M S.O.S., wij verkeeren in nood” R.K. Staatspartij VERHAALTJE Het spookte weer aan onze Moordaanslag te Lienden Hof jager Spek weer thuis EEN „AARDIG” een zware dag voor S.S. „TINGE" kust f nat ROOKEN-, Verzachten de keel. „INSULINDE” MAAKTE ZWARE SLAGZIJ t t MAANDAG 31 JANUARI 1938 Behouden thuiskomst De R-A.L gesloten Kerkelijk leven MGR. Dr. G. J. VESTERS Ook te Utrecht is thans vergaderd NAAR LOURDES EN ROME KAPELAAN A. C. PIELAGE t Dierenbeul gepalet Vergee/sche tocht BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem 0' Beroep gedaan op mr. Verschuur Geld voor werkloozen gestolen Kostbare postzegel gevonden Een buitenkantje voor de erfgenamen Bezoek overtrof alle vorige tentoonstellingen WIERINGERMEER GOED JACHTTERREIN VERKEERSREGELING BIJ SOESTDIJK „Javct* een dag te laat vertrokken SIGARENMAKERS VRAGEN HOOGER LOON Nog zichtbare hinder van zyn knie-blessure DE VONDST VAN GELD IN EEN OUDE KOUS DE ACTIE IN DE METAAL INDUSTRIE Rector H. Kok opvolger pastoor B. de Groot ONDERWIJSINSPECTIE IN HET AARTSBISDOM Eenvoudige menschen wisten niet, welken schat ze in hun huis herbergden RIJKSWEG AMSTERDAM-** SASSENHEIM van Alleen de goede kwaliteit der reddingsboot maakte een tocht by dit weer mogelyk m |TI» n a» W. CHEADEM1 Kranig optreden van den marco nist, die de moeilyke taak, een nieuwe antenne te maken, volvoerde Toelichting op .de voordracht ter verkiezing van een voorzitter Ook de „Dorus Rijkers” uitgevaren Hy verminkte koeien in de wei Dagelykech bestuur Vrouw door een tram 1 bet huis zeer welwillend onj»yangen. Deze I immers de functie van Party-secretaris Vertplrie ons rtat Ha »«n noor laar doodgereden De afloopende C.A.O. opgezegd Een zending Poolsche hazen uitgezet Doordat zyn paard er van door ging, ontkwam de jeugdige voerman aan erger - - »- - (8- A ■maak en gevsa tijdschrift boord. den de Goede Week en Pa- onder I een belangrijk deel van de Het stormde uit het noordwesten. 740 gulden ontvreemd uit een schryfbureau Het R. K. Werkliedenverbond organiseert van 23 Mei tot 1 Juni een bedevaart naar Lourdes voor werknemers. Bovendien wordt v< schen een reis naar Rome voorbereid. BIJ de bedevaart liaar Lourdes worden ook zieken meegenomen, waarvoor het medisch toe zicht is opgedragen aan dr. V. O. J. Smits te Utrecht. Geestelijk leider van de bedevaart is Mgr. J. G. van Schalk, Verbondsadviseur. 11 Februari zal worden aanbesteed de verhar ding van de viaduct in den rijksweg Amsterdam Sassenheim over den Spaamwouderdwareweg (HaarlemSchiphol), terwijl tevens de tijdelljke klinkerverharding van het wegvak Ringvaart— Spaamwopderdwarsweg door een definitief weg dek zal worden vervangen. De verharding zal bestaan uit een paklaag van 20 cM., waarboven I Hebben een friwche Zoo heeft bet P. B. na rijp beraad besloten om in het welbegrepen belang der Partij op. den heer Verschuur een beroep te doen, om zich met de functie van voorzitter der Partij te willen belasten. Een beroep op den heer Teulings, om zich met het politiek secretariaat te blijven belasten, Indien de heer Verschuur tot voorzitter der Party zou worden gekocen, behoefde van de zyde van het P.B. daarby niet aan de orde te komen. De heer Teulings De Socialistische Arbeiderspers vindt dit verhaaltje bijzonder „aardig” en ver telt het op haar manier met eigen ge kozen woorden over, natuurlijk de ob- jectiveerende Inleiding van „Hervormd Nederland” weglatend. Zij verkneukelt zich zichtbaar in dit geval van den ca- meleontischen pastoor, „die niet kiezen kon” en daarom maar deelde en zij be sluit haar vertelling met den volgenden passus- bek- ees» morverdoovendi lawaai in Jiet De Party raad zal het echter begrijpen, dat^f* het P.B. er aan hecht om ook op deze p|pats zyn in de P. B.-vergadering op ondubbelzinnige wijze tot uiting gekomen erkenning uit te spre ken voor het uitnemende werk en de toege- wyde gezindheid van den heer Teulings, en dat het P.B. zynerzyd* ervan overtuigd is, dat de eenstemmig en zeer gewaardeerde samen werking met den heer Teulings de leiding en het werk der Party ten goede zal blyven komen. Ten slotte spreekt het P. B. zijn waardeering uit voor het feit, dat de heer Wttteman zich bereid heeft verklaard, als no. 2 op de aanbe veling te worden geplaatst. Toen kon aan de spanning, die overal heerschte over het lot van de „Tinge” een eind gemaakt worden. Zaterdagnacht één uur had de marconist verbinding met .JBlavand-radlo", op de Westkust van Denemarken, die het be richt doorgaf naar Scheveningen-Radio. Maar de „Tinge” zou nog menig moeilyk uurtje moe ten doormaken, want de storm bleef aanhou den en bovendien was de sjorring van den dek last in de schroef geraakt, zoodat men slechts langzaam kon draaien. Gelukkig was de schroef spoedig weer vry en nu ging het met volle vaart naar IJmuiden, waar het schip, zooals gemeld. Zondagavond behouden arriveerde. f - - - Sleepbooten van het bureau Wijsmuller as- d“t.. ?et geheel een schllderytje vormde. Dit sisteerden het naar de middensluis. Voorloopig bleef de „Tinge” in IJmuiden liggen in af wachting van nadere orders. Op de thans verschenen agenda van 25 en 26 Februari te Utrecht te houden Party- raad van de R.K. Staatsparty komt als punt 4 voor de verkiezing van een voorzitter der R.K. Staatsparty. De voordracht luidde, zoo als gemeld: 1. mr. dr. T. J. Verschuur, 2 mr dr. P. J. Wltteman De verkeersregeling bij het paleis Soestdyk, welke in verband met ongesteldheid van den districtscommandant der ryksveldwacht te Utrecht, de heer G. H. Herten, aan den districts commandant te Amsterdam, den heer J. Ver- meyden, was opgedragen, is thans door eerst genoemde overgenomen. Zaterdag is te Roden (Dr.) de 47-jarige echtgenoote van den veehouder J. Posthuma door de tram overreden en op slag gedood. Qe vrouw Het een briefje uit haar hand waaien. Zy liep dit achterna en kwam daarby onder de juist passeerende tram terecht. Zyn toestand langzaam V vooruitgaande alleen de buitengewone kwaHteit van de reddingboot het mogelyk maakt om derge- lyke tochten te ondernemen. schllderytje was jaren geleden door den heer Lubbers van Slooten ten geschenke gegeven aan Ds. Melle, wonende te Utrecht, toen deze als predikant in Nykerk zyn standplaats had. Vyf en twintig jaar geleden werd het schll derytje met de groote schoonmaak opgeruimd eu aan de werkvrouw gegeven. Deze werkvrouw Alberta Bokhoven, woonde met een zuster en Het Nederlandsch-Panameesche’B-s. „Tin- ge” zond Zaterdagavond zyn 8. O. S.-seinen den aether in. Deze werden opgevangen door schepen op de Noordzee, door sleep booten in de haven en ook door Scheve- ningen-Radio, die de seinen verder door gaven; S. O. 8. WK verkeeren in nood. Een tydlang duurde de radlo-telegraflsche verbinding. De Holland" snelde te hulp. Maar plotseling zweeg H. P. G. Z. (ds roepteekens van de „Tinge”). De slechte tyden waren mede oorzaak, dat zy met haar broer, de zuster was inmiddels over leden, naar het „Tehuis voor Ouden van da gen” ging. Om echter alles te kunnen betalen hebben zy hun boeltje op de veiling verkoch* Hier werd het schllderytje door een werr- looze gekocht voor 11 cent en deze verkocht het ‘s avonds in een café aan den heer Luttmer die in Nykerk een slagery heeft, voor IJtó Deze kwam te weten, dat de postzegels wel waarde konden hebben. Handelaren kregen er de lucht van en dezen hadden het speciaal op den middelsten zegel, den Maurltiuszegel, ge munt. Luttmer verkocht dezen voor 8000 plus 25 pCt. van de winst, als de zegel op de veiling te Londen verkocht was. Nauweiyks was de koop gesloten of Luttmer kon een veel hooger bedrag krygen en deze heeft nu spyt, dat hy niet wat langer gewacht heeft. wy besloten de oude werkvrouw in het Te huis op te zoeken en werden door den vader Het bevreemdt ons geenszins, dat de Socialistische Arbeiderspers zoo’n smaak heeft in deze geschiedenis en eigenlijk van meening is, dat de zeventiende-eeuw- sche pastoor van Hoogmade nog niet zoo dwaas handelde. Immers, de tweeslach tige en beginselzwakke houding van de- zen pastoor vertoont een merkwaardige overeenkomst met de dubbelzinnige hou ding der socialisten van vandaag, die in het binnenland de communisten bestrij den, maar de Volksfrontregeeringen u» het buitenland bejubelen en moreel zoo krachtig mogelijk steunen. De pastoor van Hoogmade was eep opzichtig oppor tunist, die telkens van kleur verschoot, de socialisten, die ondbr drang der omstandigheden het Orthodoxe Mar xisme aan den kapstok hebben gehangen om nationaal, monarchaal en militair te kunnen doen, hebben Van hem niet Veel meer te leeren. De zee was by den wal in de gronden nog niet zoo erg als 15 k 20 mijl uit de wal, waar zy volgens verklaringen van den schipper van de Insullnde buitengewoon wild was, zooals hy zelden of nooit had meegemaakt. De Insullnde is naar het lichtschip gegaan en heeft nadere bijzonderheden over het Nocr- Op 25-jarigen leeftyd is overleden de wel eerw. heer A. C. Pielage, sinds het vorige jaar kapelaan in de parochie van den H. Nicolaas te Muiden. Betreffende den te Nykerlj, ontdekten Maurl tiuszegel meldt men ons nog het volgende: Het stille stadje Nykerk is in rep en roer ge bracht naar aanleiding van de ontdekking van den Maurltiuszegel. Deze postzegel was op korton geplakt met nog meer waardevolle zegels en ingeiyst. zoo- Grootwas de angst In den famlUe- en vriendenkring der 21 opvarenden, twin tig Nederlanders en een Deen. Gelukkig kwam Zondagmorgen de blijde tyding: de „Tinge” Is op weg naar IJmuiden. Alles is wel aan boord en Zondagavond omstreeks kwart voor negen wu het stoomschip veilig in de middensluis. Het schip maakte nog slagzy en toonde op vele plaatsen de gevolgen van de zware zeeën, die het in deze moeilyke dagen over boord hafc ge- kregen. Te Nykerk is een Maurftius-zegel gevonden, welke in bet bezit was van heel eenvoudige menschen, die van de waarde van dezen zegel geen idee hadden. Deze zegel was met nog an dere waardevolle zegels opgepiakt en deze vor- den tezamen een schllderytje. Dit schllderytje werd door een steuntrekker te Nykerk gekocht op een veiling voor het lut tele bedrag van elf centen! Deze verkocht bet weer aan een slager In een café voor één gul den, 25 cent. Door toeval kwam de slager er achter, dat dit waarde volle zegels waren en die heeft het kostbaar kleinood verkocht voor niet minder dan acht duizend gulden, plus 25 pro cent van de winst, die gemaakt wordt op de veiling te Londen., - wal van Texel met den storm te kampen had. deze^ gemeente hadden voorgedaan, gepleegd te is de motorreddingboot „Dorus Rykers” van station Den Helder van de N.Z.HHM. Zondag te kwart voor drie uitgevaren om een onder zoek in te stellen naar dit scheepje. De „Dorus Rykers” die Zondagmorgen op de Eierlandsche gronden is geweest, heeft niets kuftnen ontdekken en is naar Den Helder terug gekeerd. De marechaussee te Raalte heeft een zeke ren R. gearresteerd, die Verdacht wordt de vele gevallen van dierenmishandeling, die zich in - -- K»-—vw) hebben. In den vorigen zomer werden tot laat in het Om vyf minuten voor vyf Zondagmiddag was groote WftX-g«lbouw te Amsterdam, waar de groote in- rnatlonale automobiel- en motorrijwielen-ten- onstelling gehouden te. De menschen, die ge durende tien dagen trouw huh stands hadden bewaakt, luidden door geestdriftig claxonneeren en toeteren deze RA.I.-show uit, en gaven daar mede tevens te kennen, <at het nu eigeniyk toch welletjes Is geweest. Het bezoek heeft alles overtroffen, hetgeen tot nu toe bereikt werd, cyfers worden nooit ge noemd, doch het staat wel vast, dat het bezoe kersaantal van 1938, dat tegen de 100.000 liep, minstens met 10 pCt. is overtroffen. „Wij willen dezen braven pastoor nle» tooien met lauweren, die hij wellicht niet verdient. Maar, in den grond van de zaak was het wel zoo dwaas wat hij deed?” uit Skonvik In Zweden vertrokken met een la ding hout, bestemd voor Huil en een week la ter geraakte het vaartuig, dat een hoogen dek last had, In een vHegenden storm. De „Tinge” werd hevig heen en weer geslingerd en het gevolg was, dat de deklast ging werken en het schip zwaar slagzij maakte. Het werd een prooi der elementen. De radio deed- haar werk. De marconist gaf zyn S. O. 8.-seinen en toen kapten de matrozen de sjorringen van den dek last. Een groote hoeveelheid hout ging over Zondagochtend by het aanbreken van den dag is Hr. Ms. kruiser .Java” voor het verrichten van convooidlensten in de Spaansche wateren van de reede van Den Helder vertrokken. Oorspronkeiyk zou de oorlogsbodem Zater- dagochend tegen elf uur de reis hebben aan vaard. Tengevolge van den hevigen storm van Za terdag konden echter twee motorsloepen van den kruiser, die in de haven van Den Helder lagen om leden van de bemanning, die nog aan wal waren, aan boord te brengen. Zaterdag niet by de Java komen. Het vertrek moest dientengevolge worden uit gesteld. Weliswaar kwamen de meeste aan land ver toevende leden der bemanning met de sleep boot Utrecht aan boord van de ,4ava”, doch niet voor Zondagochtend konden de twee sloepen den oorlogsbodem bereiken. 9 Onmiddeliyk, nadat dit was geschied ia de -Java” zeewaarts vertrokken. Hofjager Spek deelde ons mede, dat, hoewel hy al een paar weken af en toe buiten was ge weest, de treinreis hem toch wH wat vermoeid had. zyn knie kon hy nog niet 'geheel door buigen. De dokter heeft hem echter verzekerd, dat by geregelde voorgeschreven oefening op den duur dit been zyn normale lenigheid zal her winnen. De heer Spek zal voorloopig zyn werk nog niet kunnen hervatten. Hy biyft nu onder be handeling van den hofarts, dokter W. C. Ha verkamp. te Apeldoorn, die hem ook te Amster dam geregeld heeft bezocht. De zenuwen van den heer Spek zyn ook nog niet geheel van den schok bekomen. Van veel zyden heeft de heer Spek In den loop van Zaterdag belangstelling ondervonden. „In tijden van snelle verandering op kerkelijk gebied zUn er blijkens de ge schiedenis altijd menschen, zelfs onder voorgangers, die met allerlei wind mee waaien. Zelfs de Gereformeerde predi kanten uit het begin der zeventiende eeuw, die oorspronkelijk roomsch-katho- lieke geestelijken waren, wisten ook ai» predikanten niet altijd hun katholicis me te verbergen. Merkwaardig is de vblgende passage van den pastoor in Hoogmade, die blijk baar niet bijzonder beginselvast was. Van dezen man wordt in de Bijdragen van pastoor Deelder, dl. 2, pag. 141 ver haald: „Op Hoogmade wist de pastoor selfs niet wat hij was. Op eenen tljdt horende dat de Geusen d’overhandt had den, seyde tegen sijn volk: „beminden, het is met het catholljk geloof gedaan. Wij sullen voortaan geen misse meer le sen, maar wij sullen op sjjn Geus pree- ken.” Wederom daama horende, dat de catholljken meester waren, seyde hij- ,4k sal niet meer op sljn Geus prediken, maar naar onse oude gewoonte weder om misse lesen-” Wederom twijfelende wie van beiden meester souden blijven, verdeelde hij sjjn gemeynte: voor den middag las hij misse voor de catholleken en preekte voor haer, ende na den mid dag preekte hij voor de Geusen.” Zaterdagmiddag vergaderde het personeel van de Nederlandsche Staalfabrieken vJi. de Muinck Keizer te Utrecht. Iedere organisatie vergaderde onder haar eigen afdeelingsbestuur. Met alge- meene stemmen werden de hoofdbesturen ge machtigd in onderhandellng te treden met den Me taalbond, waarvan de staalfabriek lid is, Om de inwilliging te verkrijgen van de bekende eischen. Wanneer de onderhandeUngen geen gunstig verloop hebben, Hgt het in de bedoeling zoo spoedig mogelyk opnieuw te vergaderen om dan het ultimatum op te stellen. De marconist T. A. B. Visser ging in de sluis van boord en van hem vernamen wy het een en ander over deze reis vol avonturen en vol stryd tegen de elementen. Zaterdag 22 Januari was de .Tinge", een 'boot van ruim 1700 ton. Z.H. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer B. H. de Groot, pastoor te Rysenburg, op diens verzoek met ingang van 1 Februari e.k. eervol ontslag ver leend als Bisschoppeiyk Inspecteur van de R IL- Byzondere Lagere Scholen in het Dekenaat Amersfoort, en heeft met ingang van denzelf- den datum tot zyn opvolger als Bisschoppelijk Inspecteur benoemd den weleerw. heer H. Kok, rector van het Ryksopvoedingsgesticht te Amersfoort. In verband met ongerustheid over het lot van een Letlandsch scheepje, dat niet ver uit den Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer F. A. Bernefeld benoemd tot ka pelaan te Oegstgeest en tot Algemeen Adviseur der Sociale Vereenlgingen te Leiden; en den weleerw. heer H. N. M. Vreeswijk tot kapelaan te Rotterdam (H. HUdegardis). Ten nadeele van de moderne Leidsche werk- loocenvereenlging, welke haar zetel heeft in het Volksgebouw te Lelden, is Vrydagmiddag tusschen 4 en 7 uur uit een gesloten schryf- bureau. staande in een afgesloten lokaal een bedrag van ƒ740 ontvreemd, dat Vrydagavond aan de leden zou worden uitgekeerd. Het geld was afkomstig van den gemeente lijken dienst voor sociale zaken, die dus voor deze som aansprakeiyk was. De L. B. B. is echter tegen Inbraak verzekerd. Zaterdagmid dag is hetzelfde bedrag van den gemeenteiy- ken dienst ontvangen, zoodat de uitkeerlng toch kon worden verleend. vertelde ons, dat de menschen een paar Jaar geleden mét heel veel moeite dé kosten heb ben gedragen van de dekte en dood van hun zuster, terwyi er voor een waarde van 50.000 aan de wand hing. Wy werden gebracht in een bijkeuken, waai Alberta Bokhoven, een flinke vrouw van on geveer 60 jaar, aan het werk was. Toen wy haar vroegen of zy het niet Jam mer vond, dat alles zoo geloopen was, ant woordde zy: „Ik heb er in ’t geheel geen hart zeer van, want ik heb het hier goed en ben te vreden.” Men kon het haar aanzien, dat zy het meende. Het zou zeer te pryzen zyn, wanneer by de verdeeling van de winst ook aan de beide oude menschen in het Tehuis voor Ouden van dagen werd gedacht Met den trein van 1157 uur is de hof jager W. Spek, die van 29 November af in het Burgerziekenhuls te Amsterdam ver pleegd werd. Zaterdag weer in zyn woon plaats teruggekeerd. De heer Spek was vergezeld van zyn echtgenoote. Per auto begaven zy zich rechtstreeks naar hun woning, de villa „Jagershof”, ge legen in het konlnklyk park achter het pa leis Het Loo. Het bleek, dat de knieblessure, die de heer Spek by het auto-ongeval heeft op- geloopen, hem by het loopen nog zicht baar hinderde. Omtrent het vinden van een groote som gelds verstopt in een oude kous, vernemen we nog, dat het hier betreft een ongeveer tachtigjarige dame, mej. H., die sedert Jaren te Egmond aan den Hoef een kleine villa bewoonde. Deze dame, vroeger in betrekking by den kunstschilder Gil- demeester, had by diens overlyden een jaar geld gekregen. Hoewel vermoed werd, dat zU gefortuneerd was, ontkende zJJ dat immer, waarschyniyk om niet met verzoeken tot on dersteuning te worden lastig gevallen. Na haar overlijden hadden de erfgenamen het geheeie hui» afgezocht, daar vermoed werd, dat zU “aar geld ergens verborgen had. En de volks- ®ona beweert, dat toen reeds op verborgen Nekjes bankbiljetten zyn gevonden. totusschen is deze gevulde kous een meeval- *rtje voor de erfgenamen, al zal ook de fiscus wel een belangrijk deel van de vondst op lachen. Er waa. ondanks het late uur en het slechte weer veel belangstelling op de sluis. broer samen aan de Doomsteeg onder Nykerk. stantie het niet op haar verantwoording durfde te nemen om deze Poolsche hazen zonder meer In de Wierlngermeer, waar de gezondheidstoe stand van het wild uitstekend is, uit te zetten. In de Zuid- en Oost-Europeesche landen komt onder de knaagdieren een besmetteiyke ziekte voor, welke groote sterfte, o-a. onder de hazen, teweeg brengt, en welke ziekte ook voor den mensch gevaarlijk is. Officieel is Polen nog vry van besmetting. Het advies wenf gevraagd van den veeartee- nykundigen dienst te Den Haag, doch daar aan Import van wild geen beperkende bepalingen zyn gesteld, kon geen positief advies worden ge geven De ryksseruminrichtlng achtte het risico gering. De uitstekend uitziende hazen, die geen teekenen van ziekte vertoonen en die reeds in quarantaine zyn geweest, zyn Zaterdag dan ook over de Jachtvelden verdeeld. Voor de verkiezing van 4 leden van het Da- geiyksch Bestuur der R. K. Staatsparty zijn de volgende voordrachten opgemaakt: Mr. dr. P. J. Wltteman, subs. Th. P. J. Eisen. J. J. A. H. Houben, subs. J. L. H. CldMsen. A. C. de Bruyn, subs. Jos. Maenen. Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorat, subs. mr. H. W. de Vink. et veertiendaagsche „Hervormd Nederland" vertelt van een „Pastoor en dominee tegelijk” het vol*ende-' sche stoomschip gevraagd. Men deelde mede, dat het schip verbinding had gemaakt met een Duitsche sleepboot uit Borkum, die den Noor had weggesleept. De Insullnde is daarop teruggekeerd. By het Borkumer vuurschip stond zoo een enorme zee, dat men vanuit de reddingboot onder het lichtschip door kon zien, doordat de vry van de golven werd gegooid. Op den terugtocht, dicht by het lichtschip, is de Insullnde door enorme groote zeeën ge troffen, die haar dwars op haar Jcant wierpen. Het bakboord voorlicht werd zelfs door het water geraakt. De slagzy bedroeg toen onge veer 65 graden. Twee leden van de bemanning, die in de radiohut waren, liepen nlet-ernstlge hoofdwon den op, doordat zy tegen het schot gesmakt werden. De leden van de bemanning, die op het dek, achter het beschermschot stonden, moesten zich stevig vasthouden, zy hingen half in het water.' De Insullnde werd daarna op den top van de branding meegeschoven en kwam snel recht te liggen. Van een potkacheltje, dat In het achterlogies staat zyn alle deksels en roosters afgeslingerd, welke in een van de seinkooien terecht kwamen. De reddingboot die geen ébhade heeft opgeloo- pen la in het pikdonker over den grond van het Frlesche gat Zaterdagavond te negen uur van haar zwaren tocht op haar standplaats terug gekeerd. Voor de bemanning is het echter eenigszins een teleurstelling geweest, omdat deze tocht te vergeefsch is geweest. De schipper van de Insullnde gaf nog als zyn meening te kennen, dat weinig schepen loo'n tocht hadden kunnen doorstaan en dat Dezer dagen hebben de arbeidersorganisaties het collectieve arbeidscontract in de sigaren industrie, dat per 31 Maart afloopt, opgezegd. Voorstellen tot gewijzigde vaststelling van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst zullen met enkele dagen worden Ingediend, waarbij aan de patroonsorganisaties zal worden gevraagd, op die nieuwe CA.O. de verbindendverklaring aan te vragen. De voorstellen houden om. in een belangryke loonsverhooging, zulks In verband met de zeer lage weekloonen In de sigaren industrie en regeling voor verplicht lidmaat schap, verleenlng van 6 vacantiedagen in plaat* van 4 en het Instellen van een fonds voor het betalen van de vacantiedagen. Dit gaf eenlge opluchting. De „Tinge” kwam wat overeind, maar het beteekende voorloopig het einde van „H. P. G. Z." want met den mast ging ook de antenne over boord. Vuurpijlen werdenr afgestoken, t maar er kwam geen hulp opdagen. Kapi tein Catlenger %n zyn wakkere bemanning voerden een zwaren stryd en de marconist had de bijna bovenmen*cheiyke taak een nieuwe antenne te maken, waarin hy ten slotte slaagde door een verbinding op den voormast, die overeind bleef staan. Een kranig stukje van dezen Jongen marconist, die pas in Mei van het vorig jaar naar ze» ging. Cente aendln« Poolsche hazen, welke moet ®«en om den hazenstand In de Wieringer- veredelen en uit te breiden, is Vrydag- •vond aangekomen maatregelen waren genomen om den die- «n een rustige vertiyfplaats te bezorgen tot zijn beslist of en, zoo Ja, wanneer de dieren de Jachtvelden zouden worden losgelaten, «n eenigermate alarmeerend bericht van een «er vooraanstaande dierengeneeskundige te «msterdam was oorzaak, dat de bevoegde in- '1 Naar wy vernemen is de toestand van Z. H. Exc. Mgr. dr. G. J. Vesters, apost. vicaris tan Rabaul, die thans voor herstel zyner geschokte gezondheid op de Philippynen vertoeft, lang zaam vooruitgaande. Zware typhuskoortaen hebben echter het sterke gestel van Mgr. ernstig geschokt. In een rust oord te Banquio—Montalns verblyft thans de missiebisschop. Over eenlge weken hoopt Mgr Vesters zich naar Manilla te kunnen begeven, om dan na enkele maanden geheel hersteld naar Rabaul terug te keeren. najaar toe, herhaaldeiyk koeien die 's nachts In de wei bleven, ernstig mishandeld. In het begin van den winter had de dader zelfs de brutaliteit tweemaal in een stal in de kom van het dorp binnen te dringen en daar de afschuweiyke mishandeling te plegen. Het lange zoeken van de politie heeft ten slotte resultaat gehad. R. die reeds bekend heeft, bevindt zich te Raalte in arrest, omdat hy nog van meer misdry ven verdacht wordt. behouden arriveerde. Wijsmuller as- In den nacht van Zaterdag op Zondag hm** een tA nu toe onbekende man in dfe Voor straat te Lienden een schot hagel gelost op den achttlenjarlgen J. van Vessem uit Lienden, toen deze zich met paard en wagen van Om meren hujjwaarte]^#,, 4 iVan VSBN in het hoofd getroffen, maar ^vérloor zya bewustzijn rüet én wWt het paard, •adit het d«r*hlft schot op een loopen gezet had, by een woning, waar nog: licht brandde, tot stilstand te brengen. Hevig bloedend vluchtte v. V. hier binnen. Onmiddeliyk werd de hulp Ingeroepen van dokter Kors uit Lienden. De gevolgen van het schot bleken niet zoo ernstig te zyn als het zich liet aanzien, doordat de dader gelukkig iets te hoog gericht had, waardoor een groot gedeelte Van den hagel den getroffene ge schampt had. Na verbonden te zyn werd v. V. naar de ouderiyke woning vervoerd. Het liet zich even wel aanzien, dat de verwijdering van de ha gelkorrels nog wel eenlge moeilijkheden zou opleveren, zoodat het niet onmogeiyk is, dat v. V. vandaag ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Tlel overgebracht zal moeten worden. De politie stelde dadeiyk een onderzoek in, doch tot nu toe heeft men den dader nog niet kunnen opsporen, zoodat omtrent de motieven van den aanslag nog geen zekerheid bestaat. Men houdt echter ernstig rekening met de mo gelijkheid van een poging tot overval met het doel het slachtoffer te berooven, omdat 't alge meen bekend is. dat v. V., die met koloniale waren langs de huizen gaat. Zaterdags avonds laat over dit zeer stille weggedeelte komt en dan meestal een groot bedrag aan geld by zich heeft. Doordat het paard er van door ging, kon de bsrooving niet volvoerd wor den. een stortlaag van 5 cM., het geheel afgedekt met een 5 cM. dikke laag asfaltbeton. De breedte van beide rybanen bedraagt 6 M., opgesloten tusschen twee 0.50 M. breede beton- strooken. Op de brug over de Ringvaart is de rybaan 8.50 M. breed, op de viaduct over den Spaarnwouderdwarsweg 11 M. De asfaltverhar- ding van de vier verbindingswegen mar den Spaarnwouderdwarsweg verkrijgt een breedte van 5 M. Het aanbrengen van de verharding op de reeds zoo lang gereed zijnde .viaduct zal een einde maken aan den gevaariyken toestand, ontstaan doordat de op den autoweg uiteraard snel rijdende auto's na den afrit by den Spaarnwouderdwarsweg het vry drukke verkeer op dezen weg moeten kruisen. Het wegdek op de viaduct en op de opritten daarvan moet 10 Juni 1938 zoover voltooid zyn, dat het verkeer over de viaduct kan wor den geleid. Het geheeie werk moet zeven maan den na den begindatum geheel gereed zijn. »»r dan ooit »i*cht d» tijd van on* edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. j Het Partijbestuur geeft ter zake deze voor- H dracht de volgende toelichting: Reed* in de vergadering van 18 December 1* gebleken, dat de bereidheid van prof. dr. J. de Quay om op de aanvankeiyke aanbeveling van het P.B. de tweede plaats in te nemen, een aarzeling Inhield, welke ten slotte, zij bet schoorvoetend, kon worden overwonnen door overwegingen, welke het P.B. op dat tijdstip aan het belang der Party heeft ontleend. Se dert dien heeft prof, de Quay te kennen ge geven, dat het hem om verschillende ernstige redenen alsnog aangenaam zou zyn. Indien an dermaal werd beproefd, tot een aanbeveling t» komen, waarop zyn naam niet zou voorkomen Het P.B. heeft dit verlangen geëerbiedigd, ten gevolge waarvan het de regleinentair verlang de aanbeveling opnieuw had onder de oogen te zien. Daarby heeft het P. B. zich nog eens zorgvuldig rekenschap gegeven van de gewich tige Partybelangen, welke het by de aanbeve ling van den ten secretaris, tevens politiek se cretaris der Party, voor het voorzitterschap opnieuw had *f te wegen. Het standpunt, door mr. Teulings na het verloop van de Party- raadsvergadering van 18 December ingenomen, dat hii die zich op verzoek van hét P. B. beschikbaar stelde zich volkomen passief wenschte te houden en aan de Party-instan ties de mogeiykheld, maar óók de verantwoor delijkheid wilde laten, om datgene te bereiken, wat door deze in het belang der Partij zou worden geacht, maakte het ook in dit geval voor het P.B. minder moeilyk om de vervui ling van het Partyvoorzltterschap opnieuw en los van de aanvankeiyke aanbeveling te be schouwen. Daarby is wel duidelyk gebleken, dat het P.B. in de omstandigheden, zooals die zich thans voordoen, welhaast In leder opzicht de voorkeur gaf aan een oplossing, waardoor mr. Teulings als politiek secretaris der Party kon worden behouden en waardoor Juist in zyn persoon de kundige en ervaren vervulling van het politiek secretariaat der Party verzekerd kon blyven. De motorreddingboot „Insullnde", station Oostmahom van de Noord-Zuld-Hollandsche Redding Maatschappij is Zaterdagmiddag te half één vertrokken naar een Noorsch stoom schip dat in nóód verkeerde drie mijl noordoost van het lichtschip Borkumer Rif. r k h h 9- 8- 9- 9- B- 9- 9- 9- 9-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 19