HOORN NIEUWS De financiën van het Witte Kruis ffl Hoe onze gemeente in financieele moeilijkheden geraakte f I j NIEUWE LEENING BEGROOTING ■""KEMPINSKI N VRIJDAG 21 JANUARI 1938 Subsidies Het roode achterlicht N- Ie BURGERLIJKE STAND DE BLIJDE GEBEURTENIS Sluitingsuur winkels en cafe's Badhuis geeft weinig verlies DE „BIG MATCH” Komt allen! Reorganisatieplannen Vlottende bevolking I -1 W erkverschaffing VRAGENBUS 4; L. 4^ De reorganisatie van gemeentediensten Progressieve contributieverhooging Een garnizoen te Amsterdam Nieuw plan in bewerking tot ver nieuwing van de torenspits op den Grootekerktoren Het verlies op het badhuis is vee geringer dan het lijkt Het jaar 1937 bracht een vermin dering van 5 inwoners NOG EENS: HELDER—VOLE- WIJCKERS GEEN GROEI IN HOORNS ZIELENTAL 1 Voordracht aangenomen; tegen IS Juni zijn de militairen van den luchtdoeldienst te verwachten liii^rrir "fair fat'iü U KREEFTEN- EN OESTERWEEK I HET FEEST IN DE KERK- STEEG ---1 H 'I De nieuwe ontributieregeling 'I* Een gramofoonplaten-wedstriid s» RED N. H D. AR I op 163018.92 t ii« er e- >e In verband met de verwachte blijde gebeur- beschikbare terrein van de voormalige 1 If samenvoeging zal een belangrijke 'i< NASCHRIFT l l gen, over het ontsmetten van de uit zijn gebruikte artikelen, hoogere be i- n Is 0 n r i ti t per jaar op het gebouw De hierop drukkende Be Commissie, W. J. BULENS J. PRINS Az. M. COERTS W. DE MOEL O. KOOPMANS. sn. Ier ll- an en an e- G. en ,‘i loyale houding tegenover de commissie, niet te mogen onthouden. jMXi T. in to «k del en len achterlicht wordt evenwel los gemaakt en aan een boutje of schroef; lantaarn bevestigd— D« gen. dat de lampjes van voor- en achterlicht even sterk zijn. Dit vermindert bovendien in zeer belangrijke mate de kans op storing en men heeft beter licht. Op een dynamo van 4 lampjes met ieder een vol- in 20 n de wer- nnen en Elders overled^ji Een beslissing over deze belangrijke aan gelegenheid mochten B. en W. tot nu toe niet ontvangen. Vroeger zijn reeds pogingen aangewend om ook in deze gemeente gelegenheid te geven tot het genieten van buitengewoon lager on derwijs aan kinderen, die de gewone lagere school onmogelijk kunnen volgen. Naar de meening van B. en W. kan alleen dan opnieuw een poging tot Instelling van dit instituut worden ondernomen, indien in deze op de medewerking van de R K en Christelijke schoolbesturen kan worden gerekend. Vr.: Het inkomen bedraagt f 1270.Hier van ia ziekenfonds e.d. reeds afgetrokken. Ge huwd. Geen kinderen. Gemeente Blokker (In spectie Hoorn). Hoeveel bedraagt de inkom stenbelasting? Antw indien U niet met anderen Mn huis bewoont, dan moet U 46.88 betalen. Zij hebben zich met bedoelde schoolbestu ren in verbinding gesteld en ook thans is hun gebleken, dat de oprichting van Mn school voor buitengewoon lager onderwijs voor alle daarvoor in aanmerking komende leerlingen in deze gemeente niet mogelijk zal zijn. HET BESTUUR AAN HET WOORD Het bestuur van het Witte Kruis «heeft ge meend, het rapport van de Commissie van vjjf niet zonder een enkel woord aan de leden te moeten opdragen. Reeds hierom niet, omdat ook het bestuur gaarne zün erkentelijkheid be tuigt aan de leden van de commissie voor de vlugge, maar toch serieuze wijze waarop het overleg Is gepleegd en het werk is verricht. Dat gebleken is, dat de moeilijkheden, waarvoor het bestuur stond bij het beramen der plannen om tot meerdere Inkomsten te komen, grooter wa ren dan de commissie aanvankelijk meende, verwonderde het bestuur niet. Intusschen is het een gelukkige omstandigheid, dat bij de be sprekingen verkeerde gedachten konden worden weggenomen en een resultaat Is bereikt met de medewerking en de instemming van hen, die meenden door de besluiten van de ledenverga dering van 2 November 1937 gedupeerd te zijn. De indeeling in contributieklassen met pro gressief karakter brengt in het huishoudelijk reglement geen princlpieele wijziging: slechts Is in de bestaande indeeling een fijner onder scheid gemaakt, waardoor het mogelijk zal zijn die groepen van leden van verhooging vrij te stellen, wier inkomen met dat van werklooze leden gelijk staat. Dat ook een geringe verhoo ging onvermijdelijk is voor de leden met een inkomen van f 2500.en hooger is begrijpe lijk, nu de commissie overtuigd is geworden, dat een meerdere contributie-ontvangst van ca. 2000.noodzakelijk is om de financiering der afdeellng op betere basis te schoeien. Naar aanleiding van het gebeurde in den wedstrijd Helder—Volewückers, welke zooals bekend een ontijdig einde vond en welke kwes tie de gemoederen in voetbalkrlngen nogal be zig houd, hebbel wij den scheidsrechter in deze ontmoeting, den heer Prins, naar zijn meening gevraagd. De heer Prins verklaarde geen inlichtingen te kunnen verstrekken, daar deze kwestie in onderzoek is bij de betreffende commissie en hangende dit onderzoek geen verklaringen ge geven worden. Wel merkte de heer Prins op. naar aanlei ding van de in onze courant voorkomende ver klaring. dat de bewering als zou hü tegen een der Helder-spelers gezegd hebben: „We schel den er mee uit", absoluut onjuist is. Integendeel. hü verklaarde er op aangedron gen te hebben den wedstrijd uit te spelen. We verheugen ons er ten zeerste over, dat het Werk van de „Commissie van Vjjf” tot zulk een positief en bevredigend resultaat heeft ge leid. Ook het feit, dat de nieuwe contributie- regeling overeenkomt met hetgeen we te dien - Wanneer deze methode gevolgd wordt, zijn de lampjes in serie geschakeld, met het gevolg, dat als een van beide lampjes op een of andere wijze gestoord is, ze belde niet branden en men direct de noodige maatregelen tegen ongeluk of bekeuring kan treffen. We mogen de Rijkspolitie dankbaar zjjn voor dezen „tip”, welke wederom het bewijs levert, dat zij zooveel mogelijk tracht, het publiek ter Wille te zjjn en bekeuringen te voorkomen. aanzien indertijd in een artikel voorstelden stemt ons tot een bescheiden voldoening, om dat er uit blijkt, dat we het nog niet zoo mis hadden. De voorstellen van de commissie betreffende de schuldenlast der vereeniging en ten aanzien van de exploitatie van het Badhuis, lijken ons volkomen gezond en logisch toe en het is pret tig te vertomen, dat het bestuur van het Witte Kruis daarmee accoord is gegaan, gelijk het accoord gaat met de nieuwe en zeer billijke contrlbutie-regeling. Of een exploitatie van het Badhuis door de gemeente wenschelijker is dan een exploitatie door de vereeniging, na een sterke vermindering van de lasten, is een kwes tie. welke door de betrokkenen eerst na ernstige studie zal zijn uit te maken. Wanneer de fi nancieele last, welke op het Badhuis rust, vol gens de aanwijzingen van de commissie zoo danig kan worden verminderd, dat een exploi tatie zonder noemenswaardig verlies door de vereeniging ielf mogelijk wordt, dan voelen wij het meest veer het laatste, omdat er dan altijd wat meer hart voor de zaak zal zijn, ook van de zijde van het publiek, dat door het lidmaat schap er bij geïnteresseerd is. Hopen we, dat de lucht in het Witte Kruis nu weer volkomen gezuiverd is en dat deze blij eindigende geschiedenis tot resultaat heeft ge had. dat de leden voor hun prachtige vereeni ging weer daadwerkelijke belangstelling hebben opgevat. Tenslotte meenen ook wij een woord van hul de aan de commissie, voor haar snel en doel treffend werken, en het W. K.-bestuur voor z'n bereikte dat: le het salaris van het hoofd van den dienst zal moeten worden herzien, welke herziening hierop neer zou komen, dat deze functie wordt gerangschikt in groep 19 van de salarlsrege- ling (ƒ3168—f 3696). 2e het B. en W billijk voorkomt, dat de toe lage van den vischafslager wordt verhoogd van 3 u pCt. tot 10 pCt. van de bruto-opbrengs. tenis in het Koninklijk Huis is bepaald: a. door Burgemeester en Wethouders, dat op den dag waarop de Koninklijke Prins of Prinses wordt geboren mite die dag niet ep Zondag valt en op den daarop volgenden werkdag de winkels alhier geopend mogen blij ven tot des nachts 12 uur; b. door den Burgemeester, dat op den dag, waarop de Koninklijke Prins of Prinses wordt geboren èn op den Natlonalen Feestdag de tapperijen alhier geopend mogen blijven tot des nachts 3 uur. nadeelig saldo 37.63820 en in 1936 26.18733. De gasfabriek leverde in 1934 ..nog een winst op van ƒ39.70906; over 1936 bedraagt deze slechts ƒ395821. De winst van het electriclteitsbedrüf be droeg ƒ24.74691 in 1928 Op 1 Mei 1933 ging het gemeentelijk bedrijf over naar het Pro vinciaal bedrijf ep sindsdien ontvangt de ge- 3e. in aanmerking moet worden genomen, dat de salarissen van het hoofd van den dienst en van den ambtenaar ten kantore van den dienst zullen stijgen door de toekenning van periodieke verhoogingen en pensioensbij dragen. Het vorenstaande samenvattende stellen B. en W. den Raad mitsdien voor, er zich mede Vervolgens maakte de positie van het bad huis een ernstig punt van bespreking in de commissie uit. Vastgesteld kon worden dat ook nu nog het badhuis, ondanks het te gering gebruik, dat van deze nuttige inrichting wordt gemaakt, slechts een gering werkelijk verlies oplevert. Dat de begrooting van het badhuis een te kort aanwjjst van 1778.18 vindt grotendeels xljn oorzaak in de verplichte aflossingen aan de Gemeente en de RUksverzekeringsbank. Sluiting van het badhuis zou de begrooting zeker niet verlichten, daar dan toch evengoed nog rente en aflossingen voldaan moeten wor den en bovendien aan den badmeester b|j ont slag een wachtgeld sou moeten worden toege kend. De commissie was eenstemmig van oordeel, dat de verdere gang van zaken aan het badhuis nog eenigen tijd moet worden aangezien, doch besloot het bestuur te adviseeren in overleg te treden met het Gemeentebestuur en daar voor stellen te doen tot overname van het badhuis door de Gemeente tegen het bedrag van de thans nog, onder gemeentelijke garantie, loo- pende leeningen, of op andere wijze de hooge bedragen, bestemd voor aflossing, verminderd te krjjgen. Daarnaast meent de commissie er de leden met den meesten nadruk op te moeten wijzen, dat van het badhuis veel te weinig gebruik wordt gemaakt. Een berekening toont aan, dat van de 6300 leden welke „Het Witte Kruis" telt, slechts ongeveer 500 regelmatig van het badhuis gebruik maken. Besloten werd aan het bestuur te adviseeren een doeltreffende recla- me-campagne te voeren, teneinde het baden- verbruik omhoog te brengen. Een ander punt van bespreking vormde het bedrag van de verplichte aflossingen tot een ndanks alle waarschuwingen en ondanks I alle goed bedoelde en goed gemeende wenken en adviezen vóór den fatalen da tum genaderd was, heeft de nieuwe bepaling van de Motor- en Rifwlelwet krachtens welke het voeren van een brandend lichtje op het achterspatbord van de fietsen des avonds ver plichtend is gesteld reeds aanstonds na haar Jn werking treden een aantal slachtoffers gemaakt. Dë verschillende kantongerechten in ons land hebben reeds de noodige gevallen be recht In Hoorn moesten zich vorige week drie overtreders verantwoorden, die gezamenlijk 's Rijks schatkist met negen gulden vermeer derden. Het ,JiateHJke" in deze zaakjes is hierin ge legen, dat delinquenten hun rijwielen overeen komstig de voorschriften van een rood achtar- lampje hadden voorzien, doch dat- dit opeen gegeven oogenblik zijn diensten weigerde, zon der dat dit door de peddelaars kon worden op gemerkt. Volkomen te goeder trouw zetten zij hun fietstochtje voort, onbewust van den „bon", welke in de lucht hing en welke hun vriendelijk gepresenteerd werd door de waak zame dienaars van de H. Hermandad. De wet moet nageleefd worden en dus geen kwaad woord’over de politie, die niete dan haar plicht deed. Maar anderzijds mag toch ook wel eens ge wezen worden op de moeilijkheid voor den fiet ser. om zelf te controleeren, of zijn achterlichtje brandt. De gevaren langs den weg zijn tegen woordig too groot, dat wij reeds al onze aan dacht noodlg hebben om op te letten, wat er voor ons gebeurt, teneinde ongelukken te voor komen. Moet men daarbij ook nog voortdurend contröle uitoefenen op het roode stipje op het achterspatbord, dan wordt langzamerhand alle genot aan het wlelrljden ontnomen. Want de totnutog uitgevonden contróle-middelen schij nen geen van alle te voldoen en niet iedereen is bü machte de in den handel gebrachte nieu we lampen aan te schaffen. Daarom is het ons een genoegen, te kunnen vermelden, dat ook de Rijkspolitie deze moeilijkheid heeft beseft en harerzijds wijst men ons op een eenvoudige me thode, welke niets kost en door een ieder zon der veel moeite is toe te passen. Daartoe be hoeft men niets anders te doen dan den schijn werper te isoleeren, door om den lantaarnhaak een stukje fietsband (rubber) aan te brengen en dan opnieuw de lamp te bevestigen. De oude verbinding van de dynamo naar de lamp K laat m^n bestaan, de doorverbinding tu»r het Tje van het omhulsel der Daarbij dient men te zor- We hebben hier in Hoorn al veel goede voet balwedstrijden gezien. Als Forward volop in de running was, en het ging er om. wie de bo venste plaats zou bezetten, dan toonden de Forward-spelers een gloeiend enthousiasme, dat heel vaak aan het spel ten goede kwam. Dan sloegen Arie van der Gracht en Kees Eeken alle aanvallen van de gasten af, dan keerde de keeper met een schitterenden duik in den hoek alle gevaar, dan zat de voorhoede letterlijk op den bal. Jk. dan zeiden de toeschouwers tot elkanders „Wat Jammer, dat er zoo weinig menschen zijn, dan hadden die ook kunnen ge nieten van een pracht-match!” Maar Forward heeft óók wel eens een off-day. Dan is het spel niet zoo boeiend meer, en* dan ondergaat men slechts met moeite de bekoring ervan. fcen pracht-match staat thans iedereen te wachten, die Zondag 30 Januari naar het Wil- helmlna-park komt. Al speelt Forward soms ook nog zoo goed dit belooft toch wel het neusje van den voetbalzalm te worden. De bloem van de Katholieke sportvelden zal in Hoorn komen spelen tegen de besten van ons gewest. Dat er pracht-staaltjes van voetbalkunst vertoond zul len worden, staat vast, Daarom, niemand late zich weerhouden. Laat men in duizendtallen komen naar het Forward-terrein, waar de nieuwe tribune in al haar glorie voor het eerst zal prijken. Koopt de kaarten thans reeds, want men kan ervan verzekerd zijn, dat het storm zal loopen. Ingevolge* een overeenkomst met De Bilt, zal het weer niets te wenschen overlaten En bo vendien: een pracht-match staat den toeschou wers te wachten! Wil men de schitterende indlvldueele voetbal- prestatles zien, dan kome men Zondag 30 Jan. naar Hoorn. Wil men de beste voorhoedespelers van Ka tholiek Nederland in actie zien. komt naar Hoorn! Komt allen naar Hoorn, men zal genieten, men zal trappelen van pleister bij schitterende voetbalstaaltjes. Men zal zijn buurman van en thousiasme op den schouder slaan, als er een „pracht-goaltje" gefabriceerd wordt en.... men zal na afloop voldaan naar huis gaan. Nog lang zal men terug denken aan den prachtlgen wedstrijd, welken zoovelen zullen bijwonen. Wacht niet Men koope reeds nu zijn plaatsen, anders komt men misschien te laat. Geboren: Maria Margaretha Af ra. d. van Rembertus Pronk en Geertje Koppes Johan nes Cornells, z. van Johannes Cornells den Njjs en Cornelia Vestering Martinus LaurentiuS, s. van Jacob Koolj en Cornelia Dekker. Getrouwd: Hermanus Arte Gelderblom en Cornelia Johanna Boots (abusievelijk reeds gis teren vermeld). Overleden: Maria Groot, geh. met Cornells Petrus Goudsblom 39 j. Na ampele bespreking kwam de commissie hierna tot de volgende contributie-voorstellen. Klasse 1, leden met een inkomen tot f 1000,— f 1-klasse 3, leden met een inkomen van 'een Inkomen van 1251.—’tot 1500.3.—; EENIGE CIJFERS UIT DE klasse 4, leden met een Inkomen van 1501.— tot 3500.3.50; klasse 5, leden met een in komen van f 3501— en hooger' 3.50; met een vrijwillige verhooging van 1— per 1000,— meerder inkomen, tot ’n maximum van 10.—. Aan de hand van berekeningen, door de commissie gemaakt, wordt hierdoor een meer dere contributle-ontvangst geraamd van c.a. 2000.—. Daarnaast was de commissie van oordeel, dat, bü doorvoering van deze voorstellen, het door het bestuur voorgestelde verhaal van in- casso-kosten zou moeten komen te vervallen. In de begrooting zou, na het aanbrengen van de uit de voorstellen voortvloeiende wijzigin gen, beschikt kunnen worden over een bedrag van c.a. 1000.bestemd voor financiering van de voor brengen en afhalen van magazijn- goederen beraamde plannen. De bovengenoemde adviezen ten aanzien van de aflossingen en de voorstellen ten aanzien van de contributiewUxiging werden in een ver gadering van Zaterdag 18 December bestuur voorgelegd, welke ie na ai king over de practische uitvoerbaarheid over nam. Daar dus overeenstemming werd bereikt tus- schen bestuur en commissie, is voor 1938 tót een contributieheffing als hiervoor genoemd, besloten. De commissie heeft de overtuiging met de in gediende voorstellen zoowel de belangen van de leden, als die van Het Witte Kruis op de beste wjjze te hebben behartigd en spreekt den wensch uit, dat ze mogen strekken tot meerde ren bloei van de afdeellng. bedrag van ItoO.— per jaar op het gebouw aan de Gasthuisstraat. De hierop drukkende schuld bedraagt op het oogenblik 146M.— verdeeld als volgt: 19500.— restant hypothe caire geldleening van de Nutaspaarbank en 3500.restant grondvoorschot van de Ge meente Alkmaar. Het kwam de commissie voor, dat het mogelijk moet zijn met den huldigen stand van de kapitaalmarkt een nieuwe hypo thecaire geldleening te sluiten tot een bedrag van 14000.zonder of in ieder geval met belangrijk lagere verplichte aflossing en hier mede de bestaande geldleeningen af te lossen. Ook ten aanzien hiervan is het bestuur door de commissie in overweging gegeven, pogingen 'daartoe in het werk te stellen. Geen van de beide adviezen zjjn echter in staat direct te voldoen aan de eischen van ruimere geldmiddelen, waarom de commissie vervolgens is overgegaan tot de bespreking van de moge lijkheid van een geringe contributieverhooging. Hierbij was de commissie wederom eenstem mig van oordeel, dat ondanks de practische be zwaren aan de uitvoering verbonden, toch ge tracht moest worden êen geheel nieuwe con- tributieregeling te ontwerpen, waarbij uitge gaan moest worden van de gedachte van pro gressieve heffing, dus een indeeling in klassen. Tevens meende de commissie, dat in leder geval moest worden afgezien van de aanstel ling van een bode om de contributie per week op te halen, daar het bedrag van 1100.be- noodigd vpor bezoldiging van dien bode, door de contributieverhooging zou moéten worden opgebracht, hetgeen een nog grootere contribu tieverhooging tot gevolg zou moeten hebben. Wel moet de thans bestaande gelegenheid, de contributie in twee of drie termijnen te kunnen voldoen gehandhaafd blijven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisterennamiddag de voordracht aangeno men om voor t gereedmaken van h militair oefenterrein in den Rlekerpolder een crediet 1200.000), beschikbaar te stellen en om In beginsel te bepalen, dat het oefenterrein met bijkomende nog nader aan te wijzen terreinen voor militaire doeleinden op nader to bepalen voorwaarden ter beschikking van het Rijk zal worden gesteld. Aanvankelijk hadden B. en W. dit laatste ..kosteloos” willen doen doch een amendement Iler *oc democraten werd door B. en W. over genomen om het woord „kosteloos" te schrap pen en nog nader met de regeering te overleg gen om gunstiger voorwaarden te bekomen. Intusschen zal toch onmiddellijk met gereed- ■nzken der terreinen begonnen worden, daar 15 Juni as. het garnizoen in de Oranjekazerne kan *orden verwacht. Na verdediging der voordracht door wethou der De Miranda en burgemeester De Vlugt •tornden met de communisten alleen twee ka- “mlieke leden de heeren Steinmetz en De Groot tegen. G® getalssterkte van het garnizoen is 800 A 1000 man, 20 officieren en 50 onderofficieren. Verschenen is het rapport van de commissie var. vjjf. ingesteld op de buitengewone ledenver gadering van de afdeellng Alkmaar van de Noord-Hollandsche Vereeniging ..Het Witte Kruis”, gehouden op 8 December 1937 in hotel „Central” en belast met Het, in samenwerking piet het bestuur, beramen van maatregelen tot dekking van het begrotingstekort over 1938. De eerste besprekingen tusschen het bestuur en de commissie vonden plaats op Zaterdag 11 December, in het kantoor van het magazijn en droegen een inleidend karakter. Reeds toen kwam direct vast te staan, dat bü het zoeken van dekking voor het begro tingstekort over 1938 van 607.28 alleen, de commissie in haar taak tekort zou schieten. Het bleek n.1. dat een binnenkort uit te bren gen rapport van een commissie van deskundi ge t maga- - ragen zal eischen, dan thans op de begrooting voor 1938 is ulteetrokken. In den bezorg- en afhaaldienst zullen dan waarschijnlijk belangrijke wijzigin gen moeten worden gebracht, welke echter een betere behandeling van de goederen ten goede zullen komen en de kosten van bezorgen en afhalen zullen doen vervallen. Tevens kwam vast te staan, dat uitbreiding van het aantal bedden, in verband met de steeds toenemende vraag, noodzakelijk is, waardoor in de eerst komende jaren het bedrag, in 1938 uitgetrok ken voor onderhoud en aanschaffing van ver- plegingsartikelen niet verminderd kan wor den. Bovendien moest een einde worden ge maakt aan de thans bestaande gewoonte, kas- geldleeningen bü een bankinstelling aan te gaan onder persoonlüke garantie van de be stuurders. Deze feiten beperkten de bezuinigingsmoge- Ijjkheden in niet geringe mate en stelden de commissie voor, nog grootere moeilijkheden, dan waarop zü reeds bü haar installatie had ge rekend. De commissie kwam büeen op Woensdag 15 December ten huize van den heer I. Prins As., waar de begrooting post voor post nauwkeurig aan de hand van de door het bestuur verstrek te specificaties, werd nagegaan. Hierbü kwam de commissie eenstemmig tot de conclusie, dat ingrijpende wüzlging van deze posten niet mo- geiyk was, zonder de uitvoering van de voor naamste taak van Het Witte Kruis: het ver strekken van verplegingsartlkelen onder alle omstandigheden, in gevaar te brengen. Tenslotte stellen- B. en W. den Read voor, de volgende subsidies te verleenen: A. Aan het R.K. Par. Armbestuur, ten be hoeve van de R K. Armen bewaarschool,' en aan het Bestuur van de Christelüke bewaar school, ten behoeve dier school, een subsidie van ƒ375 per Jaar, vermeerderd met ƒ3.75 voer elk kind, dat de school bezoekt; B. aan het Bestuur van de Handelsavond- school een subsidie van ten hoogste ƒ700; C. Aan het Bestuur van de Vereeniging „de Ambachtsschool vóór Hoorn en Omstreken": a. een subsidie ten behoeve van de Ambachts school van ten hoogste ƒ32586.80. b. een subsidie ten behoeve van de Avond- nüverheidsschool van ten hoogste 1289.10; D. Aan het Bestuur der afdeellng Hoorn er. Omstreken van de Hollandsche Maatoctmppb van Landbouw een subsidie van 125. ten be hoeve van de Jaarlüksche Fokveetentoonstel- llng; E. Aan de Hoofdcommissie voor de normali satie een subsidie «gn /25; F. Aan het Bestuur van de Vereeniging „De Hoornsche Burgerwacht” een subsidie van ƒ395. G. Afwijzend te oeschiken op een verzoek schrift van het Hoornsch Drankweercomitc om voor het Jaar 1938 subsidie uit de ge meentekas te willen verleenen. Tenslotte stellen B. en W. voor, het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds- belasting, dienst 1938--39'te bepalen op 75. Teneinde de gemeentelüke werkverschaffing ook het volgend jaar te kunnen voortzetten, hebben B. en W. zich tot den Minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek om een büdrage uit het Werkloosheidssubsldiefonds te willen toezeggen: le. voor extra onderhoud van beplantingen en grasvelden in deze gemeente; 2e. voor het verbeteren van het woonwa genkamp. Voor beide objecten mochten B. en W. van den Minister reeds toezegging voor de ge vraagde' Rüksbüdrage ontvangeto—rrrrr. |*WUX'4ÜU- B. en W. hebben na verschillende vertoo- gen daartoe tot Ged. Staten te hebben ge richt nogmaals de noodzakelükheid van her leving van den schoolartsendienst in deze ge meente krachtig bepleit bü den Geneeskundigen Inspecteur van de Volksgezondheid, dr. 3. 3. Th. Doyer, aan wien ten deze door de Regee ring advies was gevraagd. Ingekomen: A. S, Brugman en vr.. Veenen- laan 196b van Enkhuizen; G. Jorritsma en gez. Drieboomlaan 4 van Blokker; W. van Rüswük. Berkhouterweg 38 van Zwündrecht; Wed. H. W. van Campen geb. Kroes, Schoutenstraat 36 van Soest; Cl. W. C. M. Regüen. Drieboomlaan 203 van Amsterdam; U. S. Zeülemaker, Korte Ach terstraat 4 van Blokker; Sj. de Jong Berk houterweg 22 van Rome; A. M. Laan, Tweede- boomlaan 60 van Blokker. Vertrokken: B. C. van Kleef, van Weet 26 naar Amsterdam N. Amstellaan 174 I; O. Koe- nls. van Munnlckenveld 25 naar Amsterdam, Woestduinstraat 156; A. M. Renckemt. van Gr. Noord 67 naar Heerlen. Akerstraat 17; E. M. van Mourik, van Veemarkt 5r naar Amsterdam, Busken Huetstraat 16 II; 3. F. Delea, van Nieuwsteeg 34 naar Leeuwarden, Oroote Hoog straat 44; C. P. 3. Tel en gezin, van Tweede- boomlaan 7 naar Helmond. Bakelachedük 178; A. w. André, van Achterom 15 naar 's-Ora- venhage. Repelaerstraat 53. Verhuizingen in de stad: J. M. Verbeme. van Koepoortsweg 88 naar Koepoortaweg 33; KL Bosscher en gezin van Veenenlaan 201 naar Kuil 12; Kl. Vermeulen en gezin van Kuil 12 naar Merenstraat 14; E. van de Pol, van Peper-* straat 33 naar Ged. Appelhaven 5; Kl. L. Mak. van Gr. Havensteeg 3 naar Appeteteeg 8; G. J. Kuün en gezin van Baanstraat 20 naar Broed 36r.; j. stins en gezin van Joh. Meeschaert- straat 36 naar Achterom 3; 3. Hoff en gezin van J. P. Coenstraat 34 naar Joh. Messchaert- straat 13; J. Meester en vr. van Veenenlaan 229 naar Achterom 4; 3. 3. D Kooger. van Koe poortsweg 9 ngar Muntstraat 22; P. A. Roevers en gezin van Vtsscherselland 4 naar Ital. Zee dijk 114; C. P. Snüdewind, van Veemarkt 11 naar Drieboomlaan 203; P. van der Lee, van Drieboomlaan 46 naar Tweedeboomlaan 60- W. Stuurman en gezin, van Gr. Oost 63 naar Koe poortsweg 98. te vereenigen dat voorloopig gedurende het jaar 1938 aan den heer D. Dell worde opge dragen de leiding van den havendienst en aan den algemeenen dienst van het marktwezen toe te voegen den vlsr haf slag, de boterveillng en de eiervelllng. De waarde van de bü het grondbedrijf in beheer zünde gronden wordt in totaal gespat it het B. en W. ge- IWb nota'eenlse 'voegen aan dé cmtwerp-begrootini dezer gemeente voor het Jaar 1938. tiet qindcüfer van den gewonen dienst be draagt in ontvang en uitgaaf 1271.460.88 (vorig Jaar 1.350281.15) en van den kapl- taaldienst 1.959.84092 (v.j. 1216.857.84). Hoewel de memorie van toelichting een ruim inzicht geeft in den financieelen toe stand der gemeente, komt het B. en W. niet ondienstig voor thans in afWüking van hun gewoonte ook in deze nota eenlge cüfers te vermelden, welke duidelük aantoonen het ont staan van de financieele moeilükheden. waar in deze gemeente naast zoovele andere gemeen ten verkeert. Bedroeg het voordeelig saldo der gemeentere- kening over 1928 29.062.66, In 1935 was het volt kan men nog We hebben reeds gemeld, dat de bewoners van kebn van de Kerksteeg voor den as. n<lonalen feest- w“nM*r dag een programma hebben samengesteld, dat 1 niet zal nalaten, dien dag vele duizenden naar hun straat te trekken. Thans deelt men ons mede, dat aan het toch reeds goed voorziene programma een nieuwe attractie is toegevoegd in den vorm van een gramofoonplaten-wed- strijd. Onmlddellük na de offlcleele opening te 6 uur en vervolgens te 7. 8. 9, W en 11 uur aal n.l. telkens een populaire gtamafoonplaat war den gedraaid. Voor degenen, die de Juiste titels en volgorde van deze platen inleveren, zün ver schillende cadeaux beschikbaar gesteld. Iedere winkelier in de Kerksteeg heeft uit zün bran che voor dezen wedstrüd een prüs afgestaan De geschenken zün geëtaleerd in het perceel, waar voorheen de schoenmakerü van den heer Ooms was gevestigd. Onmlddellük na het draaien van de laatste wedstrüd-gramofoonplaat wordt de uitslag op gemaakt en bekend gemaakt. We vernemen voorts nog. dat de persberich ten van de K. 8. B.. welke op geregelde tüden zullen worden uitgezonden, iets zeer büzonders beloven te worden. Aan de redactie ervan wordt de grootste zorg besteed. meente uit dezen hoofde dus niets meer. Deze derving van inkomsten uit de bedrij ven ging voorts gepaard met eene sterke stü- ging van uitgaven. Zoo werd voor subsidie aan Maatschappe- lük Hulpbetoon, in 1928 uitgekeerd ƒ54 25537 en in 1936 f 140342.47. Het sprekt vanzelf, dat ook de werkver schaffing van de gemeente belangrüke offers heeft gevraagd. .Naast de büdragen. die van Rükswege be schikbaar werden gesteld, heeft de Raad nu reeds eenige Jaren de begrooting sluitende ge maakt door beschikking over in gunstige tü den door de gasfabriek gereserveerd kapitaal. Van dat kapitaal zal ten goede komen aan de begrooting voor 1938 61.000. De rente, welke bedoeld kapitaal oplever de en die voor 1934 nog 15201.49 's jaars be droeg, is thans teruggeloopen tot ƒ3280. B. en W. hebben reeds ten aanzien van de gemeente-relniglng een voorloopige bezuiniging bereikt en het zal hun streven zün In deze richting voort te gaan, zoodra de mogelükheid daartoe aanwezig moet worden geacht. Met de conversie van een aantal leeningen Is een rentebesparing bereikt van ƒ41820 in 1937 en van 9715.47 in 1938. De kosten van provisie en boete voor vervroegde aflossing -bedragen 9030.97. Thans blüven nog twee geldleeningen over, die voor conversie in aanmerking komen, n.l. een 4 pCt. leening pro resto groot ƒ23047, welke op 1 Juli van het volgend jaar aflosbaar is en een 4% leening van 1934 j?ro resto groot 17335 van welke conversie of vervroegde aflossing is toegelaten na 31 December 1939. De commissie heeft' het voorstel van het be stuur, om de gelegenheid te openen de contri butie voortaan te betalen In jtekelijksche, maandelüksche en driemaandelüksche termü- nen niet willen overnemen, eenerzüds omdat dan een belangrük bedrag zou moeten worden besteed voor het loon van een speciaal daar voor aan te stellen Incasseerder, anderzüds om dat aan dezen maatregel geen behoefte zou zün. Het spreekt vanzelf, dat door dit besluit de afdeellng bevrüd is van een administratieve last, die ondanks de uitbreiding van personeel zeker drukkend zou zün geworden. Krachtens het besluit, genomen in de'verga dering van Woensdag 8 December 1937is de door de commissie voorgestelde contributierege- llng, nu met het bestuur volledige overeen stemming werd bereikt, bindend geworden. Op de binnenkort aan de leden aan te bieden lid maatschapskaarten zün'de artikelen 1 en 2 van het huishoudelük reglement afgedrukt, soodat men zich kan vergewissen, aan welke regelen men thans is gebonden. Het bestuur vertrouwt, dat de leden hun contributie terstond bü de aanbieding der kaarten zullen voldoen, opdat de vertraging in de administratie van het Witte Kruis zoo gering mogelük blüve. HET BESTUUR. Voorgesteld wqrdt als voorloopige stap een bedrag van 150 beschikbaar te stellen voor leertlngen, afkomstig van het openbaar lager ónderWüs en 'Mn geHJk bedrag voer leerlingen van het büzonder lager onderwüs. De gemeen te zal voor haar rekening nemen de büdrage in de kosten van het buitengewoon lager on derwijs aan de gemeente Alkmaar, zoodot schoolkosten en reiskosten voor rekening van de betrokken ouders of van derden zffllen komen. Plannen zün in bewerking tot verbetering van de huisvesting: a. van de arbeidsbeurs en de gemeentelüke instelling voor Maatschappelük Hulpbetoon; b. van het consulatlebureau voor zuigelin gen. Het Oroote Sociëteit zal grootendeels voor bouw terrein worden bestemd. Een gedeelte zal ech ter aan den openbaren weg worden toege voegd, waarmede een ernstige verkeersbelem mering zal worden opgeheven. Zeer tot hun spüt moeten B. en W. mede- deelen, dat het Werkfonds geen termen heeft kunnen vinden gelden beschikbaar te stellen voor het vernieuwen van de torenspits van den Grootekerktoren. Aangezien handhaving van den bestaande/) toestand hun niet langer gewenscht voorkomt, in de eerste plaats met het oog op de gebreken in de constructie van den bestaanden toren en in de tweede plaats omdat het carillon zoo goed als gereed ligt om in den toren te wor den aangebracht, is thans een nieuw plan tot vernieuwing van de torenspits in bewerking. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Januari 1937 6281 mannen en 6383 vrouwen; totaal 12664. Dit vermeerderde door* geboorte met 121 mannen en 117 vrouwen; totaal 238 228). De vermeerdering door vestiging bedroeg: 383 man nen en 452 vrouwen: totaal 835 789). Zonder vermindering zou de totale bevolking hebben bestaan uit 6785 mannen en 6952 vrouwen; to taal 13737. Ze verminderde echter door overlü- den met: 56 mannen en 55 vrouwen: totaal 111 (106). De vermindering door vertrek bedroeg 447 mannen en 520 vrouwen: totaal 967 (865). Het aantal inwoners op 31 Decembqg-1937 be droeg derhalve 6283 mannen en 6377-brouwen; totaal 12659. Alhier overleden, niet behoorende tot de wer- Hjke bevolking dezer gemeente: 16 Jongens en 13 meisjes; totaaf 39 <32). Kldenr geboren wèl behoorende tot de werkelüke bevolking dezer gemeente: 3 meisjes (1). Alhldr overleeen niet behoorende kelüke bevolking dezer gemeente: 31 31 vrouwen; totaal 53 53). FIX wél behoorende tot de werkelüke bevolking de zer gemeente: 4 mannen en 4 vrouwen; totaal 8 (5).-Als levenloos aangegeven geborenen: 3 Jongens en 9 meisjes; totaal 11 (13) Het aantal voltrokken huwelüken bedroeg 87 (83). Er werden 7 (7) echtscheidingen ingeschre ven. In de stad werd 781 (743) malen verhuisd. (De tusschen haakjes geplaatste getallen ge ven de cüfera over 1936 aan). B. en W. zagen zich voor de vraag gesteld of zü dën Raad in overweging moesten geven verschlllende< functies bü gemeentediensten al dan niet opnieuw te doen vervullen. Ten aanzien van de werkzaamheden het marktwezen betreffende was de oplossing niet moellük. omdat de algemeen marktmees ter van oordeel is, dat deze werkzaamheden bü den algemeenen dienst van het marktwezen kunnen worden ondergebracht, indien de ge- meente-tlmmerman H. Ja Opmeer, die gedu rende de markten toch <eeds op het markt terrein aanwezig moet zijn, tevens wordt be last met andere hem door den Algemeen Marktmeester op te dragen werkzaamheden. Eveneens kunnen zonder bezwaar aan den dienst van het marktwezen worden toegevoegd en behooren deze daarbü ook meer eigenaar dig thuis: a. de vlschafslag; b. de boterveiltng; c. de eiervelllng Na overleg met de hoofden van diensten stond het reeds voor B. en W. vast. dA een van de in functie zijnde hoofden van dien sten zich met de betrekking van havenmees ter zou kunnen belasten en na ernstig beraad achten zü een éénhoofdige leiding van dezen dienst met die van het marktwezen en den reinlgmgsdlenst voorshands de meest ge- wenschte. Na deze bezuiniging worden bereikt. In totaal worden daardoor de uitgaven met rond 5678 verminderd. Dit verschil mag echter niet ten volle als de bezuiniging worden beschouwd, om-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3