H H Algemeen meeleven in het buitenland Dreigend conflict Lichtvoorziening Wieringermeer ALLEEN EEN LIBERALEN-KWAAL? K.N.LL.M. naar Australië THERMOGENE 20 sluks 25 ch DR. COLIJN OVER ONZE NEUTRALITEIT HET OFFICIEELE COMMUNIQUÉ Wings DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 »F het AUTOMOBILISME Sterrit Monte Carlo u LIJK AANGESPOELD Duinaf «lag op Ameland PIJNSTILLENDE WATTEN Gelukwenschen van den Daitschen Fuehrer Botsing tusschen twee vrachtauto’s Uitgeverij Herder met ondergang bedreigd? Kwijtschelding van straffen DE NIEUWE NATUURDRANK a. o tt American Cigarettes HOEST, KEELPUN GRIEP, RHEUMAT1EK STEKHMMZUk Ook voor U/^ loe eerder. hoe beter/ Gelukwenschen blijven toestroomen Plechtige zitting van, den Hoogen Raad Estafette naar het paleis Soestdijk Te Rome Ooatenryk leeft mee Geeatdrift in Aroaa Wllhel- Konlngln heeft Zn Zuid-Afriba a gelukwenschboodschap M. W. M. B. k 1 Parya leeft mede laar- eens wio- doosan 59 «n 95 4. Alle leerlingen der S.R.O.O.A., namén er aan deel 9 Overeenkomat bereikt omtrent de baaia der practiache verwezenlijking De Duitache regeering legt haar onoverkomelijke moeilijk heden in den weg Ultimatum geateld by L. van Heek en Zoon te Loaaer H. K. H. Prinses Juliana haalt heden, den Haten Januari 1*51 dea voormlddags te *.47 uur. hot loven goachonkon aan een flinke dochter. Do toestand van Moedor on Kind ia op hot oogenbllk soor bevredigend. dr. J. DE GROOT dr. C. L DE JONGH B I- 9 It Tenslotte zeide dr. Colyn: ,Jk kan niet zeg gen. of wy hierin zullen slagen. Het zal zeker veel moeilüker zijn dan den vorlgen keer." Ten gevolge van den storm zijn de duinen aan de Westkust van het eiland Ameland onrust barend afgeslagen. In den dijk van het water schap Nee—Buren sQn eenige gaten geslagen. rond ■n da 8* Sier den Maandagochtend is aan het Noorderstrand te Ballum het Hjk aangespoeld van een man, ge kleed in blauwe trui, twee paar sokken en fla nellen onderbroek. Volgens deskundigen heeft het lijk een ma^nd in het water gelegen. Men heeft de Identiteit nog niet kunnen vaststellen. bleek te klein sche bezoekers Jhr. mr. Rh. Fel th, hield de door de vele belangstellende u- or rit lom de tfe uit- ke be lt. Men tegenwoordigheid van vele toeschouwers Johannesburg Zaterdag 29 Januari is in de R.K. Werklie- denvereeniging te Losser een vergadering ge houden, uitgeschreven door de drie samenwer kende organisaties St. Lambertus, Umtas en do Eendracht, met het personeel der N.V. Textiel- maatschappd L. van Heek en Zoon te Losser. Met op één na algemeene stemmen werd be sloten een ultimatum aan de directie te rich ten. ingaande Zaterdag 5 FtbruarL De eischen zullen nog nader worden gefor muleerd. By alle onderdeelen van leger en vloot op de pijnlijk» plek, bestrijdt In verband met de heuglijke gebeurtenis in het prinselijk gezin wordt bij alle onderdeelen van leger en vloot kwijtschelding verleend van alle opgelegde en loopende krtfgstuchteltjke straffen met uitzondering van die, welke be trekking hebben op verlaging van rang, verla ging van klasse of plaatsing in de tuchtklasse. Met het bekend maken van den offlciee- len uitslag van den zeventienden sterrit naar Monte Carlo is de overwinning van de équipe Bakker Schut met Ford defini tief geworden, wat trouwens ook niet anders werd verwacht. De electriciteitsvoorzienlng in de Wieringer meer vormt een welkom object voor werkver schaffing en dit is ook een van de redenen, welke mede op de beslissing, om daartoe over te gaan, van invloed zijn geweest. Binnen eenige maanden zullen de werken aanvangen, zoodat op het einde van dit jaar reeds het grootste deel van het bewoonde ge bied in de Wieringermeer over electrische ener gie zal kunnen beschikken. De tarieven zullen aansluiten aan die, welke ook elders in het door het PEN. verzorgde gebied gelden. Met deze beslissing is wederom een belangrijke stap gedaan in de richting van verdere vervol making van de outillage van de Wieringermeer, welke door de boerenkolonisten met groote vol doening wordt begroet. voedt Uw energie - licht verteerbaar - niet stoppend Deze firma wordt zoodanig door de regeering belast met allerlei verplichte uitgaven dat dit tenslotte de ondergang van de zelfstandigheid van deze eens zoo bloeiende ultgeverzmaat- schappij moet beteekenen. De nieuwste schadepost bestaat hierin dat de eerste vijf deelen van de Encyclopedie ..Der Grosse Herder" niet meer verkocht mo gen worden. Al deze vijf deelen moeten eerst In natlonarlen geest omgewerkt worden. De équipe Bakker Schut definitief winnaar Hoe kunt U toch zoo rustig blij ven terwül li Zoo veel rookt. De geboorte van 't prinselyk Kind is te Wee nen en in geheel Oostenrijk met groote blijd schap vernomen. Dr. Colyn antwoordde dit op een vraag over de neutraliteit van Nederland In geval van een algemeenen Europeescben oorlog. De Nederlandsche minister-president voeg de hieraan toe, dat Nederland bij een oorlog alles heeft te verliezen en niets te winnen. De geheele buitenlandsche politiek van Nederland, de diplomatie en de maatregelen van landsverdediging, alles is gericht op dit doel? het het gezant- bezoekers gereed gelegd. Binnen enkele dagen zal' een groote ontvangst voor de Nederlandsche kolonie worden gehouden. Noor ache per a zeer aympathiek De Oostenrijksche bondspresident een telegraflschen gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin in verband met de geboorte. de onzekerheid omtrent de te verwachten af name van electrische energie maakten het be zwaarlijk een rentabillteitsberekening op te zetten, waarvan met eenige waarschijnlijkheid mocht worden verwacht, dat zij de practische werkelijkheid zou benaderen. De president, volgende rede, leden vap de balie staande aangehoord: Alvorens tot zljn^gewone werkzaamheden over te gaan, gevoelt de Hooge Raad der Nederlan den zich gedrongen, ook zijnerzijds uiting te ge ven aan de vreugde, die het geheele Neder landsche volk bezielt, nu aan den ouden oran jestam weder een nieuwe loot Is ontsproten. En aiViid even kalmHtj heeft geen zenuwen. De regeering van het gemeenebeat gaf toeatemming tot het openen van een vliegdienat De Australische regeering heeft be sloten de K. N. L L M. toe te staan haar luchtdienst tot Australië uit te breiden, gelijktijdig met de instelling van den Britschen vliegbootdienst. De Nederlandsche dienst mag niet later dan I Juli begonnen worden. Groote blydachap na droeven rouw in het Hui» van Oranje Naaaau Het Zwltsersche dagblad „Vaterland" weet te berichten, dat de bekende uitgeversmaat schappij der firma Herder, die om. de groote Dultsche Encyclopedie uitgaf in den laatsten tijd allerlei moeilijkheden in den weg gelegd worden. En aan Hare Majesteit mina: .De Katholieke Middenstand van Nederland biedt Uwe Majesteit in eerbied en verknocht heid z(jn Innige gelukwenschen aan by de voor spoedige geboorte van ae koninklijke Prinses en smeekt Gods zegen af over de toekomst van Uw eerste kleinkind en van 'geheel Uw Koninklijk Huis.” Op bet Nederlandsche gezantschap werd het nieuws het eerst vernomen. Weldra wist de ge heele Nederlandsche kolonie het. De telefoon stond geen oogenbllk stil. De Nederlanders stonden aan het toestel te juichen van pleizler. Op het gezantschap en het consulaat-generaal werden de rood-wlt-blauwe vlaggen met oranje wimpel, die allang klaar ge legen hadden, uitgestoken. Ook van enkele par ticuliere huizen waren de Nederlandsche, zoowel als de Vaderlandsche driekleur uitgestoken. De Nederlandsche firma Bensdorp heeft vier vlag gen uitgestoken, n.L het rood-wit-blauw, orsnje-blanje-bleu, de vlag van Lippe en Oostenrijksche rood-wit-rood. Op het schap zjjn felicitatlcregisters voor de dagen zal' De Evening Standard publiceert een onder houd van Randolph Churchill met den Neder- landschen minister-president dr. H. Colijn, dat een geheele pagina in beslag neemt. Hierin heeft dr. Colijn verklaard dat aan bezien hij geen doeltreffend optreden van den Volkenbond verwacht, de Nederlandsche politiek nog steeds is: neutraliteit en hij hoopt dit te kunnen volhouden. Geregeld komen nog uit het buitenland berichten binnen over het meeleven der be volking in de verschillende landen In en bulten Europa met de blijde gebeurtenis in ons Oranje-hnis. De Belgische en Engelsche staatshoofden hebben, zooals reeds gemeld, telegrammen vsn gelukwensch gestuurd. Ook de Dultsche Fuehrer en Rykskanseller, Adolf Hitler, heeft goowel Hare Majesteit Koningin Wilhelmina als H. K. H. Prinses Juliana en Haar Ge maal telegrafisch geluk gewenscht. Alle Dultsche kranten, hebben de geboorte van de prinses te Soestdyk op de frontjpaglna ver meld. Verder geven de bladen uitvoerige ver slagen over de feeststemming in ons land. Dokter ii onver moeibaar. dit i» aide rde ope ratie. Tegenover het station Maasbracht reed de groentenhandelaar P. Vpesterman uit Roermond met een volgeladen vrachtauto op een stil- staanden vrachtauto uit Tegelen, welke by een café geparkeerd stond om benzine in te nemen. De botsing was zeer hevig en had tot gevolg, dat de lading fruit en groenten van den auto, die de aanrydlng veroorzaakte, tot ver in den om trek werd verspreid. De 28-jarige Voesterman bekwam ernstige ver wondingen en is enkele oogenblikken na de aanrydlng ter plaatse overleden, zyn knecht uit Melick, die naast hem had gezeten, werd aan het rechterbeen gewond. Hy is In het St. Lau- rentlusziekenhuis te Roermond ter verpleging opgenomen. Ja zuster maar ik* rook ook WINGS en die zijn juist kalmee- rend. erv opwekkend/ et wil ons voorkomen, dat deze beschouwing va® het liberale or gaan, dat zich via de lichtge raaktheid en het individualisme eigenlijk keert tegen een teveel aan liberalisme bij individueele leden der party, waard is ook b(j ons, in de R.K. Staatsparty, ge hoord en overwogen te worden. Al zou den wy niet graag onderschrijven, dat kritiek op hetgeen in en door de party geschiedt, het recht, en zelfs de plicht is van ieder der aangeslotenen im mers recht op en plicht tot kritiek ko men alleen tot oordeelen bevoegden en kundigen toe wy moeten erkennen, dat ook onder de by de R.K. Staatsparty aangesloten katholieken zich soms een al te liberaal individualisme en een al te groote persooniyke lichtgeraaktheid, gepaard aan een gebrek aan werkeiyka offervaardigheid ten koste van het eigen soms zéér eenzydige persooniyke mee- ninkje openbaren. En wy schrijven dan ook met volle instemming na, wat het Li berale Weekblad zyn lezers voorhoudt: „Meer dan ooit is schouder aan schou der staan- thans geboden. Persooniyken wrevel wreken aan de politieke gemeen schap waarby men behoort, Is altyd uit den booze; in de huidige periode van ons partyieven is het een dolksteek In den rug van de eigen zaak.” Dit klemt te meer voor ons. Katholie ken, omdat, wat voor de liberalen slechts „de eigen zaak” heet, voor ons het alge meene Katholieke belang is. Eén doode en een gewonde In de morgenuren, toen op het standaard traject te InnerArosa de slalom der Neder landsche kampioenschappen In vollen gang was en op de ijsbaan In het dorp zelf de schaatsen- sport hoogty vierde, werd het nieuws van de geboorte vap een Prinses der Nederlanden be kend. Op de ysbaan werd het nieuws onmid dellyk per luidspreker bekend gemaakt Even volgde een stilte, doch daarna brak een enthou siast gejuich van de vele Nederlanders, die zich daar bevonden, los. Het Wilhelmus weerklonk en het ysfeest moest worden onderbroken, daar de geestdrift onzer landgenooten niet was te temperen. Het heuglijk nieuws verspreidde zich zeer snel door geheel Arosa en een half uur later kon men de in Arosa aanwezige Nederlanders, ge tooid met oranje en met rood-wlt-blauwe vlag getjes, zien rondloopen. Des middags werd een siedevaart door het dorp georganiseerd. Vele honderden Nederlan ders, getooid met de nationale kleuren, namen aan dezen vrooiyken tocht deel. Van vele hotels wapperde de nationale vlag en op de tafels der Nederlandsche gasten wer den nationale vlaggetjes geplaatst. Het Oranje-comité, onder leiding van de heeren A. G. Aukes, T. Kerdel en G. F. C. Wltt, organiseerde des avonds In de Kurzaal eén nationaal feest. De enorme zaal te zyn om de tallooze Nederlani te bevatten. Zoo is ook te Arosa de geboorte van een Oranjetelg op indrukwekkende wyze gevierd. Het bestuur van de R. K. Staatsparty heeft het volgende telegram verzonden aan de Prin ses en den Prins: Met harteiyke vreugde en met innlgen dank, bovenal aan God, deelen de Katholieke Neder landers in hun staatkundige organisatie. de R. K. Staatsparty, in den -natlonalen Jubel. ZU bieden Uwe Konlnkiyke .Hoogheden hun op rechte en liefste gelukwenschen met de biyde geboorte van de Prinses van Oranje-Nassau. wier leven moge gezegend zyn In de onver zwakte liefde van het geheele volk voor zyn dierbaar vorstenhuis. Geteekend: Houben, waarnemend voorzitter. Kolfschoten, secretaris. Het R.K. Werkliedenverbond in Nederland zond telegrafische gelukwenschen aan H. M. de Koningin en het Prinselyk Paar. Namens het staatsbedryf der P.T.T. is aan Z. K. H. Prins Bemhard en H. K. H. Prinses Juliana een geluktelegram verzonden. Aan de Koningin heeft het P.T.T.-personeel eveneens gelukwenschen gezonden. Toen Maandagmorgen het bericht van de ge boorte van een Prinses aan de Ned. Handels- Hoogeschool te Rotterdam bekend werd, zyn alle colleges stopgezet en kwamen bestuurderen, docenten en studenten in de groote gehoorzaal, welke wek te klein bleek, te zamen. Hier werd de plechtige byeenkomst geopend met een toespraak van den rector-magnificus, prof. dr. N. J. Polak. De Hoogeschool verheugt zich in het huteeiyk geluk van de ons zoo sympathieke en dierbare vorsteiyke familie, rnadr, aldus de rector, voor ons beteekent zy tevens de bestendiging van den hechtsten stabiliseerenden factor aan ons volks bestaan. Daarna gaf prof. mr. C. W. de Vries, hoog- leeraar in het staatsrecht, een uiteenzetting over de beteekenls van de woorden uit onze Grondwet: ,De Koning is onschendbaar".^ Vervolgens sprak mr. R. Mees, voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Hooger Handelsonderwys, over de maatschappeiyke beteekenls van het Vor stenhuis. de omgangsvormen van Vorst en volk en de binding, waarvan Oranje het symbool vormt, der Nederlandsche volkseenheid. Met gemeenschappeiyk gezang werd de byeen komst gesloten. de .Paris Midi", het Parjjsche twaalfuurblad. Het was wonderbaariyk te bemerken, met welk een snelheid het nieuws zich In de Fransche hoofdstad verspreidde en tevens zeer verheugend te zien, met welk een oprechte vreugde de Pa- ryzenaars het bericht van de geboorte verna men. Er was de laatste paar weken geen editie van de Fransche kranten verschenen of er stond een bericht uit Nederland in en het Fransche publiek wachtte met byna evenveel ongeduld op het plaatsvinden der heugiyke ge beurtenis als de Nederlanders. Ook de laat In den middag verschenen bladen gaven groote ar tikelen over de biyde mare in Nederland. Om er op te wijzen, dat onze kleine prinses ook nog Fransch bloed In de aderen heeft, gaat de Paris Solr" zelfs terug tot Claude de Cha- lon, de laatste erfgename In directe lyn van het Huis van Oranje, die later taouwde met Hendrik van Nassau. In de Nederlandsche kolonie werd het reeds zoo lang verbeide nieuws met groote vreugde ontvangen. Op het kantoor van den Rotter- damschen Lloyd In de Rue Scribe was men op de gedachte gekomen van lange linten oranje- strikken te fabriceeren, welke niet alléén aan het eigen personeel en dat van de naby geves tigde firma Van Ommeren werden uitgereikt, maar tevens aan eiken Nederlander werden aan geboden. die het kantoor binnenstapte. In de woning van onzen gezant te Parijs, jhr. J. Loudon, was een album ter teekening opengesteld, waarvan reeds een ruim gebruik werd gemaakt. Behalve de te Parys wonende Nederlanders, hebben ook verschillende buitenlandsche gezan ten en andere leden van het corps diplomatique van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun aanhankelykheld te betuigen aan het Oranje huis. Zondag as. zullen dankdiensten worden ge houden In verschillende Parysche bedehuizen. De geboorte van de Prinses zal door de Ne derlandsche kolonie officieel gevierd worden op Maandagavond 8 Februari" as. in den tuin „Wagram", waar o.a. de Nederlandsche gezant aanwezig zal zyn. De feeatviering in België Ter viering van de biyde gebeurtenis te Soestdijk, zal de Nederlandsche consul te Gent Woensdagmiddag zyn landgenooten ontvangen in bet consulaat in de Twee Bruggenstraat. Zooals men zich kan voorstellen heeft de Ne derlandsche kolonie te Brussel het bericht van de geboorte van een prinses met groote vreugde ontvsngen. In het Hoilandhuis in de Auderghemlaan was de vreugde overgroot. De portretten van Prinses Juliana en Prins Bemhard zyn versierd met bloemen en linten. In de legatie ia een register ter teekening ge legd en reeds velen hebben hun handteekening geset, os. een vertegenwoordiger van Koning j^eopold III, leden van de regeering en van het diplomatieke corps. Binnen enkele dagen zal de Nederlandsche zaakgelastigde, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, ter gelegenheid van de biyde gebeurtenis een receptie houden in de legatie. Maandagavond tegen kwart voor acht heeft zich op den rijksweg Roermond Maastricht een ongeluk voorgedaan, dat één persoon het leven heeft gekost, terwyi een ander met verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. ,De leiding aener politieke party kan goed zyn of ze kan slecht zyn. Overal en altyd is er veel aan te merken, en indien men de leiding slecht vindt, dan is het de plicht van den ontevredene, niet om er uit te loopen, maar' fouten te helpen verbeteren. De tocht uit hoofde van persoon^ zwaren is kleinzielig en onredely is niet lid eener politieke party om haar technische bewerktuiging of organisato rische hoedanigheden, men is lid van een politieke party, omdat zy uitdruk king geeft aan een beginsel dat men U toegedaanr, omdat zy de menschen vet- eenigt die over de hoofdzaken van staat en samenleving denken als wy: Het lid maatschap eener party is geen quaestie van voorkeur of liefhebberij, maar van principes en tegenover het vaderland, omdat onze parlementaire democratie op de party-indeellng berust. Kritiek op hetgeen in en door een party geschiedt, is* het recht, zelfs de plicht van ieder der aangeslotenen. Maar bet Is plichtverzaking de partij, die met onze inzichten overeenkomt, te verlaten op grond van persooniyke, In- cidenteele en opportunistische motie ven.” Toen de dorpen in de Wieringermeer in 1932 gereed kwamen, zijn deze onmiddellyk van electric!telt en leidingwater voorzien, w.aarvoor de provinciale Noord-Hollandsche bedrijven werden ingeschakeld. Daar het hier aanvanke- iyk een onrendabel gebied betrof, bleef het Ryk tegenover de provincie aansprakeiyk voor een exploitatietekort. Wat de waterleiding betreft is dit tekort door voortgezette bebouwing in middels In een overschot omgezet, terwyi ook de verliezen op de electriciteitsvoorzienlng in de dorpen tot een minimum zyn teruggeloopen. Naarmate de bebouwing aan de buitenwegen toenam, deed zich de behoefte aan leidingwater sterk gevoelen, vooral in die gedeelten van den polder, waar goed bronwater niet kon worden aangeboord. Met financieels medewerking van Ryk en provincie kon de «aterleidingaanleg ook in de buitenwegen in het afgeloopen laar worden verzekerd. Een belangryk deel is reeds van een buizennet voorzien, waarop aansluiting mogeiyk is tegen normale tarieven, welke ook In het overige verzorgingsgebied van het Provinciaal Waterleidlngbedryf van Noord- Holland gelden. Eenzelfde behoefte trad op ten aanzien van electrische energie, zoowel voor licht als voor xracht. De belangrijke kapitaalsuitgaven, welke aan de stroomvoorziening verbonden waren en In geheel Zuld-Afrika ia de geboorte van de dochter van Prinses Juliana met vreugde be groet. De plaatseiyke Nederlandsche kolonies Blaken alle voorbereidingen voor feestvieren. De vreugde van de bevolking, vooral van het Afrikaansch sprekende deel, blijkt duideiyk uit - de groote hoeveelheid telegrammen, welke door de Nederlandsche legatie te Pretoria wordt ont vangen, een van de eerste telegrammen was af komstig van fSmuts. Maandagavond zou een groot vreugdevuur ontstoken worden op een heuvel by Pretoria, in tegenwoordigheid van vele toeschouwers uit l De Koning der Belgen heeft een fellcitatie- telegram gezonden aan H. M. Koningin Wil helmina en een aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard. Tevens heeft de Bel gische minister Spaak den gezant van het Bel gische Hof te Den Haag, baron Herry, opgedra gen aan de Konlnkiyke Familie en aan de Ne derlandsche regeering de oprechte gelukwen- scben te betuigen van de regeering en het volk van België, welke harteiyk Instemmen met de vreugde van het Hof en het'volk der Neder landen. Tt Londen is de blyde gebeurtenis aan het Nederlandsche Hof het groote nieuws van den dag. Alle middag-edities brengen het bericht «P de voorpagina, groot opgemaakt, met foto’s T»n Prinses Juliana en Prins Bernhard en !»nge berichten over de gebeurtenis. De Nederlandsche zeelieden te Londen vle- de blyde gebeurtenis aan boord van hun •chepen en in het Nederlandsche tehuis voor ■eelieden. Toen het nieuws aan de oevers van de Theems “«nd werd, naderde de „Hontestroom” juist ligplaats by de London Bridge. Haven arbeiders riepen de bemanning toe, dat er een •rnses was geboren, waarop de Nederlandsche “«Heden met gejuich antwoordden. Het Engelsche blad de „Star" schrijft, dat belangstellende wereld de Konlnkiyke familie en het volk van Nederland geluk- Het blad publiceert een geheele blad- h)de foto's uit het leven van Prinses Juliana. Nederlandsche Kamer van Koophandel u">den zal de volgende week een receptie "**™ëeren ter viering van de geboorte van Prinses. Men verwacht, dat de Lord Mayor jT^ymden en de Nederlandsche gezant te den op de receptie tegenwoordig zullen zyn. .J?8 -DeHtdyk” van de Holland—Amerikaiyn «P Maandagochtend Southampton binnen op «s van Vancouver naar Rotterdam. De vreug- Jfaan boord was zeer groot. De radlotelegraflst ocht j Seheelen nacht geluisterd. Maandag- biieTnd riep de kPMfcvoerder alle officieren pL*n otn te drinken op het welzyn van de rTU1««s en haar kindje. Onze Romeinache correspondent seint ons, d.d. 31 Januari: De Italiaansche bladen nemen in uitvoerige berichten harteiyke deel in de blyde gebeurtenis voor het Prinselyk Gezin en voor het Neder landsche volk. -r -f-et liberalisme is geboren uit het l—l individualisme- Het kreeg by zyn -*• geboorte een erfeiyke belasting mee, welke in den loop der tyden zich tot een zeer ernstige en schier onge- neesiyk schynende ziekte heeft ont wikkeld. Velen In de Liberale Staats party, den Vryheidsbond, hebben onder den drang der omstandigheden en den politieken nood, waarin hun party is ge raakt. dat leeren inzien en erkennen, zy zinnen thans op genezing en beoefeneu naarstig een mogeiyk heilzaam zelfon derzoek. Als resultaat van dit onderzoek constateert het Liberale Weekblad in een zeer lezenswaardig en openhartig eeriyk artikel, dat lichtgeraaktheid eu individualisme tot een de, party scha dende liberalen-kwaal zyn geworden. Zoo sc hr y ft het blad o.a. de volgende oervoor nlet-llberalen zeer behartlgens- waardige woorden: Gelukwenach van Engelache Hof N^voor zy van Sandringham naar Londen vertrokken, zyn de Engelsche Koning en Ko ningin in kermis gesteld van de blyde gebeur tenis aan het Nederlandsche hof. zy zonden oönlddeliyk een gelukwenschboodschap aan Prinses Juliana. In de Nederlandsche kolonie te Londen is de blijde tjjdlng met vreugde ontvangen. Op het (ezantschapsgebouw werd onmiddellyk de vlag geheschen. Pe geboorte van het Nederlandsche Prinsesje is te Oslo met groote* belangstelling ontvangen en de dagbladen publiceerden sympathieke ar tikelen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft den Nederlandschen gezant de gelukwen schen van de Noorsche regeering overgebracht en de Noorsche zaakgelastigde te 's Gravenhage heeft opdracht gekregen persooniyk de geluk wenschen van de Noorsche regeering aan de Nederlandsche regeering over te brengen. „Wij hebben by een oorlog allea te verliezen en nieta te winnen” Na moeizame onderhandelingen tusschen de directie van het P.E.N. en de directie van de Wieringermeer is thans overeenstemming bereikt omtrent de basis, waarop de elec- triclteltsvoorzlenlng practisch te verwezen- lyken is. Het Ryk zal In de aanlegkosten met een belangryk bedrag partlcipeeren, terwyi de provincie naast een deel der aan legkosten het exploitatierisico op zich neemt. De stroomvoorziening zal geschieden met een eenfaslg kabelnet met een distributie- spanning van pl.m. 3000 volt, ter lengte van ongeveer 240 K.M., terwyi by elk gebouw of groep van gebouwen transformatie ge schiedt in 220 dan wel 380 volt. Aan de gewone strafzitting van den Hoo gen Raad der Nederlanden, welke des Maandags gehouden wordt, ging dezen keer een plechtige zitting van ons hoogste rechtscollege vooraf, bygewoond door alle raadsheeren. De afgeloopen jaren hebben het bewUe gele verd, hoe innig het huls van Oranje-Nassau en het Nederlandsche volk met elkander zyn verbonden, wy hebben het als een pereooniyk verlies gevoeld, toen onze geliefde Koningin- Moeder ons kwam te ontvallen en toen kort daarop Prins Hendrik, de Prins der Nederlan den, uit het volle leven werd weggerukt, wy hebben ons van harte verheugd over tie verlo ving en het huweiyk van onze beminde Prinses met den man barer keuze en wij hebben een zucht van verlichting geslaakt, toen bleek dat het ongeval, dat Prins Bemhard had getroffen, en dat zich aanvankeiyk zoo ernstig liet aan zien. geen blyvende gevolgen zou hebben. Wat wonder, dat thans een algemeene jubel is loa- gebarsten. nu ons een nieuwe Prinses is ge boren. een gebeurtenis, die zoowel voor de Ko nlnkiyke famile als voor de troonsopvolging van zoo ontzaglyk belang is. Wy bieden Hare Majesteit de Koningin en den vorsteiyken ouders onze eerbiedige geluk wenschen aan en spreken daarby den oprechten wensch uit, dat deze gebeurtenis den reeds zoo hechten band tusschen vorstenhuis en vaderland nog zal bevestigen en. zoq_mogeiyk, nog nauwer zal toehalen. De procureur-generaal, mr. L. Ch. Besler. heeft zich gamens het parket en jhr. mr. A. K. C. de Brauw, waarnemend deken, namens de balie aangesloten by dezen gelukwensch In verband met de blyde gebeurtenis heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond de volgende telegrammen verzonden: Aan Hunne Konlnkiyke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, Soestdijk: de voorspoedige geboorte van de ko nlnkiyke Prinses moge de Katholieke Midden stand van Nederland, met heel het volk dee lrad In de vreugde van Uw ouderhart, zyn in nige gelukwenschen uitspreken en Gods zegen afsmeeken over de toekomst van Uw eersteling en het standvastig geluk van Uw Huis.” Ned. R. K. Middenstandsbond, Koops, voorz. ^,*b?>rte van de Prinses in het Oranje- M“nd>S tegen het middaguur te Fa xend geworden door groote opschriften in Het voorlezen van de dagorder, waarby de blyde gebeurtenis werd bekend gemaakt, ont ketende onder de leerlingen der school voor reserve-officleren der onbereden Artillerie te Utrecht een uitbundig enthousiasme. Dit enthousiasme vond zyn hoogtepunt in het ver trek van den estafettelooper, die als eerste In de keten van posten, opgesteld tusschen de kazerne en het paleis Soestdyk wegsnelde, om aan de prinseiyke woning een oorkonde te be zorgen, waarby de leerlingen den gelukkigen Ouders hun eerbiedige gelukwenschen aan boden. Aan de estafette, die door het bestuur der leerllngenvereenlglng werd ontworpen, namen alle leerlingen 118 In getal deel. De oor konde was door eenige as. reserve-officleren opgesteld en gecalligrafeerd, en werd aange boden door het bestuur der leerlingenvereenl- ging. De voorzitter der vereeniging, de korpo raal mr. H. F. L. Wensink, overhandigde als laatste estafettelooper de oorkonde ten paleize. De koker, waarin de oorkonde werd vervoerd en aangeboden, is met perkament bekleed, ter- wyi het goudomblesd deksel met een rood artllleriellnt aan den koker is bevestigd. Op den koker komen In volgorde voor: De prinselyke wapens door een kroon gedekt, de spreuk voorkomend op het veldkanon: „Den vaderlandt ghetrouwe. biyf lek tot in den doot”, het artillerie-embleem nJ. de gekruiste kanonnen met kroon en ten slotte de letten: SR.OOA.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15