van Overzicht van de huidige Automobielmarkt ■f GENERAL MOTORS IN 1938 IMPOSANTE SHOW IN DE HOOFDSTAD I HET DOEL DER EXPOSITIE - '1 21 JANUARI—30 JANUARI 1938 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Nash Peugeot y Packard Delage Garage Hond are N.V., Utrecht Luxe, kracht en zuinigheid J T ft i 'ft I Opel m De „vorderingen van de techniek i 4 J Flying Standard N.V. H. Englebert*» Automobiel handel N.V. H. Englebert*» Automobiel handel Behalve personenauto’» worden dit jaar ook zoowel vrachtauto*» en autobu»»en al» motor- rjjwielen geëxpoteerd N.V. Eggelmeyer en Co.*» Auto- mobielmy. „Egcam” I Gebr. Nefken» N.V., Utrecht K •V a a voorzitter van de R. ken. i o Ford V I de Luxe Clubcabriolet wi Chevrolet 193t A ge ons Zoowel op Opel, Vauxhall, Chevrolet, Pon tiac, Oldsmobile. Buick, La Salle en Cadillac is dit van toepassing. Ook dit Jaar blijft General Motors haar naam en traditie waardig. voor k in mo- veron- jaar Oldsmobile: 8- en 8-cyL. in Hjn. Reeds sedert 40 jaar Oldsmobile is de oudste automobiel fabriek in Amerika heeft dit merk een groot succes. Gedurende de laatste vier jaren is de verkoop van Oldsmobile vervijfvoudigd. Dit is een record, dat echter hen, die de ontwikkeling van Oldsmobile met aandacht hebben gevolgd niet zal hebben verwonderd. Ongetwijfeld zal Oldsmobile ook dit jaar weer opnieuw succes hebben bij het automobielrijdeod publiek. Wa». Vauxhall: 4-eyL Zijn kwaliteit en tot in de kleinste onderdeelen verzorgde afwerking, zijn bewonderenswaardige prestaties en buitenge wone zuinigheid, hebben Vauxhall een reputatie gegeven, in alle opzichten de Engelsche Indus trie waardig. Het schuifdak op verschillende modellen is De Standard „Nine” is een echte „Engelsche” wagen, zoowel van buiten als van binnen en kan een zeer goede vertegenwoordiger van de zoo populaire lichte Engelsche automobielen genoemd worden. Het is een genoegen de fraaie en doelmatige afwerking van haast leder onder deel te bekijken en te bewonderen. Reeds wan neer men het portier opent, dan voelt men, dat dit een welverzorgd stuk werk is en als men dan Instapt en op den gemakkelijk verstel baren comfortabelen bestuurderszetel plaats neemt, dan waardeert men direct in hooge mate de heerlijke lederen bekleeding, die ner gens zoo gemakkelijk zit als in een goeden En gel schen wagen. De keurige constructie van den op rubber gemonteerden motor waarborgt een soepel rij den. terwijl bovendien de gerulschlooze ver snellingen een genot voor den gebruiker zijn. Onder zeer moeilijke omstandigheden blijken de buitengewone kwaliteiten van deze populaire wagens eerst goed. Het is een merk, dat onge twijfeld op de RAI. de aandacht zal trekken. w yan heden tot en met Zondag 30 \f Januari as. wordt tn het bekende ge- bouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam de door de Nederlandsche Ver- eeniging „De Rijwiel- en Automobiel-in- dustrie" georganiseerde 26e automobielten- toonstelling gehouden. Behalve personen auto's zullen ook dit jaar zoowel vracht auto's, autobussen als motorrijwielen worden geëxposeerd. Het vorige jaar is zooals men weet, geen tentoonstelling gehouden, het geen algemeen werd betreurd, want, deze exposities, welke steeds de aandacht hadden niet alleen van de automobilisten en dege nen, die bij den autohandel betrokken wa ren, maar ook van vele buitenstaanders, die deze show niet gaarne zouden verzuimen, behoorden altijd tot de belangrijkste beurtenissen op automobielgebied in land. Op stand 106 exposeert de N.V. Eggelmeyer en Co.'s Automobielmij. (Egcam) te Rotterdam met filialen te Amsterdam ed 's-Gravenhage de Engelsche Flying Standard-automobielen. Van dit merk vindt men hier twee Sedans 9 P.K. met schuifdak. twee Sedans 10 P.K. met schuifdak en een Sedan 12 P.K. met schuifdak. Al deze wagens zijn uitgerust met vier ge- rulschlooze versnellingen, Valstrom-carburatie met luchtfilter, Lucas 12 Volt-verllchUng, in- gebouwden richtingwijzer aluminium cyllnder- kap en ingebouwd schuifdak. De wagens zijn zeer zuinig in het gebruik, hebben een gewel dige wegvastheid en een uitstekende veering en kr uisbalkf rame. karakteristiek voor de Engelsche mentaliteit, die altijd en onder alle omstandigheden prac- tisch is. De bedoeling er van is de genoegens en voordeelen van een open en gesloten wagen In één model te vereenigen. De groote offers, die de Vauxhall-organisatie zich heeft getroost, worden volkomen gerecht vaardigd door de hooge kwaliteiten van den Vauxhall 1938. De prestaties van dezen wagen gaan ver uit boven de middelmaat, terwijl het gemiddeld verbruik slechts 7 L is per 100 KM. L De Nash „400” heeft een wielbasis van 297 Mr. cn is voorzien van een 95 FJL motor. Ook Hl (III dissels zijn dezelfde modellen leverbaar als op de Ambassador chassis.- Vit alles blijkt, dat Nash ook dit jaar we- derom een serie automobielen voorzien van talrijke technische verbeteringen brengt, die zeker heel bijzonder de aandacht aal trekken. het mechanisme betreft, verdienen de neer krachtige 6- en 8-cyl. motoren de bijzondere aandacht. Verder ook de twee stabilizators, voor en achter, de zelfbekrachtigende hydraulische remmen en de centrale stuuraandrjjving. Buick: 8-cyL in lijn. Elk jaar opnieuw Is men verwonderd over de verbeteringen op de nieuwe modellen en vraagt men zich af, waar de voor uitgang zal ophouden. Maar het blijkt, dat de Buick-lngenleurs zich nooit tevreden stellen met de bereikte resultaten. Op de modellen 1938 werd een heele serie belangrijke verbeterin gen toegepast. Een van de voornaamste is wel het toepassen van wervelingzulgers in den mo tor, die van 7 tot 11 P.K. meer kracht ontwik kelt. terwijl hjj minder benzine verbruikt. Ver der de torsle-vrij* veering, schroefveeren op de 4 wielen, stabilisator voor en achter, die een volkomen zljwaartsche stabiliteit verzekeren. Daarbij komt de distinctie van H)n en verhou ding en het groote comfort, dat deze wagens bieden. La Salle: 8-cyl. in V. De in de Cadillac-fa- brleken gebouwde La Salie 1938 is voorzien van de allerlaatste verbeteringen. De 8-cyl. in V- motor munt uit door souplesse en kracht. On afhankelijk geveerde voorwielen, hydraulische remmen, centrale stuuraandrijvlng, hypoid ach teras en de nieuwe stuurgangwissel. Lijn, com fort en afwerking zijn tot het uiterste verzorgd, en de I* Salie 1938 behoort tot de meest mo derne wagens. Cadillac: 8- en IC-cyL in V. Algemeen is men het er over eens, dat de motoren van de Cadil lac tot de beste ter wereld moeten worden ge rekend en dat deze worden gemonteerd op de beste chassis die er bestaan. Maar de modellen 1938 trekken ook de aandacht door hun prach tige carrosserieën. Daarom behoort de Cadillac 1938 waarvan de Fleetwood carrosserieën door hun schoonheid opvallen tot de mooiste en slerljjkste wagens van het oogenblik. Opel-Bliu. De serie modellen van dit merk strekt zich uit van den 4-cyL Opel-bestelwagen, van 400 K.G. nuttig draagvermogen, tot den fameuzen 6-cyl. 4% T. truck met voorbesturing en hydraulische remmen. Robuust in alle op zichten, hooge laadvermogens en een tot bet uiterste gereduceerd brandstofverbruik. Al de modellen uit deze serie kunnen worden gerang schikt onder de belangrijkste in de betreffende categorieën van bedrijfsvoertuigen. OMsmoNta. Be OUsmobUe-trisetas trekkas» Opel: 4- en 6-eyL De modellen 1938 luiden een nieuw tijdperk in voor Opel. De vier nieuwe creaties voor 1938 zijn zeer verzorgd en zullen dan ook ongetwijfeld allerwegen de aandacht trekken. Zoo zijn de 4-cyl. 1.1 L. „Kadet” en IA L. „Olympia” bijzonder ruime en comforta bele 4-persoons wagens, die, ondanks hun zeer gering brandstof-verbruik tot hooge prestaties in staat zijn. De „Super Six” 25 L. is een be- wonderenswlaardige 6-cyl. met kopkleppenmotor en hoog rendement. Buitengewoon comfortabel, met ruime zitplaatsen en een onberispelijke af werking. Sinds Opel dit jaar de 6-cyl. 3.6 L. „Admiral” met kopkleppenmotor lanceerde, werd haar serie op zoo n gelukkige wijze uitge breid, dat zjj niet na-ijverig behoeft te 'Zijn op veel grootere merken. De 4 Opel-creat 1938 luiden een nieuw belangrijk tjji voor deze automobielindustrie. Op stand 75 van de R. A. I. exposeert de Importrice, N.V. H. Englebert’s Automobiel handel te Den Haag de nieuwe lijn 1938 Packard automobielen. Evenals verleden jaar worden ook in 1938 4 series gebouwd, namelijk de Packard' Six. de Packard Eight, de Packard Super Eight en de Packard Twelve. De traditie getrouw zijn er noch aan de ra- diateur, noch aan den carrosserie-vorm, belang rijke veranderingen aangebracht, zoodat de be kende Packard-lijn ook voor 1938 volkomen ge handhaafd blijft. Door het vergrooten van Packard Six en Packard Eight wielbasis, zijn de carrosserieën aanmerkelijk grooter pn ruimer geworden dan zij reeds waren. Van achteren heeft men de carrosserie-Hjn iets gestroomlijnd, de spat- schermen hebben een fraaleren vorm gekregen en verder is de voorruit thans V-vormlg, waar door de inzittenden een ruimer uitzicht en een Het is een traditie geworden elk jaar rond dezen tijd komen de automobiel-constructeurs uit met hun nieuwe modellen. Een tot het uiter ste gedreven concurrentie op de Internationale automobiel-markt maakt het van Jaar tot jaar moeilüker voor hen. Het eischt hun hoogste krachtsinspanning. Want slechts die modellen winnen, die'bij matigen prijs de meeste techni- •che en aesthetische voordeelen bieden. De kracht van General Motors, die over schier on- Ultputteiyke bronnen en uiterst gepetfection- neerde technische middelen beschikt, komt niet alleen tot uiting in de jaarlfjksche verbeterin gen van haar verschillende modellen, maar eveneens door de wijze, waarop zij zich reeds sedert jaren weet te handhaven in de voorste gelederen der internationale automobiel-indus- trie. Ook in 1938 zullen de verschillende merken, die door General Motors worden gebouwd, on getwijfeld weer enthousiast Worden ontvangen, want op elk dezer merken is de leuze: luxe, kracht en zuinigheid Ten slotte verzekert een volmaakt georgani seerde „service” den eigenaar van een Chevro let het maximum op dat gebied. Bedford. Gebouwd in Engeland speciaal voor zwaar vervoer tegen matige kosten on derscheiden de nieuwe Bedfords zich door een verzorgde afwerking en kwaliteit. Uitgerust met 6-cyl. kopkleppenmotor, waar van de zuinigheid eiken dag in de praktijk wordt bewezen. Alle modellen 1938 hebben voor besturing. De gerulschlooze, trillingvrije motor en soepele veering maken hen bij uitstek ge schikt voor den opbouw van autohuur arrusoó rieën. G. M. C. Dit merk is gespecialiseerd in cbae- sis voor hooge tonnage gaande tot 18 ton totaal treingewlcht. Van alle bedrijfsauto's voor zwaar vervoer is een GM.C. de sterkste en beeft den grootsten weerstand. Het aün alle geperfectlonneerde -'baart-, utt- gerust met kopkleppenmotor, sober en krachtig. Uiterst betrouwbare hydraulische remmen, een geheel vrijdragende achteras (op verschillende modellen met hooge en lage overbrenging), ver hogen opnieuw hun technische waarde. Deae snelle revue van de General Moten productie 1938 zal opnieuw de conclusie doen trekken, dat dit concern zich ook dit jaar weer handhaaft in de eerste rijen der internationale au Uxnobtel-industrie. Pontiac: 8- en 8-cyl. in lijn. Evenals altijd onderscheidt Pontiac zich weer opnieuw als een bijzondere wagen. Sobere, gedistingeerde lijnen ëh verhoudingen wekken een buitengewonen in druk van Kracht. Het vooruitstrevende mecha nisme van deze wagens, waarop de allerlaatste verbeteringen werden toegepast, stelt hen op één lijn met wagens uit veel hoogere prijsklas sen. Als men daarbij den betrekkelijk lagen prijs van Pontiac in overweging neemt en verder re kening houdt met de bijzondere zuinigheid in verbruik, is men niet meer verwonderd over bet Pontiac-succes. r^e varandaringan dar tachnlak blijven steeds In al haar vormen de belang- J stelling van het groote publiek trokken on dat zal ook niemand verwonderen. Zoo is hot ook te verklaren, dat velen, die zelf geen auto bezitten en er ook niet aan denken oen dergelijk voer tuig aan te schaffen, toch geen jaar ver zuimen de R. A. l.-tontoonstelling te be zoeken. Deze tentoonstelling draagt er niet weinig toe bij, dat bij velen, die men anders moeilijk kan bereiken, bekendheid en belangstelling wordt gewekt voor den automobielhandel, wat dezen slechts ton goede kan komen. De handel heeft het nu eenmaal niet ge makkelijk, maar toch blijft men hier steeds optimistisch gestemd, hoezeer de ontwik keling van het automobilisme In den rege' ook wordt belemmerd door allerlei fiscale maatregelen. Men denko b.v. slechts in dit verband aan personeelo, wegen- en ben- zine-belasting. De bedoeling van de heden geopende 26e R. A. I.-tentoonstelling is dan ook om den handel in de gelegenheid te stellen de nieuwe modellen te laten zien en don ver koop te stlmuleoren. Een krachtige hulp voor den verkoop van het motorvoertuig Is wel noodig, aldus verklaarde ons dezer dagen de heer J. Leonard Lang, voorzitter van do vereeniging „De Rijwiel- en Auto- mobiel-lndustrie want de toename van hot aantal automobielen Is naar verhouding hier te lande nog te gering en wordt als het ware geremd door de hooge sociale lasten. De tontoons>etling, welke thans wordt gehouden. Omvat automobielen, vracht wagens en ook motorrijwielen. Er zijn 179 stands, die In totaal een ruimte beslaan van 12800 vierkante meter. Voor do motorrijwielen hoeft men een tijdelijk separaat gebouw Ingericht, met oen totale oppervlakte van 2500 vierkante meter, zoodat het geheele R. A. l.-complex dezen keer 15.300 vierkante meter beslaat. Daar in 1937 geen tentoonstelling Is gehouden, aldus de R. A. l.-voorzltter, zal het voor Iedereen, die „motor-mindod" 4s, aangenaam zijn te kunnen zien, dat in de laatste twee achter ons liggende laren de evolutie van het motorvoertuig een groote schrede vooruit Is gegaan. Er zijn dan ook merkbare verbeteringen i. vertrouwt, dat de huidige tentoonstelling do bolang- iedereOn, die zich interesseert voor het vervoer Thans heeft het R. A. I.-gebouw echter weer sjjn poorten geopend, voor een tentoonstelling welke al haar voorgangsters in belangrijkheid en grootte in de schaduw stelt. Deze exposi ties. welke steeds tn zoo'n runnen kring belang stelling trekken, bieden immers een uitzonder lijke gelegenheid om zich op de hoogte te stel len van de vorderingen en den vooruitgang der auto-technlek. Veranderingen in de constructie en wijzigin gen In den bouw der koetswerken vielen den be zoeker al gauw op en men kon hier prachtig vergelijkingen maken tusschen de verschillen de modellen. Het grootste deel van het Neder landsche autolievende publiek het aantal landgenooten, dat een bezoek brengt aan de bultenlandsche salons is naar verhouding na tuurlijk zeer gering, hoewel men bet vorig jaar opmerkelijk veel landgenooten te Brussel zag heeft deze gelegenheid het vorige seizoen ter dege gemist. Thans kan men na langen tijd weer eens een goed overzicht krijgen, van het geen de automobielmarkt op het oogenHik biedt. De R. A. I.-tentoonstelllng heeft alujd ook op internationaal gebied een zeer belangrij ke plaats ingenomen, door de groote verschei denheid van de inzendingen. Haar naam van een der best gesorteerde shows van Europa doet zjj ook dezen keer wel weer eer aan. Bo vendien verlleze men niet uit het oog, dat deze evenementen op automobielgebied steeds een groote propagandistische waarde hebben gehad. De voordeelen hiervan zijn natuurlijk niet di rect tastbaar, maar men wachte zich er toch wel voor het belang hiervan te onderschatten. In twee jaren heeft men hier te lande geen automobieltentoonstelling gehad en de belang rijke wijzigingen, die zich de laatste Jaren op het gebied der automobielconstructie hebben voltrokken, zullen dezen keer dan ook wel heel bijzonder in het oog vallen. De ontwikkeling der auto-industrie weet immers van geen stilstand, hoewel men reeds jaren geleden meende, dat de grens der volmaaktheid toen wel ongeveer was bereikt. Men ziet toch steeds weer kans om Chevrolet: 6-cyl. kopkleppenmotor. De waar de van den 6-cyl. kopkleppenmotor, waarmee Chevrolet is uitgerust, kan niet hoog genoeg worden geschat. Deze buitengewoon soepele en krachtige motor onderscheidt zich bovendien door zijn ongeloofelijke zuinigheid, die als het ware spreekwoordelijk is geworden. Daarbij komt dan nog zuinigheid als resultaat van de sterke en duurzame constructie van den wagen als geheel. Dit op zich zelf is reeds een zeer voorname factor voor den automobilist. De sierlijke lijnen en het luxueuze comfort der Chevrolet-modellen 1938 maken deze wa gens tot mededingers van veel duurdere voer tuigen. Op stand 63 exposeert de Gebr. Nefkens N.V. ook de Peugeot, den gestroomlljnden Pranschen wagen met zijn pittige kopklepmotoren. Jam mer voor den Importeur dat de nieuwe Peugeot 202 niet op de R A I. kon worden tentoongesteld, hoewel, indien wij goed zijn Ingelicht, er in Amsterdam wel een proefwagen ter beschik king is. Alle inlichtingen over de 202 met de 1 L kopklepmotor kunnen op den stand worden ge geven en wij vertrouwen dat dit model een zeer vooraanstaande plaats op de Nederlandsche markt van lichte en zuinige auto's aal gaah Innemen. Peugeot bouwt al zijn modellen met kopklèp- motoren, nJ. de 202 met een cyl.-inh. van 1 L, de 302 met een inhoud van IK L., de 402 Légère en de 402 met een cyl.-inh. van 2 L. De wiel basis van de 202 is ons nog niet bekend, de wielbasis van de 302 en de 402 Légire is 2.88 M., die van de 402 is 3.15 M. of 3.30 M. Alle wagens zijn voorzien van onafhankelijk geveerde voorvielen, synchromesh gangwlssel, en benzinetank achter met vullinggaten aan linker- en rechter-zljde. Op den stand zijn aanwezig: Een „402 Légère" Sedan; de carrosserie en het chassis komen overeen 'met die van Me 302, welk laatste model wegens plaatsgebrek niet kon worden geplaatst. Alle Peugeots zijn uitgerust met nastelbare koplampen door middel van een knop op het dashboard. Wijzigingen, ontstaan in den stand der koplampen door belasting van den wagen, kunnen dus daarmede worden terug gesteld. Comfortabel interieur met verstelbare vóörfauteuils. Behoorlijke kofferruimte var. binnen en van buiten bereikbaar. Benzine vullen kan zoowel aan de linker- als aan de rechter zijde geschieden. Een 402 Légère Cabriolet, een schitterende 4 o/d. kap. Een mooie kleur-schakvering van donker-grijze duco-lak met frisch roode lederen bekleeding. Een 402 Sedan, de ruimere wagen op een wielbasis van 3.15 M., met verwarming en voor- ruit-ontdooier als standaard-uitrusting. Een 402 Familiale Sedan, zeer geschikt voor groote gezinnen en verhuurlnrichtingen. De goedkoopste zuinige 6/7 pers, wagen welke aan de markt is. Een 402 Transfomgible,een gesloten wagen met een stalen dak, welke met geringe moeite en binnen enkele seconden te veranderen is in een 4/5 pers, open wagen. Peugeot is de eenige fabrikante welke een dergelijk model bouwüt. Coupé en een Cabriolet. Deze vijf modellen zijn ook leverbaar op het Ambassador Six chassis, dat een wielbasis heeft van 3.08 Mr. en voorzien la van een 105 PK. motor. Men ziet hier om. een prachtige conduite intérieure, welke plaats biedt aan zeven perso nen, een conduite intérieure grand luxe met vijf plaatsen en een cabriolet, vier onder de kap (grand luxe). Dit zijn alle wagens van het type D 6-70. Zij hebben een motor van 16 p.k. met 6 cyl. kop- kleppen, boring 80 mm., slag 90.5 mm., inhoud 2.7 1., hydraulische remmen en centrale chassis- smering. Bovendien zijn de twee laatste mo dellen uitgerust met een electrischen gangwiaseL De geëxposeerde modellen van dit merk, waarvan de goede kwaliteiten, welke algemeen bekend zijn, hier niet behoeven te worden op- gesomd, zien er zeer verzorgd uit, hetgeen niet zal nalaten bij de belangstellenden een uitste kenden indruk achter te laten. een groote schrede vooruit Is gegaan. Ér zijn dan ook merkbare verbeteringen In constructie en In economisch verbruik te constateeren. Het bestuur van de R. A. stelling zal hebben van over don weg. kunnen Thrift” motoren Eight genoemd van een geheel nieuwe constructie en geven niet minder dan 100 pet. meer krachtsontwikkeling, terwijl ze minder olie en benzine verbruiken dan voor heen. Verder is er door de toepassing van geluid dempende materialen een zeer gerulschlooze carrosserie verkregen. Door de toepassing van e-n Alr-conditioned systeem, „luchtververschingsapparaat” zouden wij het kunnen noemen, dat tegen een kleine bijbetaling op alle Nash automobielen is te leveren, wordt den berijder en den inzittenden een aanzienlijk grooter comfort geboden. Dit systeem voorziet namelijk den wagen 's winters doorloopend van frisache, warme lucht en 's zomers van gezuiverde, koude lucht. Het is niet mogelijk hier alle nieuwe verbe teringen, die de Nash 1938 modellen bezitten, uitvoerig te beschrijven. Zooals men dat van Nash kan verwachten, zijn de nieuwe 1938 mo dellen zeer luxueus uitgevoerd, terwijl de car rosserieën zeer ruim zijn. Nash wordt dit jaar in de volgende series ge leverd: door hun prestaties en buitengewone zuinigheid in het bijzonder de aandacht van gebruikers ven bedrijfsauto's voor zwaar vervoer. Hun nut tig draagvermogen loopt van 1 tot 5^ ton. Bij zondere aandacht verdienen de drie typen met voorbesturing, die een veel grooter landopper vlak hebben en een belangrijke vermindering van doodgewicht. Chevrolet, Chevrolet biedt voor 1938 een uit gebreide serie bedrijfsvoertuigen gaande tot 14 ton waarin modellen voorkomen voor ei ken aard van vervoer. De nieuwe modellen zijn buitengewoon mooi, terwijl hun technische waarde aanmerkelijk werd verhoogd door de vele belangrijke verbeteringen, die er op werden toe gepast. w Wat echter in hoofdzwak de belangstelling verdient, is de meer dan zuinige 6-cyl. kopklep penmotor met grooter motorkoppel, dus grootere trekkracht, dan andere motoren van overeen- komstigen cylinderinhoud. Een andere zuinlgheidsfactor is de uiterst sollede en onberispelijke constructie: sterk en stijf chassis, geheel vrijdragende achteras en de speciale vierversnellings gangwisseL Zware koppeling op de truck-chassis. Geperfectlonneerde hydraulische remmen la ten een hoog rijgemiddelde in volkomen veilig heid toe, zelfs met volle belasting Alle organen zijn gemakkelijk toegankelijk. Op stand 75 van de R. A. I- exposeert da importrice, de N.V. H. Englebert's Automobiel handel te Den Haag, de nieuwe Nash 1938 mo dellen. De Naah-fabrieken bieden dit jaar weer drie series wagens, namelijk de Nash Ambassador Six, de Nash Ambassador Eight en de Nash „400". In deze nieuwe modellen zijn niet minder f dan 83 nieuwe verbeteringen toegepast, waar van er zes zeer belangrijk mogen worden ge- noetnd. Tot de belangrijkste verbeteringen zeker wel de nieuwe „Super van de Ambassador Six en worden. Deze motoren zijn naar voren te komen met nieuwe uitvindingen en ontwerpen en wie zou dit niet willen toejui chen, al is men soms, gesteund door zijn erva ring, de meening toegedaan, dat alle nieuwig heden niet altijd verbeteringen blijken te zijn of in de practijk soms weer andere moeilijkhe den veroorzaken. Voor dit laatste bestaat thans niet de minste reden meer, die het nog sou kunnen wettigen vrees te koesteren, want geen vinding wordt in toepassing gebracht, als de practijk haar deugdelijkheid niet overduidelijk heeft aangetoond. Men kan er wel van over tuigd zijn, dat de fabrikanten, wat dit betreft, zeker geen risico zullen nemen. Steeds komen de constructeurs het publiek verrassen met nieuwigheden en verbeteringen en hierin zal voorlooplg nog wel geen verande ring komen, het gebied der nieuwe mogelijkhe den is ongetwijfeld nog lang niet uitgeput. Men moet het tegenwoordig misschien meer tn kleinigheden zoeken, maar alles is er nog steeds op gericht, zooveel mogelijk comfort, be drijfszekerheid en service te bieden. De veran derde tijdsomstandigheden zijn hierbij ongetwij feld ook van invloed geweest, waarbij het pu bliek duidelijk bewees, dit streven van de fabri kanten te waardeeren. Dit alles vormt natuurlijk ook een sterken prikkel voor de ontwikkeling van de techniek, waardoor de constructeurs al hun aandacht blij ven besteden om de door hen ontworpen mo dellen te vervolmaken. Hoezeer dit moet wor den toegejuicht, beseft men eerst goed, als men nagaat, dat alle daadwerkelijke verbeteringen tenslotte ten goede komen aan het autorijdend publiek, dat van dezen arbeid de voordeelen ge niet. Elk jaar opnieuw kunnen zoowel technici als leeken hun hart ophalen aan nieuwe vindin gen, waarvan dan natuurlijk in vele kringen de al of niet-wenschelijkheid wordt besproken. Als zij voldoen, maar vooral als het autorijdend publiek de verbeteringen op prijs stelt, merkt men het wel. als de fabrikant ze handhaaft. Ook hier geldt in vele gevallen het bekende verschijnsel, dat iets nieuws aanvankelijk veel vooroordeelen moet overwinnen. Vele menschen zijn nu eenmaal van nature conservatief en houden graag vast aan oudere gebruiken en zij geven zich niet gewonnen voor de toepassing in de practijk hun de oogen heeft geopend Er zijn soms ook nog andere moeilijkheden te overwinnen om iets nieuws ingang te doen vinden. Over smaak valt nu eenmaal niet te redetwisten, dat hebben b.v. de ontwerpers en bouwers der moderne koetswerken wel onder vonden. In allerlei opzichten geeft deze RAX- tentoonstelling weer ruimschoots gelegenheid om de vorderingen der techniek te bewon deren en vergelijkingen te maken tusschen de verschillende modellen. Wjj twijfelen er niet aan of duizenden zullen in de komen de dagen weer profiteeren om dit te doen door een bezoek te brengen aan de impo sante show in de hoofdstad. De Nash Ambassador Eight in vijf verschil lende carrosseriemodeUen met een wielbasis van 3.18 Mr. en voorzien van een 115 PJC motor. De modellen zijn: Den 5-persoons 4 deuren Sedan met koffer, een 2 deuren Sedan met koffer, een Victoria Coupé, een Business Op stand 70 exposeert de Garage Houders N.V.. Utrecht, drie modellen van het bekende Fransche merk ..Delage”, welke wagens door hun beter gezicht op den weg hebben. Radiateur en voorfront zijn evenwel volkomen ongewijzigd gebleven. Belangrijk is ook, dat zoowel van de Packard Six als van de Eight de voorbank thans 1.42 Mr. broed is, zoodat drie personen vóór gemak- kelijk kunnen zitten. De carrosserieën van de Six en de Eight zijn „AU Steel” en volgens een geheel nieuw principe gebouwd. Alles is we derom in het werk gesteld om d» carrosserie volkomen geruischloos te maken. Wat de technische verbeteringen betreft, kunnen wfj mededeelen, dat de voorveertng on gewijzigd is gebleven, terwijl de achterveering echter een radicale verandering heeft onder gaan. Zoo zit dan het hoofdblad niet meer on deraan, doch bovenaan. De veeren zijn langer geworden en lets breeder en hebben rubber frictle-plaatjes tusschen de bladen gekregen. Zoowel de Six als de Eight hebben thans voor de eerste maal denzelfden stabilisator gekregen, die ook op de Packard Twelve wordt gebruikt. Bulten dezen stabilisator ia er nog een contróle- stang toegepast, die aan den eenen kant aan een dwarsbalk van het chassis van achteren is bevestigd en aan den anderen kant op de veer is gemonteerd. Het resultaat van deze gewij zigde veerconstructie is de veering van een on afhankelijk* geveerde automobiel. De motor heeft door toepassing van vertinde zuigers een grooter rendement verkregen en door het aanbrengen van een aantal techni sche verfijningen een zuiniger olie- en benzine verbruik. De versnellingsbak is onder she omstandig heden volkomen geruischloos geworden door de toepassing van niet minder dan zeven la gers, een grooter aantal dan welk ander type automobiel ook bezit. Het opmerkelijkste van de nieuwe Packard automobielen is wel het feit, dat men thans voor het vierde jaar de carrosserieën en den ra diateur niet veranderd heeft, een feit, dat in de automoblel-lndustrie wel een unicum mag heeten. De uitstekende indruk, welken de nieuwe dellen ook nu weer maken, wettigt de derstelllng, dat de Mtkzrd fcich ook dit weer in de groote belangstelling van het auto rijdend publiek zal mogen verheugen. Fr

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15