Financieele vraagstukken De Hannah toch getorpedeerd DE OCEAAN POST EEN VRAAGTEEKEN Vestigingseischen voor slagers MOORD TE ROTTERDAM I EEN CKS 'EST- BONBONS „RAOIO-HOLLANO” I SCHEEPSKRANT! WOENSDAG 26 JANUARI 1938 Minister De Wilde antwoordt de Eerste Kamer De zgn. spertijd vervalt l VAN de; trap gevallen aan 'Gesprek met de bemanning^ Nederlander in België verdronken dood DE MOORD TE SITTARD PLOTSELING STERFGEVAL beroerte DOOR AUTO GEGREPEN Arbeider ernstig gewond R.V. Voor particuliere schippers J GODSLASTER1NGSZAAK VOOR IN HOOGER BEROEP |Toe het schip ten onder ging Kantoorknecht stal brieven, welke hij moest sorteeren ZIJN VROUW MET EEN BIJL GESLAGEN ONTROUW POSTBEAMBTE GESTRAFT Haagsche politie doet goede vangst Een berucht inbreker en zyn helper» gearresteerd Een der twee opvarenden ernstig ziek geweest DE GEVAARLIJKE REIS VAN DE „HOLLAND” Van 1 Febr. af te voldoen aan eischen van handelskennis, vakbekwaamheid, ered iet waardigheid Ook de vierde verdachte in vrijheid BIJ MIST TE WATER GERAAKT VRACHTVERHOOGING IN DE RIJNVAART Doode hand-belasting dient gehandhaafd Dader krijgt tien jaar gevangenisstraf Drukke handel in Duitsche foezel Op het land door een getroffen CONTRÖLE OP WEGEN DOOR AMBTENAREN IN BURGER Ggmeente-secretaris van Mook de gevolgen overleden „ROTTERD. LLOYB" l.v. STOOMVAART MM. „REBERLAID” Geen ingrijpende herziening van het belastingstelsel; wel onder- zoek tot het doen verdwij nen van „antisociale” werking Automobilisten werden het slachtoffer Verwoesting en Kapitein De Bóer heeft de bellen- baan duidelijk gezien Het gevaarlijke goedje met hooge winst verkocht DR. E. DUBOIS SO JAAR achter te biyven. Het warerv twee Roemenen, I Geen lichtpunten voor den belastingbetaler s het De eisch was twaalf jaar wegens doodslag. Vs a De natuurvorscher, prof. Boer verder. gemerkt te doen voorbijgaan. stroomen. De opvarenden hadden niets dan lof voor de w|jze. waarop in de eerste plaats kapitein M. 1. d d De Rotterdamsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 48-jarigen schilder J, V„ wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, die er van verdacht wordt, den melksiyter P. J. van B, wonende in de Oleanderstraat, op 6 Juli jj. te hebben vermoord. Niettegenstaande het feit, dat de aangerichte ravage en de schok verschrikkelijk waren, bleef de bemanning uiterst kalm, zoodat mogelijk onheil wat dat betreft voorkomen werd. De „Hannah” maakte onmiddelljjk zware slagzij en een haastig ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat niets te redden vieL De twee reddingssloepen werden gestreken, de gordels, die voor de hand lagen, waren in minder dan geen tijd omgedaan en zonder moeite kon de bemanning het ongeluksschip verlaten. Met afschuw In zijn stem deed onze zegs man het droevige verhaal, dat zich nauwe lijks begrijpen laat. Lijken lagen tusschen de rockende puinhoopen en angstige kreten van vrouwen en kinderen waren niet van de lucht. ver- van J econo- an ti ls on- icb te onop- De mannen, die ternauwernood den tijd had- lebben al allernood- in aller- let te ver- lunner zich schaamden voor de schoenen, welke zij droe gen. Doch, er was niemand gewond en- zoo sprong een welgemoed stel zeelieden uit den trein. Dat men maar liefst niet meer dacht aan de vier dagen, welke zy in Spanje door brachten en waarvan er slechts een zonder bombardement verloopen is, is begrijpelijk. vaart. Aan particuliere schippers is een vrachtver- hooging van tien pfennig per ton toegezegd. Toen de secretaris der gemeente Mook. de heer L. Hutten, Zondagnacht huiswaarts keer de, had h|j het ongeluk op de trap uit te glij den en naar beneden te vallen. De ongelukkige, die een schedelbreuk had opgeloopen, overleed eenige uren na het ongeval. De secretaris zou dit jaar zjjn zilveren ambts- jubilé te vieren. Hij was 56 jaren ou^Fen had in de laatste raadsvergadering nog medegedeeld, binnenkort zijn pensioen aan te zullen vragen. De eischen voor handelskennis komen over een met die van het sg. middenstandsdiploma algemeene handelskennis. waarvoor de drie Nederlandsche middenstandsbonden circa 200 cursussen hebben opgericht. Behalve aan de slagersvakschool te Utrecht zal by een 20-tal cursussen, over het geheele land verspreid. Ingericht door de slagersorgani- saties, gelegenheid bestaan zich de veretechte vakbekwaamheid eigen te maken. In verband hiermede kan worden opgemerkt, dat in het ontwerp onderscheid wordt gemaakt in Hinder- varkens-, paarden- en lamsslagers. Het was Dinsdag 11 Januari toen de kapitein plotseling een „bellentean” op merkte. Hij, gaf nog bevel het roer om te gooien, opdat de „Hannah” evenwijdig aan deze baan zou komen te liggen, doch het was reeds te laat. Met *n ontzettenden slag, die volgens onze zegslieden het schip met alles wat er op was een dusdanigen schok toebracht, dat het meer dan een meter omhoog steigerde, drong de torpedo ter hoogte van ruim twee, vlak bij de machine kamer, in de „Hannah.” het vonnis in appèl gekomen. Verdachte verklaarde, dat hy niemand had willen krenken. We hadden een twistgesprek over godsdienst.... Pres.: Was u beschonken? Verd.: Oeen sprake van; ik sprak misschien een beetje luid. Als eerste getuige hoorde hét hot den rtfks- Met den BrusselSchen trein, welke Dins dagmorgen om 10.51 uur aan het station Delftsche Poort te Rotterdam aankwam, arriveerde een twaalftal leden der beman ning van het nabfj Valencia getorpedeer de 6638 ton metende Nederlandsche stoom schip „Hannah”. et Nationale Dagblad der N. a B. is zich nog altijd aan het bezinnen, niet enkel op de vele door den leider ea z|jn partjj wellicht gemaakte fouten, maar ook ge N. en hooren? Welnu luistert: „Wat beteekent het Christendom voor onzen tijd? Heeft.het nog een toekomst in deze wereld? Zijn zy, die de dragers z|jn van de nieuwe geestesstroomin- gen onzer dagen, wel vervuld van lieftfe tot het Christendom? Heeft de Kerk nog een taak en roeping te vervullen en is er voor de Kerk nog wel plaats in ons volksleven?” Op deze vragen kan iedere Katholiek kort en duidelijk en twijfelloos antwoorden. Het Christendom, dat niet slechts voor onzen t|jd, maar voor alle tijden is gepredikt, heeft in deze wereld meer toekomst dan welke an dere, slechts door menschen uitgedachte leer en geconstrueerd stelsel ook, omdat het. Christendom door den Zoon Gods als de eenige volstrekte waarheid omtrent het hier en het hiernamaals is geleeraard. Het Chris tendom beteekent voor onzen tyd evenals voor alle tijden het eenige heil en de eenige mo gelijkheid tot redding uit de geestelijke ver- verwarring en verbijstering onzer dagen. On der de dragers van de nieuwe geestesstroo- mingen onzer dagen, zjjn b.v. de nationaal- socialistische machthebbers in Duitschland zeker niet vervuld van liefde tot het Chris tendom, zelfs niet van de liefde tot den evennaaste. De wijze waarop de verkondigers van een Oermaansch anti-Christendom wor den vrijgelaten en de verkondigers van Christus' zuivere leer in het Derde Rijk wor den gehinderd en tegengewerkt, alsmede de onverdraagzaamheid van den rassenwaan bewijzen dit maar al te overtuigend. De Kerk, d.wr. de Katholieke Kerk heeft tot taak en roeping krachtens goddelijke opdracht het eenig ware geloof te verbreiden en te verde digen en den rnehsch te brengen tot zijn eindbestemming: de eeuwige aanschouwing Gods in den hemel. In ons volksleven be hoort zjj dienovereenkomstig een zeer groote en vaste en veilige plaats te hebben. Het NJB.B.-blad verwondert zich geens zins erover, dat zulke vragen gesteld wor den. en vraagt zelfs nog meer: op de groote vragen des levens. Wilt enkele van die levensvragen, die in 8. B.-krlngen vele „ernstig zoekenden'' „bewust leven willenden” verontrusten. Alles heeft zich in ongeveer zes uren afgespeeld. Des morgens om even over acht werd het schip getroffen en 's middags te omstreeks twee uur verdween, de „Hannah" onder den waterspiegel den gehad het veege Hjf te reddegÉ hi hun bezittingen verloren. Slechts db al zakelijkste kleedingstukken hebbenzij Ijl bijeen kunnen rapen, zoodat het Blei wonderen viel, dat verscheidenen hun veldwachter, die in het compartiment naast dat van verdachte had gezeten. Toen de trein een oogenblik stil stond bjj de halte Soestdlj- kerstraatweg, had getuige de tenjaste gelegde uitlatingen duidelijk geboord. Menschen, die bjj getuige in den coupé zaten, hadden zich der mate geërgerd, dat zy tegen den veldwachter hadden gezegd: Mag dat nu allemaal maar. Een tweede getuige had den Indruk, dat verd. spijt had, dat hy misschien iemand gekwetst had. - De advocaat-generaal mr. dr. D. Relllngh stelde voor nog twee getuigen te hooren op Donderdag as., met dit voorstel ging het Hof accoord, zoodat de zaak tot 27 Januari werd uitgesteld. Tien leden der bemanning waren hiervan getuige, want nadat te -hulp geschoten schersbootjes uit Javea de boord hadden genomen, eenige visschers huisvesting vonden, De 40-jarige C. B. heeft als kantoorknecht in dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. te Den Haag zich in de periode van 1 Mei tot 22 Nov. 1937 talrijke brieven, welke hij moest sorteeren, toegeëigend en daaruit geldsbedragen, indien deze daarin aanwezig waren, weggenomen. Conform den eisch Is hij door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenls- straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde dezelfde straf, welke de rechtbank onlangs een tn hooger beroep de strafzaak tegen een 41- postbode heeft opgelegd, die zich aan hetzelfde jarige koopman, wonende te Hilversum, die feit heeft schuldig gemaakt, zich zou hebben schuldig gemaakt aan gods lastering. In een treincoupé tusschen Utrecht en Hilversum had hy zich over den Bijbel uitgelaten op een wijze, die krenkend geacht werd door enkele medereizigers. De rechtbank had verdachte ontslagen van rechtsvervolging. De Officier had twee maan- den gevangenisstraf gerequireerd en was van I jarigen vlag waren op zU van het schip geschilderd, terwijl ten overvloede het Hollandsche dun doek nog aan den achtersteven wapperde. Afge zien van de meening van enkele leden der bemanning, was dut alles rustig tot den fatalen morgen. De Haagsche rechtbank veroordeelde den 27- schilder H. G., die in een vlaag van hevige jaloezie zijn 17-jarige vrouw met een byl van achteren heeft aangevallen en haar eenige slagen op het hoofd gegeven heeft, waardoor zij bloedend werd verwond, tot een gevangenis straf van vier maanden, met aftrek van de pre ventieve hechtenis en 'tevens met ter beschik king stelling van de regeering. Het O. M. had dezelfde straf gevorderd. Afgekondlgd is het Staatsblad 641 van 25 Januari 1938 Inhoudende de eisehen van handelskennis, vakbekwaamheid en cre- dietwaardlgheid, waaraan met ingang van 1 Februari as. ingevolge de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 diegenen, die zich als sla ger willen vestigen, moeten voldoen. Op dienzelfden datum vervalt het tyde- lyk vestigingsverbod (de zg. spertijd) dat 18 Augustus 1937 was Ingesteld. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is de 57- jarige C. de Vlieger, uit Haamstede, die bezig was met het rooien van hoornen, door een auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hevig bloedend en met ernstige verwondingen is het slachtoffer, dat doof was, naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Men vreest voor z|jn leven. Tusschen de reederjjen en particuliere eige naar» van Rijnschepen is een regeling getroffen betreffende de vrachtregeling in de Rynscheep- Het tijdstip om een ingrijpende herzie-, nlng van het huidige belastingstelsel ter hand te nemen, acht de minister nog niet gekomen. Hiertoe zal eerst kunnen worden overgegaan, wanneer de toestond van 's Rijks financiën een verlichting van lasten gedoogt. PARAMARIBO, 25 Jan. (Aneta). Nader wordt geseind omtrent de aankomst van de zeilboot „Holland", welke In November van Dakar in Cayenne is vertrokken en te Paramaribo is aan gekomen, dat de heer J. G. Kuyt de boot ge durende dien tijd alleen bediend heeft. zyn jongere metgezel. Dirk Hofman, is de laatste v|jf weken ernstig ziek geweest. Hjj is echter thans weer in orde. Vermoedelljk zullen beiden de reis niet verder voortzetten. Dinsdagmiddag Is uit het kanaal, dat loopt van Maastricht naar Luik, onder de gemeente Groot Temaalen (België) het lijk opgebaald van den ruim veertigjarigen L. Reyen uit Geleen. die sedert 27 December werd vermist. Men vermoedt, dat de man, die per {jets langs het kanaal heeft gereden, bij mist te water is geraakt. Waar zijn de christenen, die uitgaan u> deze wereld .^zonder buidel en zonder male” (zonder dekking voor hun levensonderhoud» en die enkel in geloofsvertrouwen niet op houden dag en nacht het recht en de ge rechtigheid te prediken zonder aanzien des persoons? Waar zjjn de leiders van ons volk, die voor Gods naam en zaak zich in hebben gezet met de volle overgave van hun leven met uitschakeling van eigen wenschen en be- geeren? Wij kunnen nog verder gaan Jezus ging barrevoets en HIJ riep uit: „De vossen hebben hun holen en de vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des menschen 7 heeft niets, waar Hij het hoofd op neder- leggen kan.” Waar z|jn dan de profeten en priesters. die hierin getrouwe navolgers zijn van hun Heer en Zender? WAARIN HET DAGELUKSCH1 NIsuwb, VERSCHIJNT TIJDENS de reis op de mailschepen VAN: - EN met adverteeren bereikt Mten ALLE VERLOFGANGERS, REPA7RIEERENDEN en toeristen. vtaagt proefnummer en tarieven aan: KMwrseiaulil Mt Amsterdam-C. De vierde verd. K., die inzake den moord, in 1933 te Ophoven gepleegd, was gearresteerd en die naar Maastricht was overgebracht, is thans eveneens op vrije voeten gesteld. I voerd. Toegegeven moet worden, dat bjj de tegen woordige heffingen van het vermogen (vermo gensbelasting mefe opcenten en verdedtgingsbe- lasting), de draagkracht, die de bezitter van een vermogen, dat geen opbrengst oplevert, aan dat vermogen ontleent, sterk wordt overschat Het onderzoek in deze zaak werd voortgezet en al spoedig had men de venters van dit scha delijke goedje te pakken, nJ. zekeren H. V. uit Haaksbergen en K. uit Rekken. Later wist men ook de hand te leggen op de grossiers J. KI. P en J. W. uit Haaksbergen en den leverancier, zekeren J. K. uit Haaksbergen. Dat deze heeren met hun jeneverhandel nogal goede z^ken hebben gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat zjj de foezel verkochten voor 2 per liter, ter wijl zjj het inkdchten voor nog geen gulden per 10 liter. 4 Tegen de betrokkenen is proces-verbaal op gemaakt. vis- i va renden aan dezen bjj ,is een aantal hunner teruggekeerd om nog een poging te wagen het schip te naderen. Geprobeerd is nog de ..Hannah” die dieper en dieper zdhk. op sleeptouw te nemen, maar op een gegeJen oogenblik moest men het schip haastig aar zjjn lot overlaten, omdat plotseling het waters Richtsnoer hierbij zou kunnen zjjn, dat deze wijzigingen uiteindelijk voor de volksgemeen schap een bate moeten, opleveren, hetzjj direct (vergroot verbruik levert compensatie voor ver laging der heffing), hetzjj indirect (toeneming van werkgelegenheid en daardoor verlaging der werkloosheidsuitgaven voor Rijk en gemeenten) De beschouwingen, in het Voorlooplg Verslag gewjjd aan den druk der personeele belasting op kasteelen en groote landgoederen gaan er van uit, datj.bet die belasting is, welke tal van eigenaren er toe noopt, hun goederen te ver laten. Naar de meening van den minister is dit niet het geval, aangezien het bedrag der per soneele belasting in verhouding tot het totaal bedrag der kosten, verbonden aan het bewonen en in stond houden van die kasteelen en land goederen gering fs. Zelfs algeheele afschaffing van de personeele belasting zou niet kunnen be- werken, dat vele thans verlaten kasteelen en landgoederen weder worden betrokken, immers de ontruiming houdt verband met de daling van de Inkomsten der eigenaren tengevolge van de gewijzigde economische omstandigheden. Aan 't bezwaar zou slechts kunnen worden te gemoet gekomen door verlaging van de belas tingtarieven. Hiertoe kan echter in de tegen woordige omstandigheden nog niet worden over gegaan. Het bestuur van de Koninklijke Nederland sche Automobiel Club heeft in een adres tot I den minister van Justitie de aandacht geves- I Ugd op een kortgeleden in de dagbladpers ver- Schenen bericht, waarin is vermeld, dat twee I onbekend gebleven personen op den straatweg bij Birkhoven verscheidene automobilisten heb ben doen stoppen, daarbij gebruik makend van I de zoogenaamde „claque", het kenteeken waar van de met contréle op de naleving der motor rijtuigenbelastingwet belaste ambtenaren zjjn I voorzien. Na er op gewezen te hebben, dat een drietal automobilisten wier papieren niet in orde ble ken te zjjn, zich tot afkoop van strafvervolging heeft laten verleiden, zulks tegen ontvangst van een onleesbaar onderteekende kwitantie, wjjst het adres er op, dat deze vorm van op lichting uiterst geraffineerd is, waarom adres- sante reden aanwezig acht om te vreezen, dat na het gemakkeljjk onbekend blijven der daders hun straffeloosheid ten gevolge heeft, anderen in de verleiding zullen geraken dergelijke prac- tjjken uit te oefenen. De omstandigheid, dat oplichting als hier boven omschreven, blijkbaar gemakkeljjk kan geschieden, wordt naar adressante meent, ver oorzaakt door de wijze waarop de officieele I contréle op de naleving van tal van wetten, het verkeer en de belasting daarop, alsmede het vervoer van personen en goederen ge- I schiedt, namelijk door in burgerkleedlng zich op de wegen vertoonende ambtenaren enkel I voorzien van een z.g. „claque” waarmede zij een stopteeken geven, hetgeen zeer onge- I wenschte toestanden ten gevolge heeft. Naar de meening van adressante vermag deze I toestand slechts te’ worden opgeheven of voor- I komen, indien de hier bedoelde contröle slechts I geschiedt in tegenwoordigheid en onder mede- I werking van In uniform gekleede manschappen I der Rijkspolitie, aangezien misbruik van een politieuniform vrywel ónmogelijk mag worden I geacht, hetgeen van een „claque* niet kan wor- I den gezegd. Adressante verzoekt den minister dan ook het daarheen te leiden, dat voorschriften worden gegeven, die aan In burger gekleede controlee- I rende ambtenaren de verplichting opleggen zich I daarbjj door de Rijkspolitie te doen bijstaan. I H. de Boer voor hen gezorgd heeft en ten tweede ondervond men overal de grootst moge- Ijjke medewerking. Eenige benauwde oogenblikken heeft de- be manning nog In Barcelona gehad, waar in het begin van de afgeloopen week eenige bom bardementen hebben plaats gehad. Acht man waren daar ingekwartierd in een hotel, vlak bjj het station. Over de verzorging waren zjj best te spreken, maar het eten! Olijf olie en nog eens olijfolie! Op een morgen, het was ongeveer half zes, werden zjj plotseling in hun hotel opgeschrikt door kreten In de gangen. Er werd heen en weer geloopen en de deur werd opengerukt. Men beduidde hun, dat zjj haastig moesten op staan en naar beneden gaan. Beneden geko men, waar Iedereen vertwijfeld In een hoek zat, zei hun nuchter Hollandsche verstand dat zij b(j een dergelljk bombardement niet in huis moesten blijven, weshalve zij de straat opgin gen. Uren van angstige spanning hebben deze acht mannen hier doorgebracht. Drie groote vliegtuigen cirkelden onophoudelijk over hun hoofd en met korte tusschenpoozen viel een kleine zwarte stip omlaag en iedere stip be- tcekende weer verwoesting en dood. Twee minuten gaans van de plek, waar de Hollan ders bijeen stonden, werd een groot huizenblok getroffen. Hoewel algemeen bekend is, dat vóór het tijdstip van de torpedeering niets bijzonders gebeurd is. hadden verscheidene opvarenden den dag, welke aan de torpedeering vooraf ging, toen de „Hannah” Gibraltar verliet, een schijnwerper opgemerkt, dier de zee afzocht en zjjn schijnsel in de nabijheid van de .Hannah” liet rusten. De waarschijnlijkheid, dat het Nederlandsche schfp gezocht en gevonden was oordeelden zij groot, en bij eenige opvarenden vatte de meening post, dat de onbekende duik-- - boot, welke de torpedo afschoot, de ..Hannah” grooter kracht gln« Wnnen- reeds gedurende een dag en een nacht gevolgd was. Een vergissing? Daar kan geen sprake van zjjn. De naam en een flinke Nederlandsche Intusschen is hij wel bereid na te gaan, of het thans vigeerend belas tingstelsel wellicht op enkele con crete onderdeden zoodanig zou kun nen worden gewijzigd, dat de misch vaak ongewenschte en sociale werking er van zou kunnen A worden opgeheven of althans ver minderd Door de goede zprgen van kapitein en consul korf de geheele bemanning echter al spoedig dit tooneel van* ellende verlaten. Zaterdag jj. verlieten zij Barcelona en Zondag kwamen allen in Marseille aan. Hiermede was bet ergste ge leden. Maandag vertrokken zy per trein in de richting Parys en ongestoord reisden zij verder tot aan de grens by Roosendaal. Hier deed zich echter nog een oixmthoud een Turk een Griek en een Pool, waarvoor I De vermaarde natuurvorscher, prof. dr. kapitein De Boer met geen mogelijkheid toe- Eugène F. Th. Dubois, tot 1938 hoogleeraar te gang tot ons land verkrygen kon. Er moest Amsterdam, die op Java overbiyfselen vond dus afscheid genomen worden. Maar kapitein van den pithecanthropus erectus, viert Vrydag «De Boer wilde deze mannen, die zonder eenig 38 dezer Op zijn landgoed „De Bedeleer” te °sgit waren, niet aan hun lot overlaten en Haelen (L.) zyn 80sten verjaardag. Wege stuurde de overigen verder. Als dan ook voor gesteldheid heeft prof. Dubois den wen deze buitenlanders gezorgd is, reist kapitein De kennen gegeven, zyn SOsten verjaardag Gestreefd moet worden naar 'n zoodanige ver- deellng van den belastingdruk, dat de belasting wordt geheven daar, waar zy het gemakkelykst kan worden opgebracht. Hiermede is echter niet gezegd, dat dit streven in de bestaande wetge ving niet voldoende tot uitdrukking is gekomen en met name niet, dat de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen zooals die in den loop der jaren is ontstaan, in de tegenwoordige omstandigheden niet juist is. Aan afschaffing van de heffingen op zout, suiker, vleesch e.d. kan voorshands niet-worden gedacht. Een zakelyke belasting als de grond belasting kan uiteraard geen rekening houden met de draagkracht van hen, die haar moeten opbrengen. Aangezien deze belasting, althans voor zoover zy de ongebouwde eigendommen betreft, is ge amortiseerd, zou verlaging of afschaffing enkel ton geschenk aan de tegenwoordige eigenaars beteekenen. Hoewel tegen de omzetbelasting ge gronde bedenkingen kunnen worden ingébracht,, is de minister van oordeel, dat de voordeelen, die deze algemeene verbruiksbelasting boven een byzondere verbruiksbelasting biedt, alsook de nood der schatkist haar voortbestaan vooralsnog tochtvaardlgen. Ook een verhooging van den if- wy kunnen ook op deze vragen antwoor den. De christenen, die uitgaan in deze we reld „zonder buidel en zonder male” en die enkel in geloofsvertrouwen niet ophouden, dag en nacht het recht en de gerechtigheid te prediken zonder aanzien des persoons, zijn in de Katholieke Kerk te vinden, wasu- tal- loozen de gelofte van vrywillige armoede afleggen om volkomen onthecht aan al het aardsche het recht en de gerechtigheid ie prediken zonder aanzien des persoons, óók tegen zich almachtig wanende dictatoren in. die het met het recht en de gerechtigheid niet zoo nauw plegen te nemen, zoodra recht en gerechtigheid niet in hun politieke kraam te pas komen. DAAr zijn de leiders, die voor Gods naam en zaak heel hun per- - soon Inzetten met volle overgave van hun leven met uitschakeling van eigen wenschen en begeeren en smaad en*vervolging verdu ren en soms zelfs den martelpaal verwerven. Daar ook treft men de priesters aan, wien men als navolgers van Christus in sommi ge landen niets laat, waarop zij gerust bet hoofd kunnen nederleggen. Dat de N.S.B. dit niet weet en erkent, ot niet wil weten en erkennen, bewijst weer. - dat katholieken in haar rangen niet thuis behooren WIJ geven de NSB. in overwe ging dén oer-Germaanschen wolfsangel ie vervangen door een vraagteeken. want dit symbool lykt ons in al zjjn onbestemdheid juister voor haar ..geest". het nemen van een beslissing door de re geering omtrent het vraagstuk van verlaging van de accijnzen on gedistilleerd en bier thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Aangezien de belasting van de doode» hand volgens de bestaande wet voor het laatst over het belastingjaar 1938 kan worden geheven, zal in den loop van dat jaar een beslissing moeten worden genomen over de vraag, of de heffing na 1938 dient te worden voortgezet Naar het zich thans laat aanzien, zal deze vraag beves tigend moeten worden beantwoord, al ware het slechts op grond van de overweging, dat haar I men wn party tafelzilver, welke opbrengst tot het verkrijgen van een sluitende begroeting voorshands niet kan worden gemist. Voor een vergunning van de in de wet opgeno- tnen vrijstellingen in dien zin, dat by eventueele voortzetting van de heffing alle kerkeiyke goe deren worden vrygesteld, ziet de minister voor alsnog geen grond. trek voor noodzakeiyk levensonderhoud by de inkomstenbelasting (en de gemeentefondsbelas ting) zal, totdat betere tyden voor de financiën van rijk en gemeenten zullen zyn aangebroken, moeten worden uitgesteld. Maatregelen tot opheffing van het zg. bankge heim zyn van den minister niet te verwachten.' Omtrent een nieuwe regeling van de personee le belasting naar de grondslagen pleziervaar tuigen en biljarten, welke rekening houdt met het belang van de industrie en de werkverrui ming, is de minister bereids in overleg getreden met zyn ambtgenootaéan blnnenlandsche zaken, met het oog op de/t>y deze aangelegenheid be trokken financieel/ belangen der gemeenten. Het is de Haagsche politie gelukt licht te brengen in een serie inbraken, welke vorige week in de residentie gepleegd werden en wel in den sigarenwinkel FTederikstraat 151, het perceel de Daal en Bergsche Laan 90, in een lunchroom aan het Toumooiveld en by het tnagaztfn „Nederland" aan het Oranjeplein 108, waar voor ongeveer 700.werd ontvreemd. By een bezoek aan een opkooper aldaar vond afkomstig I was van dèn diefstal in de Deal en Bergsche I Laan. Uit het inkoopregister bleek, dat tafelzilver door een jonge vrouw te koop was aangeboden. De politie wist, dat op het door haar opgegeven adres een berucht inbreker ver bluf hield. Inderdaad gelukte het de politie èn de 31- jarige vrouw P. B., die by den opkooper was geweest èn den 29-jarigen C. T, te arresteeren. De vrouw bekende de verkochte voorwerpen te hebben gekregen van T-, die by haar op kamers woont. By de huiszoeking had de politie de voldoe-/ nlng vele doozen sigaretten, een koperen tafel-) bel en een vloerkleed te vinden, welke voor werpen van de gemelde inbraken afkomstig bleken te zyn. Het verhoor van de beide gearresteerden bracht aan t licht, dat nog meer personen by de misdrijven betrokken waren, die zich 'echter schuil hielden. Toch zag de politie kans, den 30-jarigen J. C. E. en den 27-jarigen H. v. d. G. aan te houden, die kort na de arrestatie bekenden T„ I die inmiddels ook bekend heeft, behulpzaam te zyn geweest. In Amsterdam werd vervolgens de vermoede- lyke heler, de 34-jarige P. A. H. P., aange houden. Drie verdachten ztfn ter beschikking, van de Justitie gesteld. De rechtbank achtte moord bewezen en mo tiveerde dit met de bewering, dat V. na kalm overleg en rijp beraad immers hy had eenige uren van tevoren een mes gekocht en een nalf uur voor zyn misdaad B. met den dood be dreigd tot zyn atschuweiyke daad is over gegaan. Rekening houdende met den psychlschen toestand van den verdachte, veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf voor den tyd van tien jaar, door te brengen in een byzondere strafgevangenis en na af loop van dezen straftyd ter beschikking stelling van de regeering. Diegenen, die zich willen vestigen, hebben zich voortaan niet meer te wenden tot het de-, partement van Economische Zaken, doch tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken van het district, waar de vestiging zal geschieden onder overlegging van de stukken, waarby zy moeten aantoonen, dat zy aan de eischen van handelskennis, vakbekwaamheid en credlet- waardigheid voldoen. Zoo spoedig mogeiyk zullen eenige over gangsmaatregelen voor diegenen, die reeds in het bezit zyn van bepaalde diploma's en voor ouderen, die reeds langdurige ervaring in het bedrijf hebben, worden gepubliceerd. Aan de Memorie van Antwoord in zake de begroeting van Financiën is het volgende ont leend: Wat aangaat d« vraag nopens de verleenlng Van het banklerscrediet aan de Fransche Spoor wegen deelt de minister mede, dat eenig band tusschen dez» transactie en de gestie het egalisatiefonds niet bestaat. De minister erkent, dat onder den drang der omstandigheden de opcenten op bepaalde be lastingen tot een bedenkeiyke hoogte zyn opge- De landarbeider P. K. J. te Bodegraven in dienst by den veehouder J. de W. aan de Noord- zyde, die zich Maandagmorgen naar rijn werk had begeven, keerde 's middags niet op tyd terug om te eten. De in onrust verkeerende hulsgenooten. alsmede de veehouder, togen op onderzoek uit en kwamen tot de droeve ontdek king. dat de ongelukkige dood in het land lag. Een beroerte had een einde aan zyn leven ge maakt. De overledene laat een vrouw en 7 kin deren achter. Politie en ryksambtenaren hebben geconsta teerd, dat voor Nieuwjaar in de gemeente Haaksbergen (O.) drukke handel te gedreven in Duitsche foezel, welke zeer schadeiyk voor de gezondheid bleek te zyn. Een minutieus on- I derzoek werd ingesteld, daar bleek, dat de I Duitsche foezel z.g. methyl-alcohol was. ver- I dunde brandspiritus, die zeer gpvaariyk is voor I de gezondheid. Eenigen tyd geleden te, dit ge bleken m Limburg, waar enkele personen na het gebruik van dezen drank zyn overleden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5