Gemeenteraad van Zijpe De avonturen van een verkeersagent je te 1 SHEA van de lersche Brigade' vulsel en L - NIEUWS HOORN SPORTVEREENKINGEN EN SUBSIDIE Echt en goed WOENSDAG 26 JANUARI 1938 Stand der werkloosheid I' UIT SCHAGEN SCHAGERBRUG Algemeene beachouwingen De werkverschaffing AANTAL WERKZOEKENDEN 656 ingeschrevenen Herhalingsoefeningen De O. L. achool te rt Zand HOORN „INGENOMEN” Aanrij ding. Schooltuintjea Luchtverschijnsel DOOR RANDALL PARRISH De begrooting 1938 zonder debat of hoofdelijke atemming aangenomen 4 u r VER. VAN OUD-LEERLINGEN DER R.L.W.S. Houding van het publiek Arbeidsbemiddeling De begrooting 1938 AS: - 1 I (Wordt vervolgd.) er heer de be- 1 spr. van beschikbaar is ge- bedrag zitting melkers 1, Per teeke- wa- u de «I ivergadei lang f 1 0 mUn spieren deden pijn van ver- DE VLUCHTELING Uit Aan den l I l n te uitgesteld en de heer Nannis werd op advies van bet hoofdbestuur van het borgstellings- fonds tot voorzitter benoemd. Spr. acht hem hier den rechten man op de juiste plaats. De heer J. BRUIN (R. K.) acht het niet juist, dat aan dit voorstel de verhooging der was met aardige tegels afgezet. De asch in den haard was zwart en koud en er tusschen in lag nog het gebroken lemmet van een zwaard, dat hout- meubelmakers 1 9 I r i. De raad gaat accoord. De Begrooting van het Algemeen Weeshuis dienst 1938 werd goedgekeurd. De uitgaven en inkomsten werden geraamd op f 6306.93 met voor onvoorzien f 1326.92. De Begrooting voor het Burgerlijk Armbe stuur op een bedrag van in- en uitgaven van f 38.400, werd goed gekeurd. dichtbij be door de kanon- vler I de eenen kant lagen verschillende n subsidie venna- vreemd geluld, wat hy hoorde en hij meende een leeUjke vrouw te zien in den hoek van het^vertrek, doch toen hij zijn oogen had uitgewreven, zag hij slechts een muisje op de plaats, waar hij de heks had meenen te zien. „Vergissen is menache- HJk,” dacht Keesje, die weer verder wilde slapen. Doch teen hij weer wilde liggen, kwamen de drie paleiswach ten, die de ronde door het paleis deden, ook in het vertrek, waar Keesle sliep. Op Zaterdag 22 Januari 1938 stonden in deze gemeente 138 werkloozen ingeschreven, waarvan 35 in de steunregeling, 5 in de centrale werk verschaffing, 38 in de gemeentelijke werkver schaffing (baggerregeling). 8 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 50 werkloozen uit hun bondskas trekken. De dienstplichtige Sijvert Bakker der lichting 1933 is opgeroepen om op 18 Augustus 1938 te Zeist voor .herhalingsoefeningen onder de penen te komen gedurende 1T dagen. Na zeer uitgebreide discussie werd daartoe besloten, echter met dezelfde voorwaarde als reeds bestaat ..De noodtoestand meet worden aangetoond.” De heeren Jansma. Boe en weth. van de Sluis waren tegen. ting te brengen voor mogeljjke subsidle-aan- vragers, mits het voetbalvereenigingen zijn. Hij vertelde den wachters wat hij had gezien en dat hy zich had vergist, door een muis voor een Heks aan te zien. Neen, meneer Keesle, zei een van de wachters. „U heeft wel degelijk de heks gezien. Weet je wat Jij doet," zei een van de wachters tot een ander, ,jy moest meneer het verhaal vertel len van de heks en het gelukspoppetje, dat in een witten vogel werd veranderd. Als tenminste meneer naar je wilt luisteren.” „Oraag,” zeide weer het agentje, „van luisteren kan men veel leeren.” Velen zijn Dinsdagavond naar itdt Zeedijk getrokken, in de overtuiging, dat zy daar, zij het van verre, een feilen Ebrand zouden kunnen waarnemen. Er was echter geen sprake van brand: een luchtverschynsel had het uitspan sel over grooten afstand rood gekleurd en dadr- door by menigeen de gedachte aan een stevig ..fikkie” opgewekt. Waarschyniyk had men hier te doen met een lichtverschijnsel van electrischen aard, dat in de hooge stratóspheer optreedt. B. en W. stellen voor een beslissing te ne men tot instandhouding van de O. L. school te 't Zand, zooals deze ingevolge art. 19 der L. O. Wet gevorderd wordt (art. 22bis 3e lid L. O. wet 1920). Indien het aantal leerlingen van een O. L. schooi minder bedraagt dan verelscht is, besluit de Gemeenteraad tot opheffing van de school, tenzij de raad volgens het tweede lid beslist, dat de instandhouding van de School ingevol ge art. 19 der wet wordt gevorderd. Het raadsbesluit moet vóór 1 Februari worden ge nomen. Biykens ontvangen schrijven kan de Minis ter van O., K. en W. het verzoek van den raad dezer gemeente slechts in behandeling nemen, indien krachtens het tweede lid by eindbe slissing mocht zyn uitgemaakt, dat de in standhouding van deze school niet ingevolge art. 19 wordt gevorderd. Vandaar dat B. en W. bovenvermeld voorstel doen. De raad gaat hiermede accoord. Met ingang van 1 Mei werd qan mej. O. J. A. Groen op haar verzoek eervol ontslag ver leend als onderwyzeres aan de O. L. school te St. Maartensbrug. B. en W. stellen den raad voor om het naast de O. L. school te Schagerbrug gelegen en aan de gemeente toebehoorend perceel gras land groot 0.10.24 HtA. te bestemmen voor het aanleggen vap. één enkel levend wezen was aan hun handen ontsnapt. Qe diepste ellende heerachte over de uitgestzekte vlakte. Ik zag den nachteiyken wind de asch van een verbrande hut weer tot een kleine vlam aanblazen; terwijl ik op zoek was naar een beetje water, vond ik het lykvan een boer, die was neergeschoten terwyi hy een kind in zyn armen had. Een en dezelfde kogel had belden getroffen. Een paar stappen ver der lag een hond neergeveld. Onder den in druk van al deze lugubere verschynselen. haastte ik me verder en luisterde ingespannen; maar geen enkel geluld trof my, behalve de wind. De stilte begon zwaar op my te drukken. Toch was ik niet bang voor de troepen, die al voorbij waren. Ik wist, dat zy op dit oogen- bllk asm den overkant der rivier ongetwyfeld voeling hielden met de Engelaohe Garde, maar er moesten er nog meer komen nog meer Oostengykers en Verder Hannoveranen en Hol landers allen bezield met hetzelfde doel de omsingeling van Doornik. En zy moesten dezen weg langs komen. Ik kon er my op voorbereiden, leder oogenblik het geluid van hun zware, voetstappen, het geklet ter ’sn hun zware uitrustingen te hooren, en het zou niet lang meer duren of de dag zou aanbraken. Het besef hiervan dreef my eens klaps tot actie. Ik was niet langer bang, dat men my op de hielen zou zitten, want, zelfs als myn verdwynen zou zyn gerapporteerd, dan zou Saxe het toch niet durven wagen eenlge man schappen zóó ver ter verkenning uit te sturen Het waren de Verbondenen, door wier Unie ik wilde been breken, wien ik noodzakeUjk uit den binnenging. Maar nergens een teeken van leven en ook fjeen enkel teeken van vernieling. Op de eerste geruchten van de naderende troepen hadden de inwoners biykbaar in de grootste haast de vlucht genomen, alles achterlatend. Het was heel goed mogeiyk, dat de troepen tot hier waren doorgedrongen, maar dan waren zy toch zeker spoedig een zyweg ingeslagen, want geen enkele deur hing uit haar hengsels en geen enkele ruit vertoonde een breuk. Ik probeerde de deur, maar vond ze gesloten, doch een vensterluik met een gebroken haak beloofde meer kans op toegang. Ter zyde van den weg was een bak, half gevuld met water. Ik bracht er myn paard heen, liet het drinken en sloot het daarop veilig af in den stal daar achter. Een restje voeder, dat er was achter* gebleven, was voor myn trouwen makker een reden te meer, om zich in zyn nieuw verbiyf spoedig op zyn gemak te voelen. In het grauwe licht van den aanbrekenden dag was ik beter in Staat de omgeving op te nemen, al benam het bosch alle uitzicht naar het oosten en zuiden. Wat ik zag was een uit gestrekte vlakte, die eindigde in een rotsachtige hoogte, waar de weg over heen liep, met op den Maandagmiddag half twee hield gemelde ver eenlglng haar eerste cursusvergadering. Na een korte inleiding gaf de voorzitter het woord aan dr. ir. M. D. Dyt, die als onder werp ha<J: „Welke inhoud dient gegeven asm de „ordening” van het economische leven?” De inleider heeft ovef de moeilijkheden van dezen tijd in den breede uitgeweid. Allereerst met te constateeren. dat de „ordeningsgedachte” nog zeer vaag en onduidelijk is, dus nog vrijwel nimmer behooriyk duidelijk gemaakt werd, wat men onder „ordening" heeft te verstaan Daartegenover achtte spr. wel duldeiyk wezen, dat de vroegere en nog bestaande eco nomisch* „orde" niet meer bevredigt. Men „ordent” zonder dat men weet wat men „ordent" en dat noemt spr. het groote gevaar. Dwaasheid is het streven der landen om hun invoer te beperken en hun uitvoer te ver- grooten, omdat het ondoorvoerbaar is. Het ge volg daarvan is de. vermindering van den we reldhandel. Het gaat in de wereld altyd om het proces van de samenwerking der tegenstellingen dus van voortbrenging én verbruik. Daarna toonde spr. aan, waarom de vroegere orde tot wanorde is verkeerd en waarom de 'vroegere orde niet meer bestendigd, kan blyven. Spr. wees op de wanverhoudingen tusschen in-J en uitvoer, schulden en vermogens, werkgevers- en werknemers, enz. enz. Spr. wees op het tS veel van alle dingen en zaken, van menschen’ en kinderen incluis. Alleen bestond er een te kort en dat was dan het goud. Wat er alzoo gedaan en voorgesteld is om de orde te herstellen werd door spr. uiteengezet. De devaluatie en het groote bezwaar der orde ning door beperking werden besproken. Wat is er nu noodig om orde te brengen tus schen voortbrenging én verbruik, pryzen en kosten, stad en land, schulden en vermogens, geld en goederen? M. 1., aldus spr. is er maar één redeiyke oplossing en wel om te beginnen: de internationale reserveering en valorisatie van de belangryke agrarische stapelproducten Algemeen is men er van overtuigd, dat in het centrum van de wereldcrisis de grondstoffen crisis staat en in het centrum van de •grondstof fencrisis de graancrisis. Opheffing hierin betee- kent dus een groot gewin voor de samenleving als geheel, vooral wanneer we de pryzen der agrarische stapelproducten door de reserve- voorraden niet alleen voor daling, doch ook voor styging kunnen behoeden. Laat ons, aldus spr. nationaal een stabiliteit van het pryspeil en om te beginnen van het pryspeil der agrarische producten brengen. Het is zeker, zoodra de betere inzichten In de ver houdingen-tusschen de afzonderiyke groepen in onze nationale samenleving doordringen, zoo dra zal zich dit ook uiten in een beter inzicht in de verhouding der staten onderling. Op deze rede volgde een harteiyk applaus. De Voorzitter dankte den heer Dyt voor zyn interessante rede. -y yan geachte zyde ontvingen wy bet ver- zoek om opname van onderstaand schryven. wy meenen in het belang van de goede zaak plaatsing niet te mogen weigeren, maar willen er met nadruk op wijzen, dat de Inzender niet moet denken, hier de aandacht te vestigen op een speciaal Hoornsch verschijnsel. De door hem behandelde klacht kan men vele plaatsen beluisteren en voor al verliese men niet uit het oog, dat in de meeste gevallen er niet een mindere waardee- rlng van de prestaties aan ten grondslag ligt. Dikwijls zelfs kan het een bewys van bewogen heid zyn. De nervositeit van de menschen kan zich nu eenmaal heel vreemd uiten. Intusschen omdat misschien met wat in spanning en met veel goeden wil verbetering te bereiken valt, laten we thans het woord aan den inzender, wiens terminologie ons hier en daar minder gelukkig toeschynt: „By de opvoering van ,JDe Paradysvloek", die ik wil het hier nog eens zeggen schitte rend geslaagd is, het kon niet mooier, zyn weer verschillende op zichzelf geen ernstige en wereldschokkende gebeurtenissen myn mee- ning komen versterken, dat er in Hoorn aan de houding van bet publiek veel mankeert. By ..De Paradysvloek” past geen lach. Het is een ern stig stuk, dat men in een diepbewogen gemoeds toestand volgen moet. Het geeft een biyvenden Indruk aan ieder, die bet aanschouwt. Als het slecht gespeeld sou worden, zouden sommige deelen misschien belachelijk kunnen zyn. Maar zooals bet Zondag- en Dinsdagavond gespeeld is, ontbrak elke fout er aan. Het was perfect. En daarom is het dan ook hoogeiyk te verwonde^** ren, dat er menschen in de zaal «teren, die lachten om den stoet kreupelen en ongelukkl- gen. Het was een schamele stoet, die diepen indruk maakte, maar geenszins lachwekkend was Ik kan me dan ook niet voorstellen, dat iemand, die eenlgszins den ernst van het spel begrypt, hierom kan lachen. Ook by uitvoeringen is bet publiek wel eens ongemanierd. Onder een toooeelvoocstelling hoort men veel praten en geschuifel van stoe len. Ook rooken kan men biykbaar niet laten. Vriendelyk wordt py het begin van den avond er op gewezen, dat rooken voor de spelera^wer hlnderiyk is, maar niettegenstaande dat, ziét men als de uitvoering nóg geen half uur oud is, veelal den rook van de talrijke sigaren en siga retten naar boven stygen. Ook als een speler of speelster wat vooral by amateurs wel eens gebeurt niet zoo goed in zyn (haar) rol zit of een foutje maakt, we ten enkelen door bytende of spottende opmer kingen dit aan hun omgeving voor aoover deze het nog niet wist kenbaar te maken. Nu zyn dergeiyke‘gebeurtenissen niet opzien barend, maar het teekent sommige menschen. Als leder, die op een uitvoering ongemanierd deed, zich ervan bewust was, geloof ik, dat het spoedig uit zou zyn. en dat voor vele menschen een bron van ergernis zou zyn weggenomen. Wat denkt ge van jongelui, die by QfT laatste nummers van een concert wegloopen om toeh maar een goed plaatsje In de .balzaal te kry- gen? Dit gebeurt herhaaldelUk op concerten. Laat ieder, die zich op zyn teentjes getrapt ziet, trachten deze fouten, die zeer goed te ver beteren zyn, ook werkelUk te verbeteren. Een beetje oplettendheid, een beetje atteatie en .de ergeriyke gebeurtenissen zyn verholpen. Men Is er self mee gebaat, en men doet zyn mede- menschen er een genoegen mee. Ik hoop daarom op een spoedige verbetering, zoodat elke uitvoe ring voor een ieder een onverdeeld genoegen tel” Dinsdagavond omstreeks zes uur had op het Koepoertsplein een aanryding plaats tusschen een luxe auto en een melkauto, doordat de be stuurder van eerstgenoemde^ wagen den dn- der .sneed". De luxe auto liep door eigen schuld lichte schade op. a By de Gemeenteiyke en Dlstricts-Arbelds- beurs te Hoorn waren Zaterdag 23 Januari 1938 ingeschreven in totaal 868 werkzoekenden, waarvan werkloos 523 en gedeelteiyk werkloos 30, onder wie: Grafische vakken: drukkers 8, fotografen 2, tyfngr. teekenaars 1, zetters (hand) 3, setters (machine) 1. Bouwbedryvenbeh. stoffeerders 5, beton werkers 3,« grondwerkers 60, metselaars 18, op perlieden 23, schilders 25, steenhouwers 1, straatmakers 8, stucadoors 6, timmerlieden 43, wegwerkers 1. Houtbewerking enz. borstelmakers 1, bewerkers 24, kistenmakers 12, 2. meubelstoffeerders 1. Kleeding en Reiniging: kappers 1, kleerma kers 6. coupeuses 3. Bewerking van leder enz. schoenmakers 3, vellenbloters 1. Metaalbewerking: bankwerkers J5. electrl- ciens 1, lassers 1, loodgieters 2, hjnwerkers 1. machinisten 4. metaalbewerkers 1, monteurs (auto) 3, monteurs (radio) 1, monteurs (schrijf machine) 1, monteurs (verwarming) 3, rywlel- herstellers lt stokers 2, yzerwerkers 1, zilver smeden 3. Papier: boekbinders 1. Fëreidlng van voedings- bakkers 8, kaasmakers 3, Op Maandag 24 Januari 1938 stonden in deze gemeente 149 personen als werkzoekenden in geschreven, waarvan 41' grondwerkers. 15 tim merlieden, 1 metselaar, 4 opperlieden, 2 schil ders, 1 afschrijver, 8 afbelders-chauffeur. -1 ijzervlechter, 1 stoffeerder/Fwiachlnist. 58 land arbeiders,12 losse arbeiders, 1 kantoorbediend^, 1 magazijnbediende, 1 monteur en 1 stukadoor den Èyper Zeedyk. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering verhandelde hebben B. en W. zich gewend tot het Werkfonds. Deze onderhandellngen hebben niets dltge- werkt, omdat de geldleening daar zou kun nen geschieden tegen een rente van 4 pCt. Op de vrye markt kunnen wy tegen een Tagere rente leènen. Dit Werkfonds is dus bepaald voor gemeenten die zoodanig in den-put zit ten. dat zy op de vrye markt geen geld meer kunnen krijgen tegen 4 pCt. rente. Verder moest de bestrating in het vrye be drijfgeschieden, zoodat de post daarvoor uit- getrókken ad f 2800 nog wel hooger zou wor den. De heer DOEDEN8 acht dit niet juist, in het vrye bedrijf kan men even goedkoop wer ken als *in de Werkverschaffing. De VOORZITTER zegt dkt het aan de zaak niets afdoet. Hiermede was dit mooie werkobject van de baan. Burgemeester en Wethouders dienden het volgende voorstel in tot converteeren van een 4-tal geldleeningen als volgt: a. de 41/4 pCt. geldleening 1911, per resto groot f 13000.in een 3K pCt. geldleening; b. de 4 pCt. geldleening 1918, per resto gr. f 4438.42, in een 3 pCt. geldleening; o. de 4 p<3> geldleening 1937 (1931)', rii?t. al moelenis. De stilte bleef aanhouden, zelfs geen enkele beweging van myn pzikrd drong tot my door. Het stond op het oogenblik ongetwyfeld rustig te kauwen. Door een sterken sRk als hefboom te gebruiken, wist ik het luik te openen en het kostte my geen moeite om op de venster bank te klimmen. Het zag er binnen in T ge heel niet onheilspellend uit, zoodat ik my tot den grond liet afzakken. Met uitzondering van het flauwe UchtschUneel, dat zich een weg baande door het open venster, bleef pet vertrek in het donker. Maar de schemerige pmtrekken van een paar voorwerpen vlak by bewezen duide- lyk, dat het vertrek de gelagkamer was. Uit enkele kleinigheden kon men opmaken, dat óe bewoners overhaast gevlucht waren; een troep glazen stonden verward door elkaar en van een vat was de kraan losgeraakt, zoodat de Inhoud over den vloer was geloopen. 'Een ake lige. wee-makende wjjnlucht hing in de ruimte. Ik liep voorzichtig verder en keek behoedzaam In alle donkere hoeken, om er my van te over tuigen, dat geen onraad dreigde. Het was «een groot vertrek met drie top een groot gebouw, dat er uit zag als een ruwe tafels en een aantal banken. Een hoeken werd ingenomen door een ontz haard, waarvoor een gemakkeiyke stoel was ge plaatst^ de breede schoorsteenmantel er boven klooster. Zelfs op dezen afstand kon ik zien, dat het door brand vernield was en geen dak meer had. Nergens zag Ik eenig teeken van menscheiyk leven, doch hoe wist Ik, of niet de een of ander my heimeiyk van uit de donkerte van het bosch bespiedde? Maar, zoo ergens, dan móest ik hier schuilen, biykbaar als pook dienst had gedaan, en ik had dringend behoefte aan tende gedurende de eerste 15 jaren 3‘A pCt. per Jaar en daarna (de volgende 17 Jaar) ten hoogste 4 pCt. per Jaar. d. de 4 pCt. annuïteitsleening 1937, per resto groot f 56572.99, in een 3Mi pCt. geldleening De VOOiRiWl lMKBa»MNa*‘ - ze vffRchil iMrdo üe VoortleeiCT ns betallngiMMMtiNKeW W* inaehtni der aflossingen, f 582.62 per Jaar. De raad kan zich met een en ander ver- eenlgen, zoodat aldus werd besloten. vaatjes twee er van waren aangesproken met een klein tafeltje ervoor, waarop éen stel tinnen bekers. Daarnaast was een deur, deae stond open en leidde naar een'kleiher vertrek, dat de keuken bleek te zyn, terwyi een ladder door een luik toegang gaf naar de bovenver dieping. Het plafond van ruw hout was', laag en zwart van rook en ouderdom, de grond zag er vuil uit en lag vol stroo. Het was dus alles behalve een frisch tooneei- tje, maar de honger deed my myn kieskeurig heid vergeten en ik begon een onderzoek in de provisiekast in te stellen. Ik vond er een zwart brood en een beetje koud vleeaeh. waar aan ik my geducht te goed deed, ik bespoelde het geheel met een glaasje oude Bourgogne. Nu het wat lichter werd, was ik beter in staat myn omgeving op te nemen. Wat mjjn gast heer er toe had aangezet zyn boeltje in den steek te laten gp ook de andere bewoners van het plaatsje zoo overhaast de vlucht had doen nemen, daar kon ik slechts haar gissen. Maar er bestond veel kans, dat geruchten over een mogelljken inval der Oostenrijken de ■menschen met schrik hadden vwvuld, en als dat zoo was, dan zouden zy wel weer komen op dagen. zoodra met het lichten van den da« de moed terugkwam. Maar och, laat ze komen! Ik moest my toch ergens verbergen en ik moest slapeib en deze menschen waren in alle geval Franschen. Zelfs als Ik ontdekt werd, ala het zolderkamertje geen genoegzame dekking bood, *dan zou myn uniform my toch vrij waren voer daden zen geweid. (Wordt vorvoiget) De nacht was zóó donder en de weg zóó slecht, dat ik ondanks de groote haast, die ik had, myn paard niet de sporen durfde geven. In gewone tyden zou men den weg al slecht onderhouden noemen, maar zooals nu het geval WM^met voren doorploegd door de wielen der •Jponnen en geheel omgegraven door de hoeven de\Jfegerpaarden, kon men hem beter totaal noemen- AI en to* w“„Ut “I '■erpllcHt-'v^eweest, om een palf omgevallen wagen of een-levenloos paard heen te trekken en een massa afgedankte geweren en oude zadels bewezen duldelyk, dat kort geleden een groote troepenmacht hier voorby getrokken was. I* wist dat het-Oostenrijkers Konlngskegg's duivels geweest waren, en ik had in het ™nst geen verlangen hun in handen te vallen. De uniform van de Konlnkiyke lersche Garde •och zou in hun oogen niet op genade kunnen rekenen. Er w>s “iet veel scherpzinnigheid voor noodig, te weten te komen in welke stemming de roepen den weg hadden afgeleid, wan* niet Waterschap Zijpe en Hawpoider WH ver namen, dat het verzoek van het waterschap Zijpe en Hazepolder aan Ged. Staten van Noord-Holland om boomen en struikgewas te mogen planten in een berm van den Schager- weg vanaf Schagerbrug tot de West-Friesche dyk niet is toegestaan. De afwyzende beschik king is gegrond op de omstandigheid, dat zich in dien berm kabels bevinden van telefoon, wa terleiding en electriciteit en genotmiddelen: sigarenmakers 43. mach’, bosjesmaaksters 1, slagers 7, sorteerders 3, tabaksbewerkers 4. Landbouw enz.: bloemisten 1, landarbeiders 28, tuinders 14. Visschery en Jacht: visschers 2. Handel: etaleurs 3, kaasknechts 11, maga- zynbedlenden 11, reizigers 5. winkelbedienden 8. Verkeerswezen: bakschlppers 1, chauffeurs 23. dekknechts 1,' expedltleknechts 3, incasseerders 1. keUners 2, loopjongens 1, loopknechts 1, pak huisknechts 3, schippersknechts 3, stuurlieden 2. losse transportarbeiders 7, varensgezellen 2. Vrye bèroepen: bouwk. opzichters 2, bouwk. teekenaars 3, kantoorbedienden 6. kantoorbe dienden (vr.) 3. teekenaars (hand) ly naars (reclame), 1. z Hulseiyke diensten: dagmeisjes 3. werksters 3. Ongeschoolde e.a. arbeiders; losse arbeiders 138. Bovendien 18 havenarbeiders, die voor het grootste gedeelte by tusschenpoozen werken en niet in het getal der werkloozen zyn begrepen. Het is een voorstel van het Hoofd der school, die gaarne practlsch onderricht zou wil len geven. De heer DIGNUM vreest voor een prece dent. De VOORZITTER zegt dat hiertoe geen gevaar bestaat. Als er by een andere school mogeiykheid bestaat iets dergeiyks te doen, zullen b. en W. dit niet afwyzen. Men moet bedenken dat de andere scholen weer andere kosten vragen. a. Een voorstel om Ged. Staten te advlaee- ren de jaarwedde van elk der wethouders te verhoogen van f 300 tot f 350. Hoorn overstroomd door vreemdelingen. Men verdringt elkaar in de straten, overal lieerscht groote drukte, de extra-trelnen komen geregeld hun passagiers leveren aan de overvolle per rons. Veel gedrang voor de toegangspoorten van het Forward-terrein. Duizenden en duizen den staan opgesteld langs de lynen van het plotseling te klein geworden voetbalveld. De fietsenstallingen staan vol. De wedstrijd zal beginnen Een droom?ofwerkelykheid? wy hopen, dat Zondag 30 Januari Hoorn werkelijk ..ingenomen" zal worden door vreem delingen. Ze moeten van naby en ver af naar Hoorn stroomen, per trein, bus of flets. De treinenloop is voor velen vergemakkeiykt, de bussen brengen de menschen, zooals ge^foon- iyk, tydig naar hun bestemming, in dit geval, het Forward-terrein. En de fietsers behoeven óók niet bang te zyn, dat ze met hun flets geen raad weten. Naast het Forward-terrein is een ruime fietsenstalling Ingericht, waar dui zenden karretjes geborgen kunnen worden. We twyfefen er dan ook niet aan, of vele fietsers zullen' hun stuur wenden naar het Wllhelmlna- park. Ze zullen er van harte welkom zyn, hoe meer, hoe liever. Hoe meer toeschouwers de spelers aanmoedigen, des te grooter kans be staat er. dat het enthousiasme overslaat op de spelers, en dit komt ongetwyfeld het spel ten goede. Als er een schitterende goal gezet» wordt, moet het heele Wilhelminapark zóó Juichen, dat het in Avenhom hoorbaar is. En ais de glorieuze en waariyk schitterende wedstryd' geëindigd zal zyn, mdét bet ..zwarte paadje" overladen zyn van de velen, die de match aan schouwd hebben. Dan zal Hoorn werkelijk „in genomen" worden door de bultenmenschen. Er zal een echte stemming heerschen ais in Am sterdam by een internationale iftatch. Als het aldus gaat, dan gaat Het goed. Laten we de krachtige propaganda van de Katholieke Sport steunen en in drommen komen opaetten naar het terrein. Alvorens de begrooting aan de orde wordt gesteld geeft de voorzitter gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Daarby werd aangevangen door den VELTMAN (S. D. A. P.) Allereerst deed spreker een aanval op Vryheldsbond-vertegenwoordlglng in den raad. Spr. achtte de samenstelling van de lyst V. D. en Vrijheidsbond tezamen onjuist. Daardoor heeft de V. D.-party gehandeld in stryd met dé door hen' voorgestane politieke idee „weg met de kleine partijen”. De veranderingen en groote verbeteringen van het tehuis van Ouden van dagen .Bulten Zorg” werden door spr. toegejuicht. De crtlek, door spr. het vorig jaar geult, werd aanleiding tot deze verbeteringen en deze hebben de stoutste verwachtingen van verre overtroffen. De heer VELTMAN becrltiseerde de houding van den heer Doom en achtte de tydsrulmte tusschen de raadsvergaderingen te groot. De bedragen voor de Werkverschaffing achtte spr. te laag, maar hy zou daar by de betreffende posten op terug komen. De heer DOORN achtte de benoeming Van den heer Nannis tot voorzitter van het Borg- stelllngsfonds voor den middenstand onjuist. Hier had de voorzitter den heer Nannis neergeplakt en de heer Nannis was zoo naïef daar te gaan zitten omdat de burgemeester hieraan de touwtjes trok. De crltiek van den heer Veltman noemde spr. unfair en zeer misplaatst. Met een serie van ingezonden stukken heeft de heer Velt man spr. bestookt vóór deze in den raad zit ting had. maar nu deze hier zitting heeft, biykt de heer Veltman niet te zyn wat de kie zers van hem hadden mogen verwachten. De houding van mevr. Vriesman als ver tegenwoordigster der S. D. A. P. achtte spr. vreemd, waar deze crltiek uitoefende op de dure hoedjes van de weeskinderen. De heer v. d. SLUIS (S.D.A.P.) is zeer er- kenteiyk voor den lof van den heer Veltman over het tehuis .Bulten Zorg.” Volkomen is spr. het eens met den heer Veltman, dat de minder goede naam van dit tehuis voor „ouden van dagen" niet meer van toepassing is op dit zoo goed ingerichte huls. De heer NANNIS (V. D.) begrijpt niets van den aanval van den heer Doom op de functie die spr. bezet in het Borgstelllngsfonds. Spr. is daar niet geplant, doch regelmatig- benoemd. De heer Doedens, die tegen de benoeming van spr. was, zal moeten erkennen, <h^ spr. zyn taak als voorzitter goed verstaat Al 20 Jaar heeft spr. zelfstandig de richting van zyn handelingen bepaald en zal zich door den heer Doorn niet van de door spr. bepaalde en juist geoordeelde wijze van werken in en buiten den «to-j^.f 125M3M in êen'JgeldkMmüig, drt het Vriesman en spr. niet ging, omdat die dure hoedjes niet door spr. gegund werden aan de arme meisjes, maar dat het alleen ging om de te dure hoedjes, die. te duur waren betaald warden niet te presentiegelden is vastgekoppeld. Ook anderen kunnen zich daarmede niet ver- eenigen. daarom werden er twee voorstellen van gemaakt De heer DIGNUM stelt voor om presentiegel den te geven voor de commissievergaderingen. B. en W. zullen een volgende vergadering ko men met voorstellen hierover. b. Een voorstel om over te gaan tot invoe ring van het persoonskaartenstelsel. Daartoe is het nóodlg, het onder volgnummer 38 der ont- werp-begrooting geraamde bedrag f 30 te ver hoogen tot f 500. De VOORZITTER geeft als toelichting, dat de kosten maar voor ééns zyn en dat by in stelling op dit oogenblik het rijk een bijdrage geeft van f 135. Aangenomen. c. De beloonlng voor het vaste personeel (ter motorbrandspuit stellen B. en W. voor Ie regelen al» volgt: voor een dienst van 4 uren of korter f 1.25 per uur; voor langeren dienst f 1.per uur. Nadat de heeren JANSMA en DOEDEN8 hierover het woord gevoerd hadden, stelde de heer BLOM voor om de eerste 4 uren f 1.25 te geven en voorts de volgende 4 uren f 1.en dan verder voor ieder uur f 0.75. Dit voorstel werd aangenomen. d. Het onder volgn. 334 geraamde terzake vergoeding van de koeten van de by- sondere pcholen werd met f 100 verhoogd en gebracht op f 4160. e. De Noordholl. Ver. „Het Witte Kruis” vraagt subsidie voor 1938 ten behoeve van de geëxploiteerde ontsmettlngs-lnrichtlngen. B. en W. stellen voor, dit stuk voor kennisge ving aan te nemen. Aldus besloten. f. Een zelfde verzoek was ingekomen van de commissie voor de malariabestrydlng. Eveneens voor kennisgeving aangenomen. g. De stichting .Het Noord-Hollandsche wandschap” vroeg om een bydrage. B. en W. stellen voor een subsidie te verlee- nen van f 5.per jaar tot wederopzeggens. Aldus goedgevonden, nadat de voorzitter het nut van deze vereenlglng had aangetoond. h. De R. K. Voetbalvereenlglng Oeel-Zwart vraagt f 95.per jaar subsidie. De VOORZITTER verklaart, dat de begroo ting van Geel-Zwart niet is opgemaakt met de juiste accuratesse. Zoo werd een bedrag van f 75.geraamd als uitgaven voor vermakeiyk- heldsbelasting. terwyi er tegenover staat een bedrag van inkomsten van f480 aan entreegel den, waarvan 10 pet belasting moet betaald worden, dus f 48. Dit maakt reeds een verschil van f 37. Verder betoogt spr., dat op verschil lende posten belangrijk kan bezuinigd worden. De post uitgetrokken voor muziek en thee is overbodig, gezien andere vereenigingen. van ge- De raad der gemeente Zype kwam gisteren middag byeen, ten raadhuize, onder voorzitter schap van burgemeester Breebaart. De VOORZITTER opent en wenscht allen een gezegend jaar toe. Van den Ned. Bond van Hotel-, Koffie huis-, Restauranthouders e.d. werd verzocht om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor feesten, te vieren in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in bet Prinse- lyk gezin. B. en W. stellen voor de vrijstelling te ver- leenen, waar de raad mee accoord gaat. B. en W. deelen mede dat een bedrag f 0.25 voor leder kind der lagere scholen voor den nationalen feestdag steld. De werklooee arbeiders verzoeken om gra tis achterlichten voor rijwielen, van gemeente wege te verstrekken. Voor kennisgeving aangenomen, omdat het niet op gezegeld stuk was geschied. De VOORZITTER deelde verder mede den stand - van zaken voor hét plan aanleg weg en lyken omvang in deze gemeente, daar geen poet voor uittrekken. I Een gelijke vereenlglng in deze gemeente, i D.O.8., heeft een raming van inkomsten en r uitgaven van f500.—. Geel-Zwart ruim f1000 en dit achtte spr. vee! te hoog. De verschillende i gegevens van de vereenigingen vergeiykende kwam spr. tot een..jnogeiyke bezuiniging by Geel-Zwart van ruim f 300! Ais de voetbalver- - eeniglng dit advies zou opvolgen, had zy geen i subsidie noodig, zegt spr; De heer DIGNUM (R. K.) is er voor, dat de ze aanvrage en wat de voorzitter er tegen in brengt, besproken - wordt met het bestuur van „Geel-Zwart.” De heer.; VEL'rtïAN bepleit subsidie voor alle drie voetfciklvereenlglngen en wel een in overeenstemming met de te betalen kelilkheidsbelasting. De VOORZITTER bestrijdt dit denkbeeld in algemeenen rin. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 8 tegen 3 stemmen. De heer VELTMAN diend^daama een voor- zijn Pooders alleen wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant Maagpoeder», Hoofdpijnpoeders, Kiespijn- stel in om een bedrag van f 135 op de begroo- poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ct. weg moest blyven. En daarom was het een eerste vereischte voor my, dat ik, vóór het licht werd, een schuilplaats vond. Aan myn rechter kant zag ik den vagen omtrek van een huis van tamelyke afmetingen, nwar merkte Ik, dat de muren zwaar dc nen gehavend waren, en dat ik hier dus niet myn doel, bescherming te vinden, kon ver wachten. Maar ik kwam iets anders ope het spoor, namelyk een weg, die naar et zuiden ging. Ik steeg weer op en reed ditmaal met meer vertrouwen, ik kreeg geen enkele aanwy- zing, dat de troepen hier gepasseerd waren. Ik denk, dat ik twee myi had afgelegd en In het Oosten was al een flauwe lichtscftyn te bespeuren, toen de weg langs den rand van een bosch liep en even later een scherpen draai naar het westen nam. Juist by dien draal kwam een klein gehucht, dat er op het oog heel verlaten uitzag, in het gezicht Niet meer dan een half dozyn huisjes lagen daar by el kaar gegroepeerd en de meeste verdienden niet eens dien naam, maar waren eigenlyk niet meer dan kotjes voor het vee. Een huls, dat het dichtst aan den weg lag, was grooter dan de andere en had aan den voorgevel een pie pend uithangbord. t Was zeker .vroeger, en nog plet lang ge leden, een herberg geweest Op diet oogenblik was er geen mensch In de omgeving te zien en vanuit geen enkel der vry talryke ramen drong een lichtglans naar buiten. Myn paard stond met hangenden kop, terwijl ik te voet den om trek aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp en aeUs den stal voor het vee en de paarden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3