VEREENIGEN OM De werkloosheid TE SCHEIDEN? Drama in kazerne te Naarden Pijp is üies rooken CONFLICT IN METAAL INDUSTRIE? THERMOGENE Kerkelijk leven Dobbelfflcmn lekker, man! o 50 Jaar interlocale telefoon I Twee personen gestoken UIT DE STAATSCOURANT Minnenijd de drijfveer? Roode Kruit Conflict bü de Gelria Onderscheidingen De Indische salaris voorstellen Ir. Köhler overleden Man doodgereden Stadsingenieur der hoofdstad R.A.I.-TENTOONSTELLING O DOOR EEN PAARD GETRAPT Van de R.K. Verkenners Koopman werd ernstig gewond MGR. REMI KEÜZER t - Frater A. Verhoeven >UNSTILLENDE WATTEN ,,'t Ruikt naar in huis" Kassen keerden in 1937 f 14 millioen uit Verdachte wist niet, dat dat zóó erg was Er zijn nog wel men- schen, mannon óók, die dat, zonder blik ken of blozen, zeggen. De Koempoelan 1938 wordt in het diocees Den Bosch gehouden Werknemers achten resultaat van besprekingen onbevredigend Ultimatum der metaalbewerkers- bonden Ook op den nationalen feestdag geopend Heden op weg naar Wijk bij Duurstede BELAST1NGPLAATJES NAGEMAAKT DE SLUISDEUREN IN VREESWIJK GEDACHTENISKERK VOOR MGR. ARIËNS De Aartsbisschop gaf het voorbeeld NIEUWE SPELLING NIET IN EEN WET? BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM DINSDAG 25 JANUARI 1938 Jawel, maar goede tabak - IBIS - brandt niet op de tong, en ruikt lekker in huis. Beklaagde veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en ontslag uit den dienst Eerste verbinding tusschen Amsterdam en Haarlem Nieuwe assistent-diocesaan direc teur van het mannelijk jeugdwerk Voor Regeering geen aanleiding om verbeteringen per 1 Oct. 1937 te doen ingaan /n de eerste verslagweek van tri 0.4 pet. lager dan in Januari 1937 Burgemeesters op de pijnlijk» plok.bost rijdt HOEST, KEELPUN GRIEP, RNEUMATIEK STEKEN IMKZUaa ,,’t Brandt op de tong” Tengevolge van het hooge water braken tn Duittchland op vele plaatsen dammen en dijken door. Bedreigde punten werden m anerijl door den Arbeidsdienst met sakken zand versterkt Bakfiets door auto gegrepen A Koempoelan 1938 V f <x I betaling van ploeg- werkloozen 1.717 1373 Am- Onder- vereenlging werd dat een overal Óii. 1.366 2.069 dooien a 35 en SS cL y Bü zün familie te 'z-Hertogenbosch is bericht ingekomen, bericht de Volkskrant, voering van het gesprekkentarief- en door de automatiseering. De overledene was officier in de Orde Oranje Nassau. Naar de A.-R. „Rotterdammer" meedeelt, zal het Kabinet zich binnenkort beraden over de te volgen gedragslijn inzake de spelling. Er is eenlge reden om aan te nemen, zegt het blad, dat de regeling niet in een wet zal worden vastgelegd. wee* 21281 1.487 2321 De 45-jarige paardenkoopman L. Luyendijk kreeg Maandag bü het vervoeren van een paard van Rozenburg naar het abattoir te Rotterdam een trap van het dier met het gevolg, dat de man zeer ernstig werd gewond. Hü is naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Voor den tijd van 5 jaren zün opnieuw be noemd tot rechtskundig vertegenwoordiger van 1 Departement van Defensie in 't hoofdbestuur der Vereeniging het Ned. Roode Kruis mr. dr R. E. Kriuner. administrateur, hoofd der le af deeling (juridische afdeeling) van genoemd departement, zulks met Ingang van 1 Januari 1938; tot militair commissaris van het Ned. Roode Kruis de heer S. Jaring te Den Helder, zulks met ingang van 3 Januari 1938; tot lid in het hoofdbestuur van de Vereeni ging het Ned. Roode Kruis de directeur van den Etappen- en Verkeersdienst, als zoodanig, zulks alsnog met ingang van 24 December 1935. September October a. Cursussen o 13.010 Werkobjecten (gemiddeld) c. Centrale werkplaatsen d. Kampen voor jeugdige Bü de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden 8 Januari 1938 in totaal 466.598 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 442525 mannen. Van de werkzoekenden waren er 448277 werkloos, onder wie 429.965 mannen. Aan het cultureel werk voor werkloozen na men blükens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunverlee- ning einde September en October 1937 deel: het: dat omstreeks Nieuwjaar overleden is Mgr. Remi Keüzer, protonotarius apostolicus en pastoor te Rupert in den staat Idao (Vereenlgde Staten). Mgr. Keüzer werd geboren te *s-Hertogen- bosch en studeerde aan de seminaries te St. Michiels-Gestel en Haaren. Spoedig na zün H. Priesterwüdlng vertrok hü naar de Vereenig- da Staten, waar hü meer dan 40 jaren als priester werkzaam is geweest, totdat de dood hem overviel. Het is niet bekend, hoe zün einde is geweest. Alleen weet men dat men den be jaarden priester dood op den weg achter zün auto gevonden heeft. Zondagmiddag is op 61-Jarigen leeftüd te Amsterdam plotseling overleden de heer Ir. W. C. Kohier, stadsingenieur der hoofd stad. Sinds 1911 was de overledene als ingenieur in dienst der gemeente Amsterdam. In 1913 werd hü benoemd tot hoofd der afdeeling havenwer ken, in welke functie hü een groot aandeel heeft gehad in de uitbreiding der havens in t Wes telijk stadsgedeelte. Voorts heeft hü de gemeente belangrijke. diensten bewezen bü de tot stand koming van de verbinding Amsterdam met den Boven-Rün. Ook de tunnelbouw onder het IJ is onderwerp van studie geweest van Ir. Köhler. van De beide groote sluisdeuren, bestemd voor de sluiswerken te Wük bü Duurstede, zün Maan dag in den loop van den dag in Vreeswük aangekomen. De tocht van Utrecht door den nieuwen zütak van het kanaal naar de nieu we sluizen heeft geen moeilijkheden opgele verd. Ook het schutten ging hier vlot. Lag het aanvankelük in de bedoeling, aanstonds verder te trekken, bü nadere overweging werd het beter geoordeeld te wachten tot Dinsdagmor gen, om in de vroegte een proef te nemen met een van de deuren. Voor het transport over de Lek zün in verband met den sterken stroom I De aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eeremedallle in zilver is toegekend aan A. Maas, voorzitter van de Unge Hulp te Kortgene. Dat ook de sociale consequenties van het vraagstuk de noodlge aandacht hadden, blükt uit de overgangsbepalingen. De regeering verdedigt zeer uitvoerig het voorgestelde salarispeil jen kan geen aanleiding vinden tot verhooglng daarvan, noch Integraal, noch gedifferentieerd. Voor de van-kracht- vordlng per 1 October 1937 bestaat even min aanleiding, mede in verband met de daaraan verbonden kosten, welke drie mil lioen gulden zouden bedragen. Naar we vernemen, zijn de <lrie groote me- taalbewerkersbonden te Rotterdam büeengeko- men om kennis te nemen van het resultaat der ondqfhandelingen met de patroons over hun eischen, die in het kort neerkomen op een loonsverhooglng" van tien pet., zes dagen vacan tie per jaar en een regeling van het werken in ploegen. Het resultaat der besprekingen werd zeer onbevredigend en teleurstellend geacht. De ui ggnlmtlrimt men werden gemachtigd, de noodlge maatregelen te nemen en zelfs, in dien het onvermüdelük zou blüken, een ulti matum te richten aan deRotterdamsche en Schledamsche ondernemingen. Deze week zullen ook nog vergaderingen te Amsterdam en Utrecht worden gehouden. een raadsel. Na onderzoek meende zü evenwel voldoende aanwijzingen te hebben, om tot de aanhouding van een zekeren v. d. P.. een neef van het meisje, die de daad uit minnenüd zou bedreven hebben, te kunnen overgaan. Hoewel deze Heef ontkennen, is hü in het polltle-bu- reau Ingesloten. tot burgemeester der Bergambacht J Toen de 18-jarige W. F. uit Doomspük met zün meisje stond te praten, dook plotseling iemand uit het donker op, in wiens opgeheven hand dreigend een mes flikkerde. Het melsja dat met het gezicht naar den aanvaller stond toegekeerd en zag wat deze in zün schild voer de, wilde nog roepen, maar het was reeds te iaat. De onbekende stak toe en bracht F. twee diepe sneden over het gelaat toe. Hevig bloe dend snelde de jongen het huis van zün meisje binnen, waar op zün hulpgeroep o*. de 30-ja- rige broer van deze, E. v d. P kwam toesnel len, die, toen hü zag wat er gebeurd was, zich aanstonds naar bulten wilde spoeden om zoo tnogelük den dader nog te kunnen achterhalen. Zoodra P. zün hoofd evenwel om den hoek van de deur vertoonde, bracht de onbekende, die was Hüven wachten, hem een diepe snede in den hals toe. Ook P. wankelde het huis weer binnen. Het bleek reeds aanstonds, dat hü leelük was toegetakeld. De te hulp geroepen arts meende aanvankelük, dat hem een slagader was door gesneden. Dit bleek bü nader onderzoek ge lukkig niet het geval te zün. Toch had P. zoo veel Hoed verloren, dat zün toestand niet zon der gevaar is. Het eerste slachtoffer van den onbekende was er niet zoo ernstig aan toe. De politie stond met betrekking tot den da- voor iedere deur vier aleepbooten noodlg. Slaagt de proef met de eerste deur, dan zal men aan stonds ook met de tweede deur op weg gaan. Tegen den avond hoopt men met het trans port te Wük bü Duurstede aan te tomen. Het ligt niet in de bedoeling, nog denzelfden dag de belde deuren in det sluizen op te hangen Wanneer dit zal geschieden, is nog niet bekend. O Evenals in de Maasstad namen de ver gaderden met algemeene stemmen een reso lutie aan, waarbü de hoofdbesturen'gemach tigd werden, dezen eifch als ultimatum te stellen, willen de in de metaalbonden ver eenlgde maatschappüen voortzetting van den arbeid. De 37-jarige machine-bankwerker A. F. B. te Rotterdam heeft een eenvoudige manier uit gevonden om rüwielplaatjes na te maken. Hoe hü dit precies deed, laten we hier onvermeld, doch met de aldus gefabriceerde plaatjes heeft hü zün geheele familie gelukkig, of beter onge lukkig gemaakt, zooals de president van het Haagsch Gerechtshof, waarvoor de heele fa milie moest verschünen, opmerkte. Want het misdrüf werd ontdekt en de politierechter te Rotterdam legde den maker van de valsche plaatjes een gevangenisstraf van twee maanden op. De andere familieleden, die ze slechts ge bruikt hadden, kregen geldboeten varleerend van 15.tot 40. Allen waren in hooger beroep gekomen, doch slechts twee van de zes familieleden waren ver schenen, n.L de fabrikant van de plaatjes en diens zuster, mej. C. B. Beiden gaven het feit volmondig toe, doch verklaarden, dat ze niet wisten, dat het zóó erg was. „Er werden bü ons zooveel plaatjes gestolen, dst we op deze manier probeerden aan nieuwe plaatjes te komen. We dachten als we gesnapt worden, krijgen wê boete, maar dat het zoo’n ernstig misdrüf was, wisten we niet”, lichtte de zuster toe. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, zei- de in zün requisitoir, dat de wet daar anders over denkt. Het. namaken van rüwlelplaatjes valt onder de zegelvervalsching en de wet stelt daarop een maximum straf van zes jaar. Het is wel mogelük in minder ernstige gevallen geld boeten op te leggen en spr. vond daar thans, gezien het gunstige verleden van verdachten, wel aanleiding voor, mede, omdat de valsche plaatjes alleen onder familieleden waren ge distribueerd. spr. vorderde tegen den maker en voórwaardelüke straf van twee maanden met een geldboete van f 35subs, tien dagen hechtenis en wilde tegen de anderen dg geld boete gehalveerd zien. De mogelükheid van een herziening van pen sioenen is in overweging, doch hangende de uitvoerige en nauwkeurige berekeningen van de financieele consequenties daarvan kan de regeering nog geenerlei positieve mededeeling In de eerste verslagweek van Januari was bet werkloosheidspercentage voor alle verze kerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zün vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden ge laten): 1935 35.7 (34.7), 1836 38.0 (36.6), 1937 35.7 (333). 1838 353 (323). BATAVIA, 24 Jan. (Aneta.) In de memorie van antwoord in zake de salarisvoorstellen spreekt de regeering o. m. uitdrukkelük de be wering tegen, als zou zü een salarlspolltiek volgen, welke te nauw verband legt met de landsinkomsten. Voor de vaststelling van loon- mlnlma wordt de noodzaak niet aanwezig ge acht. De Christelijke Metaalbewerkers Bood, dé R. K. Metaalbewerkers Bond, de Syndi calistische Federatie van Metaalbewerkers en de Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders hebben een ultimatum, ge steld aan de directie van de N.V. Emaille- en Metaalwarenfabriek „Gelria” te sterdam, afloopende 31 Januari a.s. De arbeiders hadden verzoeken ingediend, er in hoofdzaak op neerkomende, de loonen der volwassenen met vüf tot tien procent te ver- hoogen, benevens invoering van een loonrege ling naar leeftüd voor de jongeren, invoering •an een vacantie van zes dagen en nog enkele verbeteringen van meer ondergeschikten aard. dei. ^et" h£kend a^vaH?elük“ voor De directie was alleen bereid over te gaan - - ot eenlge verbeteringen voor de jongeren, doch onbevredigend geacht, de door haar voorgestelde loonregeling Op 21-jarigen leeftijd is overleden de eerw. frater Antonius Verhoeven, geb. te ’s Hertogen- bosch, missionaris van het H. Hart, student der theologie in bet missiehuis te Stein. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. heer H. Ch. J. Alink op diens verzoek eervol ontslag verleend als assis tent-diocesaan directeur van het mannelük Jeugdwerk en heeft tot zün opvolger benoemd den weleerw. heer O. H. H. A. Jansen, die zich metterwoon zal vestigen te Zutphen (R. K. Zie kenhuis) heeft voorts benoemd tot kapelaan te Enschede (H. Joseph) den weleerw. heer P N. van den Brink, tot kapelaan te Wehl den weleerw. heer A. W B. H. J. linthorst en tot kapelaan te Ter Apel den weleerw. pater P. J. van Waterschoot O.Carm.; dezen laatsten op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der PP. Carmelieten. Men schrüft ons: Al zün wü Nederlanders dan nuchter en be zadigd, toch blükt telkens weer, dat we Mj al onze koelheid met warme liefde diegenen kt herinnering houden, die door hun daden werke- lük groot zün geweest. Een van die onvergete- lüken is Arlëns. In alle streken van ons land vindt men zün vereerders, die in stille liefde tot hem opzien en hem durven aanroepen. In de eene organisatie wordt opdracht gegeven een beeld van hem te vervaardigen, een kunste naar wenscht zün leven te beschrijven, weer *n derde denkt aan een openluchtspel, groeit die stille vereering en het is de groote verdienste van de Nationale Ariënscommlsste, dat zü de krachten gebundeld heeft en dat zü wil komen tot een waarlük grootsche daad. Op 7 Augustus van dit jaar gedenken wü zün tienden sterfdag en willen we Arlëns büzonder eeren door een gedachteniskerk voor hem te Enschede te bouwen. Als andere volken hun groote mannen eeren ddbr reeds voor de beati ficatie een kerk, waaraan hun naam onafschel- delük verbonden is, te bouwen, (Windthorst, Koiping, Seipel) waarom wü dan niet? Met het plan is de voorzitter van de A-commissie, Prof. Dr. G. Brom, naar den Aartsbisschop geweest, die er zün volle goedkeuring aan hechtte en dat reeds toonde door een som van f 5000 te schenken, met verlof dit te publlceeren. Vol moed heeft de Ariëns-commissie vertegenwoor digers van alle organisaties op 18 Januari te Utrecht bijeengeroepen, om met hen het plan verder te bespreken en uit te werken. Nu pas bleek, wat in de harten lag opgeeta- peld aan Ariënsllefde en Arlënsvereering. Kr waren hoogtepunten, b.v. toen het oud-Kamer- Ud Engels wees op het beeld, dat het R.K. Werkliedenverbond had laten vervaardigen en sprak: .Deze priester behoort niet aan Enschede at aan Twente, of aan het Aartsbisdom; hü te van heel ons volk. Hü heeft zün leven lang ge bedeld en gegeven. Toonen wü onze dankbaar heid voor zooveel offers door een schoone daad te stellen. Laten wü hem eeren door een kerk te züner gedachtenis te bouwen." Hier ook Heek Arlëns' veelzijdigheid en liefde. Wat een organisaties waren vertegenwoordigd en tot hoevele heeft Arlëns niet den stoot ge geven! En nergens was sprake van eenlgen te genstand; de apostel der liefde had alleen maar vrienden. De Nationale Ariënscommissie zal dus een be roep doen op heel Katholiek Nederland en ae- ker niet tevergeefs. Dankbare harten en gulle handen zullen Mr- Mt dat de ArMnakeck er m 1838 tooftl Opnieuw benoemd zün: gemeenten Anunerstol en Kooiman; der gemeente Oud-Beüerland A. C. de Vries Broekman; der gemeente Vlaardinger- Ambacht J. Luyerink, secretaris dier gemeente; der gemeente Oosterland A. C. van der Have; der gemeenten Montfoort en Wllleskop J. B. Kemme, secretaris der gemeente Wllleskop en der gemeente Geleen F. A. L. M. Damen. Aan H. L. M. zRubert is op verzoek eervol ontslag verleend jals burgemeester der gemeen te Rüsbergen, r^et dankbetuiging voor de lang durige dlenstenS^ioor^hem als zoodanig bewe zen. Maandag is op den Haarlemmerweg, ter hoogte van den tweeden molen, een ernstig ver keersongeval gebeurd. Op het moment, dat een Amsterdammer, gezeten op een driewielige bak fiets, naar links uithaalde, werd hü aangereden door een hem achterop komenden in volle vaart zünden auto. De man werd tegen den grond gesmakt en liep een schedelbreuk op. Nog voor de O.G. en G D. was gearriveerd, was het slachtoffer over leden. Het stoffelük overschot Is overgebracht naar het Binnengasthuis te Amsterdam ns land 1« een land van vrijheid, 1 en een. van de vele vrijheden, wel- ke onze vrijheidlievende burgers genieten. Is de vrijheid van vereeniging. Van deze vrijheid maakt de rechtgeaarde Nederlander met hartstocht gebruik, want het stichten van vereenigingen, het lid zijn van vereenigingen en het In vereenlglngsverband vergaderen behoo- ren voor hem tot de meest elementaire genoegens des levens- Wij willen niet beweren, dat er in ons land evenveel vereenigingen als burgers zijn, want de zucht tot vereenigen groeit met de ja ren en baby-bonden hebben wij nog niet. Wij kennen helaas wel een bond, die erop uit is den ooievaar den snavel te snoeren met allerlei minderwaardige middelen en de tolerantie, die zulk een voor het krachtige en zedelijke leven der natie hoogst bedenkelijke vereeni ging in leven laat, is allesbehalve posl lief Christelijk. Het enorme aantal ver eenigingen in onze voorheen Vereenig- de Nederlanden is dezer dagen wederom uitgebreid en wel met de vereeniging tot verruiming van <}e mogelijkheid tot echtscheiding. Het positief Christelijk beginsel van de onontbindbaarheid van het huwelijk wordt natuurlijk door de ie den dezer vereeniging niet gehuldigd. U tegendeel, niet tevreden met de practisch bestaande mogelijkheid om een burger lijk huwelijk met onderling goedvinden der partijen te ontbinden, wil deze ver eeniging het aantal burgerlijke rechts gronden, waarop echtelieden met goed vinden van den staat uit elkaar kunnen gaan, vermeerderd zien. Zoo streeft d» vereeniging o.a. naar opneming van krankzinnigheid in de wet als echtschei dingsgrond, naar een andere regeling van de scheiding van tafel en bed, waar- door partij en eenzijdige ontbinding van het huwelijk kunnen verkrijgen en naar opneming in de wet van echtscheiding door mrereenkomst, alsmede naar behar tiging van de belangen van die door de tegenwoordige dingsprocedure gedupeerd behoeft geen betoog. Zondag was het vüftlg jaar geleden dat Mt eerste interlocale telefoongesprek nX tus schen Amsterdam en Haarlem tot stand kwam. Toen waren de plaatsëlüke netten nog alle in handen van particuliere maatschappüen In 1881 had Amsterdam telefoon gekregen, drie jaar later ook Haarlem. De netten werden geëxploiteerd door de Bell-Telephon-MÜ. te Amsterdam. Het aantal abonnë’s was nog niet groot. Amsterdam telde er ongeveer 1500 en Haarlem nauwelüks honderd! Spoedig ontstond de behoefte dat de tele- foonabouné’s in verschillende plaatsen met el kaar konden spreken. Bü Konlnki. Besluit van 7 Dec. werd vergunning voor Interlocale ver- NM l en Amsterdam, Haarlem, voor een jaar verleend. Deze tüd werd spoedig verlengd en andere In terlocale verbindingen volgden. In 1887 werd de telefoondienst door het Rük overgenomen en langzamerhand ook de plaatselüke netten. Het aantal Interlocale gesprekken is sinds dien belangrük uitgebreid. Daartoe hebben ver schillende omstandigheden medegewerkt: uit- Voor den Krügsraad te 's Hertogenbosch werd daandag behandeld de zaak tegen den 31-Ja- rigen J. L. van O., geboren te 's-Gravenhage, Tüwilllg dienstplichtig sergeant-titulalr bü de (erste schoolbatterü van het regiment Motor- Artillerie te Naarden, thans gedetineerd in iet huls van bewaring te Den Bosch. Van O. heeft 25 September van het vorig jaar, in, het wachtlokaal van de Promers-kazerne te Naar den, he^ meisje H. ten Elzen met een pistool ood geschoten. De directeur van' den Rüksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 3 t.m. 8 Januari 193S b(j gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- tenkas waren aangesloten 546300 personen (waarvan 73.800 landarbeiders). Voor de 473.700 verzekerden büiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 32.5 (In de vorige verslagweek, 20 t/m 25 December 1837, was dit percentage 388). Voor de 546300 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 35.3 (in de vorige verslagweek was het 323). Het bestuur van de R. A L verzoekt ons mede te deelen, dat de tentoonstelling deze week eiken dag geopend zal zün, ook indien tengevolge van de te verwachten blüde gebeur- enis een nationale feestdag zal worden ge houden. De algemeene actie der Nederlandsche me- taalbewerkersbonden te Amsterdam ingezet, is «^TV~dri^ toTü^n“tLsscto-n“X^terd^rz.«dmn genooten, werkzaam oy de Nederlandsen© Scheepsbouw Maatschappü voprtgezet en in den -loop van de volgende dagen zullen ook de georganiseerde metaalbewerkers, werkzaam in andere bedrüven in de hoofdstad, bUemkomen. Zoowel de Algemeene als de Christelüke en Roomsch-Katholieke metaalbewerkersorganisa- ties, belegden druk bezochte bijeenkomsten, waarin de elsch: tien procent loonsverhooging, ^4‘idii^''vBn het aantal telefoon-’abonnés, in een week vacantie en •—*-'*--•- diensten gesteld werd. Uit de bü den Rüksdienst bekende voor- loopige cüfers kan worden opgêmaakt, dat in 1887 de werkloozenkassen bü een gemid deld aantal leden van 539.000 in totaal aan büdragen van de leden ontvingen f 7380.000. Ten laste van het rük en de genjeenten in totaal aan sub- ont vingen de kassen sidle 11.70050Ó. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in totaal uit 14.000.000. De som der reserves der werkloozenkas sen, die op het einde van 1936 6.700.000 bedroeg, steeg tot 12.000.000 op bet ein de van 1937. Bü het Ingaan van den zevenden jaargang het leidersblad der R. K. Verkenners „De Katholieke Verkennersleider”, in een nieuwen omslag gestoken. De nieuwe omslag is ontwor pen door den Limburgschen illustrator en gra veur Hub. Levlgne. Deze heeft in de teekenlng ae noodlge symbolen der Katholieke Verken- nerabeweglng helder en duidelük verwerkt. De viaklndeeUng van den nieuwen omslag is zeer toed geslaagd. «(BlyketXS mededeeUng van het I. H. K. (Inter diocesaan Hoofdkwartier) «al de Dioc. ccmmis- “hs van Curacao, de heer J. M. Diekman, per April 1938 repatrieeren. Tot opvolger van den heer Diekman werd be- door Mgr. Verriet benoemd de heer Roelens. De nieuwe Dioc. commissaris is reeds vertel begln van deze maanG naar de T^est vertrokken. Aan Van O. was primair doodslag ten laste gelegd en subsidiair, dat het aan zün schuld te wüten is, dat het meisje werd gedood. Van O. beweerde, dat hü, op verzoek van het nelsje, dat hem in het wachtlokaal was komen opzoeken, het wapen gedemonstreerd heeft. Hü dacht, dat het pistool ongeladen was en dat de veiligheidspal goed zat Toen het meisje zelde: ,4e durft toch niet te schieten”, heeft hü het wapen afgetrokken. De sergeant ont kende de bedoeling tot dooden te hebben ge had. Op den middag van dien dag heeft de «ergeant, zoo beweerde hü verder, aan den kor poraal Wessels de werking van den veiligheids pal gedemonstreerd. Het wapen was toen gela den. Hü heeft toen nog tegen den korporaal gezegd: „Laat ik niet vergeten den veiligheids pal goed te zetten.” Hü heeft daarna het wa pen in zün zak gestoken. Misschien is, bü het nemen van het wapen uit zün zak, de pal ver schoven. Als getuigen werden gehoord de soldaten Ch. Nomes en P. Coolen, die in de kamer kwa men, toen het meisje was gedood. De sergeant was toen zeer opgewonden en zei tegen hen: .Wat doet dat meisje ook aan de revolver!” V- V* De audlteur-mllitalr, mr. J. S. L. Aghina. requisitoir nemend, vroeg zich af ot de be klaagde niet de bedoeling heeft gehad het meisje opzettelük dood te schieten. Het leven van den beklaagde wijst daarop en ik kan, zoo zelde de audlteur-mllitalr, mü niet vrij maken van de gedachte, dat de beklaagde zich van het meisje heeft willen ontdoen. Ik kan hem dat echter niet bewüzen en zal mü dus houden aan de kwalificatie van dood door schuld. De psychiater, die een onderzoek heeft inge steld naar de geestvermogens van den beklaag de, is tot 9e conclusie gekomen, dat deze ver minderd toerekeningsvatbaar is en daarom niet ten volle aansprakelük voor zün daad. Hiermede kan de audlteur-mllitalr zich niet vereenigen, daar beklaagde in het huis van be waring meermalen blük heeft gegeven ten volle toerekeningsvatbaar te zün. Hü zal dus ten volle moeten dragen de gevolgen van het zeer ern stige feit, waarvoor hü terecht staat en zJ. komt den beklaagde de maximum-straf toe, welke voor dood door schuld kan worden opgelegd. Hü elschte negen maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst. De verdediging werd gevoerd door mr. L. Bauduin uit 's-Hertogenbosch, die naar voren bracht, dat voor doodslag geen plausibele reden bestond en die bü den Krügsraad aandrong den sergeant van doodslag vrij te spreken. Wat den dood door schuld betreft, vroeg de verdediger den Krügsraad den beklaagde tot een zeer clemente straf te veroordeelen, waarbü de vier maanden preventieve hechtenis in min dering kunnen worden gebracht. De Krügsraad, uitspraak doendeiheeft Van O. veroordeeld wegens net veroorzaken van dood door schuld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van vier maanden preventief en ontslag uit den dienst. y 13 ual dit jaar zal de Koempoelan J^n gehouden en wel in het diocees Den bJ? D;YO (Diocesaan Verkennersgeestelüke) Koempoelan 1938 ter hand te nemen, be- aangenomen. In de omgeving van Boxtel „n.<)a< heeren reeds een terrein ontdekt, «eh voor de Koepoelan uitótek^d leent. doen. De regeering bestrüdt de meening, «e*. direct resultaat voor de in dienst zünde amb tenaren, hoofdzaak moet zjjn, wül dit zou lel den tot regelingen op het verleden gebaseerd, Waarbij de toekomst-belangen zouden veron achtzaamd worden. degenen, echtschei- xijn. Het dat het streven van deze vereeniging rechtstreeks in gaat tegen de Christelijke beginselen waarop het gezins- en het huwelijks leven onwrikbaar gebaseerd moeten ajjn. alsmede tegen het nationale belang, dat door een hecht en gezond gezins- en huwelijksleven .ten zeerste gediend wordt. In de Kamers zijn óók stemmen verno men, die pleitten voor een verruiming van de wettelijke mogelijkheid tot echt scheiding, maar mr. Ooseling, de minis ter van Justitie, heeft kort en bondig en duidelijk te verstaa»’gegeven, dat van hem zulk een verruiming niet kan wor- wden verwacht. Zoolang wij een positief Christelijke regeering hebben, zal 't stre ven van deze vereeniging gelukkig geen kans krijgen het beoogde resultaat te bereiken en dat is maar goed ook, want anders vreezen wij, dat de krankzinnig heid in het huwelijk onrustbarende af metingen zou gaan aannemen en het scheiden in Nederland nog vrijer en vlotter zou gaan dan het vereenigen. Het is overigens niet onvermakelijk, dat een der bestuursleden in „Driehuis' woont en een ander lid .JScheldemans” heet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5