard, aoodat verscheidene wandelaars In de omgeving van Soestdijk zich aangetrokken voelden tot het paleis, dat op het oogenbllk het middelpunt is van de belangstelling van het geheelè Nederland- Khe volk en van tienduizenden in het buiten land. „De velen”, die een wandeling langs het paleiq m«akten, kregen echter weinig te zien, doch In den loop van den namiddag groeide niettemin het aantal nieuwsgierigen, dat, door eenige rüks- veldwachters op een afstand gehouden, aan den overkant van den straatweg bleef küken. Gelei delijk werd de menigte minder dicht toen een stroomende regen tegen kwart over drie begon te vallèn en toen het later In den middag donker begon te worden, verdwenen ook de laatste nieuwsgierigen en zelfs de persfotografen, die den geheelen dag vruchteloos hebben, gewacht op iets interessants voor hun camera, hoewel Zaterdag middag reeds Is gebleken, dat van een verbod tot fotografeeren geen sprake Is. Kort na twaalf uur heeft Prins Bernhard we derom een autorit in de richting van Bilthoven gemaakt. Van den grüzen Amerikaanschen sportwagen was ditmaal de kap omhoog, aangezien er reeds bü het ultrüden een dreigende regenlucht hing. Te ongeveer een uur keerde de prins, die naast den chauffeur had plaats genomen, in het pa leis terug. Ook de Prinses heeft Zondag een autorit ge maakt, en wel In den namiddag, toen vele be langstellenden voor het paleis stonden te ko ken. Geen der nieuwsgierigen heeft de Prinses echter sten uitrijden, want door een achteruit gang verliet de groote Packard, waarvan de kap geopend was en waarin Prinses Armgard naast Prinses Juliana had plaats genomen, het park, vanwaar langs een boschweg een rijtoer over de HóDandsche Rading werd gemaakt De Prinses was gekleed In een grijzen bontmantel en toen het, ongeveer een kwartier na het ultrüden, hard begon te regenen, haastten de chauffeurs zich de kap tf sluiten. Na ongeveer een uur keerde de Packard te rug, wederom onopgemerkt HU verzoekt de fractie hem volledig vertrou wen te schenken tot de büeenkomst van een nationalen raad, die tegen Maandagavond büeen geroepen aal wonden en wlen. hü verslag zal uit brengen van zün onderhandelingen. De fractie verleende haar voorzitter bet gevraagde LONDEN, 17 Jan. (Reuter). Volgens te Londen ontvangen berichten is de express Calcutta— 7 ■"- - ‘Jterjk botsing gekomen met een goe- --- _ln_ Bü het station Bamraull nabü Al- JERUSALEM, 15 Jan. (Reuter). In de on- metelüke Syrische woestün, die zich uitstrekt tusschen Irak en Saoedisch Arablé, zün tien Mohammedaansche pelgrims van honger en dorst omgekomen. Dit drama Is aan het licht gekomen, toen een kazneelenpatroullle van het Transjordaansche Om zeven uur werd officieel bekend ge- Arabische legioen den eenlgen overlevende aan trof, die In een toestand van volkomen uitput ting verkeerde. Nadat men hem voedsel en water had gege- de socialistische ven, vertelde hü, dat hü met tien anderen uit Bagdad te voet op weg was gegaan om den pelgrimstocht naar Mekka te ondernemen. Toen zü bü de grens van den Hedzjas waren aange komen, werden zü evenwel door de grenswacht teruggezonden, daar ae geen papieren bezaten. Bü gebrek aan geld besloten zü langs den kortst mogelüken weg naar huls terug te loo- pen. Zü verdwaalden echter en zwierven büna 14 dagen lang rond. De een na den ander stier - Delhi gis! derentreln lahabad. Zeven personen werden daarbü gedood, vüftien ernstig gekwetst. Een derde-klasserütulg was in een ander derde-klasse-rütulg geschoven en vervolgens omgeslagen. Een nader bericht meldt, dat zich onder de zeven dooden van het spoorwegongeluk b\j Al lahabad een Engelschman bevind*. Zün broe der is een der gewonden. De andere slachtoffers zün Indiërs. Bovendien zün drie boven Valencia verschenen dorp Cabanal en de omgeving Las Arenas gebombardeerd, dooden en veertig gewonden. Daarom heeft de Japansche regeering be- «loten voortaan ntete meer met deze regee ring te maken te willen hebben en te wach ten op de vestiging en de ontwikkeling van *en nieuw Chineesch regiem, dat met Ja pan een harmonieuzen samenhang sou kun- ”«n vormen, waarop men werkelük zou kunnen rekenen. Breda heeft onder zün inwoners een gooche laar, zich noemende „Professor Groninger van Embden”. Deze hooggeleerde goochelaar trekt door het Brabantsche en Geldersche land om burgers en boeren, oud en jong, zoowel In de steden als In de kleine dorpjes, te laten genieten van zün kunst en In vervoering te brengen door zün verbazingwekkende toeren. Zoo geviel het, dat d? professor eenlgen tüd geleden, een voorstelling gaf te Warner In het land van Maas en Waal. Heel toevallig kwam hü tüdens zün verblüf in Wamel op een boer- derü en zag tot zün verbazing een ooievaar sta tig over het erf stappen. Hoe het dier daar gekomen was, kon ook de boer niet ophelderen. Hü wist niet meer dan dat hü op een goeden dag den ooievaar op zün land had gevonden en het beest toen maar bü de overig levende have van zün bedrüf had Inge deeld. De boer heeft zün nieuwe aanwinst zeer zorg vuldig verpleegd en groot gebracht en het resul taat was, dat het dier uiterst mak is geworden. Den geheelen dag liep het over het erf en ’s nachts ging het gehoorzaam in zün hok, om dat de Hollandsche winternachten toch te koud waren voor dezen vogel, welke nu eenmaal zon der warmte en zon niet leven kan. De goochelaar vond het een aardig geval, doch schonk er geen büzondere aandacht aan. Hü keerde terug naar Breda om daar vermoedelük weer andere gezelschappen met zün goocheltoe ren te verbazen, zonder verder aan ooievaars te denken. LONDEN, 16 Jan. (Reuter). Tüdens een büeenkomst van de commissie van af gevaardigden van Brttoche Joden in de wandeling bekend onder den naam .Het Joodsche Parlement in Groot Brlttannlë” is met groote meerderheid een resolutie De verantwoordelükheld van Japan voor zoo- betreft de handhaving van den vrede in bet Verre Oosten is zelfs van nu af aan veel «woter dan te varen. Da Japansche regeering rekent er dut vast op, dat alle Japanners nog grootere krachts inspanningen zullen ondernemen om de be langrijke taak, welke voor de natie is wegge legd, te vervullen. Aan het front van Teruel Is de toestand gewüzigd: In de stad zelf waren nog verschei dene schietpartüen en ontploffingen te hoo- ren, hetgeen doet vermoeden, dat de recht- schen, die nog tegenstand bieden, nog niet tot overgave konden worden gedwongen. In zün uiteenzetting voor C_ fractie heeft Bïtun verklaard, dat hü de op dracht tot vorming van een kabinet van een verbreed volksfront aanvaard had. De staat was vertegenwoordigd door een afdee- llng Carabinieri in parade-uniform. Zoo'trok men door de sneeuw, die reeds van den morgen neerviel, naar de kerk van St. Joannes Chrysos- totnus, zingend .Miserere” en „Paree Domlne". In de kerk was de Kardinaal-Patrlarch reeds op het altaar aanwezig. Het Allerheiligste werd onder het zingen van het Pange Lingua de kerk binnengedragen en op het altaar uitgesteld. Kardinaal Piazza nam vervolgens het woord. Hü verzocht den geloovigen voor de heiligschen nende dieven te bidden, opdat hun lot niet dat van Judas mocht zün, en spoorde aan tot een beter leven, bovenal een Eucharistisch leven, dat, wanneer dit althans mogelük was, de hei ligschennis zou uitwlsschen. Nog lang nadat de zegen met het Allerheilig ste gegeven was, bleef het in de kerk druk van biddende geloovigen. In Venetië en ook in Milaan gaat de politie voort met arrestaties te doen. Men is er echter nog niet in geslaagd de daders aan te wüzen. Pater Mayer is zwaar oorlogsinvalide. In 1915 werd hem een been af gezet Sinds 1933 heeft hü herhaaldelük geprotesteerd tegen de schen dingen van het Concordaat door het Duitsche Rük. Hü was reeds in den zomer van het vo rige jaar gearresteerd, doch vrügelaten na tus- schenkomst van invloedrijke katholieke per soon! ükheden. Te Nabloes hebben extremisten voor de twee de maal het huis van burgemeester Soleiman Bey Toekan overvallen. De politie wisselde zon der resultaat schoten met deaanvallers. De burgemeester wasreeds gewond door terroris ten, die hem verwütèn de Arébieren te hebben uitgenoodigd zich in een gematigde partü te groepccrcn. ▼oor een Joodsch arbeldersrestaurant in het centrum van Jerusalem Is Zondagavond een primitieve bom tot ontploffing gekomen. De ontploffing verwekte grooten schrik, doch er werd slechte één persoon, ‘n Jood, licht wond. De communisten Thorez en Duclos zün ont vangen door Blum. die hun zün voornemen mededeelde, een regeering te vormen, die vol gens zün eigen zeggen liep van Thorez tot Reynaud. De broederraad van de protestantsche Belü- dende Kerk heeft een verklaring opgesteld, die vandaag in alle kerken is voorgelezen en waar in gewezen wordt op het belang van een reli gieuze opvoeding van de kinderen der aanhan gers der belüdende. kerken. De verklaring dringt er bü de ouders op aan. weerstand te bieden aan de gemeenschapsscholen, die geen godsdienstig onderwijs geven en er op aan te dringen, dat hun kinderen op belüdende scho len worden opgevoed. Het aantal predikanten en leiders der Belü dende Kerk, dat thans in arrest zit, bedraagt zeventien. Dominee Nlemoeller wordt nog vast gehouden. Naar verluidt zit hü in de Moabit- gevangenls. De politie heeft de „Apologetlw^ie Zentrale” in Berlün-Spandau gesloten en ontbonden. De ze centrale stond in verband met het centrale comité voor binnenlandsche zendingen. Hoofd der „Apologetische Zentrale" was ds. Walter Kuenneth, die een leidende rol heeft gespeeld In welingelichte kringen verwacht men na deze verklaring der Japansche regeering, wel alle betrekkingen met de Chlneesche cen trale regeering verbroken en de militaire one- reX v^ortgelet zullen worden, met het gracht werd naar de ontwijde kerk. Aan de haar volkomen te vernietigen, doch een oor- ^ocessle de verschillende groepen van logsverklaring acht men niet waarschühlük. Men vermoedt, dat het militaire doel Hankau en de bezetting van den grooten spoorweg Pei pingHankauKanton zal zün. TOKIO, 16 Jan. (Domei) De Japan- zche regeering heeft de volgende verkla ring gepubliceerd over haar politiek ten aanzien van Qhina: Zelfs na de bezetting van Nanking heeft de Japansche regeering tot dezen dag niet nage laten haar geduld te bewüzen en de Chinee- Bche nationale regeering de laatste kans te ge ven 4p haar houding terug te komen. De Chlneesche regeering heeft zich niet ver waardigd de werkelüke bedoelingen van Japan te erkennen en zü blüft haar hardnekkig ver- zet bieden zonder eenige consideratie met den beklagenswaardlgen toestand van het Chinee- •che volk of de handhaving van den vrede en «te orde in het Verre Oosten. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor advorteeren WJ abon nement wordt op aanvrage gaame door onze Administratlo verstrekt DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 et. per regel. BARCELONA, 17 Jan. (Havas). Een communiqué van het ministerie van Defen sie deelt mede, dat drie rechteche drie- motorige vliegtuigen Zondagmorgen ter hoogte van Duriana vüf bommen hebben neergeworpen, waarvan één neerkwam op 200 M. afstand van het fingelsche schip Seabank Spray. rechtsche vliegtuigen en hebben het van de wük Er vielen vüf Hoe het precies gegaan is, weten wü ook niet, maar de kleinkinderen van den goochelaar wis ten hun grootvader te bewegen, den ooievaar een beetje te helpen op zün moellüken tocht naar SoestdüK en professor Groninger van Embden besloot, naar Wamel te gaan en den ooievaar den kortsten en vlugsten weg naar Soestdijk te wüzen. Zoo stapte Zaterdagochtend de ooievaar, be geleid door den professor, te ’s-Hertogenbosch in den trein. Intusschen was ten paleize telegrafisch bericht ontvangen, dat de ooievaar opjgpmst was. Het spreekt vanzelf, dat men, deze mededee- Ilng te Soestdük op de juiste waarde heeft we ten te schatten en dat men onmlddellük maat regelen trof om «ten nieuwen gast behoorlijk te ontvangen. De treinreis ging tot Amersfoort, en vandaar nam de ooievaar een taxi. Tegen twee uur arri veerde hü bü den ingang van het paleis, waar een parkwachter hem reeds opwachtte en on- middellük, zonder opzien te baren, doorzond, jn de berichtgeving der Belüdenlsbeweglng? verder hét park In. Hier kwam ’s prinsen secagtaris, Jhr. Dedel, van zün blangstelllng blijk geven. Even later werd het dier doorgestuurd naar een boerderü In de omgeving van het paleis, in afwachting van zün definitieve bestemming. et t. 1 Me u> bL n- 1. i.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1