WES LAND WEST-FRIESLAND HET R.K. NEDERLANDSCH ELFTAL ELFTAL DISTRICT NOORD-HOLLAND D.H.V.B. IO TRIUMPH él ZONDAG 30 JANUARI 1938 U moet ’n „triumphator” in smaak worden! Rook- VRIJDAG 28 JANUARI 1938 Si OBDAM KROMMENIE WADWAY 1 72e jaargang No. 17 BOVENKARSPEL GROOTEBROEK WESTWOUD Een drieling geboren PURMEREND V' WOGNUM WANDELSPORT ENKHUIZEN Het nieuwe programma PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK TEGEN HOOGKARSPEL OP Tot nader te bepalen datum uitgesteld De beteekeni» van kottpryt- onderzoek WITLOF VOOR ZUID- AMERIKA STEUNUITKEERING „DE EENDRACHT” HET WANDELSEIZOEN BEGINT WEER DISTRICTWEDSTRIJDEN «P.H.G.B. -B- KATHOLIEKE ILLUSTRATIE HEM-VENHUIZEN fe Verbetering van het fruit HET FORWARD-TERREIN TE HOORN (Wilhelminapark, achter de H.B.S.) - WERVERSHOOF De burgemeester- van Krommenie gaat heen 4 ta verband met het vijfjarig bestaan van de be- werden 23 muziekuitvoeringen gegeven. G.V.O. Het programma voor Zondag luidt GVO. 3DEM b. Aanvang 2.30 uur. De uitslag is als volgt: 7—3 *i A. en ife ‘iL. VOOR VIRGINIA CIGARETTES Hoorn bouwland, Meikdrinken op de scholen enkele maanden geleden, In de heden te Utrecht gehouden buitenge wone algemeene vergadering van de Nederland- sche Heidemaatschappij, heeft Ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwljs. een voordracht gehou den over: ,De beteekenis van het kostprjjson- derzoek voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandsche fruitteelt.” Politie Een heer uit Bovenkarspel, aan wien t Gasbedrijf eéh comfoor in bruikleen verstrekt heeft, heeft dit voorwerp bij zijn verhuizing naar Haarlem medegenomen. Óp herhaald verzoek wenschte deze het comfoor niet terug te geven. Nu zal de politie het terughalen. Veilingsuiislag Door Notaris S.J. O. tuyckx te Hoorn werd in café ..het Wapen van Boven- Coöp. Aankoopvereeniging Donderdagavond hield bovengenoemde Aankoopvereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. Gorter. Uit het jaarverslag ontleenen we, dat het af geloopen Jaar niet rooskleurig is geweest en men nu nog wordt belast met een verhoogde teelt- heffing op vroege aardappelen van 30 tot M gld. per H.A. Het omzetcijfer van kunstmeststoffen enz. gaat Concert. De Muziekver „T.A.V.E.N.U." geeft op Zaterdag 5 Febr. een populair concert in Je sociëteit alhier veel va; schonk Mond- en klauwzeer Aan den Oosterdljk is weer mond- en klauwzeer uitgebrokerf en wel onder het vee van den heer W. Kooyman Sr. aldaar. T» nami plaat tussc een voert aan van i der 1 reed, gevol tulgei De v kreeg noem diepe Gi vracl straa rijde perse dlgd. aame Gebon Hendrlci nella Ge Overle «ehuwd. naar va W 54 *edtiwe Toen per auU begaf, 11 loopend. in de i drenken ongeluk 3—0 1—1 3—0 *1 Concert „St. Caecilia". Het fanfarecorps „St. Caecilia" geeft op Zondag 30 Januari as. een uitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Dezen avond treedt tevens op mr. Bertrams mu zikale clown. Na afloop bal. Gevon Veria damesha sleutel e Nauwelijks is het seizoen van het afgeloopen jaar ten einde, of de eerste marschen vragen al weer de aandacht. De maanden December en Januari kan' men voor de wandelsport tot een gesloten seizoen verklaren, hoewel er toch altijd nog wel een enkele marsch wordt gehou den, die meestal goed bezet Is, als het weer maar wil meewerken. Het seizoen van 1938 be gint dit jaar al vroeg met een marsch op 30 Januari in Leiden. De Sleutelstad heeft dus dit Jaar de eer en zij heeft den traditioneelen D.H.A.K.-marsch voor haar rekening genomen. Het is dit jaar de vijfde maal, dat de D.H.A.K deze marschen organiseert en altijd hebben zij belangstelling getrokken. Deze tochten zijn be doeld als propagandamarschen, wanneer het programma in een bepaalde omgeving niet vol doende gevuld is. Voor den D.H.A.K.-marsch kan men inschrijven bij den heer H. Averdieck, Oude Singel 148, Leiden, waar ook de verdere inlichtingen zijn te bekomen. Na een paar weken rust komt dan 'op 30 Febr. Viering nationalen feestdag Het Oranje- comité heeft het plan gevormd bij de feestvie ring der as, blijde gebeurtenis een feestavond voor gehuwden te verzorgen, hetzij op den avond der offlcieele feestviering of dien van de blijde tijding zelve. Aan H. Klerk is op verzoek, met 1 April 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Krommenie, met dankbetuiging. Gemeenteraad. «De Raad dezer gemeente komt Maandag a.s., ’s avonds te half acht, In Op de markt van Bangert en Omstreken te Zwaag is gisteren voor de eerste maal witlof ver kocht voor Zuid-Amerika. Deze zending zal vier weken onderweg zijn. Per 100 k.g. werd t 17 be taald. R. K. Gymnastiek ver. „K.G.C.", aldaar. Qeze. lieer Fr. v. Diepenbeek toegezwaaid. Het ledental is ongeveer gelijk gebleven. Het groote corps bestaat in concertbezettlng uit 49 leden en in marschformaUe uit 60 leden. In 1937 wprdpn 23 miixjflrnltvoriroAr ancpvxn OP Districts- wedstrljden plaats hebben van den D.H.G.B.. Re K. Gymnastiekvereniging D.OJL Ge noemde yereenlging geeft op 20 Februari een uitvoering in het R. K. Vereenigingsgebouw, waaraan een vijftigtal personen zal medewer- karspel" publiek verkocht: I 1. Huls, ingericht voor woon- en &fé met ver gunning, genaamd „Het Centrum", groot 8 Are, f, kooper werd P. Bakkei-. Bovenkarspel voor f 4500 plus f 140 voor achterstallige lasten. 2. Een perceel bouwland aaqt de Hardegrond- sloot, groot 2.05.40 H.A. te Bovenkarspel, gekocht door J. Kager, Bovenkarspel, voor f 2880, plus t 240 achterstallige lasten. Kolf- en Biljartwedstrijd In café Bantam werd gisteren de Jaarltjksche kolf- en biljart wedstrijd gehouden tüsschen Onderling Genoe gen alhier en Sta Vast te Grootebroek-Boven- karspel. 28 personen namen hieraan deel De winnaar van het kolven was W. Ooteman met 156 punten. Van het biljarten: Uit de 1ste serie G. Belma, 46 punten: uit de 2de serie P. Schoen 54 punten: uit de 3e serie J. Rol 50 punten. - In totaal behaalde Onderling Genoegen 1713 punten en Sta-Vast 1661 punten. G. V. O. Supporters, die Zondag a.s. den wedstrijd N. H. elftal—R. K. Nederl. elftal wenschen bij te wonen, kunnen zich voor reis gelegenheid vervoegen bjj J. Verkoojjen. VerkoopiiS: In het lokaal van den heer J. van Velzen werd door notaris Van Houwenlnge te Hoorn publiek verkocht eenige perceelen tezamen groot 2.21.80 H.A., de te velde staande bloembollen inbegrepen, eigen dom van den heer Jb. Neefjes Cz. Kooper van een drietal perceelen, groot 1.04.40 H.A., de heer C. v. d. Velde alhier, voor f 1190. Kooper van twee perceelen, groot 1.17.40 H.A., plus 270 roeden goede soorten van tulpen, de heer W. Beemsterboer alhier, voor f 3560. Totaal f 4750. TUdelUk leeraar aan de G.A.V.A.L. Ter voorziening in de vaéature wegens vertrek van den heer J. F. Grau, stellen B. en W. voor aan de gemeentelijke’ Avondschool vqor as. am bachtslieden te renoemèn tot tijdelijk leeraar in vakteekenen en theorie (afd. metaalbewer kers) voor 9 lesuren per week, den heer J. S. A. Eeltlnk, te Alkmaar. Ijsclub op excursie Nu tot op heden geen gelegenheid heeft bestaan om plaatelijk de schaatsensport te beoefenen, werd door den Lisbond een excursie georganiseerd naar de Amsterdamsche kunstijsbaan per autocar. Velen hebben bij deze unieke gelegenheid hun hart kunnen ophalen door een fijn baantje te rijden. Omstreeks half Februari zal er nog maals een excursie plaats vindéh onder leiding van het district Hoogkarspel. Men kan zich nu reeds voor deelname opgegven. „Wadway” 8. N. A. H P. Groot8. Borst Jo. BlauwJ. Berkhout L. MooyW. Groot Jn. SmlersH. Oudhuis P. BeerepootW. Schouten Jaarvergadering L. T. B. Onder leiding van den heer P. Bakker was de L. T. B. Don derdagavond In jaarvergadering bijeen. Voorzit ter werpt een terugblik op 1937 en moet helaas constateeren, dat het een minder gunstig jaar geweest is. In zijn jaarverslag memoreert de secretaris o.a. dat door" de bemoeiingen van het bestuur een bedrijfsreglstreerder aangesteld is. De rekening van den penningmeester over 1937 luidt: Ontvangsten f 77.75; uitgaven f66.57; saldo f 11.18. Vorig jaar In kas f 9.31. Totaal in kas f 20.49. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer Th. Kok met algemeene stemmen herkozen. Een verzoek van de K. R. O. tot bijdrage van steun wordt ingewil^gd. Daartoe zullen de leden persoonlijk bewerkt worden. Een schrijven van den Tulndersvakbond wordt voorgelezen: het punt steun zaalboonen wordt binnenkort aan de' orde gesteld. Vervolgens houdt de heer Machielsen een rede over „Nut en noodzakelijkheid van organisatie". Spreker geeft een beschouwing over het ont staan der bonden. Vroeger had men de gedachte, dat het i>ersoonlljk welzijn dé rol speelde met a w de vrijheid van het individu. De maatschap pij bestond uit afzonderlijke personen, die ieder op zich zelfstandig werkten: dus een revolutlon- nair idee. In ons land is in 1855 het verbod tot stichten van vereeniglngen opgeheven. Hierdoor is verandering gekomen. Heeft de organisatie van den L.T.B. haar nut? Zeer zeker, wat de enkeling niet vermag, be reikt een jsroep dikwijls. Spreker staat uitvoerig stil bij onze naburen: Engeland en Duitschland. hoe daar voor de boeren en tuinders gewerkt is. In Engeland Is voor 90 pct. het land in han den van pachters. In Holland voor 52 pet. bij eigenaren. Wat het grondvraagstuk betreft: dit is voor ons land klemmend: er is veel vraag en weinig aanbod. Hierdoor ontstond het vast leggen van dikwijls onmenschelijke verplichtin gen. Welke rol speelt de L. T. B. In dezen tijd? In de eerste plaats in de ontwikkeling van den boer en tuinder door het stichten van scholen, geven van cursussen e.d. Hierdoor zien wjj wederom 't groote nut van organisatie. Om dit alles te kunneh steunen, worden fi nancieels offers gevraagd.'van de leden. Is cri- tlek noodig. geef dit op opbouwende wijze. Na de rondvraag sprak kapelaan v. d. Voort een propagandistisch woord. Hierna sluiting. openbare vergadering bijeen. De taluds langs de Vest. De gronden langs den Vestingwal vanaf den Omgelegden Burgwal tot aan den Noorderweg liggen zeer onvlak. Vermoedelijk tengevolge van de voortdurende beweiding en van optredende verzakkingen liggen «de taluds onder een ongelijke helling. Op sommige plaatsen is dese helling zoo sterk, dat de verharding van bet wandelpad onvoldoende wordt gesteund, terwijl op andere plaatsen hooge ruggen voorkomen. B. en W. zijn met den directeur van gemeen tewerken van meening, dat het verbeteren van de taluds en het egalisjferen van de gronden langs de Vest een nuttig object' voor werkver schaffing is. De kosten worden als volgt geraamd: loonen 21.500; materialen en andere kosten f 2250. Harmoniekapel St CaecUa Btf de opening memoreerde de voorzitted Th. Temme de ju bileumviering en het optreden voor den K RO, De 2e secretaris bracht een uitvoerig jaar verslag, waam het wel en wee van de kapel de revue passeerde. Het fnancieel overzicht gegeven door P. Bot gaf een batig saldo te zien, groot 88,16. De aftredende bestuursleden. Joh. Desaunois en P. Bot, werden beiden herkosen. Eep bestuursvoorstel om de contributie in de zomermaanden weer op het oude peil terug te brengen» werd aangenomen. Besloten werd deel te nemen aan het con cours van den R. K. Bond; inzake het Natio naal concours werd ’n beslissing aangehouden. De voorzitter werd geluk gewenacht met zijn benoeming tot hoofdbestuurslld van den R. K. Bond in N.-Holland, ken. Het werken der leden zal, evenals de vorige maal, weder In het midden der groote zaal plaats vinden, wijl dit een succes bleek te zijn. Paarden- en Hittenfond*. Hfet in onderling verband werkend paarden- en hittenfonds hield zijn jaarvergadering In café Gebr. Dam onder leiding van den heer C. Baltus. Volgens het verslag van den secretaris telde het fonds 210 leden met een aantal van 188 in geschreven paarden en hitten en een waarborg kapitaal van ƒ34945. De omslagpremie bedroeg ƒ4 per verzekerde honderd gulden; het vorig jaar was dit 3980. De ontvangsten over 1937 hadden bedragen ƒ2673, de uitgaven ƒ3663.54, zoodat een batig saldo aanwezig was van ƒ9.46. In kas op 1 Jan. 497.96. De aftredende bestuursleden C. Baltus en E. Klokman werden bij acclamatie herkozen, ter wijl In de vacature C. de Ruijter werd voorzien door de verkiezing van den heer C. A. Lute uit Castrlcum. Motorschuit gezonken Donderdag kwam de tuinder Groot alhier met de motorschuit van Hoog karspel, toen tengevolge van den ster ken wind, nabij de veiling ,JDe Tuinbouw", de schuit in de diepte verdween. G. wist zich tijdig op de motorkap in veiligheid te brengen, terwijl hij zich tot het middel In het water JhMsnd. Door een voorbijgaanden tuinder werd'till uit zijn benarde positie bevrijd. De motorschuit werd na eenigen thd weer gelicht. I herkosen, stelt evenwel zijn functie als penningmeester ter'beschikking waarna de voorzitter hem dank bracht voor zijn gevoerd beheer gedurende ruim 20 jaren. Na hulde gebracht te hebben aan den direc teur, E. Konlng, voor diens eminente leiding, sloot de voorzitter de vergadering. Retraite Woensdagmorgen', de laatste dag der retraite van de Patsonaatsjongens werd be gonnen met een plechtige H. MIs waaronder predikatie. Te Deum en Pauselijke Zegen. Onder het ontbijt bracht de zeereerw. heer pastoor dank aan pater Harte veld, die deze re traite gegeven heeft. hierna sprak de weleerw. heer kapelaan van den Burg een woord van aanmoediging tot de jongens. Rest ons nog te vermeiden dat deze retraite door 47 jongens Is gehouden. Stillen Omgang in leven, o.a. de huidige voor zitter der afdeellng de heer«. G. de Wolf. Reeds ruim 35 Jaar is de heer A. G. de Wolf lid der afdeellng en reeds jaren voorzitter. Deze dappere voorzitter, die reeds ontzettend den Stillen Omgang heeft gearbeid, afdeellng Purmerend bij gelegenheid van zijn 35-Jarig lidmaatschap een schitterend vaandel cadeau. Purmerend heeft dus alle reden dit 40-Jartg jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Integendeel, alles is dien kant heengeleid dat de feestviering, welke op Zondag 30 Januari az. wordt gehouden, op de eerste plaats een groot- sche kerkelijke viering zal zijn, teneinde God te loven en te danken voor de vele weldaden en genaden door middel van den Stillen Omgang aan den menschheid geschonken. Reeds om 7 uur vindt Zondag een gemeen schappelijke H. Communie plaats van alle leden. Om half elf zal in de Parochiekerk een plech tige Hoogmis worden opgedragen, waarin de Hoogeerw. heer Deken Hollenberg de feestpre dikatie zal houden. 's Middags om 5 uur wordt een plechtig Lof in de Parochiekerk gehouden en ’s avonds om 8 uur de feestvergadering in het R. K. Patronaats- gebouw. Het zal dys Zondag niet alleen voor de afdee llng, maar voer heel de parochie Purmerend een schoone feestdag worden! Algemeen is er groote belangstelling voor de technische vraagstukken op gebied van ziekte bestrijding. bemesting enz., en gaat men ook daadwerkelijk tot het aanbrengen van verbete ringen over, maar in de meeste gevallen ont breekt nog een critische beschouwing van de bedrijfsresultaten en heeft men onvoldoende In zicht in de rentabiliteit. Het stadium van ontwikkeling stearin de fruitteelt verkeert maakt het noodzakelijk dat met de verzameling en verwerking van gege vens wordt begonnen, omdat deze ontwikkeling op een goeden economischen ondergrond be hoort te berusten. Terwijl immers de uitbreiding van de fruit teelt velen verheugt, staan hiertegenover an deren, die vol zorg de toeneming van de pro- ductie gadeslaan en een te sterke daling van het prijspeil vreejen. Reeds wendde men zich tot de regeerlng om strengere maatregelen met betrekking tot den Import van fruit en stelde de vraag of de uit breiding van de teelt niet aan benden moest worden gelegd. Een ingesteld onderzoek heeft echter tot re sultaat opgeleverd, dat dit niet gewenscht moet worden geacht. Er zijn nog groote ratlonalisa- tiemogelljkheden en in dit stadium van ont wikkeling kan de stichting van nieuwe bedrij ven niet worden gemist. Bovendien bleek de uitbreiding niet zoo groot te zijn als wel werd verondersteld. Door verbetering van de teelt, zoowel wat de technische zijde betreft als door een meer eco nomischen opzet der bedrijven moet de kwaliteit van het fruit nog verder verbeterd worden en trachte men een verlaging der productiekosten te bereiken. Er moet naar gestreefd worden, dat fruit van goede kwaliteit tegen redelijken prijs kan wor den afgeleverd, zoodat het voldoening geeft bij de consumenten en binnen het bereik van de groote massa valt. Het maken van kostprijsberekeningen is van groote beteekenis. De rijkstuinbouWvoorllchtlngsdlenst gaat zich nu op dit gebied begeven en hoopt spoedig over voldoende gegevens te beschikken en tot ver- Er w gevoeri De hi koeien koe we hier vc Spaan Beste gewoon De har slacht, te zijn, teering er een kocht 1 voer vs Zeer van de slachtsc Overhoi Bokken gen ni« handel voerd, konijnei deze ha Voc Mij. het b serie Na den v woord ding groot» In aanee tot g tot b< Mer inkoo; eenigl gebied 8pr ■chied ginger dezen gemee noode: en zoc Hij zc schaft hande kvslit statioi drtfvei de do Zoo tie. Oi plattel hoefte Duitse ve bo Ues Het la van door den st Bpr. dit bu Ook voorde weer i curren Een wel in gerust vertroi coöpen onderll noodig •Het 500 aai op als en daa Op h lauwhe ifen m meegei B. V. L. Woensdag 26 Januari was in het R. K. Vereenigingsgebouw te Heemskerk een propaganda-avond van den B. V. L. georgani seerd, welke tot een groot succes is geworden. De voorzitter, de heer H. v. Benthem, opende met een inleidend woord tot de leden en gasten. Vervolgens werd een film gedraaid van de Koninklijke Familie, waarna heé woord werd gegeven aan den vlootaalmoezenier H. J. Ban gert, die een enthousiaste rede hield. Hlemaw erd de klankfilm ,Je maintiehdrai" vertoond. De secretaris der Gewestelijke Landstorm- commlssie sprak nog een kemachtig woord, aan het einde waarvan een driewerf „Hoera" werd uitgebracht aan het Huls van Oranje. Door den korpscommsuidant. den res.-majoor A. F. Borren, werd een afscheidswoord gesproken aan twee leden der afdeellng. de hoeren o. W. Bakker en Jac. v. Duivenvoorde, wegen* het bereiken vin den 55-jarigen leeftijd. Hierna volgde de prijsuitreiking aan een-en- vijftig schutters. Nadat ook de voorzitter der Gew. Landstorm- commissle D. O. Norel nog een kort woord had gesproken, sloot de heer H. van Benthem de bijeenkomst. Hoe mooi de Japansche kunstenaar het beeld van Maria in Oostersche sfeer weet over te brengen, toont de omslagplaat van deze nieu we K. I. Fraaie prenten zijn ook de reproduc ties van Everbag’s ets: Hoekje van het Bagijn- hof te Amsterdam, en Rolof’s schilderij: Pral- riebrand. Met een mooie fotoserie uit het land van den genoeglijken winter wordt de reeks vah ver schillende onderwerpen geopend. Ook de weer kundige heeft het over een verschijnsel van het barre seizoen: ijzel. Aardig is het om te zien hoe een Seminole, een vrouw uit een Indiaan- schen stam, die nog sterk aan oude gebruiken is gehecht, zich kapt. St. Franclscus van Sales is de Heilige van deze week en Henrl de Greeve preekt scherp over De Infernale gedachte. Van bijzonder belang is de omschrijving van professor Plccard’s nieuwste plan: een daling van vijfduizend meter onder den zeespiegel. En het *ljn niet minder de merkwaardige afbeel dingen, die ons eenlg Idee geven van het groot- sche voornemen. Met een prachtige foto-repor- tage en een artikel over de traditie «van het korps rijdende artillerie maken de „Gele Rij ders" een goede beurt. Een Zwjtsersche Roode Kruis-moeder wordt sympathiek beschreven en Jan Musch krijgt een pluim voor zijn „wijze kater”. Er Is vegl actueels in dit nummer, waar toe we ook de mooie serie van Soestdijk als kinderparadijs mogen rekenen. De dames krij gen weer ruimschoots hun deel in de eigen ru brieken en zoo is er weer voor ieder wat. Verschillende verhalen telt dit nummer Wouter Hes geeft een crimlneele schets: Het verraad, van den regen; Mr. E. van Manschot vertelt van Bendeleider; Jan NieuwenhuU komt voor den dag met De dooden gingen ver huizen, en A. Simmons levert al evenzeer een interessant geval met Het offer'. De roman De man zonder beenen, die uitmunt door een macht van. pakkende gebeurtenissen binnen kort be stek, nadert het einde, dat zich nog niet ver moeden laat, en de geschiedenis van Pater Damiaan. den Melaatsche, is op een treffend punt gekomen: den vermaarden brief van R L. Stevenson. Dit vele uit het hoofdblad wordt nog weer aangevuld door de bijlagen. In de Narrenkap ontmoeten we als gewoonlijk aardige vertellin gen naast allerlei ernst en leut, vaak van zeer origineelen aard, en Okkl geeft weer volkomen wat des kinds is. Drie bladen dus voor één, en dan zoo voortreffelijk van vorm en Inhoud: ons katholieke volk kan trotsch gaan op zijn K. I., die in het buitenland als geheel eenig wordt beschouwd! welke tot taak had te onderzoeken naar de mogelijkheid van verstrekking van melk aan schoolgaande kinderen. Deze commissie nu heeft in de afgeloopen maanden niet stil gezeten en zich al spoedig in verbinding gesteld met de Melkinrichting „Zaanstreek”, die deze melk le verde aan scholen In andere Zaangemeenten en die zich bereid verklaarde, na bekomen toestem ming van de Crisis Zuivel Centrale, onder de zelfde voorwaarden. nJ. 7 cent boven den in- dustrleprijs, ook aan Krommenie te leveren, waardoor de kostprijs voor deze gemeente zou komen op 12 4 13 cent per Liter. De commissie, zich stellende op het stand punt. dat niets onbeproefd moest worden ge laten om deze leverantie binnen de gemeente te houden had zich opnieuw gewend tot de Crisis Zuivel Centrale met het verzoek de inmiddels verleende vergunning aan „de Zaanstreek” in te trekken en deze alsnog te verleenen aan den heer Hendrjks. alhier, voor den tijd van één jaar. De heer Hendriks stelde zich bovendien tevreden met een prijs van 5 ct. boven den industrieprijs, waardoor de kostprijs met 2 cent kon worden verlaagd en dus komt op 11 cent. De commissie stelt zich voor. Maandag 31 Januari met het verstrekken hiervan te beginnen. Uitslag veiling. Ten overstaan van notaris G. A. yerkade, te Alkmaar, werden In café de „Stoomboot” publiek verkocht eenige perceelen welland gelegen aan den Zomerdijk' samen groot 4.02.60 H.A., eigendom van de erven van den heer P. 8. Tool. Kooper werd de heer Sjerp alhier, voor de som van 7997. Uitstag veiling. in café Overboom werd ten overstaan van notaris H. de Boer te Hoogwoud publiek verkocht: een huls met schuur, erf, wei en bouwland, staande aan het Oosteinde te Wognmn, groot 5.04.50 H.A., eigendom van den heer D. Huiberts. Het is gekocht door den heer C. Ooyvaar Nlbblxwoud voor de som van 9850.—, n „Franchemont de Marskramer” Dit is de titel van de operette, welke de R. K. Gemengde Zang- en Tooneelvereeniglng „Zang en Vriend schap” op Zondag 30 Januari en 6 Februari In het café van den heer Stam zal opvoeren. Het stuk speelt in een Fransch dorp om streeks 1870, waar op de markt de landslieden samenkomen en Franchemont Jaarlijks zijn koopwaar aanbiedt en vroolijkheid en verpoo- zlng in het dorp brengt. Gezien de prestaties van „Zang en Vriend schap" twijfelen wij er niet aan, of er staan ons een tweetal avonden van kunstzinnig fenot te wachten. De zang staat onder leiding van den heer N. Schipper. Tooneelregie Th. Comman deur. Pianobegeleiding: Mevrouw Moeskops uit Hoorn, terwijl de heer P. Steltenpool uit Wer- vershoof de rol van Franchemont vervult. voldoende gegevens te beschikken en tot werking daarvan over te gaan. De fruitteelt kan voor Nederland van meer beteekenis zijn dan ze tot nu toe geweest is. In de afgeloopen vijf jaar is dit bewaarheid. De aangebrachte verbeteringen hebben rijke vruchten gedragen en er is gebleken, dat bij deskundige opeet en leiding het bedrijf rente oplevert van het aangewende kapitaal en de verrichte arbeid goed wordt beloond. In den namiddag Is de Maro-fruitfllm ver toond. BergeriUke Stand. Geboren: W»lterus Aloysius Maria, z. v. P. Geerlings en M. K. van Kessel. Ondertrouwd: J. G. van Hejjnlngen PHJter. Gehuwd: P. J. Melk en A. van der Veer. 3. Een perceel bouwland ,JDe Haverzak”, gele-heer p. Bot, als bestuurslid gen te Andtfk. groot 2.00.70 H.A. met inbegrip van 0.43.06 H.A.-tulpen op plant, waarvoor door kooper f 300 moet betaald worden. Dit teeltrecht loopt van 1937—1938. - Gekocht door Gereformeerd Weeshuis te Orootebroek. voor f 3800, plus f 325 achterstal lige lasten. De perceelen waren afkomstig* van P. Oud Kz. te Bovenkarspel. Het is reeds dat door den raad dezer gemeente werd Ingesteld een commissie. X--». naar - melk Jaarfeest Gezellen De feestdag werd ge opend met een H. Mis voor de leden, waaronder algemeene H. Communie. Om 9 uur was er bijeenkomst in het Vereenigingsgebouw met prijskegelen en prijsblljarten, terwijl 's middags een voetbalwedstrijd werd gehouden. Het avondprogramma werd geopend door der. Weleerw. heer kapelaan Roosen. Spr. legde In het kort het doel en werken uit van de Geze’- lenvereeniglng. Vervolgens sprak de Zeereerw. heer H. A. J. Drost, centraal praeses over het onderwerp: „Waarom de jonge man in onzen tjjd juist de Gezellenvereeniging noodig heeft”. Spr. wees op de verantwoording van de Gezel len. Tegenwoordig probeert en cjurft men God belachelijk te maken. De mensch zoekt zijn ge luk in stoffelijken rijkdom. De oorzaak vah alles is het egoïsme. Het Is qoodzakelijk, God te ken nen en te laten kennen, zooads Hij Is, een God van een wereld en volken omvattende Liefde. Dit is de taak van het nieuwe geslacht, van de katholieke Jonge mannen. Daarom hoort hij bij de Gezellen, om te ontvangen, wat zijn ouders hem niet geven kunnen, de vorming tot degelijken, katholieken jongen man. Dan treedt het Gezellen-tooneelgezelschap „Louis Bouwmeester” op met het blijspel .Hallo, met Mars”. In de pauze na het eerste bedrijf werden twee konijnen verloot. Deze verloting bracht ruim 41 gulden op. t. Propagandaclub De Propagandaclub viert 8 Februari a.s. haar vijfde lustrum. Voor dlc gelegenheid zal als spreker optreden de Zeer eerw. heer Henrl de Greeve. Stedelijk muziekkorps In de Poort van Cleve vergaderde het stedelijk muziekkorps. Bij de bestuuzsverkiezlng werd de heer J. Hartog tot penningmeester en de heer J. van Marie tot commissaris gekozen. Besloten werd dit jaar niet aan een concours deel te nemen. Echter wil men 'n concrt buiten de stad geven. Door de toevoeging van een tamboer en hoornblazerscorps heeft de kas groote finan cieels offers moeten lijden mede door aanschaf fing van vele Instrumenten en uniformen. Woorden van lof werden den dirigent den Het echtpaar Kortvan der Zalm, wonende in de Heerenstraat te Monster, is Donderdag ver blijd met de geboorte van een drieling. De moeder en de drie meisjes maken het goed. In totaal heeft bet echtpaar thans tien kin- deren. Reeds eerder werd in dit gezin een twee ling geboren. Van deze tweeling Is evenwel een kind, na eenige jaren, overleden. De drielingen hebben de namen Juliana, Bernarda en Wilhelmina gekregen. Het bestuur van de Veilingvereeniglng ,,De Etendracht" te Hoogkarspel deelt mede, dat de vijfde steunuitkeerlng 1937 zal plaats hebben op resp. 28 en 29 Jan. a.s. te Hoogkarspel en Wervershoof en wel op 28 Januari in café Boon en op 29 Januari in café Van Velaen. Te vens besloot het bestuur dat voortaan eenmaal per week en wel op Woensdag zal worden ge veild, aanvangende des morgens om negen uut. echter wéér in stijgende lijn. In totaal 1* aan goederen omgezet voor een bedrag van f 14396.29. Wegende 330681 K.G. De aftredende bestuursleden de heeren P. Schoen, P. Gorter en O. Valentfjn werden her kozen. Besloten werd om bij voldoende deelname, een excursie naar de Kunstmestfabrlek te Vlaardln- gen te maken. Na rondvraag volgde sluiting. Opgedr^en Aan de gebr. Molenaar tim- mermtin-aannemers alhier, is opgedragen het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer C. Beerenpoot te Hoogkarspel. Het GenMteehap de Stille Omgang 46 jaar De Stille Omgang te Purmerend viert feest! a Dit Godvruchtig gezelschap zal nJ. het 40- jarlg bestaan herdenken. Veertig jaren, waarin deze wakkere afdeellng niet weinig heeft bijge dragen aan de geweldige vlucht, welk het aan tal deelnemers aan den Stillen Omgang heeft genomen. Purmerend is met Haarlem de oudste afdee llng in den lande. Reeds ver voor 1898 togen enkele stoere mannen uit Purmerend, doorkneed met een rotsvast geloof In den Christus Eucha- ristlcus, ter H. Stede. Geen vervoermiddel bestond er vrijwel en daarom ging men te voet. Te voet langs moeilijk begaanbare wegen, alleen In den donkeren nacht, biddend langs den geheelen weg om in Amsterdam in stillen eerbied den omgang te maken. Geen organisatie bestond er nog en was ook nog niet zoozeer noodzakelijk; er was toen nog slechts een heel enkele deelnemer. En na den omgang wachtte men geduldig tot dat een der kerken haar poorten had geopend en men de H. Mis kon bijwonen. Zoo hebben enkele eenvoudige mannen, waar onder zekere Matthes Boeser. pionierswerk ver richt voor den thans zoo machtigen Stillen Om gang. Regelmatig Is het aantal leden van de afdee llng Purmerend gestegen. Langzamerhand Is ook in de middelen van vervoer verandering geko men. Maar er is ook een langen tijd geweest dat men zich per motorvrachtboot, waarin de verlichting uit een paar brandende petroleum lampen bestond, naar de Mirakelstad liet bren gen. Van het te voet ter bedevaart gaan wordt ook in dezen tijd nog door zeer vele leden gebruik gemaakt. Een der oudste leden, die in al deze 40 jaren den Stillen Omgang heeft zien groeien tot wat ze nu is, is nog In leven. Het is de heer Th. Brink man. die thans 'n rustlgen ouden dag heeft in de afd. ouden van dagen van de St Lidulna- Stichting te Purmerend. Er zijn ook meerdere steunpilaren van den kunnen echter door bijzondere omstandigheden niet doorgaan en worden tot een nader te palen datum uitgesteld. Voetbal op Zondag West-Frisia I uit tegen H. R. C.; West-Frisia II thuis tegen H. R. C. 3; West-Frisla 3 uit tegen Berkhout I; West- Frisla 4 uit tegen M. O. C. I. Burgerlijke Stand Geboren: Petronéila Ca tharina. d. van Renier Doodeman en Martha Otsen; Leonardos Johannes, z. van Lourentius Johannes 0 Schaap en Maria Johanna Klein; Nelly, d. van Jacob VI* en IJbeltje Nauta; Con- stantius Alfonsus.z. van Johan van Staven ui ter en Katharlnp Rood; Klaas z. van Bauke Bijl en Hendrik je van Dflk; Wilhelm z. van Friedrich Otto Ubermann Cordes en Johanna Leenenga. Overleden: Egbert Oostinga echtgenoot van Aaltien van Beek; Lult Blom, echtgenoot van Maart je Bakker; Wouter van Merle,, echtgenoot van Elizabeth Koeij; Maarten Langenberg, ech- genoote van Jan Bakker. Holland* Glorie De bloembollenfilm Hol. lands Glorie werd Woensdagavond vertoond voor een goed gevulde zaal. De heer v. d. Nouland hield ter inleiding een causerie over* bloembollen. 'Wat de oudere soorten betreft, aldus spreker, zijn veel kweekers van meening, dat deze moe ten verdwijnen. 1937 heeft het tegendeel be wezen. De reden van de groote vraag in 1937 is, dat door de groote inkrimping en slechten oogst een tekort waS aan bloembollen. Spreker gaf een overzicht van den handel In het buitenland. 4^1937 was de export met vijf millioen gulden gestegen. Spr. waarschuwde de kweekers voorzichtig te zijn met het koopen van nieuwe soorten, vooral van gladiolen. Deze handel concentreert zich vooral op de kweekers van deze streek. Hierna werd de film vertoond. Hier werd duidelijk aangetoond hoe de grond wordt be werkt. het planten, voor vont en zandver stuiving toedekken, vuurzoeken, bloemen snij den, besproeien enz. §pr. is van meening dat bij "Voldoende spuiten goede resultaten kunnen bereikt worden. Spreker spoorde de kweekers, vooral de jon geren aan. de bloembqjlen-tentoonstelling te bezoeken. „Wadway" kampioen. De laatste dam-com- petltle-wedstrijd is wederom een overwinning geworden en heeft „Wadway” het kampioen schap van haar afdeellng bezorgd. Proficiat „Wadway”. Zooals reeds was aangekonolgd zouden Zondag 30 Januari te Wervershoof IJmuiden aan de beurt, waar de Gezellenveree niging T.A.K. de wandelaars naar Kennemer- land roept. Deze streek Is nog niet volledig voor de wandelsport in R.K. verband veroverd en daarom hulde voor het pionierswerk van de IJmuldenaars. De Amsterdamsche wandelsportvereenlglng D.V.S. uit de St. Bonifaciusparochie zal op 37 Februari tegemoet komen aan de verlangens van de Amsterdamsche wandelaars. Dit is te vens de eerste offlcieele marsch, die D.VB. or ganiseert en deze vereenlglng zal nu dus moe ten tonnen, dat ze de kunst verstaat. De Leidsche wandelaars komen daarna voor de tweede maal aan de beurt, als Docos op 6 Maart zijn jaarlijkschen tocht houdt De Ha genaars beginnen dan ook op 20 Maart en als einde van den winter en als begin van de lente organiseert de Sportraad van de Graal op 37 Maart haar tochten In verschillende plaatsen van het diocees. Het middengedeelte van ons bisdom is dus onmiddellijk goed voorzien. Voor de omgeving van Rotterdam en ook voor West-Friesland zullen de wandelaars dus geduld moeten hebben tot 27 Maart. Over enkele weken verschijnt weer fiet ge- heele programma voor 1938. Na de jaarverga dering zijn nog enkele wijzigingen binnenge komen en er moesten nog een paar marschen worden samengesteld In de omgeving van Gou da, Alkmaar, Rotterdam en Hoorn. Deze po gingen zijn thans geslaagd, zoodat er voor 1938 over het geheele bisdom voldoende tochten komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2