MEISJE Nationale film 1898-1938 min Critiek in de commissie van 28 Het Turksch-Fransche geschil Prinsesje Belangstelling in Zwitserland DE TWEEDE KAMER BIJEEN L I LEVEHSVER Troepen in gevecht met Arabieren De herziening van het Volkenbondspact De verloving van den Albaanschen koning De Britsche luchtmacht kwam te hulp Fantastische berichten omtrent de kerkelyke huwelijkssluiting Viering door de Nederlandsche kolonie te Weenen HAVENARBEIDER IN RUIM GEVALLEN De oorlogsindustrie in Duitschland DE REIS VAN DR. PHILIPS IN INDIË AANRIJDING TE L1SSE -- Meisje vrij ernstig gewond Gevechten aan de grens van Mexico Zn verband met de blijde gebeurtenis in de Koninklijke Familie is op het bijkantoor van de Levensverzekeringmaatschappij Jf.V. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten" te Den Haag een versiering aangebracht, die de blijdschap van de natie symbolisch wil voorstellen. De verlichting wordt eiken avond ontstoken Raad voor de defensie-nyverheid ingesteld Hjj wm gelukkig geen „scherp”- schutter! PINSDAG 1 FEBRUARI 1938 HARMONIE VOOR OO(, EN OOR EDER rechtgeaard Nederlander wil In deze dagen van uur tot uur medeleven met het geluk der Koninklijke Familie. Geen betere schakel is denkbaar dan een ont vanger uit Philips’ Nieuwe Symphonische Serie! Vraagt Uw handelaar demonstratie en proefplaatsing! CONCERTO, type Ë90A PRIJS FL 249- Officieele mededeelingen door den voorzitter der tech nische commissie J 4 [1 In verband met den nationalen feestdag ml -La De bestuurder van den auto bleek eerst on vindbaar, maar kwam naderhand weer opda- worpen, terwijl het verhoor van getuigen en bestuurder werd voortgezet op het politiebu reau. Het kind was vrij ernstig gewond. Ramirez, op 56 K.M van de grens, een soort gelijk gevecht voorgedaan, waarbij achttien per sonen zijn gedood. 1 Een schutter, die gistermorgen te Beekber gen (gemeente Apeldoorn) voor de geboorte van bet Prinsesje met een buks 51 saluutschoten zou lossen, heeft het niet verder gebracht dan vijf, aangezien hjj door een verkeerde explosie een verwonding aan zijn oog kreeg en zich on- IX het wor< •ede fDe Zwltsersche pers heeft groote aandacht besteed aan de blijde gebeurtenis aan het Ne derlandsche Hof. Het „Berner Tageblatt’ schrijft: ,JDe Wijde gebeurtenis in bet Nederlandsche Koninklijke Huis, welks leden reeds zoo vaak onze gasten zijn geweest, vindt ook bij ons een blijden weerklank, te meer, daar de Nederlanders ons na staan niet alleen door stamverwantschap, maar ook door democratische gevoelens. De Volkeabondsraad hreft met betrekking tot het Turksch-Franache geschil over de verkie- zingsregellng voor het Sandsjak-Alexandrette, besloten tot het instellen van een commissie, die bestaat uit de vertegenwoordigers van België. En geland, Frankrijk, Zweden en Turkije. Bepaald is, dat de verkiezingen, die den 15en April ge ëindigd hadden moeten zijn, eventueel uitge steld zullen wordefl. De leden der Nederlandsche kolonie te Wee nen hebben de blijde gebeurtenis gevierd met een bijeenkomst in den raadhuiskelder, waar meer dan honderd personen aanwezig waren. De Nederlandsche consul hield een toespraak, waarin hij naar voren bracht, hoezeer de Ne- derlande rin den vreemde aan vaderland en Vorstenhuis verknocht zijn. Aan het vorstelijk kind werd een telegram van gelukwensch ge zonden. n De stemming was zeer geestdriftig. Het Wil helmus en andere vaderlandsche liederen wer den gespeeld en gezongen, terwijl later op den avond de Nederlandsche tenor Johan Heesten eenlge liederen zong. de vergadering van de Eerste Kamer der Staten Generaal vanriaag niet doorgaén. De eerst- volgende bijeenkomst is bepaald op Woensdag 2 Februari as. des namiddags te half twee. De Chineesche regeering heeft nog niet haar goedkeuring gehecht aan de ontwerp-resolutie van den Volkenbondaraad, die de grondslagen van de resolutie van den 6en October 1937 nog eens zal bevestigen. lp verband hiermede zal het ChineeSCTi-JKllhnsehe conflict pas morgen behandeld kunnen worden. De Chineesche delegatie by den Volketv bond heeft ontkend, dat de Chineesche regeering poogt een Amerikaansche inter ventie in -den oorlog tusschen China en Japan uit te lokken. van omstanders hebben vernomen, met zeer groote snelheid. De auto greep het meisje, dat tegen den grond werd gesmakt en bleef lig gen. Dokter van Dijk verleende de eerste hulp en het meisje werd by omwonenden binnenge bracht. De politie was terstond ter plaatse en maakte proces-verbaal op. BERLIJN, 11 Jan. (D.NB). Als gevolmach tigd rijksmliMster van Economische Zaken heeft Goering een raad voor de defensie-Industrie ingesteld, die wordt ingedeeld bij de rijkskamer voor het economische leven. Als leden worden vooraanstaande personen benoemd, die zich 'bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt jegens het Dultsche economische leven. Zij worden tegelijkertijd tot „Wehrwïrtschaftsfuehrer” be noemd. Maandagavond had op de haven een ern stig ongeval plants. Het dochtertje van den heer H. uit de Van der Veldstraat stak den hoek Schoolstraat—Grachtweg over, terwijl een personenauto aankwam, die de haven wil- BROWN8VILLE (Texas), 1 Febr. (Reuter). Aan de Mexlcaansche grens hebben zich ge vechten afgespeeld tusschen de autoriteiten en benden, die zich met het smokkelen van mu nitie zouden hebben bezig gehouden. Vier per sonen zijn hierbij gedood. De troepen maakten een vrachtauto met munitie bult Volgens onbevestigde berichten heeft zich te JERUZALEM, 1 Febr. (Reuter). Britsche troepen, die zochten naar een bende gewapende 'Arabieren, raakte bij Jenin, vijftig mijl ten Noorden van Jeruzalem, 'plotseling slaag met de Arabieren. De luchtmacht werd gewaarschuwd en deze nam deel aan het gevecht. Men gelooft, dat de Arabieren verliezen heb ben geleden. GENEVE. 31 Jan. (D. N. B.) In de com missie voor de herziening van het Volken bondspact zijn hedenmiddag de debatten voort gezet. De Flnsche gedelegeerde, Yoemklla. ver klaarde, dat Finland geen deel zou kunnen nemen aan een verklaring, die als de onvoor waardelijke prijsgave der veiligheidsgaranties uit art. 16 zou kunnen worden opgevat. De Poolsche gedelegeerde, Komamicki, ver klaarde. het het beste te achten, dat het den Volkenbondsleden wordt overgelaten zelf te be palen, tot welke hoogte zij bepaalde verplich- tingen op grond van het pact kunnen nakomen. Cantilo, Argentinië, verklaarde, dat de tijd voor hervorming van de structuur van den Volkenbond nog niet gekomen is. De vergadering werd tot morgenochtend ver daagd. In verband met de geboorte van een Prinses is de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen Woensdag as. des middags te half drie. Bij de vervaardiging van de film zal geen ge bruik worden gemaakt van oude journaals, doch alle seèpes zullen nieuw worden gecreëerd. Door medewerking van een aantal kapitaalkrachtige personen is voor de vervaardiging van deze film een bedrag van ongeveer anderhalve ton bijeengebracht, terwijl als reserve nog getracht wordt een garantiefonds te vormen. Het ligt in de bedoeling, van de film een voldoend aan tal copleën te laten maken, zoodat de vertoonlng in Nederlandzoowel als in de Koloniën tege lijkertijd kan plaats hebben, aangezien ook aan de Koloniën een gedeelte van de film, 'Ue een lengte van plusminus 3500 meter krijgt, gewijd zal zijn. der behandellngvan een geneesheer moest stel- MEDAN, 31 Januari. (Aneta). Een vertegen woordiger van Aneta had aan boord van de „Christiaan Huygens" een onderhoud met dr. A. F. Philips, directeur van de Philips fabrie ken, die eenlge dagen in Dell zal vertoeven en een bezoek zal brengen aan autoriteiten en sultans, terwijl hij ook verschillende onderne mingen zal beüchtlgen. Daarna zal hjj naar Padang doorreizen, waarna dr. Philips vla Ben- koelen en vermoedelijk Palembang naar Java gaat om zijn opwachting te maken bij den Gou- vemeur-Generaal. De heer Philips zal bespre kingen voeren met diverse autoriteiten waarna hij vla China, Japan en Califomlë over New- York naar Nederland terugkeert, waar hij in Juni weer hoopt te arriveeren. De heer Philips over den algemeenen econo mischer! toestand sprekende, meende dat op timisme gerechtvaardigd was. Hij achtte de huidige inzinking slechts van een zeer tijdelijk karakter. I De 40-jarige havenarbeider A. v. d. B., uit de Tweede Weenastraat te Rotterdam, is bij het lossen van balen katoen aan boord van het Dultsche sa. ..Klara Hugo Stlnnes”, dat in de Lekhaven ligt, in het acht meter diepe ruim geslagen. Hy kreeg een schedelbreuk en is naar bet ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Bi) aankomst bleek hjj echter reeds te zijn over leden. beelden, door middel van een aantal karakteris tieke figuren. Van de hulp van buitenlanden wordt in deze film geen gebruik gemaakt, tenzij voor bepaalde functies geen ervaren Nederland sche krachten beschikbaar zijn. Do reglo bsrust in handen van Johan de Meester, met artistieke assistentie van Edmond Orévllle, den maker van „Remous” en .Regie”. Met de architectuur is de heer A. H. Wegerif belast, terwijl de heer Ostwalt als productieleider is aangesteld. Het camerawerk en de montage zijn voorts in han den van Nederlandsche medewerkers. Door den heer Van Eysselsteyn werd vervol gens nog een globaal overzicht gegeven van het draaiboek. dat midden Februari gereed komt en waarin als hoofdlijn is vastgelegd de historie van twee gezinnen, die in algemeens trekken weerspiegelt, wat in de afgeloopen 40 jaar door het Nederlandsche volk is beleefd. Men verkrijgt daardoor een symbolische uit beelding van de nationale historie in dat tijdvak, waarin het publiek zichzelf en verschillende omstandigheden, waarin het heeft verkeerd, kan herkennen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 Januari: Het Itallaanachl blad ,Jl Messagero” publi- ceerde het bericht, dat de tante van de ver loofde van koning Zogoe van Albanië, in een audiëntie aan Z. H. den Paus verlof zou heb ben gevraagd, dat haar nicht een huwelijk zou mogen sluiten volgens den orthodox-Griekschen ritus, en waarbij de gehuwden zich niet zouden' verplichten tot opvoeding van de kinderen m de Katholieke leer. De „Osservatore Romano" teekent by dit be richt aan, dat allereerst een huwelijkssluiting volgens orthodox-Griekschen en Katholieken ritus geheel dwaas is tusschen 'n Mohammedaan en een Katholiek; dat vervolgens de tante van gravin Apponyi in het geheel niet by den H. Vader is geweest, en dat tenslotte tot een zoodanig huweiyk op die voorwaarden nooit toestemming zou gegeven worden. De bladen te Boedapest doen, volgens het D.NB„ officieel mededeellng van de verloving van koning Zogoe met gravin Apponyi. De huweiyksvoltrekking sou reeds in Maart plaats vinden. POLONAISE, ■i SYMPHONIC, typ* 730 ri PRIJS FL 175e OUVERTURE, rn» 461 A PRUS FL9&S® By deze film zijn geen commercieele doel einden vooropgesteld, zoodat alles aan het cultu- reele doel en den feesteiyken opzet gewijd kan worden. Het gegeven van deze film zal ongeveer naby komen aan de bekende speelfilm „Cavalcade”; zonder in eenig opricht naar volledigheid te kunnen streven, wil het Comité er de lotge vallen van land en volk gedurende de' regee- Nu is een Prinsesje geboren, 'ten kindje, nog teeder en fijn. Maar dat reeds de grootheid omschemert, Al is het ook nóg zoo klein; Waarvoor men reeds in het verschiet ziet ten leven vol hoogheid en pracht, Als kind van een vorstenfamtlie. Van koninklijk, oeroud geslacht.... ten land is er voor in beroering. Kanonschoten dreunden reeds zwaar, ten volk juicht vol liefde en blijdschap. Nu 't Prinsesje geboren is, maar..., tr is ook een meisje geboren! ten echtpaar kreeg heden een kind! Zulk feit is in wezen hetzelfde, Waar of men het wiegje ook vindt. Thans zijn ook twee ouders gelukkig, Wier liefde een onderpand vindt In ‘t leven, dat nu is geboren, In d’eerste, hun dochter, hun kind! Dat is nu hun baby, hun kleintje. Dat is het. waar alles om gaat, ten vader blijft altijd een vader, ’t Zij 'n prins of een man van de straat; ten moeder blijft altijd een moeder. Dat woord heeft precies zulk een zin tn zulk een verhevene grootheid Bij 'n werkvrouw als bij een vorstin. Zij zijn tn de eerste plaats: ouders, tn daarom is *t nu onze wensch, Dat zij dl ’t geluk ook beleven Als vader, als moeder, als mènsqh! Onder voorzitterschap van jhr. ir. O. O. A. van Lidth de Jeude had Maandag in Hotel „Terminus” te 's-Gravenhagb een persconfe rentie plaats, waarin door het Comité voor deae film verschillende mededeelingen werden ver strekt met betrekking tot de ontwikkeling der plannen voor de uitvoering. Dit overzicht werd medegedeeld door den heer D. van Staveren, die er op wees, dat door hst Comité op geen enkel punt geheimzinnigheid gezocht werd, doch dat nog niet alles definitief vastgesteld was en dus niet voor publicatie in aanmerking kon komen, aleer het vasten vorm verkregen had. BERCEUSE, type 667 A PRIJS FL 137.- FANTA3I A. type BO3 A PRIJS FL 345.- ARABLMJUL type 802 A PRUS FL 249.- De film moet op 1 Augustus van dit jaar gereedkomen en dus In betrekkeiyk korten tijd vervaardigd worden. Deze „tydnood” is o. a. oorzaak, dat van deze film geen volledige .do cumentaire" gemaakt kan worden, aangezien dan een te omvangrijk materiaal verwerkt sou moeten worden. Betreffende den naam van de film staat nog niets vast, aangezien de voorloopige titel .Na tionale film 1898—1936" niet als definitief be schouwd kan worden, zoolang het draaiboek nog niet gereed is. Het schrijven van het scenario is na een verzoek om een ontwerp, aan een aantal letter kundigen gedaan, door een commissie van be- oordeeling opgedragen aan Ben van Eyssel steyn, die ook net draaiboek zal samenstellen. De productie zal geschieden door het Comité self, aoo noodlg zal voor de daarvoor In aan merking komende werkzaamheden, gebruik ge maakt worden van een der bestaande film studio's, die daarvoor gehuurd zal worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 18