1 DRIE KONINGEN H R.K. Bakkerspatroons bijeen Wanhopige vrouw sticht brand 2471 r i WEK DE GAL IN UW LEVER OP GROEI VAN DEN BOND MENSCHEL!JKE ELLENDE IN DE RECHTSZAAL MINISTER SIOTEMAKER EERE-DOCTOR VRIJDAG 28 JANUARI 1938 I Plechtigheid te Praag CoddCream 'farrii-, Mededeelingen OUDE VROUW VERBRAND UIT DE N.S.B. GETREDEN MOTORSCHIP LEK GEVAREN BILJARTEN KIND DOODGEREDEN ONEERLIJKE POSTBEAMBTE Kerke lijk leven Kalender* Audiëntie 35 81 De man, die de Veluwe onveilig maakte DAME VAN KOFFER MET INHOUD BEROOFD Nieuwe burgemeester van Zwolle Lading gietijzer moet gelost worden ERNSTIGE AANRIJDING TE SOEST MOOIE PRESTATIE VAN SWEERING In den trein tusschen Zuerich en Gneisenau POTTEN -.65 t- 2? TUBEN -.40 -.65 Vak wedstrijden te Amsterdam Sociologie studeeren is ”4711” Matt-Creme. Haar frissche geur past bij eik par fum, bij elke poeder. "4711” Matt-Creme beschermt de huid en geeft haar de 200 begeerde, zacht matte teint. De heer A. .van Walsum, thana burgemeester van V laar dingen, benoemd Helpen beter en sneller Voerman van boerenkar loopt een beenbreuk op Even neutraal als *4711*Eau de Cologne "W. 15' Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid ”4711” Cold Cream. Eenige voorstellen Langgezochte inbreker gearres teerd; hy opereerde van een hotel uit In verband met de middenatanda- curauaaen werd het nut van de atudie der aociologie betoogd Wetenachap en cultuur moeten allea doen, om toenadering tusschen de landen te bevorderen C o I la De uitslagen van da mlddagpartüen luiden: die 133 «3 f ■■’-rjï Kb. 35 ft t ft t en nu Hiervan kwam gisteren diende voor het Gerecht die waar 300 258 300 30* 300 290 gem. 10.00 8J0 33.07 16.00 14.28 1343 De Leeuw_ Schwarzer Sweeting Joachim Moons Chasse reau De geesteiyk-advlseur, pastoor Th. Boone- karnp, ult Coxdorp, kreeg gelegenheid terzake dese cursussen het nut en de wenschelljkheid van de studie der sociologie te belichten, waar toe spr. een schema van de te behandelen stol uiteenzette. In aanmerking zullen os. komen: het güdewezen, de vak-ethiek, de geschiedenis van den R.K. Bond en de ordeningsmogelük- heden vóór de toekomst. Wij ontvingen nog een fraaien, twee-maande- lykschen kalender van den tegelhandel N.V. In- tercodam. Kerkstraat 50, Amsterdam, ontwor pen door het reclame-bureau Spetfer. Richter en Co. te Amsterdam. In een woning aan den Parallelweg te ’s-Gra- venhage is een droevig ongeluk gebeurd, waar bij de 65-jarige mej. M. de V. het leven heeft verloven. Donderdagmiddag b de Apeldoonwche recherche er In geslaagd den man, D. van U die in een hotel te Apeldoorn verblijf Meld, van waaruit hü zijn nachtelljke toch ten ondernam, te arresteeren. Van U b thans ingesleten. De oude vrouw zat bü de kachel de krant te lezen. Op een gegeven moment viel zü in slaap, waardoor de krant uit haar han den gleed en tegen de brandende kachel viel, met het gevolg, dat het papier in brand vloog. De kleeren van de vrouw vatten eveneens vlam, zoodat zij ernstige brandwonden bekwam. De G.O.D. vervoerde haar naar het zieken huis aan den Zuldwal, waar zü aan de beko men verwondingen is overleden. Het brandje, dat In de woning was ontstaan, werd met een emmer water ge<luscht In een telegram, gedateerd 26 Januari, aan den heer A. A. Mussert, heeft ds. Bronneger Onnekcs Ned.-Hervormd predikant te Wedde (Gr.) aan den leider der N. S. B. medegedeeld, ontslag te nemen als kringlelder en als lid van de be weging. Als moUveering geeft da. Onnekes op, dat de heer Mussert geen rekening hield met beswaren van Gronlngsche kringleiderz tegen zijn beleid ingebracht, o Toen zjj dat hoorde viel de vrouw pal achterover* en het is te danken aan de tegenwoordigheid van geest van den veld wachter, die haar opving, dat de vrouw niet van de verhooglng afvlei en op den grond neerplofte. Met behulp van de overige haastig toegeschoten veldwachters werd de vrouw de drie treden afgedragen en, op den vloer van de lager gelegen saai neergelegd. Daar kwam zl) weer vrij spoedig tot het bewustzijn en begon toen erbarmelük te snikken en wild met haar armen In bet rond te slaan. Juist wilde de president de zitting schor sen en het publiek uit de saai doen ver wijderen, toen de vrouw wat kalmeerde en met behulp van enkele veldwachters de zaal kon verlaten. Nadat de procureur-generaal, rekenlpg hou dend met het feit, dat de vrouw nu bekende, 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelljk, zonder aftrek van de preven tieve hechtenis, met een proeftijd van drie jaar gerequlreerd had, smeekte de vrouw weer om een voorwaardeljjke veroordeeling. Kennelijk rekende zij er op, dat het Hof onmlddellljk uit spraak zou doen, maar zoo iets gebeurt nimmer en nu ook behaalde de president de uitspraak op 10 Februari. ons land zullen gegeven worden, waarvoor mr. Schrijvena namens het Bureau de mede werking der afdeelingen vroeg, daar niet wei nig moeilijkheden verwacht worden in verband met den mlddenstandscursus. Besloten weed, de Bondsvergadering 1938 te houden te Amsterdam, in verband met de herdenking van het 35-jarig bestaan van deze afdeeling. Medegedeeld werd, dat ook de nationale vakwedstrjjden dit jaar te Amsterdam wor den gehouden, zulks volgens het nieuwe systeem. Over de Vestigingswet en vakcursussen werd medegedeeld, dat het geld voor de eerste cur sussen door het Hoofdbestuur lager kon gesteld worden dan het aanvankelijk bepaalde bedrag van f40. Breedvoerig werd gesproken over de oudesa- neering en de zwarte lijsten. Verwacht wordt, dat een 30-tal cursussen in Alvorens met de officieele mededeelingen te beginnen, memoreerde de voorzitter, dat de heer Overtoom, uit Alkmaar, reeds 27 Jaar een bestuursfunctie in zijn afdeeling vervuld heeft, welk feit spr. ten voorbeeld stelde aan vele andere leden van den Bond. Inzake de ondernemlngsovereenkomsten heeft de voorzitter vernomen, dat deze voor Amster dam nog slechts wachten op de Koninklijke goedkeuring. brt. 90 >0 37 13 13 21 31 et koningschap wordt door de geest verwanten van ben, die Tsaar Nico la** en zijn gezin op beestachtige wijze afslachtten, gehaat en in de landen, waar t koninschap zich wist te handhaven, wroeten en werken de communisten om het van t vertrouwen des volks te beroeven. Zij doen dat in ieder land op een andere ma nier, zich aanpassend aan de mogelijkheid om succes te behalen, welke zij meenen te zien. Zoo heeft onlang* de tot Volksdagblad getarnde Tribune gepoogd het voor te stel len, alsof heel de zichtbaar opbloelende en zich vernieuwende liefde van ons volk voor het Huis van Oranje, voor onze Koningin en het Prinselijk Paar slechts een van hoo- gerhand opgeschroefde en geënsceneerde co- medle sou zijn, maar juist de wijze, waarop het communistische orgaan in de dagen van blij verwachten het gevoel van ons volk durfde beleedigen, bewijst, hoe reëel het die liefde van ons volk voor het Koningshuis acht en hoezeer de communisten deze liefde, aanhankelijkheid en trouw aan de gezegen de monarchale traditie van ons land al* een schier onoverkomelijk obstakel voor de vervulling van hun revolutlonnalre wenschen beschouwen. Onze minister van Onderwjja. Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. Siotemaker de Bruine, is Donderdag gepromoveerd tot doctor honoris cau sa van de Evangelische Jan Huss faculteit te Praag. De plechtigheid geschiedde in de rechtskundige faculteit van de Karei IV Universiteit drie werkelijke koningen in functie. I 1 met wie het Volksdagblad bet ts- scisttoche gevaar van het koningschap wil bewijzen, zijn konlng Faroek van Egypte,* godcpon^1^ De president antwoordde hierop, dat hij een en ander zich volkomen kan Indenken, maar de vrouw denkt te veel aan haar getroffen ge zin, terwijl zij over het hoofd ziet den ernst van bet door haar gepleegde feit. Dm belangrijk voordeel van de nieuwe Münhardt-cachets (Mtfnhardtjes) is, dat zü veel vlugger pijnen stillen en kou en griep verdrij ven, zoodat de duur van elke pijn en ongesteld heid er belangrijk door verkort wordt. Woensdagmiddag 1* te Seppe (gemeente Bosschenhoofd N.-Br.) het achtjarig zoontje van de familie Vergouwen aldaar, bij het ult- gaah van de school, toen de knaap plotseling den rijweg overstak, aangereden door'den auto van een geneesheer uit Oudenbosch, met het droevig gevolg, dat de kleine onder den auto terecht kwam en op slag werd gedood. oplossing vinden, terwijl tegelijk de materieele, technische en economische elementen zich op den voorgrond dringen en dreigen volledig be slag op ons te leggen. Hier heeft nu de weten schap een eigen taak naar het beroemde woord „Vere scire esse per pausas sclre”. De wetenschap kan de situatie verhelderen. Zü kan echter de oplossing niet geven, indien zü zich niet oriënteert aan een wereld, die boven en buiten de materieele, economische en tech nische werkelükheid woont. Als doctor in de theologie meende spr. wel speciaal te mogen wüzen op de waarde der geestelüke factoren, Indien het gaat over onzen blik op den wereld- toestand. Prof. Siotemaker noemde vervolgens de na men van Johannes Huss en Johannes Come- nius, den een in verband met de naar hem ge noemde faculteit, den ander in verband met de laatste rustplaats, die in Nederland aan Co- menlus bereid is. Dit alles, zoo besloot prof. Siotemaker, moge de groote dankbaarheid wettigen, die mü be zielt tegenover faculteit en autoriteiten. Na de rede van prof. Siotemaker, werd deze geluk gewenscht door minister Franke, die te zijner eere een noenmaal aanbood. Tijdens den maaltüd werden toespraken gehouden, waarin de vriendschap tusschen Nederland en TSje- cho-Slowaküe werd onderstreept. Tegenwoordig waren de minister van Open baar Onderwüs. Franke, de minister van Ekil- tenlandsche Zaken, Krofta, de Nederlandsche gezant, L. Carsten, de Nederlandsche consul- generaal. A. M. Doorn, de chef der Fransche militaire missie, generaal Faucher, alsmede tal van andere persoonlükheden uit de politieke, cultureele en kerkelüke wereld. Minister-pre sident Hodza, die ongesteld was, liet zich door den mlnisterieelen raadsheer Caha vertegen woordigen. Verscheidene sprekers, onder wie prof. Bednar en de deken der Evangelische faculteit, prof. Zllka. gaven uiting aan de dankbaarheid van TSjecho-Slowakije en de Tsjecho-Slowaakschs In tegenstelling bü de behandeling in eerste instantie legde de vrouw thans een volledige bekentenis af en bood haar excuses aan den verbalisant aan. De rechercheur en de vrouw schudden elkaar zonder eenige terughoudend heid de hand voor de tafel van den president van het Gerechtshof, mr. baron De Vos van Steen wijk. Met verwrongen stem vroeg de vrouw den president haar voorwaardelljk te veroordeelen Daarbü wees de vrouw er op, dat zü nu al vüf maanden in het Huls van Bewaring verblijft, afgezonderd van haar kinderen. iur Reeds geruimen tüd (dezer dagen maakten ”1) nog van een nieuw feit melding) werd een groot gedeelte van de Veluwe onveilig ge maakt door een inbreker, die vrijwel lederen avond zün slag wist te slaan, waarbü hü het in de eerste plaats gemunt had op alleenstaan de kleine woon- en winkelhuizen. Telkens paste hü dezelfde tactiek toe. Door het uitsnüden van een ruitje wist hü binnen te komen. Na eventueele contanten, welke hü op zün speurtochten vond, bü zich gestoken te hebben, stelde hü een onderzoek in keuken en kelder in, waar hü zich aan eetbare waren en dranken te goed deed. De man herhaalde dit spelletje soms vier- of vüfmaal in één nacht. Telkens dook hü in een andere gemeente op. Hü werd door de politie te Hattem, Nükerk, Gorssel, Amersfoort, Deventer, Zutfen en Apel doorn gezocht. Opgemerkt zü nog, dat de president tijdens de behandeling der zaak de vrouw op een stoel had laten zitten, zoodat de hypernerveuze vrouw niet onnoodig vermoeid zou worden. Toen de vrouw opstand, sloeg P<1 achterover. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. met grooten robün en bübehoorende ketting, voorzien van kleine brillanten, een paar oor bellen met groote Japansche parels, een massief gouden kettingarmband, ptmx. 6 cm. breed, een broche van onyx met twee half-edelsteenen en brillanten, een paarlen armband met dikken platina-draad met ongeveer dertig parels in verschillende grootten. De sluiting bestaat uit een groote parel, een kleine parel, een kleinen paarlen armband, paarlen ketting, een platina ring, met brillanten bezet, een platina hor loge met kleine brillanten en kleine saffieren. Al deze sieraden, waarvan de waarde 10.420 Zwitsersche francs bedraagt, bevonden zich in een rood-leeren étui met den firmanaam Garcia A. G., IGpera, Paris. Verder bevonden zich in dezen koffer een aantal broches, clips, enz. voor avondkleedlng. Eenige afgevaardigden brachten het denk beeld naar voren, op de ambachtsscholen het onderwüs zóó in te richten, dat men daarvan voor de cursussen kan proflteeren. Ook werd aanbevolen, zooveel mogelük samenwerking te bevorderen in de gewesten. In hotel „Noord-Brabant” te Utrecht kwam Donderdag onder presidium van den heer J. Loose, uit Bergen op Zoom, de Bondsraad van de R.K. Bakkerspatroons in vergadering büeen. het geen beter verhaal kunnen verrinnen. Maar laten wü van Edward VHI afstappen, hü behoort niet meer thuis in bet gezel schap der koningen. Langdurige werkloosheid van haar man en de steeds maar grooter wordende zorgen in het gezin bracht dè vrouw van O. te Almelo in een zoodanig stadium, dat zü in wanhoop ging uitzien naar een redmiddel. De Inboedel was voor /1100 verzekerd en op 16 September, toen haar man naar de werkverschaffing was, stuurde ze haar kinderen de straat op en begon de vloeren en matten met petroleum te besprenkelen. Daarna stak zü den boel in brand. Zü was In haar zenuwachtigheid evenwel zeer ondeskundig te werk gegaan, zoodat het vuur niet veel schade aanrichtte en vrü spoedig gedoofd was. Toen kwam de brandstichting on- herroepelük aan het licht en de vrouw werd gearresteerd en door de rechtbank te Almelo tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. zü in hooger beroep dese zaak opnieuw, maar itshof te Arnhem. De afd. Arnhem meende, dat de algemeene verkoopewaarden der diverse meelfabrieken te eenzüdlg zün, enkel en alleen in het belang der meelfabrieken. Om daaraan te ontkomen zal het Bondsbestuur moeten komen tot een overleg met de ineelfabrikanten, traarin zü verkoopwaarden vaststellen, zoowel in het be lang van verkooper als van kooper, meende de afdeeling. De afdeeling stelde voor, de verplichting op te nemen in de verkoopsvoorwaarden, om het Station voor Maalderij en Bakkerü te Wager nlngen bindende uitspraak te laten doen in voorvallende kwaliteltsgeschlllen. Het prae-advies van het HB. luidt hierom- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter geil in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscbeldlnc °nY°y<>«nde la wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Kr vormen stch gassen in Uw lichaam. U vervtopt. Uw organ Isne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U slet alles swart. De meeste laxeermiddelen zün slechte lapmld- saak'nlet'v K'forceerde stoelgang neemt de oor- Maar CAR*/ér'3 LEVERPILLKTJKS sullen sor- voor de vrije toevoer van gal, waardoor u weer f*11»?*1 h?ïïfe.,t- Ben PlSbissrdl*. zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. aiSth<ïkt.~Yte5’* LsverpUletJez, verkrijgbaar bQ apotheken en drogleten in flacons van 0.7*. —MUM Woensdagavond te kwart voor 6 had op den Betonweg Utrecht—Soestdük nabü het land goed van den heer Insinger alhier een ernstige aanrüding plaats. Op genoemd tüdstip reed een luxe-auto in de richting Soestdük. welke bü het huls van den heer Insinger de lichten moest dimmen voor een tegenligger. Toen de bestuurder dit gedaan had bemerkte hü plotseling een boerenwagen, zonder rood achterlicht voor hem reed. De autobestuurder trachtte,, een aanrüding te ontwüken door scherp naar links te wüken, doch kon niet voorkomen, dat de boerenwagen een klap kreeg van de rechterachterzüde van den auto. De voerman v. D. viel van den bok af en kwam tusschen den disselboom en t paard te recht. In deze benarde positie bleef hü eenigen tüd hangen, totdat hü naar beneden zakte en eenige trappen van het paard bekwam, welk laatste op hol was geslagen. De boerenwagen werd zwaar beschadigd, terwül de voerman per Soester E.H.B.O.-auto naar het ziekenhuis te Utrecht werd vervoerd, alwaar een gecompli ceerde beenbreuk werd geconstateerd. Zün toe stand Is ernstig. Het paard vond den weg naar den stal, waar het thuis hoorde. hans heeft het Volksdagblad een nieuwe poging gewaagd om de eens gezindheid van ons rondom den troon geschaarde volk te verstoren. Het heeft in het buitenland naar drie koningen gezocht, wier gedragingen het koningschap in het algemeen en dus ook In ons land in een sfeer van wantrouwen en verdenking zou den kunnen plaatsen.^De drie koningen, door het Volksdagblad voor dit communistische doel uitverkoren, bewüzen echter leder voor zich en allen te zamen het tegenovergestel de van wat het blad met hun voorbeeld be oogt te suggereeren. Het Volksdagblad wil nJ. suggereeren. Gat in alle kapitalistische staten, waar een koningshuis is, het fascis me de vorsten en het hof voor zün doel einden misbruikt. Nu zou men meenen. dat het communistische orgaan op de aller eerste plaats met den kleinen konlng Vic tor Emanuel van Italië zou komen aandra gen, maar de communisten doen altüd an- ders, dan men meent te mogen verwachten. De eerste konlng, dien zü in dit verband ten tooneele voeren, is geen konlng. maar was eens konlng, n.l. Edward VIII van Engeland, thans hertog van Windsor. Zoowel Edward zelf als Mn. Simpson, terwille van wie hü afstand deed van den Engelschen troon, worden „pour besoin de la cause” afgeschil derd als hevige pro-Hitlerlanen en het blad beweert, dat louter en alleen van wege deze nationaal-soclalistische gezindheid konlng Edward tot aftreden werd gedwongen. Wü laten deze looze communistische beweringen zonder een spoor van bewüs voor wat zü zün, maar vestigen er alleen de aandacht op, dat. Indien deze voorstelling van zaken juist zou moeten heeten. de Engelsche mo narchie door de wü», waarop zü de moei lijkheden heeft overwonnen, een nog sterker en overtuigender bewüs zou hebben geleverd van haar levenskrachtige trouw aan de de mocratie en de constitutie. Zelfs den persoon des Konings, die eens als „prince charming een welhaast buitensporige populariteit ge noot, zou zü hebben opgeofferd om zich voor „fasclme” te vrüwaren. Indien het Volks dagblad had willen aantoonen, hoe vast en veilig de waarborg eener constitutioneel* mo narchie tegen het fascisme kan zün, had Met ingang van 15 Februari is benoemd tot burgemeester der gemeente Zwolle de heer A. van Walsum, burgemeester van Vlaardingen. De heer van Walsum werd 30 Januari 1890 te Krimpen a.d. Usel geboren. Hü werd op geleid in de gemeente-administratie ter secre tarie van Ouderkerk a.d. Usel door burge meester Jos. v. Waning. In 1912 werd hü be noemd tot adjunct-commles ter secretarie van Zandvoort. Bü K. B. van 26 Juni 1915 volgde rijn benoeming tot burgemeester van de toen 3500 zielen tellende gemeente Krimpen a. d. Usel. Met ingang van Mei 1920 werd hü daar nevens benoemd tot dükgraaf van den polder Prins Alexander en met ingang van April 1921 tot hoofdingeland van Schietend. Op 1 Februari 1928 verkreeg hü eervol ont slag als burgemeester van Krimpen a.d. Usel wegens zün benoeming tot burgemeester van Vlaardingen. Hü nam toen ook ontslag als dükgraaf van den polder Alexander. trent: Het Hoofdbestuur stelde zich voor, over dit voorstel overleg te plegen met de Ned. Ver. van Dat het spelpeil van de beate Nederlandsche spelers steeds beter wordt, hebben de wedstrij den om het wereldkampioenschap cadre 45/1 te Antwerpen overduidelük bewezen. Niet alleen vestigde Sweering in zün laat ste partü van dit toumooi een nieuw Neder- landsch record serie met 133 caramboles, maar de Amsterdammer verbeterde ook nog het Ne- derlandsch record algemeen gemiddelde aan- rienlük en bracht het op 18.06. De commissaris van politie te Amsterdam ontving van de Krimlnal Pollzel te Zuerich be- *“ht, dat oo 18 dezer uit een sneltrein tus- C™”1 Zuerich en Gneisenau een lichtbruine “«en handkoffer werd ontvreemd ten nadeele meJ Therese Pfotenhauer, wonende te wen (NB.) In dezen koffer bevonden zich een platina met kleinen brillant, een plating henyer Donderdagmiddag is het motorschip „Atta- cus”,uop weg van Amsterdam naar Brussel, met een groote lading gietüzer aan boord, een paar honderd meter ten zuiden van de boog brug over het Merwedekanaal, onder de ge- meeente Weesperkarspel, lek gevaren. Volgens de verklaringen van schipper Tóuw tegenover den brugwachter Bollebakker, zich onmllddellük naar de plaats begaf, het schip tegen den wal was geloopen, moet het lek ontstaan zün, doordat door het voor bijvaren van een ander motorschip, een zóó sterke deining ontstond, dat de „Attacus” niet meer te besturen was en naar den llnkerwal werd gezogen, waar het 309 ton metende schip met den voorsteven tegen eenige groote stee nen stiet, waardoor een groot gat ontstond en het water naar binnen stroomde. Brugwachter Bollebakker stelde zich onmld- dellük telefonisch in verblndng met den Rüks- havenmeester te Utrecht, den heer J. C. van Luüpen, die toezegde, dat zoo spoedig mogelük een motorboot met een pompinstaltetie naar de „Attacus” gedirigeerd zou worden. In den vooravond arriveerde de motorboot en kon het uitpompen geschieden, dat echter geruimen tüd in beslag nam. Later werd de „Attacus” naar Nigtevecht gesleept, om de lading gietüzer te lossen en deze In een ander schip te doen overladen. Meelfabrikanten. Na eenige discussie ging de vergadering met dit standpunt accoord. Nog stelde de afd. Arnhem het HB. voor, stappen te doen, om te komen tot de Invoering van het algemeen toepassen, om op de labels der meelzakken alle gegevens en inlichtingen omtrent den inhoud der zakken te vermelden. Het Hoofdbestuur was van oordeel, dat een en ander onmogelük is, zelfs ongewenscht en niet in het belang der bakkerü. Ook met dit standpunt van het Hoofdbestuur ging de vergadering accoord. Na een zeer breedvoerige rondvraag werd de büeenkomst gesloten. Gereformeerde Kerk voor de gastvrijheid, die Nederland aan Comenlus heeft verleend, en voor de door de Nederlandsche regeering en prof. Siotemaker in het büzonder verleende hulp bü den bouw van het Cotnenlus-mauso- leum te Naarden. Na de eigenlüke promotle-plechtlgheld sprak prof. Siotemaker een dankwoord. Hierin wees hü er om. op, dat de cultureele banden tus- schen onderscheiden landen van het uiterste gewicht zün. In tüden, waarin economisch en politiek zulk een toenadering haar moeilükhe- den heeft, is het een grootsche taak voor we tenschap en cultuur, alles te doen, om zulk een toenadering te bevorderen en te bewaren. Daardoor zal tevens de cultuur zelf in elk der betrokken landen verrijkt en verdiept woe- deD^ Bovendien is onze tüd zwaar van problemen, die ons verwarren en slechts moeizaam een die de Wafdpartü met haar meerderheid in het parlement uit de regeering verwüderde, konlng Carol van Roemenië, die de demo cratie negeerde om met de openlük-fasois- tteche „IJzéren Garde” te manoeuvreeren en konlng Leopold van België, die steeds meer neiging zou vertoonen zichzelf tot den ac- tieven motor van de tendspolltiek te maken en door fascistische elementen omgeven zou zün. De kwestie tusschen konlng Faroek *u de Wafdpartü ging echter uitsluitend over het handhaven van de grondwettelüke prae- rogatieven van den konlng, welke de Wafd- ministers wenschten aan te tastep. Niet de konlng, maar de Wafdministera wilden in breuk maken op de grondwettelük vastge stelde verhoudingen. Konlng Carol van Roe menië manoeuvreert niet mét maar tegen de fascistische „Ijzeren Garde”. Hü bracht Goga en diens partü aan het bewind als bet geringere kwaad om het grootere kwaad van een dictatuur van de „Uzeren Garde” te voorkomen. Zün streven ia dua anti-faseta tlsch, al blükt zün positie te zwak om het fascistisch gevaar geheel te keeren. Tenslotte ia konlng Leopold van Bel gië een model-consütuüoneel vorst, die be- wü»t, dat men ah konlng geen marionet behoeft te worden, ook al houdt men zier, nauwgezet binnen de grenzen, door de grond wet gesteld. Dat de Rexisten en andere autoritalrgezinden in België zoo weinig kans hebben gekregen, pleit voor de hechtheid van het Belgische democratische constitutioneels koningschap, aooal* het voor de democra tische betrouwbaarheid van on* koningschap pleit, dat de NBJB„ nóch de communisten, hier te lande tot nu toe veel succes hebben kunnen behalen. Het ia echter een feit, dat overal, waar de communisten de kans krü- gfen het volk op te ruien en in beweging te brengen, de vorsten, vaak noodgedwongen, hun toevlucht nemen tot dictatoriale maat regelen. Eveneens Is het een feit, dat elke zwakheid tegenover het communisme be taald wordt met succes voor het nationaal- socialisme. Wü dienen du* juist tot behoud en versterking van onze zegenrüke, vrije, demo cratische constltuUoneele monarchie de grootste waakzaamheid te betrachten ten aanzien van bet communisme. Ons volk wil geen tot een marionetten-theater gemaakt Koningshuis, waarin een fascistisch dictator aan de touwtjes trekt, het wil evenmin ons Koningshuis vervangen door een bolsjewisti- schen despoot k la Stalin, het wil dankbaar en trouw blüven aan het Huls van Oranje, dat ons land aooaeer ten segen is, en aan de democratische constltutioneele monarchie, welke voor de vrijheid vfe ons vrijheidlieven de land de beste en sSrtpte waarborgen biedt voor de toekomst. En het wil dat ster ker en Inniger dan ooit, nu de aloude Oran jeboom nieuwen en beloftenrüken bloesem zal gaan dragen. Niet de sterke, maar de zwakke constltutioneele monarchieën en bo venal de democratische of zgn. democrati sche republieken hebben bewezen bevattelük te zün voor dictatoriale besmetting. Zie slechts naar Duitschland, Zuid-Amerika en naar de Sovjet-Unle, het abattoir van Europa. i De opkomst gaf den voorzitter reden tot ver heugenis, terwül een merkwaardige groei van den Bond mocht geconstateerd worden. Er kwamen 30 afdeelingen bü. zoodat thans 152 afdeelingen in totaal bestaan, met pl.m. 3500 leden. Bü den toenemenden groei kunnen ook, aldus de voorzitter, de moeilükheden grooter worden, waarbü spr. echter hoopte, dat men wil aannemen, dat het Hoofdbestuur zün be sluiten aan alle züden zal toetsen, alvorens een beslissing te laten vallen. Voor de Rotterdamsche rechtbank beeft Donderdagmiddag terecht gestaan de 43-jarige postbeambte J. a, wonende te Rotterdam, thans gedetineerd in bet hul* van bewaring aldaar. Hü wordt er van verdacht, poststukken mat geldswaarde en andere poststukken gestolen te hebben. Verdachte bekende ter sitting -Urm een ten laste gelegd geval van verduistering van een brief met geld. Ook gaf hü toe, meerma len brieven gestolen te hebben. De Officier van Justitie eiachte een gevan genisstraf voor den tüd van een jaar en vier --'y-l— De raadsman van verdachte, mr. W achadm. pleitte uiterste clementie. Uitspraak 10 Februari.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5