WERELDVARIETE I Lesage’s lessen ffl 9 Wijziging van de Suikerwet De stand van de Zuiderzeewerken GESLAAGDE SLEEPREIS d Kerkelijk leven ZATERDAG 22 JANUARI 1938 VAN WEEK TOT WEEK EEN TAALMEESTER V HOFJAGER W. SPEK Bereiding vruchtenwijn WANHOPIGE BRIEVEN BESTELLERS Voor het misdeelde kind Rond de R.A.I. HR. MS. JAVA in eer JEUGDLUCHTVAARTCLUBS DE 1MBOSCH Taxegedeelte consumptiemelk „REDT VOLENDAM” DRIELING GEBOREN Werkverschaffing en waterstand Één gearresteerde nog in arrest PATER N. NOORDERMEER t IN EEN BEERPUT GESTIKT Smokkelarij aan de - Belgische grens De Humber, die de Doejoeng naar Billiton bracht, in Maaeeluu teruggekeerd Verlenging voorgeeteld van den termijn inzake militaire voorzieningen Automobilist liet zyn wagen in den steek Ook voor ruwe suiker accy fing naar het werkelyk gehalte De Twep-ton-actie it prachtig getlaagd Aan Natuurmonumenten overgedragen Landgoed „Beestmens” onder de Natuurschoonwet 1928 Korte causerie op den nationalen feestdag Hij kan nog niet het ziekenhuis verlaten ONDERZOEK IN OUDEN ROOFOVERVAL ORANJE-TENTOONSTELLING TE DELFT VERDWENEN MEISJE WEER TERECHT MGR. PROF. J. SCHRIJNEN ONGESTELD VOOR MOEDER EN KIND Amsterdamsche show handhaaft haar reputatie GRIEP 1 Binnenkort naar Gibraltar K- ECHTE VALDA >4 Een katholieke bo^id opgericht 2 van de tot wyzlging in K den ■a Bü v< nog in arrest. ro- IIKIUI In welken vorm ook, steun verleende. O Gy, die op de bergen Van Rome uw kroon ziet tergen Misschien wel al te veel Ingediend is een ontwerp van wet tot wijzi ging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. •nd Un- het Ml ren Ook tie 1 U onder t lezen Gelasterd en geprezen En twijfel menigmaal. van zich itéï|jk ont- let geheele •rop tyd •een ind. te der het zal rop axe- aiet op kan ten. en) >or- Lec- aar te te tra* •nil Ling on- •dlg j nét be- >mst te bpz^an het vorige jaar Ie ia vernomen. it in “ene rust ztjn, loed rijk, aats ruk- Jien zal «TOOT eeds tfrt- rste cht- ons van tna- oral die rm- een nn- Voor de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten zal de 21e Januari 1938 een heug lijke en gedenkwaardige datum blijven, want cp dien dag werd het landgoed De Imbosch aan haar bezittingen „Het Nationale Park De Ve- luwezoom". toegevoegd. De acte werd op het kasteel Rosendael der familie Van Pallandt v* geslacht, die in het daar gewoond heb- Het aantal gemeenten, waar op den natio nalen feestdag de plaatselijke afdeelingen van Groene. Witte en Wlt-Gele Kryls een speldjes- dag zullen houden ten bate van het werk Voor Moeder en Kind, is thans gestegen tet over de 200. Teneinde nogmaals op bijzondere wijze de aandacht van het Nederlandsche publiek op Het werk Voor Moeder en Kind van genoemde vereenigingen te ‘vestigen, zal dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezond- op den nationalen feestdag in de morgen uren voor de radio een korte causerie daaraan wijden. zevende jaar van uitvoering, zon stemming hiermede het begiA der Zuidelijke polders niet vóór 1943 kan den tegemoet gezien. Zekerheid hieromtrent bestaat Uiteraard niet en mede om nadere wetswijzigingen te voorkomen, verdient het aanbeveling, by de verlenging van den termijn, binnen welken een ontwerp van wet tot regeling van de militaire voorzieningen bij het maken van de Zuidelijke polders moet zjjn ingediend, op een later tijdstip van aanvang te reke nen. De regeerlng meent daarom thans een verlenging met 10 jaar te mpeten voorstel- In het gezin A. van P. te Nieuwe Schans is Vrijdag een drieling geboren. De sleenbogt, jJHumber" van L. Smit en Go’s Internationalen sleepdienst is Vrij dagavond na een afwezigheid van ongeveer een half jaar in de haven van Maassluis teruggekeerd van de sleepreis met den tin- baggermolen Doejoeng” naar Billiton. Nederlandsche Zuivelcentrale. 23 t/m 29 Jan. - Consumptiemelk regeeringscontract, taxege deelte 735 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings-minimumprijs 6.50 cent. Afdracht oy levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2.50 cent. Het leven is gevaarlijk in ’t bureau cratische Sovjet-paradijs. niet alleen voor de communistische kopstukken, onder wie op last van Stalin voortdu rend gesneld" wordt, maar ook voor lage en kleipe beambten en ambte naren, die voor vergrijpen en verzui men niet zelden met den dood ge- Verkoudheid en Keelpijn Rf worden krachtig bedreden door VALDA PASTILLES doof bij de hand Vooral het gebeurde met den baggermolen .Kantoeng”, die reeds kort na het vertrek uit Nederland in het Bngelsche Kanaal verging,, droeg er toe bij, dat het transport, on<‘ mando van kapitein Barend ’t langstelling werd gevólgd jp/-* Billiton op ié Noveml met alvemeene De vorige week is bericht, dat te Den Haag werd vermist een 16-jarig dienstmeisje. Op 10 Januari verliet het kind in overspannen toe stond de ouderlijke woning, nadat zy kort te voren gezegd had, zich te zullen verdrinken Donderdag is het meisje echter uit eigen be weging in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het heeft verklaard met een vriendin naar Am sterdam te zijn geweest op zoek naar werk. Het tweetal had de nachten in logementen doorge bracht. Onmiddellijk nadat de .Dumber” aan den wal was genfeerd, hadden wij een kort onder houd met kapitein 1 Hart, die op onze vraag, of de reis vlot en naar wensch was verloopen, bevestigend antwoordde. Het was een mooie reis, die .slechts” 178 dagen geduurd heeft, aldus de oudste gezagvoerder van den Interna tionalen sleepdienst. De marechaussee te Sittard, heeft, in ver band met een overval, welke in October 1933 op den 67-jarigen landbouwer R. T. te Op hoven (gem. Sittard) is gepleegd, aan de ge volgen waarvan de alleenwonende oude man enkele dagen later overleed, vier personen uit Sittard aangehouden. Drie van hen, de gebroeders Van der D. en zekere 0„ zijn na verhoor op vrije voeten ge- bevindt zich verleden, ten overstaan van notaris D. M O. H. Putman Cramer, te Velp, die hiertoe zijn mi nisterie belangeloos verleende. Met voldoening denkt het' bestuur der ver eeniging aan de duizenden blijken van «belang stelling en instemming, welke het hebben mo- gelijk gemaakt, dat dit grootsche plan kon worden verwezenlijkt. De koopsom voor de Igibosch Is geheel van particuliere zijde bij eengebracht, zonder dat de overheid daarvoor, <J Ber8. 3 'heid, het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hond l te hebben. Vraag naar de A Hollandses» doozen^^^^ S0 genschap en voor het eerst gepubliceerd in de jaren 1827 en 1828 in zijn voc schrift „De Godsdienstvriend", hoewel diep ontroerd door de (1 zakeljjk weergeeft, vertelt hy in hoe hij door talrijke misverstanden tegen zich had. Men geloofde namelijk. Usage Deze eigen katholieke Bond is inmiddels tot stand gekomen onder den naam van „Katholieke Jeugdluchtvaartorganisatie in Nederland", aan gesloten bij de* Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtvaart. Deze bond heeft zijn secretariaat op het Jeugdbureau, Lange Put straat 44, te s Hertogenbosch. Belangstellenden voor Jeugdluchtvaartclubs kunnen daar de inlichtingen ontvangen? die zy wensthen. Volgens het werkplan voor den N.O.-polder, aangegeven in de nota, welke gevoegd was bü de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Katn&r nopens de ont- werp-begrootlng van het Zuiderzee-fbnds voor 1936, zullen, aangezien 1937 als het eerste laar van uitvoering valt te beschouwen, de laatste gronden niet vóór het einde van 1952 worden uitgegeven. In verband hiermede zullen zeker niet vóór 1950 de cultuurwerkzaamheden in den N.Cfcpdlder zoodanig zijn afgenomen, dat die werkzaamheden in de Zuidelijke "polders zullen aanvangen. Nu valt volgens ghnoemd werkplan de aanvang der cultuurwerkzaamheden in het zevende jaar van uitvoering, zdod^ In overeen- uitvoering wor- In het gemeentemuseum in de bovenzalen van het Prinsenhof te Delft zal onmiddelllfk na de geboorte van een prins of prinses een kleine verzameling van jMrtretten en handschriften betreffende het Huis van Oranje te bezichtigen zyn. Het uit gemeentebezit tentoongestelde betreft voomameiyk leden van het Prinsenhof geboren zyn of ben. Een gedeelte van het lamjgoed „Beestmans”, ter grootte van 92 HA, Wonder de Natuur schoonwet 1928 gerangschikt. Het landgoed, dat uit een zeer fraai afwis selend landschap van bosch- en cultuurland bestaat, is gelegen in den Zuid-Oosteiyken hoek van de gemeente Aalten langs de Dult- sche grens in de buurtschap De Haart. Hier te lande werd het bericht ontvangen, dat in China is overleden de weleerw. pater fr. Nlvardus Noordermeer OHM. Hy bereikte slechts den leeftijd van 34 jaar en was in het tiende jaar van zijn religieus leven en in het derde van zyn H. Priesterschap. worden bepaald, welke militaire voorzieningen getroffen moeten worden. Het opmaken van het definitieve plan voor de Zuideiyke inpolderingen zal aan de orde komen, zoodra de uitvoering in verband inet de vordering van de werkzaamheden in N.O.-polder mogeiyk wordt geacht. Naar wy vernemen, is Mgr. prof. dr. J. Schrynen, hoogleeraar aan de R. K. Unlver- sltelt te Nymegen, reeds gedurende enkele we ken ongesteld. Aanvankeiyk liet de ziekte zicK* vry ernstig aanzien, doch het verdere verloop ontwikkelde zich gunstig, zoodat volledig her stel binnenkort mag worden verwacht. Vrydagmiddag is de zestigjarige gehuwde landbouwer J. van Zon te Drunen in een beer put gestikt. Eerst eenigen tyd na het ongeluk werd het slachtoffer gevonden. Als gevolg van de mond- en klauwzeer-epl- demie is aan het klandestiene veevervoer over de1 Nederlandsche grens nagenoeg een einde ge komen, doch in de plaaljs daarvan hebben de beroepssmokkelaars zich gèworpen op den sluik handel in petroleum, koffie, suiker en kleeding- stukken, die in groote hoeveelheden op klandes tiene wyze van België naar JJpderland of om gekeerd worden vervoerd. Sedert eenigen tijd was by de Belgische grens posten te Moerbeke, Wachtebeke en Overslag het vermoeden gerezen, dat met luxe-auto groote hoeveelheden goederen uit Nederland op frauduleuze wyze België werden blnnën ge bracht. In den nacht van Donderdag op Vrydag slaagde deze wagen er in, de op den v*g op gestelde versperringen te passeeren. De dienst doende douanebeambten losten daarop verschei dene schoten op den auto, waarop de bestuurder het veiliger vond, den wagen in den steek te laten en op- de vlucht te gaan. De auto, die daarop in beslag genomen werd, bleek een groote hoeveelheid koffie te bevatten. De minister acht het wenschelyk om artikel 1 van de Suikerwet 1924 in dien zin te wyzigen, dat het gehalte wordt bepaald in tienden van( percenten en dat slechts honderdsten van het gehalte van ruwe suiker en basterd buiten aan merking blijven. Krachtens artikel 84 bis van de Suikerwet 1924 is by Kon. besluit van 13 Juni 1935 een regeling getroffen volgens welk credlet kan worden ver leend voor den accyns van suiker, welke als grondstof wordt gebezigd voor de bereiding van suikerhoudende goederen. Het credlet voor den accyns van suiker in geslagen door fabrikanten van vruchtenwyn duurt tot den laatstenëdag van de vytde maand volgende op de maand waarin de Inslag heeft plaats gehad. Een vereeniging van fabrikanten van vruch tenwyn heeft het verzoek gedaan te bevorderen, dat de duur van bovengenoemd credlet in dier voege wordt verlengd, dat de accyns invorder baar zal zyn in twee termynen, vervallende resp. aan het einde van de zesde en van de twaalfde maand volgende op de maafid van Inslag. Dit verzoek is gegrond op de omstandigheid, dat de bereiding van vruchtenwyn een vry lang tydsverloop vordert. Aangenomen kan worden, dat ten aanzien van een groot deel van een zomer-oogst af komstige vruchtenwynen het gistingsproces eerst in het volgende voorjaar is afgeloopen. Aflevering van de wynen aan den handel kan in het algemeen dan ook "eerst plaats hebben 9 A maanden na de maand, waarin de als grondstof benoodigde suiker is Ingeslagen. Teneinde het mogelyk te maken, dat ten deze met de belangen van de vruchtenwynfabrikan- ten rekening zal kunnen worden gehouden is het noodig, dat de in artikel 84 bis gestelde termyn van zes maanden werdt verlengd. Naar het oordeel van den minister, verdient het aan beveling het maximum van den duur van het te verleenen credlet te bepalen op twaalf maan den. Hofjager W. Spek, die reeds byna twee maan den in het Burgerzlekenhuls te Amsterdam wordt verpleegd, kan nog Meeds niet het zleken- nuis verlaten, aangezien d«wonde aan zyn knie nog niet voldoende herstelcFls. Overigens maakt hy het vry goed. De Koninkiyke Familie betoont hem by voort during Haar belangstelling. Ook van andere zijden ondervindt de hofjager veel belangstelling. •naajDste tyd- Heel nuchter, dten, <He hy dfe^bladzyden, m schyn dat niet op eeriyke wyze was overgegaan tot het katholicisme, maar dat hy daar een politieke bedoeling mee had, gericht tegen koning Willem I en tegen de natie. Hy zou het hoogste gezag over ons land liever in handen willen spelen van den Raus van Rome. Zoo dacht men in het begin der vorige eeuw nog over iemand, die katholieke actie voerde. Men was in Nederland zeer antipapistisch opgevoed. De achttiende eeuw had een menigte allerzon derlingste schotschriften soms heel dikke boeken tegen den paus opgeleverd. Figuren als John Toland. Jacob Zeeus, Jakob Campo Weyerman hadden de mentaliteit van ons volk door hun hetze tegen het „priestergezag” diep vergiftigd. Slechts de fynste geesten onttrokken zich eenigermate aan dien funesten Invloed. Zoo bestaat er byvoorbeeld een in katholieke kringen vrijwel onbekend gedichtje van den grooten dichter Hubert Komeliszoon Poot, een man. Wiens religieuze zielsgesteltenis onvol doende onderzocht is. De dichter Poot heeft in zyn leven een zware crisis gekend. Hy was van boeren-afkomst, maar had de verfynde Renals- sance-beschaving gretig in zich opgenomen. Onhandig altijd een beetje boersch gebleven, maar toegerust met een scherper verstand en een füner gevoel dan de meeste zyner tydgenoo- ten, vond hy in de samenleving niet het ge- wenachte evenwicht. Hy geraakte telkens weer aan den drank, maar in het bewustzyn dezen geminachten dronkeman speelden dingen af, die van meer belang waren dan het geen men in de fatsoeniyke gezelschappen dier dagen besprak. Terwyi de massa yooroordeelen, die thans nög In Nederland een rol spelen, by heel ons volk werden vastgezet, wilde Poot de dingen, waarover hy hoorde spreken, nader on derzoeken, alvorens zich een oordeel te vormen. Hy liet zich niet meesleuren in den stroom van lauw burgermans-geklets, dat zoo vaak den toon aangeeft. Dit geklets werd in die dagen be- heerscht door een anti-papistischen geest, zoo- als het vandaag wordt beheerscht door een antl-semietischen geest. Poot verzette zich er tegen en maakte een gedichtje op den Paus, waaruit wy de volgende merkwaardige regels willen aanhalen: Half December tot en met 8 Januari heeft de wezkverschaffing over het geheele land stil gelegen en werd aan de tewerkgestelden een geldelyke ondersteuning verleend. Op Maandag 10 Januari werden de werkzaamheden hervat. Door den hoogen waterstand, gebrek aan gele genheid tot grondberging en onteigeningsmoel- lykheden stagneerde^ de werkzaamheden aan de rivierverbetering de Aa en zyn tydeiyk, ver moedelijk voor 6 weken, 400 Bossche tewerkge stelden weer ontjjajjen Nog ruim driehonderd Bossche tewerkgestelden konden aan het werk blijven. Aan de ontslagenen zal een geldelyke ondersteuning worden verleend volgens de daar* \oor geldende regeling. Maar Poot was een uitzondering Aan twyfel, dien hy uitspreekt, kwamen de meeste Nederlanders niet toe, en door het gedurig antl-paptstisch gelaster zette zich algemeen de meening vast, als ^ou de Paus van Rome een kwaadaardig» boeman zyn, aan wien de katho lieken him vaderland wilden oyerleveren, ten einde hier de yzeren heerschappy van den Roomschen Tyran zooals de Paus in de schotschriften heette met geweld te vestigen. Wy kunnen het ons vandaag niet meer voor stellen, maar tegen zulk een mentaliteit had Lesage ten Broek, eenmaal katholiek geworden, dageiyks te kampen. Persoonlyk op allerlei wy- sen verdacht gemaakt, zag hy zich dageiyks in rijn heiligste overtuigingen gegriefd. Is het wonder, dat de strijdvaardige man soms i scherp van zich afbeet? Grofheden tegen vyanden heeft hy echter hooit ondernomen. Hy bleef een scherp, maar hoffeiyk polemist, die de meening vah een min derheid durfde verdedigen tegen den stroom van Verachting en geroddel in. Dit bracht hem in de gevangenpoort te Den Haag. En meent gy nu, dat hy daar aan het mok ken sloeg en zich venynlg op zyn vyanden ging wreken? Neen, zyn eerste gedachte was, dat hy misschien by de verdediging van het goed-recht riinar katholieke landgenooten wel eens uitdruk kingen kon hebben gebruikt, die Inderdaad voor den tegenstander beleedigend waren, zyn eerste Angst was, dat hy misschien zou hebben gezon digd tegen de liefde. Wel te verstaan: het gaat,hier niet over een temmen goedzak, die dadeiyk van zyn eigen moed verschrikt, als hy ook eens iets onder neemt I Het gaat hier over een onvermoeibaar, •riep overtuigd en vurig stryder, een man van onversaagd karakter. Men ried hem aan, zyn woorden terug te nemen, dan zou hy wel uit de gevangenschap ontslagen worden. Hy vertelt het zelf, en dit verhaal is opgenomen in de - bloemlezing van F. de Kok (het eerste dA-iUs- doch de vlerde- zekere K- tja j wvrw» I— van de Kinheim-uitgave der Katholieke Her- drukken, die wy nogmaals harteiyk aanbeve len). „Men had my verhaald zoo schrijft hy dat. zekere predikant, voor rechteriyke ververf- King wegens zyne geschriften beducht, zijne ge voelens herroepen en op dien grond abolitie nn°cht had. Dit kon ik als eeriyk man, dit honoreerd worden. Bijzonder gevaar lijk is in Sovjet-Rusland het vreed zame en onschuldige beroep van brie venbesteller geworden. Op gevaar af van in ongenade te vallen of als Trotskistische saboteurs en spionnen naar Siberië te worden gezonden, heb ben de Russische postboden hun be klag ingediend, omdat het met den besten wil van de wereld niet meer mogelijk is in Leningrad of Moskou hun ambt naar behooren te vervullen. Zooals men weet bezitten de Sovjets de hobby, straten en pleinen, fa heele dorpen en steden te noemen naar de invloedrijke figuren en .jielden" en „bonzen" der Sovjet-Unie. Wie echter vandaag in de zon van Stalin’s genade als voorbeeldig bolsjewiek wordt ge- eerd, ligt niet zelden morgen door zeefd van de kogels van een executie- peleton in graf of crematorium. Dien tengevolge moeten de naar geëxecu teerden genoemde straten, pleinen, steden en dorpen herhaaldeltik bor den „omgedoopt” en voorzien worden van een naam, die nog in Sovjet- Rusland met „eere" mag worden ge noemd. Maar vóór de nieuwe naam bordjes vaak gereed zijn, is de uitver korene, wiens naam aan straat, plein, dorp of stad zou worden gegeven, al weer terechtgesteld of in de gevange nis gestopt. Dat zoodoende een juiste adresseering en bestelling zoo moeilijk wordt, dat men Stalin zelf, op wiens gril en bevel genade in ongenade wordt omgezet, moet zijn om geen vergissingen te begaan, spreekt van zelf. In Moskou en Leningrad hebben verschillende pleinen en straten bin nen enkele maanden tijds vier of vijf maal van naam verwisseld. De ’Rus sische postboden zijn wanhopig. Een gevaarlijke situatie, want wie in Sovjet-Rusland waagt te wanhopen, bewijst daarmee geen nian te zijn naar Stalin’s hart, indien Stalin ten minste nog zoo iets burgerlijks als een hart bezit. Met groot genoegen vertelde kapitein ’t Hart over de buitengewoon prettige ontvangst te Billiton. Dé aankomst van den tlnbaggermolen was terdege voorbereid en een f< haal viel de bemanning ten deel, bedryf te Billiton werd bezichtigd en de be manning werd een autotocht door het land schap in de omgeving aangeboden. De terugreis verliep eveneens zeer vlot en reeds rekent men er op, dat de .Humber” de volgende week opnieuw zee zal kiezen met een sleep baggermateriaal, bestemd voor Kaapstad. In het .koloniaal Tijdschrift” trekt een zekere G. van leer tegen, wat hij noemt een ..buitensporige neiging tot het vrouwelijk ggslacht” of een „on uitroeibare neiging tot deftigheid", welke den Hollander er toe zou bren gen onder de talrijke fouten die hli bij het schrijven begaat, er geen zoo te freguenteeren als het vrouweltjk maken van woorden die het niet zijn. „Wanneer men in de kranten," aldus schrijft G. o.m., „bijna altijd leest over „de methoden achteruitgang der dit tenminste nog begrijpelijk: wij kunnen het aan onze beschaafde spreektaal niet altijd hooren. dat bond manlijk is, al zullen de meesten, spon taan sprekend, zeggen'. ,.de bond moet z ij n leden verliezen." Deze taalmeester met een bijzonder zuiver onderscheidingsvermogen voor het mannelijk en vrouweltjk geslacht blijkt een schooljongen te zijn in de politiek, anders had hij geweten, dat N.S.B. geen afkorting is van Natio- naal-socialistischen Bond, gelijk hij veronderstelt, maar van Nationaal- socialtstische Beweging. Beweging is nog altijd vrouwelijk, ook al tracht de heer Mussert aan de zijne een meer dan mannelijk accent te verleenen. In art. 1 van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, zooals deze herhaaldelyk gewyzlgd is, is be paald, dat voor rekening van den Staat de maatregelen getroffen en de werken uitgevoerd worden, die noodig zyn tot voorziening in de belangen van de landsverdediging, aldus de toe lichting. Voorts is bepaald, dat vorenbedoelde maat regelen en werken by afzonderiyke wet zullen worden vastgesteld. In art. 2 is verder bepaald, dat het ontwerp van wet betreffende de onderhavige materie binnen twintig jaar na de inwerkingtreding van vorengenoemde wet van 14 Juni 1918, in werking getreden 25 Juli 1918, by de Staten-Oeneraal moet zyn Ingediend. Het ontwerp moet dus voor 25 Juli 1938 by de Staten-Generaal worden' Ingediend. Evenmin als dit het geval was by den aan leg van den Wjeringermeerpolder, worden by het maken van den N.O.-polder met het, oog op de landsverdediging voorzieningen geëlscht. Deze zullen uitsluitend betrekking hebben op de Zuldelyke polders en derhalve zal eerst na vast stelling van het plan voor die polders kuhnen Hr. Ms. kruiser „Java”, die Vrydagmorgen na een oefentocht op de Noordzee in de Rot-„ terdamsche haven is teruggekeerd, zalZater dag 29 Januari uit Dtn Helder naar Gibraltar vertrekken en aldaar 2 Februai aankomen om den volgenden dag den convooidienst van de .Hertog Hendrik” over te nemen, welke dienst 12 Februari eindigt. Van 12 tot 15 Februari verbiyft de „Java" te Tanger, om dan 19 Fe bruari weer in Den Helder terug te keeren. anneer men byna geheel blind, van AA/ allen vrijen omgang met menschen V V beroofd, in eenen kerker opgesloten, door aanhoudende koortsen en langdurige sla peloosheid afgemat, den naderenden, welllgt zeer nabyzynden dood te gemoet ziet, dan be oordeelt men alles uit een geheel ander oog punt, dan wanneer men, in eenen gemakkeiy- ken leuningstoel aan de schrijftafel, by volle gezondheid, de dageiyks uitkomende dagbladen en tijdschriften doorbladerende, door menig hateiyk, en voor onzen godsdienst beleedigend artikel warm gemaakt, zich zonder verdere overweging aan de beantwoording begeeft, en alleen met het menscheiyke gevoel raadplegen- gende, de voorschriften van het Evangelie ter. opzigte van vyanden en beleedlgers geheel uit het oog verliest. Zoo ging het ook my meer malen”. Het is Lesage ten Broek die deze eeriyke over weging neerschreef in de bladzyden, door hem aelven gewyd aan de maanden zyner gevan- mocht ik als beUjder van den Catholyken Gods dienst, niet doen en ik had op dien grond ver klaard, hiertoe niet te kunnen overgaan’'. Hy hield dus voet by stuk voor wat het begin sel betreft, maar toch was zyn eerste gedachte een gedachte van liefde jegens de personen, die hem tot den aanval of juister: tot een verde diging hadden gedwongen. Zöodra hy was gevangen gezet hy verhaalt het wederom zelf kreeg hy „een buitenge woon gevoel voor de liefde Gods, hetwelk een zoo onbeschryfiyke liefde tot God en den naas ten in myn hart deed ontstaan, dat Ik gaarne alle menschen aan hetzelve had willen druk ken, en vooral diegenen, welke lk-tmmer mocht belëedigd hebben, door welke ik mocht beleedlgd zyn, of met welke ik in eenige verwyderlng ge leefd had. Gaarne zou ik in die oogenblikken vergiffenis hebben gevraagd aan elk, die slechts meende door my beleedlgd te zyn. Nooit heb ik het beminneiyke van onzen godsdienst zoo ge heel, zoo volledig gevoeld: myne gewaarwordin gen waren onuitsprekeiyk".- Raakt men hier niet aan die mystieke kracht van het katholicisme, die by de toeneming van onze talrykheid, onze politieke macht, onze vei ligheid en onzen maatschappeiyken welstand toch ook vruchten der katholieke emancipatie eerder verflauwd schynt dan versterkt? Leest men Lesage, dan ziet men, dat de eman cipatie van de Nederlandsche katholieken nog lang niet voltooid is. wy zyn nog lang niet ge worden, wat onze groote emancipatoren van ons wilden maken. „Het aal u niet bevreemden”, zoo schrijft Lesage, vlak na zyn ontslag uit de gevangenis „dat ik by deze gelegenheid openiyk verklaar, dat ik even vrymoedlg, doch minder driftig dan te voren, zal voortgaan met de rechten en vrij heden, de leer en de discipline der Catholyke KeTk te verdedigen tegen alle aanvallen". Naastenliefde is geen slapheid, geen beginsel loosheid, geen willoos meepraten met het las- teriyk en kwaadaardig gezwets van de menigte of de mode, doch’naastenliefde is de edele mild heid, die de edele dapperheid begeleidt, zjj is de vergevensgezindheid van den aangevallene, die nochtans vurig zyn zaak verdedigt, zy is de rechtvaardiging van den moed, want alleen de aanwezigheid der liefde onderscheidt den moed der Vromen van het geweld der bruten. A. V. D. Wy ontleenen aan de toelichting van het in gediende wetsontwerp tot wyzlging van de Suikerwet 1924 het volgende: Biykens by het departement van Financiën binnengekomen berichten worden in den laat- sten tyd groote hoeveelheden ruwe suiker ingevoerd, welke hier te lande niet worden ge raffineerd, doch die bestemd zyn om voor con- sumptie-doeleinden te worden gebruikt. Men mag aannemen, dat het gebruiken van ruwe suiker, in de plaats van geraffineerde suiker, geschiedt met het oog op de daarmede te ver krijgen accynsbesparing. Ten aanzien van de accijnsheffing van ruwe suiker geldt een regeling, die destyds overge nomen is uit een vroegere wet en past by het onder die wet geldende stelsel van accynshef- fing. Voor ruwe suiker, welke voor direct gebruik wordt aangewend, wordt hare gebruikswaarde bepaald door het werkelyk gehalte aan sui ker (saccharose en invertsuiker). Het is der halve juist en biliyk. dat de accyns van deze ruwe suiker wordt geheven naar het werkelyk gehalte en niet naar het fictieve gehalte, zoo- als dit thans in de wet is geregeld. Niet alleen dat door accynsheffing naar het werkelyk gehalte de schatkist krygt wat haar, in verhouding tot den accyns van geraffineerde suiker, toekomt, doch op deze wyze wordt ook voorkomen, dat de schatkist op Indirecte wyze schade lydt, zooals thans het geval kan zyn. Indien suikerhoudende goederen, welke uit ruwe suiker zyn bereid, naar het buitenland worden uitgevoerd met teruggaaf van accyns. Dan toch owrdt de accyns teruggegeven bere kend naar het werkelyk gehalte, terwyi de schatkist slechts accyns heeft ontvangen berekend naar het lagere fictieve gehalte. Nu, zooals boven is gezegd, de Invoer van ruwe suiker bestemd voor direct gebruik in belangryke mate toeneemt, is er naar de meening van den minister reden om even- bedoelde bepaling zoodanig te wyzigen, dat voor ruwe suiker, evenals zulks by de wet van 14 Maart 1935 ten aanzien van bastAd is geschied, als grondslag voor de accyns- heffing het werkeiyke gehalte wordt ge nomen. De z.g. „Twee ton-actie” voor het misdeelde kind, welke van 1 December tot 5 Januari J.l. is gevoerd, heeft de verwachtingen verre over troffen. Bedroeg de opbrengst van zegels en brief kaarten in het tydvak 1 December 19365 Januari 1937 180.000; deze actie heeft, naar het Handelsblad bericht, thans aan postzegel* en briefkaarten totaal niet minder dan 206.200 opgebracht. Hierby moeten ook gevoegd worden de baten van de Twee-ton-puzzle voor het Kind en de van den luisterwedstryd op Tweeden Kerst avond; deze beloopen volgens globale schatting 15 4 20 mille, zoodat het geheel dus bedraagt 225.000. Zonder twyfel is dit een bijzonder succes: een vooruitgang, vergeleken met de vorige ac tie, van byna een halve ton. Niet onaardig is, ,om in dit verband nog het volgende te melden: Er zyn ditmaal byna 7% mlllioen zegels ver kocht, tegen 5% mlllioen het vorige jaar. Van deze 7% mlllioen waren er byna 2y, millioen van 5 cent (met den toeslag 8 cent). Van deze laatste is dus een groot deel gebezigd voor puzzles en prysvraag. Indien er tegenwoordig een verkeersmiddel de belangstelling heeft van de rypere jeugd, dan is het wel de luchtvaart. De luchtvaart als verkeersmiddel heeft zulk een geweldige vlucht genomen, dat deze belang stelling volkomen gewettigd is. -4 Vandaar dat ook de jeugdbeweging aan deze belangstelling leiding en meer inhoud wil geven door het oprichten van jeugdluchtvaartclubs en wel in katholiek verband.K Dit laatste is mogelijk ggworden na overleg van de Interdiocesane Jeugdcommissie met de Centrale Jeugdcommissie van de Koninkiyke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart in ’s Gravenhage, waarby werd afgesproken, dat Katholieke Jeugdluchtvaartclubs in een eigen katholieken bond zich kunnen vereenigen en al dus als Katholieke Bond zich kunnen aanslul- ten by de Koninkiyke Nederlandsche Vereenf- ging voor Luchtvaart in Nederland. De automobiel, de vrachtauto, het motorrij wiel en verscheidene Nederlandsche neven-in- dustrieën, die door het moderne verkeer in het leven zyn geroepen, bevinden zich wederom in het brandpunt def belangstelling; de 26e R.AJ. heeft haar poorten geopend. En opnieuw kan worden geconstateerd, dat de Amsterdamsche tentoonstelling haar reputatie, de meest unlverseele autoshow te wereld te zyn, schitterend handhaaft. Terwyi op de groote ten toonstellingen te Parys, Beriyn, New-York en Londen het nationaal karakter ovérheerscht en het aantal buitenlandsche inzendingen sterk in de minderheid biyft, zien we te Amsterdam de beste voortbrengselen van ongeveer de geheele wereld-industrie vertegenwoordigd, en zulks in grooter verscheidenheid dgn waar ook. Op de R.A.I. zyn thans de volgende landen vertegenwoordigd: Amerika, Frankryk, Enge land, Italië, Duitschland, België, Tsjecho-Slowa- kye, Zweden en Zwitserland. Dit feit alleen reeds brengt Amsterdam In de bevoorrechte positie, het aangewezen terrein te zyn voor een verge- lykende studie In de auto-technlek van de ge heele wereld. Behalve op het gebied van perso nenauto’s zal men er de nieuwste snufjes vin den op het gebied van het vrachttransport. waarmede annex een compleet overhebt van de verdere ontwikkeling van den Diesel- en den lagendruk-ruw-oliemotor. Wat het motorrywiel betreft biedt deze show aan de jonge generatie der motor-enthousiasten méér dan vorige generaties ooit by elkander hebben gezien! der N.S.B." en „de NSB.” dan is besluit van den Minister van. Justitie, gedateerd den 17en Januari 1938. is aan de stichting „Redt Volendam" uitstel verleend van de trekking van haar lotery, uitelndeiyk tot 1 Januari 1939. Er waren slechts 5000 loten verkocht van 1 totale aantal van 30.000. X De stichting hoopt by succesvollen verkoop binnen het jaar de trekking te doen plaats hebben. Adres: ..Redt Volendam" te Volendam. Giro: 281Q2 9.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5