We luisteren naar Insiantine Franco vormt een regeering Japansch excuus aanvaard Uitbreiding der vloten I, 1.. FEESTVREUGDE IN DE ZOMERRESIDENTIE - DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 Insioniine UIT DE STAATSCOURANT 18 dooden te Segni Een erfenis uit Amerika De dreiging van Japan Sittard AUTO-ONGEVAL TE BEEK Twee inzittenden ernstig gewond DE DRIELING IN MONSTER 5 r De Pauselijke Academie van Wetenschappen Een gevaarlijke hond in een school GELUKTELEGRAMMEN VOOR HET KONINKLIJK HUIS Door vallenden boom getroffen en gedood PENSION MARIAHOF INGEZEGEND Britsch schip in den grond geboord? De moord op Mgr. Schraven A stilt »n voorkomt pljsgi)! Weerbericht ST. JOSEPHGEZELLEN EN AVIATIEK Belangstelling wan het Prinselijk Paar Volksstemming niet noodig geacht Meerdere meisjes door beten verwond DROEVIG ONGELUK NA DE FEESTVIERING Woensdag 2 Februari A Grootmoeder a minis- Onderscheidingen I Chineesche linie» doorbroken? stormachtig en den éi Rëpubil- 1 4 1 N Hierna: Prijs 70 cent. ROME. 31 Jan. (A. N. P.) Stefani meldt, dat by de ontploffing by Segni 18 men- schen om het leven zijn gekomen. ni k r De 35-jarige P. 3. Renjen te Nijmegen la Maandag door een vallenden boom gedood. Aan den Graafschen weg te Nijmegen was gemeentepersoneel bezig met het rooien van boomen. R. raapte spaanden hout op, juist toen een te vellen boom omviel, waardoor hy getroffen en gedood werd. De geweldige storm, die Zaterdag en Zon dag over ons land woedde, zwiepte de zee op tot aan den duihrand. De kokende zee by Zandvoort Sittard, en speciaal het rectoraat zijn een prachtig stuk architectuur gebouwde pension „Maria-Hof" te Sittard ingewijd. De „leider van den staat” zal tegelijk mi nister-president worden, en met hem vor men de ministers de nationale regeering. De leider benoemt uit hun midden den vice- president en den secretaris van de regee ring. Elke minister zal worden bijgestaan door een onderstaatssecretaris. Reeds verschillende afdeellngén genoten van de ontwikkelings-avonden. Maandagavond omstreeks tien uur is op de Lange Wijk te Dedemavaart een ernstig onge luk gebeurd. De 50-jarige smid Wjjbenga begaf zich met zijn vrouw, terugkeerend van de festi viteiten, huiswaarts. Rechts van den weg loo pend werd hij dicht by zUn woning van achte ren aangereden door een auto, bestuur door H. uit Slagharen. veer 2500 leden van plaataeljjke jeugdorganisa ties zullen deelnemen. A BAYER l E p n 9 I z z 3 J I 1 I I t 1 I 1 4 r t s 8 n r I 1 tie Leeu- sr bljzon- Onbekende onderzeeër schuldig aan den dood van vyf menschen Verwachti ng Stormachtige tot krach Ugen, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk enkele regenbuien, aanvankelijk zachter, later koeler. Verdere vooruitzichten: buiig, koeler. Geseind Maandagavond te 19.45 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen” Zon op i.m. 1.44 onder n.m. 4.44 uur. Licht op n.m. 5.14. Maan op vJn. 747 onder n.m. 6.14 8 Nov. eerste kwartier. Zoo geeft het Holland stof tot vreugd en vreugde vieren De staat krygt een nationaal-syn- dicalistisch karakter met raad gevende corporaties Onder de slachtoffers bevindt zich een contröle-agent van de nlet-lnmenglngs- commlssie, een Zweed, voorts de gezagvoer der van het schip, een officier en de tweede machinist. De andere leden der bemanning zijn gered. I LONDEN, 1 Febr. (Reuter). Volgens een bericht van het Spaansche Persbureau is een Britsch schip, welks naam onbekend is, zestien mijl van Kaap Tinoeo door een onderzeeër ge torpedeerd. Het schip is onmiddeUUk gezonken. Radio-Barcelona deelt nader mede, dat de chef van de vlootbasls te Cartagena Maandag middag om 13.20 uur ter kennis gebracht heeft, dat een onderzeeër op zestien mijl van de kust een Engelsch steenkolenschip, dat zich naar Cartagena begaf, tot zinken heeft gebracht Smid, die naar huis terugkeerde, doodelyk aangereden WASHINGTON, 31 Jan. (Beater) Het Amerikaanecbe ministerie van Buitenland - ache Zaken heeft de Japansche aanbieding van verontschuldigingen voor het incident te Nanking aanvaard. Het ministerie deelt mede, dat blijkens een rapport van den beleedigden ambas- sade-secretarie, Alison, de officier en een twintigtal manschappen, die bjj het inci dent betrokken waren, vermoedelijk voer een krijgsraad zullen moeten verschijnen. De stad Overhoven, rijker geworden en tevens een Inrichting van belangrijk maatschappelijk nut, belde mogelijk gemaakt door den verdienstelijken onderne mingsgeest van de Zusters van Koningsbosch, de Dochters van het Kostbaar Bloed. m ,k w1st 9®en r,,d *an de 2*n“w- X A? '~ri pijn. En toen ik Ingtantlne inqa- '^7 nomen had wig waa de pijn! (jw’l -I Onthoudt daarom Prof. dr. M. E. F. Th. Dubois, te Haarlem, is benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Toegekend is de aan dé orde van Ortnje- Nassau verbonden eere-medallle, in zilver, aan I. J. Couvee, in dienst van de firma W. Hoo- genstraaten en Co., te Alkmaar. causerie. de werkloosheid". Inspecteur en school opziener L. O. Benoemd is in vasten dienst tot inspecteur van het lager onderwijs in de insi warden: L. van der Zweep, hagfcjj dere lagere school te Haarlem?*^ Ingetrokken is bet KB van 27 November 1937, voor zooveel daarbij L. van der Zweep voomoemd is benoemd tot schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie ’s-Graven- hage. Benoemd is in vasten dienst tot schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie 's-Ora- venhage: E. H. Bos, hoofd eener bijzondere school voor lager en uitgebreid lager onderwijs te Den Helder. Benoeming bekrachtigt' ken en Vakvereenigingen. De namen van de ministers zyn nog niet officieel gepubliceerd. Tijdens het noodweer van Zondagavond is omstreeks negen uur, ten gevolge van de glad heid van den weg, in de Maastrlchterlaan te Beek (L.), een auto geslipt van de eerwaarde zusters van het retraitehuis te Roermond. De auto reed tegen een boom, die door den hevi- gen schok tusschen voorwiel en motor doordrong en tegen de voorruit sloeg. De boom viel ver volgens op het electrisch net. waarvan een der draden afknapte en op den rijweg terechtkwam De chauffeur was bekneld geraakt, maar hij kon tijdig bevrijd worden. HU had slechts eenlge lichte verwondingen opgeloopen. Van de drie Inzittenden, twee zusters en een bejaarde dame uit Luik, werden de laatste en een der zusters zeer ernstig gewond. Beiden werden op last van den behandelenden geneesheer, dr. Stassen uit Beek, onmlddeliyk overgebracht naar het zie kenhuis te Sittard. Wachtmeester Schel, van de brigade der koninklijke marechaussee te Beek, maakte proces-verbaal op. Een fakkeloptocht was de apo theose van den blyden geboortedag Vanmiddag is een bom ontploft in de wo ning van den secretaris van de Russische ambassade, Constantinof. in de Fransche nederzetting te Sjanghai. De woning werd ernstig beschadigd, doch niemand werd ge troffen. Verder werd een onbekende Chinees in de internationale nederzetting gewurgd. Op de vraag, of er een volksstemming gehouden zou worden, antwoordde Franco: .Dat is niet noodlg; het volk heeft zyn uit spraak reeds kenbaar gemaakt. De vertegenwoordiger van het Japansche le ger, majoor Jokojama, heeft bü den vertegen woordiger van de Fransche ambassade te Pe king. Lacoste, zyn verontschuldigingen aange boden voor den moord op de Katholieke mis sionarissen van Tsjeng Ting Foe, waaronder zich de Nederlandsche biaschop Mgr. Schraven bevond. De Japansche autoriteiten zullen schadeloos stelling betalen aan de missie. Naar aanleiding van de opening Van het tweede zittingsjaar van de Pauseiyke Academie van wetenschappen seint onze Romeinsche cor respondent nog het volgende: De voorzitter van de Academie, pater Agosti no Gemelli, opende uit naam- van den H. Vader het tweede zittingsjaar, en herdacht in het by- zonder het overleden medelid Marconi. Daarna spraken de professoren Glan-Carlo Vallauri van het Institute superlore ellettrolico te Turijn en Vilhjem Friman Bjerknes van de unlversiteit van Oslo, waarna de H. Vader het woord nam. In verband met de rede van prof. Bjerknes sprak de H. Vader over Hertz, die evenals Mar coni God boven zich stelde. Marconi, zoo ver volgde de H. Vader, was reeds door den dood geteekend, teen hy Ons op een audiëntie in .Castel Gandolfo dank bracht. t omdat hy tn dienst had mogen werken van den H. Stoel. In derdaad, daardoor heeft Marconi zich in dienst gesteld van de Waarheid. De H. Vader bracht Besprekingen tusschen Groot- Brittannië, Frankryk en de Ver. Staten „Als een volk vecht en sterft met een hel denmoed zooals het onze heeft gedaan voor een edele en welbewuste zaak, met een eensgezind streven en een gemeenachappeiyk ideaal, dan is het overbodig, nog eens te vragen, welken weg het wil inslaan. „WU kunnen thans wel zeggen,” ging Franco voort, „dat tachtig van de honderd dergenen, die aan den kant der rooden stryden, onze zaak toegedaan zyn en naar onze overwinning ver. langen. „Onze Buitenlandsche politiek”, zoo zelde Franco ten slotte, „zal gericht zyn op vrede en vriendschap met alle landen, hoewel wU in onze harten de herinnering zullen be waren wie, in de ure des gevaar», onze vrienden en onze vyanden zyn geweest. 1 dat het Noorsche volk Hem dierbaar was en na aan het hart lag. De vergadering riep twee momenten by den H. Vader op: een, toen Hy Zich na een nach- teiyke beklimming van een Alp onder de ster ren temidden van het gigantische bevond, en een tweede, toen hU. als bibliothecaris werk zaam, om Zich heen de vele namen van groote .geleerden en mannen van wetenschap zag. De H. vader citeerde vervolgens de Evangelie woorden van het licht, dat op den kandelaar achjjnt, en vergeleek daarmede niet alleen de geloofsverkondigers, maar ook de mannen van Wetenschap. De familie Van Wanrooy in het Brabantsche plaatsje Kaatsheuvel is dezer dagen onder wel merkwaardige omstandigheden in het bezit ge steld van een Amerikaansche nalatenschap. Wel is waar betreft het hier geen mlllioenen- erfenls het totaalbedrag beloopt om en naby een kwart ton maar, waar de familie Van Wanrooy, op een enkele uitzondering na, alles behalve in goeden doen verkeert, is de vreug de om den buitengewonen meevaller er niet minder on. ijM In het DdSden der vtglgg feeuw woonde te Heinkenszand. zoo vertelt Het Nieuws van den Dag, de koperslager Gellings. Ceilings was we duwnaar, doch huwde een jonge vrouw, die hem een zoon schonk. Toen de oude Gellings echter op zekeren dag by zyn dochter te Bergen op Zoom logeerde, verdween zyn vrouw met haar zoon, om naar Amerika uit te wyken. Deze zoon nu, een oom van de Van Wanrooy's. heeft in de nieuwe wereld biykbaar fortuin gemaakt. Korten tijd geleden 1 is hy overleden en toen bleek, dat er in het geheel vyf kinderen van Gellings' halfzuster zyn, die voor ultkeering in aanmerking komen. Twee zoons en een dochter wonen in het gehucht Berkdyk onder de ge meente Kaatsheuvel en een zoon en nog een dochter wonen te Breda. Zy ontvingen dezer dagen een brief van den burgemeester van Heinkenszand, die hen over de erfenis Inlichtte. Met medewerking van den burgemeester en den notaris van Heinkenszand werd vla den Amerikaanschen consul te Rotter dam alles in orde gebracht. Ook zy zyn het licht der wereld: wetenschap is niet strijdig met godsdienst. De H. Vader weidde vervolgens uitvoerig uM over de taak van den geleerde, en besloot zyn redevoering met aan allen ZUn Apostolischen Zegen te schenken. De benoeming van mr. df. W. J. A. Kern kamp tot bUzonder hoogleeraar voor den leer stoel vanwege het fonds ten - behoeve van in- dologlsche studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht by de faculteit der letteren en wijs begeerte aan deze unlversiteit, om onderwys te geven in het Arabisch en de'instellingen van den Islam, is bekrachtigd. W smakte tegen den grond en viel daarna in de langs den weg loopende diepe wyk. Om standers brachten het slachtoffer op bet droge Een tweetal doktoren constateerde echter, dat W. vrijwel op slag moet zyn gedood. Onder leiding van den burgemeester stelde de politie een onderzoek naar de schuldvraag in; het ongeluk geschiedde in het licht van een straatlantaarn. De auto is in beslag ge nomen. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft admiraal Leahy in de vlootcommlssie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden ver klaard. dat het voor de Vereenigde Staten nood- zakeiyk is de vloot uit te breiden. Spreker noemde de politieke toestanden van de wereld dreigender dan ooit sedert 1918 en hy ziet nog geen verbetering. De algeheele mislukking van de internationale pogingen tot beperking van de bewapening en de> huidigepolitieke moetiykheden rechtvaardi gen de uitbreiding van de Amerikaansche vloot. Een vloot moet het internationaal respect af dwingen en een Aanval van een vreemde mogendheid te kostbaar en te riskant maken. Admiraal Leahy verklaarde vervolgens, dat na het voltooien van de vlootbouwprogramma’a waaraan reeds is begonnen of welke »Un voor gesteld, de groote mogendheden over de vol gende aantallen slagschepen zullen beschikken: Vereenigde Staten 21, Groot Brittannié 23. Japan 14. Frankrijk 11, Duitschland 8, Italië 8. I? SAN SEBASTIAN, 31 Jan. (DNBj Ge neraal Franco heeft de ontbinding van de door hem ingestelde technische staatscom missie gelast en bevolen een regeering te vormen. Met byzondere vreugde is de heugiyke ty- ding van de biyde geboorte in Apeldoorn, de zomer-resldentle van Hare Majesteit, welke door een nauwen band met het Oranjehuis verbonden is, ontvangen. Nauweiyks was het bericht in de ochtenduren door middel van bul letins en radio bekend geworden, of reeds schalden uit het torentje van hgt gemeente huis de eerste feestklanken, door middel van een electrische versterkersinstallatle. Vlaggen werden allerwege uitgestoken. Juichende schoolkinderen, die onverwacht vryaf kregen, biyde g^ichten en muziek, vulden de straten. Een zestal muziekcorpsen maakte een marach door de gemeente. Aan 5500 scholieren wordt een gratis bezoek aan de plaatseiyke bioscopen aangeboden, waar tijdens de matinee nationale programma's ver toond worden. Woensdag worden alle scholieren getracteerd op beschuit met muisjes. De nationale feestdag zal besloten worden met een grootsch vreugde vuur, dat des avonds op het Marktplein wordt ontstoken. Ter opluistering van de feestvreugde zullen diverse muziekcorpsen hlerbU hun medewerking verleenen. LONDEN, 1 Febr.- (Reuter). Tussehen Groot Brittannié, Frankrijk en de V«r. Staten s|jn besprekingen gevoerd ever de geruchten, dat Japan slagschepen op stapel aal Betten boven het bjj het verdrag vaa Londen toegestane aantal. Japan heeft dit verdrag niet onderteekend. Zoolang geen zekerheid hieromtrent bestaat, zal de verhoudings-clausule van het verdrag niet in werking worden gesteld, doch zoolang de houding van Japan niet opgehelderd is, zal de kwestie onder het oog gezien moeten worden De Japansche ontkenning is niet voldoende, aangezien deze alleen twee bepaalde tonnen- maten betreft en niet elk tonnage boven 35.000 ton dekt. In de grensplaats Gogh te Zaterdag een groo te herdershond de school en de speelplaats van de meisjesschool aan de Vrouwenpoort te Gogh binnengedrongen. De meisjes vluchtten van angst de klassen binnen en sprongen op de schoolbanken. Het woedende dier vloog de kin deren na en viel ze aan, waar hij maar kon. Het gevolg was noodlottig. Tien kinderen wer den door het woedende beest met bUtwonden overdekt. De direct ontboden schoolarts waschte de wonden uit en legde het eerste verband aan en liet de kinderen naar het ziekenhui vervoeren. Daags tevoren had hetzelfde dier op straat drie andere schoolkinderen aangeval len, die eveneens ter verpleging moesten wor den opgenomen. Het merkwaardige van het geval is wel, dat deze zelfde hond een week te voren te Hulm in een schoollokaal te binnengedrongen en daar meer dan 20 kinderen gebeten heeft. Maar wat nog het meeste verwonderde was, dat dit ge- vaariyke dier Zaterdag nog niet doodgeschoten was. Maandag heeft de Hoogeerw. Heer H. J. J. Haenraets, deken van Sittard, (Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens, bteschop van Roermond, was door een lichte ongesteldheid verhinderd) het nieuw Overhoven De voorgevel, die zich uitstrekt op een leng te van 9340 M., te in een verrassende a-sym- metrie opgetrokken, in drie markant onder scheiden gedeelten, waarvan het rechtsche, in soberder styl, met zyn vroom ingangspoortje, de huisvesting der Zusters aanduidt en be schut. In het pension is een ruime, door een mach tig venster verlichte hal aangebracht met een zeldzaam gelukte binnen-archltectuur, waarin twee ronde glas-in-lood-raampjes een boeiende en gloeiende muurvlak-onderbreking vormen. Achter de hal ligt de conversatlezaal met uit zicht op den tuin en met een tuinterras. Links van de hal bevinden zich de rit-slaap- kamers, de drie van den beganen grond ieder met erker en voortuintje, de drie van de eer ste verdieping ieder mt eigen balcon. Rechts van de hal zyn op den beganen grond en eerste verdieping in het geheel veertien zitkamers aan den voorkant, met slaapkamers aan den achterkant Op de doelmatigste plaatsen bevinden zich de dienstkeukens, met spysllft, warm- en koel kast en voorzien van modern keuken-comfort. De kapel, toegankelijk ook vanaf de eerste verdieping en plaats biedende aan ongeveer 70 personen, bevindt zich achter de hal van het Zusterklooster. De kamers liggen allen aan den prettigen Oostkant en geven uitzicht op de groote straat, die langs kerk, scholen en patronaat. Over hoven verbindt met den RUksweg en een gezel lig verkeer heeft. De architect van deze inrichting te Joa. Wlelders. Nadere inlichtingen met prospectus worden gaarne verstrekt door de Eerwaarde Zusters te Kotlingsbosch. Prachtige aanwinst voor en Overhoven De Japansche woordvoerder te Sjanghai heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen de Chlneesche stellingen ten Westen van Mingkwang rfebben doorbroken, en thans op rukken langs den spoorweg TientsinPoekau in de richting van Pengfoe. Teneinde zooveel mogelijk verlies van levens te voorkomen by de luchtbombardementen, heeft de Chlneesche regeering de gevangenen df» wegens kleinere misdrijven gevangen zaten, in Vrijheid gesteld. Reeds zyn meer dan twee duizend personen in vrijheid gesteld. Onbekende ryk gestorven oom verblijdt een Brabantsche familie Hoewel hy verklaarde niet over de Juiste cyfers te beschikken, schat spreker het aantal kruisers, dat door Japan te gebouwd, grooter s dan het aantal waarover de Vereenigde Staten beschikken; ook heeft Japan zyn macht aan torpedojagers versterkt en te het nu voornemens „enkele slagschepen te bouwen”. Generaal Franco zal opperbevelhebber van de geheele weermacht biyven In een Interview met de te Buenos Aires ver schijnende .Drensa” heeft Franco, naar de Te legraaf meldt, zyn denkbeelden omtrent nieuwen Spaanschen staat uiteengezet. Het nieuwe regime, aldus Franco, zal tra ditioneel Spaansch zyn: de staat zal een na- tionaal-syndicallstisch karakter dragen. De corporaties zullen de raadgevende en construc tieve organen zyn. De H. Vader over wylen Guglielmo Marconi 0 De Fransche minister William Bertrand heeft o.a. verklaard, dat het voorbeeld van wijsheid en matiging dat de Fransche vloot beeft ge geven voor 1938 geen weerklank heeft gevonden en tenger dit te handhaven zou denFranschen belangen ter zee ernstig schade doen evenals den Franschen belangen van over zée. De minister is voornemens de regeering hier mede op de hoogte te stellen en haar voor te stellen geëigende maatregelen te nemen. BU het aanvaarden van zyn taak heeft de minister aan het hoofd van de Marine een beproefd militair gevonden, alsmede plannen welke er op wachten te worden uitgevoerd. Zoodra dus de financiën ter beschikking zullen worden gesteld, zal de vloot verbeterd worden. Zekere oudere een heden zullen dan binnenkort vervangen wor den. De biyde dag vond op waardige wyze een apotheose in een fakkeloptocht, waaraan ruim drieduizend personen deelnamen. VUftig ver- eenigingen met haar vaandels hadden zich om acht uur Maandagavond op het feestelijk ver sierde Marktplein opgesteld, ,om in den licht- stoet rond te trekken. De tocht besloot met een défilé voor het gemeentehuis, waar de gemeen telijke autoriteiten, met aan het hoofd den burgemeester, jhr. dr. O. G. C. Quarles van Ufford, zich hadden opgesteld. De gevel van het gemeentehuis was reeds een tweetal weken met groene guirlandes, kransen en oranje-rozetten versierd, waartus- schen banieren van rood fluweel met in gou- denyietters de iifltialen van de Prinseiyke ouderSr-Eeëriek lichtte de smaakvol versierde gevel op in het helwitte stryklicht. Op het Raadhuisplein, brandden op een vier tal monumentale zullen vreugdevuren. Terwyi een tiental muziekcorpsen vaderlandsche lie deren ten gehoore bracht, defileerden de deel nemers aan den lichtstoet langs het gemeen tehuis. In den loop van den dag werd een druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het tee- kenen der felicitatieregisters, op het paleis Het Loo. Heden, op den nationalen feestdag, organi seert de plaatseiyke afdeellng van het Natio naal Jongeren Verbond een optocht, onder de leuze ,De oranjeboom bloeit", waaraan onge- De 8t. Josephgezellenvereeniging heeft In haar orgaan ook een plaats ingeruimd voor bydragen over vliegtuigbouw. Thans is den schrijver dier artikelen, den heer Bartholomeus, verzocht voortaan ook lezingen met lichtbeel den over dit onderwerp te houden. Deze heeft die uitnoodlglng aangenomen en mocht daar- voor de medewerking der Koolhovenfabrieken prof. Bjerknes dank voor zyn woorden en zelde, genieten. In deze dagen vliegen allereerst onze gedachten uit naar de jonggeborene en haar jonge moeder. Heel het land juicht mede met dit moedergeluk. Sr is nog een under moederOtlük: dat der grootmoeder. In het veertigste jaar van haar gezegende regeering ziet Koningin Wilhelmina het klein kind geboren, waarop zij en heel de natie hebben gehoopt. Veertig jaren is de landsvrouwe in heel de wereld voor haar land en volk een eere en een zegen geweest. Heel veel is rond om Nederland in die periode veran derd. Tronen bezweken en volken wer den vernederd, doch onder haar be stuur bleef Nederland zich zelf, bleef óók, ondanks alle bedreigingen, een toevluchtsoord der verstootenen. Sn nu ziet deze Vorstinne haar geslacht groeiend naar de toekomst. Nu deelt de moeder tn het geluk van haar kind. En heur volk schaart zich hechter en eendrachttger nog rondom Wilhel mina, rondom de landsvrouwe als koninginne, rondom de mensch als de gelukkige grootmoeder. Er is zooveel blif-menschelijks in dit voor haar ko ninklijk jaar! Er wordt nog eens aan herinnerd, dat voor de aflevering van geluktelegrammen aan het Koninkiyk Huls vanwege den rykstelegraaf- dlenst speciaal toepasseiyke formulieren wor den beschikbaar gesteld. Het tarief is hetselfde als dat voor gewone geluktelegrammen. De afzenders kunnen tegen betaling van 10 cent een afschrift op eenzelfde formulier als het afgeleverde ontvangen. De teekening op het formulier heeft tot op schrift: „Zoo geeft het Holland stof tot vreugd en vreugde vieren”. ZU geeft een plekje weer van den Nederlandschen bodem, waar een dier bare nieuwe loot ontsproot, naar welke de bloempjes zich vreugdevol neigen. Ieder Nederlander zal stellig dooruverzending van zulk een gelukwensch aan de Koninkiyke Familie van zyn harteiyke biydschap willen blyk geven en dit voor zich zelf als een koete- lUk bezit op prijs stellen. it SS Na de geboorte van het drietal meisje» in het gezin J. A. J. de Korte te Monster was hiervan kennis gegeven aan H. K H. Jhlnses Juliana en Prins Bernhard, onder mededeeling van de namen, Juliana, Barnharda en Wilhelmina, welke deze drieling had ontvangen. In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana Z. K. H. Prins Bernhard, heeft de particuliere secretaris van den Prins, aan den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschoër, tele fonisch verzocht de gelukwenschen aan de ouders over te brengen en naar de toestand van moeder en kleinen te informeeren. Aan de ouders, (de vader is reeds vele Jaren werkloos) werd namens de Vorstelijke prsooen een bedrag aan geld geschonken. HtLVEKHCM L 1875 M. en 4154 M. (VARA-Ultsendlng). 8.00 Oramofoonplaten. 9.30 ..Onze keuken", causerie. 10.30 Voor arbeiders in de Contlnu-bedr. 1130 Bestrijding ven causerie. 12.00 Oramofoonmuzidc. 13 30 ..Fantasia” en cramotoonplaten. 130145 Gramofoonmuzlek. 3 00 Knlplee 530 Gramofoonplaten. 6.00 .De Ramblers”. 6 40 Causerie ..Frleech op school”. 7.00 Koorzang. 8.00 Herhaling BOS-Berlchten. 8 03 Berichten ANP. VARA-Varla. 8 18 VARA-Orkeet. 9.00 Radlo-tooneel. 930 VA RA-Orkest 10.00 Berichten ANP. 10.06 Koorzang (Or.pl.) 10.30 Gramofoonmuzlek. 11.15 Orgelspel 11.4613.00 Oramofoonplaten. HILVEItSLM II. 3014 M. (NCTIV-Ultzendlng. 6.30—7.00 Onderwys- fonds v. d Scheepvaart). 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr.pl?) 830 Oratnofoonmuziek. 930 Oelukwenacben. 9.45 Oramofoonplaten. 10 30 Morgendienst. 11.00 Oratnofoonmuziek. 1115 Ensemble van der Horst. 13.00 Berichten. 13.15 Oramofoonplaten. 1330 Vervolg concert 130 Oramofoomnuzlek. 2.00 Sopraan en plano. 3.00 Chrtateiyke lectuur. 3 30 Gramofoonmuzlek. 4.00 Viool en {kano. 4.45 FbllcltaUeg. 5.00 Voor de jeugd. 6.45 GnunofoozunusiolL. 6.00 Land- en tulnbouwhalfuur. 630 Taalles en causerie over het binnen- aanvarlngsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7 45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herb. BOS-Bsriebten. 8.15 NCRV-orkeet. 9.00 Causerie .De Wederkomst des Hes ren" (m). 9 30 NCRV-orkest en soliste. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles 11.0013.00 Orsmofoonmuslek. Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 1130—1130 Orgelspel. 12.05 Orgelconcert. 12.35 BBC-Northern-orkest. 1 30 Oramofoonplaten. 1508.3o De Weeeez Players. 4.05 Gramofoonmuzlek. 5.05 Gramofoonmuzlek 5.40 Lew Stone en zyn Band. 6.30 Berichten. 7.00 Orgelspel. 740 „The Rebel Maid”, operette. 8.35 BBC-Symphonle-orkeet en soliste. (Om 9.30 Berichten). 10.40 Oramofoonplaten. y 11.15 Oscar RabUi en zyn Band. 11401340 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 9.16, 10.4n en 114n Oramofoonplaten. 1340 Stafmuzlek van de Garde T?. ealne en zang. 3 05 Pianovoordracht. 440 Zang. 540 Olardlno-orkeet. 8.50 Zang en plano. 9.35 Varlété-programma. 1040 Oramofoonplaten. KEULEN. 456 M. 11.30 Fabrleksorkest 1335 Gramofoonplaten. 1.35 Omroepsextet. 3.50 Omroeporkest 630 Blaasorkest. 7.50 Pianovoordracht. 8.05 Gevarieerd programma. 9.401140 Hermann Hageetedt'a orkest. BRUSSEL. 3*2 en 484 M. 322 M. 1240 Gramofoonplaten. 1240 New Palace-orkest. 14034o Gramofoonmualek. 540 Omroeporkest. 6.50 Gramofoonplaten. 740 Zang en plano. 8 30 Omroepsymphonie-orkeet. 948 Oramofoonmuzlek. 10401140 Gramofoonmuzlek. 484 ML 13.20 Oramofoonplaten. 1240 J. Schyders' orkest. 14024n Oramofoonmuzlek 540 A. Felleman’s orkest. 640 Zeppazonl-kwartet. 745 Gramofoonplaten 840 Omroepsalonorkest en solisten. 9 05 Lulksch Koor- en orkestconcert. 10.3010.4o en 10.501140 Gramofoonmuz. DELTNCHLAND8ENDKR. 1571 M. 630 Ferdy Kaufmann’s orkest en solisten. 740 Omroep-Amusementaorlnst. 940 Berichten. 950 Cello en plano. 1040—114o o. Kennbach's orkest. Deze regeering zal uit de volgende teries bestaan: Minister-president, ministerie van Bulten- landsche Zaken, van Justitie, van Oorlog, van Openbare Orde, van Füinenlandsche Zaken, van Financiën, van Industrie en Handel, van Landbouw, van Opvoeding, van Openbare Wer-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 6