We luisteren naar I RTA.I.-tentoonstelling hoofdstad geopend de e I Duitsche maatregelen tegen illegale propaganda in Verwoede strijd bij Teruel z»n heengaan als inspecteur der Burgerwachten Strenge grenscontrole bij Enschede Een Baltische kardinaal? Grammens geeft geen krimp De gebeurtenissen te Heede HET BRANDPUNT VAN DEN AUTOHANDEL VRIJDAG 21 JANUARI 1938 Minister van Buuren Weer bericht Geen smokkelhandel Het R.K. Ned. elftal te Haarlem Zaterdag 22 Januari ie VISCH VERDUISTERD? UIT DE STAATSCOURANT In den Vinkeveenschen polder missies verleend zullen worden. Verificateur Cle&ringkoersen GEEN GRATIEVERLEENING IN INDIË Vrees voor illegale propaganda GENERAAL G. BAUDUIN NEEMT AFSCHEID Met ingang van 1 Februari zyn benoemd tot verificateur der Invoerrechten en accijnzen te Zutphen, O. X. de Boer, konunies-verlficateur DE EERSTE BISAMRAT IN ÖNS LAND 9 Minister Van Buuren voert het woord - Een garnizoen te Amsterdam m bel ho 900 jonge kommiezen bewaken -een gebied van ongeveer dertig kilometer Smokkelhandel geheel stilgelegd - HEFFING OP BOTER ONVERANDERD, Voordracht aangenomen i tegen IS Juni zyn de militairen van den luchtdoeldienst te verwachten De besprekingen van Munters met het Vaticaan EEN ZOMERHUIS VOO1 PRINS BERNHARD Het door Franco opgebrachte Amerikaansche schip ver voerde petroleum voor de Spaansche regeering „De zware lasten op het autover keer zyn een beletsel voor een betere ontwikkeling hier van,” aldus de heer Leonard Lang voert het woord o. Groote voorzichtigheid en terug houdendheid een allereerste vereischte Commissie van advies inge volge Dienstweigeringswet Bescherm U bijtijds door 9roeHmn-rasTsues „wees voorzichtig luidt vaak een raad daar zitten haken en oogen aan.” Ja aan vele kwesties zitten ha ken en oogen en in het leven moet men nu eenmaal voorzichtig zijn. Maar niet té voorzichtig. Uit vrees voor haken en oogen mag men niet werkeloos blijven en zich afzijdig hou den. Mén dient zich goed te beraden en wel te bedenken, dat menige zaak niet zoo eenvoudig is als ze vaak Hjkt, doch na rijp beraad dient men te handelen en niet voor moeilijkhe den terug te schrikken. Want „haken en oogen” vindt men ten slotte op elk terrein des levens en men zou futloos en nutteloos worden, indien'yfnen.al- maar voor .Jiaken en oogt weg ging. Geen stappen der VJS. te wachten Tegen N.S.B.-Statenlid 5 maanden geëischt Met een vijftigtal Leuvense he stu denten roeit hy Fransche opschriften uit Een groote vyand van onze dyken en waterkeeringen Wedstryd tegen het Haarlemsche districtselftal Haken en oogen !x ba le lil of 1 o op- tei Naar aanleiding van de gebeurtenissen me Generaal-majoor b. d. O. J. D. Bauduln, die 4 4a da- o - <0 orkest en I (met gr^l.). econo- Walter le. Verder was het beste- :eiyk om iff groots kisten is de verleiding heel groot, want de liter kost aan de overzijde 84 cent en hU brengt hier min stens 2.50 op. Tenslotte vestigde de heer Lang cr met nadruk de aandacht op, dat het wegtransport z.i. over matig is belast en spr. hoopte, dat de regeering het groote economische belang van een gezonde Er wordt ook niets medegedeeld omtrent de mogelijkheid, dat de Amerikaansche regeerlng stappen zal ondernethen. Er wordt aan herin nerd, dat de regeerlng ruim een jaar geleden de Amerikaansche schepen dat zij zelf de in Texas vertrokken met een bemanning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petroleum naar Barcelona gebracht en* is vervolgens naar Batoem vertrokken. Net schip keerde thans naar Barcelona terug. Armstrong verklaarde verder, dat hij nog niet besloten heeft, of hy stappen by de regeerlng van de Vereenigde Staten zal doen. i? Ni. Bi 11e 15< 1 uit ne be tw 1 del ku; 1 re Oi Spr bracht tenslotte den exposanten dank voor hun ondernemingsgeest en memoreerde hierbij ook de medewerking van de verschillende pu blieke diensten der gemeente Amsterdam. r kest orkest. militair 17 in vo 86 ft Bi BI VS Bi Het is ons niet bekend hoe het te dien lichte in andere grensstreken issgesteld, maar sedert eenlgen tijd wordt het stukje rijksgrens tegenover Enschede, van „de Knalhutte” tot Glane, ongeveer een dertig kilometer, bewaakt door niet minder dan 900 „Zollbeamten Zoo heeft de verzwaring der wegenbelas ting in 1935 eep dusdanig ongunstigen in vloed op de ontwikkeling van het wegver keer uitgeóéfend, dat het aantal automobie len in Nederland In 1938 een daling ging vertoonen. Een beangstigend verschijnsel, wanheer aangenomen mag worden, daOJigt aantal motorvoertuigen als het ware een graadmeter is voor de économische ontwik keling van ons land. Naast dit- ernstige v^f- schijnsel, gevolg van de stellig te hooge motorrytuigbelastlng,zagen wij en zien wij ook beden nog, dat, en nu als gevolg van de personeele belastng, het Nederlandsche wa genpark in hooge mate verouderd is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisterennamiddag de voordracht aangeno men om voor t gereedmaken yan 'n militair oefenterrein in den Rlekerpolder een credlet 1200.000), beschikbaar te stellen en om in beginsel te bepalen, dat het oefenterrein met bijkomende nog nader aan te wijzen terreinen voor militaire doeleinden op nader te bepalen voorwaarden ter beschikking van het Rijk zal worden gesteld. aan dege poldert en het resultaat *«n het be zoek is geweest, dat bovengenoemde „schuur” werd gekocht. Koenen voor stortingen op 21 Januari 1938 tegen verplichtingen luidende in: Hoe dit zU, de Duitsche. bewaking blijkt een voordeel Je zijn voor den bona fide handel in ons grensgebied. De Nederlandsche ambtena ren hebben thans in hoofdvak alleen te doen met merl&hen die in DuitscMand geld hebben vaststaan, daarvoor goederen ijoopen en trach ten ze frauduleus in te voeren, omdat ze an ders last krijgen met de dealing. Voor fle rest blijkt de Duitsche wacht een groote hulp voor onze kommiezen. Onder groote belangstelling is hedenmid dag te Amsterdam de 28e R A.I.-tentoopstei- ling door den minister van Waterstaat, mr. dr. Ir. J. A. M. van Buuren. geopend. De nationalisten, dié door talrijke vliegtuigen gesteund werden, deden heftige aanvallen op de vlakte en dé'heuvete van Celadas, doch zij wer den terugieslagen. Na zware verliezen geleden te hebben, konden de rechtschen zich van Mu leton meester maken. De vijandelijke ruiterij r die de stellingen der regeeringstroepen trachtte binnen te dringen, kon verspreid worden. De aanwezigheid van zulk een groote macht aan de grens wordt aan Duitsche zijde ver klaard als een poging om Insluiping van mond en klauwzeer te voorkomen. Maar het besmette wild loopt vrijelijk Duitschland binnen en dan helpt het niet, dat de landbouwers bij het overschrijden der grens aan de doorlaatposten hun voeten moeten vegen op een met creollne gedrenkte mat. ontwikkeling van het wegtransport aal willen inzien. gewaarschuwd heeft de vaart in de Spaansche wateren rmoej^r dragen. In Litauen meent men. dat de voorkeur ge geven dient te worden aan een Utauschen Bisschop, daar Litauen een overwegend katho lieke bevolking heeft, terwijl Letland hoofd- zakelijk proteatantsche onderdanen heeft. In- tusschen zijn de betfékkingen tusschen Litauen en het Vaticaan nog niet verbeterd, zoodat se dert het vertrek van den PauseUJken Nuntius in 1931, dè H. Stoel geen Nuntius meer te Kowno heeft. ZU bezetten enkele loopgraven van den vij and, na den tegenstand overwonnen te hebben van de regeeringstroepen, die zware verliezen leden. Bijna vierhonderd regeeringsmanschap- pen werden gevangen genomen. Tijdens een luchtgevecht werden geven regeerlngsvllegtulgen neergeschoten. Waarschijnlijk werd ook nog een achtste getroffen. reklngen heeft gevoerd over de op- van het nieuwe diocees Liepaja, dat te door splitsing van het Aartsbisdom erin was in het concordaat met Let- \w>rzien. De besprekingen zijn echter ocn^beide partijen gunstigen zin ver- itlcaansche kringen heeft men vriendschappelijke houding, tegenpver bet Vaticaan pv ANP. VARA-Varia. ..Fantasia" «n Okél" Alleen bij Haaksbergen—‘Elbergen, waar de Duitsche bewaking minder scherp is, hebben Nederlandsche ambtenaren nog een transport, van 3(fL. jenever in beslag genomen. BIJ de bewaking tegenover "Enschede gaat dat niet, omdat ook op Duitsch gebied slechts één liter jenever tegelijk mag worden ^vervoerd. En toch In kerkelijke kringen in Litauen, aldus meldt het DK’.B rekent men op een spoedige benoeming van een Kardinaal voor de Baltische Staten. Men beschouwt de be sprekingen van de Letlandsche regeerlng met het Vaticaan als een teeken. dat po gingen aangewend worden om den Aarts bisschop van Riga, Mgr.’ SpringowltsJ, de eer van deze benoeming te doen geworden. SALAMANCA, 21 Jan. (Hav^) Om trent den toestand Donderdagavond om acht uur meldt het door het rechtsche iwofd- kwartier uitgegeven communiqué, dat de rechtsche troepen aan het front van Teruel een verbetering hunner eerste linies hebben uitgevoerd. Het zyn allen jongere kommiezen, oud-leden der Rjjksweer, der S. S. of 8. A., die de Zoll- schule doorloopen hebben en in party-discipli ne en -theorie zyn doorkneed. Ze hebben een zwaren dienst, moeten zes uren aaneen een post bezet houden en hebben het consigne op een ieder te schieten, die nlet-onmiddeliyk ret- doet aan hun bevel tot stilstaan. Soms ziet men hen in een ononderbroken postenketen langs de grens staan, een anderen keer zyn ze onzichtbaar aanwezig, maar niemand slaagt er in hen te passeeren. Het overschryden der grenslyn buiten de wegen, waaraan officieele doorlaatposten liggen, is streng verboden, en door deze wacht te het dan ook volkomen on mogelijk om in deze streek over de z.g. „grüne Grenze” Duitschland binnen te komen. Zang en plano. ’’«clamatie. 5.20 Harry Roy'a Band. 6.20 Berichten. 7.05 Reportage. 7.30 De BBC-Zanger» 7.50 Radiojournaal. 820 Varlété-programma. 920 Berichten. 9.40 Amerlkaansch overzicht. 9.55 Sportreportage. 10.25 Het BBC-orkest en solist. 11.35 Ambrose en zyn Band. 1130 Orgelspel. 13.10—1220 Berichten. RADIO PARIS. 1648 ld. nuzlek. 9.50 Conservatorlum-orkeet. 11.50 Gramofoonmuzlek. 12.20 Planovoordracht. 12.35 Ballly-orkest en zang. 3 20, 4.05, 6.05 en 8.35 Zang. 8.50 Radlotooneel. 1025 Poi 1120—13 Omtrentyifet Amerikaansche schip Nantucket Chief, dat door Franco werd aangehouden, ver nemen wij, dat dit behoorde tot de- Eastern State Petroleum Company. De vice-president van dexe maatschappy, Daniel W. Armstrong, heeft medegedeeld, dat dit schip-zevendulzend ton petroleum aan boord bad, bestemd voor de Spaansche regeering. Het schip was 18 November uit Port Arthur Het „Bat. Nieuwsblad”, verneemt, dat het vast staat. dat ter gelegenheid van de gq^oorte van de(n) Oranjetelg geen gratie aan veroordeel den zal worden verleend. 31 Augustus 1936 zijn de gewone remissies van straf verleend, daarna inJanuari 1937 de extra-gratieverlaenlngen en ten slotte in Augus tus 1937 opnieuw de gewone remissies. Men meent te bevoegder'plaatse, dat het nu voorloopig genoeg is, vooral omdat immers op 31 Augustus van dit jaar weer de gewone re in het officieele legerbericht der Baree- lona-regeering wordt toegegeven, dat de slag, die gisteren aan het front van Terne! geleverd te, tót de verwoedste gevechten van den burgeroorlog kan worden gerekefid. Een dergeiyke bepaling te alleen lastig voor de boeren, die landeryen hebben aan beide zyden der grens en nu soms gedwongen wor den tot het maken van een omweg van een uur, willen zij hun beide landeryen betreden. Bovendien, het mond- en klauwzeer te in het Duitsche grensgebied veel erger dan in het onze en de bewaking te in landeiyke streken lang niet zoo streng als tegenover Enschede. Ook het motief: het beperken van den de- viezensmokkel gaat niet op, omdat deze smok kel inderdaad beteugeld is. In de laatst^ maan den komen pogingen om geld Duitschland in te voeren hoegenaamd niet meer voor. Het bedrag van de heffing en de steun uitkering op boter is, behoudens tusschenttjd- sche wijziging, voor de week van 2027 Ja nuari vastgesteld op 60 cent per Kg. (onver- Hoogste barometerstand: 773.4 te Toulouse en Clermont Laagste barometerstand: 723.3 te Janmayen VERWACHTING: Meest matige, tydelyk wellicht toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, later opklarend, weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. Zon op 729 - onder 4.24 - Licht op 4.54 Maan op nam. 11.43 onder v.m. 9.43 23 Januari UK. 4 Aan de heeren jhr. mr. P. A. J. V. d. Bran- deler, oud-procureur-generaal by het gerechts hof te *s Gravenhage en mr. J. Woltman, oud- secretaris-generaal van het departement van Defensie, te eervol ontslag verleend onder- scheldeniyk als voorzitter en als lid vap de commissie van» advies, bedoeld by art. 3 van de wet van 13 Juli 1923 betreffende dienst weigering, zulks onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hen als zoodanig geduren de vele jaren aan den lande bewezen. Voorts zyn benoemd tot leden van die com missie mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, adminis trateur by bet departement van Onderwijs, K. en W., thans plaatsvervangend lid, en prof, mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Technische. Hoogeschool te Delft, Ryksbemld- delaar en is benoemd tot voorzitter der com missie het tegenwoordig lid Mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofdaalmoezenier voor leger en vloot. Spr. wilde er bovendien nog op wyzen, dat in het buitenland gebleken te, dat verlaging van lasten voor het wegverkeer steeds meer dan gecompenseerd werd door het toenemen van het aantal voertuigen, zoodat lastenverlaging zelfs een fiscaal belang beteekent.” VATICAANSTAD, 21 Jan. (Havas). Aan gaande het bezoek vari den minister van Bul- tenlandsche Zaken van Letland aan het Vaticaan, wordt gemeld, dat minister Munters os. besukeklngen heeft gevoerd over de richting) 1 ontstaan Riga. H^ land niet in een v< loopen. In veel lof voor die minister Muih heeft aangenomen. Aanvankeiyk hadden B. en W. dit laatste .kosteloos” willen doen doch een amendement der soc. democraten werd dóór B. en W. over genomen om het woord .kosteloos” te schrap pen en nog nader met de regeering te overleg gen om gunstiger voorwaarden te bekomen. Iptusschen zal toch bnmiddeliyk met gereed maken der terreinen begonnen worden, daar.15 Juni a.s. het garnizoen In de Oranjekazerne lian worden verwacht. 4 Na verdediging der^,voordracht door wethou der De Miranda en burgemeester De Vlugt stemden met de communisten alleen twee ka tholieke leden de heeren Steinmetz en De Groot tegen. De getatesterkte van het garnizoen te 800 4 1000 man, 20 officieren en 50 onderofficieren. Een 39-jarige IJmuldensche vischsorteerder, lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol- land voo»‘ de N.8.B.. stond Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens dief stal van vlsch uit de hallen te IJmuiden. In den vroegen ochtend van dep 25en August» zou hy een aantal tongen hebben gestolen. Als eerste getuige werd gehoord een onbezol- I digd rljksveldwachter, die om vier uur in den I ochtend op dien datum zich op een verdekte plaats had opgesteld, om verd., tegen wien hij I al langer argwaan koesterde hy had hem al I eens gewaarschuwd te observeeren. Verdach- I te had toen tot driemaal toe een aantal tongen I in aen groote kist overgeladen, hetgeen niet ge- bruikeiyk was. (Een technische kwestie). Verdachte ontkende. Verder was het heele- maal niet ongebniikeiyk om iff groote kisten over te laden. Een 56-jarige wachtsman, belast met toezicht op drie vlakken der vischhal, had een aantal tongen gemist. Ook hy verklaarde, dat deze visschen nooit in groote kisten werden gedaan. Nog verschillende andere getuigen werden ge hoord, die om beurten verklaa^tjph, dat het ber gen van tongen in groote kisten wel of niet ge bruikelijk was. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde evenwel wettig en overtuigend bewezen. Hy etechte een gevangenisstraf van 5 maanden. De verdediger, mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis, con cludeerde op juridische gronden vryspraak. Verdachte verklaarde nog, dat zyn schorsing als vtechsorteerder door een reedersvergaderlng was opgeheven, hetgeen niet zou gebeurd zijn, als er ook maar even kans was, dat hy schuin had. Uitspraak 3 Februari. De minister van Waterstaat, mr. dr. Ir. J. A. M. van Buuren, die vervolgens de openingsrede hield, noemde het een verheugend verschynsel, dat in den nog steeds moeiiyken tyd, dien wy thans beleven, de Nederlandsche vereenlging „De Rijwiel- en Automobiel-lndustrie" opnieuw, den moed vond een tentoonstelling te organl- seeren. Het verheugde spr., dat er thans in de sta tistiek van het aantal motorrytuigen weer een opwaartsche tendenz te te bespeuren. By ver gelijking met andere landen kan deze tendenz gering schynen, maar men moet zich hierby toch wel reallseeren, dat de verhoudingen elders zeer belangryk van de onze kunnen afwyken. Het trof spr., dat de voorzitter na de hulde, welke hy bracht aan de rykswaterstaats-inge- nieurs voor welke hulde spr. hem gaarne dank zeide een ietwat somber beeld heeft gegeven van de lasten, waaronder het wegver keer gebukt gaat. Het was spr. bekend, dat dit een punt te van zorg in den kring van den automobielhandel en van het motorverkeer en spr. kon daaraan da delijk toevoegen, dat dit ook voor hem zoo te. Elders is door de regeerlng reeds als haar stand punt verkondigd, dat zy erkent de zwaarte van de lasten, op het motorverkeer drukkende, maar dat zy daarin op het oogenblik geen verlich ting kan brengen met het oog op de elschen van het budget. Spr. zou in dit verband ook nog eens de aan dacht willen vestigen op de zeer hooge bedra gen, welke de overheid in hoofdzaak ten bate van hét motorverkeer voor haar rekening neemt. Op twee factoren, die gelukkig een compensee- rende werking uitoefenen ten opzichte van den last der overheidsheffingen, wilde de minister wyzen. En wel in de eerste plaats op de daling I van den benzineprijs, want terwyt de prys in 1924, de belasing niet meegerekend, nog 24 cent per liter bedroeg, te deze thans, zonder belas ting, ongeveer 6 cent. In de tweede en voornaamste plaats doelde spr. op de zoo pryzenswaardige activiteit van de auto-Industrie inzake het naar beneden brengen van de vervoerskosten, oa. door lager .brandstofgebruik tengevolge van zuiniger mo- tor en. grootere economie in bandengebruik door Prijsdaling en verbeterde constructies en lagere aanschaffingskosten van de motorrijtuigen zelf. Uit economisch oogpunt bezien, te het belang van deze tentoonstelling ongetwyfeld groot. Zy vormt immers het tygeiyke brandpunt van den géheelen Nederlandschen automobielhandel, haar welslagen is van zeer veel beteekenis voor den gang van zaken gpdurende 1938 in dezen tak van handel alsmede in een aantal indus trieën. Spr.’s ambtgenoot van Economische Zaken had'bem dan oo£ speciaal verzoent, zyn beste wenschen voor het slagen der R-AJ.-tentoon- stelling te willen overbrengen. Hieraan ook zyn goede wenschen parende, verklaarde spr. V 26ste R-A.I.-tentoonstelllng geopend. Biyft^over, hetgeen een deskundige aan deze zyde van de grens ons als reden op- ggf: Dultschlanfls vrees voor illegale pro paganda. In Duitschland, zeide deze, wor den Enschede en Nymegen beschouwd als centra van illegale propaganda tegen het huidige regiem in het Derde Ryk. In West falen en Rynland zyn duizenden pamflet ten verspreid, welke over deze beide plaat sen hun bestemming hebben bereikt, en er zyn zelfs zendingen doorgedrongen tot in Hannover en Beriyn toe. Het komt voor, dat dergeiyke biljetten in België of Frank- ryk gedrukt worden, in ons land her en der reizen, soms weken aan de grens lig gen, maar dan zyn ze in eens verdwenen, ze zyn „over den paal” gekomen, hoe, dat is en biyft een raadsel. De strenge bewa- kipg vair thans maakt, dat ze dan nog niet steeds aan het goede adres komen, want het staat vaat, dat eenlge partyen pamfletten in het Duitsche grensgebied tegenover En schede In" beslag zyn genomen. af- het I moerassige gebied van de Demer veelvul dig voorkomt, omdat daar vroeger een groote kweekery is geweest. De bisamrat, die van 1904 af 4n Bohemen te gekweekt qpi zyn pels, te van een nuttig pels dier een plaag geworden, die by gebréke,aan I voedsel zich te goed deed aan het grun, ter- I wyi haar instinct van wroeten graven een bedreiging vormde voor spoordyken en water- I keeringen. Vooral in Duitschland was de bi- I samrat zeer gevreesd en het heeft heel wat I moelèt gekost dlf vruchtbare ras te declmee- I ren. I Ook voor ons land zou een snelle vermenlg- vuldlging dezer diersoort een groote ramp kun nen worden, om de schade, die ze zou kunnen aanrichten aan onze vele dyken en waterkee- ringen. Het gevangen dier te afgegeven aan het mu seum voor natuuriyke historie te Maastricht. Het is te wenschen, dat het gevangen exem plaar de eenlge bisamrat te, die ons land te binnengedrongen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Heede heeft het bisschoppeiyk Ordinariaat‘tfan Osnabrfick een verklaring' gepubliceerd, Vaar- in wordt- geconstateerd, dat de Kerk de moge- lykheid van deze openbaringen niet loochent, maar dat men zeer voorzichtig en terughou dend te werk moet gaan met dergelyke be richten. „Ten opzichte van de bekende gebeurtenis sen, in Heede is het bewijs nog niet geleverd, dat hier sprake is van bovennatuuriyke ver- schyningen. Daarom is het ir^-het belang dér Kerk niet gewenscht, dat op een of andere wyze bede vaarten naar Heede ondernomen worden.” Aan de geesteiykheid is gevraagd om niet al leen zelf geen bezoek te brengen aan Heede, maar ook om zich van iedere propaganda in dit opzicht te onthouden en afraaend te staan tegenover de geloovigen. BRUSSEL, 20 Jan. (Belga). Uit Tienen wordt aan de Brusselsche „Soir” gemeld, dat hedenochtend tegen half twee Gram mens en een groep studenten der unlveni- teit van Leuven met twee autobussen waren aangekomen en direct waren begonnen met hun knuppels borden' welke opschriften in de Fransche taal vermeldden, te vernielen. De schade beloopt duizenden francs. De politie heeft een vyftlgtal studenten ge arresteerd, en ook Grammens overgebracht naar het politiebureau, waar het gezelschap tot van ochtend acht uur werd vastgehouden en waar tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. Volgens de „Soir” zou de taalcommissie de stad Tienen nadrukkeiyk hebben gemachtigd voor het publiek bestemde mededeelingen in de belde tjilen bekend te maken. Volgens „Het Laatste Nieuws” heeft prof. dr. Maurits Sabbe, evenals prof. Vermeylen, ontslag genomen als lid van de> Koninkiyke Belgische Academie. Een ongewenschte vreemdeling te dezer gen in ons land binnengedrongen nJ.een bisamrat, welks komst reeds lang gevreesd, maar nog niet gesignaleerd werd. Het dier te gevangen op een boerderij in de streek tusschen Budel en Neder Weert. Waarschyniyk te het dier in oorsprong kometig uit België, waar de bisamrat in van de Demer Naar de „Utr. Crt."^.meedeelt, heeft Jhr. De- del, in opdracht - ven Prins Bernhard, in den Vinkeveenschen polder een stuk van de beken- ‘de .Schuur van Botshol” gekocht. Dit gedeelte zal worden omgebouwd om de zen zomer dienst te doen als zomerhuisje, öm dan tevens uitgangspunt te vormen voor Prins Bernhard by he£ beoefenen van. jacht- en vte- schery-sport. Zooals eenlge maanden geleden werd gemeld, heeft het prlnseiyk paar een bezoek gebracht Het gevolg van zulk een nog nooit geziene grensbewaking is, dat de beroepssmokkelhandel volkomen stil ligt, en er zelfs met de feestda gen en de jaarwisseling anders het hoogsei zoen daarvoor hoegenaamd geen Duitsche jenever naar ons land is ingevoerd en er hier ook clandestien niet gestookt te, qpidat de grenspassage voor de Duitsche „deskundigen" te moeflyk te. a •met Ingang van 1 Februari van dit jaar op zyn verzoek is oritheven van de functie van inspec teur der Burgerwachten, schrijft in hete laatste nummer van dé Nederlandsche burgerwachten een afscheidswoord. Het is een woord van dank voor de steeds ondervonden medewerking, dat eindigt met de beste wenschen voor de toekomst. Naar wy vernemen, staat het thans vast dat het R -K. Nederlapdsch elftal in Haarlem een wedstryd komt spelen. Dit gebeurt kort voor den offlcieelen landenwedstryd tegen België en als datum wordt genoemd 24 April as. Als tegenstander fungeert het Katholieke Haarlemsche elftal, terwyi de wedstryd plaats zal vinden op het terrein vag^HAGr-aan den Heerenweg te Heemstede. HILVERHVM L 1875 M. en 4152 M. V ARA-U itzendlng) 8.00 Oranaofoonmuzlak. IQ20' Uitzending voor Arbelder» in de Con tinubedrijven. 12.001.45 Gratnofoonmuslek. 2 00 Reportage. 2.20 Viool en plano. 2.45 Amateurs-ultzendlng. 3.15 Causerie over Marokko. 3.45'. VARA -Orkest m. m. V. soliat. 4.30 Esperanto-ultzendtetg. 4.50 „Krla-Kraa door Nederland": 5.40 Declamatie. 6.00 Orgelspel. 630 ,J>e Wielewaal” en reportage. 6.00 Filmland. 8.00 Herhaling SO6-Bericbten. 8.03 Bericbten - 8.15 VARA-Orkest. „Fantasia” en solisten. 9.15 „En nuOkél” 10.30 Toespraak. 10.40 Oramotoonmuziek. 10.50 Declamatie. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Berichten. 11.35—12.00. Oramofoonmuzlek. I HILVERSUM II. 301.5 M. (KRO-Ultzendlng); "v 8JX)9.15 en 10.00 Oramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodlsten m. m. v. solist en gramofoonmuzlek 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuzlek. 3 05 Klnderuurtje. 4 05 Gramofoonmuzlek. 4.15 KRO-Kamerorkest en gramofoonmuz. 5.30 Esperantomeuwe. 5 45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonplaten 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gtamofoonmuzleir. 7.00 Berichten. 7.15 „Nieuwe stroomlngen in de mlsche Wetenschap:” causerie. 7.35 Actueele «etherflitsen. .8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Berichten. 8.40 KRO-Orkést. 9.00 Gramofoonmuzlek. 9.15 Cabaret-piWgramma 9 25 The Hawalan Friends. 9.35 De KRO-Melodlsten. 9.55 Vervolg Cabaret-programni 10.15 Vervolg KRO-Melodlsten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Graniofoonmyglez. DROITWICH. I860 M. 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.05 Het BBC-Northern orkest. 12.50 Gramofoonmuzlek. 1.20 Het Aston Hlppodrome-orkest- 2.20 Gramofoonmuzlek. 3 20 Orgelspel. r 3.50 Het Brldgewaterkwlntet. Llr concert. Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.50 Sollstenconcert. 1120 Omroeporkes' 1,35 Will Glahe's 220 Zang. 3.20 Omroeporkest, solisten. 5.30 en 6.30 Gramofoonmuzlek. 720 Omrgepdansorkest, Theaterorkest, ko- ren eis solisten. 9.5012.20 A. Goronzy en .Walter Raatzke met hun orkesten. BRUSSEL. 322 en t84 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 2.20 Muzikale voordracht 320 Omroepklelnorkest. 420 Trio JeLaMaee. 520- Omroeporkest. 635 en 720 Omroepealonorkeet. 820 Radlotooneel met muziek. 1J3012.20 Gramofoonmuzlek. 484 M. 1220 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroepsalonorkeet. 130 Choura Koyznetzoff’s orkest 130220 Gramofoonmuzlek. 320 Engelsch programma. 420 Blaasorkest. 430 Gramofoonmuzlek. 5.35 Paul Godwin's orkest. 6.35 Lulksch A Capelta koor. 7.35 en 82o Gramofoonmuzlek. 8.50 uit Parijs: Sympbonleconcerk radios tooneel en gevarieerd programma. 11.00 Fud Caijdrlx' orkeet. 112012.20 Gramofoonmuzlek. DEUT8CIWAND8ENDER. 1571 M. 720 Radlotooneel met muziek. 920 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 930 Vlooi en viola. 10 05. Weerbericht. 1020—12 15 Anton Goronzy en met hun orkesten., 'ï- Voordat de minister de openingsplechtigheid verrüchtte, heeft de voorzitter van de vereeni- ging „De Rywlel- en Automobielindustrie”, de heer J. Leonard Lang, het woord gezoerd, in de eerste plaats om, mede namens het R. A. I.- hoofdbestuur en de leden, uiting te geven aan de erkenteiykheid jegens den Minister van Wa terstaat. die zich bereid verklaard heeft, deze tentoonstelling officieel te openen. Voorts vestigde spr. er de aandacht op, dat men op deze tentoonstelling zal kunnen vast stellen, dat de evolutie van het motorvoertuig wederom een schrede verder is gegaan en wees er vervolgens op, dat de Ingrijpende verande ring op vervoergebied in de laatste Mentallen jaren ook vanzelfsprekend allerlei moeilijkheden meebracht. Zoo trof o.m. het snel stygende aan tal automobielen een wegennet aan, dat na- tuuriyk allerminst op een dergeiyk vervoermid del berekend was. Thans kan gezegd worden, dat deze moeiiykheden, dank zy het Ministerie van Waterstaat, overwonnen mogen heeten. Ons huidige wegennet en wegenplan zyn een sprekend bewys van de bekwaamheid onzer we- gentxxiwers, om nog te zwygen van de bruggen, die dank zy knappert Wa'terstaat-lngenleurs thans Noord- en Zqid-Nederland verbinden en ponten binnenkort jpt historische herinneringen szullen maken. Helaas «yn er ook andere moei- lykhedau die nietje overwinnen zyn met goede wegen en bruggen. Met het toenemen van het aantal motorvoer tuigen namen helaas ook de fiscale lasten, op het motorverkeer gelegd, toe en op een wyze, en in een tempo, waarvoor de aanduiding ,.«Tes- cendo” eigenlyk te muzikaal te. Vooral de laat ste jaren zyn deze lasten enorm verhoogd en de gevolgen hiervan zyn niet uitgebleven. B •I te (I ki H R F dl K tv ki R. kc vu wi Jl ri ez Te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12