I Tlünen. ,,"4711" ZIJ MAKEN D’R MAAR Bouw Maastunnel WAT VAN bende terroriseerde CHARLOIS IS COUPEEREN DIEREN MISHANDELING? la Cold Cream C.A.O. IN DE SCHOEN INDUSTRIE De neutrale schoonheidscrème Kerkdijk leven „MIJHHARDTJES” f VRIJDAG 21 JANUARI 1938 3712a LI z EEN DOBBELDRAMA 1 I ONTGINNING VAN DE PEEL Roode achterlichten brandden niet I i Audiëntie I Stipte naleving van de bepalingen Het lossen van hout- booten Valsche munters voor de rechtbank De diergaarde wordt verplaatst Schuldig aan diefatal, brandatich- ting en poging tot vergiftiging Voorwaarden der voorachotten door den Rotterdamachen gemeenteraad aanvaard Bij de te wachten blijde gebeurtenis Nog denzelfden dag aan de gevolgen overleden Oproep tot Nederlandsche historieschilders Werk voor 500 man onder Sevenum Het at and punt uari den bedryfa-' raad inzake de regeling der peraoneelaverhoud ingen De politie zat hen ateeda op de hielen, zoodot zy nieta konden uitrichten Bij de huidverzorging des avonds versterkt en reinigt ”4711’’Cold Cream de poriën. DE KWESTIE MET HET RESIDENTIEORKEST HIJ WACHTTE OP EEN GROOTE ERFENIS ^ÖOODELIJKE BOTSING VOOR DE RECHTBANK OPROEP TOT GEPASTE FEESTVREUGDE -.60 -90 ARBEIDER DOOR ZWARE STAAF GETROFFEN PAUL TÉTAR VAN ELVEN- FONDS MIDDENSTANDSBELANGEN AAN HET DEPARTEMENT iatie heel s V - Een schrijven van het raadslid Van Beresteyn Oplichting op groote schaal in de Residentie Aan haar heeft U de frissche, matte teint te danken. *‘4711’’ Matt-Creme, de crème der veel- eischende vrouw, is als onderlaag voor poeder onontbeerlijk. Haar lijpe, frissche geur van ”4711” Eau de Cologne past bij elk parfum, bij elke poeder. potten -.65 L- 2.- tuben -.40 -.65 7 het vinden, ala ze uw ooren eena coupeerden? Zou dat prettig zyn? F van allerlei aard F 'zer^riJ^ W snel en zeker met --- z1 LIJK OP DE SPOORBAAN GEVONDEN Zaandamache bootwerkera bereid maatregelen te nemen Hoe zoudt u Het zal mr. Teullngs niet weinig ver bazen, dat het communistische Volks dagblad het voor hem en dus ook voer het Partijbestuur, dat hem in eerste instantie candideerde, opneemt. Maar hij zal net als wij denken: „Zij maken d*r maar wat van.” Dobbelaar gedood, agent zwaar gewond 'I--- massa peerd BD UI Koker 12 stuks 50ct. Proef doosj e 2 stuks 10 ct. Zoowel zij, die de verbindend verklaarde be palingen overtreden, als zij, die xich door ge ruchten omtrent dergelijke overtredingen zouden laten verontrusten, zullen goed doen te beden ken, dat van alle zijden alles in het werk zal worden gesteld otn van eiken fabrikant, die niet van stonde af aan zich aan zijn verplichtingen heeft gehouden, eiken te wefnlg uitgekeerden cent door navorderingen uitbetaald te krijgen. i van Justitie, mr. Cohen Ter- een hechtenisstraf van vier XX rn- to- uU de 18. en ar en de spoor- sn, op de »nden van jn gedood. Chauffeur van ilt Den Haag. >chen de rails Ongeluk zich heeft >nd. ontstaan zijn. De vérdooving is uitwendig toe gepast en het is mogelUk dat een leek dit niet afdoende heeft gedaan. Na 1913 is het geen ge woonte meer de ooren van Duitsche doggen te coupeeren. Desk. H. F. de Weert, keurmeester voor boxers. A décharge gedagvaard. Is van meenlng. dat een gecoupeerde boxer veel mooier is dan een niet gecoupeerde. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn heeft aan den Haagschen gemeenteraad een schrijven gezonden, in verband met de gerezen kwesties met het Residentle-Orkest. De heer Van Bere steyn. die gedelegeerde is in het bestuur van het Orkest, deelt in dit schrijven mede, dat het dagelUksche bestuur er van zich niet ge draagt naar de wenschen van den raad. Niet tegenstaande de secretaris, aldus de schrijver van dezen brief, tijdig op de hoogte was van den brief van IS Januari, heeft hij, geheel in zijn lijn, de vergadering met de deskundigen toch laten doorgaan om vier uur, en daar stellig het kwaad gesticht, dat ik in de raadsverga dering van Maandag voorzag. om dan daarna Ijskoud mede te deelen, dat „thans" de bespre kingen zijn, opgeschort. Het „thans" moet dus gesteld worden op het moment, dat valt nA de bespreking van de deskundigen, terwijl er vóór die bespreking voldoende gelegenheid was, de besprekingen op te schorten. De bedrljfsraad voor de schoenindustrie heeft in zijn op 18 Januari jj. gehouden vergadering van der K. in het huls van bewaring, definitief vastgesteld zijn advfes met betrekking tot het op het departement van Sociale Zaken in voorbereiding zijnde ontwerp voor een alge- meenen maatregel van bestuur tot uitvoering van de wet Inzake de verdeeling van den be schikbaren arbeid 1937. Donderdag in de vroegte is op baan onder de gemeente Zevenhui lijn den HaagGouda, het lijk gei een man, die door den trein moet/1 De verongelukte is de 46-jarige den Rijkswaterstaat, J. Bakker./ Het lijk lag zwaar verminkt tus op de spoorbaan. Hoe het voorgedaan, is nog niet bek De bedrljfsraad heeft in zijn zelfde verga dering ook besproken den stand van zaken met betrekking tot de naleving van de verbindend verklaarde bepalingen der collectieve arbeids overeenkomst. De bedrljfsraad is van meenlng, dat de be treffende fabrikanten, winkeliers en arbeiders beter het belang van de schoenindustrie en ook hun eigen belang zouden dienen, indien zij niet aan de verspreiding van oncontroleerbare ge ruchten zouden meedoen, doch wel In die ge vallen. dat een werkelijk gegrond vermoeden van overtreding der verbindend verklaarde be palingen bestaat, daarvan aan den bedrljfsraad kennis zouden geven, onder overlegging van de gegevens, die het vermoeden van overtreding wettigen. DJEMBER, 20 Jan. (Aneta.) In den afge- loopen nacht is nabij Djember, bjj een treffen tusschen de veldpolitie en inheemsche dobbe laars, een dobbelaar doodgeschoten en een agent zwaar gewond. De overige dobbelaars konden ontkomen. Naar de Ned. Middenstandsbond verneemt ge schiedt de behartiging van middenstandsbelan- gen aan het departement van Economische Za ken niet langer door een bureau, doch door een departementsafdeeling en wel onder leiding van den administrateur Dr. W. L. Oroeneveld Meyer. Ofschoon deze wijziging van internen adminl- stratleven aard is, lijdt het geen twijfel, of de mlddenstandsbelangen zyllen daar wel bij va ren. &natt-,6iemc afdeellngen, voor wat betreft werkzaam heden, die vóór 1 Januarf 1934 hoofdzakelijk door mannen werden verricht, en een be paling, die vaststelt, dat het personeel fn die afdeellngen, waarin door vrouwen en meisjes geen arbeid mag worden verricht, voor 50 procent zal moeten bestaan uit ge zellen, d.w.z. mannelijke arbeiders van 25 jaar of ouder. hans is bekend geworden, dat het Partijbestuur een nieuwe voor dracht, waarop noch de naam van den zich indertijd ter beschikking stel lenden partijsecretaris noch die van den zich slechts in naam ter beschikking ge steld hebbenden prof. J. de Quay voor komt. No. 1 is thans mr. Verschuur ju no. 2 mr. dr. P. Witteman. Lijkt u een en ander misschien wat geheimzinnig? Voor het „Volksdagblad”,, de gewezen „Tribune”, is de zaak zoo klaar als een klontje. Het schrijft, dat de Partijraad mr. Teullngs niet als voorzitter wilde hebben, omdat deze critiek heeft nitge- oefend op de financieele politiek van het ministerie-Colljn en de mogelijkheid heeft gezien voor ruimere sociale uitga ven. Daarom werd er een intrigue tegen hem op touw gezet. De bedrljfsraad heeft aan het departement verzocht voor de inwerkingtreding van de re gelingen voor de schoenindustrie op grond van de artikelen 2 en 3 van de wet inzake de ver deeling van den beschikbaren arbeid een over gangstermijn te laten gelden van slechts één maand, met andere woorden den datum van in werking treding der regelingen te stellen één maand na den datum van afkondiging van den algemeenen maatregel van bestuur, terwijl met kracht is aangedrongen op een spoedige afkon diging van den betreffenden algemeenen maat regel van bestuur. In den bedrljfsraad waren reeds eerder be sprekingen gaande omtrent de wijze, waarop de in de wet Inzake de verdeeling van den be schikbaren arbeid neergelegde mogelijkheden, om te komen tot een regeling van de perso- nee Is ver houd ingen, in de schoenindustrie toe passing zouden kunnen vinden. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag van deze week en Zondag. Woensdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal aa. Woensdag géén audiëntie verleenen. Binnenkort zal volgens het Handelsblad, een begin worden gemaakt met de ontginning van de Peel onder de Noord-Limburgsche ge meente Sevenum. - - Het voorlooplge plan voor den eersten tijd omvat een gebied van ongeveer 400 HA. Hier bij zullen ongeveer 500 arbeiders eenige jaren werk hebben. Het resultaat van de besprekingen Is ge weest, dat thans bjj het departement voor stellen zijn Ingediend, om in het ontwerp algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld in de artikelen 2 en 3 van meer genoemde wet, welk ontwerp overeenkomstig de voorschriften, die de wet geeft, ter fine van advies aan den Hoogen Raad van Arbeid zal worden toegezonden, voorzooveel betreft de schoenindustrie op te nemen een aantal bepalingen, welke verbieden den ar beid van vrouwen en meisjes in bepaalde De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdagmiddag besloten tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder aan Rot terdam voorschotten worden verleend uit het Werkfonds en het Verkeersfonds ten behoeve van den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas. Uit het Verkeersfonds zal een bedrag worden verstrekt van zes millioen. Het laatste fonds ,al bovendien vier millioen verstrekken tot dek king van de uitgaven voor den aanleg en de verbetering van de verbindingswegen met den tunnel. Voorts heeft de raad in beginsel besloten transacties aan te gaan met de Nederlandsche Spoorwegen, het Rijk (P.T.T.) en de Rotterdam- ache diergaarde tot ruiling van grond. Hiermede is de verplaatsing van de diergaarde van het centrum der stad naar BUJdorp een feit ge- i worden. Dank zij deze verplaatsing zal een belangrijke ftadsverbetering tot stand komen. Verschillende sprekers hebben in den Raad B en W. en den gemeentelijken technischen dienst dank gebracht voor de wijze, waarop zij deze zaak hebben voorbereid en daarnaast hulde gebracht aan de stichting Volkskracht, welke het de diergaarde mogelijk heeft gemaakt om de transactie aan te gaan. Deze stichting zal. gooals reeds gemeld, voor een nieuwe moderne diergaarde In BUJdorp zorgen. Donderdagmorgen omstreeks elf uur waren op de Nederlandsche schroefboutenfabrlek te Hel mond ecnlge arbeiders bezig met t tornen van een vliegwiel. Hierbij werd de 43-jarige gehuwde arbeider J. van Hoof plotseling door een zwa re Ijzeren staaf aan hoofd en rug getroffen. Zwaar gewond stortte de man neer. Dokter Bloemen, die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde om. een zware hersenschudding. De man is per Roode Kruis auto naar het St. bracht, waar h(j ’s middags, zonder tot bewust zijn te zUn gekomen, is overleden. niet dezelfde kansen moeten hebben. wordt niet als een rasfout Ook volgens de meenlng van dezen is de handelswaarde van een niet gecoupeerden hond hooger. De procureur-generaal mr. J. Versteeg wilde gaarne nog eenlge deskundigen hooren en stel de het hof voor daartoe de zaak te schorsen. Na raadkamer besloot het hof de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden om nog andere deskundigen te doen dagvaarden. Binnenkort zullen te Maastricht voor de arrondissements-rechtbank moeten verschijnen de architect V., uit Sittard. de caféhouder H. uit Sittard en de koopman H. uit Roermond. De eerste twee zullen zich te verantwoorden hebben wegens het voorhanden hebben van middelen, waarvan «Ij wisten, dat zj) bestemd waren tot het vervaardigen van valsche bank biljetten; de derde zal terecht staan wegens medeplichtigheid. Eveneens zullen te Aken binnenkort terecht staan de Maastrichtenaar B. en de Duitscher B. uit Aken, wegens valsche munterjj. Op het einde van 1936 vernam de politie in Maastricht, dat in Antwerpen Nederlanders op zoek waren naar een drukker, die valsche bankbiljetten van f 100 voor hen wilde druk ken. In Antwerpen ging evenwel niemand op de uitnoodiging in en de politie, die nog geen delict had kunnen constateeren, onthield zich van Inmenging, om den valschen munters gele genheid te geven zich in een verder stadium van hun activiteit bloot te geven. In het begin van 1937 doken In Zuid-Lim- burg drie personen op. zekere F-, uit Maastricht en twee Belgen, van wie de een uit Lanaeken, de ander uit Seralng afkomstig was. Zjj zoch ten een goede papiersoort, om biljetten van f 100 te kunnen drukken. De politie slaagde er in. iemand in contact te brengen met deze groep, die deel bleek uit te maken van een goed georganiseerde bende, waartoe verscheidene vakmenschen behoorden. De politie kon zich zoodoende op de hoogte houden van het stadium, waarin de bende met haar werkzaamheden verkeerde. Los van dit onderzoek werd in den loop van 1937 te Sittard een partij briefjes in beslag ge nomen. voorzien van een watermerk en bestemd voor bankbiljetten vap f10, doch onbedrukt. Zoodoende kwam men op het spoor van den architect V.. te Sittard, den caféhouder H_. al daar en den koopman H„ te Roermond. Ook kwam men te weten, dat er een drukkerij in Aken was, gereed om het valsche bankpapier te drukken. Tegen het einde van 1937 deed men een in val in de Akensche drukkerij en daar werden de Duitscher B. en de Maastrichtenaar B„ welke laatste dus begin 1937 in Zutd-Llmburg met de twee Belgen geschikte papiersoorten zocht, op heeterdaad betrapt, toen zij op het punt stonden de eerste valsche papieren te gaan drukken. Beiden werden gearresteerd en in de gevangenis te Aken ingesloten. Eenigen tijd daarna is men eveneens overge gaan tot de arrestatie van de genoemde per sonen in Sittard en Roermond. Dank zij het voorzichtig geleide onderzoek van de politie, kon geen enkel valsch biljet In circulatie worden gebracht. Bestuurderen der maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam, handelend als beheer ders van de stichting Paul Tétar van Elven fonds hebben een oproep gericht tot de Neder- landache sohllders onder de dertig jaar, die werken, tot het historieschilderen behoorend, hebben gemaakt, hetzij in olieverf, teekeningen (ook waterverf) en grafischen arbeid, om zoo danig werk ter bezichtiging te ontvangen, teneinde eenlge mededingers in den wedstrijd Antoniusgasthuis' overge- Paul Tétar van Elven 1938 te kunnen aanwijzen Het doel der genoemde stichting is het on dersteunen van jonge historieschilders. Ter bereiking van dit doel wordt elke vier Jaar een wedstrijd uitgeschreven. De deelnemers aan den wedstrijd moeten een historische schilderij uit den klassieken tijd vervaardigen. Deze compositie moet oorspronkelijk zijn en zal niet minder dan drie en niet meer dan vijf figuren mogen bevatten De vervaardiging zal onder streng toezicht geschieden. De bepordeellng der schilderijen zal plaats hebben door een jury door het bestuur der stichting te benoemen. De jury is niet verplicht tot bekroning te besluiten. Acht zU een der deelnemers de bekroning waard, dan zal het bestuur der stichting dezen voor een tijdvak van vier jaren een toelage kunnen geven om daaruit zijn verdere studie te bekostigen. het i- het tweede 70® den r- 8*Parkeerd, deelt dan mede, dat hij secretaris fitsche doggenclub is. Hjj heeft ge- -.1 de handelswaarde te verhoogen voorkomen, dat ze oorontsteking krlj- Ich de ooren zouden stuk slaan.... .Dat eerste zal wel het belangrijkste kunt de rest rustig aan de natuur over als getuige-deskundige hoorde het hof den veearts L. P. de Vries. Deskundige is van mee hing, dat de operatie waarschijnlijk pijnloos heeft plaats gehad, later zal er echter wondpjjn Het blijkt, dat de Rotterdamsche politie met de arrestatie van twee woonschultbewoners. die, behalve bij de inbraak aan den Heyschen- dijk, ook nog bij een drietal andere diefstallen in de buurt van Chariots en Pernis betrokken zjjn geweest, een goeden slag heeft geslagen. Het voortgezette onderzoek heeft uitgewezen, dat dit tweetal het rayon terroriseerde, zoo- dat velen niet eens aangifte durfden doen en dat zij bovendien zich nog schuldig hebben ge naak aan brandstifehtlng, een vergiftigingsge- val en nog tal van andere diefstallen en in braken, waarvan er enkele uit 1936 dateeren. In verband met deze zaak zijn nog drie per sonen gearresteerd, twee mannen en een dienst bode, die inmiddels ook naar het huis van bewaring zijn overgebracht. Nadat de Inbraak aan den Heyschendljk en nog eenlge andere diefstallen waren opgehelderd. Week, dat de 33- jarige schipper A. J. G. en zijn 23-jarlge kost ganger W. van D., die woonden ayi boord van een woonschuit, die in het Balkengat ligt, ook ten nadeele van den landbouwer P. de H. te Pernis een varken hebben gestolen. Dit werd een aanknoopingspunt voor het verdere onder zoek, want spoedig kwam vast te staan, dat bij den diefstal van het varken ook meegehol pen had de 23-jarige M. O. D., uit Pernis. Deze D. is naar het huis van bewaring overgebracht, terwijl bovendien tegen den 24-jarigen A. v. d. B., een familielid van den schipper A. J. G die een deel van het vleesch van den laatste had gekregen, proces-verbaal wegens heling »s opgemaakt. Begin Augustus waren er eenlge branden in het polltierayon Chariots, waarbij men nog niet aan kwaadwilligheid had gedacht, maar bjj den laatsten brand kreeg men enkele aan wijzingen tegen den reeds genoemden kost ganger W. van D. Dit was voor de politie aanleiding dezen Van D., die inmiddels reeds in het huis van bewa ring vertoefde, nader aan den tand te voelen. Ten slotte bekende deze, dat hij al deze bran den had aangestoken. Tijdens de verhooren ving de politie iets op van een vergiftiglngsgeval in het eweneens in dit rayon wonende gezin K. Zij stelde zich in verbinding met de inmiddels ontslagen dienst bode van de familie K., zekere A. van der K. Aanvankelijk ontkende zij iets van een vergif tiging te weten, maar later zeide zjj, in het éten van K. kopervitriool te hebben gedaan, waarvan de ipan onwel was geworden. Verdere nadeeilge gevolgen had hjj er echter niet van ondervonden. In October had zjj echter nog eens een po ging gewaagd. Zjj had kopervitriool in de melk gegoten, maar op deze gekookte substantie was het vergif blijven drijven en haar practljken *“en uitgekomen. Een nader onderzoek wees dat het meisje het gevaarlijke goedje had gekregen van W. van D„ die eenigen tijd als “ndbouwersknecht in dienst was geweest van K. Dan waren er nog twee oude inbraken, die “teerden uit 1936. Daarbij Meek W. van D. betrokken te zijn geweest, samen met den 21- JOogen M. van der K., den broer van de dienst bode. Momenteel zitten dus, behalve de reeds eer- «r gearresteerde schipper A. J. G. en de kost- r r^r W VBn D" de “Asibtent-varkensdief M. bro/ dienstbode A. van der K. en haar Voor de Haagsche Rechtbank is voortgezet de zaak tegen den 56-jarigen J. E. C. G., die 17 November van het vorig Jaar terecht heelt gestaan wegens oplichting. Hij heeft, onder voorwendsel een groote erfenis van zijn tante wachtende te zijn, tal van personen in de Resi dentie geld uit den zak geklopt tot een bedrag van eenlge tienduizenden guldens. De Officier van Justitie heeft toen een ge vangenisstraf van één jaar geëischt. rekening houdende met het psychiatrisch rapport van dr. Scholtens, die verdachte zeer verminderd toerekeningsvatbaar achtte. De rechtbank gelastte evenwel een nieuw psychiatrisch onderzoek en een rapport, uit gebracht door dr. Carp, die concludeerde, dat verdachte sterk verminderd totrekeninasvat- baar is. De Officier van Justitie persisteerde bij zfjn eisch. De advocate van verdachte, mej. mr. C. v. d. Valk, meende, dat een straf van zes maan den met aftrek van preventief voldoende was Uitspraak 3 Februari. Aan het gerechtshof te Amsterdam is de principleele vraag voorgelegd, of het cou peeren van honden beschouwd dieht te wor den als dierenmishandeling. De politierechter te Utrecht had een man, die de ooren van twee Duitsche doggen op Vakkundige wijze had gecoupeerd, veroor deeld tot 40.boete subs 20 dagen hech tenis, omdat hjj zonder reden een dier pijn had veroorzaakt. De verdachte was van het vonnis in hooger beroep gekomen. De verdediger, mr. Th. W. Bran bergen, had eenige deskundigen k décharge gerequireerd. Verdachte had zoo verklaarde hij voor het hof de ooren eerst zorgvuldig schoongemaakt om ontsteking te voorkomen, daarna had hjj ze bespoten met chlooraethyl om ze gevoelloos te maken, vervolgens had hij de klemmen op de ooren gezet en de operatie uitgevoerd. Na een kwartiertje speelden en aten de Jonge beesten .Hoe zoudt u het vinden als ze uw ■oupeerden? Zou dat prettig zijn?” iet niet, dat kan ik niet beoordee- rdde verdachte. een operatie voelt een mensch toch voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Verschillende getuigen verklaarden, dat zij de roode achterlichten niet hadden zien bran den. De Officier vaert, vorderde maanden. De verdediger, mr. W. A. J. van den Hurk te Breda, pleitte vrijspraak. T T*t geharrewar rondom den voot- 1 zitterszetel der R.K. Staatspartij heeft ontegenzeglijk een Ietwat pijnlijken indruk gemaakt, ook al scheen dit geharrewar de vaak verkondigde onmisbaarheid van Mr. Goseling op dit gestoelte op treffende wijze te bevesti gen. Nadat de R.K. Staatspartij het groote offer van haar bekwaam organ!- seerenden voorzitter aan het landsbelang had gebracht, viel er een diepe uiterlijke stilte rondom de ..sedes vacans”. Deze stilte duurde zorgwekkend lang en wekte naar bulten den indruk, dat er na Mr. Goseling practise!) geen goede candidaat voor het voorzitterschap te vinden was. De R.K. Staatspartij liep daardoor het gevaar voor arm aan figuren van for maat te worden aangezien, terwijl de leider der partij getroffen scheen te kunnen worden door het verwijt, dat, hoe voortreffelijk zjjn leiding op velerlei gebied ook mocht zijn geweest, hij in ieder geval verzuimd had een alleszins bekwamen en voor zijn functie geknipten opvolger te kweeken. Deze indrukken, die heusch niet alleen bij niet-katholieken werden gewekt, waren natuurlijk onjuist. De R.K. Staatspartij, die de grootste en talrljkste partij is in het land, beschikt uiteraard vanwege haar alle lagen der bevolking bestrijkende universaliteit over meer dan één prominent man, al kun nen niet alle vooraanstaande figuren uit de partij zich gelijk Mr. Goseling de luxe permitteeren om zonder eenlge geldeiijke vergoeding heel hun arbeidskracht en persoonlijkheid als voorzitter in dienst te stellen van de partij en haar vele en omvangrijke besognes. Gedurende de hoorbare stilte rondom den leegstaanden voorzittersstoel werden er nu hier dan daar verschillende namen van ernstig in aanmerking komende candldaten ge fluisterd, wel een bewijs, dat eerder te veel dan te weinig keus de groote moei lijkheid opleverdc. Het veroorzaakte dan ook eenige verbazing en zelfs conster natie en misnoegen, toen eindelijk door het Partijbestuur aan den Partijraad een voordracht werd voorgelegd met twee namen, waarvan één toebehoorde aan iemand, die eventueel voor een benoe ming niet in aanmerking wenschte te komen. De Partijraadsvergadering wei gerde bij een zoo kennelijk gebrek aan keuze haar keuze op den éénen werkelijk beschikbaren candidaat uit te brengen, te meer daar die ééne candidaat een voortreffelijk partij-secretaris was ge bleken. die als voorzitter moeilijk zijn secretaris-qualiteiten zou kunnen evena ren. Uit de vergadering stegen namen van andere candldaten op bulten de voordracht om, oa. de naam van iemand, die nog pas het voorzitterschap van de Tweede Kamerfractie, waarvoor de partij-secretaris óók al voorbeschikt^ heette te zUn geweest, had aanvaart!? Gezien deze ietwat wonderlijke besloot men de door te veel keu: moeilijk geworden voorztttersbenoeming uit te stellen tot de volgende partijraads vergadering, nadat men eerst de moge lijkheid van onkostenvergoeding had ge opend voor den nieuwen functionaris, een verstandige maatregel, waardoor de keuze nog ruimer zou kunnen worden. In verband met de moeilijkheden in de Zaandamsche zeehaven ten aanzien van de vrachtprijzen voor de houtbooten en het ver schil, dat deze opleveren met de Rotterdamr sche haven, had Woensdagavond een druk be zochte ledenvergadering plaats van de scheepe en bootwerkersvereeniglng „Eensgezindheid”. Namens bet hoofdbestuur van den centralen bond van transportarbeiders werd de vergade ring bij gewoond door den bondsvoorzitter A. Kieviet, terwijl mr. dr. J. in *t Veld aanwezig was in zjjn hoedanigheid van burgemeester van Zaandam. Na een breedvoerige bespreking heeft de vergadering met meerderheid van stemmen be sloten den werkgevers te berichten, dat bootwerkersvereeniglng in beginsel bereid in het komende seizoen mede te werken aan maatregelen, welke een vlugge lossing van de houtbooten in de haven kunnen bevorderen. Augustus van het vorig jaar is op den rijksweg Den Haag—Haarlem onder Oegst- een verkeersongeluk gebeurd, waarbij op “««he wijze iemand om het leven is ge komen. 's Avonds omstreeks kwart voor negen was schemer-donxer stond even voorbij viaduct op het nieuwe gedeelte weg een groote truck met oplegger omdat de loestuurder een band moest verwisselen. Tegen dezen stilstaanden auto is van ach- een groote vrachtwagen ggieden met het d»t de cabine van dien wagen In elkaar w*rtI gedrukt en onmiddellljk in brand vloog. 7* bestuurder wist zich te redden, de andere “Wtende kwam jammerlijk om bet leven. wk ?Bens het veroorzaken van dood door •teuld moest de bestuurder van de truck, de «-Jarige expediteur A. P. H. R, te Klunddft, Sobriëtas schrijft ons: Tal van plaatsen, groot en klein, maken zich op ter viering van den Nationalen Feestdag in verband met de blijde gebeurtenis in het prin- seltfk gezin. Een groot deel van ons volk weet onderhand, dat in nuchterheid genoten gepeste ontspan ning, een dubbele feestvreugde brengen kan. Algemeen is echter die wetenschap nog lang niet doorgedrongen. Er zijn er nog steeds, die de meenlng zijn toegedaan, dat zonder alcohol geen waar feest is te vieren, dat men eerst in half bedwelmden toestand moet zijn, alvorens men op een behoorlijke wijze aan zijn feestvreugde uiting kan geven. En daarnaast staat de breede massa van hen, die goed willen, maar, eenmaal in de ge- léfeenheid, zoo gemakkelijk aan de verleiding toegeven en geleidelijk van kwaad tot erger vallen. Er zjjn er maar al te velen, die slacht offer van den alcohol geworden zjjn, die zich een leven van mislukking en ellende op den hals hebben gehaald, doordat zf) bij een of andere feestelijke gelegenheid zoo gemakkelijk aan de verleiding toegaven en geen maat ken den. Moge de komende Nationale Feestdag in stad en dorp een echt vroolljk verloop hebben, als mede, zonder droeve naklanken blijven. De heer J. A. Pietersen, kynologisch mede werker van de N. Rt. Crt., werd vervolgens eveneens A décharge gehoord. Getuige L. Schlmmelpfeng, keurmeester van Doberman-PInchers, vertelt, dat deze dieren volgens bepalingen van de Fédération Interna tionale gecoupeerd moeten worden. Een keurmeester van Duitsche doggen geeft eveneens voorkeur aan gecoupeerde honden. Pres.: ..De heer Toepoel denkt er anders over Volgens Toepoel is het coupeeren een typisch Duitsche gewoonte, die in enkele andere lan den, bijv, in Amerika, verboden is.” Mr. M A. H. L. van Lier, voorzitter van den raad van beheer op kynologisch gebied in Ne derland, is van meenlng, dat gecoupeerde en gecoupeerde honden op tentoonstellingen Niet gecou- beschou.wd. deskundige al weer. Pres.: ooren eens cou, ,Jk weet het len”, antwoord) Pres.: „Na ook pijn.” Verdacht^ i van de Duiü coupeerd óm en om té gen of mc Presz zijn. U la tem” zoudt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5