I STAD WS Wordt „triumphator” in smaak !Rook- IO IO? TRIUMPH w LAVENHALER DE Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte ABDIJSIROOP Flacon »0 et., t l-tó, f 2.40. f 450. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, boe voordeellger hot gebruik. Wie een diepe, gezonde slaap naar waarde weet te schatten, mag niet lichtvaardig heenstappen over het feit, dat de prikkelende wer king der coffeïne op hart en zenu wen ruim 24 uur kan duren. KEMPINSKI KREEFTEN- EN OESTERWEEkJ ’n 1'W? 'J VRIJDAG 21 JANUARI 1938 T DIENSTPLICHT LAMPEN EERVOLLE BENOEMING COVOTO DE KAASMARKT In Derde Orde St. Dominicu* BURGERLIJKE STAND DOOR G MORRIS a De herverkaveling van het Geestmerambacht Interessante uiteenzettingen van ir. Mesu BALANS VAN DE JACHT IN DE W1ERINGERMEER MANNENCONGREGATIE VAN DE PATERSKERKEN R. K. STICHTING VOOR GE MEENSCHAPSKUNST „ALBERDINGK THIJM” FILMAVOND R.K. VROUWEN BOND PHILIPS’ Bl-ARl/TA' Koffie Hag is gegarandeerd coffe- inevrij, dus goed voor een gezonde, verkwikkende nachtrust. Bovendien worden door het vermaarde Hag- procédé de' krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fijnste hoog- landkoffie voor 400% gewaarborgd. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling (Wrtri. dat w« asm het Piraten vatend d. bedenken, dat er laten te kunnen a- 1 XVI VOOR VIRGINIA CIGARETTES de waar te nemen, hoe door de aanwezige le den buitengewoon genoten is, niet alleen van de prachtige film met voorprogramma, maar ook. Eei traal Vaca tal v staar aan tl water oprees. Het zout smolt weg, en cjgt goede oude lood deed atja werk. Het onlangs in het Gulden Vlies door .Alber- dlngk Thym" vertoonde harlekynspel „Kring loop der Belangen", geeft my, als voorzitter van de Contact-Commlssle van de R. K. sociale or ganisaties in Alkmaar, onder wier auspiciën de opvoering plaats vond, de volgende regels in de pen. Op den avond zelven had ik reeds gelegenheid Directeur v. d. Mannen-Congregatle. Pater M. HOENSELAARS, O.P. Gisteravond werd in de Harmonie een film avond gegeven voor de leden van de afdeeling Alkmaar van den RK. Vrouwenbond, welke filmavond welwillend dooj. de directie van de Harmonie was aangeboden. De belangstelling was uitermate groot, zoodat de groote zaal al spoedig stampvol was en ve len teleurgesteld moesten worden, hetgeen vrU veel ontstemming verwekte. De v|jf- zeshonderd gelukkigen, die wel een plaats konden bemachtigen, hebben ongetwij feld een prettlgen avond gehad. Na een vroo- lyk voorprogramma werd de hoofdfilm „Jullka" vertoond, een aardige geschiedenis van het Hon- gaarsche platteland, waarvan oprecht werd ge noten. Betreffende dezen filmavond ontvingen we van een onzer lezeressen het volgende inge zonden stuk: Als lid van den R.K Vrouwenbond, kreeg ik Maandag een uitnoodlglng voor de film Jullka; de uitnoodlglng luidt, dat ook hulsgenooten mo- i ben, om te doen, natuurlijk sullen ze niet breken over Swifty en wat sou dat dan nog? zei Maner. Hou je dan niet van me? 21 Ji over allen Zal zaal W< voor V< luid AFC uur; tessi Hi alty, zal 1 zal 1 bezo ten De de s mee De kunr junk zal 1 Go zien verso dadig goedg name den 1 eoedk terie voort» linger J ave Ha Th I der V ter Jaa ver r hee mei E 1 gr» 1 fee; ein< de late een caf< N nooten in dezen feestavond deelen. Het bestuur zal moeite doen om de film nog eenmaal te laten draaien en daarom raden wij den leden aan de kaarten te bewaren. Wanneer het lukt, volgen de volgende week nadere bij zonderheden in het N. Holl. Dagblad. O coni spai gati Out met N club D V Hut uur V: 1= De eigenaren van het eerste blok zullen tn geld schadeloos gesteld worden, die van het tweede hebben de keuze in geld te worden schadeloos gesteld of hun land terug te krijgen in het eerste complex enz. De gronden worden in hun oorspronkeljjken toestand geschat door een taxatle-commissle; hetzelfde geschiedt met de verbeterde gronden. De kosten zullen zich niet dekken door de waardevermeerdering der gronden en de land- aanwinst. Er wordt echter op gerekend, dat de uitvoering kan geschieden in werkverschaffing met subsidie op de loonen. Indien mocht blij ken dat de waardevermeerdering der gronden te gering is om uitvoering zelfs in werkver schaffing verantwoord te doen zijn, dan zal niet tot uitvoering kunnen of mogen worden overgegaan. Daar aan de uitvoering van dergelijke plan nen op reeds In cultuur zijnde gronden bijzon dere moeilijkheden zijn verbonden, is besloten met een tweetal pjpefpolders aan te vangen. ■Men heeft twee proefpolders gekozen, omdat het bodemonderzoek heeft uitgewezen, dat de grondsoorten en vooral ook de ondergronden, in het G. A. zeer sterk uiteenloopen. Naar aanleiding van deze uiteenzetting wer den verscheidene vragen gesteld. Op de vraag of de grensscheiding in *t Noorden niet gewijzigd kon worden en of het niet beter was, dat de weg van 8t. Pancras naar Haren- carspel liep i.p.v. naar Warmenhuizen, ant woordde de spreker, dat hierover nog nader moet worden overlegd als tot de uitvoering wordt besloten. Een der vragenstellers dacht dat de inleider de toekomst te donker geschilderd had. Volgens hem was de oorzaak van den slechten toestand der tuinders, dat zij te diep in de schuld zit ten. Jonge pasbeginnende tuinders hebben han brood. Verder zag hij gevaar voor de tweede teelt, welke men van het goede land haalt. Ir. Mesu antwoordde, dat men wanneer men kool en aardappelen wil blijven telen, wel zon der de ruilverkaveling kan. Gevaar voor de tweede teelt zag spr. niet, daar op landbouw bedrijven ook wel een tweede teelt wordt ge haald. Men heeft een proefpolder aan de Oostzijde genomen, omdat er zooveel verschil in kwali teit van het land is. Ook omdat de proefpol ders aan den weg moeten liggen, opdat men kan zien, wat er^bereikt wordt. Na nog eenige besprekingen over het ver voer van de producten van het land naar het dorp, ook in verband met de z.g. eilanden, werd de vergadering gesloten. Midde leid v Kroon opkom üit dat oi het be De 1 ledig De 1 versla! len Ri gevaar Hier gaderii Hier Berkos d. 1 De i uit. di rijn h want 1 dat de bestuui den. B neemt Tot 1 de hee Hien avond der eer voorloc Hien Jes vra welke steld, i huis m zijn. De v om vra voor w De h dat de deze g< De v moet g De h werd n gen vai °o« bij werkelj het bei kan. De h besprek midden bestuur Gekli slecht wannee komt. Door De aanvóer op de kaasmarkt is nog steeds dalende. Vandaag was er 50.000 kg. aangevoerd, wat slechts 1000 kg. minder is dan op den over- eenkomstigen marktdag van het vorige jaar. Dat de aanvoeren in vergelijking met het vorig jaar betrekkelijk constant blijven, is een ge lukkig verschijnsel, wanneer men daarnaast set de klacht, dezer dagen gepubliceerd, van de Zuid-Hollandsche markten, waar de omzetten met beduidende percentages terugliepen. De hoogste noteering was' heden f 23.te gen het vorig jaar f 21 en in 1036- f 18.50. Er zit dus wel eenige stijging in de prijzen! Maar men meene niet, dat hierdoor de produ centen geheel uit de moeilijkheden zijn. Alleen al de verhoogde prijzen voor het veevoeder e.d. slorpen een groot deel van deze verbetering op. In ieder middenlicht behoort een Philips’ „Bi-^rlita” lamp van tenminste ISO delta- lumen! gen worden medegenomen. Half 8 zaalopening. Om 5 minuten over half 8 kwam Ik in de v. d. Boschstraat en voor de .Harmonie" was het styfvol. Maar in de meening verkeerende, dat er veel menschen in de Harmonie gaan, sloot ik me aan bij de rij links van den weg. Het zal ongeveer 10 minuten geduurd hebben dat er ge roepen werd „vol". Ieder dacht toen noghet zal niet waar zijn, maar na nog misschien 5 mi nuten gingen de lichten uit en bleek inderdaad de Harmonie vol- te zijn. Niet alleen gewone le den maar ook een bestuurslid stond voor de ge sloten deuren. Om ruim kwart over 8 ben ik nogmaals de v. d. Boschstraat door gegaan. Er groepten nog vele teleurgestelden. Het is waar, dat organiseeren moeilijk werk is en dat de beste stuurlui aan wal staan, maar het bestuur van den R.K. Vrouwenbond dient er toch óók rekening mede te houden, dat de leden allen volwassen menschen zijn en geen kinderen die men kan laten komen en terug sturen naar willekeur. Volgens zeggen telt de RK. Vrouwenbond 600 leden. Als nu maar ieder met 1 introducée was gekömen, kan mijnheer de Lange die nooit op één avond plaatsen. Dus was het in dit geval vast niet overbodig ge weest als er vóórverkoop was geweest. Het zal het bestuur anders wel overduidelijk zijn geble ken, dat dit een avond geheel in den geest van de leden was, gezien de enorme opkomst. Ook was het in dit geval veel beter geweest, als de voorzitster of een der bestuursleden naar buiten was gekomen om dan ten minste te zeggen „het spijt ons, maar dit hebben wij niet kunnen voor zien." Ik heb toch nooit gehoord, dat mijnheer de Lange in het bestuur van den R.K. Vrouwen bond is! Met dank voor de plaatsing. Een teleurgesteld lid. Nu kun je het wel van me overnemen, Mr. Thompson, zei kapitein Lovett, En hij grinnikte als een schooljongen. Al het andere was hij voor een oogenblik vergeten. De Albatros was nu vrijwel in veiligheid. Toen herinnerde kapitein Lovett zich iets. Hij ging naar voren, tot hij vlak boven zijn kajuit was. Dat was fjjn, hé, Mr. Thompson? zeide hij. En nog altijd grinnikend als een schooljon gen, danste hij een paar petsen van een horrel- püp. en danste die zwaar, zoodat Nancy, in de kajuit daaronder ze zeker moest hooren en zijn patente postbode overboord sou gooien Kapitein Lovett hoorde het geplons. En als Thompson het al hoorde, dan beteekende hét niets voor hem, ofwel: hjj liet het niet blijken. Zet maar alle zeilen by, Mr. Thompson, zei kapitein Lovett. Neem toch de nieuwe versterkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlfjke wijze l?» hoest bedwingt. Akker’s Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, by kou op de luchtpijpen, by beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk by borstbenauwdheld en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardlgen aard sUnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdgeiroop een wereld-vermaardheld heb ben besorgd, werden in de nieuwe versterkte Abdtislroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoeet-bedwingende stof „codeine". die moet beschouwd worden als bot krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van sltim. De plantaardige extracten. In Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op do ontstoken slijm vliezen van Uw borst on keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om sgn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe versterkte Abdijsiroop: „'a Werelds béste Hoest-siroop". hazenstand niet vreemd. Om hieuw bloed in de Wleringermeer te krij gen zullen deze maand ruim 250 Poolsche hazen worden uitgezet. Het afschot van hazen bedroeg gedurende het afgeloopen jachtseizoen 2100 tegen ongeveer het dubbele in hetzelfde tijdvak van 1936. De patrijzenstand is, vergelek-n bjj het vorige jaar, aanmerkelijk verbeterd, dank zij ’t uitzet ten van een honderd paar Hongaarsche patrjj- Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer G. H. Verbaan, agent van politie alhier en werkzaam bjj de administratie, benoemd tot chef-veld- wachter te Hellendoorn. Wy wenschen den kranigen en sympathleken politieman met deze eervolle benoeming van harte geluk, in de overtuiging, dat Hellendoorn een flinken en bekwamen politiechef rijk is ge worden. komen, ver vóór hen tijdig genoeg, om die mw don van zen en het verbod tot afschot, gedurende twee jaar. De eendenjacht is het laatste jaar in betee- kenls toegenomen. De begroeide kanaalboorden vormen een ultgezochte^broedplaats, voor dese wildsoort. Hét afschot bedroeg in het afgeloo pen seizoen >00 stuks, doch voor het volgende jaar zal op een, belangrijke toeneming kunnen worden gerekend. De fazant komt nog slechts sporadisch in de Wleringermeer voor. De levensvoorwaarden voor dit wild, zijn in den nieuwen polder nog te be zwaarlijk. Toch belooft ook hy een goede toe komst. De uitgebreide bebosschlng in het Noord-Oosteiyk deel biedt groote ontwikkelings- mogeiykheden voor deze wildsoort Ook in het verstreken jachtseizoen moest weer intensief tegen het stroopen worden opgetre den. Een zestal jachtopzieners bewaakte de jachtvelden. Menige strooper hoorde in het afge loopen jaar, een niet geringe straf tegen zich eischen. geven mild, over- •dig licht, en ver bruiken slechts luttele centen aan stroom per avond! Tengevolge van de dichte bevolking is de vraag naar land zoo groot geworden, dat de een tegen den ander opbiedt en de meeste be drijven zoo klein en versnipperd zyn gewor den, dat zy geen bestaan meer opleveren. De productiekosten worden door de boven aangegeven oorzaken zóó hoog, dat men niet meer kan concurreeren met de goedkoopere. ge zondere en beter verkavelde gronden in andere deelen van ons land. De Regeerlng kan niet op den duur de teelt van een gewas in een bepaald deel van het land biyven steunen, wanneer hetzelfde gewas in een andere deel veel goedkooper kan wor den geteeld. Teneinde verbetering in den bestaanden toestand te verkrygen, wordt een groot aantal middelen aanbevolen. Deze middelen worden door spreker behandeld. 1 o. Regeerlngsmaatregelen op het gebied van de koop- en pachtprijzen van het land; rege ling van de hypotheekschulden; vestigingsver boden en splitsingsverbod van bedrijven. 9o. Teelt van mindér' "Vatbare variëteiten; betere bestrijding der plantenziekten; groen- bemesting en betere bewerking van den grond; meer vruchtwissellng, b.v. door zaadteelt. enz. 3 o. Onderwysmaatregelen, niet alleen op het gebied van den tuinbouw, maar ook van Nij verheidsonderwijs op het platteland, ten einde den overgang tot andere beroepen gemakke- lyker te maken. 4 o. Handelsverdragen ter bevordering van den export; regeeringstoezicht op de kwaliteit van de verhandelde producten. 5 o. Bevordering van den Industrie in het be trokken gebied; 6 o. Emigratie en blnnen-kolonisatie naar an dere deelen van ons land (Wleringermeer). 7 o. Cultuur-technische maatregelen. De spreker gaat uitvoerig in op de laatstge noemde middelen, doch waarschuwt by voor baat dat de cultuur-technische maatrégelen op zichzelf niet in staat zyn een tyd van malaise te veranderen in een tjjd van voorspoed. Ook zal toepassing wegens de belangrijke kosten, welke daaraan verbonden zyn, geen aanbeveling verdienen, wanneer men van meening is, dat de gewassen, die nu in het G.-Am. worden ge teeld, in de toekomst weer hoopgevende per spectieven openen. In dat geval verdienen de maatregelen, door den heer Rietsema in zyn rapport over de moeiiykheden in den Noord- Hollandschen tuinbouw genoemd, ongetwyfeld de voorkeur. Indien het tegenovergestelde het geval is, dan dient de verkaveling der gronden ook zoodanig te worden gemaakt, dat de teelt van andere producten mogeiyk is. De heer Zeeman heeft indertyd aan gedron gen op het aanleggen van een weg van 8t. Pancras naar Warmenhuizen, gepaard met ruilverkaveling der gronden. Wat betreft de ruilverkaveling kwam de cuï- tuur-technlsche dienst tot de conclusie, dat dit middel in het G. A. ziet de gunstige resultaten zou hebben, welke sommigen daarvan verwach ten. Spr. wyst op het zeer verspreid liggen van de stukken grond van één eigenaar, die, wanneer ze werden byeengevoegd, nog docx' breede en diepe slooten gescheiden zouden zyn. Wil men de mogeiykheid openen tot om zetting der bedrijven tot willekeurige andere cultures, dan moet dieper in den bestaanden I toestand worden ingegrepen, dan moet een ver- I Coat na, of dit noodsakelijk minimum in ieder midden licht van Urn woning aan> wesig is! den leden van „Alberdingk Thym” den warmen dank van „C.C." te brengen voor hetgeen zy ge presteerd hadden, en wat voor dilettanten boven allen lof verheven was. De eenstemmig waar- deerende critlek van alle bladen (ook anders denkende!) spreekt wat dat betreft voor zich zelf; het was een avond van hoog kunstgenot. Zeer te betreuren valt het daarom dat, hoewel de zaal aardig gevuld was, .Alberdingk Thym” met een, zy het klein, verlies dien avond zal moeten afsluiten. De Contact-Commlssle ver spreidde 1000 reductie-bons, rechtgevende op ieder 2 plaatsen: in plaats van 2000 bezoekers toonden circa 300 leden van by „C. C.” aange sloten organisaties biyk van. belangstelling voor hun R. K. Gemeenschapskunst! Waar wa ren al diegenen die zich anders toch wel voor het katholieke leven in Alkmaar plegen te in- teresseeren, en op wie de eervolle taak rust om deze R. K kunst te steunen? Hoe kunnen zy verwachten dat zonder hun financieelen en mo- reelen steun, zonder hun daadwerkeiyke be langstelling voor hetgeen „Alberdingk Thym" geheel belangeloos verricht, deze jonge stichting haar cultureele taak, die zy als hoogen plicht heeft aanvaard, kan vervullen? Voelen zy niet hoe ontmoedigend het is voor een tooneelgezel- schap. als men kosten noch moetle heeft ge spaard om iets te bieden dat aan hooge eischen voldoet en artistiek verantwoord is. én er moet dan gespeeld worden voor éen ten halve gevulde zaal? Is er niet iets beschamends in gelegen voor al degenen, die om welke reden dan ook zich verantwoord hebben geacht weg te biyven, daar, waar zy door hun tegenwoordigheid biyk hadden kunnen en moeten geven te beseffen, dat katholiek tooneel alleen bestaan kan als er katholieke toeschouwers zyn? Mogen dese regelen er toe bijdragen dat by alle aangeslotenen van „C. C.” het besef ontwaakt dat hier geen lauwheid past, maar dat het stre ven van de jonge speelgroep vah .Alberdingk Thym” de daadwerkeiyke belangstelling van alle Katholieken in Alkmaar ten volle verdient. Mr. D. BOSSCHER, Voorzitter Contact-Commissie. Hedenavond, werkvergadering om kwart over acht in de St. Prancisca Romanakapel. Behan deld zal worden het 2e gedeelte over de Her- eenlglng der Kerken. Een zeer actueel onder werp. juist in deze bidweek. Een groote opkomst wordt dan ook verwacht. Het Bestuur In hotel „Concordia" te Noord-Schdrwoude heeft de heer ir. Mesu, directeur van den Cul- tuur-technischen Dienst ie Utrecht, een inlei ding gehouden over „De verbetering van den economlschen toestand in het Geestmer- Ambacht door cultuur-technische maatregelen.' De. voorzitter van „Tuinbouwbelang", de heer K. van Dyk, verwelkomde een vry talrijk pu bliek, waarna de heer Mesu zyn inleiding begon. De economische toestand in het Geestmer ambacht laat in de laatste Jaren zeer veel te wenschen over. De oorzaken hiervan zyn in de eerste plaats de vermindering van de exportmogeiykheid met loonende pryzen van de hoofdproducten (vroe ge aardappelen en slultkool), tengevolge van de betalingsmoeiiykheden van Duitschland, maar ook doordat dit land steeds meer in eigen behoefte voorziet. Ook de afzet in het binnen land is moeliyker geworden, door veranderde leefwyze en werkloosheid in de steden. Ook het gebruik van aardappelen is afgenomen. In 1933 werd in Amsterdam door de bevolking voor fruit meer uitgegeten dan voor groenten en aardaptielen te zamen. Hoewel men niet in de toekomst kan zien, is het niet waarschyniyk dat de afzetmogeiykheden voor aardappelen en slultkool voor Duitschland of elders, zooals deze vroeger waren, weer zullen terugkeeren. Voorts wyst spr. op de ziekte van den grond tengevolge van eenzydige cultuur, waardoor verschillende producten niet meer met voor deel kunnen worden verbouwd. De productiekosten zyn te hoog, doordat in de goede jaren de koop- en pachtpryzen in het G.-Amb. zeer hoog zyn gestegen. Vele eigenaren zuchten onder zware hypotheken. kaveling worden gemaakt, dat elk perceel een behooriyker vorm en voldoende grootte heeft en zoo mogeiyk ook per as bereikbaar is. Technisch is de zaak in het G.A. in ver band met den op de meeste plaatsen voorko menden vasten ondergrond betrekkeiyk een voudig en komt de werkwijze overeen met het afpolderen en droogmaken van ultgeveende plassen, zooals dat soovele malen in Holland en andere deelen van ons land is toegepast. Op deze wyze worden blokken verkregen, welke in het algemeen zoowel liggen aan weg als aan vaarwater. Door het dichten van de slooten wordt een landwinst verkregen, varieerende van pijn, lo tot 40 pet. De uitvoering geschiedt in gedeelten, teneinde ontwrichting der bedrijven en oogst- I verlies zooveel mogeiyk te voorkomen. In de bruisende golven trachtte kapitein Lovett een glimp van de flesch op te vangen. Eén keer dacht hy, dat hy ze zag, maar hy was er niet zeker van. Hy greep zyn verrekyker, en keek een paar keer naar bet oorlogsschip, maar vooral naar de oppervlakte van het water tusschen hen. Tien minuten gingen voor by. vyftlen minuten toen schoot hy byna voor de tweede keer, dien dag, in een lach. Midden in het kleine gezichtsveld, dat de verrekyker toe- NA8CHRIFT. Wat de laatste opmerking betreft: de voor zitster had graag den teleurgestelden leden, die buiten stonden een verklaring willen geven, maar op verzoek van de politie moest zy dit nalaten. Overigens ontvingen wy van het bestuur van den Vrouwenbond, geheel onafhankeiyk van bo venstaand Ingezonden stuk, de volgende me- dedeeling: Het Bestuur v. d. RK. Vrouwenbond had on- mogeiyk op zoon overweldigende belangstelling voor den filmavond kunnen rekenen, als gister avond het geval was. Al was het jammer, dat er zoo velen teleur- Verleden jaar stelde pater Schaeffer als di recteur van de- Mannen-Congregatle in dit zelfde blad de vraag, of het niet mogeiyk zou zyn in Alkmaar te komen tot een bloeiende godsdienstige vereeniging, geschikt voor alle Kath. mannen. Die vraag is niet onbeantwoord gebleven, want vele Kath. mannen hebben aan zyn oproep gehoor gegeven, zyn trouwe leden geworden van zyn Mannen-Congregatle en heb ben die congregatie ongetwyfeld gemaakt tot een bloeiende godsdienstige vereeniging. 't Is een lust om iedere Maandagavond de kerk Laat zoo mooi bezet te zien! En tochwanneer we voor de beide Paterskerken maar één congre gatie bestaat, dan trekt men logisch de con clusie. dat er nog heel veel mannen zyn, die het lidmaatschap v. d. H. Familie niet aandur ven. Veel te veel wordt de Congregatie nog be schouwd als een vereeniging voor menschen van een bepaalden stand, en men vergeet, dat iedere godsdienstige vereeniging (zooals ook de Cpn- gregatie) alle standen omvat. Iedere stand heeft de verplichting om door organisatie een ka tholiek front te vormen; iedere stand moet medewerken om door organisatie de katholieke beginselen meer nsiar voren te brengen; iedere stand heeft een taak te vervullen in de Katho lieke Actie. In den stryd onzer dagen, die zich hoofdza- keiyk richt tegen alles wat zich katholiek durft noemen, moeten de katholieke mannen zich schrap zetten om door woord en voorbeeld de Kerk van Christus tegen lederen aanval te be schermen. In de Congregatie zal getracht worden om door het behandelen van actueele onderwerpen onze mannen paraat te doen zyn, om door woord en voorbeeld het geloof te verdedigen. Als enkeling staan wy hulpeloos; gezameniyk vermogen wy alles. Pater Schaeffer, de gevier de oud-directeur opent Zondagavond om kwart over acht het jaariyksch triduum in de kerk op de Laat. Komt dan naar hem luisteren, want iedereen begrypt, dat er dah degeiyke kost wordt opgediend. Zondag-, Maandag- en Dins dagavond (23, 24 en 25 Jan.) om kwart over acht staat de kerk voor iedereen open. Wy ver wachten vooral veel belangstelling van mannen ifit de beide Patersparochles die nog geen lid zyn van de Congregatie. De leden zelf hebben geen aansporing noo- dig, zy zullen zonder Uitzondering present zyn. Dinsdagavond. 25 Januari om kwart over acht heeft de plechtige Opdracht plaats van 70 nieuwe leden. Katholieke mannen van Alkmaar, wordt nog heden lid van de Mannen-Congregatle. By een volgende gelegenheid moet gy Uw Opdracht doen. Wy rekenen op uw komst. De Kerk van Christus vraagt Uw medewerking. Wacht niet te lang; Gods Kerk heeft Apostelen en propa gandisten noodig. Hier roept de stem van God. Hier zal ook niemand durven weigeren. En wy zyn het geweest, zei ze, die de inlichting verstrekt hebben, die tot hun vonnis liedt. Dat bevalt me niet. Nancy, zei Lovett, tot dusver heb ik in die richting nog niet gedacht; maar nu be gin ik er anders over te denken. Ik begrijp* wat je zeggen wilt, en my bevalt bet evenmin als jou. Dat had ik ook gehoopt. Ik hoopte, dat jy «r net zoo over denken zou als ik. Ze verdienen, dat ze opgehangen worden, zei kapitein Lovett, en ik ook. Het zou schynheilig weaen. als ik zei, dat ik het niet verdiende. Misschien heb je een plannetje ge maakt, met dat kleine slimme kopje van je? Dat heb ik, zei Nancy. Zy legde een van haar handjes op zijn gzoote himcL Zeg me, wat je wilt, dat ik doen zal, Nancy, zei hy, en ik zal het doen. Ik wil, zei Nancy, dat je al de negers aan land zet in hun eigen land. Ik wil, dat je Mr. Thompson en den anderen dezelfde kans geeft, die je zelf hebt om berouw te hebben, en weer goed te maken. Als je dit wilt, Nancy, zal ik probeeren, om je je zin te geven. Maar ik moet je ronduit zeggen: het komt vrijwel hierop neer, dat je je armen man vraagt, een wonder te verrich- De balans van de jachtresultaten In de Wle ringermeer kan, nu ook de jacht op waterwild binnen enkele dagen zal zyn gesloten, worden opgemaakt. De uitkomsten geven,'wat de hazenjacht be treft, een belangryken achteruitgang, by Ket vorig Jaar, te zien, terwyi daarentegen een gunstiger beeld ten opzichte van waterwild en ander gevogelte kan worden geconstateerd. De teruggang van de hazenjacht moet hoofdzaak worden toegeschreven aan het koude en natte voorjaar, waardoor een groot deel van de jonge hazen het leven liet, anderzyds wyi het afschot op sommige perceelen in het voor afgaande jaar te sterk was geweest. Voorts is de z.gji. inteelt aan de vermindering van den Beschermt de oogen van U en Uw gesin. Leest en werkt bü goed licht. van den dienstplicht betreffende de(n) uitspraak Jeremlas voor één Hé daar. Swifty, riep kapitein Lovett, kom eens hiér! Thompson wierp den jongen een woedenden blik toe. De jongen had hem overgehaald, om naar de hut toe te gaan. Thompson nam zich la geenen deele voor, te vergeten at te verge ven. Ik wil eens met den kok praten, mijn jon gen. zei kapitein Lovett. Bh wees dan zoo goed, Mr*. Lovett, te zeggen, dat ik haar zeer verplicht zal zyn, als zy het venster van de hut dicht doet, en aan dek komt. De lucht zal haar goed doen. Dan wendde hy zich tot Thompson. Ik zal het nu van je overnemen, Mr. Thompson, zeide hy. En jy kunt naar voren gaan, en de lui zeggen, wat je wilt. O kun je één van hen zeggen, dat hy een touw spant van den eenen kant naar den anderen, net vóór de roef, en het wachtwoord uitgeven, dat ieder, die over die lyn heenkomt, zonder dat ik het hem ge- gevraagd heb, wordt neergeschoten. De kok was een neger jong, knap en intelligent. HU kreeg geen salaris, en had geen aandeel in de winst. Hy was een slaaf, en het persoonlijk eigendom van den kapitein. Mongo, zei dese laatste, je bent een, vry man, en van nu af aan sul je salaris hebben, net als ieder ander. De neger wierp zich niet aan de voeten van zyn meester, onder tranen en betuigingen van vreugde en dankbaarheid. Dat kan men alleen op plaatjes zien. Hy hoorde zyn emancipatie héél kalm aan, aa aai saet nagaooeg geen gsetss van accent: door te gaan? Dat is net zoo ongeveer, wat er in een gewoon geval zou gebeuren, zei kapitein Lovett. Maar vergeet niet, dat ik de kapitein van dit schip ben, en ditmaal ben ik niet van plan, om al te veel haast te maken. Denk er aan, dat wy het éénige kompas hebben. 2- Ik heb ergens anders over gedacht, aei Nancy. Laat eens hoeren. Wat zal er gebeuren, wanneer se ons te pakken krygen. De muiters worden opgehangen, aei kapi tein Lovett. Mij zullen ze niet ophangen, omdat ze uit dien brief zullen weten, dat wit se ook mogen denken, dat ik vroeger ge- daan heb ik ditmaal onschuldig ben, en tegen myn wil gedwongen wat ik niet wilde doen. En r zich het hoofd Mongo. Dat dacht ik wel, set Nancy. Hoe lang heb jy en Mr. Thompson samen gevaren? Een heelen tyd. En met een paar-van de salderen heb je óók een heelen tyd samen gevaren? Juist En nu moeten ze allemaal hun straf ondergaan, omdat jy van my houdt,' en het vaste voornemen hebt gemaakt, om een nieuwe blsdzUde te beginnen, om mynentwil? Dear komt bet vrijwel op neer, ast kapi- W Lovett. Jawel, meneer. Er zyn twee partyen hier aan boord, arme negers aan land te zetten, 'om er dan van Mongo; de eene party ben jy, en ik, en Mrs. Lovett, en de jongen. Vóór Mr. Thompson en de rest het samen eens worden, wil ik hebben, dat jy. en de jongen de kajuit volstopt met pro visie, en een overvloed van drinkwater. We zullen misschien een beleg moeten ulthouden, vóór deze reis is afgeloopen. Jawel, meneer, zei Mongo. Op dit oogenblik kwam Nancy aan dek. ZU had tijd gevonden, om zich wat op te knap pen, en te verkleeden. Ondanks haar bleekheid, en de donkere kringen onder haar oogen, sag se er frisch en lief uit. Swiftyzei kapitein Lovett, ga JU met Mongo mee. en help hem een hsmdje. En dan tot Nancy: Kyk dien kant eens uit, kind. Het was nu al eenigen tyd geleden, sinds het oorlogsschip syn laatste schot had afgevuurd. Maar het was in de buurt gebleven. Neem den verrekyker, Nancy, aei kapitein Lovett, en kyk eens, of ze een boot uit- zetten. Na een poosje berichtte Nancy, dat er een boot werd ultgeset. Iemand heeft de fleech geidenzal kapi- teln Lovett, en se gaan die nu opvisschen. Twintig minuten later kwam het oorlogs schip wéér achter do Albatros aan, met voile zeilen. Ik heb over iets liggen denken, set Nancy. Waarover dan? Zooals reeds eerder werd vermeld, zal het Comité voor Tooneelultvoerlngen op Vrydag 28 Januari a.s. zyn twaalf en een half-jarig be staan eenigszlns feesteiyk herdenken met een voorstelling van Jean, het nieuwste succes van de Tooneelgroep Het Masker, onder leiding van Ko Arnold. Het stuk is geschreven door den Hongaarschen auteur Ladislaus BusFeketee. De regie is in handen van Ko Arnold!; de ont werpen van de zeer fraaie décors van Lucas Wensing. In dit stuk treedt vrywel het geheele gezelschap op. Van de hoofdrollen noemen wy: Ko Amoldl, John Gobau, Ank van- der Moer, Jacqueline RopyaardsSandberg. Uit de beoordeellngen van dé vooraanstaande pers citeeren wy: ....Het komt meer en meer vast te staan, dat Het Masker een der beste, zoo niet het bes te gezelschap is, dat wy op het oogenblik be zitten Eindeiyk weer eens een biyspel, waarby men zich amuseert. Jean is een licht, luchtig biy- spel, maar zoo speelsch en flonkerend van dia loog, dat het een Molnér op zyn best zou kun nen zyn. Het gegeven is origineel en volkomen van dezen tyd. Ko Arnold! doet dezen politicus- grootgrondbezitter leven tot in elke vezel.... ge£ld moesten'wor’den-''toch wa3"het een vreug- het is een groot genoegen te mogen consta- -- teeren, dat het met het tooneel nog niet hope loos staat, zoolang nog dergelyke voorstellingen mogeiyk biyken.... Voortreffeiyk blijspel.... “ta de gelegenheid waren hun huisge- styivolle opvoering, geestige dialoog.... een - fyne comedle, geestig, zelfs aandoeniyk.ver- fynde verstilde momenten van zuiveren tooneel- aard.... Men beleeft maximaal plezier; een uitstekende opvoering Voor deze gelegenheid zal de voorstelling op geluisterd worden door entre-acte muziek. De wind viel uit de zeilen, tot ze klapperend langs den mast hingen. Om draalde de Albatros, tot de wind de zeilen weer aan den anderen kant pakte. Mét andere woorden: de Albatros voer niet langer evenwydlg met het oorlogs schip, maar in een rechten hoek er op aan. Als de ander lang genoeg koerste, zooals hy nu deed, sou de Albatros voor zyn achtersteven langs varen en een heel eind van hem af! Zoo weinig tyd als het in beslag nam, om een schip als de Albatros te doen draaien, zooveel kostbare minuten zouden er mee heengaan, vóór het massieve oorlogsschip, met zyn zware tuigage en toebehooren, dezelfde manoeuvre had uitgevoerd. Een half uur later was het oorlogsschip eveneens gedraaid, en kwam weer op de Alba tros af maar nu veel verder verwyderd. Niet temin was de Albatros nog altyd in de knel. Een uur later herhaalde kapitein Lovett het kunstje, en won opnieuw. Toen begon de oorlogsbodem, ziende dat hy aan de verliezende hand was. in ernst te schieten. Maar de afstand was al te groot geworden, dan dat de kogels nog wq^ Jlet, kreeg hy de flesch in het oog, die uit het kelijk schade van batoekaoig konden aanrku- De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrUstelling wegens kostwinnerschap hieronder genoemde(n) persoon de gedaan, achter zyn naam vermeld: Evert Vos, lichting 1938. Uitspraak: jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan ulteriyk den tien den dag na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wetteiyken vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente in geschreven personen of door diens wetteiyken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met rede nen omkleed, worden ingediend by den Burge meester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 21 Januari 1938. De Burgemeester van Alkmaar, H. KLAVER, lo. burg. Geboren: Catharina Maria, d. van Martinus Bakkum en Maria Anna Ottenbros. Ondertrouwd: Willem Jacobus Habiecht en Geertje Kater; Wilhelmus Anthonius van Hou ten en Dirkje Tuinman; Jacob Jaoobus van der Zei en Neeltje Tol; Antonie Willem Verschuur en Alberdina Popken; Steven Tellegen en Roe- lofje Swaan. Overleden: Catharina Elisabeth Hllkhulzen. gehuwd met Pieter Jacob van der Kamp, oud 74 Jaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10