De avonturen van een verkeersagentje w- wii&aal wuidcn daq Langendijker Groenten-Centrale T SHEA van de lersche Brigade Kou en Griep verdrijft U wonder snel met OMZETCIJFERS „MIJHHARDTJES” DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 LIMMEN De aafdappelregeling UIT DEN OMTREK EGMOND A/D HOEF in Ex-keizer ingelicht DOOR RANDALL PARRISH De gevallen sigarenasch Het veilingwezen zal binnenkort SO jaar bestaan WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwberichten uit verschillende landeir ei - G?nderdaad, - het zonder rust werkende hart moet ontzien wor den! Waarvoor de prikkeling door coffeïne, en daardoor storing van de normale functies? Er is Koffie Hag, gegarandeerd coffeïnevrij overeenkomstig de be- p alingen/ler Ne derlandsche W aren wet. Bovendien worden door het ver- ma ar de Hag-procédé de krachtige smaak en het kostelijke aroma van de fij nste hoogl andkoffie voor 100 gewaarborgd. Ook de tweede soort, „Sanka" ge naamd, is heel goed en kost slechts 44 ets. per pakje. Prins Bernhard zelf zond ham een telegram HEILOO Zwitserland Ti a op deze nummers dat de Ten MSMl 18 «M„ 40 40 ALFE8 MERIDIONALE: Oostenrijk ^feilen "eru/f oude het bestuursvoorstel wordt Koker 12 cac/tets 5 Oct. Proef doosje 2 stuks fOct. ■CENTRAAL ZWITSERLAND: O cM. be kennis worden Wordt vervolgd. 'i V» 30 c M. cM. sneeuwtoe- en er. de •el in lit dal; oude sneeuw oude sneeuw te r n n 8 Den volgenden morgen ging meneer Keesie naar den Konlng, die natuurlek weer zijn kroon op het hoofd had en zelde den vorst, wat de <paleiswachter hem had verteld. Nu weet je nog niet alles, zei de Konlng, ik heb hier oen oud perkament, waarin je kunt lezen, dat aan de binnenkant van den tooverring van de heks al de namen van haar slachtoffers staan geschreven. Dat zooiets nog bestaat, sel Keesie verwonderd. Ik zie wel, dat er nog heel veel is, wat we niet weten. t i I i I cM„ ast, niet de de tt ide, en- ien muizen de de Onderlinge Mast ing alhier. P. Bakker, opende de Aroma: trokken; Davos: Auron Saint ale en di et. if- de left het er- xl- ker eld iog tot rd- at 'a ti: 2. 8. onze rene land t. Er dat igste 'ring letn- l de aren veld i en >nd- ran- oer- be- 'leef een En tcht eelt ind. en ïel- als i de >eel ko- m zich over zijn geloof schaamt, schaamt zich over God. Wie zich over God schaamt, over dien zal God zich schamen. 1000 M.): sneeuwhc bran. Sneeuwhoogte stand nieuw. Rlgl: temp. 7 gr. O.; mooi licht bewolkt; meer dan 100 cM. Andermatt: temp. S gr. C.; betrokken; meer dan 100 c.M. Engelberg; temp. 8 gr. O.; bewolkt; maar dan 100 c.M. CACHET* MIJNHAROT Tot voorzitter wordt benoemd de heer P. Bakker, tot taxateurs de heeren 8. Akkerman en J. Mors, en tot secretarle-pennlngmeester de heer W. Westerop. Deze regeling geldt voor één jaar. levs van de wlntenpcrtbeoefenaara la ten wj) hier sneeuwberichten uit verschillende landen volgen En zie, zoo vertelde de wachter verder, toen werd ons meisje in een witten vogel veranderd en die witte vogel volgde haar nu overal en gehoorzaamde haar. En nu meneer Keesie. kent u het verhaal van het gelukspoppetje en de heks. En toen de- wachter dit had verteld, groette hij het verkeersagentje en ging heen, nadat Keesje hem had bedankt voor zUn sprookje? Ik ben toch maar biy, zelde hij, dat u het my hebt verteld, want nu kan Ik ook op mijn hoede zyri voor de heks; een ge waarschuwd man geldt voor twee. van het bestuur ging De heer w" Visser,~Koedyk. zelde, dat men ■"•r altijd vastzit aan de verkeerde reglstra- Een schitterende uitvoering De R.K. Meis jes Zang- en Tooneelvereeniging „Egmonds Vreugde sectie van de Maria-Congregatie, gaf Zondagavond een uitvoering In de parochiezaal. De Zeer Eerw. Heer Pastoor sprak een harte lijk woord van welkom op dezen avond en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Trouwens, ZE. had niet anders verwacht en was met 'n genist hart naar deze uitvoering gegaan, omdat hij ervan overtuigd was, dat deze Melsjes-Congregatie op alle congreganisten kon rekenen. Hierna kregen wij eerst enkele zangnummers, welke keurig werden gezongen en uitmuntten door groote zuiverheid. Het moet den kranigen directeur een -roote voldoening geweest zijn. tot mijn manier van doen aanzette. In geest en ook door opleiding bleef ik een soldaat van Frankrijk. Hoewel ik eigenlijk maar weinig wist van de redenen, waarom wij vochten, bleef ik toch trouw aan mijn kameraden. Ik zou er mijzelf nooit toe kunnen brengen, de Engelschen of de Oostenrijkers te helpen, of mij schuldig te maken aan verraad. Zoo iets zat niet in mijn bloed. En dit meisje was in dienst van Frank rijk! Hoe, of op welke manier, dat kon ik ón mogelijk gissen, maar haar wanhoopsrit door den nacht, waarbij zij de linie van de Verbon denen poogde té doorbreken, dan, het feit, dat zij geweigerd had den Engelschen kapitein ver slag van zichzelf te geven, en hem daarna een valsche geschiedenis had opgedlscht, dit alles zelde mij duidelijk genoeg, van welken aard haar zending was. Als ik er in mocht slagen haar te dienen, dan diende ik tegelijk Frankrijk Hiermee kon ik misschien mijn gebrek aan dis cipline goed maken of althans zou het mijn smeeken om genade kracht kunnen bijzetten! Daar kwam nog bij, dat ik niets liever zou wülen dan haar te helpen. Onverschillig wie zij was en onverschillig door welke omstandig heden zij in dezen moeilijken toestand was ge komen, haar persoonlijkheid sprak tot mij op een heel bijzondere manier. Het was meer dan een vage herinnering aan haar gelaatstrekken een vaag gevoel, dat wij elkaar eerder hadden gesproken het was de vrouw zelf, die een be roep op mij deed. En ik voelde, dat" zij een voortreffelijke vrouw was, iemand van karakter. Ik was als het ware in het kamp opgegroeid en maar zelden in Mnntlpg gekomen met manen kletterden tegen de sporen. Ik zag, dat het meisje zich een weinig terugtrok, zoodat zij buiten den lichtkring kwam, maar zij bleef toch dicht genoeg bij de opening om alles, wat zich daar beneden afspeelde, te kunnen opnemen. Ik verbeeldde my, dat ik aan de wisselende uit drukking van haar oogen wel zoo ongeveer kon opmaken, wat zij zag en ik had deze hulp be paald noodlg, want de mannen spraken op brom- merigen toon Dultsch, zoodat ik geen enkelen zin volledig kon verstaan, behalve wanneer Awlrlght een paar kernachtige woorden Engelsch liet hooren. Uit wat ik kon opmaken, begreep ik, dat de kapitein geen woord Dultsch kende, maar Dorn scheen het vloeiend te spreken en fungeerde dan ook als tolk. Ik had niet de minste moeite zijn neusstem te herkennen, en uit hetgeen hy ver klaarde en uit de talrijke vragen van Awlrlght kon ik wel zoowat gissen, wat zich daar beneden afspeelde. De manschappen waren geen Hol landers maar Oostenrijkers,, Zij hadden den ver keerden weg genomen en waren nu knorlg en boos, omdat zij zoolang hadden moeten loopen. Zij eischten voedsel en een gids, maar zij deden dit op zulk een brutale manier, dat de belde Engelschen alle geduld verloren. In werkelijk heid heerschte er tusschen de Verbondenen niet veel sympathie, maar Integendeel heel veel af gunst; eigenlijk haatten zij' elkaar oprecht; en ik dacht dan ook een oogenbllk, dat het tus schen de mannen tot een botsing zou komen. Een ‘poosje achtereen klonken in drie verschil lende talen allerlei vloeken naar boven, maar daarna schenen de yerontnjste gemoederen tot toen een daverend applaus volgde. s. Hierna werd een toöneelstuk opgevoerd, ge naamd: ..Het meisje uit de achterbuurt". Dit tooneelstuk Is werkelijk een groot succes ge weest. zy die sceptlsoh naar deze uitvoering waren gekomen en doorgaans gaUw met crltiek klaar staan, zullen door de vertolking van dit stuk zeker tot andere gedachten zijn gekomen. Zonder uitsondering is door dit dames-tooneel een spel gegeven dat diep ontroerd heeft en op al de aanwezigen een geweldigen indruk heeft gemaakt. Het enthousiaste applaus, dat de zaal ervan daverde en tot een ware ovatie aangroeide, was wel een bewijs, dat hier iets werd gegeven, wat ver boven het middelmatige was. Ook de laatste zangstukjes werden uitste kend gezongen. Na afloop bedankte een van de dames-leden met een leuk speechje den direc teur en bood hem met ‘n toepasselijk woord een bloemenmand aan. Deze was dan ook ten volle verdiend. Met een enkel woord dankte de directeur en hy sprak de hoop uit met deze meisjes nog menige uitvoering te mogen geven. Den ijverigen en bekwamen regisseur werd met een woord van dank een kistje sigaren aangeboden en ook de grimeur werd niet ver geten. Al met al was het een mooie avond en het talrijk opgekomen publiek toonde dit te waaJl^reii^dOOT stil en aandachtig te luisteren. Semmerlng: sneeuw tot In het dal; oude sneeuw 3330 cM. harsch. Marlazen: sneeuw tot In het dal! oude sneeuw 3530 cM, harsch. Radstad ter Tauern; sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 300 cM. en hooger; hsrsch Hofgasteln: sneeuw tot In het dal; oude sneeuw 13—vis c.M.; poedersneeuw en harsch. Kltzbüheldsl: sneeuw tot in het dal; sneeuw 4040 c.M.. poedersneeuw. Seefeld: sneeuw tot In het dal; oude sneeuw 60—70 c.M, poedersneeuw en harsch. Obergurgl: sneeuw tot In Hst 100140 c.M.; poedersneeuw. GaltOr: sneeuw tot In het dal; 3530 c.M.; poedersneeuw en harsch. St. Anton: sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 40—40 cM„ harsch. St. Christoph: sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 100140 c.M poedersneeuw. Waarom Ik er zoo op stond haar aan te spreken of haar van mijn bijzijn op de hoogte te brengen, was mijzelf een raadsel. Ik zelf wm «en vluchteling, tot nu toe op wonderlijke manier aan naspeuringen ontsnapt. Om de waarheid te zeggen, zooals de dingen nu ston den, kwam het er eigenlijk ook al heel weinig' °P aan; of ik den Verbondenen of den Fran- Jcnen in handen viel. Kregen de eersten mij te pakken, dan zou mij waarschijnlijk het von nis van een sgion treffen, en viel ik in de handen der laatsten, dan zou ik voor een krijgs- taad moeten verschijnen. Toch in weerwil van y «Ue® was ik een soldaat, die de uniform van Frankrijk droeg. Als ik al mijn vaandel had verlaten, dan was dit gebeurd om mijn eigen T101 redden en ik had nog heel veel kans, ast als 'de Konlng eenmaal mijn geschiedenis «nde, hij mij zou vergeven. Hierin lag dan ook “Un eenige hoop, want de zieke en vertoornde zou nooit vergeven of vergeten. Doch "“dewijk XV had mij eens zijn gunst toegezegd, daarvan wilde ik nu gebruik maken. Toch waa het niet deae beweegreden, die mg van eerste familie, maar ik herkende mijn eigen stand, de verschillende dingen, die van hooge geboorte getuigen. Zij was geen boerin, geen dochter van een commissaris in een of ander onbekend plaatsje. De trotsche manier, waarop zij met den Engelschman onderhandelde, haar beschaafde stem, haar zuivere uitspraak, alles werkte mee om de vermomming van Haar klee- dlng des te meer te doen ultkomen. Ik bespiedde haar gezicht bij het licht van de kaars terwijl zij, gebogen over het gat In den vloer naar beneden lag te staren. Ik kon haar nu veel beter opnemen dan zoo even. Een slank en toch niet mager meisje van twintig jaar, met donker haar en donkere, door lange wimpers overschaduwde oogen,met gebogen lippen, een blanke huid en een zuiver ovaal gelapt. Hoe langer ik naar haar keek, hoe onrustiger ik werd. Of zij goede of kwade bedoelingen had, of zij al dan niet in dienst was van Frankrijk, mijn hart dwong mij, haar in geen geval aan het beminnelijke mededoogen der vraatzuchtige wolven, die op het oogenbllk het land afstroop ten, over te laten. Awlrlght wachtte slechts op het meest geschikte oogenbllk om zich van zijn minste zijde te laten kennen, en wat Dorn be treft, Ik rilde als Ik alleen maar aan zijn sar- castlschen grijns dacht Bij alle góden! Ik zou er voor zorgen, dat zij later in het kamp nooit groot zouden kunnen gaan op het spel van dezen avond of dat zij om haar zouden lachen. Dan zouden z(j tenminste eerst met mijn degen kennis moeten maken. Met veel lawaai ging de deur open en een heel rijtje manoea kwam naar binnen; de sabels Huldiging van den heer OUnen. De dag. waarop voor 38 jaar de heer Gijzen als gemeen- te-ontvanger werd benoemd, is voor hem een onvergetelijke geworden. Van ontelbare zijden is de Jubilaris dien dag gelukgewenscht en ge huldigd, terwijl het hoogtepunt de offldeele huldiging op het raadhuis vormde. Als om drie uur de jubilaris met zijn echtgenoote en familie arrlveeren, zijn in de raadzaal aanwezig bur gemeester en wethouders, de raadsleden, het ge- heele ambtenarencorps en vele collega-ontvan- gers utt den omtrek. Allereerst voerde de bur gemeester het woord. Spr. schetste in hartelijke woorden de loopbaan van den heer Gijzen. Na mens de gemeente bood spr. den feesteling een prachtige schrijfmachine aan. Vervolgens voer de de heer C. Admiraal namens de ambtenaren het woord en wees op de goede verstandhou ding en prettige samenwerking. Hg bood hem namens de ambtenaren een fraaie pendule als geschenk aan. Vervolgens sprak nog de heer Wringer namens de vereenlglng van gemeente- ontvangers, en bood namens dezen een meer schuimen sigarenpijpje aam. Hierna nam de burgemeester weer het woord en sprak zijn persoonlijken dank uit voor de groote vriendschap en hartelijkheid, die hij en zijn echtgenoote steeds van den jubilaris heeft ondervonden; hg bood dan namens hem en zijn echtgenoote een prachtige leeslamp aan. Zeer onder den indruk sprak de heer Gijzen een dankwoord. Na een feestdronk op het raad huis, volgde een druk bezochte receptie ten huize van den Jubilaris, terwijl ”s avonds een se renade werd gebracht door het Itarmonlecorps „Excelsior". tie der bedrijven van 1933. Een verandering is zeer noodzakelijk. Spr. zou een redelijke ver- deellng willen zien ingevoerd. Voorzitter vond het wel juist, dit van alle kanten te bekijken, omdat men van den een iets afneemt om het aan een ander te geven. Gewezen werd nog op de grootbedrijven In de polders, welke men niet moet hebben voor de tuinbouwproducten. Het dag. bestuur zal een en ander nog eens onder het oog zien en met het Centraal Bu reau In overleg treden. De heer Bijpost zelde, dat men nu 4 soorten kool heeft, welke door de tuinders worden ge rangschikt. Wanneer de tuinder en keurmees ter soms een partij voor „twee" aangeven, wor den ze onder de klok wel eens als afwijkend beschouwd. Hoe kan dat? De secretaris antwoordde, dat dit wel eens het geval is. Men heeft wel eens ochtenden, dat de keurmeester niet alle partijen kan gaan zien. Dan komt het later wel eens voor, dat een soort moet worden gewijzigd. De heer Konlng, Hensbroek, vroeg in ver- Veevenekering. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer J. Admiraal de Jaarverga dering gehouden van schappij van Veeverzeki De voorzitter, de hei vergadering. De secretarls-penningmeester brengt verslag uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 3073.31, de uitgaven 3044.40. moet nog uitbetaald warden 331.75. Aan omslag moet nog ontvangen worden 36.65. In kas bevindt zich 8.73. zoodat de schuld op 31 December bedroeg 186.39. De rekening wordt vervolgens goedgekeurd. By de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, dat dit jaar de verstandhouding tusschen hem en den heer Mors van dien aard is ge weest, dat het beter is, dat hy zich terug trok; vandaar dat hy zich niet meer herkiesbaar stelde. De voorzitter licht dit nader toe. Na een pauze deelt de voorzitter mede, dat het bestuur voorstelt, dat het fonds één direc teur heeft, een secretaris-pennlngmeestef en twee taxateurs. By acclamatie aangenomen. bedaren te komen. Awlrlght was ongetwyfeld tot de conclusie gekomen, dat hy het lastig stelletje het spoedigst kwyt zou raken, als hy hun gaf, wat zy vroegen. De Oostenrijken waren twee tegen zy een en in een stemming, dat zy niet van een beetje stryd afkeerig waren. Dom scheen hem hierop attent te maken, maar de kapitein wilde er eerst niet van hooren. „Ik geloof toch, dat wy er aan moeten ge- looven," hoorde ik hem na een poosje tegen Dorn zeggen, .het is de eenige manier om van die zwynen af te komen. Een bataljon, zeg je? Laten zy dan zelf maar op voedsel uitgaan. Waar zy maar willen, in het dorp! zy hebben zoo iets wel meer aan de hand gehad. Ik aal Séunders met hen meesturen, en als zy hun bulk vol hebben, kunnen zy voor myn pari naar den duivel' gaan! Vertel het hun. nu maar in hun beestachtige taal. Een gids? Dien zullen zij hebben en zelfs nog meer als ik maar niet lan ger op hun leeiyke tronies behoef te kyken." Daarop ging Dorn naar de mannen toe en bracht de boodschap van den kapitein in andere bewoordingen over. Toen ging de deur open en dicht, zydegeweren rinkelden, stoelen en banken werden heen en weer gesleurd, in het kort 'alles wees er op. dat de mannen het zich gemakkeiyk maakten, Awlrlght ontbood den leider en gaf hem zijn bevelen. Een geroeze moes van stemmen klonk op, af en toe onder broken door luid lachen en het gerinkel van gla zen. Een van de mannen deed moeite om Fransch te praten, hy beproefde biykbaar zijn kunsten op den kapitein, maar ik stelde er niet geaoeg belang in, om het resultaat af te wach ten. De zekerheid, dat zy allen in het drinken opgingen en er niet aan schenen te denken, dat er zich boven nog wel eens iemand kon schuil houden, was'voor my veel gewichtiger. Awlrlght wist, waar zyn gevangene was. maar hy was niet ongerust over haar. Juist omdat hy wist waar ze was, toonde hy niet de minste onrust, wat allicht de achterdocht van de anderen kon hebben gaande gemaakt. Hy verlangde niets anders dan den onwelkomen bezoekers te eten te geven en hen zoo spoedig mogelyk de deur uit te krygen. Ik kroop overeind, myn voet voorzichtig van het laddertje vry makend. Het meisje, dat ge heel in het tooneel beneden opging, en dat nog altyd meende, dat zy alleen was, had nog niets van myn bijzyn bemerkt, zy haalde vlug adenf en hield haar rechterhand omhoog voor haar oogen, opdat haar toch niets zou ontgaan. Wat zou zy doen, zoodra ze myn stem hoorde? Zou zy van schrik iets roepen? Ik aarzelde een oogenbllk. en toch er was geen ander middel om met haar ih aanraking te komen. Als ik, zonder eerst iets te zeggen, een stap in haar richting deed, zouden de gevolgen misschien nog erger zyn. Beneden waren zy nog altijd druk bezig; de wyn had de tongen nog losser gemaakt, en. het gerinkel van borden bewees, dat Saunders met de tafel bezig was. Ik moest het gevaar rlskeeren en op de bescheidenheid van de dame vertrouwen; er restte my geen andere keus. .Mademoiselle,” zei ik zacht in het Fransch. .schrik niet en maak geen leven. Ik ben een vriend.” Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag morgen telegrafisch in innige bewoordin gen den ex-keizer en diens familie te Doom kennis gegeven van de geboorte van zyn dochter en medegedeeld, dat de Prinses het uitstekend maakt. band met de geruchten over het na 1940 niet meer afnemen van Schotsche muizen door Duitschland, hoe het stond met de nieuwe soorten vroege aardappelen, die de Schotsche muls moet vervangen. Er zal aan Ir. Rletzema worden gevraagd, hoe het hiermee staat. De heer A. Hoogland herinnerde aan de her denking van het 50-jarig bestaan van het vei lingwezen en vroeg of er niet eens aanleiding kon zyn, dit te wijzigen, nu er in het buiten land naar centralen inkoop wordt gestreefd. Zouden we daar geen centralen verkoop tegen over kunnen stellen? De voorzitter zou tot een dergeiyke regeling dan alleen willen overgaan als het beslist nood- zakelyk was. Spr. zou den zeer, willen opdra gen hierover met het C.B. in overleg te tre den. De heer w. Visser deelde mede, dat de dul- venbestryding weer zal geschieden. Kan veiling daaraan iets bydragen? Het bestuur werd gemachtigd met den heer Vsn Herwynen in overleg te treden. De heer Spaans, Koedyk, bracht een klacht over, n.l. de plotselinge verlaging van den op- houdprys der drielingenpoters van fSM tot 4 per 100 K.G. Daartegen protesteerde men in Koedyk. De eerstvolgende veiling is Woensdagmorgen 9 uur. Dinsdag is er geen veiling in rerbend met den feestdag. Daarna sluiting. oen Chester op z”n horloge keek, zag hy. I dat het vyf minuten over half vyf was. I Hy had Irma beloofd, haar precies om vyf uur op te bellen. Hy bevond zich in z’n club, bestelde een glas vermouth en ging aan een on bezet tafeltje zitten. Hy had eigenlyk evenmin trek in vermouth als In Iets anders, maar hy moest toch wat doen in den tijd, die hem nog restte, alvorens een keuze te maken tusschen twee vrouwen. Met welke van de twee zou hy In t huweiyk treden? Dét was de gewichtige vraag. Onlangs was hy door kennissen aan Irma voorgesteld en verliefd op haar geworden. En dat, nu hy zich pas verloofd had! Neen, dat ging niet. Hy moest haar opgeven. Niet door de telefoon sou hy haar z’n besluit meedeelen. Hy zou haar na t diner ontmoeten. Irma had dit zelf zoo gewild, toen ze hem ge zegd had: .Denk goed na en kom dan tot een besluit. Eerst daarna bel je me op. Alles kan Ik dragen, alleen beslultelosheid niet. Zóó kun en mag je niet verder gaan, ook niet tegenover je verloofde.” Zy had hem dit kalm en vastberaden gezegd, zonder een zweem van sentimentaliteit. Ze had hem innig lief, maar zy wilde, dat hy geheel vry zou zyn in z’n keuze. Alwin Chester be wonderde haar sterkte, haar wilskracht, maar hy wist dat ook Laura veel van hem hield. Hy had haar niets te verwyten, neenhy mocht en kon haar niet opgeven. Dat verdriet mocht hy haar niet aandoen, ze had het niet aan hem verdiend. „Zeg Chester, kom by ons zitten." De in gepeins verzonken jonge man keek op en zag Ralph Ronner voor hem staan. „Neen, vandaag niet, dank je," zei Chester een beetje kortaf. „Ik moet iemand opbellen." Hy dacht direct weer aan Laura. Veel had hy aan haar te danken. Haar vader, het hoofd van een aanzleniyk bankiershuis In Sydney, had hem als jong advocaat vooruit geholpen. Laura was knap; ze zou een lieve gastvrouw wezen. Door z’n vrienden in de club werd hy benyd. „Je bent een geluksvogel, Alwin," zelden ze; .Je hebt een buitenkansje met zoo'n vrouw, knap, elegant, rijk en ze houdt veel van je.” Chester dacht verder na. Irma aardde meer naar hem zelf. Ook zy hield van mooie dingen en comfort, maar ze was slordiger. Ze hield er geen vastgestelde uren en tyden op na. Eenige dagen lang deed ze byna niets dan lezen, om daarna in eens een groot hulshoudschort voor te doen, en te gaan stoffen en wasschen en haar kamers in orde te brengen. Niet vuil na- tuuriyk, maar een soort behaagiyke noncha lance. een soort „beau désordre"; boeken, tyd- schriften, een paar kussens hier en daar ver spreid. Chester moest even lachen als hy daaraan dacht. ”t Werd 5 uur. Hij dronk z'n glas leeg en begaf zich naar de telefooncel. Irma was In gesprek. Hy slaakte een zucht van verlichting. Later zou hy haar nog eens opbellen. Irma, zoo peinsde hy. was niet rijk. Ze moest rondkomen met de rente van het niet groote kapitaal dat haar ouders haar hadden nagelaten. Maar ze sou altyd op z'n hulp kunnen rekenen. Hy wilde niet, dat ze door flnancleele zorgen sou gekweld worden. Maar hoe zou hy haar dat vanavond zeggen? - i Een oogenbllk later liet Alwin Chester een taxi voorkomen en reed naar Laura’s huis. Hy i Maandagmiddag vergaderde het bestuur van de Langendyker Groenten-Centrale in het ver gaderlokaal. Voorzitter, burgemeester Ickelhaas, opende de vergadering met woorden van welkom. Spr verheugde rich er over deze eerste vergadering te kunnen openen met de mededeellng, heden een Prinses van Oranje is geboren. De voorzitter ging hierna het verloop van het afgeloopen jaar na. We zyn met zorg ver vuld hoe het zal loopen met de koolprijzen Hoewel de pryzen niet zoo heel slecht zyn ge weest van verschillende producten, kan toch niet van een loonend bedrijf worden gesproken. De steunmaatregelen zullen echter moeten biy- ven. Spr. wees op de pogingen der Regeering, om de aardappelregellng aan de landbouworga nisaties over te dragen. Dien kant moet het weer uit. We moeten tenslotte weer zoover komen, dat de tulnbouw- stand ereer vry staat en een loonend bedryf heeft. De voorzitter smeekte Gods onmlsbaren zegen af op den arbeid van den tuinbouw, op dat men tot het bovengeschetste doel moge komen. De wlnStcyfers in de maand December 1937 waren als volgt: Maand-omzet 131388.83, waarvan voor Broek op Langehdyk ƒ34.42933, Koedyk ƒ30.03233. Heerbugowaard 5947.81, Heerhugowaard L.T.B. ƒ34.041.14. Sint Pancras ƒ10.08930, Bint Pan- cras Zuid 3400.73, Zuldscharwoude 1030930, Zuldscharwoude L.T3. 2355.45, Hensbroek ƒ1139.83, De Ryp en Omstr. ƒ501330. De Ryp L.T.B. ƒ876130, Schermerhorn ƒ386.06, De Schermeer ƒ2907.71, Oterleek ƒ238031, Uraem ƒ223.75. Diversen ƒ370.10. De jaaromzet was in 1937 1341263.28; in het jaar 1936 was alt 1.162.904.97, alzoo een voor uitgang van pl.m. 180.000. De steun heeft in dit' Jaar ongeveer ƒ300.000 bedragen. De rykstuinbouw-consulent, ir. Rletzetna. deelt mede, eiken Zaterdag tusschen 10 en 12 op het betaalkanioor spreekuur te zullen hou den. Op 7 Februari zal de tweede inventarisatie van de kool geschieden. De kring van correspondenten kreeg een sub sidie van ƒ20 voor zyn werkzaamheden. Een zilveren medaille werd beschikbaar ge steld voor de tentoonstelling van Bloembollen cultuur te Haarlem. De heer Bas uit Heerhugowaard had een klacht tegen de fa. Kramer te Zuldscharwoude. over de aflevering van kool. De secretaris licht te deze kwestie toe. De keurmeester was van meening. dat de fa. Kramer in haar recht stond. Een verklaring van het personeel van Kramer werd voorgelezen. Het dag. bestuur stelde voor don heer Bas niet in het geiyk te stellen, waarmee het bestuur na eenige bespre kingen accoord ging. Aan de orde was hierna de aanbieding van voorstellen voor de alg. verg, van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland. Van Zuldscharwoude was -een verzoek geko men om' actie te voeren tegen de verhoogde aardappelheffing. t Het bestuur stelt voor, een dusdanig voor stel te doen, waarin wordt aangedrongen de heffing niet te verhoogen tot 50, maar te la ten op ƒ30 per H A. Men wijst er op, dat de meeste tuinders de kosten hiervan moesten be talen uit dé veilingsopbrengst van de aard appelen. De heer Tromp, Heerhugowaard, wm het wel met dit voorstel eens, doch in verband met weersinvloeden is er toch wel iets heel wissel valligs by deze heffing. Het is toch wel voor gekomen, dat men niet meer kon telen, dan hetgeen men geplant had, door ziekte of i. d. Als dan 50 per HA. moet worden be taald is dat zoo goed als onmogeiyk. De heer W. Visser zou er op aan willen dringen, dat de aardappelen onder de tuln- bouwsteunregellng komen, zoodat men de aard appelen krijgt uitbetaald tot den kostprijs plus de heffing, welke wel dertig cent per 100 K.G. bedraagt. Het bestuur had daarover een voorstel, waar in wordt aangedrongen de ophoudpryzen der aardappelen te verhoogen met 030 per 100 KG. in verband met de te betalen heffing. De heer H. Glas, Broek op Langendyk, merk te op, dat de heffing ook gebruikt' wordt om net verschil tusschen de voor het buitenland te maken prijs en dêh garantieprijs. Spr. vindt het echter veel biliyker dat de «ardappelregellng l.p.v. tot 15 Juli tot 1 Augus tus wordt verlengd. Het te voor de Regeering ▼oordeellger, als alles niet voor 15 Juli komt. Het dag. bestuur heeft hiervoor ook een ’°°«tel geformuleerd. Gevraagd wordt dat de N.wp.c. yan 16 tot 31 Juli een vastgestelden Prijsgarandeert en dat aan de tuinders be kend maakt. De noodzakelijkheid om de aard appelen tusschen 15 Juni en 15 Juli aan te ’<*ren geeft veel móeillékheden en koeten voor “«n tuinder en ook voor de Regeering, daar «an meer doordraalt dan wanneer het tydperk “t 1 Augustus werd gesteld. Als de tuinders daarmee in kennis worden ftsteld, kunnen ze.den aanvoer verdeelen over langere perioden. Met de drie voorstellen ttZgadering accoord. BERNER OBERLAND: Adelboden temp. 5 gr. C.. betrokken, sneeuw hoogte skl-terreln meer dan 1 M. Beatenberg: temp. 5 gr. C.; mooi llchtbe- wolkt; 00 c M. Ortndelwald: temperatuur 5 gr. C.; bewolkt »u c .M. Ostaad: temperatuur 4 gr. C.; betrokken, meer dan 200 e.M. Kandenteg: temp. 7 gr. C.; betrokken, 00 «M KI. Scheidegg: temperatuur 9 gri C.; betrok ken, meer dan 100 cM. Zwelalmmen-Lenk: temperatuur 4 gr. C. be trokken; meer dan 1 M. Murren: temperatuur 7 gr. C.; mooi licht bewolkt: meer dan 100 cM. Webgtn: temperatuur 5 gr. C.; bewolkt: 80 GRAIBÜNDEN: temp. 5 gr. C. ^weersgesteldheid be- ■neeuwhoogte meer dan 100 *M. temp. 8 gr. C.; mooi licht, bewolkt; meer dan 200 c.M. Films-Waldhaue: temp. 5 gr. C.; bewolkt; meer dan 100 c M. Klosters: temp. 8 gr. C.; betrokken; meer dan 100 c.M. LenzerheldePargan: temp. 9 gr. C.; wolkt: meer dan 100 c.M. st. Moritz: temp. 7 gr. C.; betrokken; meer dan 100 c.M. WAADTLAND-WALLIS Caux-les-Avants sur Montreux: temp. 8 gr. C.- betrokken; meer dan 1 M. Chateau d'Oex: temp. 3 'gr. C.. betrokken; meer dan. 1 M. Leysln: temp. 5 gr. C.; betrokken; meer dan 100 c.M. Zermatt: 7 gr. C.; zeer moot; 00 c.M. Uitvoering „One Genoegen.” Zondagavond werd in het Brunogebouw door de mannen- zangvereenlglng „Ons Genoegen" een uitstekend geslaagde uitvoering gegeven onder leiding van den directeur, den heer Oostermeyer Uitge voerd werd de operette „De Wonderdokter" 't Was de eerste maal dat deze vereenlglng een uitvoering gaf. maar deze was voldoende om aller harten te winnen. De vereenlglng heeft reeds hu een gevestigde reputatie. Er werd goed en zuiver gezongen, terwyi het publiek in ademlooze stilte luisterde. Voor met de operette begonnen werd, zong de vereenlglng „Hollands Glorie”. Dit zang nummer sloeg dadeiyk in en de vry talrijke aanwezigen juichten de zangers hartelyk toe. De band van Cornelissen zorgde op voortref- feiyke wijze, dat het wachten gedurende de pauze en voor den aanvang op een aapgename wyze werd verkort. Ons Genoegen kan met groote voldoening op dit eerste optreden, dat zooveel belooft voor de toekomst, terugzien en wanneer weer een „uit voering door deze vereeillging wordt aangekon- digd, zullen ongetwyfeld veel meer liefhebsters en liefhebbers van goeden zang de uitvoering gaan bywonen. De regels in het slotkoor: „Laat ons biymoedig samengaan! .Hiyft uw steun ons geven; „Opdat naar hooger wy steeds streven!” zullen ongetwyfeld in vervulling gaan. Een gezellig samenzyn hield allen nog eenlgen tyd prettig by een. En hiermede tot weersziens „Ons Genoegen.” BAVPHINé: Alpe d’Huez (1880 11.): sneeuwhoogte 100 cM.. •neeuwtoestand poeder. CharmantSom (1670 M.): sneeuwhoogte 90 c.M„ aneeuwtoeetand nieuw. NWontgcnève-sur-Brlanfon (I860.): aneeuw- hoogte 85 C.M., Recoln de ChamrouMe (1880 16.): aneeuwhoogte 60 c.M.. aneeuwtoeetand nieuw. Villard de Lena (1050 M.): aneeuwhoogte 5 c.M. aneeuwtoeetend nieuw. zou maar naar haar toegaan De boodschap aaa Irma kon nog wel even wachten. Laura kwam naar hem toe. I „Isobel heeft zoo Juist opgebeld om te vragen of je hier was. Ze la vreeeeUJk zenuwachtig. Ik kon haar door de telefoon niet tot bedaren brengen. Ze komt direct hier, want ik zei, dat ik je elk oogenbllk verwachtte. ”t Schijnt, dat Ewald een ongeluk met den auto heeft gehad en zich heeft bezeerd." ,Js t erg?” vroeg Chester. Hy vergat direct z’n eigen moeliykheden. Isobel was z’n eenige zuster en Ewald, haar man, moest hard werken om voor hun tweeén den kost te verdienen, t Zou verschrlkkeiyk wezen als hem iets overkwam. Onrustig liep Chester heen en weer en stak een sigaar op. Toen de bel ging, liep hy dadeiyk naar de deur. De huisknecht had z’n zuster al binnen gelaten. Isobel, een knap pe, jonge vrouw was geheel over stuur Ze kwam de kamer binnen geloopen en viel op haar knieén voor den divan. Alwln schonk haar een glas wijn in. ,4e moet kalm zyn, lieve. En zeg ons nu eens, wat er met Ewald....” .My heeft glas in z’n beide oogen.” snikte Isobel. ..Als hy biyft leven.... als hy damnaar niet blind is! O.... fk Wil dood, als....” „Wees toch kalm,” vegzocht Laura. Op dit oogenbllk viel een lange aschkegel van Alwin’s sigaar op den grond. Hy legde daarna z'n sigaar op den rand van een tafel tje, tilde z'n zuster, die op t punt scheen ia zwym te vallen op, en nam haar in z’n armen. Een oogenbllk later had hy haar op den divan gelegd. Hy vond, dat, Laura direct het zieken huis moest opbellen. Het jonge meisje kwam opnieuw de kamer binnen, ofschoon hy niet eens bemerkt had, dat ze deze had verlaten. In haar handen hield as een stoffer en blik en veegde zorgvuldig de ri- garenasch op, die Chester had laten vallen. Even lachte de jonge man, maar dit beetje asch zou verder over z’n levenslot beslis sen. Laura had het verhaal van ’t ongeval, dat Ewald was overkomen, aangehoord en de wan hoop van Isobel mede aangezien, maar het ge richt van een beetje asch op den grond had ze niet kunnen verdragen. Irma zou zich in zoo'n geval om geen asch of wat ook bekommerd hebben. Kalm haalde Laura stoffer en blik. Moeliykheden mochten niets in de war brengen” of rofnmel maken in d*r ouderiyk hulsl Chester stond op. „Ik zal Isobel naar huls brengen en je later over den toestand van Ewald opbellen als ik in 1 ziekenhuis ben geweest. Er is trouwens een zeer belangrijke zaak, die ik met je wilde fcge_ spreken, Laura. Wacht daarom op me, alsje-' blieft. Ik moet straks nog ernstig met je praten!” „Maar vader en moeder hebben zes gasten voor het diner!” .Daar kan ik niets aan doen,” z'n oogen ont moetten de bare. ,Jk weet nu, wat ik eerzt niet wist en wel dit, dat je je gemakkeiyk zult schikken in 1 geen ik je te zeggen hc>.” Drie maanden later was Irma mevrouw Chester. (Nadruk verboden) Frankrjjk Argentlnlère-Montroe (1865 M sneeuwhoogte 120 «M.. eneeuwioestand nieuw. Chamonix-Mont Blasé (1035 M.)aneeuwhoogte 65 c.M.. «neeuwtoestand nieuw. Combloux (1000 M.): sneeuwhoogte sneeuwtoestand zacht. Morxlne (1000 M.)sneeuwhoogte sneeuwtoestand nieuw. Megève (1110 M.): Sneeusftioogte sneeuwtoestand nieuw. Pralognan (1419 M.): sneeuwhoogte 100 cM. sneeuw toestand poeder. Prarlon-Voxa 8t. GerVals (1860 M.): sneeuw hoogte 135 c.M.. sneeuwtoestand nieuw. Revards-Alx lee Bains (1450 M-)sneeuwhoogte 70 c.M.. sneeuwtoestand nieuw. Val d'Isère (1836 M.): sneguwboogte 120 C.M.. sneeuwtoestand nieuw.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17