SLA1\ WES Er is nog steeds volop vreugde in geheel het land! Langendijker Groenten-Centrale I P- OMZETCIJFERS Er wordt" recht gesproken DE BLIJDSCHAP VAN EEN VOLK fl WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 Schag^n De aardappelregeling dorp UIT ALKMAAR Wedloop Alkmaar PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT Wognum HEEMSKERK Enkhuisen Uhett Westwoud X J R.K. ONDERWIJZERS Grootebroek [KARSPEL 0 ENKHU1ZEN LUTJEBROEK Hoogkarspel 1 c GOORN GROOTEBROEK OBDAM Medemblik HENSBROEK Het groote nieuws met gejuich ontvangende nationale feest dag één jubel klank Het veilingwezen zal binnenkort 50 jaar bestaan n d Ml >n ld en Afdeeling Alkmaar-buiten teOOTRMf ais bij wegkruizingea dezen rooden driehoek voor m zietdoe nadert namelijk ee« voor- rangswegé Een tientje los gefantaseerd Weerklank in stad en G. De politierechter deelde nog mede, dat de alle *44 en worden gevraagd. o Met warme spontaneïteit heeft heel de ge meente het groote Nationale feest op buitenge woon luisterrijke wijze gevierd. Nauwelijks was het blijde nieuws bekend of dra stond alles in feesttooi. De feestklokken werden ^geluld, de kinderen stroomden de scholen uit en spoedig kwam het Oranje-comlté in actie om orders te geven voor den eersten feestavond welke een groot succes beloofde te worden. Toen de heer O. Laan, voorzitter van het Ki Or ha OM wa zij Direct na het bekend worden van de geboorte van de Prinses luidden de klokken. Des ’s avonds om half acht had een uitzending plaats van muziek en zang vanaf het bordes van het stad huis, welke door middel van een radio-instal latie van den heer Gons in de geheele stad kon het Het De schenking van de gemeente De 14 tee- keningen geschonken door mevr. Grondhout Heskussler te Den Haag aan de gemeente, zul- Bleis- Een oranje-baby Het echtpaar Strübel, bij welke 31 Jan. een dochter geboren is, ontving van de Nutsspaarbank een spaarboekje met f 25. Brand bijtijds ontdekt -^ïn het ketelhuis van de centrale verwarming is bij den heer A. Peer- deman brand ontstaan, welke nog bijtijds door een der zoons werd ontdekt. Het vuur had aan verschillende balken reeds vlam gevat, zoodat er werkelijk gevaar voor uitbreiding bestond. Met een slang 6p de waterleiding kon het vuur gebluscht worden. <1 s e r sb w« w« tu de P« »P Ten hsdf was er gemeenteraadsvergadering waarbij ook de^dames der raadsleden en dehee- ren en dames van het comité aanwezig waren; een mooie attractie Was dat ook de geheele raadszitting door de burgerij kon worden ge volgd door de plaatselijke radio. Door den burgemeester alsook door eenlge raadsleden werd het woord- gevoerd. Er werd op beschuit met muisjes getracteerd. Een onafzienbare menigte hoorde de rede van den burgervader aan, waarna door Crescendo ’een muzikalen rondgang werd gemaakt. Na den ommegang schaarde de muziek en gevolg zich ander den prachtig verlichten Oranjeboom en werden tal van vreugdedansen en gezangen uit gevoerd. Graalniewws Woensdagavond om 7 uur naaien en handwerken voor de jongeren, daar- na gym. Voor de oudere leden na de Congre gatie naaien. Donderdagmorgen om 7 uur H. Mis en al- gemeene H. Communie. Vrijdagavond na 1 lof Godsdienstig half uur in de kerk. Excelsior Vooruit, 1 1 S i c 1 Ma vr« PoHervergadertng Het polderbestuur ver- aadprde Maandagavond in verband met een vl u 0| a c d< di ■M tta ik J» Hf er trs ni< bel s, aldus Mr. Ledeboer. Op met-eerbiedige dankbaar- n m ki gt Ju h< nt d< hi i nt tee. A 4e de i gen C lekt het avo ges< ren, dier D suil dea war Vi den gebi in a Vele oran hun d om het oplooppad dat op aangegeven op 1 M. breed, licht brengt geluk, genot, teleur- stelling. oh «tij seraHe bruggen dk ronde, roode bord met 1 zwarten (Üwks) en 1 roodea (rechts) ptyl Het: verkeer ven over zijde geet don voor. De heer A. Broersen herdenkt 6 Febr. a.s. den dag, waarop hij 50 jaar ver bonden is aan het RX. Zangkoor te Grootebroek, waarvan de volle halve eeuw als organist en talrijke jaren als directeur-organist Wie spreekt van het Oranjehuis, spreekt van Nederland; van het Oranjehuis kan men niet spreken zonder dat men van Nederland spreekt; wie van Nederland spreekt, verbindt daaraan Oranje. Het was.aoo de eeuwen door; God gpflej worden geboord. punten der stad ontstoken zouden worden, wer den lot één gemaakt en wel aan den zeekant bU het kerkhof. dat het verbond en het verband in de toekomst blijven! Deze tijden hebben, zooals alle tijden waarin groote schokken plaats vinden, overduidelijk be wezen, hoezeer, in den dlepsten grond, de volks eenheid wordt gesmeed door de historie. De volkseenheid is geen kunstmatige schepping. Er liggen ervaringen aan ten grondslag, die een door de historie gecondenseerd gemeengoed zijn geworden. Als men wil spreken van een volks ziel, dan bedoelt men daarmede zonder eenigen twijfel die bron van zedelijke kracht, die op momenten, waarin de nood of de vreugde van 1 volk zich als ’n eenheid doet gevoelen, de rich ting bepaalt, die het bewustzijn van die eenheid tot uiting brengt. Oranje maakt en maakte het volk zich bewust van die eenheid. En het is een geluk voor een volk, wanneer het op hoogtemomenten van zijn bestaan de zekerheid beleeft van wat samen bindt. Elk volk heeft in dezen tijd van wereld- verwarrlng, van wereldnood, behoefte aan een heid. Het is overal, bewust of onbewust, een zoeken naar het vaste punt, dat een redelijke en zedelijke basis aan de volkseenheid kan ver schaffen. Gode zij dank is dit voor het Nederlandsche volk geen probleem. Er is vastheid, er is een rustige verzekerdheid in het bezit van een monarchie, die thans verpersoonlijkt is in Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, die op zoo voorbeeldige wijze Hare Koninklijke roeping vervult. Dat deze dynastie der Oranjes, die haar ge schiedenis onder alle lotswisselingen met die van ons Volk heeft verbonden, sedert het in den rij der staten als onafhankelijke gemeenschap verscheen, nieuwe belofte van voortbestaan heeft verkregen, is voor ons volk een rijke zegen. Het vindt daarin dê belofte van voortzetting van een band, die hooge waarde gaf en geeft van Ideëelen aard. Zooals in het verleden in de tijden van den Vader des Vaderlands een moed gevend element was het devies, dat er was een figuur, die rustig bleef temidden der woedende baren, zoo blijve het Oranjehuis ons dien factor van groote waarde in ons volksbestaan schen ken! Tegen dezen achtergrond zien wij deze ge beurtenis van heden. Tegen dezen achtergrond willen wij ervaren wat deze dag ons aan ge meenschappelijk geluk heeft gebracht, in het diepe bewustzijn, dat wij met erkentelijkheid ver vuld zijn voor den zegen, dien de geboorte van dc jonge Prinses beteekent voor ons volk als factor, die wegneemt wat de geesten verdeeld houdt en den weg wijst naar wat ons als volks gemeenschap samenbindt. God zegene het Koninklijk Huls. (Applaus.) Hierna wordt het Wilhelmus gezongen. De heer GOVERS zegt namens den Raad dank voor het Initiatief en voor de mooie woor den van den voorzitter. Hij stelt voor namens den Raad een telegram van gelukwensch te zenden. Hiertoe wordt onder applaus besloten. De VOORZITTER herinnert er aan, dat nes tor Govers het initiatief voor deze bijeenkomst nam. Een fellcitatietelegram is reeds gezonden. Hierna wordt de vergadering gesloten. wijkstraat geëxposeerd worden. Voor de Maandagsche zitting van den Alk- maarschen Politierechter aanving, wijdde de politierechter, Mr. Ledeboer, een paar eenvou dige woorden van de geboorte van het Prinsesje. De rechtbank verheugt zich, evenals het gehee- 1c Nederlandsche volk, ten zeerste over de ge boorte van een Het enorme enthousiasme, waarmede de tijding der blijde gebeurtenis in den lande werd ontvangen, heeft gedurende den na- tionalen ‘feestdag onverminderd voortge duurd. De organisatie der offlcleele plechtighe den was reeds dagen te voren gereed; daaraan is het wellicht dan ook te danken, dat de afwikkeling zoo vlot geschiedde. De vreugde was eerlijk en spontaan, maar daarom niet minder groot; zij voerde op sommige plaatsen tot een uitgelatenheid, als wij zelden in ons land beleven, waarvan ge tuigen de verslagen der afzonderlijke ge meenten, die wij hieronder laten volgen. huis. Een nieuwe telg van het Oranjehuis! Deze woorden lossen het geheim op van dit voor ons. Nederlanders, eenlgszins ongewoon schrijven van den Provincialen Waterstaat inzake de Hensbroekerbrug over de Ringvaart van de H.H. Waard. Deze brug, die in slechten toe stand verkeert, moet worden vernléuwd; de provincie vraagt medewerking en toestemming van den polder om een en ander uit te mogen voeren. Aangezien er voor den polder geen kosten aan verbonden zijn, wordt besloten om alle medewerking te verleenen. Nog wordt er op gewezen dat de voorwaarde moet worden gesteld de teekening staat i 2 M. gewenscht is. Wapperende vlaggen, vroolijke kinderstemmen, klokgelui en verheugde menschen. Zoo was het beeld in hét dorp nadat de blijde mare bekend was geworden. Een ieder was spoedig getooid met een oranjestrikje en de kinderen liepen op straat met vlaggetjes en mutsjes. Ook des avonds was de aanhlik feestelijk. Het gemeente huis was door schijnwerpers verlicht. De natio nale feestdag ving ,a#m meit ,eeh, optocht vanaf de R.K. jongensschool tot aan het gemeente huis waar een aubade werd gebracht; schoolkinderen zoowel als vereenigingen, namen aan dezen optocht deel. Na afloop werden de kinderen in de scholen onthaald. Ons fanfarecorps liet zich dezen, dag van zijn besten kant zien en verhoogde de stemming met marschmuziek. In de café’s heerschte den ge- heelen dag een vroolijke stemming. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeniglng haar jaarvergadering in het „Gulden Vlies" on der voorzitterschap van den heer J. Tromp (Schoorl). Na de opening releveerde spr. het verloop van 1937, dat vooral op het eind een groote teleur stelling bracht. Hierna volgden de notulen der vorige verga dering en eenlge mededeellngen betreffende de O. L Z. en den Onderwijzersdag, deze zal we- De Amsterdamsche diamantbewerker Salomon K. had met den Enkhulzer vischhandelaar A Lub meerdere keeren zaken gedaan tot beider tevredenheid. Op 13 October zat de Amsterdam mer evenwel min of meer verlegen om een paar dubbeltjes en hij bedacht foen een waar lijk fantastisch verhaal over een veetentoonstel ling in Hoorn, waar L. een stand zou kunnen huren tegen een zeker bedrag. K. bood alle medewerking aan voor het transport van de visch en de diverse benoodigdheden, maar vroeg, toen L. gretig op het verhaal Inging, een tien tje voorschot op de standhuur, welk voorschot werd verleend. Het bedrog kwam natuurlijk uit en zoo kon Salomon thans als penitentie door den officier drie maanden gevangenisstraf tegen zich hoeren elschen. Salomon vroeg een voorwaardelijke veroor- deellng, omdat hij nog nooit wat had gedaan. De schade zou hij zoo spoedig mogelijk vergoe den. De rechter veroordeelde hem tot veertien dagen brommen op staatskosten. Nadat Maandagmorgen om even 10 uur door klokkengelui werd aangekondlgd dat een Prin sesje geboren was, werden onmiddellijk de schooldeuren opengezet, en holden de kinderen blijde Joelend de straat op. In minimum van tijd was de geheele gemeente in rep en roer en werden tal van vlaggen uitgestoken, zoodat bin nen een uur onze gemeente uit haar dageltfk- sche sleur veranderde in een echte oranje-stem- ming. Dinsdag, de juiste nationale feestdagvlering, was om 10 uur het begin waarbij de kinderen de scholen onder leiding van *t schoolpersoneel een aubade brachten asm het gemeentehuis, Pastoor A Batté herstellend Met groote vreugde kunnen wij thans mededeelen, dat de ziekte van pastoor Ratté een gunstige wending heeft gerymen, zoodat op herstel mag gerekend worden. door Schagen. Vanaf het Noord over de Laat, naar Heerenbosch, Station, HA.B O., Raadhuis. Aan dezen wed^rijd voor personen van 1630 Jaar werd deelgenomen door 24 personen. De prijswinnaars waren: 1. A. de Wit, prijs 10.2. P. Stam, prijs 5.3. Jo Franssen, prijs 2.50; 4. R. Kok, prijs 1.— Boven den leeftijd van 30 jaren namen tien personen déél, waarvan de prijswinnaars waren: 1. W. Meiboom, prijs 10.2. L. Koomen, prijs 5.—; 3. Jan Keet, prijs 2.50; 4. Jb. Deutekom, prijs 1.—. Aan dezen veldloop had ook een persoon deel genomen die als noo. 8 de finish passeerde, oud 63 jaar. Dezen persoon, genaamd Jb. de Jong, werd een troostprijs toegekend. Een der aanwe zigen had daartoe f 2.50 beschikbaar gesteld en de commissie had daar f 2.50 bijgevoegd. De prijzen werden uitgereikt door den heer Dr. Buiskool, in het Hotel Igesz. De buurtvereeniging Gedempte Gracht hield een rlngstekerij op bakfietsen, bestuurd door een heer, met als passagiere een dame gezeten op een rieten tuinstoel. Na deze spannende race was de prijsuitrei king in café P. Bontes. De prijswinnaars waren:' le prijs f10. mevr. Groot—Slikker, de heer Albert Bijlsma; 2e prijs f 5.mej. Jo Lem, de heer Gerrit Lem; 3e prijs f 3.—, mej. T. Brantena|ir, de heer Jan Tamis; 4e prijs f 2.mej. All Prins, de heer Simon Volkers. Des avonds had het vuurwerk veel belang stelling waarna de bevolking zich in de diverse gelegenheden nog lang in den avond vroolijk vermaakte. In alle opzichten is in onze gemeen te dit heuglijk feest op waardige wijze gevierd, L. T. B. - Maandagavond bood het bestuur der plaatselijke afd. aan haar leden-een welge slaagden feestavond. Er werd een film vertoond, getiteld: De ondergang van Jerusalem, welke buitengewoon in den smaak viel. De belang stelling was zeer groot. Miarte-actie Nog deze week zullen de leden der Graalwacht bij de parochianen langs gaan voor het ophalen van zilverpapier, postzegels, capsules, enz. De opbrengst zal de algemeene Missie ten goede komen. Op spontane wijze is ook hier meegeleefd met de verheugende gebeurtenis. Onmiddellijk na het radiobericht en klokgelui zag men de vlaggen uitsteken, harmonlecorps St. Caecllia hield een muzikalen rondgang, Maandagavond trad de bekende humorist-goochelaar Williams op. Het was een succes-avond. Dinsdagmiddag volgde een optreden voor de kinderen, waarbij allen een tractatie ontvingen. In het parochiehuis werd voor de leden der belde congregaties een oranje- programma gegeven, bestaande uit tooneel, ver zorgd door leden der Graalwacht en een film. De beide dagen heerschte een opgewekte stem ming. Oranjercomité Maandagavond in café de Lin deboom de feestelijke bijeenkomst opende was de groote zaal stampvol. Op tekst van onze plaatsgenoot®, mevr. Schuitemaker werd de avond met een algemeen toepasselijk feestlied ingezet. Hierna traden ach tereenvolgens op het R.K. fanfarecorps Dr. Nuljens, de RX. gem. zangver. „Con Amore”, de Rederijkersksuner „Ons Genoegen”, het RK. mannenkoor St. Martlnus en voorts nog enkele samengestelde groepen. Burgemeester Haverkamp opende het tweede 7 gedeelte van den avond met een hooggestemde feestrede. Voorzitter Laan dankte namens het Oranje- comlté voor aller medewerking. Het zelfde pro gramma werd Dinsdagavond, wederom voor een eivolle zaal gegeven, nu in café Groot te Bin nenwijzend. muizen door met de nieuwe die de Schotsche St Jozefsgezellen Woensdagavond 2 Februari na het Lof, verplichte conferentie, verzorgd door den vice-praeses. Onderwerp: Vondel. R. K. Volksbond Dinsdag 8 Februari des avonds om 7.30 uur houdt de R. K. Volksbond afd. Assendelft zijn jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. BloemboHencuItour In verband met den natlónalen feestdag is de ledenvergadering op nieuw uitgesteld moeten worden op Woensdag 2 Febr. Spreker dr. Verhage^ algemeen voor zitter v. Bloembollencultuur^? Burgerlijke Stand Geboren: Ida Agnes, d. van Cornells Antonius Peerdeman en Louisa Hendrika Goers, WierdiJk 13. Simon Gerarda Marla, d. van Jacobus Johannes Visser en Geer- truida Maria Gorter, Krulslaan 13. Trijntje, d. van Hermann Strübel en Gerritje Stellingwerff, Noordergracht 17. Aleida, d. van Herman van der Horst en Marie Smith, Doelenstraat 11. Overleden: Aaltje de Vries oud 63 jaar, echt- genoote van Hermanus Touw, Nleuwstraat 18. Catharina Davidson oud 77 jaar, weduwe van Tijmen Koopman, Dijk 5. Een schadepout Bij den veehouder, den heer T., zijn tijdens den storm een zestal schapen te water geraakt en verdronken. Voor den eigenaar een leelijke schadepost. Het geboortefeest van de Prinses. Nadat de burgemeester zijn toespraak had gehouden, waarvan wy gisteren reeds melding maakten, werd het feest door een kerkelijke denkoefe ning voortgezet. In de verschillende kerken wa ren de verschillende vertegenwoordigers van den gemeenteraad en bestuurderen der organisaties aanwezig in zooverre zij niet verhinderd waren. Deken G. Kuljs deed de dankoefenlng. Verschillende muzikanten trokken door Scha gen. De harmonie deed verschillende malen een muzikalen rondgang. Na den middag hadden er verschillende volks spelen plaats, die groote belangstelling trokken. Zeer interessant was de I een officieel besluit van burgemeester en wet houders vooraf bepaald is. Dit nu was in ïfc- mond aan Zee, zooals in vele andere gemeenten, niet gebeurd. Als getuige werd nu nog gehoord Mr. Spit, gemeentesecretaris van Egmond aan Zee, die bevestigde, dat een dergelijk besluit door B. en W. niet was genomen en dat het gemeentebe stuur ook nu nog geen dergelijk besluit had ge nomen, omdat het eerst de uitspraak in deze zaak wilde afwachten. De. rechter becritlceerde deze houding van het gemeentebestuur. Hij sprak zelfs van tral- neeren eener belangrijke kwestie, waardoor al lerlei moeilijkheden konden ontstaan. De officier achtte nu het bewijs van het ver dachte ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Mr. Prins sloot zich hierbij aan. De rechter ging met den eMih aMoord en*S sprak den Bgmonder vrij. De I bood dezen middag weinig Interessants; het gros werd uitgemaakt door beleedigings- en mishandelingszaakjes van onbenullig of van minder fraai allooi. Van belang was de aangehouden zaak tegen den Egmondschen visscher Jan D., die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het als werk- looze onjuist opgeven van gezinsinkomsten. De verdediger, Mr. A. Prins, vestigde bij de vorige behandeling in de maand November de aan dacht op het feit, dat de door de werkloozen in te vullen formulieren alleen dan als bewijs Op 7 Februari zal de tweede inventarisatie van fraude kunnen dienen, wanneer dit door van de kool geschieden. De kring van correspondenten kreeg een sub sidie van ƒ20 voor zijn werkzaamheden. Een zilveren medaille werd beschikbaar ge steld voor de tentoonstelling van Bloembollen cultuur te Haarlem. De heer Bas uit Heerhugowaard had een klacht tegen de fa. Kramer te Zuidscharwoude, over de aflevering van kool. De secretaris licht te deze kwestie toe. De keurmeester was van meening, dat de fa. Kramer in haar techt stond. Een verklaring van het personeel van Kramer werd voorgelezen. Het dag. bestuur stelde voor den heer Bas niet in het gelijk te stellen, waarmee het bestuur na eenlge bespre kingen accoord ging. Aan de orde was hierna de aanbieding van voorstellen yoor de alg, v^g. van het Centraal Bureau v. d. Veilingen te Nederland. Van Zuidscharwoude was een verzoek geko men om actie te voeren tegen de- verhoogde aardappelhefflng. Het bestuur stelt voor, een dusdanig voor stel te doen, waarin wordt aangedrongen de heffing niet te verhoogen tot 50, maar te la ten op 30 per H.A. Men wijst er op, dat de meeste tuinders de kosten hiervan moesten be talen/ uit de veilingsopbrengst van de aard appelen. De heer Tromp, Heerhugowaard, was het wel met dit voorstel eens, doch in verband met weersinvloeden is er toch wel iets heel wissel valligs bij deze heffing. Het is toch, wel voor- gekomen, dat men niet meer kon telen, dan hetgeen men geplant had, door blekte of L d. Als dan ƒ50 per HA. moet worden be taald is dat zoo goed als onmogelijk. De heer W. Visser zou er op aan willen dringen, dat de aardappelen onder de tuin- bouwsteunregellng komen, zoodat men de aard appelen krijgt uitbetaald tot den kostprijs plus de heffing, welke wel dertig cent per 100 K.G. bedraagt. Het bestuur had daarover een voorstel, waar in wordt aangedrongen de ophoudprijzen der aardappelen te verhoogen met 030 per 100 K.G. in verband met.de te betalen heffing. De heer H. Glas, Broek op Langendijk, merk te cp, dat de heffing ook gebruikt wordt om het verschil tusschen de voor het buitenland te maken prijs en den garantieprijs. Spr. vindt het echter veel billijker dat de aardapiielregeling i.p.v. tot 15 Juli tot 1 Augus tus wordt verlengd. Het is voor de Regeering voordeeliger, als alles niet voor 15 Juli komt. Het dag. bestuur heeft hiervoor ook een voorstel geformuleerd. Gevraagd wordt dat de N.G.F.C. van 16 tot 31 Juli een vastgestelden prijs garandeert en dat aan de tuinders be kend maakt. De noodzakelijkheid om de aard- I appelen tusschen 15 Juni en 15 Juli aan te I voeren geeft veel moeilijkheden en koeten voor den tuinder en ook voor de Regeering, daar dan meer doordraait dan wanneer het tijdperk tot 1 Augustus werd gesteld. Als de tuinders daarmee in kennis worden gesteld, kunnen ze den aanvoer verdeelen over de langere perioden. Met de drie voorstellen van het bestuur ging de vergadering accoord. De heer W. Visser, Koedijk, zelde, dat men maar altijd vastzit aan de verkeerde registra tie der bedrijven van 1933. Een verandering is zeer noodzakelijk. Spr. zou een redelijke ver- deeling willen zien ingevoerd. Voorzitter vond het wel juist, dit van alle kanten te bekijken, omdat men van den een iets afneemt om het aan een ander te geven. Gewezen werd nog op de grootbedrijven In de polders, welke men niet moet hebben voor de tuinbouwproducten. Het dag. bestuur zal een en ander nog eens onder het oog zien en met het Centraal Bu reau in overleg treden. De heer Bijpost zelde, dat men nu 4 soorten kool heeft, welke door de tuinders worden ge rangschikt. Wanneer de tuinder en keurmees ter soms een partij voor „twee” aangeven, wor den ze onder de klok wel eens als afwijkend beschouwd. Hoe kan dat? De secretaris antwoordde, dat dit wel eens het geval is. Men heeft wel eens ochtenden, dat de keurmeester niet alle partijen kan gaan zien. Dan komt het later wel eens voor, dat een soort moet worden gewijzigd. De heer Konlng, Henfbroek, vroeg in ver band met de geruchten over het na 1940 niet meer afnemen van Schotsche Dultschland, hoe het stond soorten vroege aardappelen, muls moet vervangen. Er zal aan ir. Rietzema hoe het hiermee staat. De heer A. Hoogland herinnerde aan de her- I denklng van het 50-jarig bestaan van het vei lingwezen en vroeg of er niet eens aanleiding kon zijn, dit te wijzigen, nu er in het bulten-1 land naar centralen inkoop wordt gestreefd. een auoaue oracnven aan net geineentcnuia, ---- - -- - - -- - waarbij vroolijke vaderlandsche liederen werden ^n^ inhethoek ten gehoore gebracht en waar burgemeester Middelhoff een gloedvolle feestrede hield. In op tocht ging het door de gemeente, voorafgegaan door de beide muziekcorpsen „Concordia” en „Dr. Nuijens”. waarna de kinderen in de scho len werden onthaald. Des middags hadden in de café’s diverse volksspelen plaats, waarvoor groote animo'bestond. De$ avond »alf 7 had een groote fakkelop tocht plaats, welke schitterend slaagde. Muziekuitvoering. Het fanfarecorps St. Ce cilia hield een feestavond in het R. K. Vereeni gingsgebouw. Bij deze gelegenheid voerde het fanfarecorps onder leiding van den heer C. Groot eenlge muzieknummers uit. Hierna volgde het optreden van den goochelaar Burtun. Ge dirigeerd door den oud-directeur P. Kuijs, werd de* feestmaitdi' an V. 'C Glas nftgbvdétxl.V. Zouden we daar geen centralen verkoop tegen- over kunnen stellen? De voorzitter zou tot een dergelijke regeling; dan alleen willen overgaan als het beslist nood zakelijk was. Spr. zou den secr. willen opdra gen hierover met het CB. in overleg te tre den. De heer W. Visser deelde mede, dat de dui ven bestrijding weer zal geschieden. Kan dg veiling daaraan iets bijdragen? Het bestuur wérd gemachtigd met den heer Van Herwijnen in overleg te treden. De heer Spaans, Koedijk, bracht een klacht over, nJ. de plotselinge verlaging van den op- houdprijs der drielingenpoters van 5^0 tot ƒ4 per 100 K.G. Daartegen protesteerde men in Koedijk. De eerstvolgende veiling is Woensdagmorgen 9 uur. Dinsdag is er geen veiling in verband met den feestdag. Daarna sluiting. De secretaris de heer J. Haakman (Bergen), las toen een keurig jaarverslag op rijm voor, waarna dezelfde in zijn functie van penning meester het kasverslag gaf. De kas sloot met een batig saldo van f 156.—. Het verslag der steuncommissie toonde dui delijk achteruitgang aan. Ingekomen was van het H. B. een enquête be treffende godsdienstonderwijs. Voorgesteld -aal worden in de te benoemen commissie eenlge on derwijsmannen te vragen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Haak man (Bergen). Tusschen de bedrijven door had de heer Haakman een lezing gehouden over ons Onder steuningsfonds. Reeds tijdens de vergadering traden vele scho len tot de O. F.-actie toe. Na het gezellig samenzijn hield de beer J. Petri van Egmond aan Zee een demonstratie met het door hem uitgevonden decimaal reken bord. De vioe-voorzitter, de heer F. v. Westen (Castrlcum), bracht dank aan den aftredenden voorzitter. Ook de geestelijke adviseur, rector Vis, dankte. De verkiezing van andere bestuursleden, p«u ter voorziening in de vacature Mej. A v. Gie ren, die wegens gezondheidsredenen had be- ankt, werd verschoven naar de volgende ver gadering. Tot slot dankte de aftredende voorzitter voor de woorden tot hem gesproken en sloot de ver gadering. 31 Januari en de Nationale feestdag zijn door de Enkhulzers op enthousiaste wijze gevierd. De stad zelve had een feestelijk aanzien door de versieringen aangebracht, terwijl het dundoek rood wit en blauw van vrijwel' alle hulzen wap perde. Nadat de blijde mare bekend geworden 1 was, luidden de klokken van den Zulder-an Wes- tertoren alsmede van de RK. Kerk. De school kinderen kregen tractatie en daarna vrijaf. He rauten te paard trokken door de stad, ’s Avonds 6 uur werd een vreugdevuur in zee ontstoken. ’s Avonds 8 uur had in de Westerkerk een wijdingsuur-inkomst plaats waarbij het woord gevoerd werd door Burgemeester Haspel en de verschillende voorgangers der Kerkgenootschap pen. Een koor van 200 zangers en zangeressen voerden gewijde muziek uit. Dit laatste stond onder leiding van den heer v. Wilgenburg, die ook *s morgens op den Zuldertoren een beiaard- concert gegeven had. ’s Avonds had een raads vergadering plaats, het publiek was zoo opge togen dat een volksmassa voor het Stadhuis tij dens deze vergadering een serenade bracht aan het gemeentebestuur. Het Stedelijk Muziekkorps deed tot besluit een muzikale rondwandeling. 1 Febr. is eveneens een festijn voor de bur gerij geworden. Verschillende muziekkorpsen marcheerden door de stad, terwijl de .Kapel van St. Oedenrode” op verschillende punten gezang en dansen uitvoerden. Begrijpelijkerwijze waren drommen men- schen op de been. De vreugdevuren die op 3 I Nadat de verschillende vendels van de Alk- maarsche Burgerwacht hadden deelgenomen aan den fakkeloptocht, begaven alle leden zich naar de keurig versierde zalen van het Wapen van Heemskerk. Hier waren tevens aanwezig de commandant der >B.W., de heer R. P. Goettoch. alsmede <ft oud-commandant mr. Bosscher en echtgenoote. Er werden vele vader landsche liederen spontaan gezongen en de verdere avend werd in echt feestelijke stem- ming doorgebracht, waarin de populaire band onder leiding van Slem Spruit een groot aan deel had. Odk de BiJz. Vrijw. Landstorm ontbrak niet op bet appèl. Onder commando van den len luitenant, den heer Ruiter, was eveneens deel genomen aan den fakkeloptocht. Ook zij ver zamelden zich in het Wapen van Heemskerk. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis was gistermiddag te 4 uur een extra-raadszltting belegd. Aanwezig waren de Katholieke, A-R., C.-H., V.-D. en B.-B.-raadsleden, en van de S.D.AP. de heer Dekker. Wethouder Bonsema was voor ’n conferentie in Den Haag. Op de tribune hadden zeer vele hoofdambte naren en dames plaats genomen. Ook X (wilde) raadslid, de heer B. Appel. ex-R.S.AP.-er, be vond zich op de tribune. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetel had den verheven, hield de loco-burgemeester, wet houder H. Klaver, de volgende herdenkingsrede. Het is mij en blijkens uw komst hier ook 'ju een behoefte, ons een oogenblik te bepalen bij de nationale gebeurtenis, waarmede heden morgen gehéel Nederland is verrast. Een Prinses is geboren! Wat dit zeggen wil, is beter te gevoelen dan uit te spreken. Een golf van geestdrift gaat over Nederland evenals toen het huwelijk van onze geliefde Prinses met Prins Bernhard werd ge sloten, die nu als ouders zich in het bezit van deze jonggeborene verheugen. Onze eerste emotie is een gevoel van erken telijkheid jegens God, die aan het Prinselijk echtpaar het niet te evenaren, het hoogste geluk schenkt dat aan een menschenpaar kan worden geschonken, het bezit van een kindje, dat in het echtelijk paleis brengt een nieuw jong geluid, een nieuw leven, dat niet te zeggen rijkdom brengt aan de ouders. Maar achter dit zuiver menscheiyke geluk staat het geluk der natie, die in spanning dese gebeurtenis heeft verbeid. De intense geestdrift, die ons volk doortrilde bij de echtverbintenis van het Prinseiyke paar, vindt een climax In wat aan ons land thans Ook Alkmaar heeft op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven, hoezeer het verknocht is aan Oranje. Misschien heeft het dit voor zoo ver 'het de ouderen betreft op minder luid ruchtige wijze getoond dhn elders in den lande, maar het was zeker niet minder hartelljk. Over gebrek aan uitbundige vreugde van de jeugd hadden wij intusschen niet te klagen. Vooral in de middaguren en den vooravond hadden de zingende en hossende jongelui de binnenstad Ingenomen. Toen het donker was geworden, werd de feestverlichting ontstoken. Het was toen on- mlddellijk de echte stemming. Gebrek aan plaatsruimte verbiedt ons ditmaal een opsom ming te geven van al de aardige en smaak volle versieringen, al zal niemand er boos om zijn wanneer wij een uitzondering maken voor de Oudegracht, waar de echt toepasselijke versie ring het zoo schitterend deed. Ook het Stad huis mag wel extra genoemd. Het was ook opmerkelijk, hoevele particulie ren voor de vensters of in de kamers op een of andere wijze een aardig oranje motief ver werkt hadden. Om half achtA 'verzamelden zich een 1500 betoogers, oud en jong uit tientallen vereeni- glngen. op het Waagpleln. Hier werd een groot vreugdevuur ontstoken, dat zijn vlammen en rook wijd en zijd verspreidde. Toen trok men met een drietal muziekcorpsen, vergezeld door 700 fakkeldragers door de stad, waar duizenden den lichtstoet gadesloegen. Gedefileerd werd langs het huis van burge meester v. Kinschot, die met zijn familie en vele genoodlgden op het bordes had plaats ge nomen. Tegelijkertijd werden aan de overzijde in het Kennemerpork enkele tientallen teer tonnen in brand gestoken, wat een fantasti- séhen aanblik gaf. Toen de stoet ontbonden was, verplaatste zich de massa feestvierden naar het Nassau- pleln. Hier had de buurtvereeniging voor een compleet, feestprogramma gezorgd: brandende teertonnen om het rozenpark, en een echt vuur werk.- Voor de microfoon spegken daar de voorzitter der vereeniglng, mr. de Groot, bur gemeester v. Kinschot, terwijl de heer Orond- ama het Wilhelmus declameerde. In de binnenstad bleef het nog eenlge uren tamelijk druk, al maakte het weer, dat men al spoedig een lokaal opzocht, waar de echte Oranjestemming hoogtij vierde. -> Zilveren kloosterjubileum Den 16en Febr. a.s. hoopt de eerw. zuster Edelburga (in de wereld mej. M. Jong P.dr.) van de Congregatie der eerw. zusters van Liefde te Tilburg, te Hoorn, haar zilveren kloosterjubileum te her denken. Maandagmiddag vergaderde het bestuur van de Langendijker Groenten-Centrale in het ver gaderlokaal. Voorzitter, burgemeester Ickelhaas, opende de vergadering met woorden van welkom. Spr. verheugde zich er over deze eerste vergadering te kunnen openen met de mededeeling, dat heden een Prinses van Oranje is geboren. De voorzitter ging hierna het verloop van het afgeioopen Jaar na. We zijn met zorg ver vuld hoe het zal loopen met de koolprijzen Hoewel de prijzen niet zoo heel slecht zijn ge weest van verschillende producten,' kan toch niet van een loonend bedrijf worden gesproken. De steunmaatregelen zullen echter moeten blij ven. Spr. wees op de pogingen der Regeering, om de aardappelregeling aan de landbouworga nisaties over te dragen. Dien kant moet het weer uit. We moeten tenslotte weer zo^er komen, dat de tuinbouw- stand weer vrij staat en een loonend bedrijf heeft. De voorzitter smeekte Gods onmisbaren zegen af op den arbeid van den tuinbouw, op dat men tot het bovengeschetste doel moge komen.’ De winstcijfers in de maand December 1937 waren als volgt: Maand-omzet ƒ121.388.62, waarvan voor Broek dit oogenblik zien wt op Langendijk ƒ24.429.83. Koedijk 20.03232, I heid en met vertrouwen op naar God! Heerhugowaard ƒ5947.61, Heerhugowaard L.TB. ƒ34.041.14. Sint Pancras ƒ10.089.30, Sint Pan-1 zitting van de Meervoudige strafkamer niet eras Zuid 2400.72, Zuidscharwoude 1030930,1 door zou gaan, in verband met den natlónalen Zuidscharwoude L.TB. 2355.45, Hensbroek I feestdag. ƒ1139.83, De Rijp en Omstr. ƒ501350, De Rijp De rol, welke de rechter af te werken kreeg, L.TB. f 8761.20, Schermerhorn ƒ386.06, T. - •-*- - Schermeer 2907.71, Oterleek' 2380.21, Ursem ƒ223.75. Diversen ƒ370.10. De Jaaromzet was in 1937 134136338; in het jaar 1936 was dit 1.16230437, alzoo een voor uitgang van pl.m. ƒ180.000. De steun heeft in dit Jaar ongeveer ƒ300.000 bedragen. De rijkstuinbouw-consulent, fr. Rietzema, deelt mede, eiken Zaterdag tusschen 10 en 12 op het betaalkantoor spreekuur te sullen hou den.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2